Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ γέννησα στο Ιασώ και μετά το εξιτήριο ταξιδέψαμε αεροπορικώς για το νησί. Στον δίπλα θάλαμο είχε γεννήσει μια παπαδιά το 5ο της παιδάκι!!! Ζήτησα από τον Πατερ(σύζυγό της) και μου διάβασε μια ευχή μιας και θα κάναμε τόσο μεγάλο ταξίδι!! Ένιωσα μεγάλη ανακούφιση και ηρεμία και θεώρησα καλό σημάδι να βρεθεί ο πάτερ στην κλινική!! Μετά πήραμε την ευχή στις 40 μέρες και μετά βγαίναμε κάθε βράδυ βόλτες στην παραλία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Το μικρο μου ειναι 8 ημερων.και κοριτσια εχω σκασει μεσα στο σπιτι.ποτε λετε να τον βγαλω εξω?την κορη μου την ειχα βγαλει 15 ημερων αλλα ηταν οκτωβριος και δεν ειχε τοσο κρυο.τωρα στην πολη της γερμανιας που μενω αυτες τις μερες η θερμοκρασια ειναι περιποθ απο 3 μεχρι 6 βαθμους.

ποτε πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να τον βγαλω βολτα για καμια ωριτσα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εγβαλα στις 10 μερες και ηταν και μηνας Νοεμβριος. Αλλα ευτυχως οπου πας εχει ζεστη, απο το σπιτι στο αυτοκινητο στα εμπορικα κεντρα η οπου αλλου. Εαν το ντυσεις καλα δεν θα εχει προβλημα, απλα καλυτερα θα ηταν να επιλεξης μια πιο ζεστη μερα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να κανω θα περιμενω!!πιο σημαντικο ειναι η υγεια του μωρου παρα η εξοδος της μαμας!αν και νομιζω οτι και στα μωρα κανει καλο να τα βγαζεις λιγο εξω αν ο καιρος ειναι καλος φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι της αποψης του εξω, κι ομως περιμενα 11 μερες που ορωτοπηγαμε στον παιδιατρο και μετα απο τις 20 βολτιτσα...

Ενταξει, μολις δεις καλη μερα.... βουρρρρρρρρ.....

χαχα

Link to comment
Share on other sites

ηρθανε οι γονεις μου απο ελλαδα μεχρι τισ 12 φεβρουαριου.σημερα πηγα μονη μου ως το σουπερ μαρκετ αλλα το μυαλο μου ηταν στα μικρουλια μου.οχι οτι δε τους εμπιστευομαι αλλα δε ξερω τι παθαινω!!καλα για την κορη μου δεν εχω προβλημα ειναι 2 χρονων και βαλε.αλλα για το μωρακι ολο σκεφτομουν,αμα κανει μετο και δε το δουνε?αμα το χτυπησει η μικρη κατα λαθος και δε την προλαβουνε?(αν και η κορη μου δεν εχει σηκωσει χερι ποτε σε παιδακι αλλα ποτε δε ξερεις!)αν,αν,αν!μηπως ειμαι υστερικια? :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς περιμέναμε 40 ημέρες.βγήκαμε βέβαια στις 20 να πάμε στον παιδίατρο αλλα κανονικά στις 40..και δεν το μετάνιωσα...ειχα όλο τον καιρό να ηρεμήσω κάπως από τις ορμονικές αλλαγές και το μωράκι μου να περάσει το δύσκολο αυτό πρώτο στάδιο χωρίς φόβο μήπως αρρωστήσει ή κολλήσει κάποιο μικρόβιο..

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι της άποψης να κάνεις λίγη υπομονή... Καλύτερα να πάρεις τη πιο μεγάλη σου κόρη και να βγείτε μια βολτίτσα και να αφήσεις το μωρό με τη μαμά σου. Να ξεσκάσεις και συ αλλά να μην εκτεθεί και το πολύ μωρό σε κρύο και πιθανές ιώσεις....

Ίσως να είμαι λίγο υπερβολικά φοβιτσιάρα αλλα το προτιμώ από το να "τρέχω" μετά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ημέρες και βαρέθηκες ρε κοριτσάκι?

 

Εγω την έβγαλα για βόλτα 37 ημέρων που την πήγα στην εκκλησία και την σαράντισα. Εγω βγήκα στις 20 μέρες που φώναξα τον παπά και με μισοσαράντισε. Σε αυτές τις 37 ημέρες το μωρό χρειάστηκε να πάει και 2 φορές στον γιατρό. Εϊμαι της άποψης ότι για βόλτα καλά είναι να κάνουμε λίγη υπομονή. Νομίζω ότι οι πρώτες σαράντα μέρες είναι πολύ σημαντικό το μωρό να παραμένει ευπο περιορισμό, αν το θέσουμε έτσι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι της άποψης να κάνεις λίγη υπομονή... Καλύτερα να πάρεις τη πιο μεγάλη σου κόρη και να βγείτε μια βολτίτσα και να αφήσεις το μωρό με τη μαμά σου. Να ξεσκάσεις και συ αλλά να μην εκτεθεί και το πολύ μωρό σε κρύο και πιθανές ιώσεις....

Ίσως να είμαι λίγο υπερβολικά φοβιτσιάρα αλλα το προτιμώ από το να "τρέχω" μετά.

 

DIMITRA1983 θα συμφωνήσω με τη Λια, δε νομίζω πως είμαστε ούτε φοβιτσιάρες ούτε υπερβολικές, είναι, που είναι πολύ μωράκι ακόμη μωρέ...

αργότερα θα έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας για βόλτες!! και μάλιστα όλοι μαζί :D

 

εγώ τον έβγαλα έξω στις 40 μέρες και αυτό μέχρι την εκκλησία δίπλα μας για να πάρουμε την ευχή! (είχε και κάυσωνα τότε...) ακόμη και τη γιατρό, στο σπίτι την έφερα τις 2 πρώτες φορές!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το εξω παιδες κανει καλο στα μωρακια μας, αλλα εξω, οχι μεσα... τι εννοω, να παει το μωρακι οσο μικρο κι αν ειναι μια βολτα με το καροτσι, δεν θα αρρωστησει... σε κλειστους χωρους κινδυνευει... κατα την ταπεινη μου αποψη παντα...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζι σου MARILENA

και εγω 35 ημερων εβγαλα τον μικρο μου πρωτη φορα βολτα

μεχρι τοτε ο παιδιατρος ερχοταν σπιτι, ηταν και οκτωβρης....

παντως οταν ρωτησα των παιδιατρο μου χε πει τι 30 τι 40 ημερων ? δεν εχει και μεγαλη διαφορα....παντα ομως σε ανοιχτους χωρους ομως οχι σε καταστηματα για να μην εχουμε προβλημα με τις ιωσεις.

πιο νωρις δεν ξερω αν θα τον εβγαζα,δεν ειχα κουραγιο εγω....

οσο για ευχη στην εκκλησια δεν τον πηγα οχι για να μην βγει απο το σπιτι ομως....

Link to comment
Share on other sites

Το εξω παιδες κανει καλο στα μωρακια μας, αλλα εξω, οχι μεσα... τι εννοω, να παει το μωρακι οσο μικρο κι αν ειναι μια βολτα με το καροτσι, δεν θα αρρωστησει... σε κλειστους χωρους κινδυνευει... κατα την ταπεινη μου αποψη παντα...
Συμφωνώ και επαυξάνω.Επειδή και γω ζω στη Γερμανία οι γιατροί εδώ είναι επικριτικοί με τους Τούρκους και τους Έλληνες που για 40 μέρες δεν βγάζουμε τα μωρά μας έξω ανεξαρτήτως καιρού.
line_feet_beg_39_time_1187841600_text_c720b8ebe5eddc20eceff520e5dfede1e9.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...