Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts


Διαφημίσεις


δεν θα προσκυνήσω την Παναγία όταν είμαι αδιάθετη; μήπως δεν θα κοινωνήσω κιόλας;

αυτά είναι τυπικούρες, ούτε καν παράδοση. το αν το λέω εγώ μπάζα πείραξε;

κανείς και τίποτα δεν με απομακρύνει από τον Πατέρα μας.-

 

μα και βεβαια δεν κοινωνας οταν εισαι αδιαθετη!!:shock:ουτε προσκυνας!!εγω παντως δεν κανω τιποτα απ'τα δυο!παραδοση ξεπαραδοση εγω δεν νιωθω καλα..ισως να μουτο εχουν μεταφερει ετσι...αλλα οχι δεν το κανω!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια δεν κοινωνας οταν εισαι αδιαθετη!!:shock:ουτε προσκυνας!!εγω παντως δεν κανω τιποτα απ'τα δυο!παραδοση ξεπαραδοση εγω δεν νιωθω καλα..ισως να μουτο εχουν μεταφερει ετσι...αλλα οχι δεν το κανω!!

SAYS WHO...???? ο πνευματικός σου ? και αυτό που γράφεται ? που το διάβασανε ρε γμτ ?

 

:roll::roll::roll::roll::roll:

 

α καλααααααααααααααα.......!!!!!!!!!!!!!!

τσαμπα κατέβηκε στην γη ...τσαμπα μίλαγε

επι ματαίω όλα ...! :-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω βρε αγαπούλα μου, mother's heart, δεν είμαι ακάθαρτη μόνο και μόνο επειδή η φύση μου έδωσε περίοδο!

αυτά τα έλεγαν μια φορά κι έναν καιρό για τρομοκρατία, για να είναι η γυναίκα υπό...

για να σκέφτονται οι παπάδες αντί για το ποίμνιο.

αυτά όμως έχουν ξεπεραστεί προ πολλού και δεν κάνουν τίποτα άλλο παρά να απομακρύνουν ακόμα κι εσένα, που πιστεύεις, από το να λατρεύεις ελεύθερα τον Θεό μας, γιατί λατρεία είναι η Θεία Κοινωνία, ο ασπασμός των εικόνων.

σκέψου το λίγο. γιατί να νιώθω ένοχη, όταν το μόνο που κάνω είναι να γίνομαι κοινωνός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε παω με τα ΧΙΛΙΑ και ας μην συμμεριζομαστε τις ιδιες αποψης περι 8ρησκειας. Εισαι ωραια Σεβ.....κοψε μια και το τσιγαρο τωρα και 8α γινεις σουπερ....! :lol::lol::lol:

το έχω αυξήσει. είμαι στα 15 ημερησίως!

δύσκολο ΣΚ!:oops::(

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια δεν κοινωνας οταν εισαι αδιαθετη!!:shock:ουτε προσκυνας!!εγω παντως δεν κανω τιποτα απ'τα δυο!παραδοση ξεπαραδοση εγω δεν νιωθω καλα..ισως να μουτο εχουν μεταφερει ετσι...αλλα οχι δεν το κανω!!

 

 

Συγνώμη αλλά εγώ βάφτισα την μικρή μου στους 12Αποστόλους στην Νίκαια(τον συγκεκριμένο παπά Ιάκωβο τον είχα καθηγητή στην 3η Λυκείου)όταν ήρθε η ώρα να προσκυνήσω τον νονό και να φιλήσω την είκόνα του είπα ότι έχω περίοδο.Η απάντηση του ήταν ¨Σήμερα είναι μέρα χαράς για εσένα και το παιδί σου ,εισέρχεται στην αγκαλία του Θεού σύρε και προσκύνα¨:lol:

Αυτά λοιπόν τα λίγα απο μένα α και το σαρανταήμερο όντως απο σωματικής άποψης νομίζω ισχύει επειδή είσαι κουρασμένη και άυπνη.Εγώ βγήκα στις 20μέρες πήρα μισή ευχή που απαιτούσε η γιαγιά μου και πήγα κομμ.η μικρή βγήκε στις 41οκ.:|

Link to comment
Share on other sites

mother's heart θυμάσαι την πόρνη που πήγε και προσκύνησε τα πόδια του Χριστού, τα φίλησε, τα έλουσε μετα δάκρυά της, με μύρο, τα σκούπισε με τα μαλλιά της... την απομάκρυνε από τη μετάνοια, από κοντά του;

αρνήθηκε ποτέ λεπρό, άρρωστο ή πεθαμένο ο Χριστός;

γιατί το κάνουν αυτό ορισμένοι ιερείς; σκέψου απλά.

είναι ωραίο να έχεις ανόθευτη ψυχή, αλλά μην γίνεσαι θύμα με το να σε απομακρύνουν από την πίστη σου.

ούτε ο Χριστός τους δέχτηκε τους Φαρισαίους.... τους τυπολάτρες, αυτούς που κατάπιναν καμήλα και ψείριζαν το κουνουπάκι.

ο πνευματικός σου χρειάζεται διάλογο από εσένα, όχι ακροατήριο.

Link to comment
Share on other sites

οκ!κοριτσια..μπορει να κανω κ λαθος για την περιοδο..δεν ξερω...δεν θυμαμαι καν αν το διαβασα,αν το ακουσα,αν..αν...απλα υπηρχε μεσα μου απο μικρη κ το ακολουθησα κ μεγαλωνοντας!δεν ξερω καν αν ειναι πουθενα γραμμενο στους θειους λογους!!αλλα δεν μπορω να κανω διαφορετικα...δεν μου παει η καρδια....:?

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Νίκη μου!

λίγες κουβέντες και σωστές!

 

εγώ πάλι γιατί βλέπω τόσες μανάδες με τα ημερών μπουμπούκια τους σε παιδότοπους, hondos, μαγαζιά με καπνό, μαγαζιά με ρούχα, σε συνωστισμό....

φαντάζομαι όλες αυτές δεν κοινωνούν τα μικρά τους από φόβο μικροβίων στο κουταλάκι του παπά. το ότι τα σέρνουν δεξιά και αριστερά, κρύο, ζέστη, το ότι δεν ντύνονται οι ίδιες ούτε το μωρό σωστά.... δεν παίζει ρόλο...

η θεία κοινωνία φταίει. το έχουν ψάξει διαδικτυακώς!!!!!!!!!!

 

Ρε συ sevoula τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν??:P (με όλο το θάρρος γιατί κατά βάθος μ' αρέσουν αρκετά από αυτά που γράφεις σε άλλα θέματα)

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

Ποιος σου είπε ότι εμείς που φοβόμαστε τη Θεία Κοινωνία για τα μικρόβια στα παιδια μας τα βγάζουμε έξω ημερών σε μαγαζιά με καπνους κτλ?? Ποιός σου είπε ότι από αυτό αρρωσταίνουν?

Ξέρεις εσύ τι κάνω εγώ με το παιδί μου?

Ποιος σου είπε ότι όποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα ψάχνει μόνο διαδικτυακώς?

Είναι τόσο κρίμα να γενικεύεις....και ακόμα περισσότερο να μην αποδέχεσαι άλλες απόψεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δογματισμος ειναι δυστυχως, χαρακτηριστικο της θρησκειας....

 

παρ ολα αυτα....

 

η πιστη και η δυνατοτητα προσφυγης στην Παναγια και τον Χριστο, στα ζορια... για μενα ειναι πανω και περα απο οτιδηποτε αλλο με χαλαει απο τις δοξασιες και τους παπαδες...

 

αυτο..

 

το να ξερω, πως

ακομα κι αν δεν εχω εξομολογηθει ποτε μου, ακομα κι αν δεν κοινωνησα ποτε ξανα το παιδι μου περα απο τις 3 πρωτες φορες μετα τη βαφτιση, ακομα κι αν παω σπανια εκκλησια, δεν εχω διαβασει βιους αγιων, και τον αγιο παισιο και πορφυριο μεγαλη η χαρη τους....

 

 

 

οταν νιωθω απελπισια, σκεφτομαι πως ειμαι ενα πετραδακι που εχει μπλεχτει στο ρουχο της Παναγιας...

ή, οτι με αγγιζει ελαχιστα ετσι οπως ειμαι πεσμενη στο εδαφος, η σκια του Χριστου..

 

ΑΥΤΟ μου δινει εμενα ηρεμια...

 

 

με λες χριστιανη ορθοδοξη? οχι? δεν ξερω...

 

αυτη παντως ειναι η δικη μου θρησκεια... η θρησκεια που ανοιγει αγκαλιες

Link to comment
Share on other sites

Kopeles kalispera, tha sas pw egw ti diki mou alitheia....

Auto me tin periodo to xerw ki egw.... kai tha sas pw pws mou to dikaiologisan emena. I pisti leei oti i Theia Koinwnia einai swma kai aima Xristou.... An pareis to aima Tou , to xaneis me tin periodo.... Xerw akougetai trelo , den aimorageis apo to stomaxi alla einai ola simvolika...egw etsi ta eklamvanw... Twra gia tin asarantiti mana, egw piga stin ekklisia stis 8 meres, mou eixan pei oti prepei na meinw exw kai na perimenw ton Pater na mou ferei to mwro... etsi kai ekana... Mpike o antras mou mesa me ton gio mou ki egw ap exw, me vlepei loipon o Pater kai mou leei " kori mou ela mesa" paw ki egw distaktika ligo pio mesa kai mou xanaleei "ela mesa " ela edw mazi me ton gio sou!!! Tou diavaze tin euxi mprosta sto iero ki egw stekomoun dipla tou!!!

Meta ematha kai to allo koulo, oti ta vaftistika den kanei na ta plineis PRIN thn vaftisi, rwtisa ton idio Ierea (kai pneumatiko mou) o opoios mou eipe "kori mou pline ta rouxa tou mwrou sou, ti simasia exei, esi eisai mana esi xereis ti einai kalitero gia to mwro sou, min akous vlakeies" kai opws exw pei kai se proigoumeno minima mou, o idios pali iereas stis 8 meres mou eipe na vgainw me to mwro kai voltes kai ap ola kai fusika den mou eipe tipota gia "kaka pneumata " tis nixtas....

Oso gia tin fili pou efere paradeigma tin mitera sto exwteriko pou epireasmeni apo kaka pneumata temaxise to asarantisto mwro tis, mia frasi exw, EPILOXEIA KATATHLIPSI!!!


 

Link to comment
Share on other sites

 

 

!κ πολυ τρανταχτο παραδειγμα προπερσι μια μητερα στο εξωτερικο...που το τεμαχισε....μα ποιον παμε να γελασουμε τωρα??...η κοπελα επηρεαστηκε απο κακο πνευμα' date='την ειχε καταβαλλει...οπως αλλωστε ειπε κ η ιδια αργοτερα οτι ακουγε κ κυριαρχουσαν στο μυαλο της φωνες που τις επεβαλλαν να κανει τετοιες πραξεις!!:-(

δεν παιζουμε μ'αυτα τα πραγματα....αν η νυ.[/quote']

 

ακουστικές ψευδαισθήσεις.....πιθανά σχιζοφρένεια. τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

ακουστικές ψευδαισθήσεις.....πιθανά σχιζοφρένεια. τόσο απλά.

 

ισως να ειναι κ ετσι...δεν εχεις αδικο!!οπως το παρει κανεις!:)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ sevoula τα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν??:P (με όλο το θάρρος γιατί κατά βάθος μ' αρέσουν αρκετά από αυτά που γράφεις σε άλλα θέματα)

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

Ποιος σου είπε ότι εμείς που φοβόμαστε τη Θεία Κοινωνία για τα μικρόβια στα παιδια μας τα βγάζουμε έξω ημερών σε μαγαζιά με καπνους κτλ?? Ποιός σου είπε ότι από αυτό αρρωσταίνουν?

Ξέρεις εσύ τι κάνω εγώ με το παιδί μου?

Ποιος σου είπε ότι όποιος έχει διαφορετική άποψη από εσένα ψάχνει μόνο διαδικτυακώς?

Είναι τόσο κρίμα να γενικεύεις....και ακόμα περισσότερο να μην αποδέχεσαι άλλες απόψεις....

εσείς; μίλησα εγώ για σένα συγκεκριμένα;

φοβάσαι τη Θεία Κοινωνία και πας στον παιδότοπο το μωρό σου από ημερών, στις καφετέριες με τον καπνό, σε χώρο με συνωστισμό;

δεν το ήξερα μέχρι τώρα.

είναι κρίμα να γενικεύεις ότι δεν αποδέχομαι την ύπαρξη του διαφορετικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστη και η δυνατοτητα προσφυγης στην Παναγια και τον Χριστο, στα ζορια... για μενα ειναι πανω και περα απο οτιδηποτε αλλο με χαλαει απο τις δοξασιες και τους παπαδες...

 

οταν νιωθω απελπισια, σκεφτομαι πως ειμαι ενα πετραδακι που εχει μπλεχτει στο ρουχο της Παναγιας...

ή, οτι με αγγιζει ελαχιστα ετσι οπως ειμαι πεσμενη στο εδαφος, η σκια του Χριστου..

 

ΑΥΤΟ μου δινει εμενα ηρεμια...

τί γλυκό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι περισσότεροι που ξέρω, έτσι σαν το fistikaki σκέφτονται...δικό τους είναι μόνο το φταίξιμο που απομακρύνθηκαν από την Εκκλησία? Δεν το νομίζω.

Πάντως fistikaki αφού είσαι καλοπροαίρετη απέναντι στην θρησκεία μας, ψάξε να βρεις αυτό το βιβλίο που αναφέρω στο άλλο σχετικό link για τον Γέροντα Πορφύριο...αξίζει τον κόπο, πίστεψέ με! Κι εγώ ακριβώς σαν εσένα σκεφτόμουν κι αυτό το βιβλίο μου ανοιξε τα μάτια! Ειλικρινα, μένοντας αποστασιοποιημένοι παρεξηγούμε και χάνουμε πάρα πολλά! Γιατί να ακούμε τον έναν και τον άλλον και να μην πάμε κατευθείαν στην πηγή? Ακόμα και πολλοί από τους πνευματικούς είναι τόσο δογματικοί, που περισσότερο είναι το κακό παρά το καλό τους! Εμένα ο δικός μου μόνο που δεν με έβρισε όταν του είπα αυτές τις προκαταλήψεις, να μην κοινωνάμε και να μην προσκυνάμε τις εικόνες ούσες αδιάθετες! Αυτά είναι ξεπερασμένα πράγματα μου είπε...άλλα είναι τα σημαντικά!

Και μια παράκληση εδώ, σε όσες από εμάς πιστεύουμε κι εκκλησιαζόμαστε...ας αποφεύγουμε την επιθετικότητα, το δογματισμό και τις ακρότητες. Από εκεί βρίσκουν αφορμή και όλοι οι υπόλοιποι και απορρίπτουν τα της Εκκλησίας ασυζητητί, θεωρώντας μας γραφικές και οπισθοδρομικές.

Link to comment
Share on other sites

 

ισως ναι να ειναι προκαταληψεις..αλλα παυουν να ειναι οταν τις ακους απο τον πνευματικο σου!!ναι ισως να με αγχωσαν οσα ακουγα απο αλλες πιο μεγαλες σε ηλικια γυναικες!!δεν ξερω...παντως φοβομουν!!ενιωθα οτι ειναι καθηκον μου σαν λεχωνα να μεινω σπιτι κ μετα την σαραντηση να βγω εξω!!δεν ηταν καταναγκαστικο...το ηθελα!!επισκεψεις ναι δεν δεχομουν τη νυχτα..επισης!!ωω ναι ξερω ακουγομαι λες κ βγηκα απ'την προιστορια..ακουγομαι σαν τρελη...αλλα ετσι ενιωθα βρε παιδια!!αςειναι κ προκαταληψεις...δεν με νοιαζει...ουτε με επιβαρυνει σε κατι να μεινω μεσα 40 μερες!!

 

ο πνευματικος μου μου εχει πει οτι η λεχωνα ειναι ακαθαρτη κ επειδη κ το μωρο ειναι νεογεννητο κ ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ...ειναι πιο επιρρεπεις κ οι δυο σε πειρασμους!!δεν ειναι δα κ τοσο δυσκολο να σε ενοχλησουν κακα πνευματα!!ειτε στην σκεψη' date='στο μυαλο,ειτε στις πραξεις!!!ο γνωστος αιωνιος πολεμος του μυαλου!!

ισως εχετε ακουσει,οπως εχω ακουσει κ γω κατα καιρους ιστοριες με καποιες μητερες που εκαναν κακο στο μωρακι τους κατα τη διαρκεια της λοχειας!!κ πολυ τρανταχτο παραδειγμα προπερσι μια μητερα στο εξωτερικο...που το τεμαχισε....μα ποιον παμε να γελασουμε τωρα??...η κοπελα επηρεαστηκε απο κακο πνευμα,την ειχε καταβαλλει...οπως αλλωστε ειπε κ η ιδια αργοτερα οτι ακουγε κ κυριαρχουσαν στο μυαλο της φωνες που τις επεβαλλαν να κανει τετοιες πραξεις!!:-(

δεν παιζουμε μ'αυτα τα πραγματα....αν η νυχτα ειναι επικινδυνη για μια λεχωνα...εγω δεν βγαινω...ουτε τα ρουχα αφηνω....κ φυσικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος καταβαλλεται ευκολα απο πειρασμους..κ ποσο μαλλον κ η λεχωνα κ το νεογεννητο μωρακι της...ενα ασαραντιστο μωρακι ειναι οτι πιο αγνο μπορει να ''πειραξει'' κατι πειρασμικο...ακριβως για το λογο οτι δεν εχει ακομα εισαχθει στην εκκλησια.[/quote']

 

Δεν ηθελα να ακουστω ειρωνικη, συγνωμη αν το εκανα. Πρεπει να εχουμε κατα νου οτι πολλοι ιερεις, ηλικιωμενοι συνηθως, ισως να μην εχουνε παει σε ιερατικη σχολη, ισως κι αυτοι να "κουβαλανε" βιωματα και ακουσματα γεματα προκαταληψεις. Αυτα, μαλλον κακως, τα δινουν και σε εμας κατω απο το πετραχηλι. Μπορουμε εμεις ομως να το συζητησουμε με τον πνευματικο μας και να λυσουμε τις αποριες μας, ισως ρωτωντας τον να του δωσουμε να καταλαβει οτι ειναι λιγο αδιαβαστος (αν ειναι) και ετσι θα γινει κι αυτος καλυτερος στο λειτουργημα του.

Εσυ, κατα τη γνωμη μου, καλα εκανες και δε βγηκες εξω εφοσον αυτο σε εκανε να νιωθεις οτι εισαι σωστη και ετσι διατηρουσες την ψυχραιμια σου. Οι ορμονες μας παιζουνε περιεργα παιχνιδια εκεινες τις μερες και ειναι πραγματικα δυσκολα, ιδιαιτερα αν ειναι ολομοναχη η μητερα, οποτε η καθεμια καλο ειναι να κανει αυτο που τη βοηθαει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβαια δεν κοινωνας οταν εισαι αδιαθετη!!:shock:ουτε προσκυνας!!εγω παντως δεν κανω τιποτα απ'τα δυο!παραδοση ξεπαραδοση εγω δεν νιωθω καλα..ισως να μουτο εχουν μεταφερει ετσι...αλλα οχι δεν το κανω!!

 

Οταν κοινωνας παιρνεις σωμα και αιμα Χριστου και οταν εχεις περιοδο χανεις αιμα. Γι' αυτο δεν κοινωνας τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ηδη κα8αριστει να τους πεις απο τους γυναικολογους μολις γεννησε η κα8ε γυναικα. Αυτο που ονομαζουν δλδ ακα8αρτο ειναι το αιμα της μητρας που φεγει κατα την λοχεια? Το ΙΔΙΟ ΑΙΜΑ που ετρεφε το παιδι που γεννη8ηκε?......και τι δλδ? Αυτος που τα λεει ειναι 'κα8αρος'? .....αει καλα......και καλα μυαλα.......και συνεχιζω να διαβαζω αυτα που λετε, να μου γυρναει το ματι και να επιβεβαιωνω για πολλοστη φορα και να 8υμιζω στον εαυτο μου γιατι ολο αυτο δεν με εκφραζει.......:rolleyes:

 

παλι καλα που υπαρχουν και τετοιες αποψεις εδω γιατι προς στιγμη νομιζα οτι καταλαθος βρεθηκα σε κατηχητικο 100 χρονια πριν

οι γυναικες δεν πρεπει το ενα, δεν πρεπει το αλλο, μακρια απο το ιερο, απο το Αγιο Ορος, αλλα και ακαθαρτες μετα απο το πιο ΙΕΡΟ πραγμα που μπορει να προσφερει καποιος? την ιδια τη ζωη? :rolleyes:

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ηθελα να ακουστω ειρωνικη' date=' συγνωμη αν το εκανα. Πρεπει να εχουμε κατα νου οτι πολλοι ιερεις, ηλικιωμενοι συνηθως, ισως να μην εχουνε παει σε ιερατικη σχολη, ισως κι αυτοι να "κουβαλανε" βιωματα και ακουσματα γεματα προκαταληψεις. Αυτα, μαλλον κακως, τα δινουν και σε εμας κατω απο το πετραχηλι. Μπορουμε εμεις ομως να το συζητησουμε με τον πνευματικο μας και να λυσουμε τις αποριες μας, ισως ρωτωντας τον να του δωσουμε να καταλαβει οτι ειναι λιγο αδιαβαστος (αν ειναι) και ετσι θα γινει κι αυτος καλυτερος στο λειτουργημα του.

Εσυ, κατα τη γνωμη μου, καλα εκανες και δε βγηκες εξω εφοσον αυτο σε εκανε να νιωθεις οτι εισαι σωστη και ετσι διατηρουσες την ψυχραιμια σου. Οι ορμονες μας παιζουνε περιεργα παιχνιδια εκεινες τις μερες και ειναι πραγματικα δυσκολα, ιδιαιτερα αν ειναι ολομοναχη η μητερα, οποτε η καθεμια καλο ειναι να κανει αυτο που τη βοηθαει καλυτερα.[/quote']

 

βρε κατερινα μου τι ζητας συγνωμη!!δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση απο μερους μου,πραγματικα!!

το ξερω οτι ακουγομαι σαν τρελη μ'αυτα που γραφω...ισως κ γω αν δεν τα τηρουσα ολα αυτα,να νομιζα τρελη καποια που θα τα εκανε!!:rolleyes::P

μμμ..ναι οντως ειναι ηλικιωμενος ο παππουλης που εξομολογουμαι κ τωρα πια ειναι λιγακι δυσκολο να τον βρουμε που εχει παει στο χωριο!!ψαχνουμε για καποιον αλλον...δυσκολο βεβαια εδω που ειμαστε!!περιμενω να γνωρισω καποιον που να μου κανει ΄''κλικ'' οταν τον κοιταξω στα ματια!!αντε να δουμε!!οταν βρω καποιον που θα μπορω να μιλησω ανα πασα στιγμη,που να μην ειναι πολυ μακρια...κ αλλα πολλα...τοτε θα τα αναλυσουμε καλυτερα ολα αυτα περι προκαταληψεων κ σαραντισμου!!τον προηγουμενο,τον βλεπαμε μια φορα τον χρονο κ μαζευα μαζευα για να του πω οσα με βαραιναν κ στο λιγο χρονο που ειχαμε δεν μπορουσα να αναλυσω τοσο ''περιπλοκα'' ζητηματα!!

μακαρι να τον βρω συντομα!!αχ!!κ τι δεν θα δινα να γνωρισω εναν παππουλη σαν εκεινους τους αγιους γεροντες οπως παισιο,πορφυριο...κ.α....εναν που να μην ειναι μεσα στα κοσμικα,εναν που να μιλαει κ να ευωδιαζει ο χωρος απο την αγιοτητα,εναν που βλεποντας τον ξερεις οτι ο θεος στεκεται εκει διπλα σου!!!μακαρι!!αλλα πολλα ζηταω μαλλον!!:?

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

κάποτε mother's heart οι παπάδες είχαν αναλάβει το ρόλο να σκέφτονται αντί του ποιμνίου, με καλές προθέσεις, άσχετο πώς εξελίχθηκαν από ορισμένους.

περισσότερο μέσα από κάποια τυπικά που περνούσαν ως οδηγίες προσπαθούσαν να προφυλάξουν το ποιμνιο από τα καθημερινά.

π.χ. άντε κι έλεγε στη γιαγιά μου ο πάτερ για επιλόχειο, το τί θα καταλάβαινε είναι το λιγότερο. κυρίως δεν θα υπάκουε στις 40 μέρες μέσα και θα πήγαινε στα χωράφια και στα ζώα, θέτοντας τον εαυτό της και το μωρό σε κίνδυνο.

έτσι το παρουσίαζε ως προσταγή της εκκλησίας και όλοι σούζα, ακόμα και ο σύζυγος, η πεθερά, η κουνιάδα...

το είπα όσο πιο απλά μπορούσα, ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...