Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Δεν τήρησα βεβαίως κανένα έθιμο του στυλ, όχι απλωμένα ρούχα, όχι επισκέψεις τη νύχτα, όχι βόλτες κλπ. Και βόλτες πήγα με τα μωρά μου και ας ήταν χειμώνας, και επισκέψεις δέχτηκα, και άπλωνα ότι ώρα ήθελα.

Ευχή, πήρα. Μην με ρωτήσετε γιατί, για να μην με σκοτίζουν οι παρατρεχάμενοι. Αλλά εκνευρίστηκα. Γιατί τα αγόρια τα βάζουν μέσα στο ιερό και τα κορίτσια όχι? Έχουν αμαρτίες τα μωρά? Και τι αμαρτίες έχουν οι γυναίκες που δεν τις έχουν οι άντρες? κλπ, κλπ, κλπ..........:rolleyes:

Η νύφη μου δεν πήρε σε κανένα από τα 3 παιδιά της ευχή και καλά έκανε. Και τα παιδιά είναι μια χαρά. Δεν έπαθαν τίποτα. Το μετάνοιωσα γαμώτο που υπέκυψα.:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Προκαταληψεις δυστυχως. Τα κακα πνευματα ειναι οι νεραιδες που σταμπαρουν τα παιδια ή τα ρουχα τους (γι΄αυτο και δεν κανει να απλωνεις τα ρουχα του ασαραντιστου μωρου εξω τη νυχτα...!!) και μετα τα κλεβουν. Α, οι νεραιδες βγαινουν τη νυχτα, βεβαια, γι'αυτο και δεν τις βλεπουμε. Λογικο δεν ειναι?!!!:mrgreen::mrgreen:

 

ισως ναι να ειναι προκαταληψεις..αλλα παυουν να ειναι οταν τις ακους απο τον πνευματικο σου!!ναι ισως να με αγχωσαν οσα ακουγα απο αλλες πιο μεγαλες σε ηλικια γυναικες!!δεν ξερω...παντως φοβομουν!!ενιωθα οτι ειναι καθηκον μου σαν λεχωνα να μεινω σπιτι κ μετα την σαραντηση να βγω εξω!!δεν ηταν καταναγκαστικο...το ηθελα!!επισκεψεις ναι δεν δεχομουν τη νυχτα..επισης!!ωω ναι ξερω ακουγομαι λες κ βγηκα απ'την προιστορια..ακουγομαι σαν τρελη...αλλα ετσι ενιωθα βρε παιδια!!αςειναι κ προκαταληψεις...δεν με νοιαζει...ουτε με επιβαρυνει σε κατι να μεινω μεσα 40 μερες!!

 

ο πνευματικος μου μου εχει πει οτι η λεχωνα ειναι ακαθαρτη κ επειδη κ το μωρο ειναι νεογεννητο κ ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ...ειναι πιο επιρρεπεις κ οι δυο σε πειρασμους!!δεν ειναι δα κ τοσο δυσκολο να σε ενοχλησουν κακα πνευματα!!ειτε στην σκεψη,στο μυαλο,ειτε στις πραξεις!!!ο γνωστος αιωνιος πολεμος του μυαλου!!

ισως εχετε ακουσει,οπως εχω ακουσει κ γω κατα καιρους ιστοριες με καποιες μητερες που εκαναν κακο στο μωρακι τους κατα τη διαρκεια της λοχειας!!κ πολυ τρανταχτο παραδειγμα προπερσι μια μητερα στο εξωτερικο...που το τεμαχισε....μα ποιον παμε να γελασουμε τωρα??...η κοπελα επηρεαστηκε απο κακο πνευμα,την ειχε καταβαλλει...οπως αλλωστε ειπε κ η ιδια αργοτερα οτι ακουγε κ κυριαρχουσαν στο μυαλο της φωνες που τις επεβαλλαν να κανει τετοιες πραξεις!!:-(

δεν παιζουμε μ'αυτα τα πραγματα....αν η νυχτα ειναι επικινδυνη για μια λεχωνα...εγω δεν βγαινω...ουτε τα ρουχα αφηνω....κ φυσικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος καταβαλλεται ευκολα απο πειρασμους..κ ποσο μαλλον κ η λεχωνα κ το νεογεννητο μωρακι της...ενα ασαραντιστο μωρακι ειναι οτι πιο αγνο μπορει να ''πειραξει'' κατι πειρασμικο...ακριβως για το λογο οτι δεν εχει ακομα εισαχθει στην εκκλησια.

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε mothers heart σορι αλλα δεν την παλεύω !

ξέρεις τι είναι το Λευϊτικόν ?

ξέρεις την απαρχή των Θρησκευτικών προκαταλήψεων της ορθοδοξίας αλλα και την επίσημη στάση της εκκλησίας για αυτά ....?

το χεις ψάξει καθόλου ήηηηηη.....

Link to comment
Share on other sites

βρε mothers heart σορι αλλα δεν την παλεύω !

ξέρεις τι είναι το Λευϊτικόν ?

ξέρεις την απαρχή των Θρησκευτικών προκαταλήψεων της ορθοδοξίας αλλα και την επίσημη στάση της εκκλησίας για αυτά ....?

το χεις ψάξει καθόλου ήηηηηη.....

 

ξερω αλλα δεν το εχω ψαξει εκτενεστερα.μην πω κ ψεματα!εσυ ξερεις τι ειναι??διαφωτισε με...:confused::rolleyes:ν'ανοιξω λοιπον τα ματια μου...αν κδεν νομιζω να εχει αδικο ο πνευματικος μου!!

δεν ειρωνευομαι αληθεια πες μου!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαντηση σε προηγουμενο μηνυμα:

 

Εκ του περισσου ειναι η Αλεκα :)

 

Απορω γιατι αρπαζονται καποιοι εδω μεσα. Αποψεις εκθετουμε. Κουβεντα να γινεται. Προσωπικα δε προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα....δε με ενδιαφερει αλλωστε κατι τετοιο.

 

Ουτε μπορω να κανω τον κριτη στους αλλους...ουτε αυτο με ενδιαφερει. Δεν εχω το δικαιωμα κιολας. Ουτε κι εγω , ουτε και κανεις.

 

Αλλα! Αυτο που πιστευω, μια συλλογικοτητα δεν ανηκει ποτε στα μελη της. Ανηκει σε αυτα που προσβευει....

 

Οποτε, το ποιος θα πρεπει να κανει την χαρη στον αλλον και για ποιο πραγμα, το τι αρκει και τι οχι .... ειναι μεγαλη κουβεντα και δε χωρα προσταγες ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

ισως ναι να ειναι προκαταληψεις..αλλα παυουν να ειναι οταν τις ακους απο τον πνευματικο σου!!ναι ισως να με αγχωσαν οσα ακουγα απο αλλες πιο μεγαλες σε ηλικια γυναικες!!δεν ξερω...παντως φοβομουν!!ενιωθα οτι ειναι καθηκον μου σαν λεχωνα να μεινω σπιτι κ μετα την σαραντηση να βγω εξω!!δεν ηταν καταναγκαστικο...το ηθελα!!επισκεψεις ναι δεν δεχομουν τη νυχτα..επισης!!ωω ναι ξερω ακουγομαι λες κ βγηκα απ'την προιστορια..ακουγομαι σαν τρελη...αλλα ετσι ενιωθα βρε παιδια!!αςειναι κ προκαταληψεις...δεν με νοιαζει...ουτε με επιβαρυνει σε κατι να μεινω μεσα 40 μερες!!

 

ο πνευματικος μου μου εχει πει οτι η λεχωνα ειναι ακαθαρτη κ επειδη κ το μωρο ειναι νεογεννητο κ ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ...ειναι πιο επιρρεπεις κ οι δυο σε πειρασμους!!δεν ειναι δα κ τοσο δυσκολο να σε ενοχλησουν κακα πνευματα!!ειτε στην σκεψη' date='στο μυαλο,ειτε στις πραξεις!!!ο γνωστος αιωνιος πολεμος του μυαλου!!

ισως εχετε ακουσει,οπως εχω ακουσει κ γω κατα καιρους ιστοριες με καποιες μητερες που εκαναν κακο στο μωρακι τους κατα τη διαρκεια της λοχειας!!κ πολυ τρανταχτο παραδειγμα προπερσι μια μητερα στο εξωτερικο...που το τεμαχισε....μα ποιον παμε να γελασουμε τωρα??...η κοπελα επηρεαστηκε απο κακο πνευμα,την ειχε καταβαλλει...οπως αλλωστε ειπε κ η ιδια αργοτερα οτι ακουγε κ κυριαρχουσαν στο μυαλο της φωνες που τις επεβαλλαν να κανει τετοιες πραξεις!!:-(

δεν παιζουμε μ'αυτα τα πραγματα....αν η νυχτα ειναι επικινδυνη για μια λεχωνα...εγω δεν βγαινω...ουτε τα ρουχα αφηνω....κ φυσικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος καταβαλλεται ευκολα απο πειρασμους..κ ποσο μαλλον κ η λεχωνα κ το νεογεννητο μωρακι της...ενα ασαραντιστο μωρακι ειναι οτι πιο αγνο μπορει να ''πειραξει'' κατι πειρασμικο...ακριβως για το λογο οτι δεν εχει ακομα εισαχθει στην εκκλησια.[/quote']

 

.....:cool:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

ξερω αλλα δεν το εχω ψαξει εκτενεστερα.μην πω κ ψεματα!εσυ ξερεις τι ειναι??διαφωτισε με...:confused::rolleyes:ν'ανοιξω λοιπον τα ματια μου...αν κδεν νομιζω να εχει αδικο ο πνευματικος μου!!

δεν ειρωνευομαι αληθεια πες μου!

Μ αούτε κι εγω ειρωνέυομαι

το Λευϊτικόν είναι το βιβλίο της παλαιάς Γραφής που αναφέρει τα How to της καθημερινότητας των πιστων ) περισσότερα ίνφο περιληπτικά θα δεις εδω :

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CF%85%CF%8A%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%28%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF%29

δεν είνα ιμεγαλο διαβασε το ...!

αλλα πρέπει να σου πω οτι με την Κενή ( = Νέα) διαθηκη ενα απο τα βασικά βιβλία που ακυρώθηκαν ήταν και αυτο ...(ήρθε ο Ιησούς δλδ και έδωσε την Νεα Γραφή τα Νέα δεδόμενα ... τους νέους νόμους θα τα βρείς στο Ευαγγέλιο του Ιωαννη το μοναδικό βιβλίο της Αγίας γραφής που δεν έχει παραποιημένη μεταφορα των λεγόμεων του ....αλλα ΑΥΤΟΛΕΞΗ - όσο μπορούσε κι ο Αγιος ,)

Το θέμα μου ΕΊΝΑΙ η τρομολαγνεία που ασκούν οι παπάδες με εκφοβισμούς λες και θα χασουν τους ψηφοφόρους .αυτο με ανησυχεί καθως (α) παραποιούν φανατικά αλήθεια μιας θρησκείας και (β) τρομοκρατούν ΑΝΑΙΤΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ Σάλτσες ΜΕ ΜΥΘΟΥς, ΙΣΤΌΡΊΕς και αλλα χαζα ...

 

δλδ σόρι αν εγω παω να βαφτίσω το παιδί μου χωρίς την ευχή γιατι ήμουν εγω στο νοσοκομέιο 100 μέρες ή γιατι το παιδι μου ηταν στην θερμοκήτηδα 200 μερες ... ειμαι απιστη , ατιμη , ακάθαρτη και οι δαίμονες θα μου παρουν το παιδι μου ...? μη τρελαθώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μ αούτε κι εγω ειρωνέυομαι

το Λευϊτικόν είναι το βιβλίο της παλαιάς Γραφής που αναφέρει τα How to της καθημερινότητας των πιστων ) περισσότερα ίνφο περιληπτικά θα δεις εδω :

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B5%CF%85%CF%8A%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%28%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF%29

δεν είνα ιμεγαλο διαβασε το ...!

αλλα πρέπει να σου πω οτι με την Κενή ( = Νέα) διαθηκη ενα απο τα βασικά βιβλία που ακυρώθηκαν ήταν και αυτο ...(ήρθε ο Ιησούς δλδ και έδωσε την Νεα Γραφή τα Νέα δεδόμενα ... τους νέους νόμους θα τα βρείς στο Ευαγγέλιο του Ιωαννη το μοναδικό βιβλίο της Αγίας γραφής που δεν έχει παραποιημένη μεταφορα των λεγόμεων του ....αλλα ΑΥΤΟΛΕΞΗ - όσο μπορούσε κι ο Αγιος ,)

Το θέμα μου ΕΊΝΑΙ η τρομολαγνεία που ασκούν οι παπάδες με εκφοβισμούς λες και θα χασουν τους ψηφοφόρους .αυτο με ανησυχεί καθως (α) παραποιούν φανατικά αλήθεια μιας θρησκείας και (β) τρομοκρατούν ΑΝΑΙΤΙΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ Σάλτσες ΜΕ ΜΥΘΟΥς, ΙΣΤΌΡΊΕς και αλλα χαζα ...

 

δλδ σόρι αν εγω παω να βαφτίσω το παιδί μου χωρίς την ευχή γιατι ήμουν εγω στο νοσοκομέιο 100 μέρες ή γιατι το παιδι μου ηταν στην θερμοκήτηδα 200 μερες ... ειμαι απιστη , ατιμη , ακάθαρτη και οι δαίμονες θα μου παρουν το παιδι μου ...? μη τρελαθώ !!!!

 

αρια μου κοιτα δεν πιστευω οτι θα γινει κατι τρομερο αν δεν τηρησεις καποιους ''κανονες''...αλλα οσο να ναι φυλαγεσαι!οπως κ γω δεν ελεγα ωχ νατο τωρα θα συμβει κατι...απλα οσα ηξερα κ οσα μου ειπαν προσπαθουσα να τα προσεχω!!ειμαι κ πολυ φοβιτσιαρα γενικα κ ασε καλυτερα!!χιχι!!

παντως εχω ακουσει απο καποιες πολυ κοντινες μου γυναικες, τρομερες εμπειριες στην λοχεια τους...μπρρρρ.....δεν μπορω να μην τις πιστεψω...κ ολες ηταν λογω του οτι βγηκαν νυχτα!!φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα συμβει σε οολλεεες οσες βγουν εξω νυχτα...αλλα ο φοβος υπαρχει...σε μενα τουλαχιστον..απαπαπα!!:roll:

 

σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!δηλαδη να ρωτησω εννοεις οτι το λευιτικον αναιρεθηκε επειδη ο χριστος εφερε τη νεα διαθηκη??δεν το ηξερα αυτο!ουτε κ οτι το ευαγγελιο του ιωαννη ειναι το πιο ''εγκυρο''..χωρις παραποιηση των λεγομενων του!!??!!πραγματικα ειναι χρησιμες οι πληροφοριες σου!!:)

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο η Αρια σε ολα.

 

Εγω γεννησα με καισαρικη προωρα και βγηκα απο το νοσοκομειο χωρις το μωρο. Και ετσι καθε βραδυ ημουν εξω γιατι πηγαινα να το δω στη θερμοκοιτιδα. Και δεν θα κολλαγα σε καμια προκαταλειψη για να μην δω το παιδι μου. Ολη την ημερα και βραδυ ημουν περα δωθε στο νοσοκομειο. Για ευχη πηγαμε στην εκκλησια μετα απο 2 μηνες που τον ειχα παρει πλεον και ειχε δυναμωσει αρκετα ετσι ωστε να βγει σπο το σπιτι.

 

Μια μανα που φερνει ενα παιδι στον κοσμο για μενα ειναι ιερη και κανεις δεν μπορει να την χαρακτηρισει ακαθαρτη. Και η δυναμη μιας μανας ειναι παντα πολυ μεγαλυτερη απο οποιαδηποτε κακη ενεργεια η δυναμη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μια μανα που φερνει ενα παιδι στον κοσμο για μενα ειναι ιερη και κανεις δεν μπορει να την χαρακτηρισει ακαθαρτη. Και η δυναμη μιας μανας ειναι παντα πολυ μεγαλυτερη απο οποιαδηποτε κακη ενεργεια η δυναμη .

 

ακαθαρτη δεν σημαινει αμαρτωλη..σημαινει αυτο ακριβως που λεει....ακαθαρτη=ακαθαρσια!μετα τη γεννα ειμαστε οντως ακαθαρτες!

φυσικα ειναι μεγαλυτερη η αγαπη κ η δυναμη της μανας απο οποιαδηποτε κακη ενεργεια...ΑΛΛΑ.....δεν νομιζω να επαρκει αυτο ωστε να μην σε ''πειραξει'' ο πειρασμος!!

κ η μητερα απ'το εξωτερικο αγαπουσε το παιδι της...αλλα αυτο δεν την απετρεψε απ'το να του κανει κακο οταν την κατεβαλλαν πειρασμοι κ φωνες!:|:-|

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

φιστικακι παραθετω ενα κειμενακι!!η πηγη του ειναι αυτη..αν εχεις χρονο διαβασε τη!!http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/giati-ginetai-o-sarantismos-ths-gynaikas-kai-ti-symbolizei.html

 

''Παρατηρούμε ότι, όταν η γυναίκα έρχεται στο ναό για να λάβει υπο του ιερέως την ευχή του σαραντισμού, ο ιερεύς δεν την αφήνει να μπει στον κυρίως ναό, διότι θεωρείται ακόμα ακάθαρτη. Ακάθαρτη και όχι αμαρτωλή, όπως το συγχέουν πολλοί άνθρωποι στις ημέρες μας. Η γυναίκα δεν διέπραξε καμία αμαρτία, αντιθέτως έφερε στον κόσμο έναν άνθρωπο. Ακαθαρσία θεωρείται ό,τι αποβάλλεται από τον ανθρώπινο οργανισμό, δια τούτο και παραμένει η γυναίκα έπειτα από την κύηση στον οίκο της για σαράντα ημέρες, ώσπου να καθαριστεί πλήρως και να μπορεί να συμμετάσχει και πάλι στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Γι΄αυτό το λόγο και διαβάζει ο ιερεύς την ευχή στον πρόναο του ναού και έπειτα καθώς λαμβάνει στα χέρια του το βρέφος και το εισάγει στον κυρίως ναό, τότε και η γυναίκα, αφού έχει καθαρισθεί από τις ευχές, ασπάζεται μετ'; ευλαβείας τις εικόνες. Όλα αυτά γίνονται προς μίμηση του σαραντισμού του Κυρίου.''

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

φιστικακι παραθετω ενα κειμενακι!!η πηγη του ειναι αυτη..αν εχεις χρονο διαβασε τη!!http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/giati-ginetai-o-sarantismos-ths-gynaikas-kai-ti-symbolizei.html

 

''Παρατηρούμε ότι' date=' όταν η γυναίκα έρχεται στο ναό για να λάβει υπο του ιερέως την ευχή του σαραντισμού, ο ιερεύς δεν την αφήνει να μπει στον κυρίως ναό, διότι θεωρείται ακόμα ακάθαρτη. Ακάθαρτη και όχι αμαρτωλή, όπως το συγχέουν πολλοί άνθρωποι στις ημέρες μας. Η γυναίκα δεν διέπραξε καμία αμαρτία, αντιθέτως έφερε στον κόσμο έναν άνθρωπο. [b']Ακαθαρσία θεωρείται ό,τι αποβάλλεται από τον ανθρώπινο οργανισμό[/b], δια τούτο και παραμένει η γυναίκα έπειτα από την κύηση στον οίκο της για σαράντα ημέρες, ώσπου να καθαριστεί πλήρως και να μπορεί να συμμετάσχει και πάλι στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Γι΄αυτό το λόγο και διαβάζει ο ιερεύς την ευχή στον πρόναο του ναού και έπειτα καθώς λαμβάνει στα χέρια του το βρέφος και το εισάγει στον κυρίως ναό, τότε και η γυναίκα, αφού έχει καθαρισθεί από τις ευχές, ασπάζεται μετ'; ευλαβείας τις εικόνες. Όλα αυτά γίνονται προς μίμηση του σαραντισμού του Κυρίου.''

 

Εχει ηδη κα8αριστει να τους πεις απο τους γυναικολογους μολις γεννησε η κα8ε γυναικα. Αυτο που ονομαζουν δλδ ακα8αρτο ειναι το αιμα της μητρας που φεγει κατα την λοχεια? Το ΙΔΙΟ ΑΙΜΑ που ετρεφε το παιδι που γεννη8ηκε?......και τι δλδ? Αυτος που τα λεει ειναι 'κα8αρος'? .....αει καλα......και καλα μυαλα.......και συνεχιζω να διαβαζω αυτα που λετε, να μου γυρναει το ματι και να επιβεβαιωνω για πολλοστη φορα και να 8υμιζω στον εαυτο μου γιατι ολο αυτο δεν με εκφραζει.......:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

επειδή όντως από αυτά που διαβάζω κάποιοι πνευματικοί έχουν κολλήσει...

επειδή η πίστη μας mother heart είναι εύκολο να γίνει εκμεταλλεύσιμη...

αυτά που γράφεις για τη νύχτα, τα κακά πνεύματα, τα απλωμένα ρούχα το βράδυ, την ακαθαρσία...

δεν με έχουν φρικάρει, αλλά είναι για τα μπάζα.

τα ρούχα του μωρού και της λεχώνας καλό είναι να απλώνονται γενικά είτε τη νύχτα είτε τη μέρα σε μέρος που δεν έχει σκόνη, αέρα... για λόγους καθαριότητας και μόνο.

γι' αυτό και σιδερώνονται σχολαστικά. άσχετο από θρησκεία.

ο λόγος που η μάνα και το μωρό δεν βγαίνουν είναι λόγοι υγείας κυρίως. όντως η λεχώνα και το μωρό είναι ευαίσθητοι, γιατί η γυναίκα είναι ευαίσθητη σε μολύνσεις, κουρασμένη από τοκετό και ξενύχτια, η γαλουχία συνήθως αργεί να εδραιωθεί, καλά και στο 25ήμερο μου εδραιώθηκε εμένα, αλλά ... όλα αυτά είναι λόγοι υγείας.

πολλά από αυτά τα συμβούλευαν οι παλιοί ιερείς ως οδηγίες, όχι για την ψυχή αλλά για το σώμα. το ότι κάποιοι τα έντυσαν και με χιτώνα θρησκείας είναι στο χέρι μας να το αντιληφθούμε. κοινός νους.

άσε που από την πλειοψηφία των ιερέων έχουν εγκαταλειφθεί τέτοιες σαχλαμάρες.

έχω χρόνια να τα ακούσω αυτά.

φυσικά και ερχόντουσαν οι γονείς μου το βράδυ στο σπίτι. φυσικά και άπλωνα βράδυ τα ρούχα. ούτε με σφαίρες δεν στέγνωναν χειμωνιάτικα, όχι να τα βάλω μέσα.

όσο για τα λόχεια...να θα το πω ωμά... μυρίζουν όπως το μωρό!μυρίζουν αγάπη!

αν κάποιος πιστεύει πως το μωρό του μυρίζει ακαθαρσία, πρέπει να το ψάξει.

 

Ράννια το χιούμορ σου είναι ίδιο με της μάνας μου. το ίδιο μου είχε πει κι εκείνη όταν χρησιμοποίησα την φράση αυτή. φαντάσου γκριμάτσα που έκανε συνοδευτικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτά που γράφεις για τη νύχτα, τα κακά πνεύματα, τα απλωμένα ρούχα το βράδυ, την ακαθαρσία...

δεν με έχουν φρικάρει, αλλά είναι για τα μπάζα.

 

με κάλυψες, εντελώς!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

μα οταν μια γυναικα ακομα κ οταν εχει περιοδο να το πω ωμα..δεν κανει να προσκυναει τις εικονες...ειναι ακαθαρτη!δεν ειπα εγω πουθενα οτι ειναι ακαθαρτη επειδη γεννησε!!ουτε οτι παυει να ειναι ιερη η γεννηση!

μπορει ολα αυτα να ειναι...για τα μπαζα....αλλα οταν βρω καποιον πνευματικο που να τα διαψευδει κ να μην τα πιστευει καθολου,τοτε ναι..θα πω απλα ημουν προκατειλλημενη!αλλα τωρα να τα ακουω απο καποιες κοπελες που διαφωνω..δεν μου αρκει!!αν οντως ολα αυτα γινονται για την υγεια του μωρου κ της μητερας,αν οντως γινονται για λογους κουρασης της μητερας....τοτε περιμενω να το ακουσω απο καποιον πνευματικο που πιστευω κ συμβουλευομαι...οταν το ακουσω,θα ειμαι καλυμμενη!!

κ δεν ειναι σωστες εκφρασεις ''για τα μπαζα'' βρε σεβουλα!!αυτα που εσυ θεωρεις ανοησιες,καποιοι τα πιστευουν!η' τουλαχιστον τα ακολουθουν..μην τα ποδοπατας...:?

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

 

ισως ναι να ειναι προκαταληψεις..αλλα παυουν να ειναι οταν τις ακους απο τον πνευματικο σου!!ναι ισως να με αγχωσαν οσα ακουγα απο αλλες πιο μεγαλες σε ηλικια γυναικες!!δεν ξερω...παντως φοβομουν!!ενιωθα οτι ειναι καθηκον μου σαν λεχωνα να μεινω σπιτι κ μετα την σαραντηση να βγω εξω!!δεν ηταν καταναγκαστικο...το ηθελα!!επισκεψεις ναι δεν δεχομουν τη νυχτα..επισης!!ωω ναι ξερω ακουγομαι λες κ βγηκα απ'την προιστορια..ακουγομαι σαν τρελη...αλλα ετσι ενιωθα βρε παιδια!!αςειναι κ προκαταληψεις...δεν με νοιαζει...ουτε με επιβαρυνει σε κατι να μεινω μεσα 40 μερες!!

 

ο πνευματικος μου μου εχει πει οτι η λεχωνα ειναι ακαθαρτη κ επειδη κ το μωρο ειναι νεογεννητο κ ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ...ειναι πιο επιρρεπεις κ οι δυο σε πειρασμους!!δεν ειναι δα κ τοσο δυσκολο να σε ενοχλησουν κακα πνευματα!!ειτε στην σκεψη' date='στο μυαλο,ειτε στις πραξεις!!!ο γνωστος αιωνιος πολεμος του μυαλου!!

ισως εχετε ακουσει,οπως εχω ακουσει κ γω κατα καιρους ιστοριες με καποιες μητερες που εκαναν κακο στο μωρακι τους κατα τη διαρκεια της λοχειας!!κ πολυ τρανταχτο παραδειγμα προπερσι μια μητερα στο εξωτερικο...που το τεμαχισε....μα ποιον παμε να γελασουμε τωρα??...η κοπελα επηρεαστηκε απο κακο πνευμα,την ειχε καταβαλλει...οπως αλλωστε ειπε κ η ιδια αργοτερα οτι ακουγε κ κυριαρχουσαν στο μυαλο της φωνες που τις επεβαλλαν να κανει τετοιες πραξεις!!:-(

δεν παιζουμε μ'αυτα τα πραγματα....αν η νυχτα ειναι επικινδυνη για μια λεχωνα...εγω δεν βγαινω...ουτε τα ρουχα αφηνω....κ φυσικα πιστευω οτι ενας ανθρωπος καταβαλλεται ευκολα απο πειρασμους..κ ποσο μαλλον κ η λεχωνα κ το νεογεννητο μωρακι της...ενα ασαραντιστο μωρακι ειναι οτι πιο αγνο μπορει να ''πειραξει'' κατι πειρασμικο...ακριβως για το λογο οτι δεν εχει ακομα εισαχθει στην εκκλησια.[/quote']

 

Η επιστημη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!! Ουδέν σχόλιο....

 

 

Link to comment
Share on other sites

για ρωτα τον πνευματικό σου βρε παιδι μου κι εσυ

τελικά ο Ιησούς τι είπε για όλα αυτα ?

τελικά πάμε με την παλία διαθήκη ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΩ αν παμε με την παλία να μην τρως ότι σέρνεται στην γή

να μην τρως χοιρινό

να μην τρως θαλασσινά

....

να φευγεις απ το σπιτι σου όταν έχει περίοδο ή ο αντρας σου ...

 

(θα πηδηχτώ απ το παραθυρο δλδ ...οκ πιστεύεται ΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΠΕΛΟ ΣΑΣ αλλα ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣ οτι δεν διαβάζεται τι πιστεύεται .... απο συνήθεια πανε τελικά κάποιοι στις εκκλησίες)

 

ΚΑΙ ΘΑ ΒΆΛΩ ΤΕΣΤ ΤΩΡΑ

:-) ποια ήταν Η ΝΕΑ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ .... ???

(όσες το ξερετε με πμ ... γιατι αυτές που δεν το ξέρουν θα το μαθουν )

 

ο σαραντισμός ειναι ΜΥΘΟΣ ειναι ΧΑΖΟΜΑΡΑ .... πως αλλιως να το πω !

ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ !!!! ΟΚ ΤΩΡΑ ????? :-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

μα οταν μια γυναικα ακομα κ οταν εχει περιοδο να το πω ωμα..δεν κανει να προσκυναει τις εικονες...ειναι ακαθαρτη!δεν ειπα εγω πουθενα οτι ειναι ακαθαρτη επειδη γεννησε!!ουτε οτι παυει να ειναι ιερη η γεννηση!

μπορει ολα αυτα να ειναι...για τα μπαζα....αλλα οταν βρω καποιον πνευματικο που να τα διαψευδει κ να μην τα πιστευει καθολου' date='τοτε ναι..θα πω απλα ημουν προκατειλλημενη!αλλα τωρα να τα ακουω απο καποιες κοπελες που διαφωνω..δεν μου αρκει!!αν οντως ολα αυτα γινονται για την υγεια του μωρου κ της μητερας,αν οντως γινονται για λογους κουρασης της μητερας....τοτε περιμενω να το ακουσω απο καποιον πνευματικο που πιστευω κ συμβουλευομαι...οταν το ακουσω,θα ειμαι καλυμμενη!!

κ δεν ειναι σωστες εκφρασεις ''για τα μπαζα'' βρε σεβουλα!!αυτα που εσυ θεωρεις ανοησιες,καποιοι τα πιστευουν!η' τουλαχιστον τα ακολουθουν..μην τα ποδοπατας...:?[/quote']

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου....ειλικρινά κοντευουν να μου πέσουν τα μαλλιά τώρα.....Δεν έχω καμία πρόθεση να σε ειρωνευτώ αλλά μου φαίνονται το λιγότερο κουφά όλα αυτα. Ούτε η γιαγιά μου δεν τα πίστευε....Πρέπει δηλαδή να σου πει κατι ο πνευματικος σου για να σχηματίσεις άποψη και να είσαι "καλυμμένη" όπως λες; Εσύ δική σου γνώμη δεν έχεις; Κοινή λογική; Σου αρέσει να ζεις μεσα στο φόβο με πνεύματα και δαίμονες; Αυτά θα πεις και στα παιδιά σου αργότερα; Μου φαίνεται αξιοπεριεργο το 2010 μια νέα κοπέλα να σκέφτεται ετσι...για το θέμα της καθαρσιας της γυναίκας εννοείται ότι δεν το δέχομαι με τίποτα!!!Πιστεύω ότι βγήκε αυτή η διαδοση πολύ παλιά που ήθελαν τη γυναίκα υποδουλωμένη και κατωτερο ον για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους...πιστεύω αυτες οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί ή μήπως όχι;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

μα οταν μια γυναικα ακομα κ οταν εχει περιοδο να το πω ωμα..δεν κανει να προσκυναει τις εικονες...ειναι ακαθαρτη!δεν ειπα εγω πουθενα οτι ειναι ακαθαρτη επειδη γεννησε!!ουτε οτι παυει να ειναι ιερη η γεννηση!

μπορει ολα αυτα να ειναι...για τα μπαζα....αλλα οταν βρω καποιον πνευματικο που να τα διαψευδει κ να μην τα πιστευει καθολου' date='τοτε ναι..θα πω απλα ημουν προκατειλλημενη!αλλα τωρα να τα ακουω απο καποιες κοπελες που διαφωνω..δεν μου αρκει!!αν οντως ολα αυτα γινονται για την υγεια του μωρου κ της μητερας,αν οντως γινονται για λογους κουρασης της μητερας....τοτε περιμενω να το ακουσω απο καποιον πνευματικο που πιστευω κ συμβουλευομαι...οταν το ακουσω,θα ειμαι καλυμμενη!!

κ δεν ειναι σωστες εκφρασεις ''για τα μπαζα'' βρε σεβουλα!!αυτα που εσυ θεωρεις ανοησιες,καποιοι τα πιστευουν!η' τουλαχιστον τα ακολουθουν..μην τα ποδοπατας...:?[/quote']

το ξέρεις ότι είμαι το ίδιο με σένα, ίδιο υλικό, αλλά αυτά που έγραψες πριν είναι ο λόγος που έχουν απομακρύνει τόσους πιστούς από την εκκλησία.

είναι για τα μπάζα. και είναι κρίμα να τα πιστεύεις.

δεν θα προσκυνήσω την Παναγία όταν είμαι αδιάθετη; μήπως δεν θα κοινωνήσω κιόλας;

αυτά είναι τυπικούρες, ούτε καν παράδοση. το αν το λέω εγώ μπάζα πείραξε;

κανείς και τίποτα δεν με απομακρύνει από τον Πατέρα μας.-

σε παρακαλώ να είσαι περισσότερο προσεκτική σε ό,τι σου λένε και κυρίως σε ό,τι μεταφέρεις.

φιλτράρεις τα κατακάθια και κρατάς όχι ό,τι σε βολεύει, αλλά ό,τι σε φέρνει πιο κοντά Του! so simple!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτα περι ακαθαρσιας και κακων πνευματων δεν τα πιστευω...ουτε καν με αφορουν.

Θεωρω καλο να τηρουνται οι 40 μερες και για το μωρο και για τη μαμα απο αψογη υγειας και μονο.Βλεπω κατι μαμαδες που σερνουν νεογεννητα μωρα μεσα στα σουπερ μαρκετ με τα ψυγεια και γυριζει το ματι μου.

 

Προσωπικα γενναω Δεκεμβρη και μεσα στο καταχειμωνο δεν προκειται να βγαλω το μωρο...οποτε θα τηρησω τις 40 μερες.Και ευχη θα παρω γιατι το θεωρω ευλογια για το μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Νίκη μου!

λίγες κουβέντες και σωστές!

 

εγώ πάλι γιατί βλέπω τόσες μανάδες με τα ημερών μπουμπούκια τους σε παιδότοπους, hondos, μαγαζιά με καπνό, μαγαζιά με ρούχα, σε συνωστισμό....

φαντάζομαι όλες αυτές δεν κοινωνούν τα μικρά τους από φόβο μικροβίων στο κουταλάκι του παπά. το ότι τα σέρνουν δεξιά και αριστερά, κρύο, ζέστη, το ότι δεν ντύνονται οι ίδιες ούτε το μωρό σωστά.... δεν παίζει ρόλο...

η θεία κοινωνία φταίει. το έχουν ψάξει διαδικτυακώς!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξέρεις ότι είμαι το ίδιο με σένα, ίδιο υλικό, αλλά αυτά που έγραψες πριν είναι ο λόγος που έχουν απομακρύνει τόσους πιστούς από την εκκλησία.

είναι για τα μπάζα. και είναι κρίμα να τα πιστεύεις.

δεν θα προσκυνήσω την Παναγία όταν είμαι αδιάθετη; μήπως δεν θα κοινωνήσω κιόλας;

αυτά είναι τυπικούρες, ούτε καν παράδοση. το αν το λέω εγώ μπάζα πείραξε;

κανείς και τίποτα δεν με απομακρύνει από τον Πατέρα μας.-

σε παρακαλώ να είσαι περισσότερο προσεκτική σε ό,τι σου λένε και κυρίως σε ό,τι μεταφέρεις.

φιλτράρεις τα κατακάθια και κρατάς όχι ό,τι σε βολεύει, αλλά ό,τι σε φέρνει πιο κοντά Του! so simple!:cool:

 

Σε παω με τα ΧΙΛΙΑ και ας μην συμμεριζομαστε τις ιδιες αποψης περι 8ρησκειας. Εισαι ωραια Σεβ.....κοψε μια και το τσιγαρο τωρα και 8α γινεις σουπερ....! :lol::lol::lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

σεβουλα κ μαριγουλα δεν ειμαι απολυτη οτι εχω δικιο η' οτι ολα αυτα δεν ειναι προκταληψεις!το ειπα κ πριν..μπορει κ να ειναι κ να με εχουν επηρεασει!!θα δειξει..!μαριγουλα φυσικα κ εχω δικη μου αποψη κ γνωμη,αλλα αυτο δεν με καθιστα ικανη να αμφισβητησω τον πνευματικο μου!!η συμβουλη του παντα ειναι πανω απ'τη δικη μου αποψη!!ενταξει αν ειναι δεισιδαιμονιες οκ!!ας μου αποδειξει καποιος πνευματικος οτι ειναι η' ας μου πει που ειναι γραμμενα η'οχι γραμμενα ολα αυτα κ τοτε ναι θα βγω να το φωναξω...οτι ακολουθουσα προκαταληψεις!!δεν εχω διαβασει κατι σχετικο για τη σαραντηση σε κειμενα που να τα διαψευδει η' να τα μεταφερει..δεν ξερω...

φυσικα ποτε δεν εχω παρασυρει καμια κοπελα να κανει οτι κανω ουτε καν τα εχω αναφερει αυτα οταν με ρωτησε καποια για τη λοχεια!!προς θεου..οπως ειπα..δεν ειμαι απολυτη οτι ειναι το σωστο κ ετσι ο καθενας κανει οτι πιστευει!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...