Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Ομως δεν ειναι δυνατον να πιστευουμε στα μισα και τα υπολοιπα να τα αναιρουμε με το προσχημα της θρησκοληψίας.Απλα τροφη για σκεψη :wink:

 

Δηλαδή πρέπει να ενστερνιζόμαστε τα πάντα???δε συμφωνω...ότι δεν μου πάει στη σκέψη μου και στα πιστεύω μου δεν το κάνω...έτσι απλά και χωρίς κανένα πρόσχημα θρησκοληψίας. Είναι πολύ παπάδες που και οι ίδιοι βρίσκουν κάποια πράγματα που έχει η θρησκεία μας υπερβολικά. Δηλαδή θέλεις να μου πείς ότι δεν είχες προγαμιαίες σχέσεις πχ? αυτό, δεν αναιρεί τη θρησκεία μας?

Γι' αυτό κρατάμε από τη θρησκεία αυτά που ο καθένας απο εμάς πιστεύει και είναι λογικά πάνω από όλα..γνώμη μου πάντα βέβαια :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


BIZELI συμφωνώ... Και εγώ βρίσκω σε κάποιους τομείς ασύμφωνα με τη λογική αλλά και το χαρακτήρα μου ορισμένα πράγματα...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ομως δεν ειναι δυνατον να πιστευουμε στα μισα και τα υπολοιπα να τα αναιρουμε με το προσχημα της θρησκοληψίας.Απλα τροφη για σκεψη :wink:

 

Δηλαδή πρέπει να ενστερνιζόμαστε τα πάντα???δε συμφωνω...ότι δεν μου πάει στη σκέψη μου και στα πιστεύω μου δεν το κάνω...έτσι απλά και χωρίς κανένα πρόσχημα θρησκοληψίας. Είναι πολύ παπάδες που και οι ίδιοι βρίσκουν κάποια πράγματα που έχει η θρησκεία μας υπερβολικά. Δηλαδή θέλεις να μου πείς ότι δεν είχες προγαμιαίες σχέσεις πχ? αυτό, δεν αναιρεί τη θρησκεία μας?

Γι' αυτό κρατάμε από τη θρησκεία αυτά που ο καθένας απο εμάς πιστεύει και είναι λογικά πάνω από όλα..γνώμη μου πάντα βέβαια :wink:

 

Οι παπαδες ειναι ανθρωποι οτι και αν κανουν θα κριθουν απο τον Θεο διπλα απο οτι ολοι οι υπολοιποι.Μη μπερδευουμε την πιστη με τους παπαδες.Αλλωστε απο τα καναλια προβαλονται μονο τα κακα γιατι αυτα πουλανε....Ο Θεος μας αφησε ελευθερους να κανουμε οπως κρινουμε.Μας διδαξε της Αρχες της πιστης μας,μας εδειξε το δρομο με τον δικο του τροπο ζωης κυριως.Απο εκει και περα γιαυτο υπαρχει η εξομολογηση για να συγχωρεθουμε απο τις αμαρτιες και να ξαναμπουμε στο δρομο Του.Φυσικα και εχω κανει αμαρτιες ολοι εχουν κανει.Τις εξομολογουμε συχνα και προσπαθω με τη βοηθεια του πνευματικου μου να κανω το σωστο.

 

Γιατι κραταμε αυτα που μας αρεσουν (π.χ. βαπτιση ,γαμο )και αναιρουμε οποια δεν μας αρεσουν(π.χ. νηστεια,εξομολογηση)?Γιατι κανουμε τα ευκολα και οχι τα δυσκολα για την πνευματικη μας ασκηση? :?:?

Link to comment
Share on other sites

Η πίστη είναι και ένα τεραστιο κοινωνικό θέμα μιάς και είναι κάτι που εδώ στην Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες, δεν το επιλέγουμε συνηδειτά σε κάποια ηλικία αλλά είναι κάτι που περισσότερο επιβάλλεται σε μας απο την στιγμή που είμαστε παιδιά - πχ στο σχολείο

με αποτέλεσμα να μήν είναι συνειδητή επιλογή του καθενός αλλά περισσότερο συνήθεια που επιβάλλεται απο την κοινωνία.

 

Είναι πολύ μεγάλο θέμα αυτή η συζήτηση, καλό θα ήταν να ανοίξουμε ξεχωριστό τόπικ εάν θέλετε να συζητήσουμε για θέματα θρησκείας γενικότερα. -

άνοιξα ένα εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=6037#6037

 

σε αυτό το τόπικ ας συνεχίσουμε όσον αφορά τις σαράντα ημέρες μετά τον τοκετό.

 

μία ερώτηση - γιατί θεωρείται η γυναίκα ακάθαρτη μετά την λοχεία?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που δεν ειμαι πολυ της θρησκειας....αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι θεωρειται ακαθαρτη λογω του αιματος που εχει μετα την γεννα...για τον ιδιο λογο δηλαδη που θεωρειται και ακαθαρτη κατα την διαρκεια της περιοδου και "απαγορευεται" κατα τους παπαδες να πηγαινουμε στην εκκλησια και να φυλαμε τις εικονες λες και ειμαστε μειασματα :evil:

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρολο που δεν ειμαι πολυ της θρησκειας....αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι θεωρειται ακαθαρτη λογω του αιματος που εχει μετα την γεννα...για τον ιδιο λογο δηλαδη που θεωρειται και ακαθαρτη κατα την διαρκεια της περιοδου και "απαγορευεται" κατα τους παπαδες να πηγαινουμε στην εκκλησια και να φυλαμε τις εικονες λες και ειμαστε μειασματα :evil:

 

οχι δεν απαγορευεται να πηγαινουμε και να φυλαμε τις εικονες...απαγορευεται μονο να κοινωνησουμε....διοτι με την περιοδο θεωρειτε οτι αποβαλλεται η Θεια Κοινωνια...οπως και με το φτυσιμο.

 

η περιοδος οπως και τα λόχεια λογω του ακαθαρτου αιματος καθηστα μια γυναικα "ακαθαρτη"

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά γιατί θεωρείται ακάθαρτο το αίμα αυτό?

δηλαδή, το αίμα αυτό είναι απαραίτητο για να διατηρηθεί μία νέα ζωή, όπως και για να δημιουργηθεί... :?: ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρι "καθαρότητας" της γυναίκας προέρχονται ή από την Παλαιά Διαθήκη ή από τις Επιστολές του Αποστόλαου Παύλου. Σίγουρα προερχονται πάντως από τη Βίβλο. Θα προσπαθήσω να τα βρω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ακαθαρτη θεωρειται λογω του αιματος που οπως και στην περιοδο και ειναι ο καθαρισμος της μητρας και κατα καποιο τροπο η "τιμωρια" της Ευας που εφαγε το μηλο.

Γι' αυτο το λογο δεν μπορουμε να μπουμε σε ιερο, να κοινωναμε σε περιοδο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil: Δε θελω να θιξω τα πιστευω κανενος αλλα ηθελα να΄ξερα αν καποια απο σας νιωθει..."ακαθαρτη" επειδη εχει περιοδο ή εφερε στον κοσμο μια ζωη!Τι βλακειες ειναι αυτες?Τι υποβιβασμος του γυναικειου φυλου?
bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτά είναι ιστορίες και έθιμα που έχουν περάσει εκατοντάδες χρόνια τώρα, κάποιοι πιστεύουν σε αυτά, και κάποιοι όχι.

 

Ας είμαστε προσεκτικοί να μήν προσβάλλουμε κάποιους που δικαίωμά τους είναι να πιστεύουν σε αυτά τα πράγματα.

 

Εγώ πιστεύω ότι αυτά είναι κομμάτι της προσωπικής ιστορίας του καθενός μας -

πολλές ίσως νιώθουμε ένοχα επειδή ας πούμε έχουμε περίοδο και μας το έχουν περάσει αυτές οι ιστορίες.... ενώ είναι το πιό φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο.

 

το θέμα είναι κατά πόσο κιόλας μία γυναίκα, θέλει απο μόνη της, να πιστεύει ότι είναι ακάθαρτη, και για πιό λόγο δέχεται να αισθάνεται ενοχή για 12 μήνες επί 4,5 μέρες= 54 μέρες κάθε χρόνο επί 30 χρόνια = 1620 μέρες σε 30 χρόνια έμμηνης ρύσης ?

 

όπως φαίνεται αρκούν αυτές οι ιστορίες αλλά και τα οικογενειακά πιστεύω τα οποία έχουν περάσει όλα αυτά τα χρόνια, έτσι ώστε μια γυναίκα να δεχτεί να αισθάνεται έτσι για κάτι που ο ίδιος ο Θεός ή η φύση της έχουν δώσει...?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil: Δε θελω να θιξω τα πιστευω κανενος αλλα ηθελα να΄ξερα αν καποια απο σας νιωθει..."ακαθαρτη" επειδη εχει περιοδο ή εφερε στον κοσμο μια ζωη!Τι βλακειες ειναι αυτες?Τι υποβιβασμος του γυναικειου φυλου?

 

 

 

Προσωπικα δε νομιζω οτι εστω και μια μοντερνα γυναικα της εποχης μας νιωθει ακαθαρτη για τους λογους που αναφερεις. Απλα ετσι οριζουν οι γραφες για το προπατορικο αμαρτημα. Το αν καποιος τις ενστερνιζεται η οχι, αυτο ειναι αλλο καπελο.

 

Παντως συμφωνω και με τη Μαρια. Ας εχουμε λιγο τα μυαλα μας ανοιχτα και ας μην κρινουμε το τι πιστευει ο καθενας που λεει την γνωμη του. Δεν ειναι απαραιτητο να προσβαλλουμε καποιον για το αν πιστευει η οχι και σε τι. Δεν αναφερομαι βεβαια σε κανεναν συγκεκριμενα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι δεν θελω να προσβαλλω κανεναν και γι αυτο το διευκρινησα στην απαντηση μου.Απλα ηθελα να πω οτι δεν μου αρεσει καθολου το τι μηνυματα περνανε στις γυναικες αυτες οι ιστοριες

 

πολλές ίσως νιώθουμε ένοχα επειδή ας πούμε έχουμε περίοδο και μας το έχουν περάσει αυτές οι ιστορίες.... ενώ είναι το πιό φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο.

 

Αυτο ακριβως!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω ακούσει και μου φαίνετια και πολύ λογικό ότι επειδή στο παρελθόν το καθημέρινό μπάνιο με σαπούνι ήταν πολυτέλεια (επίσης δεν νομίζω να υπήρχαν καν σερβιέτες με φτερά, ταμπόν κλπ) οι γυναίκες στην περίοδο τους μυρίζαν κάπως.

 

Επίδη η εκκλησία ήταν τόπος σύναξης, δεν πρέπει να ήταν ότι καλύτερο να μαζεύονται και οι γυναίκες όταν είχαν περίοδο.

 

Νομίζω ότι απαγορευόταν καν να πάνε στην εκκλησία, οπότε αυτό με την στάμπα της "ακαθαρσίας" καθιερώθηκε.

 

Φυσικά έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε, όμως κάποια τέτοια "πιστεύω" που έχουν δηκαιολογηθεί με τέτοιους τρόπους, δεν είναι εύκολο να αλλάξουν.

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό, καθώς και άλλα πράγματα που εχουν καθιερωθεί με παρόμοιους τρόπους.

Αν το ψάξει κανείς χρονολογικά νομίζω ότι θα βρει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα παρόμοια με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να 'χει το πράγμα χαίρομαι που ζω στον 21ο αιώνα και βόρειο ημισφαίριο. Τι έχουν τραβήξει οι γυναίκες τόσους αιώνες δεν περιγράφεται. Εκείνο το μηλο που εφαγε η Εύα το έχουμε ξεπληρώσει με το παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω ακούσει και μου φαίνετια και πολύ λογικό ότι επειδή στο παρελθόν το καθημέρινό μπάνιο με σαπούνι ήταν πολυτέλεια (επίσης δεν νομίζω να υπήρχαν καν σερβιέτες με φτερά, ταμπόν κλπ) οι γυναίκες στην περίοδο τους μυρίζαν κάπως.

 

Επίδη η εκκλησία ήταν τόπος σύναξης, δεν πρέπει να ήταν ότι καλύτερο να μαζεύονται και οι γυναίκες όταν είχαν περίοδο.

 

Παντως βρε κοριτσια καμια φορα αναρωτιεμαι γιατι η εκκλησια δεν προσπαθει να ακολουθησει την εποχη που ζουμε!Δεν θα ηταν πιο ευκολο να επικοινωνησει με τους πιστους και κυριως με τους νεους?????Γιατι ο κοσμος εξελισσεται και η εκκλησια παραμενει, σε οτι αφορα την νοοτροπια της, πολλους αιωνες πριν?

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν νομίζω ότι η εκκλησία δεν εξελίσσετε….

Αυτό που βλέπω τουλάχιστον εδώ στην δική μας την ενορία, είναι σούπερ παπάδες οι οποίοι πραγματικά δεν σε κάνουν ποτέ να αισθανθείς άσχημα.

Στις 8 ημέρες ήρθε ο παπάς στο σπίτι να διαβάσει ευχή για το παιδί

1. Δεν πείρε λεφτά ( κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι τα κάνουν όλα για τα λεφτά)

2. Με άφησε κανονικά να φιλήσω το χέρι του και την εικόνα

3. Μου είπε να βγώ έξω και να μην περιμένω να περάσουν 40 ημέρες, γιατί το να κλειστώ μέσα σε ένα σπίτι για 40 μέρες μονο κακό μπορεί να μου κάνει.

Στις 40 μέρες πήγα στην εκκλησία με το παιδί, πήραμε την ευχή, επίσης δεν ζητήθηκαν λεφτά, ότι ρίξαμε, το ρίξαμε στο παγκάρι για το συσσίτιο που κάνει καθημερινά η ενορία για τους φτωχούς…………

 

Α!! και όλα αυτά δεν σας τα γράφει καμιά φανατική θρησκόληπτη, νορμάλ άνθρωπος είμαι με προτερήματα και ελαττώματα, απλά αισθάνθηκα την ανάγκη να υπερασπιστώ λίγο την εκκλησία………ας μην βλέπουμε μόνο τα στραβά της.

Link to comment
Share on other sites

Μου ελεγε η γιαγια μου οτι στα χρόνια τους που οι γυναικες δουλευαν στα χωραφια και εκαναν πολύ βαριες δουλειες (ακόμα και το πλύσιμο των ρουχων και το μαγειρεμα ήταν δυσκολο τοτε) ήταν οντως ευλογια γι αυτες τις γυναικες να καθισουν 40 μερες στο σπίτι.. επισης θυμαμαι που μου έλεγε χαρακτηριστικα "καποια γυναικα θα το σκεφτηκε αυτο με το σαραντισμα".. Γιατι ουσιαστικα ετσι προστατευονταν οι γυναικες όχι μονο από αρρωστιες και μικρόβια αλλα και από ολη την ταλαιπωρια της καθημερινότητας μεχρι να ξαναβρει τις δυναμεις της μετα από τη γεννα..

Τωρα βεβαια αυτο δεν ισχυει πλέον... Βεβαια πολλες προλήψεις ακολουθούν το όλο σκηνικο... πχ να μην μπει ή βγει κανεις στο σπίτι αφου εχει πεσει ο ήλιος ..

Η μαμα μου οσο ημουν ασαραντιστη εδινε σε όποιον ερχοταν βραδυ ενα κομματακι ψωμι (να το φαει ) την ωρα που εφευγε.. Εγω πάλι όταν δεν ηταν η μαμα μου δεν τους εδινα τιποτα (δεν φτανει που επιναν τα ποτα μου και ετρωγαν τα γλυκα μου θα τους εδινα και ο ψωμακι μου?) και τιποτα δεν εγινε..

Η ας πουμε δεν με αφηνε να απλώνω εξω τη νυχτα για να μην δει τα ρουχα του ασαραντηστου παιδιου το φεγγαρι... οταν φυσικα την ρωτησα γιατι δεν ηξερε να μου απαντησει. Τα απλώναμε την μερα στα σχοινια και τη νυχτα (ηταν και χειμωνας και δεν στεγνωναν ευκολα) τα μαζευαμε, τα βαζαμε στην απλώστρα και μετα μεσα στο σπίτι... Αυτο πάλι γινοταν οταν ηταν η μαμα μου γιατι εννοειτε οτι εγω δεν το εκανα και τα ειδε το φεγγαρι τα ρουχα του παιδιου και τιποτα δεν εγινε..

Επισης εβγαινα ασαραντιστη εξω αλλα για να της κανω την χαρη πηγα και πηρα και μιση και ολόκληρη ευχη.. (ασχετα αν στις 15 μερες πηγα σε ταβερνα)..

Η πεθερα μου δε μου ειπε οποιος ερχεται βραδυ (ακόμα και ο αντρας μου) να αφηνει τα παπουτσια εξω από την πορτα και να τονραντιζω με αγιασμο και οταν μπαινει και οταν φευγει.. Αλλα εδω η μαμα μου πατησε ποδι και ειπε "τι βλακειες ειναι αυτες να αφηνουν οι ανθρωποι τα παπουτσια εξω.." βεβαια πήρε την καταλληλη απάντηση.." Ε ας τα αφηνουν... μεχρι να φανε το ψωμακι τους θα βαλουν και τα παπουτσια τους.." Και δεν μίλησε απλά σταματησε να δίνει ψωμακια στον κόσμο... :mrgreen:

Επίσης μου ειπε να πω στις φίλες μου, συγγενεις-γυναικες του αντρα μου να μην ερθουν να με δουν αν εχουν περίοδο γιατι θα βγάλει το παιδι σπυρακια... Το παιδι οταν ηταν 20 ημερων εκανε τη γνωστη "ατοπικη δερματιτιδα" οπότε εβγαλε σπυρακια και της λέω "Φταιει που ηρθε η Μαρια (ξαδελφη δικη μου) μου με περιοδο"

Απαντηση... "δεν πιανεται η Μαρια ειναι αιμα σου... μηπως οταν ηρθε η κουνιαδα σου ειχε περιοδο?"

"Οχι μαμα δεν ειχε"

"Ε τοτε ειναι παθολογικο κατι τον πειραξε"...

Αυτα περι προλήψεων..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

xaxaxax dora πολύ γέλασα με τις προλήψεις των γιαγιάδων...έχει πολύ πλάκα όταν η κάθε μια λέει τα δικά της και προσπαθούν να βρουν κοινή λύση.

 

Εμένα η πεθερά μου, μου έλεγε τα δικά της αλλά είχε και επιχειρήματα...π.χ. μου έλεγε να μην βγαίνω νύχτα και με δουν τα αστέρια και μετά έλεγε χαρακτηριστικά "η κόρη του παπά που έβγαινε έξω πριν σαραντήσει ξύπνησε ένα πρωί και είχε στραβώσει το στόμα της, αν δεν με πιστεύεις ρώτα την όταν έρθετε σπίτι"... αρλούμπες εγώ και ο άντρας μου γελάγαμε με αυτά που έλεγε

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που λες Δώρα, τα έχω ακούσει και εγώ. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν το σαράντισμα και αυτό γιατί θεώρησα ότι είναι καλό να μην έρχομαστε σε επαφή με πολύ κόσμο (για το μωρό μιλάω). Εγώ βγήκα απο την πρώτη μέρα εκτός σπιτιού - δεν θα μπορούσα να κάνω και αλλιώς γιατί τρέχαμε στην Αθήνα στο παίδων. Εννοειται ότι δεν έπαθα τίποτα, ούτε και το μωρό. Επίσης αυτό με την περίοδο και τα σπυράκια μου το είχε πει μια ΄φίλη που μένει σε χωριό. Μάλιστα μου είπε αν έχει περίοδο ότι δεν θα έρθει στο νοσοκομείο και της απάντησα ότι αν το κάνει δεν θα της ξαναμιλήσω :D . Τελικά ήρθε- δεν ξέρω όμως αν είναι περίοδο!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν νομίζω ότι η εκκλησία δεν εξελίσσετε….

Αυτό που βλέπω τουλάχιστον εδώ στην δική μας την ενορία, είναι σούπερ παπάδες οι οποίοι πραγματικά δεν σε κάνουν ποτέ να αισθανθείς άσχημα.

Στις 8 ημέρες ήρθε ο παπάς στο σπίτι να διαβάσει ευχή για το παιδί

1. Δεν πείρε λεφτά ( κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι τα κάνουν όλα για τα λεφτά)

2. Με άφησε κανονικά να φιλήσω το χέρι του και την εικόνα

3. Μου είπε να βγώ έξω και να μην περιμένω να περάσουν 40 ημέρες, γιατί το να κλειστώ μέσα σε ένα σπίτι για 40 μέρες μονο κακό μπορεί να μου κάνει.

Στις 40 μέρες πήγα στην εκκλησία με το παιδί, πήραμε την ευχή, επίσης δεν ζητήθηκαν λεφτά, ότι ρίξαμε, το ρίξαμε στο παγκάρι για το συσσίτιο που κάνει καθημερινά η ενορία για τους φτωχούς…………

 

και σε μενα τα ιδια :wink:

 

Α!! και όλα αυτά δεν σας τα γράφει καμιά φανατική θρησκόληπτη, νορμάλ άνθρωπος είμαι με προτερήματα και ελαττώματα, απλά αισθάνθηκα την ανάγκη να υπερασπιστώ λίγο την εκκλησία………ας μην βλέπουμε μόνο τα στραβά της.

 

 

και εγω επισης...με αυτα που γραφω θα με περασατε για καμια κυρατσο με μαντιλα τις δεκαετιας του 60:?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή ήθελα να δώ τις απόψεις σας, "σκάλισα" το θεματάκι...

Από ότι είδα όλες σας σχεδόν βγήκατε έξω πολύ νωρίς... Οπότε άρχισα κι εγώ να μην νιώθω τόσο κακιά μάνα που θέλω να βγούμε έξω...

 

Σήμερα είμαστε 12 ημερών. Δεν έχουμε βγεί ακόμα. Αύριο θα πάμε στον παιδίατρο και σε 5 - 6 μέρες λέω να κάνουμε καμιά βολτίτσα. Βέβαια με προβληματίζει ο καιρός... Λέτε ότι βιάζομαι ?

 

Ωστόσο όσον αφορά το 40ισμό θα ήθελα να σας πώ ότι πιστέυω αλλά στον Θεό κλπ, όχι στην εκκλησία με την οποία δεν τα πάω καθόλου καλά λόγω του ότι έχει γίνει οικονομική εκμετάλευση.

Ωστόσο θα σας πώ ότι στην κόρη μου είχα φωνάξει έναν παππά στο σπίτι την 5η ή 6η ημέρα, ο οποίος έιχε έρθει από το Άγιο Όρος (έχουμε και διασυνδέσεις) και είχε διαβάσει μια ευχή σε εμένα και μία στην μπεμπούλα. Με συμβούλευσε να μην κάτσω μέσα 40 μέρες κλπ και μου είπε ότι πράγματι αυτά τα λέγανε παλιά γιατί οι γυναίκες πηγαίνανε στα χωράφια κλπ κλπ

Στις 40 μέρες όμως πήγα στην εκκλησία που παντρευτήκαμε (έχει έναν φοβερό παππά) και μας διάβασε το 40ισμό. Πήγαμε να του δώσουμε λεφτά και μας είπε "Ντροπή... Άν θέλετε να κάνετε κάτι βοηθήστε τους φτωχούς!!!"

Έτσι και κάναμε...

 

Τώρα θέλω να πάω εκεί και τον μπεμπάκο να μας διαβάσει μια ευχούλα... Έτσι γιατί έτσι νιώθω... (Δεν υπάρχουν πρέπει σε τέτοια θέματα)...

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω πως αν εχει καλο καιρό, θα κανει καλό και σε σενα και στο μωρο μια βολτίτσα :wink: να αλλάξετε λίγο παραστασεις!!!

όσο για την γνωμη μου γενικά για το θέμα την εχω εκφρασει εδω στο topic στα πιο "πανω πατωματα".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια, επίσημα η εκκλησία δεν έχει "μισή ευχή". Επίσημα υπάρχει μια ευχή που δίνεται την 8η μέρα μετά τη γέννηση (και είναι και η πρώτη ονοματοδοσία) και μετά η ευχή του σαραντισμού. Αν ψάξετε τα βιβλιαράκια που έχουν το κείμενο της βάφτισης ας πούμε (και έχουν μέσα και όλες τις σχετικές ευχές, ακόμα και για βρέφος που γεννήθηκε νεκρό), δεν υπάρχει πουθενά η έννοια της "μισής" ευχής ή κάποιας ευχής που δίνεται την 20η μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τη μισή ευχή -ότι δεν υπάρχει- το ξέρω κι εγώ γιατί ο πεθερός του κουνιάδου μου είναι παπάς. Τώρα από κει και πέρα είναι ανάλογα σε ποιον παπά θα πέσεις..... για το τι μπορεί να σου ζητήσει ή όχι να πληρώσεις. Κανονικά, δεν πληρώνεις τίποτα. Τώρα αν θες να αφήσεις κάτι είναι στη δικιά σου κρίση και ευχαρίστηση.

Τώρα για το αν πρέπει να "σαραντίσεις" για να βγεις έξω είναι επίσης στην κριση σου. Προσωπικά εγώ βγήκα μόνη κάπου στο 10ήμερο γιατί ούτως ή άλλως έπρεπε να κάνω εξετάσεις αίματος για το θυρεοειδή μου. Αλλά κανονικά άρχισα να βγαίνω μετά τις 40 μέρες (φοβερά δύσκολο όντως!!!) πιο πολύ γιατί όπως μου είχε πει και η γυναικολόγος μου για να δυναμώσει και ο δικός οργανισμός αλλά και για το παιδί γιατί, κακά τα ψέματα, βγαίνοντας έξω ποτέ δεν ξέρεις ποιον θα συναντήσεις, τι μπορεί να "μεταφέρει" και να "κολλήσεις". (Δεν μπορεί να μη δεις κάποιον γνωστό!) Ίσως είναι υπερβολικό αλλά σε καμία περίπτωση εγώ δεν ήθελα έστω και για μια πιθανότητα στις 1000 και να συναχωθώ ακόμα! Μια φίλη μου είχε κολλήσει -άκουσον άκουσον - ανεμοβλογιά χωρίς να πάει κάπου με παιδάκια ή με πολύ κόσμο.

Πάντως κάνε αυτό που σε κα΄νει εσένα να νιώσεις καλύτερα. :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...