Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πουλάκι αγοριών/φίμωση


Recommended Posts

Εγώ και στον μεγάλο μου γιό που τώρα είναι 4,5 ετών και στον μπέμπη 4,5 μηνών η παιδίατρος συνέστησε όταν σαράντισαν να το τραβάμε απαλά και λίγο-λίγο την ώρα του μπάνιου. Ο μεγάλος μου ο γιός δεν είχε πρόβλημα. Στον μπέμπη δυσκολευόμουν και χθες που πήγαμε στην παιδίατρο του το άνοιξε περισσότερο και λίγο γκρίνιαξε αλλά είναι τώρα μια χαρά. Του βάζω και μια αλοιφή και δεν τρέχει μια. Ο παιδίατρος της φίλης μου της είπε να μην το πειράζουν και όταν με το καλό ο μπέμπης της χρονίσει θα κάνουν ένα "χειρουργείο ρουτίνας" όπως της είπε χαρακτηριστικά. Εγώ είμαι αντίθετη με τη διαδικασία του χειρουργίου και θεωρώ ότι ότι μπορείς να το προβλέψεις και βοηθά στο να αποφύγεις το νυστέρι, είναι καλό να γίνεται. Γιατί να βάζουμε τα μωρά σε τέτοιες διαδικασίες και ταλαιπωρίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oupsssssss koritsia.... agxothika pali !!!

Exo rothsei ton paidiatro gia ayto to thema (epeidh mia fora pou phgame kai perimename apekso petyxame ena agoraki mesa pou tou to katebaze ki epatha sok) kai mou eipe oti an tha kano oti mou deiksei kai to frontizo tha pane ola kala... Omos apo oti diabazo... den einai etsi... Kai perimeno mpemph !!! AAAAAAAA

Fobithika

Link to comment
Share on other sites

Oupsssssss koritsia.... agxothika pali !!!

Exo rothsei ton paidiatro gia ayto to thema (epeidh mia fora pou phgame kai perimename apekso petyxame ena agoraki mesa pou tou to katebaze ki epatha sok) kai mou eipe oti an tha kano oti mou deiksei kai to frontizo tha pane ola kala... Omos apo oti diabazo... den einai etsi... Kai perimeno mpemph !!! AAAAAAAA

Fobithika

 

Μαριλενάκι μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο! Δεν θέλουν όλα τα πουλάκια επεμβάσεις και χειρουργεία! ΟΙωακείμ για παράδειγμα δεν χρειάστηκε να κάνει τιποτα τέτοιο.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

χαλινο λεγεται και αυτο κατω απο τη γλωσσα μας.για θυμισου που το εχουν τα αγορακια αυτο...ειναι ιδιο!(απο τη κατω μερια)το κεφαλακι κατεβαινει ολο και κατι το σταματαει και ποναει το παιδι παρα πολυ!αυτο μαλλον θα χρειαστει επεμβαση κανονικη....

 

 

 

Τελικα δεν χρειαστηκε χειρουργειο,μας εδωσε μια αλοιφη και δεν ποναει πια!!ηταν τοσο απλο???

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμας πριν 2 μηνες το ανοιξε - προχωρησε η παιδιατρος , ταλαιπωρηθηκε το καημενο με τα τσισα του , ετσουζε , βαζαμε αλειφη , περασαν 2-3 μερες και σταματησε

 

Το ανοιγουμε καθημερινα σε καθε μπανακι οσο παει

 

Παλι ομως μου φαινεται κολημενο οπως πριν του το προχωρησει η παιδιατρος

 

Τη ρωτησα πριν λιγες μερες και ειπε να μην ανησυχω ειναι οκ

Μπαμπάς....άκου να δεις......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριλένα δεν υπάρχει λόγως να αγχώνεσαι και μένα ο γιος μου όταν ήταν νεογέννητο μου έδειξε η παιδίατρος πως να το κατεβάζω και στην αρχή δεν ήθελα και το έκανε ο μπαμπάς του, όμως όταν το προσπάθησα ήταν τόσο απλό που ειλικρινά δεν υπάρχει λόγως ούτε να το σκέφτεσαι...!!!

 

Η κουνιάδα μου που ο παιδίατρός της δεν της είπε τίποτα να κάνει από μικρό που ήταν στα δύο του χρόνια και αφού άλλαξε παιδίατρο αναγκάστηκε να κάνει μια μικρή επέμβαση.

 

Τελικά η επιλογή παιδιάτρου είναι ίσως το θέμα που πρέπει να σε ανησυχεί αλλά και τότε όταν έρθει η ώρα όλα θα τα βρεις μια χαρά...!!!! Don't worry...!! :D

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω βασικα σας παραθετω μια ερωτηση για χαρη της κουμπαρας μου που στις 14 του αυγουστου εκανε το δευτερο παιδακι της και ειναι γιος.

προχθες που μιλουσαμε μου ειπε οτι ο παιδιατρος της της ειπε να μην το αγγιξει το πουλακι του παιδιου και οταν παει 2 χρονων θα το ξανακοιταξουν.

εμεις παλι αντιθετα στον δικο μας , αυτο που μας ειχαν πει και οι 3 παιδιατροι που τον ειχαν κοιταξει ειναι να το ανοιγουμε καθε φορα απο λιγο και οντως ετσι καναμε.

οταν πηγε 2,5 , πηγαμε στην παιδιατρο και τραβηξε τελειως οσο ειχε μεινει δηλ.

πονεσε λιγο αλλα μετα απο 2 μερες του περασε.

πιστευω οτι συτο ειναι το σωστο.

και η κουμπαρα μου ρωταει τι να κανει.

παρεπιπτοντως αυτη μενει αθηνα.

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και η δική μου παιδίατρος και οι παιδίατροι στο παίδων που τον είδαν (και δεν ήταν και λίγοι!) μου είπαν να το κατεβάζω κάθε φορά λιγάκι, όσο πάει και να το καθαρίζω. Όχι πολύ όμως γιατί θα πληγωθεί! Δεν ξέρω ακόμα αν κάνω καλά, είναι πολύ μικρός, αλλά αυτό κάνω!

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites

H επέμβαση γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημα σοβαρής φίμωσης ή μόλυνσης (το πύον που γράφτηκε σε παραπάνω ποστ σημαίνει ότι υπήρχε φλεγμονή).

Τα περισσότερα αγοράκια είναι αναμενόμενο να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να μη χρειάζονται καμία επέμβαση. Δεν είναι φυσιολογικό ούτε λογικό να γεννιούνται τα περισσότερα παιδιά με ανατομικό πρόβλημα. Είναι αναμενόμενο να γεννιούνται και κάποια παιδιά με ανατομικό πρόβλημα αλλά σίγουρα αυτά δεν θα είναι τα περισσότερα αλλά μια μικρή μειοψηφία.

 

Όλα τα αγοράκια έχουν φυσιολογικά πιο κλειστή τη βάλανο, αν αύτη τραβιέται βίαια και πληγώνεται έστω ελαφρά (από τον παιδίατρο ή τους γονείς) τότε πολύ συχνά δημιουργούνται συμφύσεις και ενώ υπήρχε η φυσιολογική φίμωση που θα εξελίσσονταν κανονικά σε μη φίμωση, τελικά με τις συμφύσεις δημιουργείται πραγματική φίμωση που θέλει επέμβαση.

 

Δυστυχώς πολλοί παιδίατροι δεν έχουν εκπαιδευτεί όσο θα έπρεπε στο θέμα. Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι παρεμβατικοί και προβαίνουν σε περιττές επεμβάσεις που οδηγούν αργότερα στο χειρουργείο...

 

Το θέμα είναι πώς θα αξιολογήσει ο γονιός την κατάσταση...

αν δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα τότε είναι καλύτερα να αφήνουμε ήσυχο το παιδί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aglaia επειδή σε αυτό το θέμα βλέπω ότι είσαι αρκετά ενημερωμένη, μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις πηγές ή ιστοσελίδες που αναφέρεται αυτό το θέμα συγκεκριμένα, μιάς και απο ότι καταλαβαίνω και αυτό είναι ένα απο τα θέματα για τα οποία οι παιδίατροι ή δεν είναι ενημερωμένοι ή δεν ξέρω τι άλλο.

 

επίσης μηπως ξέρεις εάν η κατάσταση αυτή υπάρχει και σε άλλες χώρες της ευρώπης (είναι δηλαδή θέμα πολιτικής περισσότερο του παιδίατρου) ή είναι πρόβλημα χωρών όπου οι παιδίατροι δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι?

 

(εάν είναι πρέπει να προστεθεί και αυτό το θέμα στα ερωτήματα προς την παιδιατρική εταιρεία)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και τωρα να επανελθω στο θεμα.......

Ο μπεμπης μας ειναι 3 μηνων και κατι... οπως ειχα ξαναπει σε σχετικη ερωτηση στον παιδιατρο μας, πριν καν γεννησω,,, μου ειχε πει οτι οταν ερθει η ωρα θα μου δωσει οδηγιες και αν τις ακολουθησω δεν θα εχουμε κανενα προβλημα.... Ακομα δεν μου εχει πει τιποτα .... Την προπερασμενη εβδομαδα ομως που πηγαμε παλι μια μαμα που γνωρισα στο σαλονι μου ειπε οτι ειχαν παει για να κατεβασει ο γιατρος το πουλακι του αγοριου της (ηταν το δευτερο) κι οταν την ρωτησα γιατι και αν δεν ειχε ακολουθησει τις οδηγιες του γιατρου... μου ειπε οτι ο γιατρος μας ειναι αντιθετος με το να κανουν κατι οι γονεις και προτιμαει οταν ερθει η ωρα να το κανει ο ιδιος... !!! Με τρομοκρατησε!!!! Βεβαια θυμαμαι ο γιατρος μου το χει πει απο παλια οτι λιγοι ειναι οι γονεις που ακολουθουν πιστα τις συμβουλες του .... και ισως γιαυτο να μην το ειπε στην συγκεκριμενη... λεω εγω τωρα... αλλα κι αν ειναι ετσι ???

Εχω αγχωθει τρελα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Την επομενη φορα θα τον ρωτησω μετα φοβου ψυχης......

Link to comment
Share on other sites

Ο Χαράλαμπος ειναι 18 μηνων , στις τελευταίες 3 επισκέψεις (ανα μήνα )

η παιδ/τρος , του έχει κατεβάσει το πουλάκι του και το έχει καθαρίσει.

Αυτό που έχει συμβουλεύσει εμένα είναι να το καθαρίζω, για αν αποφύγουμε κάποια ενδεχόμενη μόλυνση, όσο μπορώ καθε φορά που κανουμε μπάνιο και τίποτα άλλο. Με το να προσπαθώ εγω να να το κατεβάζω εγω , ισως του κάνω κακό ( εννοωντας τον λάθος χειρισμό )

παρά καλό ! :?

Μεχρι ωρας όλα πάνε καλά αλλα την τελευταία φορά , μαλλόν πόνεσε και τον έτσουζε γιατι έπιανε το πουλάκι του και έδειχνε να τον ενοχλεί! :(

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία επίσκεψη που κάναμε στον παιδίατρο μας είπε αυτό ακριβώς. Ότι εμείς δεν παρεμβαίνουμε εκτος και αν προκύψει καποιο πρόβλημα το οποίο καθιστά την επέμβαση του γιατρού απαραίτητη πχ. μια ουρολοίμωξη. Γενικότερα πάντως αφήνουμε τα πράγματα να εξελιχθούν μόνα τους

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Marilena στον Ιωακείμ το κατέβαζε μόνο η παιδίατρος κάθε μήνα, όταν πηγαίναμε επίσκεψη. Γύρω στους 8-10 μήνες μου είπε να το κατεβάζω και να το πλένω καθημερινά. Απο τότε ξεκίνησα να το κάνω, μέχρι τότε δεν είχα ασχοληθεί καθόλου. Οποτε μην ανησυχείς, είναι μικρούλης ακόμη για να αρχίσεις τα ανεβοκατεβάσματα :lol: .

Πως φαίνονται οι κοριτσομάνες εεεε :P

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον μπέμπη μας ευτυχώς δεν είχαμε κανένα τέτοιο πρόβλημα, αν και το φοβόμουνα πάρα πολύ επειδή έχω ακούσει από φίλες μου διάφορα...

Με τις οδηγίες του παιδιάτρου το κατέβαζα λίγο λίγο, ως εκεί που πήγαινε, και το καθάριζα από κάτι ασπράκια που μαζεύονταν. Στους 3,5 μήνες κατέβηκε το πετσάκι ευτυχώς χωρίς πόνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Από τη στιγμή που γεννήθηκε και με τη σύμφωνη γνώμη της μαίας, της παιδιάτρου και από ότι ήξερα από τους δύο ανιψιούς μου, κάθε φορά που τον άλλαζα το κατέβαζα απαλά ως εκεί που πήγαινε από μόνο του, χωρίς να πιέσω καθόλου. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι κάποια στιγμή (στους πολύ πρώτους μήνες, δε θυμάμαι ακριβώς) θα του βάζαμε ξυλοκαίνη και θα το τραβούσε εκείνη πιο απότομα. Πίστευα ότι ήταν πολύ νωρίς για να επέμβουμε με τέτοιο τρόπο και με τον τρόπο μου δεν την άφησα να το κάνει. Συνεχίζοντας αυτό το απαλό κατέβασμα, είδα ότι κατέβαινε όλο και πιο πολύ μέχρι που μου είπε και η παιδίατρος ότι είναι μια χαρά. Από τότε συνεχίζω μια φορά την ημέρα, συνήθως στο μπανάκι του, για να το καθαρίζω και καλά.

Μην αγχώνεστε πάντως, δεν είναι τίποτα. Μιλάμε πάντα για ένα απαλό τραβηγματάκι, το οποίο ποτέ δεν τον ενόχλησε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας πω τωρα το κουφο !!!

Εχθες ηρθε σπιτι η νεα μας παιδιατρος (μαλλον θα αλλαξουμε οριστικα... η αποσταση δεν μας βοηθαει !!!)... και... ειδε το πουλακι του μπεμπη... το τραβηξε λιγο, μου εδειξε ποσο πρεπει για να το κανω κι εγω μια φορα την ημερα.... και τι μου ειπε και ειμαι :D:D:D ?

 

Ειναι λεει ΤΕΛΕΙΟ και δεν χρειαζεται τιποτα... θα του το κανω ετσι οπως μου εδειξε μια φορα την ημερα, για λογους καθαριοτητας και για να παραμεινει τοσο τελειο οσο ειναι !!! Τιποτα λεει δεν θα χρειαστει παραπανω !!! ΛΕΤΕ ?????????????????????????????

 

Πάμε τωρα στο πρακτικο μερος... Δεν ξερω αν το κανω καλα η οχι ή λιγο κλπ, αλλα εκτος του οτι δεν ειναι και τιποτα φοβερο... ο κυριος οχι μονο δεν ενοχλειται κλπ, αλλα σκαει και στα γελια !!! χαχα !!! Παιδι της μαμας του ειναι στο γελιο αυτο το παιδι !!!

 

Καπως καλυτερα νιωθω, ελπιζω μονο μην του κανω κανενα κακο !!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

εμάς μας έτυχε ακριβώς το αντίθετο. όταν γεννήθηκε ήταν όλα μια χαρά. το κατεβαζα κάθε φορά που τον έκανα μπάνιο όσο πήγαινε, χωρίς να το πιέσω για να το καθαρίσω. όταν όμως βάλαμε μία αλοιφή (dactador) για κάτι σπυράκια που είχε βγάλει, έκλεισε μπροστά! η γιατρός είπε να μην κάνω κάτι διαφορετικό απ' ότι έκανα μέχρι τότε, κι αυτό θα επανέλθει μόνο του. το πρόβλημα είναι ότι είκοσι μέρες τώρα δεν έχει επανέλθει! επιπλέον μου είπε ότι δούμε ότι χρειάζεται παρέμβαση θα το κάνει παιδοχειρούργος στα δύο του. έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία?

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμένα από την αρχή μου είπε να το κατεβάζω λιγό λίγο για να το καθαρίζω και τώρα πια που είναι 10 μηνών έχει κατέβει τελείως. με αυτό τον τρόπο ούτε ουρολοίμωξη έπαθε ποτέ το παιδί ούτε άλλου είδους προβλήματα προέκυψαν

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΔΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΑΚΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ (ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΦΟΒΟ), ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕ ΚΙ ΕΤΣΙ ΕΦΥΓΑΝ ΤΑ ΑΣΠΡΑΚΙΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ (ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ) ΠΟΥ ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΦΙΜΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ).

Link to comment
Share on other sites

και εμασ ειχε πει ο γιατροσ να μην το κατεβάζουμε εμείσ . ο παιδοχειρουργόσ τον έχει δει δύο φορέσ και την τελευταία μασ ειπε να το κατεβάζουμε, ενώ την πρώτη φώναζε ότι δεν πρέπει να το αγγίζουμε. βγάλε άκρη....

σε έξι μήνεσ θα πρέπει να μασ ξαναδεί. εγω φοβαμαι οτι δεν θα αποφύγουμε την επεμβαση. απ'οτι ξερω την κάνουν σε ηλικία 5 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Και οι γιατροι εδω σου λενε να μην το πειραζεις οσο ειναι μικρος. Οταν ο παιδιατρος ειδε τον μικρο μου που ηταν 8 μηνων μου ειπε να το κατεβαζω εγω οσο παει χωρις να το ζοριζω. Τωρα εχει αρχισει και φαινεται το κεφαλακι. Παντως υπαρχει ενα συστατικο απο μεσα αυτοκαθαρισμου και ετσι καθαριζεται οταν ειναι μικρος (δεν ξερω αν το λεω σωστα).

 

Αουτσ!! Τι ηταν αυτο που διαβασα που ο γιατρος το τραβηξε λεει αποτομα?? Μπορει να του κανεις μεγαλη ζημια.

 

Α! και ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει το ανοιγμα να γινει απο μηνων μεχρι και την ηλικια των 4.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες κ ολους , ειμαι νεο μέλος και βλεποντας αυτην την συζητηση ειπα να καταθέσω κ την δική μου εμπειρια

 

Ο γιος μου ειναι 28 μηνων , απο μωρο συχνα ρωτουσα τον παιδιατρο /τρους τι μπορω να κάνω για να βοηθήσω ωστε να εμφανιστει φυσιολογικα η βάλανος. Οι γνωμες ηταν πολλες , αλλοι να το κατεβάζω καθε φορα που κανει μπανιο λιγο λιγο αλλοι να μην το αγγιζω καθολου.

 

Ο σταθερος παιδιατριος που το παρακολουθουσε δεν εκρινε οτι ειχε κανενα προβλημα , η τρυπουλα ηταν μικρη υπερβολικα δεν φαινοταν καθολου τιποτα. Οταν ο μικρός ηταν 16 με 17 μηνων μια Κυριακη ενιωσε εντονο πονο καθε φορα που ειχε ουρα , δεν ξερω πως κ γιατι μιας κ δεν ειμαι καθολου των γιατρων κ δεν τρεχω για ψιλου πηδημα ουτε του τηλεφωνω , (αφου ειχα παρει τον παιδιατρο μου κ με συμβουλεψε να περιμενω κ να του δωσω ponstan) τον πηρα στα επειγοντα , οπου διεγνωσαν ουρολοιμωξη κ μου εκλεισαν ραντεβου για να το κατεβασει ο παιδοχειρούργος με το χερι

 

Πηγα στο ραντεβου κ ο παιδοχειρουργος αφου τον εξετασε μου ειπε οτι ειναι απο γεννησης του το πεος του ετσι κλειστο το ονομασε σωληνοτω(?) κ οτι επρεπε να γινει περιτομη και πολυ καλα εκανα που δεν το πειραξα ουτε του το κατεβαζα λιγο λιγο γιατι μπορει να πορκαλουσα μεγαλυτερη ζημια

 

Κανονιστηκε η επεμβαση με ολικη ναρκωση , μαλιστα ο γιατρος με ρωτησε αν ηθελα να βγαλει εντελως το πετσακι η να το αφησει λιγο , προτιμησα το δευτερο

 

Η επεμβαση φανηκε αιωνας , ηταν ομως στην ουσια 45 λεπτα περιπου στο χειρουργειο , μειναμε μιση ημερα στο νοσοκομειο , ειχαμε φυσικα καποια ταλαιπωρια μετα αλλα ολα πηγαν καλα , το πεος του δεν φαινεται καθολου σαν περιτομης κ χαιρομαι πολυ που το εκανε εγκαιρως .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...