Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποση τιμωρια πια???


Recommended Posts

Ο Κωνσταντινος ειναι μαλλον αρκετα ατακτος και πολυ συχνα οταν πηγαινω το απογευμα να τον παρω απο το σχολειο καθεται στην καρεκλα της τιμωριας. Σημερα ηταν παλι τιμωρια ΑΛΛΑ

Οι επιτηριτριες δεν ηξεραν να μου πουν το γιατι! Τον ειχε βαλει λεει τιμωρια η σναδελφος τους΄η οποια σχολαει πριν παω εγω. Απο οτι μου εχουν πει αυτες πανε στην αιθουσα στις 16:45 που σημενει οτι ο Κωνσταντινος ηταν τιμωρια για περισσοτερο απο 45 λεπτα μεχρι να παω να τον παρω με μια πιθανοτητα να μην ειχε καν καταλαβει το γιατι...

Πως πρεπει να αντιδρασω και απεναντι στον Κωνσταντινο αλλα και απεναντι στις επιτηριτριες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτός τι σου είπε?

Οι κανονισμοί του σχολείου τι λένε? Ποιά είναι η φιλοσοφία τους?

Μηπως πρέπει να δεις τι οδηγίες έδωσε (ή ξέχασε να δώσει) αυτή που τον έβαλε τιμωρία ή τι δεν καταλάβανε καλά οι επιτηρήτριες...

Την λένε "καρέκλα της τιμωρίας" ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτος λεει οτι δεν εκανε τιποτα. Στο χωρο που ειναι οι αιθουσες εχουν μια πιο μεγαλη με αρκετα παιχνιδια και λιγοτερα επιπλα και μαζευουν εκει τα παιδακια που μενουν μεχρι αργα. Εχουν μια καρεκλα κανονικη (για μεγαλους) και τη πρωτη φορα που τον ειδα να καθεται εκει μου ειπαν οτι ειναι τιμωρια.

Οι επιτηρητριες μου ειπαν οτι τον εβαλε η συναδελφος τους (δεν μου ειπαν ποια) και συνεχισαν την κουβεντα τους.

(Εχω ενα προβλημα με αυτες γενικοτερα γιατι δεν μιλαω καλα γαλλικα και αρνουνται να μου εξηγησουν τι συνεβει - μαλιστα το ειπαν και μπροστα μου αυτο)

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτα σε ενα παιδι 3 χρ.?τι λες τωρα!!!!!!απαραδεκτο εως εγκληματικο.αυτα που ξερω σαν μανα αυτα που εχω διαβασει και αυτα που διχνει τον τελευταιο καιρο (ντανταδες κτλ)λενε οτι οσο ειναι η ηλικια του παιδιου τοσα λεπτα τιμωρια.παραπανω ειναι αχρηστο μα οπως το ειπες κι εσυ δεν ηξερε για ποιο λογο καθοταν και να το ξερε 45 λεπτα ειναι αυτα!!μην το αφηνεις ετσι,αυριο να πας και να τους πεις οτι πανω απο (οσα λεπτα νομιζεις εσυ)δεν θα μπαινει τιμωρια το τριχρονο παιδι σου.και εαν υπαρχει προβλημα να το συζητησουν μαζι σου αναλυτικα για να δεις κι εσυ αν συμβαινει τπτ.

edit.αγγλικα δεν μιλανε οι βελγες?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλανε αγγλικα ουτε οι δασκαλοι. Οι επιτηρητριες δεν ξερω αν ειναι εκπαιδευτικοι αλλα σιγουρα αγγλικα δεν μιλανε.

Θα προσπαθησω να βρω αυτη που λεει ο Κωνσταντινος οτι τον εβαλε τιμωρια αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω μια και δεν ανηκουν στην δικαιοδοσια του σχολειου. Επισης ο συζυγος επιμενει α κρατησουμε χαμηλο προφιλ μην τον βαλουν (περισσοτερο) στο ματι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε τετράδιο επικοινωνίας; Μήπως θα μπορούσες να το ρωτήσεις γραπτά και να έχεις γραπτή απάντηση στο τετράδιο, για να σε βοηθήσει κάποιος και να μην έχεις το πρόβλημα της γλώσσας;

Link to comment
Share on other sites

Τετραδιο επικοινωνιας εχουμε με την δασκαλα του η οποια λεει οτι ειναι ησυχος και δεν κανει φασαριες. Μετα τις τρεις ομως ουσιαστικα εχει μονο φυλαξη δηλαδη πολυ περισσοτερα παιδια μαζι και χωρις συγγεκριμενες δραστηριοτητες. Οι επιτηρητριες απλα τα προσεχουν (?) μεχρι να παμε οι γονεις να τα παρουμε

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εξηγεις το θεμα της δασκαλας ζητωντας ευγενικα να βοηθησει και να μιλησει με τις επιτηρητριες?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά 45 λεπτά? Απαράδεκτο. 3-4 λεπτά αρκούν για την ηλικία του. Πρέπει να βρεις τρόπο να κάνεις κατι για αυτό. Και εμένα να βάζανε 45 λεπτά τιμωρία, ακόμα και αν ήξερα το λόγο......:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εξηγεις το θεμα της δασκαλας ζητωντας ευγενικα να βοηθησει και να μιλησει με τις επιτηρητριες?

 

Αυτό ακριβώς να κάνεις! Να τους εξηγήσει δε ότι δεν είναι δυνατό να μένει τόση ώρα τιμωρία! Και κάτι ακόμη... πώς είναι δυνατό στη δασκάλα του να είναι φρόνιμος και μετά να γίνεται ένα τόσο ζωηρό παιδί που να μπαίνει τόσο συχνά τιμωρία; Κάτι δεν μου πάει ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τότε ζήτα εγγράφως τον κανονισμό της επιτήρησης ώστε να μπορέσεις να καταλάβεις. Μου φαίνεται ότι

ποιος είναι υπεύθυνος για τις επιτηρήτριες το σχολείο / ο Δήμος?

Μπορείς να του ζητήσεις να σου γράφουν σε 2-3 προτάσεις αυτά που δεν μπορούν να σου πουν (ακόμη και αυτόματη μετάφραση στο internet θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις) και να κάνεις και εσύ το αντίστοιχο...

Δεν ξέρω αν το να μην μιλάς για να μην τους μπεις στο μάτι είναι καλή πρακτική, γιατί λίγο μου κάνει το θέμα σαν ρατσιστικό... Και εγώ θα παραπονιόμουν για αυτό, θα έλεγα ότι "το ότι δεν μπορώ εγώ να επικοινωνήσω καλά προφορικά στα γαλλικά δεν επιτρέπεται να ζημείωνει το παιδί μου και να το φέρνει σε μειονεκτική θέση" και θα έκανα αναφορά σε ρατσισμό εμμέσως τουλάχιστον γιατί ίσως και περι αυτού πρόκειται.

Έχεις δικαίωμα να ξέρεις τους κανονισμούς και εγγράφως (είμαι σχεδόν σίγουρη ότι παράτυπα τον κρατούσαν τόση ώρα) να ξέρεις τι προσόντα έχουν οι επιτηρήτριες,

και να ξέρεις τι γίνεται με το παιδί σου - παρόλο που δεν μπορείς να ξέρεις την γλώσσα. Να τους ζητήσεις για καλύτερη συνεργασία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς να κάνεις! Να τους εξηγήσει δε ότι δεν είναι δυνατό να μένει τόση ώρα τιμωρία! Και κάτι ακόμη... πώς είναι δυνατό στη δασκάλα του να είναι φρόνιμος και μετά να γίνεται ένα τόσο ζωηρό παιδί που να μπαίνει τόσο συχνά τιμωρία; Κάτι δεν μου πάει ...

 

Με τη δασκαλα εχουν δραστηριοτητες και ειναι πιο λιγα παιδακια και πιο κοντα ηλικιακα. Στην φυλαξη ενονωνται ολα τα τμηματα απο 3-6 χρονων και τωρα με τα κρυα ισως πανε και μεγαλυτερα παιδακια στον ιδιο χωρο. Επισης στην φυλαξη δεν τους κανουν κατι συγκεκριμενο για να απασχοληθουν μια και οι γονεις μπορει να πανε ανα πασα στιγμη να παρουν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

τότε ζήτα εγγράφως τον κανονισμό της επιτήρησης ώστε να μπορέσεις να καταλάβεις. Μου φαίνεται ότι

ποιος είναι υπεύθυνος για τις επιτηρήτριες το σχολείο / ο Δήμος?

Μπορείς να του ζητήσεις να σου γράφουν σε 2-3 προτάσεις αυτά που δεν μπορούν να σου πουν (ακόμη και αυτόματη μετάφραση στο internet θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις) και να κάνεις και εσύ το αντίστοιχο...

Δεν ξέρω αν το να μην μιλάς για να μην τους μπεις στο μάτι είναι καλή πρακτική, γιατί λίγο μου κάνει το θέμα σαν ρατσιστικό... Και εγώ θα παραπονιόμουν για αυτό, θα έλεγα ότι "το ότι δεν μπορώ εγώ να επικοινωνήσω καλά προφορικά στα γαλλικά δεν επιτρέπεται να ζημείωνει το παιδί μου και να το φέρνει σε μειονεκτική θέση" και θα έκανα αναφορά σε ρατσισμό εμμέσως τουλάχιστον γιατί ίσως και περι αυτού πρόκειται.

Έχεις δικαίωμα να ξέρεις τους κανονισμούς και εγγράφως (είμαι σχεδόν σίγουρη ότι παράτυπα τον κρατούσαν τόση ώρα) να ξέρεις τι προσόντα έχουν οι επιτηρήτριες,

και να ξέρεις τι γίνεται με το παιδί σου - παρόλο που δεν μπορείς να ξέρεις την γλώσσα. Να τους ζητήσεις για καλύτερη συνεργασία.

 

Θα δω πως θα παει αυριο που θα μεινει παλι ολοκληρη την μερα και τι θα μου πουν. Με εκνευριζει η συμπεριφορα τους και απεναντι μου αλλα δεν μπορει ολα τα παιδια να ειναι αγγελουδια εκτος απο το δικο μου που τυχαινει να μην ξερει γαλλικα...

Link to comment
Share on other sites

mmdad,

 

45 λεπτά τιμωρία είναι ψυχική κακοποίηση του παιδιού.

Η στάση των επιτηρητριών είναι απαράδεκτη. Καταλαβαίνω την δυσκολία σου (γλώσσας, κ.λ.π.) αλλά βρες κάποιο τρόπο να το διερευνήσεις και να το λύσεις. Έχεις κάποιο Γαλλόφωνο φίλο να πάτε μαζί και να σε διευκολύνει στη συζήτηση?

 

Μίλησε αρκετά και με το παιδί. Είτε έχει κάνει αταξία (και "πρέπει" να καθήσει μια ολιγόλεπτη τιμωρία που θα του την επιβάλλουν όμως αφού του εξηγήσουν, για να έχει και νόημα) είτε δεν έχει κάνει αταξία (και κατηγορείται και τιμωρείται άδικα), πρέπει να μιλήσεις μαζί του.

Στην πρώτη περίπτωση, για να του μεταφέρεις το "ηθικό δίδαγμα", τι σημαίνει "κακή" πράξη και συνέπεια. Στη δεύτερη περίπτωση, για να προστατέψεις το παιδί σου, να μην το αφήσεις να νοιώσει μπερδεμένο, αδικημένο, μόνο και αβοήθητο.

 

Άντε τώρα με τις καρακάξες (σφίγγω τα δόντια για να μην πω τίποτα πολύ βαρύτερο)!

 

Θα περιμένουμε νέα σου.

 

Υ.Γ. Υπάρχει η πιθανότητα η τιμωρία να ήταν "μικρότερη", αυτές να ξέχασαν να του πουν να σηκωθεί και το παιδί (μπερδεμένο και με αδυναμία στα Γαλλικά) να μην κατάλαβε ότι πρέπει να σηκωθεί? Όχι ότι αυτή η εκδοχή, είναι καλή... Αλλά κάπως , κάπως καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Με τη δασκαλα εχουν δραστηριοτητες και ειναι πιο λιγα παιδακια και πιο κοντα ηλικιακα. Στην φυλαξη ενονωνται ολα τα τμηματα απο 3-6 χρονων και τωρα με τα κρυα ισως πανε και μεγαλυτερα παιδακια στον ιδιο χωρο. Επισης στην φυλαξη δεν τους κανουν κατι συγκεκριμενο για να απασχοληθουν μια και οι γονεις μπορει να πανε ανα πασα στιγμη να παρουν τα παιδια.

 

Τοσα παιδια , σε τοσο μικρες ηληκιες χωρις κατι να τα απασχολησουν πως να καταφερουν να μην γινουν μαλλιοκουβαρα.:roll:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mmdad,

 

45 λεπτά τιμωρία είναι ψυχική κακοποίηση του παιδιού.

Η στάση των επιτηρητριών είναι απαράδεκτη. Καταλαβαίνω την δυσκολία σου (γλώσσας, κ.λ.π.) αλλά βρες κάποιο τρόπο να το διερευνήσεις και να το λύσεις. Έχεις κάποιο Γαλλόφωνο φίλο να πάτε μαζί και να σε διευκολύνει στη συζήτηση?

 

Μίλησε αρκετά και με το παιδί. Είτε έχει κάνει αταξία (και "πρέπει" να καθήσει μια ολιγόλεπτη τιμωρία που θα του την επιβάλλουν όμως αφού του εξηγήσουν, για να έχει και νόημα) είτε δεν έχει κάνει αταξία (και κατηγορείται και τιμωρείται άδικα), πρέπει να μιλήσεις μαζί του.

Στην πρώτη περίπτωση, για να του μεταφέρεις το "ηθικό δίδαγμα", τι σημαίνει "κακή" πράξη και συνέπεια. Στη δεύτερη περίπτωση, για να προστατέψεις το παιδί σου, να μην το αφήσεις να νοιώσει μπερδεμένο, αδικημένο, μόνο και αβοήθητο.

 

Άντε τώρα με τις καρακάξες (σφίγγω τα δόντια για να μην πω τίποτα πολύ βαρύτερο)!

 

Θα περιμένουμε νέα σου.

 

Υ.Γ. Υπάρχει η πιθανότητα η τιμωρία να ήταν "μικρότερη", αυτές να ξέχασαν να του πουν να σηκωθεί και το παιδί (μπερδεμένο και με αδυναμία στα Γαλλικά) να μην κατάλαβε ότι πρέπει να σηκωθεί? Όχι ότι αυτή η εκδοχή, είναι καλή... Αλλά κάπως , κάπως καλύτερη...

 

Υποθετω οτι το να μεινει στην καρεκλα ηταν η ευκολη λυση - ενα παιδακι λιγοτερο να τις απαχολει.. Αλλωστε ειναι τοσο υπομονετικος (αποδεδειγμενα) που δεν θα εκανε προσπαθια να σηκωθει - και φυικα δεν μπορουσε να διαμαρτυρηθει...

Link to comment
Share on other sites

Τοσα παιδια , σε τοσο μικρες ηληκιες χωρις κατι να τα απασχολησουν πως να καταφερουν να μην γινουν μαλλιοκουβαρα.:roll:

 

Δεν τα καταφερνουν...

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι το να μεινει στην καρεκλα ηταν η ευκολη λυση - ενα παιδακι λιγοτερο να τις απαχολει.. Αλλωστε ειναι τοσο υπομονετικος (αποδεδειγμενα) που δεν θα εκανε προσπαθια να σηκωθει - και φυικα δεν μπορουσε να διαμαρτυρηθει...

 

Αχ βρε συ mmdad,

 

βρες έναν Γαλλόφωνο γνωστό σου να σε συνοδεύσει στις αχαρακτήριστες! Μπας και στο κελαρυστό άκουσμα της γλώσσας τους συγκινηθούν περισσότερο απ' ότι στη θέα ενός ανυπεράσπιστου παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

mmdad και το παιδί δυσκολεύεται στα Γαλλικά?

Πιστεύω ότι όσο δεν αντιδράς το παιδάκι σου θα συνεχίσει να είναι το εύκολο θύμα .Μάθε τα δικαιώματα του παιδιού σου στο σχολείο και τις υποχρεώσεις του προσωπικού και μην το αφήσεις έτσι. Ακόμη κι αν δε διαμαρτύρεται ο μικρούλης σου καταλαβαίνει την υπερβολή και το βάναυσο αυτού που του συμβαίνει.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...