Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας πρέπει να είναι άντρας


Πάνος Β

Recommended Posts

Πολύ βολικά ορίζετε του άντρες εσείς οι .... σύγχρονες. Σας υπενθυμίζω πως οι γυναίκες ακριβώς πριν από εσάς δούλευαν, μεγαλωναν παιδιά, κάναν το σπίτι, μαγείρευαν χωρίς να χρειάζεται να μιξοκλαίνε στα forums. Αντε... γίνατε για τον...

 

 

ε...αντρουπί....βρε ρας....μην παρεκτρεπεσαι.....για πες τι διαφορετικο έκανε η γιαγιά σου απο εμένα....για να καταλάβω....παώ το παιδι σχολειο δουλευω....μαγειρευω πλένω καθαριζω σιδερωνω τα τελευταια χρονια πληρωνω εξ ολοκληρου ολους τους λογαριασμου απο τον δικο μου μισθο...σχολειο παιδιου δεη τηλέφωνα νερο....και σουπερ μαρκετ.....και τα πάντα για το παιδι....ο συζηγος μου πληρωνει μονο το αυτοκινητο του και καμια φορα και τα τηλεφωνα...και όμως δεν με νοιάζει....προσπαθώ να τον βοηθεισω να στησει την δική του επιχειρηση.....και όχι μόνο εγώ και άλλες τόσες γυναικες που κάνουν τα ίδια....

για πες ποια ειναι η διαφορα...?δεν σε ειρωνευομαι...........απλά θέλω τα επιχειρηματα σου....και πολυ φιλικά σε ρωταω

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Morcelina μου ξεχνάς ότι υπάρχουν πολλοί άντρες ακόμη που δεν είναι με ένα στυλό και έναν υπολογιστή...Εγώ στον δικό μου κύκλο τουλάχιστον έχω ελάχιστους που να κατέχουν τέτοιες "προνομιακές" θέσεις...

 

Γιαυτό και εγώ το ξεκαθάρισα που αναφέρομαι. Ναι δεν ασχολούνται όλοι με ελαφριές δουλειές, γραφείου, μαγαζιά, κλπ, αλλά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό σήμερα από ότι πριν πενήντα χρόνια. Νομίζω παλιά υπήρχε ο διαχωρισμός ανδρικές και γυναικείες δουλειές γιατί πράγματι οι δουλειές πιου κάναν οι άντρες και απαιτούσαν δύναμη και αντοχή ήταν πολυ πιο απαιτητικές από αυτές που κάναν οι γυναίκες. Τώρα όμως έχω την εντύπωση ότι πολλοί άντρες κάνουν δουλειές που είναι πολύ πιο ελαφριές από τις δουλειές του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θέτεις πολύ όμορφα και αναλυτικά τα επιχειρήματά σου. Αλλά δεν αντιιλαμβάνομαι το συλλογισμό. Να το πάρω λίγο αντίστροφα; Δηλαδή οι γυναίκες παλιότερα που ασχολούνταν με τις δουλειές του σπιτιού, μου λες πως όταν ήρθε μια δύσκολη στιγμή πήγαν να ...απλώσουν; Γιατί εγώ άλλα έχω μάθει. Για γυναίκες που και όπλο σήκωσαν και ρίχτηκαν σε πολύ σκληρούς αγώνες και τα κατάφεραν. Ή μήπως θες να μου πεις πως σήμερα οι γυναίκες που και δουλεύουν και κρατούν σπίτια δεν είναι διεκδικητικές. Και πώς επιβιώνουν σε σκληρούς εργασιακούς χώρους;

 

Για μένα όλοι, και άντρες και γυναίκες είμαστε όντα που παλεύουμε για την επιβίωση. Και προσαρμοζόμαστε ή θα έπρεπε να προσαρμοζόμαστε στις εκάστοτε συνθήκες. Ο άντρας που αντιλαμβάνεται τις σημερινές ανάγκες ενός σπιτιού και βοηθάει, είναι πολύ άντρας αν θέλεις να το πούμε έτσι. Γιατί προσαρμόζεται, λειτουργεί δημιουργικά, κάνει αυτό που η οικογένειά του χρειάζεται και στην τελική δεν κομπλάρει ότι θα τον πούν λιγότερο άντρα γι' αυτό το λόγο.

Εμένα προσωπικά με ξενερώνει πολύ περισσότερο ένας άντρας που δεν μπορεί να κάνει μία δουλειά με το πρόσχημα ότι είναι άντρας. Τον ανδρισμό τον είχα ταυτίσει με δυναμισμό και με ενεργητικότητα. Όχι με ένα παθητικό πλάσμα που δεν μπορεί ....να βρει τις παντόφλες του (όπου παντόφλες συμπληρώνετε ό,τι θέλετε: ετοιμάσει το φαί του, πλύνει τα ρούχα του, φροντίσει τα παιδιά του κ.λπ, κ.λπ...).

 

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!!!

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω. Εγώ πάντα έλεγα και λέω πως ο πραγματικός άντρας, ο Αντρας με Α κεφαλαίο δε θα φοβηθεί ποτέ να κάνει τις δήθεν γυναικείες δουλειές γιατί ξέρει πως τίποτα δε θα αμφισβητίσει τον αντρισμο του. Αυτοί λοιπόν είναι οι άντρες 100%. Ενώ όλοι αυτοί που λένε: ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ.Τ.Λ.,αυτοί είναι τόσο ανασφαλείς που φοβούνται πως εάν κάνουν "γυναικείες" δουλειές αυτό θα επισκιάσει τον ανδρισμό τους. Αυτούς εγώ τους θεωρώ δήθεν άντρες. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ 100% ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ "ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ" ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΘΙΧΤΕΙ Ο ΑΝΤΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσακια ξερετε τι βλεπω???Επειδη δεν ανοιξαμε εμεις το θεματακι αλλα και σιγουρα δεν μυξοκλαιμε(!) απλα μερικα αγορακια εχουν προβληματιστει απ την ανεξαρτησια μασ και νιωθουν την αναγκη ν ανοιγουν τετοια θεματα για να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι ΑΝΤΡΟΥΚΛΕΣ και οχι εμας στην ουσια ;) Χρονια πολλα!

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

σας ζητούμε την προσοχή στο παρακάτω κείμενο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=78132

(παρεμβάσεις σε συζητήσεις )

ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν η δουλεια του αντρα μου ηταν τετοια, πιστεψε με, δεν θα τον αφηνα ουτε το ποτηρι του να σηκωσει. αλλά βλεπεις ο αντρας μου δουλευει τις ωρες που δουλευω κι εγω. εχει στη δουλεια του τις εντασεις που εχω κι εγω στη δικη μου. το απογευμα κανουμε αγωνα δρομου ποιος θα παει πρωτος σπιτι, ποιος στο σουπερ, ποιος θα προλαβει να μαγειρεψει κτλ κτλ.

εν συντομια, δεν βλεπω πως μοιαζει η ζωη του παπου με τη δικη μας.

 

Ίσως αν οι δουλειές μας ήταν παρόμοιες όπως περιγράφει η φίλη παραπάνω κάποια πράγματα να τα έβλεπα λίγο διαφορετικά..

Υπάρχουν φορές που ο δικός μου σύζηγος έφευγε στις 6 το πρωί και επέστρεφε στις 3 τα ξημερώματα χωρίς ποτέ του να παραπονεθεί για κούραση...

 

Εμπρός με φόρα να πάμε προς τα πίσω.

Έτσι θέλω κι εγώ τον άντρα μου μωρεεεεεεε! Πασά! Πολεμιστή! Να τρέχει στο γιαπί με το φανελάκι το μινέρβα, να σοβατίζει την οικοδομή, να γυαλίζει το μπράτσο από τον τίμιο ιδρώτα. Το απόγευμα που θα σχολάσει να μπει βροντώντας την πόρτα του σπιτιού. Ο σκύλος (ή εγώ) να τρέξουμε να φέρουμε τις παντόφλες του. Να καθίσει στο στρωμένο τραπέζι κι αν τύχει και έχει παραπέσει λίγο αλάτι, να μου ρίξει μια ξανάστροφη. Αλλά δεν πειράζει, είναι άξιος αφού! Φέρνει τα λεφτά στο σπίτι και αν έρθει η κακιά η ώρα, θα μας προστατέψει από τους εισβολείς(Ιταλοί ή Γερμανοί θα είναι άραγες?).

Το βράδυ, μετά τον απογευματινό ύπνο φυσικά, θα πάει στο καφενείο με τους φίλους του (να προλάβω κι εγώ να κάνω κανένα σίδερο βρε αδερφέ), κι όταν γυρίσει (ό,τι ώρα θέλει) θα του κάτσω με χαρά γιατί είναι Ο ΑΝΤΡΑΣ μου.

Κι εσείς καρακάξες παλιοφεμινίστριες που θέλετε ισότητες, τι καταφέρατε? Σιδερώνουν οι άντρες σας τα ρούχα και ξεσκατίζουν τα παιδιά? Είναι γκέι τα στεφάνια σας μωρέ, ακόμα δεν το καταλάβατε?:mrgreen:

 

να'χαμε να λέγαμε..κοινώς δημιουργία εντυπώσεων...

αλήθεια που ακριβώς είδες κάποιος να συμερίζεται αυτά που γράφεις ?:confused:

 

φιλενάδα εδω θα διαφωνησω...δεν ειναι το θέμα πως ο άντρας της έχει λεφτά....ειναι 2 και απο οτι ξέρω και η dalia δουλευει....απλά η κοπέλα μίλησε για το ρόλο του άντρα και της γυναίκας αυτη θέλει τον άντρα της πασά....μαγκιά της....ο καθένας όπως του αρέσει....

.....

;)

σ'ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις

 

lenaki μου,ετσι οπως το διαβασα το μετεφρασα ως "Ο αντρας ο σωστος σου παρεχει γυναικα".

:shock::shock:

διαβάζω ξαναδιαβάζω αυτό που έγραψα, ξέρω ότι στον γραπτό λόγο έχω ένα θεματάκι αλλά πραγματικά είναι παντελώς δικό σου συμπέρασμα...

δεν είμαι τόσο ρηχός άνθρωπος christiana...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικά ορίζετε του άντρες εσείς οι .... σύγχρονες. Σας υπενθυμίζω πως οι γυναίκες ακριβώς πριν από εσάς δούλευαν, μεγαλωναν παιδιά, κάναν το σπίτι, μαγείρευαν χωρίς να χρειάζεται να μιξοκλαίνε στα forums. Αντε... γίνατε για τον...

 

Αν και η ζωή της σημερινής γυναίκας δεν είναι πιο εύκολη από του άντρα εντούτοις από ότι φαίνεται είναι πιο εύκολο να προσδιορίσει την ταυτότητά της.

 

Παλαιότερα χωρίς άντρα δεν επιβίωνε η οικογένεια και σε αυτό είμαι πεπεισμένη όσο και να λέμε ότι η παλιά γυναίκα ήταν υποζύγιο και τράβαγε όλο το ζόρι. Ειλικρινά κάθε φορά που πάω να σηκώσω ένα σακί πάνω από 15 κιλά ομολογώ "να που χρειάζονται οι άντρες". Τελικά ίσως τότε ήταν πιο εύκολα τα πράγματα για τους άντρες όταν ο ρόλος τους στην οικογένεια και την κονωνία ήταν ξεκαθαρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

lenaki μου,ετσι οπως το διαβασα το μετεφρασα ως "Ο αντρας ο σωστος σου παρεχει γυναικα".

Μπορει να ηταν λαθος.

 

Rasputin,μπραβο και ευγε για τους τροπους σου.

Βλεπω απο αυτες τις λιγες λεξεις τι σωστη δουλεια κανανε οι πιο παλιες γυναικες,οι παραδοσιακες γυναικες,στην ανατροφη των παιδιων τους.

 

 

:wink::wink::wink:

δεν υπάρχει θέμα λιγο πολυ όλες κλεινουμε στην ίδια άποψη γι αυτο το διευκρινησα...για να μην υπάρχουν παρεξηγισεις μεταξυ μας....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

η πληρης συγχηση λεμε!

 

Στο κειμενο σου βρηκα τοσα κενα.....

βρε πανο, καταρχην τι θα πει "ο αντρας για να ειναι αντρας" και για ποια μαχη λεμε δεν καταλαβα. θεωρω οτι κανεις λογικα αλματα σε πραγματα που λυνονται απλα.

 

δεν εχει να κανει με ανδρισμο. ειναι απλα συνθηκες. και φυσικα δεν φταινε οι γυναικες για αυτο.

 

αυτο που περιγραφεις για τους παππουδες μας ηταν ο χωρισμος των ρολων προκειμενου να επιβιωση η οικογενεια. ουτε ανδρισμος , ουτε τιποτα.

 

τωρα το μοιρασμα αυτο απαιτει και την συμμετοχη του αντρα στο σπιτι αφου και η γυναικα βγαινει εξω.

 

δεν καταλαβαινω γιατι το να σιδερωνεις σε κανει λιγοτερο αντρα. με την λογικη αυτη το να δουλευεις και να βγαζεις λεφτα σε κανει λιγοτερο γυναικα.

 

στην δικια μας οικογενεια επειδη εγω δεν δουλευω , ο αντρας μου δεν σιδερωνει. ειναι το μοιρασμα για να ισορροπησει η οικογενεια. αυτος κουραζεται εξω, εγω μεσα. αν δουλευα και εγω θα κρατουσαμε αλλιως ισορροπιες.

 

η αλλαγη και η κατακτηση απο τα χρονια των παππουδων μας ειναι οτι πλεον ειμαστε ισοι. οχι ιδιοι αλλα ισοι.

 

στα χρονια του παππου μας , αν η γυναικα νευριαζε τον αντρα μπορουμε ευκολα να φαει και το ξυλο της. Τον καθηστα αντρα αυτο???

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν οι δουλειές μας ήταν παρόμοιες όπως περιγράφει η φίλη παραπάνω κάποια πράγματα να τα έβλεπα λίγο διαφορετικά..

Υπάρχουν φορές που ο δικός μου σύζηγος έφευγε στις 6 το πρωί και επέστρεφε στις 3 τα ξημερώματα χωρίς ποτέ του να παραπονεθεί για κούραση...

 

 

 

να'χαμε να λέγαμε..κοινώς δημιουργία εντυπώσεων...

αλήθεια που ακριβώς είδες κάποιος να συμερίζεται αυτά που γράφεις ?:confused:

 

ντάλια μου ειρωνικά το λέει

 

;)

σ'ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις

 

 

:shock::shock:

διαβάζω ξαναδιαβάζω αυτό που έγραψα, ξέρω ότι στον γραπτό λόγο έχω ένα θεματάκι αλλά πραγματικά είναι παντελώς δικό σου συμπέρασμα...

δεν είμαι τόσο ρηχός άνθρωπος christiana...

 

έχεις δικιο ο γραπτος λόγος ειναι λίγο απροσωπος ηρεμίστε δεν ειπε και η χριστιάνα ότι εισαι ρηχη....απλά δεν κατάλαβε έτσι όπως το έγραψες...ότι εννοείς....αυτά που όλες συμερόμαστε....δεν υπάρχει λόγος να πιανόμαστε απλά απο τις λέξεις...το λέω για όλες και όχι αποκλειστικά για σενα....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο Αντρας με Α κεφαλαίο δε θα φοβηθεί ποτέ να κάνει τις δήθεν γυναικείες δουλειές γιατί ξέρει πως τίποτα δε θα αμφισβητίσει τον αντρισμο του. Αυτοί λοιπόν είναι οι άντρες 100%. Ενώ όλοι αυτοί που λένε: ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Κ.Τ.Λ.,αυτοί είναι τόσο ανασφαλείς που φοβούνται πως εάν κάνουν "γυναικείες" δουλειές αυτό θα επισκιάσει τον ανδρισμό τους. Αυτούς εγώ τους θεωρώ δήθεν άντρες. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ 100% ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ "ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ" ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΘΙΧΤΕΙ Ο ΑΝΤΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ.

 

Αυτό ακριβώς!

Χρόνια πολλά και καλά!

Link to comment
Share on other sites

η πληρης συγχηση λεμε!

 

Στο κειμενο σου βρηκα τοσα κενα.....

βρε πανο, καταρχην τι θα πει "ο αντρας για να ειναι αντρας" και για ποια μαχη λεμε δεν καταλαβα. θεωρω οτι κανεις λογικα αλματα σε πραγματα που λυνονται απλα.

 

δεν εχει να κανει με ανδρισμο. ειναι απλα συνθηκες. και φυσικα δεν φταινε οι γυναικες για αυτο.

 

αυτο που περιγραφεις για τους παππουδες μας ηταν ο χωρισμος των ρολων προκειμενου να επιβιωση η οικογενεια. ουτε ανδρισμος , ουτε τιποτα.

 

τωρα το μοιρασμα αυτο απαιτει και την συμμετοχη του αντρα στο σπιτι αφου και η γυναικα βγαινει εξω.

 

δεν καταλαβαινω γιατι το να σιδερωνεις σε κανει λιγοτερο αντρα. με την λογικη αυτη το να δουλευεις και να βγαζεις λεφτα σε κανει λιγοτερο γυναικα.

 

στην δικια μας οικογενεια επειδη εγω δεν δουλευω , ο αντρας μου δεν σιδερωνει. ειναι το μοιρασμα για να ισορροπησει η οικογενεια. αυτος κουραζεται εξω, εγω μεσα. αν δουλευα και εγω θα κρατουσαμε αλλιως ισορροπιες.

 

η αλλαγη και η κατακτηση απο τα χρονια των παππουδων μας ειναι οτι πλεον ειμαστε ισοι. οχι ιδιοι αλλα ισοι.

 

στα χρονια του παππου μας , αν η γυναικα νευριαζε τον αντρα μπορουμε ευκολα να φαει και το ξυλο της. Τον καθηστα αντρα αυτο???

 

συμφωνώ απόλυτα και μπραβο σου που το βλέπεις έτσι...οτι για τις ισσοροπίες της οικογένειας και οι δυο συμβάλεται με τον τρόπο σας....χαίρομαι πολυ που αν και δεν εργάζεσαι έχεις το μυαλό να σκεφτείς λογικά και όχι σαν μερικές που ενώ έχουν την πολυτελεια ο σύντροφος τους να τους παρέχει πολλά....άνεση κοπελα για τις δουλειες του σπιτιού ταξίδια και άλλα πολλά κάθονται και γκρινιάζουν οτι αυτες τα κανουν όλα....μπράβο σου....αυτό ειναι οικογένεια.......:-):-)

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα και μπραβο σου που το βλέπεις έτσι...οτι για τις ισσοροπίες της οικογένειας και οι δυο συμβάλεται με τον τρόπο σας....χαίρομαι πολυ που αν και δεν εργάζεσαι έχεις το μυαλό να σκεφτείς λογικά και όχι σαν μερικές που ενώ έχουν την πολυτελεια ο σύντροφος τους να τους παρέχει πολλά....άνεση κοπελα για τις δουλειες του σπιτιού ταξίδια και άλλα πολλά κάθονται και γκρινιάζουν οτι αυτες τα κανουν όλα....μπράβο σου....αυτό ειναι οικογένεια.......:-):-)

 

και εγω αυτο θεωρω οικογενεια :-P:P

 

να σαι καλα:o:smile:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και η ζωή της σημερινής γυναίκας δεν είναι πιο εύκολη από του άντρα εντούτοις από ότι φαίνεται είναι πιο εύκολο να προσδιορίσει την ταυτότητά της.

 

Παλαιότερα χωρίς άντρα δεν επιβίωνε η οικογένεια και σε αυτό είμαι πεπεισμένη όσο και να λέμε ότι η παλιά γυναίκα ήταν υποζύγιο και τράβαγε όλο το ζόρι. Ειλικρινά κάθε φορά που πάω να σηκώσω ένα σακί πάνω από 15 κιλά ομολογώ "να που χρειάζονται οι άντρες". Τελικά ίσως τότε ήταν πιο εύκολα τα πράγματα για τους άντρες όταν ο ρόλος τους στην οικογένεια και την κονωνία ήταν ξεκαθαρισμένος.

 

συμφωνώ απόλυτα και έχω και παραδειγμα της οικογενειας μου....ο προγιαγιά μου στην εποχη του εμφυλιου οι αντάρτες έσφαξαν τον άντρα της την ώρα που του κλεβανε την σοδειά...ο προπάπους μου ήταν 27 χρονων η γιαγιά έμεινε εκεινη την εποχη με 5 παιδιά μόνη....έστειλε τον παπου μου στην θεσ/κη σε ενα χωριο σε μια ξαδερφη της για να μηντον απαγαγουν για λίτρα... (είχαν τοτε πολλά μαγαζια σε επαρχιακή πολη και πολλά στρεμματα σε γη)για να ζήσει η μανα του με 4 κοριτσια μιας και ο παπους μου ηταν το μοναδικό αγόρι.....της πηραν οι επιτηδιοι τα περισσότερα μαγαζιά για ένα κομμάτι ψωμι...και τα κτήματα ήταν τοσα πολλά που δεν μπορούσε να τα δουλεψει μόνη της....κάποια κατάφερε να τα κρατήσει με την βοήθεια του δάσκαλου που κατεγραψε την περιουσια της και άλλα της τα πήραν αργότερα με τον αναδασμό κοροιδευοντας την.......αν ζουσε ο προπαπους δεν θα τόλμαγε κανεις.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

η πληρης συγχηση λεμε!

 

Και που να δεις τι γίνεται όταν ο άντρας έχει πιο ελαφριά δουλειά από τη γυναίκα ή είναι μακροχρόνια άνεργος. Πως μοιράζονται τότε τις δουλειές του σπιτιού και των παιδιών; Καλά έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμη και άντρες και γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ απλά ήθελα να ρωτήσω

όλους εκείνους τους άντρες που ΚΟΜΠΛΑΡΟΥΝ....

 

...είναι άξιοι να δουλεύουν ΜΟΝΟ EKEINOI

και να φέρνουν χρήματα ΜΟΝΟ EKEINOI

 

έτσι ώστε να "μένει" η γυναίκα στο σπίτι

 

και να ασχολείται αποκλειστικά εκείνη με τις

"γυναικείες" δουλειές?? :confused:

 

YΓ:Rasputin,

για την εποχή που λες εσύ οτι οι γυναίκες δούλευαν

ξεχνάς μια σημαντική λεπτομέρεια:

 

έκαναν καμιά 10-αριά παιδιά και βοηθούσαν ΟΛΟΙ!

Τα μεγάλα παιδιά φρόντιζαν τα μικρά και ούτω κάθε εξής...

Link to comment
Share on other sites

Υπεραπλουστευμένη η συλλογιστική του Πάνου:δηλαδή εμείς που όλη την ημέρα κάνουμε (μεταξύ άλλων) και δουλειές του σπιτιού (δηλαδή αντί για σπαθί σφουγγαρίστρα) θα έπρεπε να είμαστε ντιπ ζώα, να μας μιλάνε και να κρυβόμαστε. (η σφουγγαρίστρα σφουγγαρίστρα αλλά αν πας να μας πειράξεις θα σε πνίξω με την χλωρίνη).

 

Πράγματι την γιαγιά μου την φόρτωναν στην καρότσα και δούλευε στα χωράφια, εγώ μάλιστα φεμινίστρια δεν δ'ηλωσα ποτέ, αλλά για να μυξοκλάψουμε κι εγώ λίγο, τι σχέση έχει η δουλειά της γιαγιάς μας με τις συνθήκες που επικρατούν σήμερα στην ζωή μιας γυναίκας;

Ξυπναω το πρωί, βγαίνω στην κίνηση, τρώω και κανένα μπινελίκι αν αλλάξω λωρίδα γιατί είμαι γυναίκα,φτάνω στην δουλειά μου, όπου πρέπει να δουλεύψω καλύτερα από τον άντρα για να μην πουν ότι έχω γκόμενο το αφεντικό, πρέπει να είμαι χαρούμενη για να μην με πουν σκύλα, αλλά όχι και πολύ χαρούμενη για να μην με πουν ξεκ..., να είμαι φιλική, αλλά όχι πολύ, μήπως του έρθει του αφεντικού να μου πιάσει και τον κ.....

Να γυρίσω πάλι μέσα στο μποτιλιάρισμα στο σπίτι και να αρχίσει η δεύτερη δουλειά, μαγείρεμα, σκούπισμα κλπ κλπ κλπ και ανάλογα την ηλικία του παιδιιού μύξες, εμετοί, διάβασμα.

Επίσης να μην ξεχάσω να χαμογελάω για να μην ακούσω την κλασική ατάκα "πάλι την γκρίνια άρχισες;", γιατί ο άντρας μου "ήταν όλη μέρα στην δουλειά"

 

Άσε λοιπόν αγάπη μου το σπαθί και άπλωσε τα ρούχα για να προλάβει να κοιμηθεί η μανούλα λίγο, και αν μπουν στην πόλη οι οχτροί θα τους εξηγήσω εγώ την κατάσταση...

 

ΥΓ.Εγώ που πληρώνω μόνη μου την κοπέλα που ερχεται για τα χοντρά, είμαι μεγάλο κορόιδο;

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Υπεραπλουστευμένη η συλλογιστική του Πάνου:δηλαδή εμείς που όλη την ημέρα κάνουμε (μεταξύ άλλων) και δουλειές του σπιτιού (δηλαδή αντί για σπαθί σφουγγαρίστρα) θα έπρεπε να είμαστε ντιπ ζώα, να μας μιλάνε και να κρυβόμαστε. (η σφουγγαρίστρα σφουγγαρίστρα αλλά αν πας να μας πειράξεις θα σε πνίξω με την χλωρίνη).

 

Πράγματι την γιαγιά μου την φόρτωναν στην καρότσα και δούλευε στα χωράφια, εγώ μάλιστα φεμινίστρια δεν δ'ηλωσα ποτέ, αλλά για να μυξοκλάψουμε κι εγώ λίγο, τι σχέση έχει η δουλειά της γιαγιάς μας με τις συνθήκες που επικρατούν σήμερα στην ζωή μιας γυναίκας;

Ξυπναω το πρωί, βγαίνω στην κίνηση, τρώω και κανένα μπινελίκι αν αλλάξω λωρίδα γιατί είμαι γυναίκα,φτάνω στην δουλειά μου, όπου πρέπει να δουλεύψω καλύτερα από τον άντρα για να μην πουν ότι έχω γκόμενο το αφεντικό, πρέπει να είμαι χαρούμενη για να μην με πουν σκύλα, αλλά όχι και πολύ χαρούμενη για να μην με πουν ξεκ..., να είμαι φιλική, αλλά όχι πολύ, μήπως του έρθει του αφεντικού να μου πιάσει και τον κ.....

Να γυρίσω πάλι μέσα στο μποτιλιάρισμα στο σπίτι και να αρχίσει η δεύτερη δουλειά, μαγείρεμα, σκούπισμα κλπ κλπ κλπ και ανάλογα την ηλικία του παιδιιού μύξες, εμετοί, διάβασμα.

Επίσης να μην ξεχάσω να χαμογελάω για να μην ακούσω την κλασική ατάκα "πάλι την γκρίνια άρχισες;", γιατί ο άντρας μου "ήταν όλη μέρα στην δουλειά"

 

Άσε λοιπόν αγάπη μου το σπαθί και άπλωσε τα ρούχα για να προλάβει να κοιμηθεί η μανούλα λίγο, και αν μπουν στην πόλη οι οχτροί θα τους εξηγήσω εγώ την κατάσταση...

 

ΥΓ.Εγώ που πληρώνω μόνη μου την κοπέλα που ερχεται για τα χοντρά, είμαι μεγάλο κορόιδο;

 

 

 

εμοτικον που χειροκροταει αντε πεστα χρυσοστομη...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακόμη ψάχνω να βρω που ακριβώς ειπώθηκε ότι οι άντρες που κάνουν σίδερο, σφουγγάρισμα, μαγείρεμα είναι λιγότερο άντρες από αυτούς που δεν κάνουν...

αν μπορείται παρακαλώ βοηθήστε με...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia μου,δεν εγραψα καπου οτι εισαι ρηχος ανθρωπος (δεν με διαβαζεις αρκετα μου φαινεται,θα στο ελεγα ανετα).

Τα συμπερασματα σαφως ειναι δικα μου,αφου εγω το διαβαζω,αλλιως σκεφτομαι εγω,αλλιως εσυ.

Το θεμα εληξε απο μενα,μιας και οπως λες καταλαβα λαθος.

Τα δεδομενα της ζωης σου ειναι αυτα,οποτε αυτη ειναι η αποψη σου

Απλα ισως θα επρεπε,για την ουσια της συζητησης,να βαλεις τον εαυτο σου σε μια αλλη θεση,πχ,δουλευω 12 ωρες,εχω 3 παιδια,δεν εχω παππουδογιαγιαδες να βοηθησουν,ουτε λεφτα για οικιακη βοηθο,τι κανω?

Κι'εγω εβαλα μια δυσκολη περιοδο της ζωης μου,οχι την καθημερινοτητα μου που δεν εχω αναγκη την βοηθεια του αντρα μου και τον αφηνω να λιωνει στο play station.

 

Toτε τι κανουμε,μας ξενερωνει η βοηθεια του???

 

 

Γεια σου,fenaki μου,πυροσβεστη,γιατι αγχωθηκες καλε?:D

 

Rasputin κι'εσυ με μαντεψιες βγαζεις τα πορισματα σου.:wink:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σου πω φιλε Πανο (που σε συμπαθω κιολας αλλα μου τα χαλας γενικα) και θα επανελθω με λεπτομερειες. Μιλας για τον πατερα σου και τον παππου σου και τους καθαρους ρολους τους και τρια πουλακια στου Διακου το ταμπουρι με τα συγχωρησεως. Στο πολεμικο μουσειο Θεσ/νικης θα δεις μια πτερυγα αφιερωμενη στον δευτερο παγκοσμιο. Μια της Βεμπο και μια για τα οχυρα. Εκει καπου μεσα εχει μια βιτρινα με την στολη και τα παρασημα ενος στρατηγου των οχυρων που πολεμησε οχι μονο εκει και εγινε ηρωας αλλα και σε πολλες αλλες μαχες. Δεν λεω ονομα........μονο οτι ηταν ο παππους μου.........και ο ΚΥΡΙΟΣ αυτος με ξεσκατιζε και με αλλαζε οταν γεννηθηκα..............με υιοθετησε και ηταν ο πατερας μου.......ο ηρωας του πολεμου ΠΟΤΕ δεν ειδε το ξεσκατισμα ως κατι υποτιμητικο.......

 

Συμπερασματα δικα σας..........

 

ΥΓ: Επισης στον Δευτερο Παγκοσμιο οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ηταν γυναικες (με παιδια και οικογενειες που ξεσκατιζαν) αλλα εκοβαν λαρυγγια καλυτερα απο αντρες......οι γνωστες φονισσες......γνωριζεις?.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βολικά ορίζετε του άντρες εσείς οι .... σύγχρονες. Σας υπενθυμίζω πως οι γυναίκες ακριβώς πριν από εσάς δούλευαν, μεγαλωναν παιδιά, κάναν το σπίτι, μαγείρευαν χωρίς να χρειάζεται να μιξοκλαίνε στα forums. Αντε... γίνατε για τον...

 

Εσυ παλι εχεις ξεφυγει τελειως λεμε ε? .......μπαινεις και γραφεις μια εξυπναδα για να αναψεις φωτιες η οποια προσβαλει επιτηδες. Καλα οχι οτι ειχα ποτε ιδιαιτερες βλεψεις απο το ατομο σου απο αποψη επιχειρηματολογιας αλλα λεμε τωρα.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...