Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μίλησε για κάποιους ιερείς που της χαλάνε την εικόνα. Η ίδια διαφθορά υπάρχει παντού, στους κύκλους της δικαιοσύνης, στην αστυνομία, στους γιατρούς, στους πολιτικούς. Είναι σαν να μην σου συμφωνείς με την έννοια του κράτους επειδή δεν σου αρέσει η μούρη καποιων πολιτικών.

 

Αυτη η μερίδα του παπαδαριου (άλλο οι παπάδες κι άλλο το παπαδαριο) που χαλάνε την εικόνα, είναι πολυ λίγοι αλλα δυστυχώς έχουν καταφέρει να κάνουν ζημιά στην έννοια της εκκλησίας. Είναι άνθρωποι που έχουν διαφθαρει όπως ακριβώς ο γιατρός που παίρνει ένα φακελάκι και πατάει τον πολυ ωραίο όρκο του Ιπποκράτη. Παρολα αυτα ξεχνάμε ότι κι οι υπόλοιποι άνθρωποι κλέβουν την εφορία, κλέβουν τον πελάτη τους, ξεγελανε με την πρώτη ευκαιρία, ενοχλούν τον δίπλα, δεν δίνουν τη σειρά τους σε μια έγκυο κτλ. Οποίος είναι σκαρτος είναι σκαρτος σε οποια θέση κι αν έχει.

 

Επειδή λοιπόν τυχαίνει να έχω στην οικογένεια μου και να εχω γνωρισει πολλούς ιερείς υπάρχουν κι οι ιερείς που έχουν πολυμελή οικογένεια, που δίνουν απο το υστέρημα τους χρήματα σε μια άλλη οικογένεια που τα έχει ανάγκη, που φιλοξενούν ανθρώπους, που κυκλοφορούν με τα ίδια ρουχα απο τότε που χειροτονηθηκαν, που δεν τρώνε περισσότερο απο όσο πρέπει, που ιδρυουν φιλοπτωχα και δεν βάζουν χέρι στα χρήματα, που δεν σου ζητάνε 150 ευρώ για ένα γάμο, που βοηθάνε όποιον μπορούν, που κινούν γη και ουρανό για στείλουν ένα παιδι να σπουδάσει στην Αμερική ή να κάνει μια εγχείρηση στο εξωτερικό. Και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τέτοια πράγματα!

Υπάρχει αυτη η μεριά και ευτυχώς ακόμα είναι η πλειοψηφία. Απλά συνήθως το καλο δε φαίνεται πάντα το κακό μετράμε. Αυτο κάνει τη μεγαλύτερη αίσθηση.

 

Σε γενικές γραμμές καλο είναι να έχουμε στο νου μας το "αυτά που λένε να κάνετε, αυτά που κάνουν να μην κάνετε" του Ευαγγελίου. ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον βρε παιδια , κακα τα ψεμματα , κακοι και καλοι επαγγελματιες υπαρχουνε παντου , βασικα τον πατερ δεν τον θεωρω απεσταλμενο του Θεου, απλα τον θεωρω εναν ανθρωπο που θελει να απαρνηθει τα κοινα και να αφιερωσει τη ζωη του στο Θεο που λατρευει τοσο πολυ , να Τον μελετησει , να Τον διαλαλλησει , να Κανει τον κοσμο να πιστεψει σε Αυτον . Αυτος λοιπον ο ανθρωπος που απαρνειτε τα κοινα , και τις χαρες της κοινωνικης ζωης για χαρη του Θεου εχει υποχρεωση απεναντι στον εαυτο του και κυριως σε μενα που παω να μαθω 5 πραγματα για το Θεο και την πιστη μου σε αυτον να ειναι αψογος , ευγενικος καθολου προκληκτικος και να μην με διωξει απο την Εκκλησια . Τις θεωρω απλα απαραδεκτες ολες αυτες τις δυσιδεμονιες που αφορουνε το 40ισμο και δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι αφορουνε το Χριστο και το Θεο που τοσο αγαπαω , ο Χριστος και ο Θεος ειναι αγαπη και οτι εχει να κανει με την αγαπη δεν εχει να κανει με ορους και ορια . Ναι το θεωρω επισης απαραδεκτο να πας να παντρευτεις και να πρεπεινα πληρωσεις και καλα φιξ ποσο , το ιδιο και στα βαφτησια κτλ κτλ κτλ , επισης ειναι προκληκτικο ο πατερ να περνει χρηματα για να πει την ευχη του σαραντισμου . Μα πληρωνεται για αυτο ετσι και αλλιως , αυτη ειναι η δουλεια του . Σεβομαι ομως και αγαπαω τους σωστους πατερες οπου με αγαπη και σεβασμο κανουνε το εργο τους , οποτε εκει κιολας παυει να ειναι δουλεια και ειναι εργο . Ο Θεος ειναι αγαπη και οχι μια σειρα απο απαγορευσεις και περιορισμους οπως δυστηχως θελουνε παπαδες οπου δεν ειναι σωστοι να μας επιβαλουνε . Κοριτσια θελω παρα πολυ να εξομολογηθω ,δεν το εχω κανει ποτε , ξερω οτι εχω αμαρτιες , ξερω τι εχω κανει ομως ειλικρινα ψαχνω και ξανα και ξανα τον ιδανικο πατερα γιατι φοβουμε οτι θα πεσω σε κανεναν απαραδεκτο και το μον που θα καταφερει θα ειναι να με εκνευρισει και να με κανει να αισθανθω ασχημα για αυτο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω παρα πολυ να εξομολογηθω ,δεν το εχω κανει ποτε , ξερω οτι εχω αμαρτιες , ξερω τι εχω κανει ομως ειλικρινα ψαχνω και ξανα και ξανα τον ιδανικο πατερα γιατι φοβουμε οτι θα πεσω σε κανεναν απαραδεκτο και το μον που θα καταφερει θα ειναι να με εκνευρισει και να με κανει να αισθανθω ασχημα για αυτο .

 

και απαράδεκτος να μην είναι, οι πιθανότητες να απογοητευτείς πάλι είναι μεγάλες. Γιατί μόνο ελάχιστοι άνθρωποι έχουν το χάρισμα να ακούνε τον διπλανό τους, ακόμα κι όταν πρόκειται για απλά καθημερινά ζητήματα. Τι να πούμε και για τόσο ευαίσθητα θέματα. Το πολύ πολύ δεν θα σε ακούσει καν, θα πει τα δικά του, και τελείωσε η υπόθεση.

Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, και ξέρω προσωπικά έναν τέτοιον ιερέα. Αλλά είναι ΕΝΑΣ!!! Από πάρα πολλούς που μου έτυχε να γνωρίσω.

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ απο μενα,διαβασα αυτα που γραφετε αλλα εχω μια απορια...συγνωμη κιολας, αλλα οποιος θελει να παει στην εκκλησια δεν πηγαινει για τον παπα ή για τον κοσμο ή γιατι το λεει καποιος αλλα γιατι το θελει πραγματικα ο ιδιος επειδη πιστευει στα λογια που εχει πει ο Χριστος.Τωρα καλως ή κακως αυτα τα λογια ερχονται μεσα απο τους ιερεις κ αν καποιοι δεν ειναι σωστοι,που υπαρχουν δεν αμφιβαλλω, τοτε μπορεις να πας σε καποιον αλλο ναο αν το θες πραγματικα.Οσο για τα χρηματα που ανεφερε καποια ξερω οτι πολλοι πια το χουν κανει εμποριο, αλλα ξερετε ποσα εξοδα εχει μια εκκλησια?επειδη τυχαινει να γνωριζω, πιστεψτε με πολλα.Κ αν αφησεις τον κοσμο να δωσει ο,τι εχει ευχαριστηση πχ.για ενα γαμο ή καποιο αλλο μυστηριο υπαρχουν παααααρα πολλοι που θα κανουν την παλαβη, συμφωνω μονο με αυτο που ειπατε οτι δεν πρεπει οι παπαδες να παιρνουν extra για το λογο πολυ απλα οτι πληρωνονται για αυτο που κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο ότι δεν μπορούμε να κατακρίνουμε αυτούς που δεν πιστεύουν και δεν θέλουν να πάρουν καμία ευχή από την εκκλησία. Ο παραπάνω εκφοβισμός από μια κοπελιά που διάβασα είναι εντελώς ανόητος.

Εγώ πήγα το παιδί μου για να του διαβάσει την ευχή που σαράντισε, αλλά εκείνη την ώρα που διάβαζε δεν τον άκουγα τι λέει. Αλήθεια, ας μας πεί κάποια τι λενε αυτά τα λόγια????

Επίσης το δεκαρικάκι που του έδωσα το άρπαξε με την μια ο παππούλης. Επειδή κάποιες λέγατε ότι δεν παίρνουνε λεφτά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ στο ότι δεν μπορούμε να κατακρίνουμε αυτούς που δεν πιστεύουν και δεν θέλουν να πάρουν καμία ευχή από την εκκλησία. Ο παραπάνω εκφοβισμός από μια κοπελιά που διάβασα είναι εντελώς ανόητος.

Εγώ πήγα το παιδί μου για να του διαβάσει την ευχή που σαράντισε, αλλά εκείνη την ώρα που διάβαζε δεν τον άκουγα τι λέει. Αλήθεια, ας μας πεί κάποια τι λενε αυτά τα λόγια????

Επίσης το δεκαρικάκι που του έδωσα το άρπαξε με την μια ο παππούλης. Επειδή κάποιες λέγατε ότι δεν παίρνουνε λεφτά..

 

Αν δεν ήθελες να δωσεις το δεκαρικακι γιατι το έδωσες; :confused:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

To δεκαρικάκι ήθελα να το δώσω και το έδωσα, απλά απαντώ σε όλες εκείνες που λένε ότι οι παππάδες δεν παίρνουνε λεφτά όταν σου λένε την ευχή για τα σαράντα. Αυτό θέλω να τονίσω. Ακόμα και η κολλητή μου που είναι πολύ της εκκλησίας, μου έλεγε ότι αποκλείεται να πάρει ο παππάς λεφτά, θα τον πρόσβαλα.

Link to comment
Share on other sites

To δεκαρικάκι ήθελα να το δώσω και το έδωσα, απλά απαντώ σε όλες εκείνες που λένε ότι οι παππάδες δεν παίρνουνε λεφτά όταν σου λένε την ευχή για τα σαράντα. Αυτό θέλω να τονίσω. Ακόμα και η κολλητή μου που είναι πολύ της εκκλησίας, μου έλεγε ότι αποκλείεται να πάρει ο παππάς λεφτά, θα τον πρόσβαλα.

 

Αφου ήθελες να το δώσεις γιάτι το κάνεις θέμα;

Ειναι σαν να σου έρχεται ένα κούριερ και να δίνεις κατι στον άνθρωπο ή να αφήνεις κατι στον σερβιτόρο στην καφετέρια. Αυτα δεν μπορεί να γινονται θέμα! Ειναι προαιρετικά και όταν θέλει να το κανει κάποιος το κάνει, τέλος! Το οτι ειναι ιερέας δεν τον εμποδιζει κατι να πάρει ένα τιπ απο κάποιον που δίνει απο την καρδιά του, αυτο νομίζω ειναι κατανοητό.... Σε οποιοδήποτε πόστο μπορει να γίνει και τέλος. Αν έδινα κατι στον κύριο που μου έφερε τις πίτσες κι εχει τα διπλα μου χρονια τουλαχιστον, δεν θα καθόμουν να το έγραφα και να θεωρούσα αυτονόητο οτι δεν έπρεπε να το πάρει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εδω στερ μου θα συμφωνησω με τα αλλα κοριτσια , τα χρηματα θελησες και τα εδωσες οποτε και ο πατερ τα πηρε και το θεωρω λογικο , παντως ειναι ενθαρυντικο οτι δεν στα ζητησε . Οπως ειπα ας μην καταδικαζουμε τους πατερ, οπως και παντου υπαρχουνε και καλοι και ευτυχως ειναι πολλοι και κακοι ( οι κακοι εννοειτε δεν θα επιρεασουνε την δικια μου πιστη η οποια ειναι μεγαλη και ακλωνιτη θα επιρεασει ομως καποιους ανθρωπους που ειναι στο περιπου και ισως τους διωξει απο το δρομο του Θεου ) , εχω μια αποψη γενικως και πιστευω οτι το Θεο και το Χριστο δεν χρειαζομαι την Εκκλησια για να ερθω κοντα του ή για προσευχηθω , ειναι Πανταχου Παροντες και μπορω να επικοινωνισω ανα πασα στιγμη παντου . Χθες πηγα στην Εκκλησια στο χωριο μετα απο πολυ καιρο και πραγματικα το ευχαριστηθηκαμε , μιση ωρα καθησαμε , τοσο μπορεσαμε με τα παιδια τα οποια το απολαυσαν και αυτα και καθησανε μια χαρα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνω θέμα βρε κορίτσια ότι το πήρε, απλά απαντώ σε όσες είπαν ότι δεν πρόκειται να πάρουν χρήματα οι παππάδες.

Και ξαναγυρίζω στο αρχικό ερώτημα, τι λέει τελικά η ευχή για τα σαράντα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οταν πηγα να σαραντισω ο παππουλης ηταν ενας υπεροχος ανθρωπος...

Μετα την λειτουργια που πηγε ο ανδρας μου τον ρωτησε για να παω και φυσικα ειπε εννοειται και μας περιμενε και να ερθει σπιτι ο αντρας μου να ετοιμαστουμε κ να παμε,πηγαμε ομορφα κ ωραια τελειωσαμε και φυσικα ουτε ζητησε ουτε θα καταδεχοτανε χρηματα.Ηταν και η παππαδια του εκει και μας εδωσε και εναν αρτο για το σπιτι.Ηταν καποια γιορτη και ειχανε διαβασμενους αρτους.

Α!!!!Και δεν εδωσα καθολου σημασια στα λογια της προσευχης...

Δεν βρισκω λογο να ανακατευω και να ψαχνω τι λεει κ τι δεν λεει.

Τελειωσαμε,μας χαρισε τις ευχες του και πηγαμε την πρωτη μας βολτα μετα γεματοι χαρα....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα να σαραντισω ο παππουλης ηταν ενας υπεροχος ανθρωπος...

Μετα την λειτουργια που πηγε ο ανδρας μου τον ρωτησε για να παω και φυσικα ειπε εννοειται και μας περιμενε και να ερθει σπιτι ο αντρας μου να ετοιμαστουμε κ να παμε,πηγαμε ομορφα κ ωραια τελειωσαμε και φυσικα ουτε ζητησε ουτε θα καταδεχοτανε χρηματα.Ηταν και η παππαδια του εκει και μας εδωσε και εναν αρτο για το σπιτι.Ηταν καποια γιορτη και ειχανε διαβασμενους αρτους.

Α!!!!Και δεν εδωσα καθολου σημασια στα λογια της προσευχης...

Δεν βρισκω λογο να ανακατευω και να ψαχνω τι λεει κ τι δεν λεει.

Τελειωσαμε,μας χαρισε τις ευχες του και πηγαμε την πρωτη μας βολτα μετα γεματοι χαρα....

Πολυ ομορφα και χαιρομαι που υπαρχουνε πατερες οπου κανουνε τον κοσμο να αισθανεται ομορφα με αυτο που παει να κανει και να προσευχηθει και να ζητησει την Ευχη του Θεου.

Να σου κανω μια ερωτηση ? καθησες μεσα 40 μερες ??? σορυ για το θαρρος αλλα επειδη λες οτι πηγατε την πρωτη σας βολτα μετα ? γενικως για πιο λογο , αν εμεινες , εμεινες μεσα για 40 μερες ? με ολο το θαρρος και χωρις ουδεμια μα ουδεμια προθεση να σε θιξω ή οτιδηποτε τετοιο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι σωστό να δαιμονοποιούμε καταστάσεις...Η ευχή κατά βάση είναι ευχές για την καινούρια ζωή που ήρθε στον κόσμο και ευχές για την ευλογημένη μάνα.Εκεί που κοντράρεται ο σημερινός τρόπος σκέψης με την εκκλησιστική λογική είναι πως ζητείται συγχώρεση για την μητέρα επειδή τέλεσε μιαν ανόσια να το πω..."ακάθαρτη" πράξη για να φέρει το παιδί στον κόσμο.Πρώτον με την συνουσία και δεύτερον με την εντελώς ανθρώπινη διαδικασία του τοκετού.

Στην περίπτωση της μητέρας μου ζητήθηκε συγχώρεση για την ζωή που χάθηκε με την ακούσια πράξη της(αποβολή).

Το πρόβλημα πλέον βρίσκεται στην διαφορά κοινωνίας -εκκλησίας.Το σεξ και οι σωματικές λειτουργίες έχουν πάψει προ πολλού να αποτελούν αμαρτία στην συνείδησή μας.Για αυτό και υπάρχει αυτή η κόντρα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι σωστό να δαιμονοποιούμε καταστάσεις...Η ευχή κατά βάση είναι ευχές για την καινούρια ζωή που ήρθε στον κόσμο και ευχές για την ευλογημένη μάνα.Εκεί που κοντράρεται ο σημερινός τρόπος σκέψης με την εκκλησιστική λογική είναι πως ζητείται συγχώρεση για την μητέρα επειδή τέλεσε μιαν ανόσια να το πω..."ακάθαρτη" πράξη για να φέρει το παιδί στον κόσμο.Πρώτον με την συνουσία και δεύτερον με την εντελώς ανθρώπινη διαδικασία του τοκετού.

Στην περίπτωση της μητέρας μου ζητήθηκε συγχώρεση για την ζωή που χάθηκε με την ακούσια πράξη της(αποβολή).

Το πρόβλημα πλέον βρίσκεται στην διαφορά κοινωνίας -εκκλησίας.Το σεξ και οι σωματικές λειτουργίες έχουν πάψει προ πολλού να αποτελούν αμαρτία στην συνείδησή μας.Για αυτό και υπάρχει αυτή η κόντρα.

Χωρις να θελω να σε προσβαλω μου ακουγετε πολυ υπερβολικο ολο αυτο , ιδιατερα οταν ο ιδιος ο Χριστος ειπε το αυξανεστε και πληθινεστε . Επισης η συνουσια ειναι απολυτα αποδεκτη , για την Εκκλησια , και αποπαντα ητανε μεσα στο γαμο αρα δεν προκυπτει καποια ασεμνη πραξη . Ο Χριστος μας γεννηθηκε με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως γεναμε εμεις τα παιδια μας , ασχετα αμα δεν ηταν ιδιος φυσικα ο τροπος συλληψης , γιατι λες οτι ζητειτε και συγχωρεση για τη διαδικασια του τοκετου , ηταν δηλαδη ακαθαρτη και η Μαρια ? (ημαρτον Θεε μου ). Το θεωρω πραγματικα too much και θα το συζητησω με τον πατερα του χωριου μας οπου κατεχει στο επακρο τετοια θεματα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε προσβαλω μου ακουγετε πολυ υπερβολικο ολο αυτο , ιδιατερα οταν ο ιδιος ο Χριστος ειπε το αυξανεστε και πληθινεστε . Επισης η συνουσια ειναι απολυτα αποδεκτη , για την Εκκλησια , και αποπαντα ητανε μεσα στο γαμο αρα δεν προκυπτει καποια ασεμνη πραξη . Ο Χριστος μας γεννηθηκε με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως γεναμε εμεις τα παιδια μας , ασχετα αμα δεν ηταν ιδιος φυσικα ο τροπος συλληψης , γιατι λες οτι ζητειτε και συγχωρεση για τη διαδικασια του τοκετου , ηταν δηλαδη ακαθαρτη και η Μαρια ? (ημαρτον Θεε μου ). Το θεωρω πραγματικα too much και θα το συζητησω με τον πατερα του χωριου μας οπου κατεχει στο επακρο τετοια θεματα .

Βίκυ δεν με προσβάλλεις στο ελάχιστο.Προσωπικά τα τελευταία χρόνια δηλώνω ορθόδοξη άθεη.Αν ισχύει κάτι άλλο από αυτά που γνωρίζω παρακαλώ...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Πολυ ομορφα και χαιρομαι που υπαρχουνε πατερες οπου κανουνε τον κοσμο να αισθανεται ομορφα με αυτο που παει να κανει και να προσευχηθει και να ζητησει την Ευχη του Θεου.

Να σου κανω μια ερωτηση ? καθησες μεσα 40 μερες ??? σορυ για το θαρρος αλλα επειδη λες οτι πηγατε την πρωτη σας βολτα μετα ? γενικως για πιο λογο , αν εμεινες , εμεινες μεσα για 40 μερες ? με ολο το θαρρος και χωρις ουδεμια μα ουδεμια προθεση να σε θιξω ή οτιδηποτε τετοιο .

 

Θα σου απαντησω....

Εμεινα μεσα 40 μερες ναι!!!

1ον γιατι μενω στο Κιλκις και την περιοδο που ημουν λεχωνα ειχαμε ασχημες καιρικες συνθηκες με πολυ κρυο και χιονια,οποτε δεν ειχα λογο να παω πουθενα......

2ον Ειχα τοτε και αποκλειστικο θηλασμο και δεν θα μπορουσα επεισης να παω καπου εαν δεν ειχα και το μωρο μαζι,που δεν υπηρχε περιπτωση να το βγαλω με μειον ποσους βαθμους εξω...

3ον γιατι οτι ηθελα μου το εφερνε ο αντρας μου απο εξω........και

4ον γιατι γινοταν ο χαμος με τις ιωσεις και ηθελα να ειμαι οσο το δυνατον μπορουσα προστατευμενη απο μικροβια και ιους για το μωρο....

 

Και δεν εβγαινα και μολις νυχτωνε ουτε αφηνα ρουχα εξω οταν νυχτωνε,και του μωρου τα στεγνωνα μεσα!!!!!!

Χαχαχαχαχ!!!!!!

Α!!!!!Ουτε κοσμο δεχομουν απογευματα!!!!!Ημουν κουρασμενη και το μονο που δεν ηθελα ηταν να εχω κοσμο.Ηθελα τον χρονο μου και τον καιρο μου να τον αφιερωνω στο νεο μου μωρακι.....!!!!!!

Αυτα.........

 

Οτι αλλη απορια εχεις σου την λυνωωωωωω...............:rolleyes:

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α!!!!!!!Και δεν φρικαρα καθολου απο την κλεισουρα........ειχα το μικρο μου αγγελουδι που μου γεμιζε ολη την μερα ευχαριστα και ημουν απολυτα αφοσιωμενη σε αυτο,ωστε να ανακαλυψω και να καλυψω ολες τις αναγκες του.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω....

Εμεινα μεσα 40 μερες ναι!!!

1ον γιατι μενω στο Κιλκις και την περιοδο που ημουν λεχωνα ειχαμε ασχημες καιρικες συνθηκες με πολυ κρυο και χιονια,οποτε δεν ειχα λογο να παω πουθενα......

2ον Ειχα τοτε και αποκλειστικο θηλασμο και δεν θα μπορουσα επεισης να παω καπου εαν δεν ειχα και το μωρο μαζι,που δεν υπηρχε περιπτωση να το βγαλω με μειον ποσους βαθμους εξω...

3ον γιατι οτι ηθελα μου το εφερνε ο αντρας μου απο εξω........και

4ον γιατι γινοταν ο χαμος με τις ιωσεις και ηθελα να ειμαι οσο το δυνατον μπορουσα προστατευμενη απο μικροβια και ιους για το μωρο....

 

Και δεν εβγαινα και μολις νυχτωνε ουτε αφηνα ρουχα εξω οταν νυχτωνε,και του μωρου τα στεγνωνα μεσα!!!!!!

Χαχαχαχαχ!!!!!!

Α!!!!!Ουτε κοσμο δεχομουν απογευματα!!!!!Ημουν κουρασμενη και το μονο που δεν ηθελα ηταν να εχω κοσμο.Ηθελα τον χρονο μου και τον καιρο μου να τον αφιερωνω στο νεο μου μωρακι.....!!!!!!

Αυτα.........

 

Οτι αλλη απορια εχεις σου την λυνωωωωωω...............:rolleyes:

 

Πες έμεινα σπίτι εξαιτίας του βαρύ χειμώνα, όχι εξαιτίας της παράδοσης.

Και αμφιβάλλω αν θα καθόσουν με ίδια ευχαρίστηση άμα έβλεπες από το παράθυρό σου όχι χιόνια και βροχές αλλά ήλιο και μια ωραία παραλία με πεντακάθαρα νερά, και τις φίλες σου με μαγιό να πίνουν φραπέδες

 

Βασικά με ελάχιστες εξαιρέσεις (όταν εμπλέκεται ΟΝΤΩΣ κάτι ουσιαστικό, όπως στην δικιά σου περίπτωση), όποιες λένε πως ευχαριστήθηκαν την κλεισούρα ή υποκρίνονται ή είναι πολύ περιορισμένες τελικά

bmivlf0d9.png

m49axn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουργια εδω και ηθελα να ρωτησω επειδη σαραντωνω την τεταρτη τι ακριβωs χρειαζεται να κανω.ποσα θα πληρωσω στον παπα και αν χρειαζεται και το ονομα του παιδιου γιατι εινα ταξιμο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουργια εδω και ηθελα να ρωτησω επειδη σαραντωνω την τεταρτη τι ακριβωs χρειαζεται να κανω.ποσα θα πληρωσω στον παπα και αν χρειαζεται και το ονομα του παιδιου γιατι εινα ταξιμο

 

καλησπερα και να σου ζησει το μωρακι σου. Οπως εχουμε πολλες φορες πει δεν ειναι υποχρεωτικο να δωσεις χρηματα στον παπα. αν θες παλι εσυ να δωσεις δινεις κατι συμβολικο . το ονομα του παιδιου δεν εχει να κανει. οσο για το τι χρειαζεται να κανεις τι εννοεις?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω....

Εμεινα μεσα 40 μερες ναι!!!

1ον γιατι μενω στο Κιλκις και την περιοδο που ημουν λεχωνα ειχαμε ασχημες καιρικες συνθηκες με πολυ κρυο και χιονια,οποτε δεν ειχα λογο να παω πουθενα......

2ον Ειχα τοτε και αποκλειστικο θηλασμο και δεν θα μπορουσα επεισης να παω καπου εαν δεν ειχα και το μωρο μαζι,που δεν υπηρχε περιπτωση να το βγαλω με μειον ποσους βαθμους εξω...

3ον γιατι οτι ηθελα μου το εφερνε ο αντρας μου απο εξω........και

4ον γιατι γινοταν ο χαμος με τις ιωσεις και ηθελα να ειμαι οσο το δυνατον μπορουσα προστατευμενη απο μικροβια και ιους για το μωρο....

 

Και δεν εβγαινα και μολις νυχτωνε ουτε αφηνα ρουχα εξω οταν νυχτωνε,και του μωρου τα στεγνωνα μεσα!!!!!!

Χαχαχαχαχ!!!!!!

Α!!!!!Ουτε κοσμο δεχομουν απογευματα!!!!!Ημουν κουρασμενη και το μονο που δεν ηθελα ηταν να εχω κοσμο.Ηθελα τον χρονο μου και τον καιρο μου να τον αφιερωνω στο νεο μου μωρακι.....!!!!!!

Αυτα.........

 

Οτι αλλη απορια εχεις σου την λυνωωωωωω...............:rolleyes:

Κοιτα αμα το εκανες επειδη γουσταρες επικροτω , αλλα χαρας το κουραγιο σου κοπελαρα μου , εγω δεν αντεχω μερα μεσα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η κοπέλα μίλησε για κάποιους ιερείς που της χαλάνε την εικόνα. Η ίδια διαφθορά υπάρχει παντού, στους κύκλους της δικαιοσύνης, στην αστυνομία, στους γιατρούς, στους πολιτικούς. Είναι σαν να μην σου συμφωνείς με την έννοια του κράτους επειδή δεν σου αρέσει η μούρη καποιων πολιτικών.

 

Αυτη η μερίδα του παπαδαριου (άλλο οι παπάδες κι άλλο το παπαδαριο) που χαλάνε την εικόνα, είναι πολυ λίγοι αλλα δυστυχώς έχουν καταφέρει να κάνουν ζημιά στην έννοια της εκκλησίας. Είναι άνθρωποι που έχουν διαφθαρει όπως ακριβώς ο γιατρός που παίρνει ένα φακελάκι και πατάει τον πολυ ωραίο όρκο του Ιπποκράτη. Παρολα αυτα ξεχνάμε ότι κι οι υπόλοιποι άνθρωποι κλέβουν την εφορία, κλέβουν τον πελάτη τους, ξεγελανε με την πρώτη ευκαιρία, ενοχλούν τον δίπλα, δεν δίνουν τη σειρά τους σε μια έγκυο κτλ. Οποίος είναι σκαρτος είναι σκαρτος σε οποια θέση κι αν έχει.

 

Επειδή λοιπόν τυχαίνει να έχω στην οικογένεια μου και να εχω γνωρισει πολλούς ιερείς υπάρχουν κι οι ιερείς που έχουν πολυμελή οικογένεια, που δίνουν απο το υστέρημα τους χρήματα σε μια άλλη οικογένεια που τα έχει ανάγκη, που φιλοξενούν ανθρώπους, που κυκλοφορούν με τα ίδια ρουχα απο τότε που χειροτονηθηκαν, που δεν τρώνε περισσότερο απο όσο πρέπει, που ιδρυουν φιλοπτωχα και δεν βάζουν χέρι στα χρήματα, που δεν σου ζητάνε 150 ευρώ για ένα γάμο, που βοηθάνε όποιον μπορούν, που κινούν γη και ουρανό για στείλουν ένα παιδι να σπουδάσει στην Αμερική ή να κάνει μια εγχείρηση στο εξωτερικό. Και φυσικά δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν τέτοια πράγματα!

Υπάρχει αυτη η μεριά και ευτυχώς ακόμα είναι η πλειοψηφία. Απλά συνήθως το καλο δε φαίνεται πάντα το κακό μετράμε. Αυτο κάνει τη μεγαλύτερη αίσθηση.

 

Σε γενικές γραμμές καλο είναι να έχουμε στο νου μας το "αυτά που λένε να κάνετε, αυτά που κάνουν να μην κάνετε" του Ευαγγελίου. ;)

 

Μπραβο!!! Τα ειπες τελεια!!! Μακαρι να σκεφτονταν ολοι ετσι.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ απο μενα,διαβασα αυτα που γραφετε αλλα εχω μια απορια...συγνωμη κιολας, αλλα οποιος θελει να παει στην εκκλησια δεν πηγαινει για τον παπα ή για τον κοσμο ή γιατι το λεει καποιος αλλα γιατι το θελει πραγματικα ο ιδιος επειδη πιστευει στα λογια που εχει πει ο Χριστος.Τωρα καλως ή κακως αυτα τα λογια ερχονται μεσα απο τους ιερεις κ αν καποιοι δεν ειναι σωστοι,που υπαρχουν δεν αμφιβαλλω, τοτε μπορεις να πας σε καποιον αλλο ναο αν το θες πραγματικα.Οσο για τα χρηματα που ανεφερε καποια ξερω οτι πολλοι πια το χουν κανει εμποριο, αλλα ξερετε ποσα εξοδα εχει μια εκκλησια?επειδη τυχαινει να γνωριζω, πιστεψτε με πολλα.Κ αν αφησεις τον κοσμο να δωσει ο,τι εχει ευχαριστηση πχ.για ενα γαμο ή καποιο αλλο μυστηριο υπαρχουν παααααρα πολλοι που θα κανουν την παλαβη, συμφωνω μονο με αυτο που ειπατε οτι δεν πρεπει οι παπαδες να παιρνουν extra για το λογο πολυ απλα οτι πληρωνονται για αυτο που κανουν.

 

 

Συμφωνω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πραγματι το θεωρω αρκετα δυσκολο να εισαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι 40 μερες ειδικα με αυτη τη ζεστη!!! Εγω ειμαι απο επαρχια και δεν εχω δικο μου σπιτι. ανυπομονω να γεννησω και να φυγω επιτελους απο την Αθηνα να παω στο σπιτακι μου, στα πραγματακια μου, στο δωματιακι του μωρου μου που το εχω ετοιμασει και μας περιμενει!! Δεν υπαρχει περιπτωση να περιμενω αλλες 40 μερες εδω. Και ευτυχως ολοι ιερεις μας λενε πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα να ταξιδεψουμε!! Με το που βγω απο το μαιευτηριο...εφυγα!! Τωρα οσο για το σαραντισμο...δεν ξερω αν θα αντεξω μεσα στο σπιτι τοσες μερες εστω και ενα περπατημα για ξεμουδιασμα μπορει να το αναζητησω. το μωρο σε καμια περιπτωση δε θα το βγαλω απο το σπιτι δεν υπαρχει εξαλλου και λογος.

Οσο για την ευχη...με χαρα θα περιμενω την πρωτη κυριακη μετα τις 40 μερες που θα παμε να εκκλησιαστουμε και να παρουμε την ευχουλα απο τον καλο μας παπα!! Διαβασα τοσα πολλα!! Εμεις εχουμε καλους ιερεις!! οχι ενας, οχι δυο αλλα σχεδον ολοι δινουν την ευχη εννοειται χωρις λεφτα!!!

 

Αντε κοριτσακια ευχομαι σε ολες σας καλο σαραντισμο και υγειη μωρακια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πες έμεινα σπίτι εξαιτίας του βαρύ χειμώνα, όχι εξαιτίας της παράδοσης.

Και αμφιβάλλω αν θα καθόσουν με ίδια ευχαρίστηση άμα έβλεπες από το παράθυρό σου όχι χιόνια και βροχές αλλά ήλιο και μια ωραία παραλία με πεντακάθαρα νερά, και τις φίλες σου με μαγιό να πίνουν φραπέδες

 

Βασικά με ελάχιστες εξαιρέσεις (όταν εμπλέκεται ΟΝΤΩΣ κάτι ουσιαστικό, όπως στην δικιά σου περίπτωση), όποιες λένε πως ευχαριστήθηκαν την κλεισούρα ή υποκρίνονται ή είναι πολύ περιορισμένες τελικά

 

 

Με το παραπανω σχολιο δεν θα σου απαντησω γιατι απλα δεν ξερω πως θα ημουν εαν γεννουσα καλοκαιρι αλλα μαλλον θα ημουν εξω κανονικοτατα και γω και το μωρο μιας και δεν θα ειχα τον φοβο ουτε του κρυου ουτε των ιωσεων.

Αλλα και παλι εασχετα με το αν ειχα συμμαχο το καιρο 'η οχι,εγω προσωπικα δεν μπορω να πω οτι πιεστηκα 'η χαλαστηκα που ημουν κλεισμενη.Οι μερες περασανε πολυ γρηγορα και ομορφα και αρκετα χαλαρα απ'οτι τα περιμενα με ενα μωρο στο σπιτι και εμενα μια νεα απειρη μαμα!!!

Δεν λεω οτι το ευχαριστηθηκα αλλα δεν φρικαρα κιολας!!!!!!Και ουτε υποκρινομαι και ουτε περιορισμενη ειμαι,πιστεψε με......

Απλα ξανα τονιζω οτι ισως αισθανομαι ετσι επειδ με βοηθησαν και οι συνθηκες..

 

Τεσπα.....

Δεν υπαρχει λογος για μεμα να καθομαι να κουβεντιαζω γι'αυτο το πραγμα αλλο......περασε!!!!

Να ανοιξουμε ενα νεο θεμα πως να αντισταθουμε στις βολτες ολη μερα καθε μερα παντου και παντως καιρου...χαχαχα γιατι πλεον αυτο εχουμε.....

Δεν μπορουμε να συμμαζευτουμε στο σπιτι μας!!!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...