Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάνες βρακάκια και ύπνος...


nanis

Recommended Posts

Ο κανακάρης μου είναι 22 μηνών, το βράδυ του βάζαμε τις πάνες τις ανοιχτές αυτές με τα αυτοκόλητα. Εδώ και καιρό όμως δεν υπάρχει περίπτωση να τον ξαπλώσεις κάτω και να του το φορέσεις....

Έτσι είπαμε και εμείς σιγά ας του βάλουμε πάνες βρακάκια που φοράει και την μέρα. Ε, λοιπόν το πρωί σηκώνεται μούσκεμα και η πάνα ζυγίζει 100 κιλα (τόσο ζύγιζε και πριν, αλλά ήταν στεγνός...) Τι μπορεί να κάνουμε λάθος???? Έχετε καμία ιδέα?

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρησιμοποιήσαμε της Pampers και της Libero. Θα τα δοκιμάσω και αυτά...

Είναι κρίμα μωρέ, ενώ σηκώνεται ευδιάθετος, δεν είναι κι ότι καλύτερο να σε γδύνουν και να σε βάζουν για μπάνιο...

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Eγω ξεκινησα να του τα βαζω βρε κοριτσια και ενταξει στεγνος εμενε αλλα προσεξα οτι αλλαξε το παιδι το περπατημα του. Περπατουσε με ανοιχτα πιο πολυ τα ποδια σαν να τον ενοχλουσε η πανα. Μηπως παιζει ρολο που ειναι αδυνατουλης???

 

Επιστρεψαμε στις κλασικες γιατι δεν ειμαστε για πειραματα με το περπατημα του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

MarcoPolo, δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στο περπάτημα... με προβλημάτισες τώρα... Αυτό που παρατήρησα είναι οτι της Pampers έχουν όντως μεγαλύτερο όγκο χαμηλά και όταν το παιδί κάνει τσισάκια φουσκώνει κάτω πάρα πολύ και δείχνει σαν ενοχλημένο, της Libero αντίθετα είναι πιο ομοιόμορφα κατανεμημένες, αλλά μου φαίνεται λιγότερο αποροφητικές, το ψάχνω ακόμα.

Ισως είναι κι αυτό που λες που είναι αδυνατούλης. Είναι διαφορετικο το περπάτημα απο την ώρα που θα βάλετε το βρακάκι ή όταν έχει ''γεμίσει'' από τσισάκια?

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την πρωτη φορα που το βαλαμε παμπερς ηταν εδειξε το παιδι αλλαγη στο περπατημα και ηταν καθαρος χωρις τσισα. Το αφησα λιγες ημερες μηπως απλα ηθελε χρονο να τις συνηθισει αλλα συνεχισε να περπαταει με ανοιχτα τα ποδια και ετσι δεν τις ξαναεβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα δοκίμασα μια φορά στον ύπνο πάνα βρακάκι της babylino και ομολογώ ότι δεν ενθουσιάστηκα, το πρωί ήταν πολυ βρεγμένη και στην πυζάμα ακόμα και ήταν και λίγο κόκκινη. Βέβαια και με αλλες πάνες έχουμε πότε πότε διαρροή (γιατί άραγε;;;) αλλά με προβλημάτισε η κοκκινίλα και πλέον δεν ξαναβάζω βράδυ πάνα βρακάκι. Για βράδυ πιστεύω καλύτερες είναι οι pampers active fit (dry max), πολύ απορροφητικές. Τη μέρα βάζω απλές babylino και είναι μια χαρά.

Τελευταία κάνω και το άλλο, την αλλάζω και στον ύπνο της γιατι αλλιώς το πρωί η πάνα ζυγίζει 1 κιλό και δε μου αρέσει να κοιμαται με τόση υγρασία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσες φορές έχουμε δοκιμάσει να τον αλλάξουμε στον ύπνο του, ξυπνάει και έτσι πια δεν το τολμάμε.. είναι κρίμα να του χαλάμε τον ύπνο. Τα ίδια βάζαμε και εμείς, pampers active fit (dry max), αλλά πλέον δεν μπορούμε να τον στριμώξουμε κλωτσάει τα πόδια του και σε δευτερόλοπτα τρέχει με το ζιπουνάκι ανοιχτό και ξεβρακωτούλης σε όλο το σπιτι.... άσε που μετά εκνευρίζεται και δεν κοιμάται ευχάριστα. Αφου με τον μπαμπά του όταν έιναι η ώρα για νάνι το βράδυ, λέμε ποιος θα δώσει την μάχη του Pampers...

MarcoPolo θα το παρατηρήσω... επιφυλλάσομαι...

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Στους έντεκα μήνες, αλλά τελευταία δέχεται να ξαπλώσει και για τις άλλες. Εμείς όλη την ημέρα φοράμε babylino είτε βρακάκι είτε τις απλές και το βράδυ pampers easy up.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Βλέπω ότι από παιδί σε παιδί διαφέρει η ηλικία που τους ξεκινήσατε τις πάνες-βρακάκια... το κριτήριο δηλαδή είναι το αν δέχεται ή όχι να φοράει το κανονικό πανάκι;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω εχει να κανει με τα κιλα, επειδη οι πανες βρακακια δε βγαινουν για λιγα κιλα...εγω της εβαλα της μεγαλης στα 2 περιπου και τωρα το βραδυ στον υπνο φοραει... της μικρης μου της φοραω κ αυτης καμια φορα οταν δεν εχω προχειρη αλλη πανα και μια χαρα. εχω καταληξει και στα 2 και παιρνω λιμπερο. επαιρνα παντα και μονο παμπερς αλλα οταν αρχισε η μεγαλη να μη τα βρεχει, ανακαλυψα πως μετα απο λιγες ωρες η πανα βρακακι παμπερς ειχε γινει ολο κομπους μεσα το υλικο της και την ενοχλουσε, σα να πατσαβουριαζε. ενω η λιμπερο μενει οπως ηταν. αυτο οταν τα βρεχουν δε φαινεται αμα ομως μεινει πχ 10 ωρες με τη πανα βρακακι και εχει κουνηθει τρεξει και λοιπα, τοτε κομπιαζουν.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

v & a ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου. Κι εγώ pambers φοράω τώρα της μικρής μου και είμαι ευχαριστημένη. Θα είμαι υποψιασμένη όμως όταν θα αρχίσουμε τις πάνες-βρακάκια για να δω αν είναι καλές ή αν μαζεύουν όταν πολυβραχούν.

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου! Έχεις κι εσύ Αννούλα κι έχει κάποιες μέρες διαφορά με τη δική μου! :D

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Να μας ζησουν οι Αννουλες μας! (εμεις ειμαστε 28 Σεπτεμβρη)

 

Θα είμαι υποψιασμένη όμως όταν θα αρχίσουμε τις πάνες-βρακάκια για να δω αν είναι καλές ή αν μαζεύουν όταν πολυβραχούν.

Να κοιταξεις να δεις οταν ΔΕ τις βρεχει αν κομπιαζουν μεσα. οταν βρεχονται δεν φαινεται αυτο που σου λεω γιατι το υλικο απλωνει.:confused:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...