Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

 

ps ο μπαμπας μου είναι ψάλτης, ποτέ δεν τήρησε όλα αυτά τα θρησκευτικά. (σαραντίσματα, νηστείες κλπ).Πιστεύει ότι όλα θεσπίστηκαν για να βοηθηθεί

η κοινωνία μέσω της θρησκείας, σε περιοδους έντονου αναλφαβητισμού και προκατάληψης.Και εγώ πιστεύω ότι ειδικά το σαράντισμα θεσπίστηκε για την προστασία του βρέφους αλλά και σεβασμό ως προς τη σωματική κόπωση/ξενύχτι/ράμματα της μαμας.

κι εγω αυτο πιστευω, αν και αθρησκη. οταν θεσπιστηκαν ολα αυτα ο κοσμος δν πηγαινε σχολειο και οι γυναικες κ τα μωρα δν ειχαν το γιατρο πανω απ το κεφαλι τους, γεννουσαν στα χωραφια και μετα τη γεννα τις παλι στη δουλεια, ειτε ειχαν αλλες επιπλοκες με αποτελεσμα πολλες μαναδες και πολλα νεογεννητα να χανονται για ψυλλου πηδημα. στο χωριο μου ολες σχεδον οι γιαγιαδες ειχαν χασει καποιο παιδι κατα τη γεννα ή τις πρωτες μερες και ειχαν πεθανει κ πολλες γυναικες απο τετανο μετα τη γεννα. ειναι παραμυθι οτι παλια τις γυναικες τις ειχαν βασιλισσες, οι περισσοτεροι αντρες ειχαν τις γυναικες σκλαβες κι αυτες δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα λογω της κοινωνιας, κι ετσι μεσω της θρησκειας δημιουργηθηκαν καποιοι κανονες για να τις προστατευουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σ αφηνει ο γιατρος σου? εμενα μου ειχε πει ο γιατρος να μην παω για μπανιο μεχρι τις 40 και το μωρο μετα τους 2-3 μηνες (τοτε θα εχει βαλει κρυα οποτε του χρονου) και να το προσεχω απο τον ηλιο. κι ετσι αν παμε καμια μερα εγω με το μπεμπη θα κατσουμε στην καφετερια και ο αντρας μου θ αναλαβει τα μπανια της μικρης

 

ο γιατρος μου ειπε οτι αν αισθανομαι καλα να βγω την επομενη απο το μαιευτηριο, το παιδι δεν θα εχει προβλημα..δεν εκανα μπανιο στην θαλασσα,καθισα στην παραλια και εκανα παρεα στους υπολοιπους που βουταγαν..

το μωρο ως νεογεννητο θελει μεγαλη προστασια απο τον ηλιο γιατι η επιδερμιδα του ειναι παρα πολυ ευαισθητη. Το να δωσει εντολη ενας γιατρος να το πας στην θαλασσα αλλα να το προσεχεις απο τον ηλιο, καθε γονιος μπορει να το ερμηνευσει διαφορετικα..π.χ. για καποιον αυτο μπορει να σημαινει οτι του βαζω αντιλιακο και το αφηνω στον ηλιο (τραβηγμενο ως παραδειγμα!)..για να μην ρισκαρει την παρερμηνεια του καθενος,απλα απαγορευει την θαλασσα και τον ηλιο γενικα. η μικρη 3 μηνων ηταν απο το πρωι εως το βραδυ στην θαλασσα,σχεδον ολο το καλοκαιρι..κατω απο δεντρα, ντυμενη και με αντιηλιακο..ενα ελαφρυ χρωματακι το πηρε,δεν μπορω να πω..:oops:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

..κι ετσι μεσω της θρησκειας δημιουργηθηκαν καποιοι κανονες για να τις προστατευουν.

σχεδον σε ολες τις θρησκειες και πολιτισμους με καποιον τροπο (ειτε θρησκευτικο, ειτε ως παραδοση του τοπου, κλπ) κρατανε τις 40 ημερες για την λεχωνα..νομιζω οτι ειναι μια γενικοτερη προσπαθεια για προστασια του μωρου και της γυναικας, που καποιες φορες ομως με την παροδο των χρονων, εχει παρερμηνευθει σε διαφορα τραγελαφικα πραγματα (π.χ. οχι μετα την δυση του ηλιου :lol::lol::lol::lol:, οχι επισκεψεις κλπ..)

στην προσπαθεια να αφησουν την λεχωνα ησυχη τον πρωτο καιρο να ασχοληθει με το μωρο της και να μην της πηγαινουν επισκεψη οι πεθερες, φτασαμε στο ακρο να την ''κλειδωνουν'' σπιτι και να μην την αφηνουν να πηγαινει πουθενα ή να την κρινουν αρνητικα εαν θελει να βγει εξω...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον κράτησα τον σαραντισμό και όταν επιτέλους σαράντισα και πήγα εκκλησία να πάρω την ευχή άρχισε να βρέχει για 4-5 μέρες και δεν μπορούσα να βγαίνω έξω με άνεση. Γκαντεμιά. Μετά όμως...όλο έξω. Φυσικά με μέτρο και έτσι μπόρεσε και το μωρό να πάρει μια σειρά και ύπνους/γεύματα στην ώρα του (όσο γίνεται για μωρό).

Πάντως αν θα τον ξανακρατήσω για 40 μέρες...δεν ξέρω. Δεν ήταν εύκολο ιδιαίτερα την άνοιξη που μόλις αρχίζει και φτιάχνει ο καιρός και θες να βγαίνεις στην λιακάδα, εγώ έμενα σπίτι. Ήταν όμως επιλογή μου, καθαρά και δεν πιέστηκα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειπε οτι αν αισθανομαι καλα να βγω την επομενη απο το μαιευτηριο, το παιδι δεν θα εχει προβλημα..δεν εκανα μπανιο στην θαλασσα,καθισα στην παραλια και εκανα παρεα στους υπολοιπους που βουταγαν..

το μωρο ως νεογεννητο θελει μεγαλη προστασια απο τον ηλιο γιατι η επιδερμιδα του ειναι παρα πολυ ευαισθητη. Το να δωσει εντολη ενας γιατρος να το πας στην θαλασσα αλλα να το προσεχεις απο τον ηλιο, καθε γονιος μπορει να το ερμηνευσει διαφορετικα..π.χ. για καποιον αυτο μπορει να σημαινει οτι του βαζω αντιλιακο και το αφηνω στον ηλιο (τραβηγμενο ως παραδειγμα!)..για να μην ρισκαρει την παρερμηνεια του καθενος,απλα απαγορευει την θαλασσα και τον ηλιο γενικα. η μικρη 3 μηνων ηταν απο το πρωι εως το βραδυ στην θαλασσα,σχεδον ολο το καλοκαιρι..κατω απο δεντρα, ντυμενη και με αντιηλιακο..ενα ελαφρυ χρωματακι το πηρε,δεν μπορω να πω..:oops:

 

Nα κάνω αστειάκη:oops:;Σου "ξεροψύθηκε" το μωρό:lol:;Ο ήλιος πιστεύω και η θάλασσα ,χωρίς υπερβολές κάνουν καλό στα μωρά μας.Κι εμείς πέρσι ,αν δεν ήταν υπερβολικός ο μπαμπάς μας και αν η παιδίατρος μου το είχε επιτρέψει ,θα τον είχα κάνει μπάνιο.Ήταν 3 1/2 μηνών όταν πήγαμε διακοπές αλλά δυστυχώς την θάλασσα την είδε από την καφετέρια:rolleyes: που έπινε καφέ με τον μπαμπά του κάθε μέρα:lol:!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα κάνω αστειάκη:oops:;Σου "ξεροψύθηκε" το μωρό:lol:;Ο ήλιος πιστεύω και η θάλασσα ,χωρίς υπερβολές κάνουν καλό στα μωρά μας.Κι εμείς πέρσι ,αν δεν ήταν υπερβολικός ο μπαμπάς μας και αν η παιδίατρος μου το είχε επιτρέψει ,θα τον είχα κάνει μπάνιο.Ήταν 3 1/2 μηνών όταν πήγαμε διακοπές αλλά δυστυχώς την θάλασσα την είδε από την καφετέρια:rolleyes: που έπινε καφέ με τον μπαμπά του κάθε μέρα:lol:!

 

απλα μοιαζει για βραζιλιανα!!!!:lol::lol::lol::lol:

εχει ενα μαυριδερο απο μονη της που απλα το καλοκαιρι γινεται πιο εξωτικο!!

εμεις την καναμε μπανιο στο νησι (ηταν λιγο μπουζι η θαλασσα) αλλα τηρωντας ορισμενες σωτηριες οδηγιες ολα πηγαν πολυ καλα!

:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Απο θρησκευτικης αποψεως εμενα ειδικα στο δευτερο ηρθε ο ιερας πριν βγουμε απο το νοσοκομιο και μου διαβασε μια ευχη. Επειδη "επαιζε" το να ταξιδεψουμε μου ειπε οτι μπορουμε να φυγουμε και να σαραντησω στην Ελλαδα. Το μωρο 10 ημερων παει στο γιατρο. Στην Ελλαδα δεν τα βλεπει ο παιδιατρος?

Εμεις πηγαμε με τα ποδια γιατι χαλασε το καροτσι...

Απο αποψη υγειας τωρα της μητερας επειδη εγω ειχα προβλημα με πολυ χαμηλο αιματοκριτη μετα τη γεννα βγηκα οταν μπορεσα να κυκλοφορισω..

Link to comment
Share on other sites

ps ο μπαμπας μου είναι ψάλτης, ποτέ δεν τήρησε όλα αυτά τα θρησκευτικά. (σαραντίσματα, νηστείες κλπ).Πιστεύει ότι όλα θεσπίστηκαν για να βοηθηθεί η κοινωνία μέσω της θρησκείας, σε περιοδους έντονου αναλφαβητισμού και προκατάληψης.Και εγώ πιστεύω ότι ειδικά το σαράντισμα θεσπίστηκε για την προστασία του βρέφους αλλά και σεβασμό ως προς τη σωματική κόπωση/ξενύχτι/ράμματα της μαμας.

Αυτό ακριβώς!

 

Εγώ γέννησα Μάιο και το μωρό ήταν πρόωρο και έμεινε μια βδομάδα στη ΜΕΝΝ. Στην ενημέρωση που μας έκαναν τη μέρα που βγήκαμε, η νεογνολόγος της μονάδας μας είπε ότι το μωρό πρέπει απαραιτήτως να το βγάλουμε έξω πριν σαραντήσει. Και ο γυναικολόγος μου το πρώτο πράγμα που με ρώτησε όταν με είδε μετά τον τοκετό (καισαρική) ήταν αν έχω αρχίσει να βγαίνω έξω. Αν εξαιρέσεις τη μέρα που φύγαμε από το μαιευτήριο, το μωρό το βγάλαμε βόλτα πρώτη φορά όταν ήταν 13 ημερών και στη θάλασσα πήγαμε όταν ήταν 25 ημερών. Εγώ είχα βγει όσο ήμουν ακόμα στο μαιευτήριο, και την πρώτη μέρα που επέστρεψα σπίτι πήγα για ψώνια στο σούπερ μάρκετ. Μπάνιο στη θάλασσα έκανα μόλις μου έδωσε το ΟΚ ο γιατρός, λίγο πριν σαραντήσω.

 

Ούτε η μητέρα μου κράτησε το 40ήμερο όταν με γέννησε (πριν από σχεδόν 40 χρόνια) και έτσι δεν είδα τον λόγο να το κρατήσω εγώ, κόντρα στις εντολές παιδιάτρου και γυναικολόγου.

 

Την ευχή την πήρα κανονικά στις 40 μέρες. Ο παπάς με ρώτησε αν είχα πάρει την μισή ευχή (και επέπληξε τις γιαγιάδες όταν είπα όχι) χεχε :-D αλλά δεν με ρώτησε αν είχα μείνει κλεισμένη σπίτι 40 μέρες ή αν είχα πάρει τους δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο 10 ημερων παει στο γιατρο. Στην Ελλαδα δεν τα βλεπει ο παιδιατρος?

Εμεις πηγαμε με τα ποδια γιατι χαλασε το καροτσι...

Στην Ελλάδα ο παιδίατρος έρχεται στο σπίτι :cool:

Link to comment
Share on other sites

όχι πάντα,δεν έρχεται ο γιατρός...γέννησα φλεβάρη και πήγαινα κανονικά στην παιδίατρο 9.00 το πρωί να μας δει πρώτους. με 4 βαθμούς κελσίου έξω...

αν ερχόταν σπίτι αντί για 40Ε μπορεί να ζητούσε και 60-70Ε!!!!!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο θρησκευτικης αποψεως εμενα ειδικα στο δευτερο ηρθε ο ιερας πριν βγουμε απο το νοσοκομιο και μου διαβασε μια ευχη. Επειδη "επαιζε" το να ταξιδεψουμε μου ειπε οτι μπορουμε να φυγουμε και να σαραντησω στην Ελλαδα. Το μωρο 10 ημερων παει στο γιατρο. Στην Ελλαδα δεν τα βλεπει ο παιδιατρος?

Εμεις πηγαμε με τα ποδια γιατι χαλασε το καροτσι...

Απο αποψη υγειας τωρα της μητερας επειδη εγω ειχα προβλημα με πολυ χαμηλο αιματοκριτη μετα τη γεννα βγηκα οταν μπορεσα να κυκλοφορισω..

κι εδω τα βλεπει ο παιδιατρος στις 10 περιπου μερες. εμεις τον πηγαμε χτες αλλα πολλοι γονεις καλουν τον παιδιατρο στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

ετυχε κι επεσα στο παρακατω κειμενο και ειπα να το παραθεσω μιας και ειναι σχετικο με το θεμα..

 

'' στην αρχαιοτητα ηταν σεβαστο το σαρανταημερο της λεχωνας και η θηλαζουσα εθεωρειτο ακαθαρτη.. η αποψη του Αριστοτελη: ''ουσα ακαθαρτος δεν επετρεπετο να προσελθη εις συνουσιαν και τοις ναοις του θεου, μετα δε την παροδον του χρονου τουτου και την χρησιν λουτρου, αυτη εθυσιαζεν αλεκτορα τω Ασκληπιω ή περιστεραν τη Ηρα ή τη Αρτεμιδι, οποτε κεκαθαρμενη πλεον ουσα ανελαμβανε πασαν ελευθεριαν δρασεως και κινησεως''

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ετυχε κι επεσα στο παρακατω κειμενο και ειπα να το παραθεσω μιας και ειναι σχετικο με το θεμα..

 

'' στην αρχαιοτητα ηταν σεβαστο το σαρανταημερο της λεχωνας και η θηλαζουσα εθεωρειτο ακαθαρτη.. η αποψη του Αριστοτελη: ''ουσα ακαθαρτος δεν επετρεπετο να προσελθη εις συνουσιαν και τοις ναοις του θεου, μετα δε την παροδον του χρονου τουτου και την χρησιν λουτρου, αυτη εθυσιαζεν αλεκτορα τω Ασκληπιω ή περιστεραν τη Ηρα ή τη Αρτεμιδι, οποτε κεκαθαρμενη πλεον ουσα ανελαμβανε πασαν ελευθεριαν δρασεως και κινησεως''

τωρα που ειπες αλεκτορα οταν ειχα γεννησει το πρωτο παιδι ολες οι θειτσες του χωριου εκτος απο δωρακι για το μωρο μου εφερναν και κοκκορα πεσκεσι! το εχουν λενε εθιμο απο πολυ παλια να πηγαινουν κοκκορα στις λεχωνες!

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειπες αλεκτορα οταν ειχα γεννησει το πρωτο παιδι ολες οι θειτσες του χωριου εκτος απο δωρακι για το μωρο μου εφερναν και κοκκορα πεσκεσι! το εχουν λενε εθιμο απο πολυ παλια να πηγαινουν κοκκορα στις λεχωνες!

 

οντως απο πολυυυυυυυ παλιααααα....

απο την εποχη του Αριστοτελη (384-322 π.Χ.)!!!!:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα,

εγω πηρα μια ευχη απο τον παπα οταν γυρισαμε σπιτακι μας και μετα εβγαινα κανονικα.

το μωρο το βγαλαμε στις 20 μερες που πηγαμε γιατρο.

Θα την ειχα βγαλει και νωριτερα αλλα εκανε παρα πολυ ζεστη και δεν ειχαμε καθολου προγραμμα στον θηλασμο.

μετα βγαιναμε κανονικα τα βραδακια που δεν ειχε ηλιο..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν πιστευω σε τιποτα απο αυτα . Ναι ευχη πηρα και στους 2 αλλα επειδη ειμαι ατομο που πιστευει στο ΘΕο και ηθελα την ευχη . Δεν πιστευω ομως αυτες τις βλακειες για λεχωνες και νεογεννητα , και εξω βγαιναμε κανονικα με το που γυρησαμε απο μαιευτηριο και εκκλησια πηγαμε για να παρουμε την ευχη και κοσμο δεχομασταν αμα θελανε να ερθουνε και καθημερινα ε3ω ημασταν και γενικως συνεχιζαμε κανονικοτατα την καθημερινοτητα μας . Τα μωρα ηρεμουσανε απο κολικους στη βολτα και στο καροτσι ή στο καθησματακι στο αυτοκινητο . ΠΟτε δεν διανοηθηκα να κατσω μεσα ουτε για μια μερα ουτε εγω ουτε τα μωρα . Το θεωρω απλα χαζο (συγνωμη κιολας) . Το μικρο μενει μεσα μονο αμα ειναι προωρακι ή αρρωστο , σε καμια αλλη περιπτωση μη τα κρατατε μεσα , ακομα και κρυο να εχει ντυστετα καλα και βγειτε εξω (στη βορεια ευρωπη κανει περισσοτερους μηνες κρυο αλλα δεν μενουνε μεσα ουτε εχουνε κανα εθιμο να μενουνε μεσα 20 η 40 μερες ) και εσεις κοριτσια δεν εχετε κανενα λογο , παρα μνο αμα ειστε κουρασμενες , να μεινετε μεσα για 20 ή 40 μερες . Βαλτε τα παιδακια σας καροτσακι και βγιετε εξω , παρτε και ενα καφεδακι και απολαυστε τις βολτες σας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο μενει μεσα μονο αμα ειναι προωρακι ή αρρωστο.

Ούτε τα πρόωρα μένουν μέσα. Εφόσον έχουν πάρει εξιτήριο από τη ΜΕΝΝ, βγαίνουν έξω κανονικά όπως όλα τα άλλα μωράκια :-D

Link to comment
Share on other sites

Απο θρησκευτικης αποψεως εμενα ειδικα στο δευτερο ηρθε ο ιερας πριν βγουμε απο το νοσοκομιο και μου διαβασε μια ευχη. Επειδη "επαιζε" το να ταξιδεψουμε μου ειπε οτι μπορουμε να φυγουμε και να σαραντησω στην Ελλαδα. Το μωρο 10 ημερων παει στο γιατρο. Στην Ελλαδα δεν τα βλεπει ο παιδιατρος?

Εμεις πηγαμε με τα ποδια γιατι χαλασε το καροτσι...

Απο αποψη υγειας τωρα της μητερας επειδη εγω ειχα προβλημα με πολυ χαμηλο αιματοκριτη μετα τη γεννα βγηκα οταν μπορεσα να κυκλοφορισω..

 

Στην Ελλάδα τα βλέπει ο παιδίατρος στο νοσοκομείο, πριν φύγουν. Μετα μπορείς τα πας στον δικό σου παιδιατρο. Εγώ γέννησα γενάρη και Φλεβάρη, πότε η παιδίατρος ήρθε στο σπίτι να τα δει, κρατούσε και όλη της την προίκα, ήπιαμε και καφε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς!

 

Εγώ γέννησα Μάιο και το μωρό ήταν πρόωρο και έμεινε μια βδομάδα στη ΜΕΝΝ. Στην ενημέρωση που μας έκαναν τη μέρα που βγήκαμε, η νεογνολόγος της μονάδας μας είπε ότι το μωρό πρέπει απαραιτήτως να το βγάλουμε έξω πριν σαραντήσει. Και ο γυναικολόγος μου το πρώτο πράγμα που με ρώτησε όταν με είδε μετά τον τοκετό (καισαρική) ήταν αν έχω αρχίσει να βγαίνω έξω. Αν εξαιρέσεις τη μέρα που φύγαμε από το μαιευτήριο, το μωρό το βγάλαμε βόλτα πρώτη φορά όταν ήταν 13 ημερών και στη θάλασσα πήγαμε όταν ήταν 25 ημερών. Εγώ είχα βγει όσο ήμουν ακόμα στο μαιευτήριο, και την πρώτη μέρα που επέστρεψα σπίτι πήγα για ψώνια στο σούπερ μάρκετ. Μπάνιο στη θάλασσα έκανα μόλις μου έδωσε το ΟΚ ο γιατρός, λίγο πριν σαραντήσω.

 

Ούτε η μητέρα μου κράτησε το 40ήμερο όταν με γέννησε (πριν από σχεδόν 40 χρόνια) και έτσι δεν είδα τον λόγο να το κρατήσω εγώ, κόντρα στις εντολές παιδιάτρου και γυναικολόγου.

 

Την ευχή την πήρα κανονικά στις 40 μέρες. Ο παπάς με ρώτησε αν είχα πάρει την μισή ευχή (και επέπληξε τις γιαγιάδες όταν είπα όχι) χεχε :-D αλλά δεν με ρώτησε αν είχα μείνει κλεισμένη σπίτι 40 μέρες ή αν είχα πάρει τους δρόμους.

 

Εχεις κάτι με τις γιαγιάδες χιχι?! Και εγώ το ίδιο!

Τα νευράκια μου όταν αρχίζουν κάτι χαζά, οι γυναίκες να μην πηγαίνουν στην εκκλησία όταν έχουν περίοδο, ή να μην κοιτάζουν απ΄το παράθυρο όταν είναι λεχώνες...

Δεν τις κρίνω, έτσι μάθανε, αλλά δεν την παλεύω, έχω βαρεθεί να με θεωρούν αντίχριστη επειδή δεν τα πιστεύω αυτά! Εντάξει δεν είμαι της εκκλησίας αλλά πιστεύω στην χριστιανική φιλοσοφία

 

Ευτυχώς έχω τον ψαλτη μπαμπά και ένα δίπλωμα βυζαντινής μουσικής και εξισορροπείται το θέμα όλο!:wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο πιστευω, αν και αθρησκη. οταν θεσπιστηκαν ολα αυτα ο κοσμος δν πηγαινε σχολειο και οι γυναικες κ τα μωρα δν ειχαν το γιατρο πανω απ το κεφαλι τους, γεννουσαν στα χωραφια και μετα τη γεννα τις παλι στη δουλεια, ειτε ειχαν αλλες επιπλοκες με αποτελεσμα πολλες μαναδες και πολλα νεογεννητα να χανονται για ψυλλου πηδημα. στο χωριο μου ολες σχεδον οι γιαγιαδες ειχαν χασει καποιο παιδι κατα τη γεννα ή τις πρωτες μερες και ειχαν πεθανει κ πολλες γυναικες απο τετανο μετα τη γεννα. ειναι παραμυθι οτι παλια τις γυναικες τις ειχαν βασιλισσες, οι περισσοτεροι αντρες ειχαν τις γυναικες σκλαβες κι αυτες δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα λογω της κοινωνιας, κι ετσι μεσω της θρησκειας δημιουργηθηκαν καποιοι κανονες για να τις προστατευουν.

 

Σιγά μην τις είχαν βασίλισσες...Στην κουζίνα ίσως!

Πες και για κάτι συζύγους που ούτε ράμματα λογάριαζαν ουτε πόνο...

 

Το παράδοξο είναι ότι ακόμα συναντώ γυναίκες ή κοπέλες που μεγαλώνουν τα παιδιά τους με αυτό το μοτίβο γυναίκα - νοικοκυρά/υπάκουη/σκλάβα, άντρας - αρχηγός/μπερμπάντης/ελεύθερος. Οι αθάνατες ελληνίδες μαμάδες! Αφού θεωρώ ότι είμαι πολύ τυχερή που δουλεύω, όταν βρίσκω και μπορώ, που έχω άποψη στα πάντα και που ο καλός μου βοηθάει και παίζει με τα παιδιά όσο μπορεί! Βεβαια για πλύσιμο πιάτων ή σιδέρωμα ούτε λόγος - ε δεν είμαστε και στη Νορβηγια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο το 40ημερο..μέχρι να σαραντήσει η κόρη μου ξυπνουσε τη νύχτα ανά 1,5 ώρα για θηλασμό..την ημέρα συνέχεια θήλαζε..μιλάμε για ολόκληρη ώρα..να βγώ να πάω που?πρώτον ήμουν ένα όρθιο πτώμα..και δεύτερον η μικρή καθόταν στο στήθος ολόκληρα 60λεπτα..να βγω έξω απλά για να κάτσω σε μια γωνιά και να θηλάσω? Εμένα έστρωσε λίγο μετά τις 40 μέρες η μικρή..μην πω μετά τους πρώτους 2 μήνες..εσάς βρε κορίτσια τη νύχτα δεν ξυπνουσαν τα μωρά σας όταν ήταν ασαράντιστα?πως αντέχατε μετα να πάτε βόλτες?

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου οικογένεια και του συζήγου, δεν έχουν καμία σχέση με την εκκλησία και τα "πρέπει" της. Ουτε ο γιος μου ούτε και η κόρη μου έχουν πάρει την ευχή κανενός παπά, ούτε και έχουν ποτέ μεταλάβει. Δεν το βρήσκω καθόλου απαραίτητο. Προσωπικά, συμφωνώ με τις διδαχές της θρησκίας μας αλλά δεν συμφωνώ καθόλου με τους παπάδες και το τυπικό της εκκλησίας.

Οταν είπα στον πατέρα μου ότι μια γειτόνισα μου έκανε κύρηγμα επειδή δεν πήγα το παιδί για να πάρει την ευχή, μου είπε...

 

"έπρεπε να της πείς... απο ευχές άλλο τίποτα! Οι παπούδες κι οι γιαγιάδες δεν κάνουν τίποτα άλλο! Ολο ευχές δείνουν στο παιδί"

 

Αφήστε το άλλο με το μάτι! Που δεν εχω βάλει στο παιδί μάτι και θα μου το ματιάσουν!

 

Δεν κατακρίνω κανέναν που τα πιστεύει, απλά εμένα μου φαίνονται κάπως αστεία όλα αυτά.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρόλο κι εγώ που δεν πολυπίστευα σε ευχές σήμερα που πήγαμε να πάρουμε την ευχή συγκινήθηκα απίστευτα. Ειδικά εκεί που έπρεπε να γονατίσω να πάρω το μωρό από το πάτωμα αφού τον προσκυνήσω πρώτα μόνο τα κλάμματα που δεν έβαλα...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο το 40ημερο..μέχρι να σαραντήσει η κόρη μου ξυπνουσε τη νύχτα ανά 1,5 ώρα για θηλασμό..την ημέρα συνέχεια θήλαζε..μιλάμε για ολόκληρη ώρα..να βγώ να πάω που?πρώτον ήμουν ένα όρθιο πτώμα..και δεύτερον η μικρή καθόταν στο στήθος ολόκληρα 60λεπτα..να βγω έξω απλά για να κάτσω σε μια γωνιά και να θηλάσω? Εμένα έστρωσε λίγο μετά τις 40 μέρες η μικρή..μην πω μετά τους πρώτους 2 μήνες..εσάς βρε κορίτσια τη νύχτα δεν ξυπνουσαν τα μωρά σας όταν ήταν ασαράντιστα?πως αντέχατε μετα να πάτε βόλτες?

 

Καλή μου εμένα ξυπνάει περισσότερο τώρα που είναι 6,5 μηνών παρά όταν γεννήθηκε...:cry:

Συγκεκριμμένα χθες, καταφέραμε να τον κοιμήσουμε στις 12.00, ξύπνησε, ήπιε νερό στις 1.00 και μετά θυμάμαι ότι έβλεπα το ρολόι κάθε μια ώρα. Εφαγε στις 5.00, στις 7.00 και τον ξυπνήσαμε στις 9.30, ε, δεν πήγαινε άλλο. Ό,τι του κατέβει κάνει, μάλλον δόντια είναι.

 

Πιστεύω και εγώ ότι το 40ημερο δεν είναι τυχαίο, προφανώς τοσο θέλει ο οργανισμός να επανέλθει, να στρώσει το παιδί, τα ράμματα, δεν ξέρω...

 

Παντως η αλήθεια είναι ότι είναι άβολο τον πρώτο καιρό που θηλάζεις, αν το μωρό κάθεται όλη την ώρα στο στήθος, μπορείς όμως να πας σε κανά φιλικό σπίτι, ίσα ίσα να αλλάξεις παραστάσεις, να σου κρατήσει και κανάς άλλος το μωρό να δεις πως είναι απο άλλη οπτική γωνία! Εγω συνήθως την κεφάλα του έβλεπα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...