Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πιο περιεργα ονοματα( φτουυυ....μακρια απο μας!)


vera

Recommended Posts

Ναι αλλα το αν την 'Κατερινα' θα την αποκαλούν Καιτη, Κατια, Αικατερινη, Κατερινα ή Κατίνα, και τον Δημήτρη τον φωνάζουν Μητσο, Μιμη ή Δημήτριο ειναι θεμα μοδας, ή 'τασης' για να το πω αλλιώς...

Και το να είναι ένα όνομα δημοφιλές καποια εποχή, μοδα δεν είναι? Πειράζει να το παραδεχτουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 694
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και το να είναι ένα όνομα δημοφιλές καποια εποχή, μοδα δεν είναι? Πειράζει να το παραδεχτουμε?

Θυμηθέίτε στις δεκαετίες '60 και '70! Τότε ήταν της μόδας τα υποκοριστικά σε βαθμό κακουργήματος!!! Ο Δημήτρης γινόταν Ντίμης ή Τάκης, ο Κωνσταντίνος Κοκός ή Ντίνος, η Ζωή Ζωζώ, η Φωτεινή Φωφώ, και πάει λέγοντας. Τον μπαμπάμου τον λένε Άγγελο και τον φώναζαν Λάκη (ευτυχώς το αποτίναξε γρήγορα και ξανάγινε Άγγελος!!!). Φυσικά και έιναι θέμα μόδας τα ονόματα!!! Πριν από 20 χρόνια ποια Αναστασία κρατούσε ολόκληρο το όνομά της;;; Όλες Σούλες, Νατάσες και Τασίες. Χρειάστηκε ένα σίριαλ και μια παιδικά ταινία για να συνηθίσουμε και να αγαπήσουμε ολόκληρο το όνομά μας. Κι αυτό έγινε μόδα.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως είναι θέμα μόδας, ειδικά τα υποκοριστικά, αλλά δεν είναι καλύτερα να δώσουμε ένα όνομα στο παιδί που να μπορεί να το χρησιμοποιεί αυτούσιο, χωρίς να το μετατρέψει σε "Λάκης-Σάκης-Μάκης-Ρούλα-Σούλα-Κούλα" κλπ; Αλλιώς τι νόημα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο είχαμε ούτε έναν, ούτε δύο, αλλά ΕΠΤΑ Δημήτρηδες, σε σύνολο 30 παιδιών στην τάξη. Και η βαφτιστήρα μου είναι η ΠΕΜΠΤΗ Κατερίνα στην οικογένειά της!!!

Δεν είναι θέμα μόδας τα ονόματα, μάλλον είναι θέμα κολλημένων παππουδογιαγιάδων που θέλουν ντε και σώνει ν' ακούσουν το όνομά τους, ακόμα κι αν αυτό είναι Αρχέλαος, Θεοδούλη ή Ραμπελία...

Λίγη πρωτοτυπία θα ήταν ό,τι πρέπει :D

Βρε Lilly Μου, υπάρχει μεγαλύτερη πρωτοτυπία από το να σε λένε Ραμπελία;;; :D:D:D:D:D (Μα πού το βρήκες;;;)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τη μικρασιάτισσα γιαγιά μου την έλεγαν Αρχοντία. Όταν γεννήθηκε η αδερφή μου είπε "Άπαπα, μη χαντακώσετε το κοριτσάκι και το πείτε Αρχοντία, δεν είναι ωραίο" . Κι έτσι η Δήμητρα τη γλύτωσε! Μετά όμως της κακοφάνηκε της γιαγιάς που δεν ακούστηκε το όνομά της. Κι έτσι την πλήρωσε η μικρότερη ξαδέρφη μου, που τη φωνάζουν Ντία! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η γιαγιά σου souzy :lol:

 

Την κολλητή μου τη βάφτισαν Ζαφειρία... Εμένα μ' αρέσει, και της φίλης μου το ίδιο, αλλά οι γονείς αποφάσισαν να την φωνάζουν, πώς αλλιώς; ΡΟΥΛΑ! Και της έμεινε...

 

Άλλο τραγικό όνομα: Ξενοφώνη :shock:

Ο παππούς Ξενοφών, απέκτησε μόνο εγγονές, και αποφάσισε να το... κάνει γυναικείο! Μην χαθεί ντε η ονοματάρα του!!!

 

Και το καλύτερο: Ταμπέλα γιατρού κάπου προς νότια προάστια Αθήνας....

Ποθητή Τρομπέτα (α καλό εεε;;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ας σοβαρευτουμε λιγο κ μη χαντακωνουμε τα παιδια μας με οτι ασχετο ονομα υπαρχει για να ευχαριστησουμε τις γιαγιαδες κ τους παπουδες!! Εχω αρκετους γνωστους που θα διναν τα παντα για να αλλαξουν το ονομα τους κ που εχουν εντελως ασχετα ονοματα με αυτα που τους δωθηκαν. Κριμα δεν ειναι?Ιδιως στο σχολειο θυμαμαι καποια παιδακια περασαν πολυ δυσκολες στιγμες.. Εγω δε θα το εκανα με τιποτα στο παιδι μου αυτο που να κοπανιουνται ολοι κατω! Κ οσο αφορα τη συνεχεια του ονοματος της οικογενειας το θεωρω εντελως ανουσιο, λες κ ολοι κραταν απο καμια βασιλικη οικογενεια με ενδοξη παραδοση.. Αν ειναι δυνατον!!

Link to comment
Share on other sites

Μία είναι η Παναγία φυσικά, αλλά η συγκεκριμένη "ειδικεύεται" (ελπίζω να μην είναι ασέβεια) στις άτεκνες γυναίκες. Εχει ανάγκη ο άνθρωπος από τέτοιες εξειδικεύσεις. Όπως και στην αρχαιότητα, κάθε θεός και μία ειδικότητα. Και στο χριστιανισμό, αν το καλοσκεφτούμε, υπάρχει κάτι αντίστοιχο: η Αγία Παρασκευή για τα μάτια, ο Άγιος Στυλιανός για τα παιδάκια κοκ. Έτσι ξέρει ο καθένας που να καταφύγει για συγκεκριμένο πρόβλημα. Δική μας είναι η ανάγκη, όχι φυσικά της Παναγίας... Και μια και από όσο ξέρω δεν υπάρχει άγιος για όσες προσπαθούν να κάνουν παιδάκια αυτές που μετά από τάμα τα καταφέρνουν δίνουν στο παιδάκι τους το όνομα του "εξειδικευμένου" μοναστηριού.
εγώ θα συμφωνήσω εδώ! λόγω προβλήματος που διαγνώστηκε στην ακόμα αγέννητη μπεμπούλα μας αποφασίσαμε να την τάξουμε στον άγιο στυλιανό επομένως περιμένουμε την στελίνα μας... σκεφτήκαμε και σαν δεύτερο όνομα να πάρει της πεθεράς μου αλλά έχει και άλλη μια εγγονή το όνομά της οπότε της είπα ότι είναι μάλλον πλεονεξία να το δώσουμε και στην κόρη μας... :lol:

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την Νεφελη (καλα...το ερωτευτηκα το ονομσ σου, δεν παει να χει και 300 στο σχολειο :lol: ).....τι συνεχειες και κουραφεξαλα.......καθαρος εγωισμος ειναι!!!! Δλδ ο πεθερος μου που ηταν τσοπανος πρεπει να δωσει το ονομα του για να συνεχιστει η ενδοξη οικογενεια? Το επιθετο του θα δωσει!!!! Αρκετο ειναι!!!! Σε λιγο θα θελουν να περναμε και το dna τους στα παιδια και να τους κλωνοποιουμε...... :lol:

 

 

Παντως η μονη μοδα που βλεπω εγω στα ονοματα σημερα ειναι η αναγκη για αποστασιοποιηση της νεας γενιας απο τους καταναγκασμους των παππουδων...........και μιας και δεν αισθανονται την υποχρεωση να δινουν οτι ονομα υπαρχει διαθεσιμο στην οικογενεια ψαχνονται στην ελληνικη κουλτουρα για κατι πιο ευηχο....δεν νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα μοναδικοτητας οσο καλου γουστου........αν δεν μας ενοχλει που η μιση ελλαδα ειναι γιωργηδες και η αλλη μιση γιαννηδες, γιατι να μας ενοχλει που υπαρχουν 7 ιασονες, 5 νεφελες η 10 λυδιες σε ενα σχολειο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Για τα ταματα τωρα..........προτιμω να πει καποιος Μαρια το παιδι του που ειναι ταμενο στην Παναγια Τσαμπικα παρα να της κοτσαρει το Τσαμπικα σαν δευτερο ονομα στην εκκλησια χωρις μαλιστα να γραφτει στα χαρτια.......κι αυτο επειδη δεν αρεσει το ονομα.......

 

Αμα ταξεις το παιδι πρεπει το ονομα να ναι πρωτο και να το φωναζεις με αυτο.......ετσι πιστευω....δεν μπορεις να εκμεταλευσαι αγιους και μετα να θυμασαι κατι παπουδογιαγιαδες με αξιωσεις η να συνειδητοποιεις οτι δεν σου αρεσει το ονομα.....

 

 

Οσες εξειδικευσεις και να χει η Παναγια ειναι μια και μοναδικη και δεν νομιζω οτι πειραζει να βαζεις το ονομα της.......μαλλον ειναι στα πλαισια υπερβολης τα υποκοριστικα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ομως γιατι δεν ακουγαμε τοσο συχνα τα ονοματα

Νεφελη, Λυδια, Ιασονα, Φοιβος κτλ?

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα μοδας.

Καποιος εκανε την αρχη και εβγαλε την κορη του Νεφελη, και καλα εκανε. Ο αλλος σκεφτηκε¨ γιατι να εχει του ταδε πρωτοτυπο ονομα, θα τη βγαλω και εγω Νεφελη τη κορη μου¨. Ε καπως ετσι ξεκινησε.

 

Μιας και λεμε για παραξενα ονοματα, τον κουμπαρο μου τον λενε

Αστρινο. Εμενα δεν μου φαινεται πλεον παραξενο. Η γυναικα του τον

φωναζει καμια φορα Αστερι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μία θεία που τη λένε Σεβαστή και ξέρω και ένα όνομα με επίθετο που όταν το άκουσα γέλαγα δύο μέρες αλλά δεν ξέρω πως να σας το πώ είναι λίγο σοκινγκ και δεν ξέρω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω δημοσίως γιατί δεύτερη δεν υπάρχει με τίποτε !!!!!!!!!! αν το γράψω στα Αγγλικά να υπάρχει πρόβλημα άραγε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα χα χα!!!

Αυτο και αν ειναι.. μα καλα οι γονεις μυαλο δεν ειχαν?

Σε πληροφορώ πως τώρα είναι μεγάλη γυναίκα με εγγόνια και απορώ πώς το έβγαλαν αυτό το όνομα ? αλλά σε αυτή την περίπτωση συνδυάστηκε με του συζύγου ελπίζω τα παιδιά της να μην κάνουν το ίδιο έγκλημα στα παιδιά τους !!!!!! έστω και για να την τιμήσουν όσο και να την αγαπούν!!

εγώ πάντως επειδή έχω δύο ονόματα και όπως έχω ξαναγράψει εχω τραβήξει πολλά !!! δεν θα ήθελα τα παιδιά μου με τίποτε να βγάλουν και τα δύο εαν τους αρέσει το ένα που είναι και όμορφο δεν έχω πρόβλημα αλλιώς να βγάλουν ότι τους αρέσει είναι ωραίο να μπορείς να επιλέξεις όνομα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ομως γιατι δεν ακουγαμε τοσο συχνα τα ονοματα

Νεφελη, Λυδια, Ιασονα, Φοιβος κτλ?

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα μοδας.

Καποιος εκανε την αρχη και εβγαλε την κορη του Νεφελη, και καλα εκανε. Ο αλλος σκεφτηκε¨ γιατι να εχει του ταδε πρωτοτυπο ονομα, θα τη βγαλω και εγω Νεφελη τη κορη μου¨. Ε καπως ετσι ξεκινησε.

 

Γιατι παλιοτερα δεν μπορουσε να διανοηθει ενα ζευγαρι να βγαλει οτι ονομα θελει αυτο......ειτε οι παπουδες εκαναν κουμαντο ειτε οι νονοι........στα δικα μου μερη πχ, οι νονοι επελεγαν τα ονοματα και ολη η οικογενεια του πατερα μου εχει αρχαια ονοματα γιατι ο νονος ηταν δασκαλος .......μαλιστα κακοηχα ονοματα και στεναχωριοταν η γιαγια μου αλλα δεν μπορουσε να πει τιποτα....ηταν δικαιωμα του νονου να δωσει το ονομα που ηθελε......

 

Και λογω της οικογενειακης παραδοσης συνεχιζονταν τα ιδια και τα ιδια ονοματα παππουδογιαγιαδων........Ποιος μπορουσε να διανοηθει να μη δωσει το ονομα που του επεβαλλαν οι γονεις του? Ειδικα οι μαλθακοι συζυγοι?

 

Σημερα που απελευθερωνομαστε λιγο λιγο απο την οικογενειακη καταπιεση και αρχιζουμε να ψαχνομαστε λιγο σε αυτα τα πραγματα, ισως και λογω του βεβαρυμενου "μητρωου" με αντιστοιχα ασχημα η βαρετα ονοματα και βλεπουμε γονεις να θελουν να πρωτοτυπησουν και να σπασουν τις παραδοσεις........Σιγουρα τα σπανια παλιοτερα ονοματα γινονται πιο οικεια και συναντωνται συχνα πλεον, αλλα που το κακο? Δεν μας ενοχλουν οι 100 Μαριες ανα γειτονια και μας ενοχλουν οι 10 Ιασονες? Δεν ειναι κακο να θυμομαστε και απο που προερχομαστε........

 

Φυσικα και δινουμε ονοματα που ακουμε στον περιγυρο και μας αρεσουν.......κι εγω αναρρωτιομουν αν εκανα κορη πως θα την ονομαζα και σε αυτο το φορουμ βρηκα ενα σωρο υποψηφια....... :wink:

Το δικο μου ονομα ειναι απο τα σπανια και δεν γνωρισα ως σημερα καμμια συνονοματη, και δυο ξαδερφες μου δωσανε το ονομα μου στις κορες τους......μαλιστα με ρωτησαν αν με πειραζει!!!! :lol: Δεν ειναι οτι εγινε ξαφνικα μοδα....απλα το ακουγαν και τους αρεσε.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Η μεγάλη μου κόρη λέγεται Περσεφόνη.

Η μικρή μου κόρη θα ονομαστεί Αθηνά.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ... είναι τα ονόματα των γιαγιάδων.... :?

 

Παίξε κανένα λόττο!!! Τέτοια τύχη πια... να σου ζήσουν!

 

Εμένα πάντως το όνομά μου αν και πολλοί το χρησιμοποιούν σαν υποκοριστικό ΔΕ Μ' ΑΡΕΣΕΙ. Μετά από 10 χρόνια καζούρας (Γυμνάσιο - Λύκειο - Πανεπιστήμιο) "Κορίνα πάμε για μπόουλινγκ;;;" τι περιμένεις πια...

Άσε που έχω βαρεθεί πια ν' απαντάω στην κλασική ερώτηση όποιου με γνωρίζει: Κορίνα; Από που βγαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Κιομως το Κορινα ειναι απο τα ωραιοτερα γυναικεια ονόματα...Ειναι το ονομα της αδελφης μου η οποια μεχρι 10 χρονων την φωναζαμε Κορινα και πολύ ζηκευα με το κοινότυπο δικό μου ...Μαρία(εγω και οι μισες γυναικες...!)...

Η χαζη πήγε και το αλλαξε γιατι την κοροιδευαν και το ξανακανε Κατερινα...Τι να πώ!!!!! :?

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναγραψει αυτο:

στο χωριο βαφτισανε 1 αγορακι το ονομα του παππου του:

Δρακος.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΔΡΑΚΟΣ(ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ),ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΗΣ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΦΩΝΑΖΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ.SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΑΒΡΙΟ. ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΠΟΥΛΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗ ΜΥΚΟΝΟ ¨ΚΑΛΟΤΡΑΠΕΖΑΣ¨.[/u]

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να πείτε για το .... Δάφνις (αντρικό);

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...