Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Μου είπε να εξομολογηθώ και να κοινωνήσω για να φύγει το μίασμα!Δεν μου έδωσε γενικές οδηγίες!Αρνητική δεν είμαι με την θρησκεία μας, αλλά με το παπαδαριό. Υπάρχουν και καλοί ιερείς ωστόσο, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι.

Και εν πάσει περιπτώσει ο Θεός είναι παντού. Καθημερινά προσεύχομαι για το παιδάκι μου κι έχω πάντα δίπλα στην κούνια του την εικόνα της Παναγίας.

Απλά την προσωπική μου εμπειρία κατέθεσα περί σαραντισμού. Δεν θα αναλύσω περαιτέρω...Γενικά έχω μάθει στη ζωή μου να είμαι της ουσίας και όχι των τύπων...Ιδιαίτερα δε αυτών που έχουν να κάνουν με την υποκρισία...Και επειδή μένω σε κλειστή κοινωνία και τα υποκριτικά τερτίπια τα ξέρω πολύ καλά, απεχθάνομαι όλους αυτούς που κάνουν τους μακριούς σταυρούς και από πίσω κάνουν άλλα.

Δεν ντρέπομαι καθόλου που δεν έχω πάει το παιδί μου στην εκκλησία κι ούτε θα απολογηθώ κιόλας!

Κι αν την ευχή την έγραψε όποιος την έγραψε, θα μπορούσε η επίσημη εκκλησία να αναθεωρήσει.Παιδί έφερα στον κόσμο, δεν αμάρτησα! Και με την παραδοσιακή σειρά έγιναν όλα, θρησκευτικός γάμος πρώτα κι εγκυμοσύνη μετά. Δεν είμαι κανένα σκάνδαλο, κορίτσια!

Και να σας πω και κάτι άλλο;Μια φίλη, πολύ κοντά στην εκκλησία, έχασε το μωρό της στον 6ο μήνα κύησης. Στις 40 μέρες πήγε να της διαβάσει ο παπάς μια ευχή, γιατί έμαθε ότι έτσι συνηθίζεται. Στα σκαλιά της εκκλησίας της την διάβασε ο παπάς και της έκανε και παρατήρηση ότι δεν ήταν ικανή να κρατήσει το παιδί της και το σκότωσε...Η γυναίκα κατέληξε σε ψυχολόγο μετά από αυτό, γιατί είναι πολύ ευαίσθητη. Δεν νομίζω ο Θεός να είχε κάτι τέτοιο υπόψη του για τις γυναίκες που από προβλήματα υγείας παθαίνουν επιπλοκές και χάνουν τα μωρά τους

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης κορίτσια μου, όσες πέσατε να με φάτε επειδή είπα την άποψή μου έχω να προσθέσω και τα εξής...

Αν είχατε προσέξει τα λόγια της ευχής, όταν σας την διάβασε ο παπάς, το ίδιο θα στενοχωριόσασταν!

Αν είστε της άποψης "πίστευε και μη ερεύνα", πάω πάσο...

Στον 21ο αιώνα έχουμε πλέον οι γυναίκες πρόσβαση στη μόρφωση και στην πληροφόρηση.Και μορφώνομαι δεν σημαίνει παπαγαλίζω δέκα τόνους βιβλία, αλλά αποκτώ κριτική ικανότητα...

Επιπρόσθετα, αν κρατάτε Τετάρτες και Παρασκευές, αν είστε κατά των προγαμιαίων σχέσεων, αν νηστεύετε ολόκληρο το σαρανταήμερο, εξομολογείστε και κοινωνάτε τακτικά και εάν τηρείτε όλα τα προβλεπόμενα τα της θρησκείας μας, τότε με συγχωρείτε πολύ που τόλμησα να προσβάλω τα χρηστά ήθη σας, εγώ η μιαρή-όπως λέει και η ευχή του παπά-και τόλμησα να πω την γνώμη μου...

Κι αν με βρίσκετε υπερβολική, τι να πω...

Είμαι 35 χρονών, δεν έχω προκαλέσει ποτέ με την ζωή μου και ένιωσα πολύ προσβεβλημένη από τα λόγια του ιερέα.Αλλά και από τη συμπεριφορά, ας πούμε ότι η ευχή αυτή είναι και δεν αλλάζει, έτσι;Τα υπόλοιπα ήταν περιττά. Ο δε παπάς είναι νεώτατος, 40άρης με το ζόρι.Και ο νεωκόρος δεν είχε καμιά δουλειά να με σπρώξει με το παιδί στην αγκαλιά. Ξέχασα να σας πω ότι ο παπάς είχε δώσει στον άντρα μου-όταν πήγε να κλείσει το ραντεβού- την εντολή να μπω στο ναό και να μην κάνω τον σταυρό μου.Την ψυλλιάστηκε ο άντρας μου τότε και γι' αυτό δεν ήθελε να πάμε.

Είχα πάει με τόση χαρά στην εκκλησία εκείνη την ημέρα, ήταν και μεγάλη γιορτή και μου πέσαν τα φτερά...

Link to comment
Share on other sites

πες τα κοπελα μου!

κι εγω που προσεξα τα λογια της ευχης, μου φυγαν τα μαλλια!

στην ουσια δεν ειναι ευχη για το μωρακι, για την υγεια του και τετοια που νομιζα... ειναι για να συγχωρεσει ο θεος την γυναικα που γεννησε, αρα... εμεινε εγκυος, αρα ειχε σεξουαλικη επαφη (!!!!)

τη χειριστη εντυπωση μου ειχε κανει.

βεβαια να σημειωσω οτι ο παπας ηταν σουπερ, πολυ φιλικος, εδωσε πολλες ευχες για το μωρο μας χρηματα δεν δεχθηκε με τιποτα!

 

και ηξερε κιολας, επειδη ρωτησε, οτι δεν ηταν ακριβως 40 ημερων το μωρο, αλλά θελαμε να παμε διακοπες και γιαυτο πηγαμε λιγο νωριτερα. δεν σχολιασε καθολου αρνητικα το γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Esta76 δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθείς να δικαιολογείσαι.. αυτό έλειπε και όλας!!

Εμείς δεν πήγαμε την μικρούλα μας να πάρει ευχή καθόλου! Είχαμε κάποια 'παρακάλια' από παππούδογιαγιάδες να την πάμε, αλλά δεν θέλαμε... Πολλοί προσπαθούν να σου δημιουργήσουν την αίσθηση ότι κάτι θα 'πάθει' το παιδί σου αν δεν πάρει ευχή, κοινωνήσει, εκκλησιάζεται κλπ κλπ κλπ.....

Όποιος τα πιστεύει καλά κάνει και τα ακολουθεί...εγώ πάντως όχι...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 35 χρονών, δεν έχω προκαλέσει ποτέ με την ζωή μου και ένιωσα πολύ προσβεβλημένη από τα λόγια του ιερέα.

Δεν σε αναγκασε κανένας ιερέας να πας να ζητήσεις την ευχή του. Εσύ πήγες επειδή εσύ το διάλεξες... Γιατί να νιώθεις προσβεβλημένη λοιπόν? Η εκκλησία αυτή είναι, η διδασκαλία της είναι δεδομένη και απευθύνεται σε όσους θέλουν να την ακολουθήσουν, δεν μας βάζει να πάμε με το ζόρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σε αναγκασε κανένας ιερέας να πας να ζητήσεις την ευχή του. Εσύ πήγες επειδή εσύ το διάλεξες... Γιατί να νιώθεις προσβεβλημένη λοιπόν? Η εκκλησία αυτή είναι, η διδασκαλία της είναι δεδομένη και απευθύνεται σε όσους θέλουν να την ακολουθήσουν, δεν μας βάζει να πάμε με το ζόρι

 

 

Οταν πήγα δεν γνώριζα το περιεχόμενο της ευχής.Νόμιζα ότι ήταν κάτι άλλο.Και μη μου πεις πως όσες πάνε να σαραντίσουν, γνωρίζουν τα θα τους πει ο παπάς...Σε όποια αρέσει να την υποβιβάζουν ως άτομο, καλά κάνει και την δέχεται ασχολίαστα την ευχή. Μου φαίνεται δε ότι δεν διάβασες όλα όσα έγραψα...

Link to comment
Share on other sites

Esta76 δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθείς να δικαιολογείσαι.. αυτό έλειπε και όλας!!

Εμείς δεν πήγαμε την μικρούλα μας να πάρει ευχή καθόλου! Είχαμε κάποια 'παρακάλια' από παππούδογιαγιάδες να την πάμε, αλλά δεν θέλαμε... Πολλοί προσπαθούν να σου δημιουργήσουν την αίσθηση ότι κάτι θα 'πάθει' το παιδί σου αν δεν πάρει ευχή, κοινωνήσει, εκκλησιάζεται κλπ κλπ κλπ.....

Όποιος τα πιστεύει καλά κάνει και τα ακολουθεί...εγώ πάντως όχι...

 

 

Εσύ ειδικά κινδυνεύεις να τιμωρηθείς δια του λιθοβολισμού από κάποιες εδώ μέσα...Μαζί θα μας στήσουν στον τοίχο...

Τι να πω σε μερικές μερικές!

Εχουν βρει κάποιοι επιτήδειοι καλή φάμπρικα και πλουτίζουν, δημιουργούν στους ανθρώπους ενοχές, τους προσβάλλουν για τα πιο φυσικά πράγματα και εμείς τα δεχόμαστε;

Εμένα δεν με χειραγώγησε ποτέ κανένας, κοπελιές!

Κι αν όλοι κάναμε το σωστό σε όλους τους τομείς, δεν θα είχαν φτάσει εδώ τα πράγματα σε τούτη τη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν πήγα δεν γνώριζα το περιεχόμενο της ευχής.Σε όποια αρέσει να την υποβιβάζουν ως άτομο, καλά κάνει και την δέχεται ασχολίαστα. Μου φαίνεται ότι δεν διάβασες όλα όσα έγραψα...

Διάβασα όλα όσα έγραψες, και επαναλαμβάνω την γνώμη μου. Όταν πηγαίνουμε στην εκκλησία με την θέλησή μας δεν νιώθουμε προσβεβλημένοι (δεν είναι απλό σχόλιο να λες οτι προσβλήθηκες) επείδή οι αντιλήψεις της είναι διαφορετικές από τις δικές μας. Δεν μας τις επέβαλλε, εμείς πήγαμε να τις ακούσουμε, αν δεν μας αρέσουν είναι καθαρά δικό μας πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αναγκασε κανένας ιερέας να πας να ζητήσεις την ευχή του. Εσύ πήγες επειδή εσύ το διάλεξες... Γιατί να νιώθεις προσβεβλημένη λοιπόν? Η εκκλησία αυτή είναι, η διδασκαλία της είναι δεδομένη και απευθύνεται σε όσους θέλουν να την ακολουθήσουν, δεν μας βάζει να πάμε με το ζόρι

 

Μα δεν είπε ότι την ανάγκασε κάποιος. Απ' ότι κατάλαβα το έκανε επειδή το ήθελε, αλλά απογοητεύτικε από τη στάση του παπά, που τη θεώρησε ακάθαρτη και μιασμένη.

 

Πολλές φορές θέλουμε επίσης να κάνουμε κάτι, αλλά μετά το μετανιώνουμε γιατί δεν είχαμε την ανταπόκριση που θα θέλαμε από την άλλη πλευρά.

 

Και ότι καποιοι αποφασίζουμε να πάμε να πάρουμε την ευχή, δεν σημαινει εκ των προτέρων ότι γνωρίζουμε τα λόγια.

Και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση το γεγονός ότι με είχαν σταματήσει στον προθάλαμο και δεν με άφηναν να μπω πιο μέσα. Έκανε και ένα ψοφόκρυο εκείνη την ημέρα και έμπαζε από παντού.

Μπήκα και κάθισα πίσω πίσω. Με κοιταξε λίγο περίεργα η νεωκόρος, αλλά της ανταπέδωσα το βλέμα. μετά ήρθε κάποια κυρία και είπε να κάτσω εγώ έξω και η μαμά μου μέσα με το παιδί, πράγμα που δεν έγινε. Γενικά δεν ασχολούμαι με τέοια πράγματα. Και αν πραγματικά γνώριζα τι λεει η ευχή για τη γυναικα που γεννα, ίσως να μην είχα πάει καθόλου. Το θέμα ήταν ότι στο μαιευτήριο είχε έρθει ένας παπάς και τον φωνάξαμε να διαβάσει το μωρό, και τα λόγια που μας έιπε ήταν τόσο ωραία, που πραγματικά δάκρυσα. Οπότε πίστευα ότι θα ακούσω κάτι αντίστοιχο.

Δεν ξέρω τελικά ποιος φταίει, ο κλήρος, το ότι καποια πραγματα δεν έχουν εκσυγχρονιστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσύ ειδικά κινδυνεύεις να τιμωρηθείς δια του λιθοβολισμού από κάποιες εδώ μέσα...Μαζί θα μας στήσουν στον τοίχο...

Τι να πω σε μερικές μερικές!

Εχουν βρει κάποιοι επιτήδειοι καλή φάμπρικα και πλουτίζουν, δημιουργούν στους ανθρώπους ενοχές, τους προσβάλλουν για τα πιο φυσικά πράγματα και εμείς τα δεχόμαστε;

Εμένα δεν με χειραγώγησε ποτέ κανένας, κοπελιές!

Κι αν όλοι κάναμε το σωστό σε όλους τους τομείς, δεν θα είχαν φτάσει εδώ τα πράγματα σε τούτη τη χώρα...

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα όσα έγραψες, και επαναλαμβάνω την γνώμη μου. Όταν πηγαίνουμε στην εκκλησία με την θέλησή μας δεν νιώθουμε προσβεβλημένοι (δεν είναι απλό σχόλιο να λες οτι προσβλήθηκες) επείδή οι αντιλήψεις της είναι διαφορετικές από τις δικές μας. Δεν μας τις επέβαλλε, εμείς πήγαμε να τις ακούσουμε, αν δεν μας αρέσουν είναι καθαρά δικό μας πρόβλημα

Malecon συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η 'επίθεση'..το ότι ήθελε και πήγε να πάρει την ευχή, της απαγορεύει να σχολιάσει σε αυτό το φόρουμ μετά ΑΥΤΗ την εμπειρία που είχε;;; Δηλαδή παρόλο που βάφτισα την κόρη μου, αν θελήσω να σχολιάσω κάποια λόγια του μυστηρίου που δενμου άρεσαν θα είναι κακό;;; Δεν το καταλαβαίνω αυτό πραγματικά.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια διαβαστε αυτο. προς τη μεση του κειμενου επεξηγει και για τη γυναικα

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/giati-ginetai-o-sarantismos-ths-gynaikas-kai-ti-symbolizei.html

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και ότι καποιοι αποφασίζουμε να πάμε να πάρουμε την ευχή, δεν σημαινει εκ των προτέρων ότι γνωρίζουμε τα λόγια.

Δεν νομίζω ότι έχει σημασία τι ακριβώς λεει αυτή η ευχή ή ό,τι άλλο λέει η εκκλησία. Για εμένα έχει σημασία ότι πηγαίνουμε εμείς και την ζητάμε, οπότε ό,τι και αν λεει θα πρέπει να το δεχτούμε

 

Malecon συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η 'επίθεση'..το ότι ήθελε και πήγε να πάρει την ευχή, της απαγορεύει να σχολιάσει σε αυτό το φόρουμ μετά ΑΥΤΗ την εμπειρία που είχε;;; Δηλαδή παρόλο που βάφτισα την κόρη μου, αν θελήσω να σχολιάσω κάποια λόγια του μυστηρίου που δενμου άρεσαν θα είναι κακό;;; Δεν το καταλαβαίνω αυτό πραγματικά.....

Κατ'αρχήν γιατί βλέπεις επίθεση?

Κατά δεύτερον η γνώμη μου είναι αυτή που είπα και στην joan. Από την στιγμή που δέχθηκες συμμετάσχεις σε κάποιο μυστήριο πρέπει να δεχθείς ότι η όλη διαδικασία είναι αυτή που έχει θεσπίσει η εκκλησία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πριν αρχίσετε τα μαλλιοτραβήγματα διαβάστε λίγο το post μου.. εχω σπουδάσει θεολογία και θέλω να σας πω τα εξής:

μου φαινεται πολύ αστείο να διαβάζω ότι εάν κάποια γυναίκα θέλει να υποτιμηθεί και να την προσβάλλουν ας πάει στην εκκλησία να ακούσει το περιεχόμενο αυτών των ευχών.. πριν γράψουμε ότι θέλουμε καλό είναι να διαβάσουμε "ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ" όλα όσα αναφέρει το περιεχόμενο των ευχών όχι μόνο για το σαραντισμό αλλά και γενικότερα τα ιερά κείμενα της εκκλησίας... ο όρος "μιαρός" ή "ακάθαρτος" όταν γράφτηκαν τα κείμενα αυτά δεν τους προσδίδετο η έννοια που τους δίνετε σήμερα... είναι πάρα πολύ σημαντικό όταν πάμε στην εκκλησία να πάρουμε μία ευχή, εάν μας ενδιαφέρει πραγματικά και δεν τον κάνουμε για τα μάτια του κόσμου, να εντρυφήσουμε στην ουσία και στο περιεχόμενο της ευχής και τι σημαίνουν αυτά που λέει.. όχι βρε κορίτσια ότι πιάσει το αυτί μας και μετά μπαίνουμε στο φόρουμ και όποιον πάρει ο χάρος.. για τους ιερείς και τον τρόπο με τον οποιο "λειτουργούν" δεν θα το σχολιάσω καθόλου γιατί ως γνωστόν υπαρχει η κοσμική και η πνευματική εκκλησία.. αυτό που ενδιαφέρει τον χριστιανό είναι το πνευματικό στοιχείο και όχι το κοσμικό.. ο καθένας (π.χ. ιερείς και όχι παπαδαριό όπως λέει υποτιμητικά η φίλη μας κρίνονται και αυτοί από τα έργα τους και τις πράξεις τους όπως όλοι μας εξάλλου)... κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να πάει στην Εκκλησία.. αλλά αφού πάει ας μπει στον κόπο να δει την ουσία του θέματος και όχι ότι νομίζει ότι άκουσε... και πριν μου αποδώσετε τον οποιοδήποτε χαρακτηρισμό σας πληροφορώ ότι πηγαίνω κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα στην εκκλησία και δεν υπερηφανεύομαι γι' αυτό, κοινώνησα το παιδάκι μου και προσπαθώ να του δώσω τις αρχές και τα πιστεύω του χριστιανισμού που πιστεύω ότι οι πιο πολλοί γονείς δίνουν στα παιδάκια τους :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια διαβαστε αυτο. προς τη μεση του κειμενου επεξηγει και για τη γυναικα

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/giati-ginetai-o-sarantismos-ths-gynaikas-kai-ti-symbolizei.html

 

Πολύ κατατοπιστικό. Μαλλον θα πρεπει να το διαβάσουν και καποιοι ιερείς, γιατί η κοπέλα πιο πάνω είπε καθαρά ότι της είπε να φύγει το μίασμα.

 

Οι παρανοήσεις γίνονται μαλλον γιατί καποιοι ιερωμένοι μεταφράζουν τα λόγια όπως θέλουν, και ίσως χάνεται η πραγματική ουσία.

Link to comment
Share on other sites

για τους ιερείς και τον τρόπο με τον οποιο "λειτουργούν" δεν θα το σχολιάσω καθόλου γιατί ως γνωστόν υπαρχει η κοσμική και η πνευματική εκκλησία.. αυτό που ενδιαφέρει τον χριστιανό είναι το πνευματικό στοιχείο και όχι το κοσμικό.. ο καθένας (π.χ. ιερείς και όχι παπαδαριό όπως λέει υποτιμητικά η φίλη μας κρίνονται και αυτοί από τα έργα τους και τις πράξεις τους όπως όλοι μας εξάλλου)... κανένας δεν υποχρέωσε κανέναν να πάει στην Εκκλησία.. αλλά αφού πάει ας μπει στον κόπο να δει την ουσία του θέματος και όχι ότι νομίζει ότι άκουσε...

 

Συμφωνώ στο ότι υπάρχει η πνευματική και κοσμική εκκλησία. Το θέμα είναι ότι εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, η Εκκλησία έχει χάσει το δρόμο της και έχει γίνει πιο κοσμική απ' ότι θα έπρεπε. Και εκεί δημιουργείται, κατ'εμε, το πρόβλημα. Όταν αποφάσισα δηλ. να παντρευτώ το έκανα γιατί ήθελα. Δεν με αναγκασε κανείς. όμως το μυστήριο κράτησε 20 λεπτά. Δεν διαβάστηκαν όλα τα λόγια, και φυσικά υπήρχε και ταρίφα στα χρήματα του κουμπάρου. γνωστα όλα αυτά και χιλιοειπωμένα, αλλά ένα γεγονός που ήταν σημαντικό για εμένα, για το Χ ιερωμένο ήταν τελικα άλλος ένας γάμος. Και αυτό συμβαίνει σε πολλές εκφάνσεις της εκκλησιαστικής ζωής. Οπότε δημιουργείται σε κάποιους μια αρνητική εικόνα η οποία σίγουρα δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο, αλλά ένα μεγάλο μέρος. Ίσως αν τα πράγματα αλλαζαν, ο κόσμος να γύριζε πάλι πίσω στην Εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια προς θεού (για να είμαστε και επίκαιροι :-) :-) εγώ προσωπικά δεν θέλω να μαλλιοτραβηχτώ με καμία!:rolleyes:

Όντως ήταν πολύ κατατοπιστικό το κείμενο pasoumi...

Aυτό όμως που θέλω να πω και εννοούσα πριν είναι ότι δεν είναι κακό να πει κάποιος τη γνώμη του μέσα σε αυτό το φόρουμ για κάποια εμπειρία που έζησε!! Συζήτηση κάνουμε και αυτό είναι το ωραίο, να υπάρχει αντίλογος και πολλές γνώμες... Το ότι πάω κάπου με την θέλησή μου δεν σημαίνει ότι κατόπιν δεν μπορώ να εκφέρω μια αρνητική άποψη για κάτι.... εκτός αν διαφωνείτε....

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπήκα στο θέμα να γράψω τι συνέβη σε μένα, δεν είχα υπόψη μου κανένα μαλλιοτράβηγμα. Δέχτηκα όμως επίθεση από κάποιες κοπέλες κι έτσι μπήκα στη διαδικασία να γράψω κάτι παραπάνω για να ξεκαθαρίσω την θέση μου.Λυπάμαι αν όσα έχω γράψει για κάποιες δεν είναι κατανοητά.Αλλά νομίζω ότι είμαι αρκετά σαφής.

Η ουσία είναι ότι πήγα να κάνω κάτι με χαρά και πίστη κι όχι για τα μάτια του κόσμου και δέχτηκα μεγάλη απογοήτευση...

Θεολόγος δεν είμαι, αλλά επειδή είμαι φιλόλογος και γνωρίζω πολύ καλά το νόημα των λέξεων, έκανα και την ανάλογη ερμηνεία. Τώρα τι λέει επισήμως η θεολογική επιστήμη, ποσώς με ενδιαφέρει!Ξέρω τι σημαίνουν οι λέξεις και το ερμηνεύω βάσει της ελληνικής γλώσσας. Δεν είναι αιρετικό αυτό που λέω.Απλά κατόπιν εορτής, βγαίνουν κάποιοι επί του θέματος ειδήμονες και επεξηγούν τον ΧΨ που έγραψε την ευχή.

Κι επειδη όσοι εκκλησιαζόμαστε και πιστεύουμε και παντρευόμαστε με θρησκευτικό γάμο και βαφτίζουμε τα παιδιά μας δεν είμαστε θεολόγοι, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε καθετί

Κι εμείς οι φιλόλογοι ερμηνεύουμε τους αρχαίους και τους νέους ποιητές, αλλά κανείς αρχαίος δεν ζει για να επιβεβαιώσει αν όντως ήθελε αυτό να πει, ενώ αρκετοί νέοι εν ζωή έχουν διαψεύσει τους μελετητές.

Το τόνισα δε, ότι εκτός των λόγων ήταν και η συμπεριφορά.

Ωστόσο εγώ θα βαφτίσω το παιδάκι μου.Παρόλα αυτά...Θα το μεγαλώσω με τα της θρησκείας μας, αλλα δεν θα το φανατίσω.Και θα μάθω να έχει κριτική ικανότητα.

Χάρηκα που τα είπαμε...

Αναψαν και τα αίματα, κακό δεν είναι.

Καλό σας απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

sorry βρε κοπελιά αλλά δεν μπορείς να λες ότι πας το παιδί σου στην εκκλησία να πάρει μια ευχή και μετά "ποσώς σε ενδιαφέρει τι λέει η θεολογική επιστήμη"... δικαίωμά σου να θέλεις ή να μην θέλεις να πας στην εκκλησία και σε αυτό το φόρουμ απόψεις ανταλλάσουμε... και αφού είσαι συνάδελφος (έχω σπουδάσει και φιλοσοφική) θα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα ότι κάποιες λέξεις στα αρχαία ελληνικά αν τις ακούσει κάποιος που δεν ξέρει την σημασία τους μπορεί κάλλιστα να παρεξηγηθεί :) ο χριστιανισμός βασίζεται πολύ στο συμβολισμό και κάποιες λέξεις είναι πολύ εύκολο να παρερμηνευτούν.. εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι ότι πριν "κατηγορήσουμε" κάτι ας το ψάξουμε λίγο... τα αίματα καλό είναι να ανάβουν και λίγο γιατί κάνει και κρύο :)

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλά εγώ όταν παντρεύτηκα, ο παπάς της συγκεκριμένης εκκλησίας μας ενημέρωσε ότι μία εβδομάδα περίπου πριν τον γάμο κάθε μήνα μάζευε όλα τα ζευγάρια που επρόκειτο να παντρευτούν προσεχώς και έκανε κατήχηση περί γάμου... όντως μας πήραν τηλέφωνο, πήγαμε, είχαν έρθει όλα τα ζευγάρια που θα παντρευόντουσαν και για 2 ωρες ο παπάς εξηγούσε όλη την διαδικασία της τελετής και του μυστηρίου διαβάζοντας και εξηγώντας το καθετί... για εμένα που τα ήξερα από τη σχολή μπορεί κάποια πράγματα να ήταν οικεία αλλά είδα ότι σε όλους τους άρεσε παρα πολύ αυτά που μας είπε... στον άντρα μου άρεσε περισσότερο τα μπακλαβαδάκια που μας κέρασε αλλά ρηχός άνθρωπος τι να πεις!!!! αυτός ο παπάς βέβαια νομίζω ότι είναι η εξαίρεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω ειχα φανταστει οτι επρεπε να εχω σπουδασει ή εστω εντρυφησει στα λογια των μυστηριων για να συμμετεχω σε αυτα σωστα και για να μην καταλαβω άλλα απο τα σωστα!

νομιζω οτι οι μετεπειτα "εξηγησεις" και "αναλυσεις" ειναι για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πάω κάπου με την θέλησή μου δεν σημαίνει ότι κατόπιν δεν μπορώ να εκφέρω μια αρνητική άποψη για κάτι.... εκτός αν διαφωνείτε....

 

Έτσι ακριβώς είναι..

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω ειχα φανταστει οτι επρεπε να εχω σπουδασει ή εστω εντρυφησει στα λογια των μυστηριων για να συμμετεχω σε αυτα σωστα και για να μην καταλαβω άλλα απο τα σωστα!

νομιζω οτι οι μετεπειτα "εξηγησεις" και "αναλυσεις" ειναι για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

 

και πως ακριβώς ορίζεις εσύ την συμμετοχή σου σε ένα μυστήριο? ακούω τα λόγια / αυτά κατάλαβα / αυτά σχολιάζω / σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Κι αν με βρίσκετε υπερβολική, τι να πω...

Είμαι 35 χρονών, δεν έχω προκαλέσει ποτέ με την ζωή μου και ένιωσα πολύ προσβεβλημένη από τα λόγια του ιερέα.Αλλά και από τη συμπεριφορά, ας πούμε ότι η ευχή αυτή είναι και δεν αλλάζει, έτσι;Τα υπόλοιπα ήταν περιττά. Ο δε παπάς είναι νεώτατος, 40άρης με το ζόρι.Και ο νεωκόρος δεν είχε καμιά δουλειά να με σπρώξει με το παιδί στην αγκαλιά. Ξέχασα να σας πω ότι ο παπάς είχε δώσει στον άντρα μου-όταν πήγε να κλείσει το ραντεβού- την εντολή να μπω στο ναό και να μην κάνω τον σταυρό μου.Την ψυλλιάστηκε ο άντρας μου τότε και γι' αυτό δεν ήθελε να πάμε.

Είχα πάει με τόση χαρά στην εκκλησία εκείνη την ημέρα, ήταν και μεγάλη γιορτή και μου πέσαν τα φτερά...

 

 

καταρχήν δεν είπε κανείς πως έκανε κάτι κακό!!'

δεύτερον γιατί προβλήθηκες??αυτά τα λόγια δεν ηταν για εσένα προσωπικά...η ίδια ευχή διαβάζεται σε όλες τις γυναίκες χρόνια τώρα!!

το ότι μετά τη γέννα θεωρησε ΄΄μολυσμενη΄΄΄δεν ειναι κυριολεκτικο..αλλά αφου 40 μερες εχεις αιμα δεν μπορεις π.χ. να κοινωνησεις..γιατι η κοινωνια θεωρειτε σωμα και αίμα Χριστού...απλα πράγματα..

 

τώρα αυτό που λες για τον σταυρό και τον νεωκόρο η ο άντρα σου δεν κατάλαβε καλά η κάτι άλλο εννοούσε αυτός γιατί δεν στέκει..σίγουρα είναι παρεξήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...