Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Καλημέρα Bunny!

Λοιπόν, για το θέμα των 40 ημερών, έχω να σου πω τα εξής :

40 ημέρες χρειάζονται τα μωρά να είναι μαζί με την μαμά διότι από το σώμα της και το γάλα της τα παιδιά παίρνουν αντισώματα ώστε να προστατεύονται. Για αυτόν τον λόγο άλλωστε δεν πήγαινε κανένας στο σπίτι της λεχώνας. Διότι , όπως μου έχει πει και ο παιδίατρος , ο γυναικολόγος αλλά και οι μαία του , τα μωρά , μέχρι τουλάχιστον κάποιους μήνες αν κολλήσουν κάτι το παθαίνουν από τους μεγάλους , διότι δεν έχουν αντισώματα. Για αυτό κιόλας ο εμβολιασμός τους ξεκινάει μετά τις 40 ημέρες.

Επίσης αυτά που λένε οι μαμάδες και οι γιαγιάδες μας ότι αν μία γυναίκα είναι αδιάθετη δεν κάνει να πηγαίνει στην λεχώνα , συγγνώμη για την έκφραση , αλλά αυτά είναι χαζομάρες. Διότι στο μαιευτήριο οι νοσοκόμες , οι μαίες κλπ δεν είναι αδιάθετες? Η λεχώνα ούτως ή άλλως το διάστημα εκείνο δεν έχει αίμα? Είναι λοιπόν αβάσιμο κάτι τέτοιο και έγγυται στις προλήψεις και τις δυσειδαιμονίες κάποιων άλλων εποχών.

Όσο για το αν μία λεχώνα είναι γρουσουζιά να πάει σε γάμο , γιατί? Υπάρχει ωραιότερο θαύμα από το θαύμα της γέννησης? Αυτό που μόνο μία γυναίκα μπορεί να βιώσει? Όχι βέβαια. Οπότε γιατί μία γυναίκα που έχει βιώσει ένα μικρό θαύμα να είναι γρουσουζιά για ένα ζευγάρι που παντρεύεται? Επίσης επειδή έχω ξάδερφο ιερέα σας τα λέω αυτά , διότι κατά καιρούς τον έχω ρωτήσει διάφορα και μου έχει καταρρίψει αρκετούς μύθους. Γιατί και οι ιερείς οι παλιοί, σε μεγάλη ηλικία , είναι άνθρωποι που μπορεί να υπηρετούν τον Θεό , όμως ενδεχομένως κάποιοι να έχουν μεγαλώσει με κάποιες προλήψεις και δυστυχώς να διαιωνίζουν κάποια πράγματα λανθασμένα.

Και επειδή μακρυγορώ να σας πω και αυτό , που μπορεί να είναι εκτός θέματος , αλλά νομίζω θα πρέπει να διευκρινιστεί.

Όταν παντρεύτηκα μετά από 3 μηνες μας κάλεσαν σε έναν γάμο. Η μαμά μου ήταν ανένδοτη , ότι δεν έπρεπε να πάω γιατί ήταν λέει γρουσουζιά να ακούσω τα ίδια λόγια πριν κλείσω έναν χρονο παντρεμένη. Εννοείται πως δεν τα πιστεύω όλα αυτά αλλά πήρα τον ξάδερφο ιερέα τηλεφωνο ώστε να μου εξηγήσει - τεκμηριώσει ακριβώς τον λόγο που η μαμά μου ήταν λάθος , να της απαντήσω, ώστε να τελειώνει το θέμα. Και ο ξάδερφος μου μου είπε το εξής απλό. Όταν πάς σε μία εκκλησία τα λόγια που ακούς είναι ευχές. Δεν υπάρχουν ωραιότερες ευχές από αυτές του γάμου. Γιατί λοιπόν, να θεωρείται γρουσουζιά? Δεν πας σε μάγο , στον οίκο Του Θεού πας!

Αυτά κορίτσια μου.

Από κει και πέρα βέβαια , αν οι συγγενείς των παιδιών που παντρεύονται δεν θέλουν να καταλάβουν τον λάθος τρόπο που σκέφτονται και αρχίζουν να κατηγορούν την κοπέλα , τί να πω. Ας τους εξηγήσει ότι απλά είναι μία γυναίκα που μόλις γέννησε. Ούτε μολυσμένη είναι ούτε τίποτα.

Ελπίζω λίγο να βοήθησα.

Να είστε όλες καλά και να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!:P

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ρωτησα προσφατα εναν παπα {συγγενη}να μου εξηγησει τι πραγματικα ισχυει για την εκκλησια κ μου ειπε τα εξης¨:

 

Αρχικα μιση ευχη δεν υπαρχει.κανονικα 3 μερες μετα την γεννα πρεπει να διαβασει ενας παπασ το παιδι κ την μητερα.και επειδη την 3 μερα ειναι ακομα στο νοσοκομειο φωναζεις εναν παπα αμεσως μολις γυρισεις σπιτι.σε αυτη την ευχη κανονικα πρεπει να αναφερεται κ το ονομα του παιδιου.η μητερα κ το παιδι φυσικα κ μπορουν να κυκλοφορουν πριν το 40ημερο.αλλα δεν κανει να πανε στην εκκλησια.στις 40 μερες παει η μανα με το παιδι στην εκκλησια οπου στεκεται στην πορτα κ ερχεται ο ιερεας κ το παιρνει.μπαινουν μεσα το διαβαζει παλι με το ονομα του κ υστερα φωναζει την μητερα μεσα.

τωρα αυτα περι επισκεψεως κτλ ειναι του λαου βλακειες.οσο για τον γαμο απλα δεν κανει η μητερα να μπει στην εκκλησια αν κατσει εξω την ωρα του μυστηριου δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όταν ο κόσμος λέει μισή ευχή εννοεί την ευχή της πρώτης μέρας. Ο ιερέας διαβάζει ευχή στη γυναίκα που γέννησε και στο μωρό της γιατί "οι άνθρωποι της εκκλησίας" πιστεύουν ότι κάθε μεγάλο γεγονός πρέπει να ξεκινάει με την ευλογία της εκκλησίας. Δεν ξέρω πώς έχει επικρατήσει να θεωρείται αυτό μισή ευχή. Για όσους ζουν τα πράγματα από μέσα, υπάρχει η ευχή της ονοματοδοσίας η οποια διαβάζεται στις 8 ημέρες, χωρίς βέβαια να είναι κάτι που γίνεται συχνά. Η ευχή του σαραντισμού έχει να κάνει με την είσοδο της γυναίκας και του παιδιού στην εκκλησία για πρώτη φορά μετά τη γέννα.

Αυτές οι ευχές αφορούν τους "ανθρώπους της εκκλησίας". Όποιος θέλει πάει, και δεν νομίζω ότι καθιερώθηκαν "για να βγάζουν λεφτά οι παπάδες". Δεν έχω ακούσει από καμία μαμά να της ζητήσουν χρήματα, ούτε εμένα μου ζήτησαν.

Αν πάλι κάποιος δεν είναι "άνθρωπος της εκκλησίας", τότε cool . Γιατί πρέπει να βγάζει νύχια για κάτι που λέει ότι δεν τον αφορά; Τι ασχολείται; Δεν το καταλαβαίνω.

Το αν θα πάμε όμως σε μέρη με πολύ κόσμο με τόσο μικρά μωρά, είναι άλλο θέμα. Μικρόβια, χνώτα, φασαρία... Ο οργανισμός του μωρού δεν είναι ακόμη σαν τον δικό μας. Είναι πολύ βαρύ βέβαια να μην βγαίνεις σχεδόν καθόλου για τόσο καιρό, αλλά δεν πειράζει. Άλλωστε αυτό δεν είναι η πιο βαριά θυσία που κάνουμε για τα παιδιά μας. Τα καλύτερα έρχονται!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ρωτησα προσφατα εναν παπα {συγγενη}να μου εξηγησει τι πραγματικα ισχυει για την εκκλησια κ μου ειπε τα εξης¨:

 

Αρχικα μιση ευχη δεν υπαρχει.κανονικα 3 μερες μετα την γεννα πρεπει να διαβασει ενας παπασ το παιδι κ την μητερα.και επειδη την 3 μερα ειναι ακομα στο νοσοκομειο φωναζεις εναν παπα αμεσως μολις γυρισεις σπιτι.σε αυτη την ευχη κανονικα πρεπει να αναφερεται κ το ονομα του παιδιου.η μητερα κ το παιδι φυσικα κ μπορουν να κυκλοφορουν πριν το 40ημερο.αλλα δεν κανει να πανε στην εκκλησια.στις 40 μερες παει η μανα με το παιδι στην εκκλησια οπου στεκεται στην πορτα κ ερχεται ο ιερεας κ το παιρνει.μπαινουν μεσα το διαβαζει παλι με το ονομα του κ υστερα φωναζει την μητερα μεσα.

τωρα αυτα περι επισκεψεως κτλ ειναι του λαου βλακειες.οσο για τον γαμο απλα δεν κανει η μητερα να μπει στην εκκλησια αν κατσει εξω την ωρα του μυστηριου δεν υπαρχει προβλημα.

 

Εγω φωναξα τον παπα στο νοσοκομειο (στο Βελγιο ειμαι)! Τον ειχα ενημερωσει πριν και μου διαβασε μια ευχη για ιαση και δωσε και το ονομα στο παιδι. Μετα πηγαμε να σαραντησουμε στην εκκλησια. Μαλιστα ειχα και τον μεγαλο μαζι και τον πηγε η μαμα μου να κοινωνησει.

Επειδη επαιζε το ενδεχομενο του να αλλαξουμε χωρα μου ειπε οτι μπορω να ταξιδεψω και να σαραντησω κανονικα οπου βρισκομαι. Παντως στην εκκλησια δεν πηγα στα ενδιαμεσα.

Φυσικα δν δωσαμε τιποτα. Μια πορτοκαλαδα και ενα σοκολατακι κερασαμ τον ιερεα.

Οσο για το εξω εγω βγηκα αμεσως για διαφορες δουλειες και για βολτα αποκλειστικα με τον μεγαλο. Τωρα (ο μικρος ειναι 2 μηνων) παμε παντου ολοι μαζι (λεωφορια, παρκα, εκκλησια σουπερ μαρκετ) γιατι δεν εχουμε αλλη λυση.

 

Παντως το σαρανταημερο θα μου αρεσε να μπορουσα να το κρατησω για να ξεκουραστω. Στο πρωτο παιδι δεν το ειχα συνηδητοποιησει οτι επρεπε στο δευτερο δεν ειχα τη δυνατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κουκλιτσες προς Θεου , γιατι να μην επιτρεπεται η εισοδος σε μια γυναικα που μολις γεννησε στην Εκκλησια , πριν το περιοβοητο 40ημερο , τι ειναι ? μολυσμενη΄ή δολοφονος ή κακος ανθρωπος , οπου ακομα και αυτα να ειναι η Εκκλησια ειναι μια μεγαλη αγκαλια αγαπης . Δεν πιστευω σε τιποτα μα τιποτα απο ολες αυτες τις μυθοπλασιες , το θεωρω υποτιμητικο να αντιμετωπιζεται ετσι μια καινουργια μητερα , εννοειτε η κοπελα να παει στο γαμο των ανθρωπων και αμα αντεχει και στο γλεντι μετα . Να ξαναπώ οτι στην πρωτη γεννα ημουνα λιγο ψαρωμενη με ολα αυτα και καλεσα παπα στο σπιτι στην 2η μερα μετα που γυρησαμε απο το μαιευτηριο , απο εκει και επειτα ημουνα εξω ,και στην 6η μερα ενβγαλα και το γιο μου και επειτσ ημασταν ολοι εξω συνεχεια , στις 40μερες πηγσαμε ολοι μαζι στην Εκκλησια και πηραμε και την ευχη .Στην κορουλα μας , τεταρτη βγηκαμε απο το μαιευτηριο και την Πεμπτη ειχαμε παει ηδη βολτα στο κοσμος το εμπορικο επειδη ειχα βαρεθει την κλεισουρα στο μαιευτηριο τοσες μερες ( τον μικρο τον κρατουσε για τη γεννα η πεθερα μου στο χωριο ) , η μπεμπα παρολο που ειχε κολικους ηρεμησε στη βολτα και κοιμοτανε και εμεις χαλαρωσαμε με το περπατημα , την επομενη πηγαμε στο χωριο να παρουμε το γιο μας, και εκει βγαιναμε συνεχεια στη Λαρισα με τον μικρο επειδη ειναι κοντα , την ευχη την πρωτη που λενε την πηραμε μεσα στην Εκκλησια και με τα 2 μωρα μας μαζι αρκετες μερες μετα τη γεννα και δεν θυμαμαι καν αν πηγαμε να σαραντησουμε αυτη τη φορα , αλλα ειχαμε ηδη παρει την ευχη στις 8 μερες μετα τη γεννα μεσα στην Εκκλησια του χωριου . Ο παπας που μας εδωσε την ευχη ειναι αρχιμανδριτης , πολυ μορφωμενος και πολυ κατα ολων αυτων των μυθοπλασιων για αυτο και με χαρα μας ειπε να παμε Εκκλησια μαζι με το μικρο . Η παιδιατρος μας ηταν υπερ του να βγαινει το νεογεννητο απο την αρχη ε3ω αρκει να μην πηγαινουμε σε παιδοτοπους και πολυ κλειστα μερη για ενα διαστημα , μεχρι να αρχησουνε τα εμβολεια , ισα ισα ειχε πει οτι κανει καλο μια βολτα ιδιαιτερα στους κολικους . Το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι πολλοι ακομα επιρεαζονται απο τα παλια χρονια και αντι να χαιρονται και να υμνουνε τον ερχομο ενος παιδιου καθονται και σκεφτονται για σαραντισμους κλεινουνε τη νεα μητερα με ολες τις ορμονες μεσα , και συμπεριφερονται λες και συμβαινει κατι πολυ κακο , αποκορυφωμα αυτο δε με την Εκκλησια , θεωρω οτι αμα δν αρχησουμε εμεις οι νεοτεροι να ξιλονουμε τετοιες προκαταλαληψεις και να διδασκουμε στα παιδια μας το σωστο και ομορφο τοτε θα μεινουνε για παντα , και τι πιο υποτιμητικο για το Θεο και την ευλογια του τετοιες μυθοπλασιες . Συγνωμη για το μεγαλο μυνημα μου παιδακια και συγνωμη αμα ημουθνα τοσο απολυτη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να το χαλαρωσουμε λιγο..

Προσφατα βρεθηκα σε χωριο.Εκει λοιπον ηταν οι 2 συνυφαδες με τα μωρα τους της φιλης μου που με φιλοξενουσε.Εντωμεταξυ η μια εχει παιδακι 1 ετους, το προσεχε απιστευτα, δεν το αφηνε να κατσει κατω να παιξει για να μην λερωθει, δεν το αφηνε να κανει βηματακια γιατι λεει θα παθει πλατυποδια και μεσα στον αυγουστο του φοραγε φανελακι και μακρια ρουχα για την υγρασια.Οκ σεβαστα καθε μανα αυτη ξερει το παιδι της.

Καπως λοιπον το εφερε η κ κουβεντα για τις πρωτες μερες,ξεστομισα λοιπον οτι και εγω τον μικρο εφοσον ειχε καλο καιρο εβγαινε εξω για να παμε τον μεγαλο στο παρκο...ω ρε τι ακουσα...και ναι το βγαλες εξω βραδυ, θα ερθουν τα σκιορισματα(?) και τα σχετικα...

Παμε λοιπον την αλλη μερα στη βαφτιση της φιλης μου, σε ενα μοναστηρι πολυ εξω απο το χωριο, και μαλιστα απο κακοτραχαλο δρομο.Εμεις φτασαμε πρωτοι και τι ειδα και μου βγηκαν τα ματια εξω..Στο αγροτικο να οδηγαει ο αντρας και αυτη καμαρι με το μωρο στα ποδια!!

Το ιδιο σκληνικο το ειδα σε τρεις φορες!!

Ε μετα δεν κρατηθηκα τις τα εχωσα, ευτυχως που προστατευεις το παιδι απο τα σκιορισματα.!!Μετα ....ακρα του ταφου σιωπη..

Γενικα κοριτσια θελω να πω οτι οι πραγματικοι κινδυνοι ερχονται μετα το περιβοητο 40μερο.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως που προστατευεις το παιδι απο τα σκιορισματα.!!Μετα ....ακρα του ταφου σιωπη..

Γενικα κοριτσια θελω να πω οτι οι πραγματικοι κινδυνοι ερχονται μετα το περιβοητο 40μερο.

 

...και δε φταινε τα σκιορισματα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις παλι και τον μισοσαραντισμο και τον σαραντισμο μας τον εδωσε εναςφιλος του αντρα μου που εγινε πατερ.μας διαβασε για ην 1ημερα για την 3 και για την εικοστη και μου ειπε οτι τον μισοσαραντισμο τον δινουν για την μαμα για να μπορει να κανει εξωτερικες δουλειες.οχι για καφεδες και τετοια.για να παμε σε κανενα γιατρο και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ!! Τι μου θυμισατε... Γυρνοντας απο το μαιευτηριο, με καισαρικη, με ενα μωρο που (καλα να ειναι Παναγια μου!) δεν σταματουσε να γκρινιαζει, βοηθεια μονο τις ωρες που ο αντρας μου δεν ηταν στη δουλεια, και κλεισουρα...... ΦΡΙΚΑΡΑ!... Στις 20 ημερες, εφερε η μανα μου στο σπιτι τον παπα της ενοριας και διαβασε μια ευχη για εμενα και μετα μας ειπε πως στις 40 μερες να παμε εμεις το παιδι στην εκκλησια για την ευχουλα. Παντως αν κανω και 2ο δεν ξερω αν θα "κρατησω" κι αυτες τις 20 μερες.. Νομιζω πως αν αλλαζα παραστασεις θα ημουν πιο ψυχραιμη και πιο ανεκτικη με τους γυρω μου αλλα και με το παιδι.

Παντως, συμφωνω στην αποφυγη κλειστου χωρου για τα νεογεννητα πριν σαραντισουν! Ειναι επικινδυνο με τοσα μικροβια. Εγω προσωπικα (που επαθα για να μαθω) αν δεν μπορουσα να παω καπου αλλου περα απο καποιο κλειστο χωρο, θα προτιμουσα μια βολτα με το αυτοκινητο για να μην μεινω μεσα στο σπιτι!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν γεννησα τις πρωτες ημερες φυσικα δεν πηρα καμια ευχη γιατι δεν ειχα καν το μωρο. Ηταν στην θερμοκοιτιδα και εγω επισκεπτης μονο να το βλεπω χωρις να το ακουμπαω. Το μονο που εκανα σε σχεση με την εκκλησια ηταν να πηγαινω καθε ημερα στο εκκλησακι που εχει μεσα το Αλεξανδρας να αναβω ενα κερακι και να παρακαλαω τον Θεο να βοηθησει εμενα και το παιδι μου. Γεννησα Μ. Τριτη και την ημερα του επιταφιου κατεβηκα απο το δωματιο διπλωμενη απο την καισαρικη και προσκυνησα τον επιταφιο. Οταν σαραντησαμε ειχα παρει το μωρο στο σπιτι αλλα απαγορευοταν να βγει εξω για τουλαχιστον 2 μηνες μεχρι να εφτανε τα κιλα ενος τελειομηνου μωρου. Οταν δυναμωσε τον πηγα στην εκκλησια και πηραμε την ευχη αρκετες ημερες βεβαια μετα τις 40.

 

Και εμενα καποιες ξαδερφες τολμισαν να μου πουν οτι δεν κανω σωστα που βγαινω λεχωνα βραδυ εξω απο το σπιτι γιατι θα με εβρισκε κακο. Και φυσικα τους ειπα οτι δεν ισχυε αυτο γιατι εγω επρεπε να πηγαινω στα επισκεπτηρια της θερμοκοιτιδας να βλεπω το παιδι μου και στον γυρισμο νυχτωνε.

 

Και στην εκκλησια του Αλεξανδρας εμπαιναν πολλες λεχωνες και οι παπαδες τις προσεχαν πολυ και μπραβο τους!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οταν γεννησα τις πρωτες ημερες φυσικα δεν πηρα καμια ευχη γιατι δεν ειχα καν το μωρο. Ηταν στην θερμοκοιτιδα και εγω επισκεπτης μονο να το βλεπω χωρις να το ακουμπαω. Το μονο που εκανα σε σχεση με την εκκλησια ηταν να πηγαινω καθε ημερα στο εκκλησακι που εχει μεσα το Αλεξανδρας να αναβω ενα κερακι και να παρακαλαω τον Θεο να βοηθησει εμενα και το παιδι μου. Γεννησα Μ. Τριτη και την ημερα του επιταφιου κατεβηκα απο το δωματιο διπλωμενη απο την καισαρικη και προσκυνησα τον επιταφιο. Οταν σαραντησαμε ειχα παρει το μωρο στο σπιτι αλλα απαγορευοταν να βγει εξω για τουλαχιστον 2 μηνες μεχρι να εφτανε τα κιλα ενος τελειομηνου μωρου. Οταν δυναμωσε τον πηγα στην εκκλησια και πηραμε την ευχη αρκετες ημερες βεβαια μετα τις 40.

 

Και εμενα καποιες ξαδερφες τολμισαν να μου πουν οτι δεν κανω σωστα που βγαινω λεχωνα βραδυ εξω απο το σπιτι γιατι θα με εβρισκε κακο. Και φυσικα τους ειπα οτι δεν ισχυε αυτο γιατι εγω επρεπε να πηγαινω στα επισκεπτηρια της θερμοκοιτιδας να βλεπω το παιδι μου και στον γυρισμο νυχτωνε.

 

Και στην εκκλησια του Αλεξανδρας εμπαιναν πολλες λεχωνες και οι παπαδες τις προσεχαν πολυ και μπραβο τους!!!!!!!!

Καλη μου ναι χαιρεσαι το παιδακι σου και να ειναι παντα γερο και ευτυχισμενο , οσο για τις ξαδελφες ?? αφησετες να ζουνε στο μεσαιωνα εσας μονο καλα σας βρηκανε περνωτας το παιδακι σπιτι σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι ευχές της πρώτης ημέρας και του σαραντισμού είναι γραμμένες από μοναχούς σε μια εποχή όπου ήταν έντονη η επίδραση του ιουδαϊσμού και οι αντιλήψεις του για τον τοκετό και την έμμηνο ρύση. Ισχύει ότι η λεχώνα δεν επιτρέπεται να εκκλησιαστεί μέχρι να πάρει την ευχή των 40 ημερών, κυρίως για λόγους υγείας. Σήμερα όμως οι νέοι ιερείς προβληματίζονται έντονα για το περιεχόμενο αυτών των ευχών, που ζητούν συγχώρεση από το Θεό για τη λεχώνα, τους μαιευτήρες κλπ! Η απαγόρευση εξόδου από το σπίτι το βράδι ή της επίσκεψης σε λεχώνα είναι λαϊκές προλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη dalah. Εμένα ο παπάς της ενορίας μου είχε πει να τον φωνάξω μόλις βγω από το μαιευτήριο για να δώσει ευχή στο μωρό, δεν ισχύει η μισή ευχή στις 20 μέρες. Ήρθε την επόμενη που βγήκα από το μαιευτήριο, δεν πλήρωσα κάτι και όταν σαράντισα και πήγα στην εκκλησία πάλι δεν πλήρωσα. Δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις αν δεν το αισθάνεσαι, εγώ το ήθελα πολύ, χωρίς να είμαι ιδιαίτερα κοντά στην εκκλησία, εννοώ πιστεύω στο Θεό αλλά δεν πάω συχνά στην εκκλησία. Γι'αυτό η κάθε μανούλα να κάνει αυτό που αισθάνεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
κι εγω θελω να τον βγαλω νωρις εξω αφου θα ειναι καλοκαιρι ιουλιο μηνα..πηρες μιση ευχη απτον παπα η δεν πηγες καθολου??????

 

Δεν πηραμε καμια ευχη απο κανενα :-P:-P:-P:-P:-P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Είμαι λεχώνα και θα σαραντίσω τέλη Ιουλίου. Λέω να κρατήσω το έθιμο και 40 ημέρες να μείνω μέσα στο σπίτι. Ευτυχώς, ακόμα ο καιρός βοηθάει σε αυτό... Μήπως είμαι υπερβολική? Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι!!!! εισαι στην αρχη ακομα και δε σκεφτεσαι τοσο πολυ αυτα που θα σου λειψουν, απο το πιο απλο (πχ μια βολτα στο περιπτερο) μεχρι και μια μικρη διασκεδαστικη βολτα...εμενα τη 1η φορα ηταν καταχειμωνο κ εμεινα 1 μηνα μεσα με τα χιλια ζορια και χιλιαδες τσακωμους γιατι φοβοντουσαν μην αρρωστησω που κανε ψοφοκρυο και μεταφερω μικροβια στη μικρη.οσο δεν ενιωθα πολυ καλα και δυνατη γενικα εκατσα... ειχα και πολυ κοσμο πηγαινε ελα γιατι ηταν χριστουγεννα. Τη 2η φορα η μικρη εκανε ικτερο κι ετσι μια μερα μετα την επιστροφη την πηγαμε παλι πισω, και το ιδιο απογευμα πηγαμε να τη δουμε. βεβαια ενιωθα πολυ καλα απο την αρχη χωρις πονους και τετοια και ειχα κι αλλο ενα παιδακι για να κανουμε πραγματα παρεα που δεν ηθελε να βγαινει καθε φορα μονο με το μπαμπα. Και ηταν τελος σεπτεμβρη με τελειο καιρο, πως να μεινεις μεσα? εγω λεω κατσε να περασουν λιγες μερες ακομη και μη καταπιεστεις για να κρατησεις τη παραδοση. μην ακους τι λενε οι τριγυρω μπορει να σε τρελανουν. εμενα η μανα μου με πιεζε να μεινω μεσα και η πεθερα μου να κρατησει τα μωρα να βγω να ξεσκασω η και να βγαλουμε και τη μεγαλη μας βολτα. οτι κι αν αποφασισεις να το θελεις πραγματικα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Είμαι λεχώνα και θα σαραντίσω τέλη Ιουλίου. Λέω να κρατήσω το έθιμο και 40 ημέρες να μείνω μέσα στο σπίτι. Ευτυχώς, ακόμα ο καιρός βοηθάει σε αυτό... Μήπως είμαι υπερβολική? Τι θα κάνατε στη θέση μου?

 

Εγώ σαραντίζω 17 Ιουλίου και έχω ήδη βγει εκτός σπιτιού πολλές φορές, από την τρίτη κιόλας μέρα (το σκασα από το μαιευτήριο με τον άντρα μου και πήγαμε βολτίτσα στο Avenue και στο Golden Hall!).

 

Τη μικρή όμως θα προσπαθήσω να την κρατήσω στο σπίτι μέχρι να σαραντήσει.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εφόσον η μαμά αισθάνεται καλά, πρέπει να βγαίνει απ' το σπίτι από την πρώτη κιολας μέρα για να ξεσκάει και να μην πάθει κατάθλιψη... όσο για το μωρό αν ο καιρός βοηθάει, μπορεί να το παίρνει μαζί της. ( φυσικά δεν εννοώ σε κλειστούς συνωστισμένους χώρους, αλλά περιπατους σε κάποιο πάρκο κτλ...)

Εγώ έτσι έκανα οταν γέννησα τα παιδιά μου. Σαράντησα στην εκκλησία γαιτί επέμενε η μαμα μου και μόνο γι' αυτό, αλλά σε άσχετες ημερομηνίες (η κόρη μου ήταν 25 ημερών και ο γιός μου 12), και μου την είπε και ο παπάς για το ντύσιμο μου......., εγώ φταίω που πήγα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχες και κουραφεξαλα. Εμενα η πεθερα μου με ρωτησε αν θα το παω στην εκκλησια για ευχη και της ειπα, να μου δωσει εκεινη την ευχη της, πιο πολυ αγαπη θα εχει μεσα.

Να μου δωσει εμενα ο παπας την ευχη του.. Μπουαχαχαχχαχαχα ανεκδοταρα:twisted::twisted:

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διαβαζοντας τα διαφορα για σαραντισμα κτλ, πρεπει να πω οτι μου φαίνεται σαν να εχουμε μεινει στασιμοι! αυτα ισχυαν την εποχή των γιαγιαδων, αντε και των μαναδων μας! Τι θα παθει μανα και παιδι δηλαδη αν βγει πριν τις 40 μερες απ το σπιτι; Και μου κανει εντυπωση που τα πιστευουν και ατομα που αλλιως ουτε προληπτικα είναι ουτε της εκκλησιας. Εγω γέννησα τον γιο μου στη Γερμανία και δεν εχει σαραντισει ακόμα. Απο την αρχη στο νοσοκομείο μου ειπαν να τον βγαζω οσο μπορω στον καθαρο αέρα, να πηγαίνω βόλτες γιατι ειναι καλό για το παιδι, ειδικα αν εχει λιγο ικτερο οπως το δικό μου. Οπότε καθε μέρα πηγαίναμε την βολτούλα μας, σουπερ μαρκετ, για καφε, στις διαφορες υπηρεσιες να τον δηλώσω κτλ. Απ τις μερες που ημουν στο νοσοκομείο τον επαιρνα και πηγαιναμε βολτουλα στον κήπο του νοσοκομείου. Και γενικα οι βόλτες μου εκαναν και εμενα καλο και στο παιδί. Και στο σπίτι μου ερχοντουσαν απ την αρχη φιλοι, συγγενεις κτλ να μας δουνε. Πιστευω πως αυτες οι δεισιδαιμονιες και προλήψεις θα πρεπει να ξεπεραστουν καποια στιγμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διαβαζοντας τα διαφορα για σαραντισμα κτλ, πρεπει να πω οτι μου φαίνεται σαν να εχουμε μεινει στασιμοι! αυτα ισχυαν την εποχή των γιαγιαδων, αντε και των μαναδων μας! Τι θα παθει μανα και παιδι δηλαδη αν βγει πριν τις 40 μερες απ το σπιτι; Και μου κανει εντυπωση που τα πιστευουν και ατομα που αλλιως ουτε προληπτικα είναι ουτε της εκκλησιας. Εγω γέννησα τον γιο μου στη Γερμανία και δεν εχει σαραντισει ακόμα. Απο την αρχη στο νοσοκομείο μου ειπαν να τον βγαζω οσο μπορω στον καθαρο αέρα, να πηγαίνω βόλτες γιατι ειναι καλό για το παιδι, ειδικα αν εχει λιγο ικτερο οπως το δικό μου. Οπότε καθε μέρα πηγαίναμε την βολτούλα μας, σουπερ μαρκετ, για καφε, στις διαφορες υπηρεσιες να τον δηλώσω κτλ. Απ τις μερες που ημουν στο νοσοκομείο τον επαιρνα και πηγαιναμε βολτουλα στον κήπο του νοσοκομείου. Και γενικα οι βόλτες μου εκαναν και εμενα καλο και στο παιδί. Και στο σπίτι μου ερχοντουσαν απ την αρχη φιλοι, συγγενεις κτλ να μας δουνε. Πιστευω πως αυτες οι δεισιδαιμονιες και προλήψεις θα πρεπει να ξεπεραστουν καποια στιγμη!!!!

 

 

αχχ πεστα κοπελα μου!!!ετσι ειναι..και εγω γεννησα στν γερμανια!!πρωι την γεννησα και το απογευμα ειμουν σπιτι...και ολοι εκει λενε οτι πρεπει να βγενει το μωρακι να το βλεπει ο ηλιος!!στο σπιτι μεσα εχει πιο πολλα μικροβια ο αερας....

δηλαδη οι γερμανοι που ειναι καθολικοι καιδεν εχουν τετοιες χαζωμαρες,παθανε τιποτα?????κ αυτο παλι εδω στη ελλαδα..αμα δεν βαφτιστη το μωρο δεν μπαινει εκκλησια:shock:αλλο και τουτο...

εχει τοσσσσεεεεεεες αμαρτιες το μωρο??????αχχχχχχχχχχ:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

αχχ πεστα κοπελα μου!!!ετσι ειναι..και εγω γεννησα στν γερμανια!!πρωι την γεννησα και το απογευμα ειμουν σπιτι...και ολοι εκει λενε οτι πρεπει να βγενει το μωρακι να το βλεπει ο ηλιος!!στο σπιτι μεσα εχει πιο πολλα μικροβια ο αερας....

δηλαδη οι γερμανοι που ειναι καθολικοι καιδεν εχουν τετοιες χαζωμαρες,παθανε τιποτα?????κ αυτο παλι εδω στη ελλαδα..αμα δεν βαφτιστη το μωρο δεν μπαινει εκκλησια:shock:αλλο και τουτο...

εχει τοσσσσεεεεεεες αμαρτιες το μωρο??????αχχχχχχχχχχ:mrgreen:

 

Καλα οτι ειμαστε υπερβολικοι, ως λαος, ουτε λογος! Αμετρητες οι προκαταληψεις μας!! Προσωπικα δεν ειχα προβλημα να βγαινω, αλλα ειχε ο μπαμπας μας, κι ετσι για να μην τσακωνομαι, περιοριζομουνα στην αυλη μας.

Το μωρο δεν κανει να κοινωνησει αμα ειναι αβαπτιστο γιατι, συμφωνα με τη θρησκεια μας, εχει το προπατορικο αμαρτημα, το οποιο φευγει με τη βαφτιση. Κατα τα αλλα γιατι να μην μπει στην εκκλησια?

Και κατι αλλο, το μωρο ειναι καλο να το βλεπει το φως της μερας οχι ομως ο ηλιος. Ο ηλιος πια ειναι βλαβερος για τους ενηλικες, ποσο μαλλον για τα βρεφη...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το 40ημερο για το σπιτι εγω το κρατησα 3 μηνες χωρις επαφη με κοσμο κα8ολου γιατι ηταν εποχη ιωσεων φ8ινοπωρο προς χειμωνα και οταν μου ειπε η γιατρος αν το νεογεννητο αρρωστησει εφυγες για νοσοκομειο μου κοπηκε η μαγκια και δεν αφησα κανενα να μπει στο σπιτι. Ουτε βγηκα και ε3ω. Εχουν καιρο να βγουν ουυυυυυυ. Μετα απο ενα σημειο δεν κα8ονται μεσα και να 8ες. Εγω ετσι πρακτικα το βλεπω αυτο με το 40ημερο και τα νεογεννητα. Οσο για την ευχη του παππα. Ποτε δεν την πηραμε.....και επισης ποτε δεν κοινωνησε. Και ουτε 8α κοινωνισει. Οσο πρακτικα βλεπω το πρωτο αλλο τοσο και αυτο. Δεν προκειτε να πιει απο κουταλι που εχουν πιει αλλοι 300 πριν απο αυτη.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...