Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Βρε κορίτσια διαβάζω τις απόψεις σας και συμφωνώ κι εγώ μαζί σας. Έμεινα μέσα 40 μέρες καθαρά από επιλογή και επειδή δεν αισθανόμουν και δυνατή λόγω καισαρικής. Πήγα και πήρα την ευχή γιατί καλώς ή κακώς πιστεύω στο μάτι και τη γλωσσοφαγιά και εν πάσει περιπτώσει αν μη τί άλλο μια ευχή είναι μια ευχή και πάντα καλοδεχούμενη. Ξέρετε τί είναι αυτό που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες???? πόλεμο από την μητέρα μου επειδή δεν έχω πάει το παιδί να κοινωνήσει... έφτασε δε σε σημείο να μου λεέι οτι έτσι θα ηρεμήσει (τί ακριβώς εννοεί δεν μου κοψε να την ρωτήσω) και να με κατηγορεί οτι το αφήνω "απροστάτευτο" ....!!!!! Μα για όνομα του Θεού δηλαδή πρέπει να επιδεικνύω το οτι πιστεύω ακολουθώντας το πρωτόκολλο?????

 

Δεν κάνει να κοινωνήσεις αβάπτιστο μωρό, να της πεις. Την ευχή την παίρνεις για αλλους λόγους αλλά κοινωνία μπορείς να δώσεις μόνο μετά τη βάφτιση και εφόσον φυσικά το θες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


την βάπτισα πέρυσι τον Οκτώβρη (η μικρή μου είναι 17 μηνών αλλά δεν έχω υπογραφή και δεν μπορούσες να το ξέρεις ).. εγώ πιστεύω οτι το παιδί μου είναι προστατευμένο έτσι όπως το εννοεί η μητέρα μου μόνο και μόνο επειδή βαπτίστηκε..

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

την βάπτισα πέρυσι τον Οκτώβρη (η μικρή μου είναι 17 μηνών αλλά δεν έχω υπογραφή και δεν μπορούσες να το ξέρεις ).. εγώ πιστεύω οτι το παιδί μου είναι προστατευμένο έτσι όπως το εννοεί η μητέρα μου μόνο και μόνο επειδή βαπτίστηκε..

 

Ουπς...συγγνώμη, :oops::oops::oops: νόμιζα ότι αναφερόσουν σε πολύ μικρό μωρούλι. Αλλά και πάλι, αν δεν θέλεις να το κάνεις ποιος ο λόγος; Πες στη μαμά σου ότι αν κάνεις κάτι μόνο και μόνο για να το κάνεις, δεν έχει αξία.

Τα παιδάκια μας δεν έχουν αμαρτίες! Δεν έχουν βλάψει ποτέ κανέναν. Αντίθετα, σκορπούν χαρά και ευτυχία σε όποιον είναι κοντά τους.

Link to comment
Share on other sites

να σας ζήσουν τα μωράκια σας.. εγω δεν εχω γεννησει ακομα αλλα το θεμα το εχω συζητησει με τον αντρα μου.. εγω δεν τα πιστευω αυτα. θα κατσω καποιες μερεσ στο σπιτι μονο και μονο για να αποφυγω τις ανεπιθυμιτες επισκεψεις απο τους συγγενεις.... όσο για την ευχη, εχω ξεκαθαρισει στον αντρα μου οτι αν θελει ευχες, παπαδες και τα σχετικά ας πάρει το μωρό και ας το παει μόνος του... Εγω σχέσεις με παπαδες που κανουν οτι μπορούν για να αυξησουν το τραπεζικό τους λογαριασμό δε θελω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και συγκλίνουν..αφού και οι παιδίατροι συμβουλεύουν ωσπου να πάει το μωρο 3 μηνών να μην πολυβγαίνει έξω..εμένα τουλάχιστόν και οι παιδιατροι του ιασω,και η ομοιπαθητικός μας παιδίατρος και ο παιδίατρος εδώ του νησιού το ίδιο μας είπε.. για τον λόγο που είπε παραπάνω η ελλεμιφρεμ.μια απλή ίωση στέλνει το μωρό στην εντατική.

Οι γιατροί συμβουλεύουν να μην συναναστρέφεται πολύ κόσμο, όχι να μην βγαίνει έξω βόλτα. Δεν κολλάς ίωση αναπνέοντας τον αέρα σε ένα πάρκο ή στο δρόμο, μην τρελαθούμε κιόλας!!! Αν ήταν έτσι θα είχαμε πεθάνει όλοι.

 

Αν κάτσεις στον σπίτι και παρελάσει το μισό χωριό να σου ευχηθεί έχεις περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει ίωση το μωρό σου απ' ό,τι να το έβγαζες βόλτα κάθε μέρα πρωί-απόγευμα. Εφόσον η εκκλησία δεν απαγορεύει τις επισκέψεις σε λεχώνες, άλλα λένε οι γιατροί και άλλα οι παπάδες (άσχετα τι καταλαβαίνουμε εμείς).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πράγματα μπορείς να τα εκλάβεις όπως θέλεις. Οι παπάδες μπορεί να λένε να κάθεται σπίτι η λεχώνα μέχρι να πάρει την ευχή, αλλά δεν έχω ακούσει να παροτρύνουν την παρέλαση των συγγενών. Ισα ίσα.

Η συζήτηση νομίζω ότι αφορά το ποσο σχέση εχει η ευχή με την ασφάλεια της υγείας της λεχώνας και του μωρού, όχι με το αν συμπίπτουν οι απόψεις γιατρών και κλήρου. Απλά αναφέρθηκα σ΄ αυτό, επειδή και στις 2 περιπτώσεις οι 40 ημέρες είναι καθοριστικές - αρχικά.

Τελος πάντων κάθε μια έχει τη λογική της.

 

Ξέρω κυρία από τη Ρωσία, που θεώρησε λογικό να βγάλει το μωρό βόλτα για μια ώρα στους -10. Στη Ρωσία ζούσε ίσως εκεί τα συνηθίζουν αυτά, τα παιδιά τους να έχουν καλύτερα γονίδια στο κρύο. Το παιδί πάντως δεν επαθε τίποτα, τώρα είναι μεγάλη, έγκυος στον 5ο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τις είχαν βασίλισσες...Στην κουζίνα ίσως!

Πες και για κάτι συζύγους που ούτε ράμματα λογάριαζαν ουτε πόνο...

 

Το παράδοξο είναι ότι ακόμα συναντώ γυναίκες ή κοπέλες που μεγαλώνουν τα παιδιά τους με αυτό το μοτίβο γυναίκα - νοικοκυρά/υπάκουη/σκλάβα, άντρας - αρχηγός/μπερμπάντης/ελεύθερος. Οι αθάνατες ελληνίδες μαμάδες! Αφού θεωρώ ότι είμαι πολύ τυχερή που δουλεύω, όταν βρίσκω και μπορώ, που έχω άποψη στα πάντα και που ο καλός μου βοηθάει και παίζει με τα παιδιά όσο μπορεί! Βεβαια για πλύσιμο πιάτων ή σιδέρωμα ούτε λόγος - ε δεν είμαστε και στη Νορβηγια!

 

o δικος μου στην πρωτη εγκυμοσυνη δε μ αφηνε να κανω δουλειες εκτος απο μαγειρεμα εκανε ολα τ αλλα, στη δευτερη απο τη μια μου φωναζε οταν εκανα καμια βαρια δουλεια απο την αλλη γκρινιαζε οταν το σπιτι ηταν αχουρι, αλλα εκτος απο παιχνιδια με τη μικρη δν εκανε τιποτα αλλο.

παντως για να λεμε την αληθεια οταν η γυναικα δουλευει κι εχει τα δικα της χρηματα εκτος οτι συνεισφερει στον οικογενειακο προυπολογισμο και εχει μεγαλυτερη ανεση, εχει κ διαφορετικη αντιμετωπιση απο το συζηγο της. ειμαι χωρις δουλεια εδω κ δυομιση χρονια και επειδη απο τα 18 μου ειμαι οικονομικα ανεξαρτητη νοιωθω πολυ αβολα ακομα κ για τα ψωνια του σουπερ μαρκετ, για δικα μου εξοδα σπανια ζηταω κατι αν δε μου πει μονος του να ψωνισω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και συγκλίνουν..αφού και οι παιδίατροι συμβουλεύουν ωσπου να πάει το μωρο 3 μηνών να μην πολυβγαίνει έξω..εμένα τουλάχιστόν και οι παιδιατροι του ιασω,και η ομοιπαθητικός μας παιδίατρος και ο παιδίατρος εδώ του νησιού το ίδιο μας είπε.. για τον λόγο που είπε παραπάνω η ελλεμιφρεμ.μια απλή ίωση στέλνει το μωρό στην εντατική.

 

εμενα παλι μου ειπαν να το βγαζω οπωσδηποτε εξω αλλα να αποφευγω μερη με πολυ κοσμο ειδικα κλειστους χωρους κ πολλες επισκεψεις στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες απόψεις συγκλίνουν; Εγώ βλέπω πλήρη απόκληση: άλλα λένε οι παπάδες, κι άλλα συμβουλεύουν οι γιατροί. Βεβαίως μπορείς να επιλέξεις να ακούσεις τους παπάδες, αλλά όχι ότι τα ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς...

 

κατι αλλο ασχετο-σχετικο οι περισσοτερες προληψεις και δισιδαιμονιες ειναι παγανιστικα καταλοιπα και οχι στασεις του χριστιανισμου.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου ειπαν να το βγαζω οπωσδηποτε εξω αλλα να αποφευγω μερη με πολυ κοσμο ειδικα κλειστους χωρους κ πολλες επισκεψεις στο σπιτι.

Κι εμένα τα ίδια μου είπανε. Σωστό κι αυτό που λέει η dimi.dimi.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o δικος μου στην πρωτη εγκυμοσυνη δε μ αφηνε να κανω δουλειες εκτος απο μαγειρεμα εκανε ολα τ αλλα, στη δευτερη απο τη μια μου φωναζε οταν εκανα καμια βαρια δουλεια απο την αλλη γκρινιαζε οταν το σπιτι ηταν αχουρι, αλλα εκτος απο παιχνιδια με τη μικρη δν εκανε τιποτα αλλο.

παντως για να λεμε την αληθεια οταν η γυναικα δουλευει κι εχει τα δικα της χρηματα εκτος οτι συνεισφερει στον οικογενειακο προυπολογισμο και εχει μεγαλυτερη ανεση, εχει κ διαφορετικη αντιμετωπιση απο το συζηγο της. ειμαι χωρις δουλεια εδω κ δυομιση χρονια και επειδη απο τα 18 μου ειμαι οικονομικα ανεξαρτητη νοιωθω πολυ αβολα ακομα κ για τα ψωνια του σουπερ μαρκετ, για δικα μου εξοδα σπανια ζηταω κατι αν δε μου πει μονος του να ψωνισω.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ωρες ωρες νιώθω ότι είμαι κατώτερο ον, επειδή δεν δουλεύω. Ολες στον περιγυρό μας εργαζονται και λένε για τις δουλειές τους, πραγματικά νιώθω κομπλεξικά ωρες ωρες. Τι να πω, η γενια μας μεγαλωσε μαθαίνοντας να σπουδαζει και να δουλεύει.

Το χειρότερο είναι ότι δεν θεωρείται ότι κουραζομαι οπότε, γιατί να θέλω ελεύθερο χρόνο???

 

Ο άντρας μου με καταλαβαίνει, προσπαθεί να δώσει κάποια λύση όταν μας παίρνει, αλλά δεν είναι εύκολο πάντα. Εμένα δεν γκρινιάζει αν δεν έχω κάνει τις δουλειές, προτιμά να ασχολούμαι με τα παιδιά. Αλλά πάλι αν δεν γίνουν οι δουλειές θα βρωμίσουμε...Ντρέπομαι και εγώ να ζητάω λεφτά, αλλά με τέτοια κρίση και όταν δουλεύει ο ένας, οι δικές μας επιθυμίες πάνε περίπατο. Η ειρωνιά είναι ότι έχω βρει 2 δουλειές στο αντικείμενό μου και δεν μπορεσα να πάω, στην πρώτη λόγω θηλασμού - το μωρό ήταν 50 ημερών - και στη δεύτερη γιατί έχω και τον μεγάλο σπίτι - μάλλον δεν θα πάει παιδικό φέτος.

 

Το πιο σπαστικό είναι ότι θεωρείται δεδομένο ότι έχουμε εμείς τα παιδια. Δηλ, αν θέλει ο σύζυγος να πάει κάπου, απλά το λέει και το κάνει. Αν θέλω εγώ να πάω κάπου, πρέπει δύο μέρες πριν να το συζητήσω, να βρούμε λύση και ώρα που να βολεύει - πιθανότατα και με την πεθερά μου - και πάλι ΑΝ βολέψουν όλα θα πάω....οπότε και εγώ παραιτούμαι και δεν παω πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει να κοινωνήσεις αβάπτιστο μωρό, να της πεις. Την ευχή την παίρνεις για αλλους λόγους αλλά κοινωνία μπορείς να δώσεις μόνο μετά τη βάφτιση και εφόσον φυσικά το θες.

 

Συγγνώμη βρε κοπελιές που επεμβαίνω αλλά σε ποιον αιώνα ζούμε; :Ακου "δεν κανει", "αβάπτιστο"... Δεν τα καταλαβαίνω καθόλου όλα αυτά τα προληπτικά. Είμαστε νέοι άνθρωποι. Τις ευχές να τις παίρνετε από τους ανθρώπους που σας αγαπάνε, που τις εννοούν κι όλας! Ολα αυτά είναι καθαρά δικά μας δημιουργήματα και θεωρίες. Και αν υπάρχει Θεός, είμαι σίγουρη πως όλα αυτά θα τα θεωρεί λιγάκι αστεία...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κοπελιές που επεμβαίνω αλλά σε ποιον αιώνα ζούμε; :Ακου "δεν κανει", "αβάπτιστο"... Δεν τα καταλαβαίνω καθόλου όλα αυτά τα προληπτικά.

Εφόσον κοινωνείς, αποδέχεσαι την ορθόδοξη χριστιανική πίστη και λατρεία. Εφόσον το μωρό είναι αβάπτιστο, λογικό είναι ότι "δεν κάνει" να κοινωνήσει. Δεν πρόκειται για προλήψεις... ή ασπάζεσαι μια θρησκεία ή όχι. Αν δεν την ασπάζεσαι, έχει καλώς, δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις τίποτα. Αν την ασπάζεσαι όμως, θα πρέπει να ακολουθήσεις το τυπικό της.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κοπελιές που επεμβαίνω αλλά σε ποιον αιώνα ζούμε; :Ακου "δεν κανει", "αβάπτιστο"... Δεν τα καταλαβαίνω καθόλου όλα αυτά τα προληπτικά. Είμαστε νέοι άνθρωποι. Τις ευχές να τις παίρνετε από τους ανθρώπους που σας αγαπάνε, που τις εννοούν κι όλας! Ολα αυτά είναι καθαρά δικά μας δημιουργήματα και θεωρίες. Και αν υπάρχει Θεός, είμαι σίγουρη πως όλα αυτά θα τα θεωρεί λιγάκι αστεία...

Δεν είναι καθόλου προληπτικά. Ας με διορθώσουν όσες γνωρίζουν τα θρησκευτικά καλύτερα, αλλά και λογικά αν το δεις, η συμμετοχή σε ένα "μυστήριο" είναι για τους "μυημένους". Πώς λοιπόν κάποιος ο οποίος δεν είναι χριστιανός θα συμμετάσχει σε ένα μυστήριο που είναι για χριστιανούς??? (Δεν μιλάμε για συμμετοχή σε μια απλή θρησκευτική εκδήλωση, πχ λειτουργία)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τελικά πληρώνεις στον παπά για την ευχή κορίτσια; και την μισή και την ολόκληρη; και που υποτίθεται ότι γίνεται; σπίτι ή στην εκκλησία;

 

Εμείς πήγαμε 40 ημερών στην Εκκλησία και δεν πληρώσαμε.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Την ευχή σου τη δίνει ο παπάς τις πρώτες μέρες που γυρνάς στο σπίτι με το μωρό. Έρχεται στο σπίτι και φαντάζομαι όχι με το αζημείωτο..!!:rolleyes:

Όταν πάλι σαραντίσει το μωρό το πας στην εκκλησία και παλί του δίνει ευχή. Εγώ τα δικά μου στο σαραντισμό τα πήγα στην εκκλησία. Στον παπά δεν έδωσα τίποτα φυσικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αμας ηρθε παππας για μιση ευχη στο σπιτι γιατι θελαμε να παμε διακοπες και του σωσαμε 20 ευρω. οταν σαραντησαμε (15αυγουστο!!)πηγαμε στην εκκλησια...αλλα 20 ευρω!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον πήγα στις σαράντα μέρες γιατί με είχε ζαλίσει ο περίγυρος. Αν κ αγοράκι , δεν το έβαλε μέσα στο ιερό - πράγμα που νομίζω δεν είναι σωστό. Όταν τελείωσε η διαδικασία με κοίταζε στα χέρια σαν να περίμενε το φιλοδ΄ωρημα. Τελικά του έδωσα 5 ευρώ πιο πολυ για να μην βρίσει... Τί να πω!! Κάποιοι είναι απαράδεκτοι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον πήγα στις σαράντα μέρες γιατί με είχε ζαλίσει ο περίγυρος. Αν κ αγοράκι , δεν το έβαλε μέσα στο ιερό - πράγμα που νομίζω δεν είναι σωστό. Όταν τελείωσε η διαδικασία με κοίταζε στα χέρια σαν να περίμενε το φιλοδ΄ωρημα. Τελικά του έδωσα 5 ευρώ πιο πολυ για να μην βρίσει... Τί να πω!! Κάποιοι είναι απαράδεκτοι

 

Έπρεπε να στον βάλει μέσα στο ιερό. Τον γιο μου τον έβαλε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα να σαραντήσω το μωρό μου για εθιμοτυπικούς καθαρά λόγους και το μετάνιωσα, κορίτσια!Από 20 ημερών λεχώνα με καισαρική αναγκαστικά πήγα για δουλειά, ούτε μισές ευχές πήγα να μου διαβάσουν ουτε τίποτα.Ούτε φυσικά και ο περίγυρος ανέφερε κάτι.

Εκλεισα ραντεβού με τον παπά και πήγαμε με τον άντρα και το μωράκι μας Κυριακή πρωί μετά τη λειτουργία.Ο άντρας μου εξαρχής μου είχε πει να μην πάμε κι ότι θα εκνευριστώ πολύ,αλλά θεωρούσα ότι είναι υπερβολές.

Μόλις μπήκαμε στην εκκλησία είχε φύγει ο πολύς κόσμος, δεν προλαβαίνω να κάνω δύο βήματα, τρέχει ο νεωκόρος εν εξάλλω και με σπρώχνει πίσω, διότι δεν έπρεπε να μπω πιο μέσα γιατί, λέει, ήμουν ακάθαρτη. Πρώτο σοκ!

Ερχεται ο παπάς, διαβάζει την ευχή...Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα και να φύγω τρέχοντας!Εχετε προσέξει τι λέει η ευχή;Δεν θα καθίσω να αναλύσω τώρα θεολογικά θέματα, ούτε συμβολισμούς, ούτε τίποτα...

Η γυναίκα που φέρνει στον κόσμο ένα παιδί δεν είναι ακάθαρτη,ούτε μιαρή, είναι ευλογημένη, όποια κι αν είναι, ό,τι κι αν έχει κάνει.

Μετά ο παπάς άρχισε το κήρυγμα, να βαφτίσουμε νωρίς το παιδί, να εκκλησιαζόμαστε, να εξομολογηθώ, να κοινωνήσω, άρπαξε και τα λεφτά που του δώσαμε στο τέλος, ενώ στην αρχή έκανε νάζια...

Ενοχλήθηκα πολύ από το όλο σκηνικό, από τα λόγια της ευχής...Το μωρό μου είναι 10 μηνών και σε εκκλησία δεν έχω ξαναπατήσει. Πιστεύω στο Θεό, χαίρομαι που το παιδάκι μου πήρε μια ευχή και μπήκε στο ιερό.Ο Θεός δεν νομίζω όμως να έδωσε ποτέ τέτοια ευχή για τις γυναίκες που γεννούν.Και τελικά καταλαβαίνω γιατί πολύς κόσμος απομακρύνεται από την εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να σαραντήσω το μωρό μου για εθιμοτυπικούς καθαρά λόγους και το μετάνιωσα, κορίτσια!Από 20 ημερών λεχώνα με καισαρική αναγκαστικά πήγα για δουλειά, ούτε μισές ευχές πήγα να μου διαβάσουν ουτε τίποτα.Ούτε φυσικά και ο περίγυρος ανέφερε κάτι.

Εκλεισα ραντεβού με τον παπά και πήγαμε με τον άντρα και το μωράκι μας Κυριακή πρωί μετά τη λειτουργία.Ο άντρας μου εξαρχής μου είχε πει να μην πάμε κι ότι θα εκνευριστώ πολύ,αλλά θεωρούσα ότι είναι υπερβολές.

Μόλις μπήκαμε στην εκκλησία είχε φύγει ο πολύς κόσμος, δεν προλαβαίνω να κάνω δύο βήματα, τρέχει ο νεωκόρος εν εξάλλω και με σπρώχνει πίσω, διότι δεν έπρεπε να μπω πιο μέσα γιατί, λέει, ήμουν ακάθαρτη. Πρώτο σοκ!

Ερχεται ο παπάς, διαβάζει την ευχή...Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα και να φύγω τρέχοντας!Εχετε προσέξει τι λέει η ευχή;Δεν θα καθίσω να αναλύσω τώρα θεολογικά θέματα, ούτε συμβολισμούς, ούτε τίποτα...

Η γυναίκα που φέρνει στον κόσμο ένα παιδί δεν είναι ακάθαρτη,ούτε μιαρή, είναι ευλογημένη, όποια κι αν είναι, ό,τι κι αν έχει κάνει.

Μετά ο παπάς άρχισε το κήρυγμα, να βαφτίσουμε νωρίς το παιδί, να εκκλησιαζόμαστε, να εξομολογηθώ, να κοινωνήσω, άρπαξε και τα λεφτά που του δώσαμε στο τέλος, ενώ στην αρχή έκανε νάζια...

Ενοχλήθηκα πολύ από το όλο σκηνικό, από τα λόγια της ευχής...Το μωρό μου είναι 10 μηνών και σε εκκλησία δεν έχω ξαναπατήσει. Πιστεύω στο Θεό, χαίρομαι που το παιδάκι μου πήρε μια ευχή και μπήκε στο ιερό.Ο Θεός δεν νομίζω όμως να έδωσε ποτέ τέτοια ευχή για τις γυναίκες που γεννούν.Και τελικά καταλαβαίνω γιατί πολύς κόσμος απομακρύνεται από την εκκλησία.

 

κι εγω ποτε δεν καταλαβα γιατι οι γυναικες θεωρουμαστε ακαθαρτες.....για κατι που μας εδωσε η φυση και χαρη σε αυτο φερνουμε παιδια στον κοσμο, οχι ακαθαρτες αλλα χαρισματικες θα επρεπε να θεωρουμαστε............καποιος ιερεας πριν χρονια ειχε πει οτι οι γυναικες εχουν περιορισμους ως προς τη θρησκεια γιατι ολα αυτα θεσπιστικαν απο αντρες σε μια κοινωνια οπου η γυναικα ηταν υποδεέστερη........τωρα πια ομως ΔΕΝ ειναι.............

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά ο παπάς άρχισε το κήρυγμα, να βαφτίσουμε νωρίς το παιδί, να εκκλησιαζόμαστε, να εξομολογηθώ, να κοινωνήσω, άρπαξε και τα λεφτά που του δώσαμε στο τέλος, ενώ στην αρχή έκανε νάζια...

Ενοχλήθηκα πολύ από το όλο σκηνικό, από τα λόγια της ευχής...Το μωρό μου είναι 10 μηνών και σε εκκλησία δεν έχω ξαναπατήσει. Πιστεύω στο Θεό, χαίρομαι που το παιδάκι μου πήρε μια ευχή και μπήκε στο ιερό.Ο Θεός δεν νομίζω όμως να έδωσε ποτέ τέτοια ευχή για τις γυναίκες που γεννούν.Και τελικά καταλαβαίνω γιατί πολύς κόσμος απομακρύνεται από την εκκλησία.

 

μήπως είσαι λίγο αρνητική.??..δεν σου είπε τίποτα κακό ο άνθρωπος...να πας εκκλησία ,να εξομολογείσαι ,να κοινωνάς....

αυτά κάνουν όσοι πιστεύουν!!!

 

και οτι δεν έχεις ξαναπάει το παιδάκι σου στην εκκλησία δεν είναι να το καμαρώνεις κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να σαραντήσω το μωρό μου για εθιμοτυπικούς καθαρά λόγους και το μετάνιωσα, κορίτσια!Από 20 ημερών λεχώνα με καισαρική αναγκαστικά πήγα για δουλειά, ούτε μισές ευχές πήγα να μου διαβάσουν ουτε τίποτα.Ούτε φυσικά και ο περίγυρος ανέφερε κάτι.

Εκλεισα ραντεβού με τον παπά και πήγαμε με τον άντρα και το μωράκι μας Κυριακή πρωί μετά τη λειτουργία.Ο άντρας μου εξαρχής μου είχε πει να μην πάμε κι ότι θα εκνευριστώ πολύ,αλλά θεωρούσα ότι είναι υπερβολές.

Μόλις μπήκαμε στην εκκλησία είχε φύγει ο πολύς κόσμος, δεν προλαβαίνω να κάνω δύο βήματα, τρέχει ο νεωκόρος εν εξάλλω και με σπρώχνει πίσω, διότι δεν έπρεπε να μπω πιο μέσα γιατί, λέει, ήμουν ακάθαρτη. Πρώτο σοκ!

Ερχεται ο παπάς, διαβάζει την ευχή...Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα και να φύγω τρέχοντας!Εχετε προσέξει τι λέει η ευχή;Δεν θα καθίσω να αναλύσω τώρα θεολογικά θέματα, ούτε συμβολισμούς, ούτε τίποτα...

Η γυναίκα που φέρνει στον κόσμο ένα παιδί δεν είναι ακάθαρτη,ούτε μιαρή, είναι ευλογημένη, όποια κι αν είναι, ό,τι κι αν έχει κάνει.

Μετά ο παπάς άρχισε το κήρυγμα, να βαφτίσουμε νωρίς το παιδί, να εκκλησιαζόμαστε, να εξομολογηθώ, να κοινωνήσω, άρπαξε και τα λεφτά που του δώσαμε στο τέλος, ενώ στην αρχή έκανε νάζια...

Ενοχλήθηκα πολύ από το όλο σκηνικό, από τα λόγια της ευχής...Το μωρό μου είναι 10 μηνών και σε εκκλησία δεν έχω ξαναπατήσει. Πιστεύω στο Θεό, χαίρομαι που το παιδάκι μου πήρε μια ευχή και μπήκε στο ιερό.Ο Θεός δεν νομίζω όμως να έδωσε ποτέ τέτοια ευχή για τις γυναίκες που γεννούν.Και τελικά καταλαβαίνω γιατί πολύς κόσμος απομακρύνεται από την εκκλησία.

 

 

 

Κι εγω ομολογουμενως λιγο υπερβολικη σε βρισκω.Λογικο δν ειναι ο παπας να σου πει να ακολουθες τα μυστηρια της εκκλησιας...αυτος ειναι ο ρολος του...χρεος ειχε να στα πει.Το αν εσυ θα τα ακολουθησεις ή οχι δικο σου θεμα.Οσο για τα χρηματα....εσυ φταις που του εδωσς.

 

Τωρα ακομα κι αν ο συγκεκριμενος παπας (οπως και πολλοι αλλοι εξαλου) δν ειχε σωστη συμπεριφορα)....αυτο δεν καταλαβαινω γιατι εσενα πρεπει να σε επηρεασει τοσο.Ασε που την ευχη δεν την εγραψε ο συγκεκριμενος παπας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...