Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

ευχαριστω!!!!κυρια κυρια αλλη μια ερωτηση???

οκ με τις 40μερες, για την ευχη που λενε τα κοριτσια??το ιδιο ειναι??

 

ε ναι καλέ! την ευχή στις 40 μέρες την παιρνεις...δεν τα ξέρεις και συ πφφφφφφ

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω!!!!κυρια κυρια αλλη μια ερωτηση???

οκ με τις 40μερες, για την ευχη που λενε τα κοριτσια??το ιδιο ειναι??

 

ε ναι...ειναι σαν να "επικυρωνεις" αυτο το χρονικο διαστημα, παιδι μου!

 

(διαβασε τα καλα, αυριο θα σε εξετασω! :mrgreen:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω πανω σε ολα αυτα να προσθεσω πως ανθελει καποια να κρατησει το "εθιμο" για τους δικους της λογους, ανεχει 1 παιδακι πες πως μπορει να το καταφερει....αν εχει παραπανω ειναι...ακατορθωτο! πρωτα απολα θεέι να ξεφυγει απο το πηξιμο και 2ον τα μεγαλυτερα παιδακια της θα θελουν να πανε μια βολτα ολοι μαζι, να βγουν λιγο εξω, πολλοι μπαμπαδες δε τα αναλαμβανουν αυτα τα πόστα, οποτε...βγαινουν και δε παθαινουν τιποτα!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω πανω σε ολα αυτα να προσθεσω πως ανθελει καποια να κρατησει το "εθιμο" για τους δικους της λογους, ανεχει 1 παιδακι πες πως μπορει να το καταφερει....αν εχει παραπανω ειναι...ακατορθωτο! πρωτα απολα θεέι να ξεφυγει απο το πηξιμο και 2ον τα μεγαλυτερα παιδακια της θα θελουν να πανε μια βολτα ολοι μαζι, να βγουν λιγο εξω, πολλοι μπαμπαδες δε τα αναλαμβανουν αυτα τα πόστα, οποτε...βγαινουν και δε παθαινουν τιποτα!!!!

 

οοο ναι!!εγω εχω ενα στα 6 και ενα στα 3 ο μπαμπας μας λειπει αρκετες ωρες,πως να τα κρατησω μεσα σε ενα σπιτι???οχι οτι ειναι ευκολο να βγω με 3 παιδια αλλα οχι οτι θα παθουν και κατι.

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν κ αργοπορημενη ηρθα να απαντησω!!!:P

 

να πω την αληθεια οσο ημουν εγκυος ειχα ακουσει τα απιστευτα περι λοχειας...κ ειχα χεστει απ'το φοβο μου!!!:mrgreen:

λιγο πριν γεννησω πηγα να εξομολογηθω κ ο πνευματικος μου με συμβουλεψε να μην βγαινω εξω 40 μερες νυχτα,γιατι μια λεχωνα ειναι πιο επιρρεπης σε ''πειρασμους''!λογω του οτι υπαρχει ενα μωρακι αβαφτιστο,ο εξω απο δω βρισκει πανουργιες να ταραξει τα νερα της μαμας κ να ανησυχησει το μωρο!!εχω ακουσει κ ιστοριες απο 2 πολυ δικους μου ανθρωπους που δεν παιζει να τα φανταστηκαν!!!δεν ξερω αν ειναι καταλοιπα των παλαιων χρονων η' δικαιολογιες των παλιων γυναικων να μην δουλευουν,αλλα εγω ετρεμα!ισως να με φοβισαν κιολας!!!δεν καθομουν μονη στοσπιτι τη νυχτα με καμια δυναμη!!ενα θορυβο ακουγα κ νομιζα οτι σταματησε η καρδια μου!!ειμαι κ γενικα φοβιτσιαρα κ καταλαβαινετε!!

αλλα οπως ξερουμε στις 40 μερες πηγε κ η παναγια μας κ πηρε ευχη στο ναο του σολομωντα!δεν βιαστηκε να παει στις 20!:roll::rolleyes:

ενταξει ολα αυτα περι πνευματων,πειρασμων να ειναι απλα λογια που περασαν απ'τους παλιους,αλλα εχουμε παραδειγμα την ιδια την παναγια!!σαραντηση γινεται στις 40 μερες!κ δεν βρισκω κατι εξωπραγματικο απ'το να παρει ευχουλα ενα μωρακι!ισα ισα που η ευχη μονο καλο του κανει!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου είναι καθαρά θέμα πίστης. Δεν μπορείς και να αδικείς όσες δεν πήραν ευχή. Εγώ δεν πήρα και βγήκα στις 10 μέρες για να με δει λίγο ήλιος, αφού ήταν αρχή καλοκαιριού. Αυτό τί σημαίνει ότι υπέπεσα σε πειρασμούς :confused::confused: ή ότι το μωρό θα σεληνιαστεί?

 

Όπως εγώ δεν κρίνω όσους πιστεύουν στην ευχή, άλλο τόσο δεν επιθυμώ και να με κρίνουν. Και δεν έχει σχέση με το εξωπραγματικό, ούτε με το αν εχώ είμαι σαιεντολόγος (που εννοείται δεν είμαι), μηδενίστρια (εννοείται δεν είμαι), μάρτυρας του Ιεχωβά (θα μπορούσα να ήμουν, αλλά δεν είμαι). Είμαι ένας καλός άνθρωπος που αγάπη μέσα μου που απλά δεν πιστεύω ότι η ευχή έχει κάτι να μου δώσει.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου είναι καθαρά θέμα πίστης. Δεν μπορείς και να αδικείς όσες δεν πήραν ευχή. Εγώ δεν πήρα και βγήκα στις 10 μέρες για να με δει λίγο ήλιος, αφού ήταν αρχή καλοκαιριού. Αυτό τί σημαίνει ότι υπέπεσα σε πειρασμούς :confused::confused: ή ότι το μωρό θα σεληνιαστεί?

Όπως εγώ δεν κρίνω όσους πιστεύουν στην ευχή, άλλο τόσο δεν επιθυμώ και να με κρίνουν. Και δεν έχει σχέση με το εξωπραγματικό, ούτε με το αν εχώ είμαι σαιεντολόγος (που εννοείται δεν είμαι), μηδενίστρια (εννοείται δεν είμαι), μάρτυρας του Ιεχωβά (θα μπορούσα να ήμουν, αλλά δεν είμαι). Είμαι ένας καλός άνθρωπος που αγάπη μέσα μου που απλά δεν πιστεύω ότι η ευχή έχει κάτι να μου δώσει.

 

σε τι πειρασμους θα μπορουσες να πεσεις??????:confused::confused:

 

και εγω ετσι πιστευω,αλλα ο καθενας κανει οπως νιωθει!!!!:cool:

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα θα μου πει κάποια κοπέλα, τι ευχη είναι αυτη??? κατι σαν την ευχη εξομολόγησης??? (ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να εξομολογηθω).... πόση ωρα κρατάει? σου βάζει το πετραχείλι στο κεφαλι?

 

κάτι σαν να σε "διαβάζει" για τα κακα πνευματα???(επειδη έχω πολύ κακές εμπειρίες όταν ημουν μικρή που πηγαιναν οι δικοι μου σε εκκλήσιες που γίνονταν εξορκισμοι και έπαιρναν και μενα μαζί και έχω πάρει φοβίες με όλα αυτα που ειχαν αντικρισει τα ματια μου τοτε!!)

 

την αλλη εβδομάδα θα πάμε να σαραντησουμε...Σαββατο στις 10:30 το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως την επομενη μερα που γυρισα απο το μαιευτηριο πηγα Σκλαβενιτη και εβγαλα και το μωρο εξω.αυτα περι σαραντισμου ειναι αηδιες. απορω πως μπορουν αυτες που καθονται 40 μερες κλεισμενες μεσα σ ενα σπιτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως την επομενη μερα που γυρισα απο το μαιευτηριο πηγα Σκλαβενιτη και εβγαλα και το μωρο εξω.αυτα περι σαραντισμου ειναι αηδιες. απορω πως μπορουν αυτες που καθονται 40 μερες κλεισμενες μεσα σ ενα σπιτι!

 

οχι βρε κοπελα μου. απλα ειναι η ευχη για το μωρο. διαβαζουν στο μωρο μια ευχη στην εισοδο της εκκλησιας κρατωντας το εσυ αγκαλια κ μονο μετα την ευχη μπορεις να μπεις κ κανονικα μεσα στο ναο. Και μολις τελειωσει ο παπας, αν ειναι αγορακι το παιρνει κ το βαζει για λιγο μεσα στο ιερο κ το κανει μια βολτα. Αν ειναι κοριτσακι....στην απ εξω παλι :rolleyes:

 

Sorry Nancy....το μην πηγαινε στην Stellinula

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κοπελα μου. απλα ειναι η ευχη για το μωρο. διαβαζουν στο μωρο μια ευχη στην εισοδο της εκκλησιας κρατωντας το εσυ αγκαλια κ μονο μετα την ευχη μπορεις να μπεις κ κανονικα μεσα στο ναο. Και μολις τελειωσει ο παπας, αν ειναι αγορακι το παιρνει κ το βαζει για λιγο μεσα στο ιερο κ το κανει μια βολτα. Αν ειναι κοριτσακι....στην απ εξω παλι :rolleyes:

 

Sorry Nancy....το μην πηγαινε στην Stellinula[/QUO

 

παρακαλωωωωωω.......??????.:shock::shock::shock::shock:!!!!!!!

γιατι?????

μονος του με το μωρο>?????

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κοπελα μου. απλα ειναι η ευχη για το μωρο. διαβαζουν στο μωρο μια ευχη στην εισοδο της εκκλησιας κρατωντας το εσυ αγκαλια κ μονο μετα την ευχη μπορεις να μπεις κ κανονικα μεσα στο ναο. Και μολις τελειωσει ο παπας, αν ειναι αγορακι το παιρνει κ το βαζει για λιγο μεσα στο ιερο κ το κανει μια βολτα. Αν ειναι κοριτσακι....στην απ εξω παλι :rolleyes:

 

Sorry Nancy....το μην πηγαινε στην Stellinula

 

 

σε ευχαριστω...κάτι αλλο....αν έχω περίοδο τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε κοπελα μου. απλα ειναι η ευχη για το μωρο. διαβαζουν στο μωρο μια ευχη στην εισοδο της εκκλησιας κρατωντας το εσυ αγκαλια κ μονο μετα την ευχη μπορεις να μπεις κ κανονικα μεσα στο ναο. Και μολις τελειωσει ο παπας, αν ειναι αγορακι το παιρνει κ το βαζει για λιγο μεσα στο ιερο κ το κανει μια βολτα. Αν ειναι κοριτσακι....στην απ εξω παλι :rolleyes:

 

Sorry Nancy....το μην πηγαινε στην Stellinula[/QUO

 

παρακαλωωωωωω.......??????.:shock::shock::shock::shock:!!!!!!!

γιατι?????

μονος του με το μωρο>?????

 

ε ναι το παιρνει αγκαλια κ το βαζει μεσα στο ιερο για 1-2 λεπτα. εσυ δεν μπορεις να μπεις μεσα κ κοιτας απ εξω. τον βλεπεις ομως τον παπα. δεν ειναι κατι επικυνδηνο ή φοβιστικο...και καλα συμβολιζει την εισοδο του μωρου στο Χριστιανισμο...κατι τετοιο....

 

σε ευχαριστω...κάτι αλλο....αν έχω περίοδο τι γίνετε?

 

χεχε δεν ξερω δεν εχω εντρυφησει τοσο στα εθιμα αυτα...αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο. μου φαινεται οτι μονο στην θεια κοινωνια λενε οτι δεν πρεπει να σαι αδιαθετη, οχι στ0 40σμο του μωρου...βασικα δεν ασχολειται κ κανενας με σενα, την μανα....για το μωρο ολα γινονται...:-P

τωρα προσφατα δεν γεννησες??? ποτε θα προλαβει να σου ρθει κ περιοδος??!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα στο Ιερο μπαινουν μονο οι αντρες γενικοτερα δεν μπαινει κανε θηλυκο :Dειτε μικρο ειτε μεγαλο.

Για αυτο και οι νεοκορες μπαινουν απο την πλαινη πορτα ΑΛΛΑ ποτε κοντα στο ΙΕΡΟ....

και τ'αγορακια τα βαζουν και τα διαβαζουν εκει μεσα για λιγα λεπτα.

Εγω παντως πηρα την μιση ευχη στην αρχη και ειχα και τα λοχεια και τον ρωτησα τον πατερ πριν μου δωσει την ευχη και μου ειπε ενας απο τους λογους που δεν επιτρεπεται να προσκυνησει μια γυναικα με περιοδο ειναι γιατι θεωρειται βρωμικη εκεινες τις μερες βγαζει ακαθαρσιες απο μεσα της...

ομως την ευχουλα μου την διαβασε κανονικα οπως και στον σαραντισμο δεν ειχα κανενα προβλημα πανω σ αυτο το θεμα.

Ειναι καθαρα οτι θελει και πιστευει ο καθενας μας πανω σ'αυτο.Εγω παντως απο την ιδια μερα που επιστρεψαμε σπιτι η μικρη ηταν στο παραθυρο με την καλαθουνα της λογω του ικτερου κι εγω εξω απολαμβανα τον ηλιο και τον καφε μου μαζι

 

Link to comment
Share on other sites

ε ναι το παιρνει αγκαλια κ το βαζει μεσα στο ιερο για 1-2 λεπτα. εσυ δεν μπορεις να μπεις μεσα κ κοιτας απ εξω. τον βλεπεις ομως τον παπα. δεν ειναι κατι επικυνδηνο ή φοβιστικο...και καλα συμβολιζει την εισοδο του μωρου στο Χριστιανισμο...κατι τετοιο....

 

αααα!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen: ευχαριστω για την απαντηση παντως!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μεις την πήραμε την ευχή στις 40 ημέρες... Αλλά είχαμε βγει και την επόμενη από το μαιευτήριο διότι έπρεπε να πηγαίνουμε να μετράμε την χολερυθρίνη του μωρού που ήταν ψιλοανεβασμένη...

 

Αυτό το να μην βγαίνεις στις μέρες μας δεν ισχύει τόσο είναι όπως είπε πιο πάνω η Ράννια για τα χωράφια...

 

Όμως στην ευχή ο παππάς δεν διάβασε μόνο το μωρό αλλά και μένα να είμαι λέει σιδερένια και κάτι τέτοια (στα αρχαία)...

 

Και πήρε και το μωρό μου για 1-2 λεπτά στο ιερό και έκανε λέει και ευχή μεγαλώνοντας το παιδάκι μου να γίνει παππάς (αυτό δεν το θέλω βέβαια αλλα... παππάς ήταν τι ευχή θα έκανε;)...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα την μιση ευχη στην αρχη και ειχα και τα λοχεια και τον ρωτησα τον πατερ πριν μου δωσει την ευχη και μου ειπε ενας απο τους λογους που δεν επιτρεπεται να προσκυνησει μια γυναικα με περιοδο ειναι γιατι θεωρειται βρωμικη εκεινες τις μερες βγαζει ακαθαρσιες απο μεσα της...

 

Για κάτι τέτοια μεσαιωνικά δεν θέλω ούτε να ακούω για τους συγκεκριμένους. Κάποιος πρέπει να τους πει ότι δεν γίνεται να παραμείνουν έτσι και θα χάσουν όλη τους την πελατεία στο τέλος.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι λένε αν δεν σαραντήσεις δεν κάνει να έρχεται κανείς στο σπίτι σου μόλις δύσει ο ήλιος (και αυτό στα χωράφια το αποδίδουμε, θέλανε οι άνθρωποι να κοιμηθούν νωρίς)

 

Και λέγανε να μην αφήνουμε ρούχα μωρουδιακά απλωμένα μετά την δύση του ηλίου (κάτι για διαόλους και δαίμονες) αλλά εγώ το αποδίδω στο ότι μπορεί να πάει κανένα ζουζούνι και να σου ξεφύγει στο σίδερο οπότε και να τσιμπίσει το μωρό όταν το φορέσεις ή επειδή παλιά τα μωρουδιακά ήταν πολύ ακριβά ή τα φτιάχνανε μόνες τους φοβόντουσαν τις κλοπές... (πλέον έχουμε στεγνωτήρια χαχαχχαχα)

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

εγω στον μισο σαραντισμο, φωναξα τον παπα σπιτι και μας διαβασε μια ευχουλα, αυτο γιατι πιστευω πολυ στο ματι και θα μου κουβαλιοταν ολο το σοι των πεθερικων κι ετσι ειχα(εστω και την ψευδαισθηση) πως θα προστατευσω το μωρο απο την γρουσουζια τους..

παντως και σαν λεχωνα βγηκα και στις 39 μερες γυρισα στη δουλεια...

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοια μεσαιωνικά δεν θέλω ούτε να ακούω για τους συγκεκριμένους. Κάποιος πρέπει να τους πει ότι δεν γίνεται να παραμείνουν έτσι και θα χάσουν όλη τους την πελατεία στο τέλος.

 

εμεις τουλαχιστον "τις ακαθαρσιες" τις αποβαλλουμε μια φορα το μηνα, και μια χαρα αποτοξινωνεται ο οργανισμος μας για αυτο και κανουμε και παιδακια..

οι αιωνιως ακαθαρτοι αντρες που δεν αποβαλλουν ποτε τις "ακαθαρσιες"?????? και μενουν παντα βρωμικοι? αχ... ο,τι μας συμφερει.. αμα ηταν τοσο μαγκες ας γεννουσαν κιολας..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

να εξηγησω παλι!δεν εκρινα καμια που δεν πηρε ευχη...μα πως ειναι δυνατον να κρινω κατι τετοιο??ο καθενας κανει οτι θεωρει πιο σωστο!!κ να ξαναπω οτι εβγαινα την ημερα,οχι τη νυχτα!!δεν ημουν εσωκλειστη!!κ για ψωνια πηγαινα κ βολτες πηγαινα!ειπαμε δεν ημουν φυλακισμενη!απλα τη νυχτα ......αγριευομουν!αυτο!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα... εγώ θέλω να τηρήσω το έθιμο αλλά πρέπει να βγαίνω για εξετάσεις στον γιατρό και στα νοσοκομεία γιατί κατά την γέννα είχαμε επιπλοκές και τώρα είμαι στο τρέξιμο...στις μέρες μας δεν νομίζω αυτό να είναι κακό... βγαίνεις λόγω ανάγκης...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...