Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Κορίτσια, πότε βγάλατε για πρωτη φορά έξω το μωρό σας?? Περιμενατε να σαραντήσει?? (οταν λεω έξω εννοω ακόμα και σε φιλικό σπίτι, οχι μόνο βόλτα με το καροτσάκι...)(Οπως καταλάβατε εχω πήξει από την κλεισούρα και θέλω να βγω εξωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτρια γεια σας , εμεις τον Κωνσταντινο τον βγαλαμε ε3ω στις 9 μερες περιπου και πηγαμε παιδιατρο , επειτα απο καμια βδομαδα τον πηγαμε και βολτα στο εμπορικο , ειχα παρει μια ευχη τοτε στις 6 μερες και επειτα σαραντισμο . Εγω δε δεν εμεινα μεσα καθολου . Στην μικρη βγηκαμε ε3ω απο την επομενη μερα που γυρησαμε απο το μαιευτηριο ,την πηγαμε βολτα στο κοσμος και απο εκεινη τη μερα και μετα ειναι σχεδον καθε μερα εξω , ακομα και τη μερα που χιονιζε , καλο ντυσιμο και εξω , η βολτα με το καροτσι της ηρεμουσε απιστευτα τους κολικους και τωρα που μεγαλωσε καπως και μενει ξυπνια κοιταει με πολυ πολυ ενδιαφερον τον κοσμο . Στην μικρη πηρα μια ευχη στο χωριο στις 7-8 μερες και πηγαμε κιολας εμεις στην Εκκλησια ολοι μαζι και με τον πιτσιρικα γιατι θα τον κινονουσαμε και το ιδιο 3ανα στο σαραντισμο . Γενικως ειμαι της αποψης οτι τα παιδακια ειναι καλο να βγαινουνε εξω και να ε3ιοκιονονται και με το κρυο και με τα μικροβια σιγα σιγα , εντα3ει ενα νεογενητο δεν θα το πηγαινα και σε παιδοτοπο με πολλα παιδακια αλλα και παλι δεν την εκλεισα μεσα ουτε απαγορευσα να ερθει κοσμος στο σπιτι ή και αλλα παιδακια αφου και εμεις ειχαμε ηδη ενα ακομα παιδακι σχεδον 2 ετων σπιτι μας .

Link to comment
Share on other sites

Το πριν σαραντησει το μωρο δεν ειναι για κανεναν αλλο λογω παρα για να δυναμωσει ο οργανισμος του. Εγω μπορει να βγηκα αλλα το μωρο ειναι ακομα μεσα.

Εξαρταται απο καιρο (τωρα ειναι χαλια), απο ιωσεις (τωρα ειναι στο φουλ). Θα ελεγα βγες εσυ μια βολτα να ηρεμησεις και ασε εκεινο μεσα. Να θωρακισει πρωτα λιγο τον οργανισμο του και να ζεστανει και ο καιρος.

Αν ειναι να πρεπει να πατε σετ και να μην μπορεσεις οχι σε κλειστο χωρο. Τα μωρα δεν αρωσταινουν απο το κρυο αλλα απο την κλεισουρα (ιωσεις)

 

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Εμείς επειδή έπρεπε να ταξιδέψουμε ρωτήσαμε πριν γεννηθεί η μικρή και μας είπε ο παπάς της ενορίας μας ότι υπάρχει μία μόνο ευχή πριν τις σαράντα ημέρες η οποία μπορεί να γίνει την όγδοη μέρα μετά τη γέννηση και με την οποία μάλιστα μπορείς να ονοματίσεις και το παιδί. Επειδή είχαμε αποφασίσει το όνομα, την όγδοη μέρα ήρθε ο παπάς στο σπίτι και έδωσε αυτήν την ειδική ευχή σε μένα και το μωρό και μαζί το ονομάτησε. (δεν καταργεί ούτε την ευχή των σαράντα ημερών, ούτε τη βάφτιση). Δε γνωρίζω ακριβώς πώς λέγεται αλλά έκτοτε το αναφέρω και το γνωρίζουν οι ιερείς, απλά δεν είναι ευρέως γνωστό.

Τι ωραία που είναι να είσαι μαμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια ειναι γνωμη σας για τον σαραντισμο? Τον δικο μας και των μωρων μας? Ειναι καλο να γινεται ή υπερβολη? Γραψτε την αποψη σας.

Η δικη μου παντως ειναι οτι τουλαχιστον για τις μητερες στην σημερινη εποχη δεν χρειαζεται διοτι δεν υπαρχουν οι κυνδινοι που υπηρχαν τα προηγουμενα χρονια και επισης υπαρχουν πλεον πολλα μετρα για την αποστειρωση. τωρα για το μωρο αν ειναι καλος ο καιρος νομιζω οτι 20 μερες ειναι αρκετες. κι εμενα τοσο με βγαλανε και μαλιστα με πηγαν σε παραλια. Αρρωστησα πρωτη μου φορα στα 4 με ανεμοβλογια!

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

΄Οταν γεννήθηκε ο γιος μου, βγήκα για πρώτη φορά στις 20 ημέρες. Το μωρό σαράντισε το Πάσχα και τότε βγήκαμε μαζί για πρώτη φορά, δεν το επέτρεπε και ο καιρός όμως για νωρίτερα. Τώρα που περιμένω να γεννήσω με το καλό τον Ιούνιο, δε θα περιμένω να σαραντίσει για να το βγάλω έξω, θα΄ναι καλοκαίρι άλλωστε.

Κατά τη γνώμη μου οι 20 ημέρες είναι ένα καλό χρονικό διάστημα για μητέρα και μωρό να το περάσουν μαζί στο σπίτι.΄Αλλωστε έχεις τόσο λίγο χρόνο μεταξύ θηλασμού που το μόνο που σε νοιάζει είναι να κοιμηθείς! Χρειάζεται χρόνο ο οργανισμός της μητέρας για να αναρρώσει. Συνήθως τα ράμματα ενοχλούν, είναι τα λόχια, πονάκια στη μήτρα που μαζεύει και χρειάζεσαι ξεκούραση όταν έχεις το χρόνο γιατί όλο το 24ωρο ασχολείσαι με το μωρό!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κ γω την πρωτη φορα βγηκα στις 20 ημερες ο παπας μας ομως που ειναιπολυ προχωρημενος εβαλε τις φωνες!δεν υπαρχει μου λεει μιση ευχη αυτα ειναι βλακειες :shock: κοκαλο εγω

η ευχη ειναι την 1 ημερα στις 8 κ στις 40 αυτα λεει η βιβλος κ μου τα εδειξε!

τωρα τι ισχυει πραγματικα δεν ξερω!

καθε παπας λεει τα δικα του!

σιγουρα οταν κανω αλλο θα παρω ευχη στις 8 θα βγω κανονικα αλλα κοσμο θα δεχτω οπως κ στην πρωτη μετα τα σαραντα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σαραντίσαμε στο σπίτι όχι τόσο από δική μου επιλογή... μάλλον από επιβολή του περιβάλλοντος μου αλλά τεσπά! μάλιστα στις 20 μέρες είχα πάρει και τη μισή ευχή... αλλά τελικά ξεπορτίσαμε στις 43 μέρες!!

Τώρα πια λέω, πως στο επόμενο με το καλό... ανάλογα με τον καιρό και το πόσο καλά θα είμαστε μαμά και μωρό... θα βγώ έξω και από την πρώτη μέρα που λέει ο λόγος!! :lol:

 

Γενικά θεωρώ πως ο σαραντισμός ήταν παλαιότερα μέτρο προφύλαξης τόσο της μητέρας όσο και του παιδιού! σήμερα δεν το κρίνω απαραίτητο και νομίζω πως μπορεί η κάθε μανούλα να αποφασίσει πότε θα βγούνε από το σπίτι :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμα ειναι βρε ετσι, γιατι νοιωθεις οτι πρπει να παρεις ευχη?????

 

εμενα μου ειπε για 1 και 8 και οτι οι 20 και 40 δεν ισχυουν! Τελικα μιση πηρα και στις 45 τα πηγα στην εκκλησια. Χιονιζε :lol:

 

βρασε οριζα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τους τυπους :lol:

 

 

Σιγα μην καθεται σημερινη κοπελα 40 μερες μεσα. Ενταξει 20 καθεσαι αλλα 40? :shock:

 

Η πεθερα μου μου ειπε οτι πας στις 9 μερες νομιζω με το μωρο στην εκκλησια και ο παπας το παιρνει αγκαλια και το βαζει κατω απο την εικονα της Παναγιας. Ετσι ηταν παλια τουλαχιστον.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα μια ευχη την ογδωη μερα που εκανα κ ονοματοδοσια στον μικρο.Βγηκα την 12 μερα μαζι με τον μικρο κ πηγα στην μαμα μου.Μου την ειχε δωσει,απορω πωS αλλεs αντεχουν 40 μερεS.Mολιs σαραντησσα πηρα κ την ευχη στην εκκλησια.Απλοs o παπαs μου ειχε πει βραδυ να μην βγαινω για τα γνωστα που λενε μεχρι να σαραντησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ήρθε ο παπάς στο σπίτι στις 10 μέρες και μας είπε οτι μισός σαραντισμός δεν υπάρχει. Μας διάβασε την ευχή που κάνουν στην 8η μέρα και έβγαινα κανονικά. Το μωρό το έβγαλα στις 40 μέρες γιατί φοβόμουν για ιώσεις νωρίτερα, επειδή ήταν όμως καλοκαιράκι στο μπαλκόνι βγαίναμε κανονικά. Επισκέψεις δεν είχαμε πολλές, όχι γιατί δεν άφηνα εγώ, αλλά γιατί δεν θέλαν πριν σαραντήσει το μωρό.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

κ γω την πρωτη φορα βγηκα στις 20 ημερες ο παπας μας ομως που ειναιπολυ προχωρημενος εβαλε τις φωνες!δεν υπαρχει μου λεει μιση ευχη αυτα ειναι βλακειες :shock: κοκαλο εγω

η ευχη ειναι την 1 ημερα στις 8 κ στις 40 αυτα λεει η βιβλος κ μου τα εδειξε!

τωρα τι ισχυει πραγματικα δεν ξερω!

καθε παπας λεει τα δικα του!

σιγουρα οταν κανω αλλο θα παρω ευχη στις 8 θα βγω κανονικα αλλα κοσμο θα δεχτω οπως κ στην πρωτη μετα τα σαραντα

Αυτο με τον παπα μου το εχουν ξαναπει. Αλλα οι περισσοτεροι κανουν μια ευχη στις 20 μερες και στις 40 το πας στην εκκλησια.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ελεγα οτι κραταω τα σαραντα μονο και μονο για να αποφυγω τις επισκεψεις που σου κουβαλιεται ολοοοοο το σοϊ και αντι να καθεσαι να ξεκουραζεσαι και να ασχολεισαι με το μωρακι σου πρεπει να τρεχεις σα δουλα να τους σερβιρεις.....ασε που το πρωτο καιρο εγω κοιμομουνα οταν κοιμοτανε και η μικρη ....μεσημερι.απογευμα,,,,10 το πρωι ...δεν ειχα ωραριο.....αντε να εχεις και κοσμο και να εχεις και στο σπιτι μπαχαλο γιατι απλα ηθελες να κοιμηθεις και οχι να ξαναμανασφουγγαρισεις....οποτε δεν ειχα πολλα πολλα.....ηρθαν λιγοι και καλοι....η πεθερα μου σαφως ,τα κουνιαδια μου (κανα δυο φορες ),ο πεθερος μου,και η γιαγια μου βεβαια....η οποια με εβαλε να κατσω κατω και δε με αφησε να κανω τιποτα.....αντε τωρα να εχεις κοσμο και εσυ να θελεις να θηλασεις ....

 

μολις ακουγανε απο τον αντρα μου τσιγαρο αν θελετε εξω στο μπαλκονι...ε δε ξαναπατησανε χι χι χι .....

 

 

εξω την εβγαζα απο τη πρωτη βδομαδα στο μπαλκονι να λιαστει....εξω την εβγαλα τωρα που το σκεφτομαι και 6 ημερων για να παμε για εξετασεις αιματος για να δουμε τιμη ικτερου.....εγω ξαναβγηκα στο δεκαημερο να παω οαεδ....μετα αρχισαν οι βροχες....ε που να πας....παπας ηρθε στις 20 μερες να κανουμε τα εθιμοτυπικα....στα σαραντα δε πηγα στις σαραντα ημουν εξω βολτα με τη μικρη και ηταν 38 ημερων περναγα απεξω απο την εκκλησια και μπηκα .....πως λεμε ειδα φως και μπηκα ετσι....

 

τα σαραντα απλα βολευουν σε φαση οτι πρεπει να επανελθεις και εσυ και να βρειετε τους ρυθμους σας με το νεο μελος .... :lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου κόρη σαράντισα κανονικά μαζί με το μωρό μαζί μα όλα τα παρελκομενα. Δεν ερχόταν κανείς ειδικά βράδυ, δεν άπλωνα ρούχα του μωρού κλπ.

 

Στην δεύτερη βγήκα στις 22 μέρες, πήγα στην έκθεση. Δεν άντεξα ήταν ακόμα καλοκαιράκι. Έλειψα 2-3 ωριτσες και την κράτησε η μαμά μου. Δεν ερχόταν κανείς (εκτός από γονείς στο σπίτι και το μωρό σαράντισε κανονικά.

 

Εκτός από θέμα θρησκείας που εμένα με ενδιαφέρει (κι ας μην το έλαβα υποψιν μου την δεύτερη φορά) αλλά κάποια άλλη ίσως όχι, πιστεύω ότι είναι και πρακτικά σωστός ο σαραντισμος.

 

Άσχετα με το αν χολόσκαμε μέσα στο σπίτι για σαραντα μέρες ύστερα μάλιστα από τόσο καιρό εγκυμοσύνης και στέρησης (βόλτες, ποτά , ξενύχτια, συνεστιάσεις….κλπ) αλλά τα ψυχολογικά μας δεν είναι συνήθως τόσο καλά μετά την γέννα και ούτε ο οργανισμός μας δυνατός. Πιστεύω ότι όπως και το μωρό έτσι και η λεχώνα είναι επιρρεπής σε ασθένειες κλπ. Άλλη λιγότερο άλλη περισσότερο. Από κει και πέρα είναι και θέμα τύχης. Αν κάποια δεν έπαθε κάτι από τύχη δεν σημαίνει ότι και κάποια άλλη δε θα πάθει. Καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά. Θέλει προσοχή…

 

Πρόσφατα της φίλη μου το μωρό αρρώστησε επειδή ερχόταν κόσμος στο σπίτι και μπαινόβγαινε μέχρι και την βάφτιση του στα νοσοκομεία το μωρό.

Επίσης έπαθαν τα νεύρα της κουμπάρας μου από τον κόσμο που ερχόταν συνέχεια να δει το μωρό και που δεν μπορούσε λόγω του ότι ήταν στης πεθεράς της το σπίτι να τους διώξει.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Στον Κωνσταντινο πηρα μια ευχη στις 4 μερες και βγηκα , τον μικρο τον βγαλαμε στις 9 μερς και πηγαμε παιδιατρο . Εκει τη ρωτησαμε και ειπε κανενα προβλημα , μπορει να βγαινει κανονικα αρκει να μην πηγαινουμε σε παιδοτοπους. Ευχη πηραμε ολοι μαζι στις 40 μερες.

Στην μικρη μας βγηκαμε την 5η μερα της ζωης της και πηγαμε βολτα στο cosmos το εμπορικο και απο τοτε βγαινουμε συνεχεια , πηραμε μια ευχη οταν πηγαμε στο χωριο για το καλο και αλλη μια στις 40 μερες αλλα μεσα δεν κατσαμε καθολου , και στα χιονια βγηκαμε και στα κρυα ολοι μαζι , καλο ντυσιμο και εξω , ισα ισα οταν εχει και κρυο δεν εχει μικροβια η ατμοσφαιρα και με καλο ντυσιμο κανεις δεν παθαινει τπτ .Εγω ενω στην πρωτη γεννα ημουνα ψυλοταλαιπωρημενη , στη δευτερη μετα την 2η μερα ημουνα περδικι ουτε πονουσα ουτε τπτ , αφου την εβγαζα στην καφετερια του μαιευτηριου .Αμα νοιωθεις καλα δεν υ0παρχει κανενας λογος να μεινεις μεσα και το μωρακι επισης . Επειδη η μικρη μας ειχε κολικους απο την αρχη οταν βγαιναμε ηρεμουσε και κοιμοτανε στο καροτσακι . Ο μικρος μας αρρωστησε ελαχιστες φορες και πρωτη φορα 5 μηνων με λαρυγγιτιδα στην καρδια του καλοκαιριου κιολας και ποτε δεν εχει κανει πανω απο 38 πυρετο ως τωρα και αυτο 1-2 φορες μονο .Ως τωρα δεν εχει παρει ποτε αντιβιωση και θεωρω οτι ενα μερος οφειλεται στο οτι απο πολυ μωρο εχει βγει εξω . Η μικρη μας την κολησε ο πανος συναχι και δεν εκανε ουτε πυρετο παρολο το πολυ μικρο της ηλικιας της το περασε παρα πολυ ελαφρια . Τα παιδια πιστευω ειναι καλυτερα να βγαινουνε ε3ω απο νωρις αμα δεν συντρεχει λογος να μεινουνε μεσα δηλαδη . Ντυστε τα καλα αμα εχει κρυο και βγαλτετα ακομα και νεογεννητα να ειναι .

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι με το που γύρισα σπίτι μετά από 2 μέρες που φρίκαρα μέσα στο σπίτι πήρα τον μικρό και βγήκαμε κανονικότατα έξω,μάλιστα θυμάμαι που είχαμε πάει σε μια γιορτή και μετά βόλτα στη ραφίνα και είχα ζαλίσει τον άντρα μου να μας βγάζει συνέχεια φωτό για να θυμόμαστε την πρώτη μας βόλτα με το μωρό μας. ούτε μου αρρώστησε ούτε πάθαμε τίποτα!δεν θα άντεχα 40 μέρες κλεισμένη μέσα με τίποτα!όπως επίσης ένοιωθα άσχημα να θέλει ο άλλος να έρθει να δει το παιδί και εγω να μην τον αφήνω, βέβαια όλοι όσοι είχαν έρθει να με δόυνε ούτε με κούρασαν ούτε ήρθαν και ξέχασαν να φύγουν...όταν 40ησα πήγαμε στην εκκλησία και αυτό ήταν όλο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαινα εξω οποτε μου την εδινε χωρις μισοσαραντηση και βλακειες.. 20 ημερων βγηκα σε ταβερνα..

Το μωρο το εβγαλα μετα τις 40 αλλα συνετρεχαν 2 λογοι.. Πρωτον ηταν χειμωνας και εκανε βρωμοκρυο, και 2ον ειχα ατομα να το κρατανε στο σπιτι.. Αν δεν ειχα κανεναν θα εβγαινε και ο μικρος μαζι μου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να κραταμε καποια πράγματα , αλλα οχι υπερβολές!!!

η κορούλα μου γεννηθηκε Δεκέβριο , κ δεν μπορεσαμε να την βγάλουμε εξω!!! την πηγαμε στις 10 ημερες στον γιατρο κ μετα την ξαναβγαλαμε στης 40 ημερες!!!

εγω βγήκα πρωτη φορα στης 10 ημερ.για να παω το παιδι στο γιατρο, μετα στης 18 ημερες επεστραψα part-time στην δουλεια !!! κ στης 40 κανονικα στην δουλεια !!! :twisted:

η αληθεια είναι πως δεν μπορουσα να βγω νωριτερα κα να το ήθελα ...

είχα τοσα πολλα ραμματα , που δεν μπορουσα ουτε να κατσω!!!

αν ηαν όμως καλυτερος ο καιρος θα ήθελα να βγαζω το μωρό απο την 15 ημερα εστω κ για μια βολτιτσα στο τετράγωνο!!!

 

οσο για το απαγορευμένο 40ημερο πιστευω πως απευθυνετε σε αλλες εποχές, τοτε που γυναίκες δουλευανε στα χωραφια, στα σπίτια ζώα που θελανε φροντίδα οπως γελαδες προβατα κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

βέβαια όλοι όσοι είχαν έρθει να με δόυνε ούτε με κούρασαν ούτε ήρθαν και ξέχασαν να φύγουν...όταν 40ησα πήγαμε στην εκκλησία και αυτό ήταν όλο!

 

 

εμενα ξεχναγαν να φυγουν λεμεε και μιλαμε για κοντινους συγγενεις.....και τους καληνυχτησα και πηγα για υπνο.....και μιλαμε για 3 μερες μετα το μαιευτηριο που ακομη ημουνα ζομπι και οχι υπνο δεν εκανα ,θηλαζα,δηλ προσπαθουσαμε τοτε ητανε αρχες ...και ειχα και το καθε ασχετο να πεταει τη καθε βλακεια.....νευρα τσαταλια....στο επομενο...θα γινω ακομη πιο προληπτικη...κανενας πριν τα 40,50,60,,,,,, :wink:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω μωράκι αλλά έχει δύο η κολλητή μου! Ντράπηκα να της πω να την επισκεφθώ μέχρι να σαραντήσει. Δεν είναι όλες οι μαμάδες ίδιες. Μερικές ψοφάνε για παρεούλα κι άλλες θέλουν χρόνο να συνηθίσουν και φοβούνται μικρόβια, ιώσεισ κ.ο.κ. Κι εγώ φυσικά δεν έκατσα στον καναπέ να περιμένω να μου βάλει ποτό η φίλη μου. Πήγα στην κουζίνα της να... αυτοεξυπηρετηθώ, άσχετα αν εκείνη μου πάσαρε το δύο μηνών μώρό για να με περιποιηθεί!!! :D Τρελλάθηκα, έτρεμαν τα χέρια μου! Μόνη της απαίτηση να πλύνω τα χέρια μου, και πριν το πει, το είχα ήδη κάνει. Αυτά!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...