Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας πρέπει να είναι άντρας


Πάνος Β

Recommended Posts

Dalia μου, δεν το είπες άμεσα ...

....αλλά έμμεσα

με το παρακάτω μήνυμά σου! ;)

 

είπα με ξενερώνει,

αυτό σημαίνει, για να αστειευτούμε και λίγο...

ότι με ξενερώνει αφόρητα να παρακολουθώ αγώνα του Ολυμπιακού αλλά αυτό δε σημαίνει ταυτόχρονα ότι ο Ολυμπιακός δεν είναι καλή ομάδα;)

 

Εμένα ο άντρας μου δεν κάνει αυτά που λές: Πλύσιμο πιάτων, άπλωμα ρούχων κλπ. ΑΝΑΓΩΡΙΖΕΙ όμως αυτά που κάνω και με ευγνωμονεί, .

 

Ακριβώς αυτό είναι η κατανόηση που είπα παραπάνω...Εμένα αυτό μου φτάνει & με περισεύει....

Για'μένα άμα τύχει καμιά φορά ( σπάνια ) να γυρίσω σπίτι και να μου έχει στρωμένο το τραπέζι, με έστω ψωμί και κασέρι ή ντελίβερι είναι μαγεία...

αν το είχα καθημερινά θα ήταν ρουτίνα....;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eγω παλι πιστευω(και δεν θελω να παρεξηγηθω)-καθως παρακολουθω ολα τα θεματα που εχεις ανοιξει Πανο -ασχετα αν δεν γραφω συχνα -οτι εισαι βαθια απογοητευμενος απο τη ζωη σου

Δεν μας παρατηρεις απλα αλλα πετας στα περισσοτερα τη δικη σου δυστηχια για να διαπιστωσεις οτι ειναι και αλλων δυστηχια

Καποια στιγμη στο παρελθον ηθελα να σου γραψω και ενα πμ γιατι εβλεπα μεσα απο τα λεγομενα σου τη θλιψη

Ο δικος μου ο αντρας δεν νιωθει ευνουχισμενος και δεν θα μιλουσε ποτε ετσι γιατι η ζυγαρια δεν γερνει προς τα καμια κατευθηνση.Ειμαστε σε ολα ισοι.Καλυπτει ο ενας τον αλλο σε ολα --Απο την κουζινα ,τα οικονομικα μεχρι το κρεβατι

μΗπως λοιπον ολο αυτοειναι το κενο στην δικη σου ζωη?

Χωρις παρεξηγηση παντα

 

Καλά είπαμε. Τον έσκισες τον άνθρωπο. Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που λες για τον πάνο, αλλά να ξέρεις δε στέκεται ποτέ σαν επιχείρημα τι λέει ο δικός σου ο άντρας. Μπορεί ο δικός σου να είναι ο δυστυχισμένος ή να μην το ξέρεις καν! (λεμε τώρα). Εννοώ, όταν αναλύεις έτσι προσπάθησε να επικεντρώνεις σε αντικειμενικά πράγματα όσο γίνεται.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε κι από μένα!! Είμαι παντρεμένη με έναν αξιολογο ΑΝΤΡΑ.... σε μία δύσκολη εγκυμοσύνη στάθηκε δίπλα μου, κάνοντας μέσα σε όλα και δουλειές στο σπίτι ...τώρα με το βρέφος εξακολουθεί και βοηθάει , εντάξει δεν θα τρίψει μπάνια αλλά θα πλύνει τα πιάτα και θα απλώσει τα ρούχα...Δουλεύει πολλές ώρες κι όμως όταν έρθει σπίτι είναι μέσα στο χαμόγελο και πάντα θα ασχοληθεί με το μωρό μας κι όχι γιατί το ζητώ εγώ αλλά γιατί το θέλει ο ίδιος. Ταυτόχρονα επιτυγχάνει να είναι πολύ καλός στη δουλειά του,να είναι πολύ αγαπητός από φίλους και γνωστούς, να ασχολείται με τον κήπο που τόσο του αρέσει και άλλα πολλά!Και φυσικά είναι ο προστάτης της οικογένειας και όταν κάτι απειλίσει την οικογένεια μας δεν θα διστάσει να λάβει και τα απαραίτητα μετρα! Τον αγαπώ, τον θαυμάζω, τον σέβομαι και φυσικά ευχαριστώ τον Θεό που ένας τέτοιος άνθρωπος βρεθηκε στο δρόμο μου!Και είναι και πολύ άντρας!! Πιστεψτε με;);)


 

Link to comment
Share on other sites

Καλά είπαμε. Τον έσκισες τον άνθρωπο. Δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που λες για τον πάνο, αλλά να ξέρεις δε στέκεται ποτέ σαν επιχείρημα τι λέει ο δικός σου ο άντρας. Μπορεί ο δικός σου να είναι ο δυστυχισμένος ή να μην το ξέρεις καν! (λεμε τώρα). Εννοώ, όταν αναλύεις έτσι προσπάθησε να επικεντρώνεις σε αντικειμενικά πράγματα όσο γίνεται.

Δεν θελω να σκισω κανεναν αλλα ουτε εχω τετοιο σκοπο και ειναι η προσωπικη μου αποψη..Ο αντρας μου δεν ειναι δυστυχισμενος πιστεψε με οπως δεν ειμαι κι εγω κι αυτο φαινεται απο πολλα..

Πχ εγω δεν θα εχω κατασυροην τετοιου ειδους θεματα για να παρατηρω διαμαχες μεσα σε εναν υπολογιστη..χωρις να απανταω καν σε καμια..

Αποψη δικη του δεν εχει σε κανενα θεμα παρα μονο αφου γινει χαμος...μεγαλος

ΜΟνο για να παρατηρησει το κανει?Η΄μας χλευαζει ή καποιο βαθυτερο αιτιο υπαρχει

Οπως και να χει δεν μοτ αρεσει αυτο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτως αν μιλαμε για χομπι..Ο δικος μου αντρας στον ελευθερο χρονο του παντως παιζει κιθαρα με τους φιλους του...

 

εμένα το δικό του χόμπι είναι να μαγειρεύει...και γενικά να ασχολείται με το σπίτι

 

 

ντροπή του ε?????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εμένα το δικό του χόμπι είναι να μαγειρεύει...και γενικά να ασχολείται με το σπίτι

 

 

ντροπή του ε?????

Ο δικος μου ειναι μαστερ στο μαγειρεμα,μαγειρευει καλυτερα απο μενα και γουσταρει κι ολας...αλλα τι να γραψω...

Επισης φωνεζει και τους φιλους του σπιτι να παιξουν μουσικη-αφου κοιμησει το μωρο- και τους εχει ψησει και ο ιδιος στα καρβουνακια τις μπριζολες που θα φανε και αφου φυγουν τα μαζευει κι ολα γιατι η χριστιαννη εγω που γυριζω 23:30 απο την απογευματινη βαρδια δεν χρωσταω τιποτα να μαζεω και κουζινα

Αλλα ντροπη μου...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω για το δικο μας σπιτικο..

οχι ρε παδια και να πλυνει η να απλωσει απο τη στιγμη που ρχεται απο ενα ξεθεωτικο/χειρωνακτικο 8ωρο.. δεν ξερω αλλοι συζυγοι που επιστρεφουν ξεκουραστοι κ φρεσκοι αλλα ο δικος μου, οχι..

θα μου σηκωσει την ασηκωτη λεκανη για να απλωσω..

θα παει σουπερ μαρκετ..

θα απασχολησει τον μικρο να ξεκουραστω η να κανω δουλειες..

αλλα μονο αυτα!!!

και τωρα που ειμαι εγκυος και μετα τη δουλεια του ερχεται και βαζει ηλεκτρικη για μενα ειναι too much.. και ναι συμφωνω με την dalia με ξενερωνει πολυ, με χαλαει.. μη τα ισοπεδωσουμε κι ολα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θέτεις πολύ όμορφα και αναλυτικά τα επιχειρήματά σου. Αλλά δεν αντιιλαμβάνομαι το συλλογισμό. Να το πάρω λίγο αντίστροφα; Δηλαδή οι γυναίκες παλιότερα που ασχολούνταν με τις δουλειές του σπιτιού, μου λες πως όταν ήρθε μια δύσκολη στιγμή πήγαν να ...απλώσουν; Γιατί εγώ άλλα έχω μάθει. Για γυναίκες που και όπλο σήκωσαν και ρίχτηκαν σε πολύ σκληρούς αγώνες και τα κατάφεραν. Ή μήπως θες να μου πεις πως σήμερα οι γυναίκες που και δουλεύουν και κρατούν σπίτια δεν είναι διεκδικητικές. Και πώς επιβιώνουν σε σκληρούς εργασιακούς χώρους;

 

Για μένα όλοι, και άντρες και γυναίκες είμαστε όντα που παλεύουμε για την επιβίωση. Και προσαρμοζόμαστε ή θα έπρεπε να προσαρμοζόμαστε στις εκάστοτε συνθήκες. Ο άντρας που αντιλαμβάνεται τις σημερινές ανάγκες ενός σπιτιού και βοηθάει, είναι πολύ άντρας αν θέλεις να το πούμε έτσι. Γιατί προσαρμόζεται, λειτουργεί δημιουργικά, κάνει αυτό που η οικογένειά του χρειάζεται και στην τελική δεν κομπλάρει ότι θα τον πούν λιγότερο άντρα γι' αυτό το λόγο.

Εμένα προσωπικά με ξενερώνει πολύ περισσότερο ένας άντρας που δεν μπορεί να κάνει μία δουλειά με το πρόσχημα ότι είναι άντρας. Τον ανδρισμό τον είχα ταυτίσει με δυναμισμό και με ενεργητικότητα. Όχι με ένα παθητικό πλάσμα που δεν μπορεί ....να βρει τις παντόφλες του (όπου παντόφλες συμπληρώνετε ό,τι θέλετε: ετοιμάσει το φαί του, πλύνει τα ρούχα του, φροντίσει τα παιδιά του κ.λπ, κ.λπ...).

 

 

Chemin τοση ωρα διαβαζα τις απαντησεις ολων περιμενοντας τη τελευταια για να πω κ εγω τα δικα μου, αλλα δεν χρειαστηκε. Με καλυψες. Μονο που για να σου πω και την αληθεια δεν θα ηθελα να εβλεπα τον αντρα μου με το τσεμπερη στο κεφαλι να σιδερωνει ή να απλωνει στην ταρατσα το κυλοτακι μου. Δεν εχω κανενα προβλημα με εκεινους που το κανουν, προς Θεου, αλλα οσο να ναι αισθητικα στον αντρα δεν μ αρεσει. Τωρα οσο για την αποψη του Πανου.... ναι οκ ετσι ακριβως οπως τα περιγραφει ηταν για τους παππουδες και τους προπαππουδες μας , οχι ομως και για τις γυναικες τους. Εγω αλλα θυμαμαι, τους αντρες να κανουν ,ναι , αυτα που προανεφερε αλλα τις γυναικες να κανουν αυτα που επισης προανεφερε ομως εκαναν και τσαπα και μπολι στα δεντρα και ποτισμα και φροντιδα των ζωων και σε τιποτα απολυτως δεν υστεροθσαν απο τον αντρα τους. Οταν γυριζαν στο σπιτι ομως, ο κυρης του σπιτιου περιμενε να του παρει η κυρα την καπα του και να του ψησει τον καφε στη χοβολη για να τον πειει κοντα στο τζακι οσο η ιδια θα ετοιμαζε το φαγητο και θα φρεσκεριζε τα σκεπασματα του με το κοπανελι για τα κοιμηθει ο κυρης της.

Καλο θα ηταν να μην θυμομαστε μονο τα μισα αν δεν θελουμε να τα θυμουνται οι αλλοι ολα...

Ας με ειχε κ εμενα ο αντρας μου στο σπιτι να του τα κανω ολα, και παιδια και δουλειες με την προηποθεση οτι δεν θα πιναω , δεν θα στερουμαι και δεν θα με πεταξει εξω καποια στιγμη λεγοντας μου....¨ερωτευτικα, λυπαμαι¨ (μαθαινοντας για την καινουργια γκομενιτσα του διπλανου διαμερισματος") και τοτε δεν θα ηθελα ουτε ενα ποτιρι να μου μεταφερει.

Δεν υπαρχουν λοιπον οι τοτε αντρες για να μπορουν να τα θελουν ετσι και σημερα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το δικό του χόμπι είναι να μαγειρεύει...και γενικά να ασχολείται με το σπίτι

 

 

ντροπή του ε?????

 

ντροπή του..... ντροπή του.....

 

Ο δικος μου ειναι μαστερ στο μαγειρεμα,μαγειρευει καλυτερα απο μενα και γουσταρει κι ολας...αλλα τι να γραψω...

Επισης φωνεζει και τους φιλους του σπιτι να παιξουν μουσικη-αφου κοιμησει το μωρο- και τους εχει ψησει και ο ιδιος στα καρβουνακια τις μπριζολες που θα φανε και αφου φυγουν τα μαζευει κι ολα γιατι η χριστιαννη εγω που γυριζω 23:30 απο την απογευματινη βαρδια δεν χρωσταω τιποτα να μαζεω και κουζινα

Αλλα ντροπη μου

 

κι εσένα ντροπή σου....... πολύ ντροπή σου.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικος μου ΔΕΝ κανει δουλειες, δε πα να πιασει κοριους το συμπαν...

 

αλλα, ειναι ψιλουστερικος με τη μικρη οταν ειναι σπιτι... ΕΚΕΙΝΟΣ να την αλλαξει, να την πλυνει, κλπ... (εγω δεν τα κανω καλα λολ)

 

αυτο που τον κατατασσει? στον αντρα - αντρα, ή στον αντρα-μελιτζανακι?

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ΔΕΝ κανει δουλειες, δε πα να πιασει κοριους το συμπαν...

 

αλλα, ειναι ψιλουστερικος με τη μικρη οταν ειναι σπιτι... ΕΚΕΙΝΟΣ να την αλλαξει, να την πλυνει, κλπ... (εγω δεν τα κανω καλα λολ)

 

αυτο που τον κατατασσει? στον αντρα - αντρα, ή στον αντρα-μελιτζανακι?

 

define αντρα-μελιτζανάκι να σου πούμε καλέ!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι κακως εχουν χωριστει οι δουλειες σε αντρικες και γυναικειες, δηλαδη αν ενας αντρας μενει μονος του και δεν εχει λεφτα για οικιακη βοηθο θα τον φαει η βρωμα?

Αν εχει το πατωμα του καθαρο, τα ρουχα του σιδερωμενα και εχει μαγειρεψει κατι για να φαει ειναι γκευ?Η δυστυχισμενος?

Για μενα αυτος ειναι ενας ανεξαρτητος αντρας και για να το συνδεσω με την ''μαχητικοτητα'' που ειπε ο Πανος, αυτος ο αντρας ξερει να επιβιωνει και να καλυπτει τις αναγκες του αρα μια χαρα θα πολεμισει αν χρειαστει, γιατι ειναι αξιος ανθρωπος και οχι ο κακομαθημενος τεμπελης που στα 30 του περιμενει απο τη μανα του να του βαλει το πλυντηριο!

Και μεσα σε ενα γαμο το σπιτι ειναι το περιβαλλον μας που εννοειται πρεπει να διατηρειται καθαρο για την υγεια μας οποτε και οι 2 πρεπει να το φροντιζουμε.

Φυσικα ενας αντρας (και μια γυναικα!) θα ειναι πιο ευτυχισμενος αν το Σαββατο αραξει μπροστα στην τηλεοραση ενω η γυναικα του κανει ολο το σπιτι αλλα αυτο δεν τον κανει πιο αντρα... πιο τεμπελη τον κανει.

Link to comment
Share on other sites

το 'αντρας-μελιτζανακι' σε πειραξε? :lol:

 

το 'αντρας-αντρας' το καταλαβες, δηλαδη?:mrgreen:

 

το 'αντρας-αντρας' μου το έδωσε να το καταλάβω ο Πάνος καλέ!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά όλο αυτό είναι υποκειμενικό , κάθε οικογένεια έχει δικούς της ρυθμούς και κανόνες αν η γυναικα δεν δουλευει και είναι σπίτι λογικο να μην συμμετέχει ο άντρας ,αν η γυναικα δουλευει περισσοτερο απο τον αντρα ή και το ιδιο φυσικα και θα συμμετεχει.Δηλαδη σκεφτητε να εχει γυρισει ο αντρας απο τις 2 σπιτι και να περιμενει την γυναικα να ερθει το απογευμα απο την δουλεια να μαγειρεψει να καθαρισει να , να, ..εε δεν το θεωρω και πολυ αντρικο μαλλον γαιδουρια ειναι παρα ενδειξη ανδρισμου

Link to comment
Share on other sites

Chemin τοση ωρα διαβαζα τις απαντησεις ολων περιμενοντας τη τελευταια για να πω κ εγω τα δικα μου, αλλα δεν χρειαστηκε. Με καλυψες. Μονο που για να σου πω και την αληθεια δεν θα ηθελα να εβλεπα τον αντρα μου με το τσεμπερη στο κεφαλι να σιδερωνει ή να απλωνει στην ταρατσα το κυλοτακι μου. Δεν εχω κανενα προβλημα με εκεινους που το κανουν, προς Θεου, αλλα οσο να ναι αισθητικα στον αντρα δεν μ αρεσει. Τωρα οσο για την αποψη του Πανου.... ναι οκ ετσι ακριβως οπως τα περιγραφει ηταν για τους παππουδες και τους προπαππουδες μας , οχι ομως και για τις γυναικες τους. Εγω αλλα θυμαμαι, τους αντρες να κανουν ,ναι , αυτα που προανεφερε αλλα τις γυναικες να κανουν αυτα που επισης προανεφερε ομως εκαναν και τσαπα και μπολι στα δεντρα και ποτισμα και φροντιδα των ζωων και σε τιποτα απολυτως δεν υστεροθσαν απο τον αντρα τους. Οταν γυριζαν στο σπιτι ομως, ο κυρης του σπιτιου περιμενε να του παρει η κυρα την καπα του και να του ψησει τον καφε στη χοβολη για να τον πειει κοντα στο τζακι οσο η ιδια θα ετοιμαζε το φαγητο και θα φρεσκεριζε τα σκεπασματα του με το κοπανελι για τα κοιμηθει ο κυρης της.

Καλο θα ηταν να μην θυμομαστε μονο τα μισα αν δεν θελουμε να τα θυμουνται οι αλλοι ολα...

Ας με ειχε κ εμενα ο αντρας μου στο σπιτι να του τα κανω ολα, και παιδια και δουλειες με την προηποθεση οτι δεν θα πιναω , δεν θα στερουμαι και δεν θα με πεταξει εξω καποια στιγμη λεγοντας μου....¨ερωτευτικα, λυπαμαι¨ (μαθαινοντας για την καινουργια γκομενιτσα του διπλανου διαμερισματος") και τοτε δεν θα ηθελα ουτε ενα ποτιρι να μου μεταφερει.

Δεν υπαρχουν λοιπον οι τοτε αντρες για να μπορουν να τα θελουν ετσι και σημερα.

 

StellaTD χαίρομαι που σε κάλυψα. Να σου πω ούτε κι εμένα μου αρέσει το τσεμπέρι και γι ΄αυτό δεν το φοράω όταν κάνω δουλειές. Μαζεύω τα μαλλάκια μου, φοράω τη φορμίτσα μου και τις κάνω :D. Γιατί όταν μιλάμε για δουλειές του σπιτιού που κάνει ο άντρας τον φανταζόμαστε ντε και καλά με τσεμπέρι, δεν το έχω καταλάβει... :-D:confused:

Για τα κορίτσια που είπανε ότι οι άντρες τους κάνουν δύσκολες/πολύωρες/χειρωνακτικές δουλειές, εννοείται πως σε τέτοιες περιπτώσεις η γυναίκα θα αναλάβει περισσότερα μέσα στο σπίτι. Γενικά νομίζω θα έπρεπε να υπάρχει ισορροπία ανάλογα με τις ώρες και το είδος της δουλειάς που κάνει ο καθένας. Απλώς το φύλο δεν θα έπρεπε να είναι τόσο σημαντικός παράγοντας.

Goody συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα. Δεν ξέρω τι έπαθαν οι γυναίκες και δεν αντέχουν όσο άντεχαν οι της ακριβώς προηγούμενης γενιάς αλλά το σίγουρο είναι πως πάνε προς το χειρότερο. ϊσως να κάνουν παιδιά πια πιο μεγάλες "για να ζήσουν τη ζωή τους" (ας γελάσω που μετά περνάνε τα χρόνια και από το άγχος κάνουν και τη χειρότερη επιλογή) και μετά δεν έχουν τις ίδιες αντοχές. Τί να πω.

Ποιος σου ειπε οτι αντεχαν???

Αν δεις τα χερακια της μανουλας μου και της γιαγια μου(τυχαια παραδειγματα)

Θα καταλαβεις γιατι δεν με ενοχλει καθολου ο αντρας μου να βοηθαει οταν εγω ειμαι κουρασμενη!Τα δαχτυλα τους δεν ανοιγουν λογω αθριτιδας, και η μαμα μου νεα γυναικα(53) υπαρχουν μερες που απο τους πονους στη μεση δεν μπορει ουτε να περπατησει!!!!Δεν θελω στα 40 να ειμαι σαραβαλο!Ουτε ο αντρας μου το θελει!Αγαπαω πολυ τον εαυτο μου για να μην ζηταω βοηθεια απο τον αντρα μου!οσο δουλευα εκανα εγω τις περισσοτερες δουλειες γιατι εγω δουλευα 8ωρο κι εκεινος 12ωρο χειρονακτηκη δουλεια!Αλλα αν εγω δεν μπορουσα να κανω κατι το εκανε εκεινος γιατι δεν ειναι γαιδουρι!Στις εγκυμοσυνες αν μπορουμε φερνουμε γυναικα αλλιως εκεινος κανει τα χοντρα!και το μπανιο οταν δεν αντεχω τα απορρυπαντικα!~Δλδτι να κανουμε?να κανουμε την αναγκη μας στα βρωμικα?Μαζευει τα παιχνιδια του μικρου απο το πατωμα για να μην σκυβω και γενικα αν μπορει να κανει οτιδηποτε για να με βοηθησει το κανει και το δεχομαι με μεγαλη ευχαριστηση γιατι εχω ενα συζυγο που με σεβεται και με αγαπαει και το δειχνει με καθε τροπο!Οσο δεν δουλευα τα εκανα ολα εγω...και καμια φορα βοηθουσε για να κανουμε πιο γρηγορα και να κατσουμε περισσοτερη ωρα μαζι...

Στο ζευγαρι πρεπει ο ενας να φροντιζει τον αλλον με καθε τροπο!

Και οταν χρειαστει εκεινος θα αφησει τη σκουπα και θα πιασει την καραμπινα...Και αμα χρειαστει θα πιασω κι εγω καραμπινα...Λες να γινω λιγοτερο γυναικα???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χαααα!! Καλέ ποια μάχη???? Για τη μαχη προετοιμάζονται γι αυτό έχει κάνει ο καναπές βαθούλωμα?

 

Εμένα ο δικός μου δεν κάνει τίποτα στο σπίτι. ΤΙΠΟΤΑ.

Εγώ όλα, μα ούτε τα σκουπίδια δεν πετάει όταν κατεβαίνει αν δεν του το πω 3-4 φορές.

ΤΟ καλό είναι οτι δεν διαμαρτύρεται. Μπορεί να είναι κάποια φορά ασκούπιστα ή να μην έχουν στεγνώσει τα ρούχα κλπ δεν λέει τίποτα. Μα μιλάμε θα είχαμε σφαχτεί τώρα αν μου έκανε και φασαρία γι αυτό.

ΑΝ καμια φορά φωνάξω οτι θέλω βοηθεια, δεν μπορω όλα μόνη μου, και οτι δεν θα πάθει τίποτα να κάνει και κάτι τότε μπορει το άλλο πρωι αν δεν δουλεύει να πλύνει κανενα πιάτο(ομως μιλάμε μια φορά στο τρίμηνο).

Αυτά που λέτε σκούπισμα, σφουγγάρισμα, άπλωμα, ξεσκόνισμα, στρώσιμο είναι άγνωστες λέξεις. Για να μην πω για σουπερ μάρκετ (ΧΑ!), μπαλκόνια (ΧΑ ΧΑ!), σίδερο(ΧΑ ΧΑ ΧΑ!).

Και δεν ήθελε να πάρω και γυναίκα για να μην βάλουμε ξένη γυναίκα στο σπίτι λέει. Και οτι αυτός δεν κάνει γυναικείες δουλειές.

Ναι, δουλεύω λιγότερες ώρες απο αυτόν, αλλά πληρώνομαι το ίδιο με αυτόν. Δουλεύω όμως, βγαίνω απο το σπίτι. Γυρνάω το μεσημέρι και μαγειρεύω. Για να έρθει και να φάμε στις 3. Και μετά θα ξαπλώσει στον καναπέ και εγώ θα πλύνω πιάτα. Μπορεί να κάτσω κι εγώ λίγο. Το απόγευμα αυτός θα παει σε τίποτα συνεργεία σε φίλους κι εγώ θα κάνω όλες τις δουλειές, θέλει άλλο φαί για το βράδυ και μπορεί να ξαναμαγειρέψω. Αυτό προσπαθω να του το κόψω.

Οταν γυρίσει θα δει τηλεόραση, εγώ δουλειές. Μετά θα τον πάρει ο ύπνος στον καναπέ, εγω θα διορθώνω γραπτά.

Και όταν δουλεύει απόγευμα το ίδιο είναι, γυρναω μαγειρευω τρωμε παει στη δουλειά, γυρνάει βλέπει tv. Το πρωί πάει για καφέ ή βόλτες. Ούτε το κρεβάτι δεν στρώνει. Ούτε τις κάλτσες βάζει στα άπλυτα. Να βάλει πλυντήριο:shock:??ΧΑΑΑΑ!!!!! ¨Ελεος αυτα είναι γυναικεία!!!:evil:

 

Εμ πές το μου φίλε Πάνο οτι προετοιμάζεστε για τη μάχη. Και τον παρεξήγησα!

 

 

ΥΓ. Κατα τ άλλα ο άντρας μου είναι τέλειος και τον λατρεύω αλλα αυτό το έχω παράπονο και του το λέω. :|

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου δεν κάνει τίποτα στο σπίτι. ΤΙΠΟΤΑ.

Εγώ όλα, μα ούτε τα σκουπίδια δεν πετάει όταν κατεβαίνει αν δεν του το πω 3-4 φορές.

ΤΟ καλό είναι οτι δεν διαμαρτύρεται. Μπορεί να είναι κάποια φορά ασκούπιστα ή να μην έχουν στεγνώσει τα ρούχα κλπ δεν λέει τίποτα. Μα μιλάμε θα είχαμε σφαχτεί τώρα αν μου έκανε και φασαρία γι αυτό.

ΑΝ καμια φορά φωνάξω οτι θέλω βοηθεια, δεν μπορω όλα μόνη μου, και οτι δεν θα πάθει τίποτα να κάνει και κάτι τότε μπορει το άλλο πρωι αν δεν δουλεύει να πλύνει κανενα πιάτο(ομως μιλάμε μια φορά στο τρίμηνο).

Αυτά που λέτε σκούπισμα, σφουγγάρισμα, άπλωμα, ξεσκόνισμα, στρώσιμο είναι άγνωστες λέξεις. Για να μην πω για σουπερ μάρκετ (ΧΑ!), μπαλκόνια (ΧΑ ΧΑ!), σίδερο(ΧΑ ΧΑ ΧΑ!).

Και δεν ήθελε να πάρω και γυναίκα για να μην βάλουμε ξένη γυναίκα στο σπίτι λέει. Και οτι αυτός δεν κάνει γυναικείες δουλειές.

Ναι, δουλεύω λιγότερες ώρες απο αυτόν, αλλά πληρώνομαι το ίδιο με αυτόν. Δουλεύω όμως, βγαίνω απο το σπίτι. Γυρνάω το μεσημέρι και μαγειρεύω. Για να έρθει και να φάμε στις 3. Και μετά θα ξαπλώσει στον καναπέ και εγώ θα πλύνω πιάτα. Μπορεί να κάτσω κι εγώ λίγο. Το απόγευμα αυτός θα παει σε τίποτα συνεργεία σε φίλους κι εγώ θα κάνω όλες τις δουλειές, θέλει άλλο φαί για το βράδυ και μπορεί να ξαναμαγειρέψω. Αυτό προσπαθω να του το κόψω.

Οταν γυρίσει θα δει τηλεόραση, εγώ δουλειές. Μετά θα τον πάρει ο ύπνος στον καναπέ, εγω θα διορθώνω γραπτά.

Και όταν δουλεύει απόγευμα το ίδιο είναι, γυρναω μαγειρευω τρωμε παει στη δουλειά, γυρνάει βλέπει tv. Το πρωί πάει για καφέ ή βόλτες. Ούτε το κρεβάτι δεν στρώνει. Ούτε τις κάλτσες βάζει στα άπλυτα. Να βάλει πλυντήριο:shock:??ΧΑΑΑΑ!!!!! ¨Ελεος αυτα είναι γυναικεία!!!:evil:

 

Σώπα καλέ εσύ, μη μιλάς, εσύ έχεις ΑΝΤΡΑ!!!;):lol:

Ο δικός σου πρέπει να γίνει μέντορας μερικών εδώ μέσα, για να εκπληρώσουν τα όνειρά τους.:roll:

 

(ΥΓ. μα πώς αντέχεις?)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι γυναίκες είναι αυτές που δίνουν μάχη. Μάχη να πάνε το πρωί στη δουλειά, αφού πάνε πρώτα το παιδί σχολείο και αφού έχουν προλάβει να μαγειρέψουν απο το προηγούμενο βράδυ γιατί σχολάει πρώτα ο σύζυγος. Μάχη στο γραφείο με όλη την πίεση και την κούραση της καθημερινότητας. Μάχη όταν γυρνούν απο το γραφείο κατάκοπες και βρίσκουν άπλυτα πιάτα, μπουφάν και ρούχα απλωμένα στις καρέκλες της τραπεζαρίας, παπουτσια και κάλτσες απο δώ κι απο κεί. Μάχη το ΣΚ με πλύσιμο, σιδέρωμα, φασίνα. Και βέβαια πάντα να είναι ορεξάτες και να μην γκρινιάζουν για τίποτα. Κάπως έτσι ε? αγαπητέ Πάνο?

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σώπα καλέ εσύ, μη μιλάς, εσύ έχεις ΑΝΤΡΑ!!!;):lol:

Ο δικός σου πρέπει να γίνει μέντορας μερικών εδώ μέσα, για να εκπληρώσουν τα όνειρά τους.:roll:

 

(ΥΓ. μα πώς αντέχεις?)

 

Δεν αντέχω καλή μου, λυσσάω η γυναίκα αλλά η καλή μου πεθερούλα τον είχε τόσο καλομαθημένο που ούτε τα καθαρά ρούχα για μετά το μπανιο του δεν έβγαζε ο ίδιος. :shock:

Αθάνατη ελληνική οικογένεια!

Ούτε τοστ δεν ήξερε να ψήσει. Τώρα φτιάχνει και ομελέτα. :D:evil:

Link to comment
Share on other sites

Εμπρός με φόρα να πάμε προς τα πίσω.

Έτσι θέλω κι εγώ τον άντρα μου μωρεεεεεεε! Πασά! Πολεμιστή! Να τρέχει στο γιαπί με το φανελάκι το μινέρβα, να σοβατίζει την οικοδομή, να γυαλίζει το μπράτσο από τον τίμιο ιδρώτα. Το απόγευμα που θα σχολάσει να μπει βροντώντας την πόρτα του σπιτιού. Ο σκύλος (ή εγώ) να τρέξουμε να φέρουμε τις παντόφλες του. Να καθίσει στο στρωμένο τραπέζι κι αν τύχει και έχει παραπέσει λίγο αλάτι, να μου ρίξει μια ξανάστροφη. Αλλά δεν πειράζει, είναι άξιος αφού! Φέρνει τα λεφτά στο σπίτι και αν έρθει η κακιά η ώρα, θα μας προστατέψει από τους εισβολείς(Ιταλοί ή Γερμανοί θα είναι άραγες?).

Το βράδυ, μετά τον απογευματινό ύπνο φυσικά, θα πάει στο καφενείο με τους φίλους του (να προλάβω κι εγώ να κάνω κανένα σίδερο βρε αδερφέ), κι όταν γυρίσει (ό,τι ώρα θέλει) θα του κάτσω με χαρά γιατί είναι Ο ΑΝΤΡΑΣ μου.

Κι εσείς καρακάξες παλιοφεμινίστριες που θέλετε ισότητες, τι καταφέρατε? Σιδερώνουν οι άντρες σας τα ρούχα και ξεσκατίζουν τα παιδιά? Είναι γκέι τα στεφάνια σας μωρέ, ακόμα δεν το καταλάβατε?:mrgreen:

 

να πάμε και στο κολωκοτρονίτσι να μείνουμε ε????

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!!!

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω. Εγώ πάντα έλεγα και λέω πως ο πραγματικός άντρας, ο Αντρας με Α κεφαλαίο δε θα φοβηθεί ποτέ να κάνει τις δήθεν γυναικείες δουλειές γιατί ξέρει πως τίποτα δε θα αμφισβητίσει τον αντρισμο του. Αυτοί λοιπόν είναι οι άντρες 100%. Ενώ όλοι αυτοί που λένε: ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ.Τ.Λ.,αυτοί είναι τόσο ανασφαλείς που φοβούνται πως εάν κάνουν "γυναικείες" δουλειές αυτό θα επισκιάσει τον ανδρισμό τους. Αυτούς εγώ τους θεωρώ δήθεν άντρες. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ 100% ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ "ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ" ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΘΙΧΤΕΙ Ο ΑΝΤΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο αντρας μου κανει ολες τις δουλειες και οχι μονο βοηθα με το παιδι,αλλα απο 40 ημερων την κραταει μονος τα απογευματα διοτι εγω δουλευω!!!

Και δεν του ειπα εγω ποτε...θα την κρατας......το απαιτησε μονος του και μαλιστα απαγορευσε στην μητερα του να πηγαινει στο σπιτι οταν θα ειναι μονος του με το παιδι(γιατι ετσι φανταζοταν η πεθερα μου,οτι θα πηγαινει αυτη να κρατα το παιδι).

Απο την αρχη ελεγε οτι "το παιδι δεν το εκανε μονη της η γυναικα μου"....το παιδι πρεπει να μεγαλωνει με τους γονεις του....... οι υπολοιποι ειναι επισκεπτες!!!!

Πραγματικα νιωθω πολυ περηφανη για τον αντρα μου......γιατι παρολο που δουλευει σε μια παρα πολυ σκληρη και βαρια δουλεια απο τις 7 το πρωι,γυριζει στις 4 το απογευμα(μεχρι εδω ειναι αντρας????.....).....θα βοηθησει στις δουλειες του σπιτιου και επειτα θα κρατησει το μωρο!!(και απο δω και περα τι ειναι....γκευ?????? ή λιγοτερο αντρας???)

Και ναι......ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ με Α κεφαλαιο!!!!!!!!!!

Γιατι πολυ απλα ειναι ο αντρας ο υπευθυνος που αναλαμβανει τις ευθυνες του και συμμεριζεται την γυναικα του που δουλευει κι αυτη!!

Και πανω απ ολα νιωθει ο ιδιος πολυ σιγουρος και περηφανος για τον εαυτο του που ειναι ικανος να συνησφερει στην οικογενεια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΜΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο αντρας μου κανει ολες τις δουλειες και οχι μονο βοηθα με το παιδι,αλλα απο 40 ημερων την κραταει μονος τα απογευματα διοτι εγω δουλευω!!!

Και δεν του ειπα εγω ποτε...θα την κρατας......το απαιτησε μονος του και μαλιστα απαγορευσε στην μητερα του να πηγαινει στο σπιτι οταν θα ειναι μονος του με το παιδι(γιατι ετσι φανταζοταν η πεθερα μου,οτι θα πηγαινει αυτη να κρατα το παιδι).

Απο την αρχη ελεγε οτι "το παιδι δεν το εκανε μονη της η γυναικα μου"....το παιδι πρεπει να μεγαλωνει με τους γονεις του....... οι υπολοιποι ειναι επισκεπτες!!!!

Πραγματικα νιωθω πολυ περηφανη για τον αντρα μου......γιατι παρολο που δουλευει σε μια παρα πολυ σκληρη και βαρια δουλεια απο τις 7 το πρωι,γυριζει στις 4 το απογευμα(μεχρι εδω ειναι αντρας????.....).....θα βοηθησει στις δουλειες του σπιτιου και επειτα θα κρατησει το μωρο!!(και απο δω και περα τι ειναι....γκευ?????? ή λιγοτερο αντρας???)

Και ναι......ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ με Α κεφαλαιο!!!!!!!!!!

Γιατι πολυ απλα ειναι ο αντρας ο υπευθυνος που αναλαμβανει τις ευθυνες του και συμμεριζεται την γυναικα του που δουλευει κι αυτη!!

Και πανω απ ολα νιωθει ο ιδιος πολυ σιγουρος και περηφανος για τον εαυτο του που ειναι ικανος να συνησφερει στην οικογενεια μας!!!!

 

μπράβο του και μπράβο σας, και πραγματικά χαίρομαι οικογένειες σαν τη δική σας και συζύγους και πατεράδες όπως είναι ο δικός σας μπαμπάς, που είναι άξιοι και υπεύθυνοι, μακάρι και άλλοι να ακολουθούσαν το παράδειγμά του και με την ίδια συνέπεια που αποφάσιζαν να κάνουν οικογένεια, γιατί δεν νομίζω να τους πίεσε κανείς, με την ίδια να μοιράζονταν τις χαρές αλλά και τις ευθύνες με τις συντρόφους τους

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...