Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πιο περιεργα ονοματα( φτουυυ....μακρια απο μας!)


vera

Recommended Posts

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες οπότε δεν ξέρω αν το αναφέρατε.

Άκουσα λοιπόν το Ωραιοζήλη (υποκοριστικό Ζήλη) και γιορτάζει όπως μου είπαν της Αγίας Παρασκευής.

 

 

Alcyon μιας και είπες για καλόγριες δανείζομαι : Φιλοθέη και Μαλβίνα

 

 

 

edit: το μόνο όνομα που μου "χτυπάει" άσχημα είναι το Μπέμπα. Έχω γνωρίσει,πολύ παλιότερα, γυναίκα μεγάλης ηλικίας που έτσι είναι (ήταν) γραμμένη στην ταυτότητά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 694
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες οπότε δεν ξέρω αν το αναφέρατε.

Άκουσα λοιπόν το Ωραιοζήλη (υποκοριστικό Ζήλη) και γιορτάζει όπως μου είπαν της Αγίας Παρασκευής.

 

 

Alcyon μιας και είπες για καλόγριες δανείζομαι : Φιλοθέη και Μαλβίνα

 

 

 

edit: το μόνο όνομα που μου "χτυπάει" άσχημα είναι το Μπέμπα. Έχω γνωρίσει,πολύ παλιότερα, γυναίκα μεγάλης ηλικίας που έτσι είναι (ήταν) γραμμένη στην ταυτότητά της.

 

Πείτε κι άλλα!! :lol::lol::lol: Οι καλόγριες που είχαν το όνομά μου έκαναν παρέα με... μια Αρσενία και μια Ευνίκη... καλά ονόματα;; :lol::lol::lol:

 

Τη "Μπέμπα" βαρέθηκαν να τη βαφτίσουν ή τη βάφτισαν "μπεμπα"; :?: Πάντως αν τη βάφτισαν έτσι, κρίμα τα βαφτίσια... άδικα τα έκαναν... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα.........θυμηθηκα μια κοπελια που ειχα γνωρισει καποτε και την φωναζαν................Barbie!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Το κανονικο της ονομα ειναι Βαρβαρα,αλλα το πιο αστειο της υποθεσης ειναι οτι,οταν ακους το ονομα barbie σου ερχεται στο μυαλο μια γυναικα σαν την κουκλα...........και αυτη ηταν σαν 10 barbie μαζι!!!!! :lol::lol::lol::lol:

(Δεν εχω κατι με τις γεματουλες γυναικες,μην παρεξηγηθω,απλα οταν την γνωρισα πρωτη φορα και μου συστηθηκε....μου φανηκε πολυυυυυ αστειο!!!)

Link to comment
Share on other sites

 

Alcyon μιας και είπες για καλόγριες δανείζομαι : Φιλοθέη και Μαλβίνα

 

Πείτε κι άλλα!! :lol::lol::lol: Οι καλόγριες που είχαν το όνομά μου έκαναν παρέα με... μια Αρσενία και μια Ευνίκη... καλά ονόματα;; :lol::lol::lol:

 

 

Όχι κάνανε παρέα με τη Θεοπίστη, τη Θεονύμφη, τη Θεοκλείτη, τη Θεόπεμπτη, την Παρθενία και τη Θεόπη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα βρε alcyon πεεεεεεεεςςςςςςς.... :lol:

 

Από τι αρχίζει;;;;;;

 

Εγώ το Ζαμπέτα σκέφτηκα όταν είπες για επώνυμο πολλών αλλά αν δεν... Μήπως σε λένε Παπαδοπούλα;;;; :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ok..Σε αυτή τη σελίδα ναι... υπάρχει και το δικό μου όνομα! :lol::lol::lol:

 

Sorry που δε θα το πω ακριβώς... γιατί είναι είπαμε... σήμα κατατεθέν!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon εμένα προσωπικά μου αρέσει το όνομά σου... αλλά δε θα το μαρτυρήσω :wink:

Είναι πράγματικά πολύ ξεχωριστό!

Και μια και λέτε για περίεργα ονόματα κάποτε γνώρισα ένα Σκευοφύλακα που τον φώναζαν Βάκη και γνωρίζω και μια Παγώνα.

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια και λέτε για περίεργα ονόματα κάποτε γνώρισα ένα Σκευοφύλακα

 

Γιατί κάποιον να τον ονομάσουν έτσι; Κάποια ιστορία θα υπάρχει από πίσω... :roll:

 

Eίχα ρωτήσει κι εγώ... Η απάντηση που μου έδωσαν είναι πως το συγκεκριμένο όνομα ήταν το όνομα κάποιου παππού και πως είναι αρκετά συνηθισμένο στην οικογένειά τους.

Διαβάζοντας αυτό το άρθρο στη wikipedia καταλήγω στο συμπέρασμα πως μάλλον κάποιο πρόγονο θα είχαν με το συγκεριμένο αξίωμα και τελικά από τίτλο το έκαναν κι όνομα...

Άλλωστε με βάση την ίδια πηγή το όνομα αυτό συνηθίζεται σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.

*

Link to comment
Share on other sites

Με το όνομά μου δεν αντιμετώπισα προβλήματα από παιδιά στο σχολείο. Μοιάζει καλογερικό αλλά κανένα μα κανένα παιδί δε μου επιτέθηκε φραστικά ή με κακία για το όνομά μου. Λέγανε πως είναι παράξενο και δεν το έχουν ξανακούσει. Ένιωθα πως είχα κάτι ξεχωριστό και πως ήμουν διαφορετικη από τους άλλους και επομένως σημαντική, μοναδική.

 

Οι μεγάλοι όμως... με πείραζαν με κάποιο λογοπαίγνιο. Έδειχναν ξαφνιασμένοι και άλλοι με ρωτούσαν αν είχαμε κανέναν παπά ή καλόγερο/καλόγρια για παππού-γιαγιά. Τα μοναδικά πειράγματα που θυμάμαι είναι μόνο από μεγάλους και μάλιστα δασκάλους (σε φροντιστήρια και σπανιότερα στο σχολείο). Ακόμα κι αυτά τα πειράγματα ξέρω πως δεν τα έλεγαν με κακία και γελούσα κι εγώ μαζί τους. Μόνο η μαμά μου τσατιζόταν και ήθελε να "ζητήσει το λόγο" από τις "καρακάξες" όπως έλεγε... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Τελικά νομίζω πως μάλλον εμείς ως γονείς φοβόμαστε την πιθανότητα να κοροϊδεψουν το παιδί μας ενώ κάτι τέτοιο δε συμβαίνει (τουλάχιστον όχι από τους συνομήλικους). Αν και μερικά ονόματα παρα-είναι τραβηγμένα... :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάγκαλος (οχι ο γνωστος!) να λεγεται ο μπαμπας και Κατάκαλος ο γιος, το εχετε ακουσει?Ε το εχω συναντησει και αυτο!!!

 

Την κοπελα που κανει μαθημα μουσικοκινητικης αγωγης στην κορη μου τη λενε Κορτέσα.

 

(Οσο διαβαζω το θεμα,ολο και καποιο ακομη θα μου ερθει στο νου!)

Link to comment
Share on other sites

Πάγκαλος (οχι ο γνωστος!) να λεγεται ο μπαμπας και Κατάκαλος ο γιος, το εχετε ακουσει?Ε το εχω συναντησει και αυτο!!!

:shock::shock::shock:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Χαρίζουν γέλιο στον κόσμο, μπράβο τους!!!!!! :P

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Το Διοτίμα το έχετε ξανακούσει;

 

Όχι αλλά ποτέ δεν είναι αργά :wink:

 

 

 

ετσι λένε τη κόρη του καθηγητή Λιαντίνη!

Ψάχνωντας στο νετ βρήκα ότι η Διοτίμα ήταν Πυθαγόρεια φιλόσοφος, οπότε δεν με εκπλήσσει το όνομα που έδωσε στην κόρη του. Άλλη Διοτίμα ξέρω, όμως δεν έχω την οικειότητα να τη ρωτήσω για το όνομά της.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...