Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Emmaki καλημέρα! Το άρθρο 7 παρ. 10 αναφέρει συγκεκριμένα "Καταρχήν γίνονται δεκτά τα νήπια πρώτης ηλικίας. Όταν ο αριθμός των υποψηφίων δεν επιτρέπει την ικανοποίηση όλων των αιτήσεων γίνεται κλήρωση.'' Μετά αναφέρει τα προνήπια, εκτός και αν εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά....μήπως τα πρώτης ηλικίας δεν είναι τα κανονικά νήπια;

Γατούλα για τα δίδυμα αναφέρεται στην παρ. 12

 

Εσύ σωστά το κατάλαβες, αλλά πολλές φορές (μετά από συνεννόηση με τον προϊστάμενο) ισχύει η μέρα εγγραφής κατά προτεραιότητα....

Όσο για τα δίδυμα, ΑΝ κληρωθεί το ένα τότε εγγράφεται το άλλο χωρίς κλήρωση. Δεν είναι de facto η εγγραφή τους.

de facto εγγράφονται τα τέκνα πολυτέκνων (4 παιδιά και άνω) και τα τέκνα των νηπιαγωγών που εργάζονται στο σχολέιο ή εκπαιδευτικών που εργάζονται σε συστεγαζόμενα με το Ν/Γ σχολεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Σίγουρα τελειώνουν στις 15; Γιατί στο δικό μας νηπιαγωγείο (για δημόσιο μιλάω πάντα), η ανακοίνωση γράφει ότι μέχρι τις 21 Ιουνίου γίνονται οι εγγραφές...

 

Μέχρι τις 21 είναι ανοιχτό το σχολείο.

Κανονικά οι εγγραφές γίνονται μέχρι τις 15. Αλλά για διευκόλυνση των γονέων δεχόμαστε και αργότερα.

Καλό είναι να γίνουν μέχρι τις 15, γιατί μετά ούτε πολλές μέρες είναι (Παρασκευή πριν και Δευτέρα μετά τις εκλογές είναι κλειστά) αλλά και τρέχουν τόσα άλλα πράγματα....

Αλλά καθώς ακόμα γίνονται μαθήματα, πάρτε ένα τηλέφωνο και συννενοηθείτε πότε είναι καλή ώρα για να πάτε

Link to comment
Share on other sites

v&a στο ΄κλασσικο αναγκαστικα

μουερχονται συνεχεια τα φυλλαδια απο τα "καλα" σχολεια

πως το σκεφτομαι..αλλα δυστυχως δε περισσευουν δεδομενου οτι θελω και γυναικα......

τεσπα

εχουν εγγραφει ηδη 21 νηπια και 5 προνηπια

μαλλον (δεν ειμαι σιγουρη) σε μας παιζει μαξ αριθμος το 22 γιατι ειναι πολυ μικρο νηπιο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ σωστά το κατάλαβες, αλλά πολλές φορές (μετά από συνεννόηση με τον προϊστάμενο) ισχύει η μέρα εγγραφής κατά προτεραιότητα....

Όσο για τα δίδυμα, ΑΝ κληρωθεί το ένα τότε εγγράφεται το άλλο χωρίς κλήρωση. Δεν είναι de facto η εγγραφή τους.

de facto εγγράφονται τα τέκνα πολυτέκνων (4 παιδιά και άνω) και τα τέκνα των νηπιαγωγών που εργάζονται στο σχολέιο ή εκπαιδευτικών που εργάζονται σε συστεγαζόμενα με το Ν/Γ σχολεία.

 

A ok τότε γιατί νόμιζα ότι κατάλαβα λάθος.....Ναι για τα διδύμα ακριβώς όπως τα λες. Ωστόσο μπορεί ο προϊστάμενος να υπερβεί το νόμο; Δεν έχω ιδέα τι γίνεται.....

Γατούλα και εγώ τα ίδια σκέφτομαι...γιατί το νήπιο στο οποίο ανήκουμε κτιριακά είναι άθλιο....ωστόσο τώρα που πήγα για την εγγραφή οι νηπιαγωγοί μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και από εκεί που τα είχα βάψει μαύρα σκέφτομαι ότι αν τελικά πάει στο δημόσιο τουλάχιστον θα ξέρω ότι βρίσκεται σε καλά χέρια. Επίσης είδα μέσα στις τάξεις ότι είχαν πολύ υλικό. Αλλά επειδή και εγώ θα χρειαστώ γυναίκα παρά το ότι το έγραψα σε ολοήμερο το βλέπω πολύ δύσκολο να πάει εκεί τελικά. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, με έβαλαν να υπογράψω ότι δεν θέλω το 7-8 το πρωϊνό και όταν τις ρώτησα μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει....Επειδή οι πιθανότητες να πάει εκεί είναι ελάχιστες δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση....Είναι νορμάλ αυτό; έτσι γίνεται;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A ok τότε γιατί νόμιζα ότι κατάλαβα λάθος.....Ναι για τα διδύμα ακριβώς όπως τα λες. Ωστόσο μπορεί ο προϊστάμενος να υπερβεί το νόμο; Δεν έχω ιδέα τι γίνεται.....

Γατούλα και εγώ τα ίδια σκέφτομαι...γιατί το νήπιο στο οποίο ανήκουμε κτιριακά είναι άθλιο....ωστόσο τώρα που πήγα για την εγγραφή οι νηπιαγωγοί μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και από εκεί που τα είχα βάψει μαύρα σκέφτομαι ότι αν τελικά πάει στο δημόσιο τουλάχιστον θα ξέρω ότι βρίσκεται σε καλά χέρια. Επίσης είδα μέσα στις τάξεις ότι είχαν πολύ υλικό. Αλλά επειδή και εγώ θα χρειαστώ γυναίκα παρά το ότι το έγραψα σε ολοήμερο το βλέπω πολύ δύσκολο να πάει εκεί τελικά. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, με έβαλαν να υπογράψω ότι δεν θέλω το 7-8 το πρωϊνό και όταν τις ρώτησα μου είπαν ότι δεν πρόκειται να γίνει....Επειδή οι πιθανότητες να πάει εκεί είναι ελάχιστες δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση....Είναι νορμάλ αυτό; έτσι γίνεται;

 

 

Για να εφαρμοστεί η πρωινή ζώνη σε ένα Ν/Γ πρέπει να το ζητήσουν τουλάχιστον 5 γονείς παιδιών νηπίων (όχι προνηπίων)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τελειώνουν στις 15; Γιατί στο δικό μας νηπιαγωγείο (για δημόσιο μιλάω πάντα), η ανακοίνωση γράφει ότι μέχρι τις 21 Ιουνίου γίνονται οι εγγραφές...

 

και στο δικο μας!

Link to comment
Share on other sites

εγω που πηγα μου ειπε πως κανονικα μεχρι 15 αλλα θα ειναι εκει για να κλεισει τις υποχρεωσεις του σχολειου αλλη μια εβδομαδα οποτε αν καποιος παει μεσα σε αυτη τη βδομαδα να κανει εγγραφη θα προτιμησει να τα παρει τα χαρτια να τα δωσει στην αβαθμια παρα να πανε το σεπτεμβρη αρχες και να τρεχει και να μη φτανει...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αν λοιπον γινει το οτιδητποτε και μας στειλουν αλλου ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε!!!!!!!!!!!!!

 

xaxaxa σωστηηη ας κανουν κατι αλλο ας ανοιξουν κ αλλο τμημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xaxaxa σωστηηη ας κανουν κατι αλλο ας ανοιξουν κ αλλο τμημα...

 

 

Το να "ανοίξει" ένα τμήμα σε ένα σχολείο δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα!

 

Αρχικά τα νηπιαγωγεία είναι μέχρι 2θέσια (2 τμήματα) και σε εξαιρετικές περιπτωσεις και αν οι συνθήκες το επιτρέπουν μπορεί να γίνει 3θέσιο.

Ποιές είναι αυτές οι συνθήκες; Πρώτα πρώτα αν υπάρχει αίθουσα. Δεύτερον, αν αυτή η αίθουσα είναι "καλή" σε μέγεθος. Μετά, αν υπάρχουν τουαλέτες και βρύσες για να εξυπηρετούνται τα παιδιά (φανταστείτε με 2 λεκάνες που έχουν πάρα πολλά σχολεία, να είναι 3 τμήματα...ποιός πρώτα;;;)...

Και πολλά άλλα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φώτα σας και τη βοηθειά σας ειδικά των νηπιαγωγών. έχουμε κάνει την εγγραφή στο νηπιαγωγείο στο οποιο προκύπτει το εξής επειδή ειναι 2 τα νηπιαγωγεία μοιράζονται τα παιδιά (το ένα είναι 3 λεπτα μακρύτερα απο το άλλο) όταν κάναμε την εγγραφή λοιπον μου ζήτησαν να δουν το παιδί το οποιο ήταν άρρωστο, σήμερα λοιπον πήγαμε να τον δουν και να δει και αυτός το σχολείο.πάμε στο πρώτο μια χαρα η προισταμένη ευγενικότατη μας είοπε να δουμε το χώρο κτλ.πάμε στο 2ο στο οποιο είχα δώσει και ψήφο προτίμησης με ρωτάνε τι θέλετε? λέω μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά? να δει ομικρός το σχολείο? ε τι να σας πω αρχίζει ημία : εδω δεν είναι ιδιωτικό να δείτε τους χώρους μου λέει άλλωστε δεν ξέρετε σε ποιο θα πάτε.μάλιστα της λέω εγω το ξέρω απλώς είδαμε το πάνω και ειπαμε να δουμε και το κάτω. δεν επιτρέπεται μου λέει άλλωστε τι να δειτε δυο δωμάτια είναι σας αρέσει δεν σας αρέσει εδω θα έρθετε. τελοσπάντων μου λεέι μια και κάνατε τον κόπο αντε δεστε τον..(εσεις κορίτσια τι λέτε μέχρι εδώ?)μόλισ έγινε αυτό πάω επάνω να πω ότι θέλω να αλλάξω προτίμηση και εκει ήταν η προισταμένη του κάτω η οποια πήρε το μέρος των νηπιαγωγων, μου ειπε ότι δημιουργω αρνητικό κλιμα και οτι υπάρχει εγκύκλιος του υπουργείου που απαγορευει την επισκεψη στους χώρους κατά την εγγραφή.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια τα φώτα σας και τη βοηθειά σας ειδικά των νηπιαγωγών. έχουμε κάνει την εγγραφή στο νηπιαγωγείο στο οποιο προκύπτει το εξής επειδή ειναι 2 τα νηπιαγωγεία μοιράζονται τα παιδιά (το ένα είναι 3 λεπτα μακρύτερα απο το άλλο) όταν κάναμε την εγγραφή λοιπον μου ζήτησαν να δουν το παιδί το οποιο ήταν άρρωστο, σήμερα λοιπον πήγαμε να τον δουν και να δει και αυτός το σχολείο.πάμε στο πρώτο μια χαρα η προισταμένη ευγενικότατη μας είοπε να δουμε το χώρο κτλ.πάμε στο 2ο στο οποιο είχα δώσει και ψήφο προτίμησης με ρωτάνε τι θέλετε? λέω μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά? να δει ομικρός το σχολείο? ε τι να σας πω αρχίζει ημία : εδω δεν είναι ιδιωτικό να δείτε τους χώρους μου λέει άλλωστε δεν ξέρετε σε ποιο θα πάτε.μάλιστα της λέω εγω το ξέρω απλώς είδαμε το πάνω και ειπαμε να δουμε και το κάτω. δεν επιτρέπεται μου λέει άλλωστε τι να δειτε δυο δωμάτια είναι σας αρέσει δεν σας αρέσει εδω θα έρθετε. τελοσπάντων μου λεέι μια και κάνατε τον κόπο αντε δεστε τον..(εσεις κορίτσια τι λέτε μέχρι εδώ?)μόλισ έγινε αυτό πάω επάνω να πω ότι θέλω να αλλάξω προτίμηση και εκει ήταν η προισταμένη του κάτω η οποια πήρε το μέρος των νηπιαγωγων, μου ειπε ότι δημιουργω αρνητικό κλιμα και οτι υπάρχει εγκύκλιος του υπουργείου που απαγορευει την επισκεψη στους χώρους κατά την εγγραφή.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?

 

και βεβαια ΔΕΝ υπαρχει τετοια εγκυκλιος??..........(ειμαι νηπιαγωγος) δηλαδη το παιδι μου (και τα δυο) που πανε ιδιωτικο τους ειδανε τους χωρους.................................. ελα χριστε και παναγια........ που την ειδε αυτη την εγκυκλιο αυτη??.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια τα φώτα σας και τη βοηθειά σας ειδικά των νηπιαγωγών. έχουμε κάνει την εγγραφή στο νηπιαγωγείο στο οποιο προκύπτει το εξής επειδή ειναι 2 τα νηπιαγωγεία μοιράζονται τα παιδιά (το ένα είναι 3 λεπτα μακρύτερα απο το άλλο) όταν κάναμε την εγγραφή λοιπον μου ζήτησαν να δουν το παιδί το οποιο ήταν άρρωστο, σήμερα λοιπον πήγαμε να τον δουν και να δει και αυτός το σχολείο.πάμε στο πρώτο μια χαρα η προισταμένη ευγενικότατη μας είοπε να δουμε το χώρο κτλ.πάμε στο 2ο στο οποιο είχα δώσει και ψήφο προτίμησης με ρωτάνε τι θέλετε? λέω μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά? να δει ομικρός το σχολείο? ε τι να σας πω αρχίζει ημία : εδω δεν είναι ιδιωτικό να δείτε τους χώρους μου λέει άλλωστε δεν ξέρετε σε ποιο θα πάτε.μάλιστα της λέω εγω το ξέρω απλώς είδαμε το πάνω και ειπαμε να δουμε και το κάτω. δεν επιτρέπεται μου λέει άλλωστε τι να δειτε δυο δωμάτια είναι σας αρέσει δεν σας αρέσει εδω θα έρθετε. τελοσπάντων μου λεέι μια και κάνατε τον κόπο αντε δεστε τον..(εσεις κορίτσια τι λέτε μέχρι εδώ?)μόλισ έγινε αυτό πάω επάνω να πω ότι θέλω να αλλάξω προτίμηση και εκει ήταν η προισταμένη του κάτω η οποια πήρε το μέρος των νηπιαγωγων, μου ειπε ότι δημιουργω αρνητικό κλιμα και οτι υπάρχει εγκύκλιος του υπουργείου που απαγορευει την επισκεψη στους χώρους κατά την εγγραφή.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ?

 

Απαράδεκτη... και εμείς είδαμε όλους τους χώρους όταν πήγαμε να γραφτούμε και μάλιστα όχι μόνο σε ένα σχολείο...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπευθυνομαι σε νηπιαγωγους και δασκάλους: υπαρχει νομοθεσια που να επιτρεπει στα νηπιαγωγεια που συστεγαζονται με δημοτικα να διατηρουν το ιδιο ωραριο διαλειμματων και μαθηματος , με αποτελεσμα παιδακια νηπιαγωγειου και εκτης δημοτικου να βρισκονται ταυτοχρονα στην αυλη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρωτησα και στο δικο μας μεχρι 21 ιουνιου ειναι η προθεσμια.....

 

Καλημερα σε ολους,

εμεις ειχαμε προγραμματισει να παει σε ιδιωτικο, εκει που πηγαινε και παιδικο σταθμο, αλλα "στραβωσαν" τα οικονομικα μας. Τωρα, αν παω 1η Σεπτεμβρη που ανοιγουν τα δημοσια νηπιαγωγεια, λετε να εχω προβλημα να το γραψω ?

Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

εμεις ειχαμε προγραμματισει να παει σε ιδιωτικο, εκει που πηγαινε και παιδικο σταθμο, αλλα "στραβωσαν" τα οικονομικα μας. Τωρα, αν παω 1η Σεπτεμβρη που ανοιγουν τα δημοσια νηπιαγωγεια, λετε να εχω προβλημα να το γραψω ?

Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?

Ευχαριστω

 

Όπως θα έχεις δει και στις Ειδήσεις, μένουν πολλά παιδάκια εκτός σχολέιου λόγω ελλείψεως προσωπικού, οπότε...δύσκολα τα πράγματα. Το δεύτερο ερώτημά σου δεν καταλαβαίνω.

(Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?) Μού το διευκρινίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

εμεις ειχαμε προγραμματισει να παει σε ιδιωτικο, εκει που πηγαινε και παιδικο σταθμο, αλλα "στραβωσαν" τα οικονομικα μας. Τωρα, αν παω 1η Σεπτεμβρη που ανοιγουν τα δημοσια νηπιαγωγεια, λετε να εχω προβλημα να το γραψω ?

Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έχεις δει και στις Ειδήσεις, μένουν πολλά παιδάκια εκτός σχολέιου λόγω ελλείψεως προσωπικού, οπότε...δύσκολα τα πράγματα. Το δεύτερο ερώτημά σου δεν καταλαβαίνω.

(Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?) Μού το διευκρινίζεις?

 

Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.

Εννοω οτι το νηπιαγωγειο ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση, δεν μπορει να μην παει σε καποιο ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

εμεις ειχαμε προγραμματισει να παει σε ιδιωτικο, εκει που πηγαινε και παιδικο σταθμο, αλλα "στραβωσαν" τα οικονομικα μας. Τωρα, αν παω 1η Σεπτεμβρη που ανοιγουν τα δημοσια νηπιαγωγεια, λετε να εχω προβλημα να το γραψω ?

Το νηπιαγωγειο δεν ειναι υποχρεωτικο, καπου δεν θα τον παρουν τον γιο ?

Ευχαριστω

 

Καλημέρα. Αν το παιδί πάει νήπιο (και όχι προνήπιο) είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν. Απλώς μπορεί να έχουν καλυφθεί οι θέσεις στο νηπιαγωγείο που ανήκετε και να το στείλουν σε κάποιο άλλο γειτονικό. Αν όμως πάει προνήπιο θα πρέπει να είστε πολύ τυχεροί και να υπάρχουν κενές θέσεις (που πολύ δύσκολο το βλέπω στις ημέρες μας).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν το παιδί πάει νήπιο (και όχι προνήπιο) είναι υποχρεωμένοι να το πάρουν. Απλώς μπορεί να έχουν καλυφθεί οι θέσεις στο νηπιαγωγείο που ανήκετε και να το στείλουν σε κάποιο άλλο γειτονικό. Αν όμως πάει προνήπιο θα πρέπει να είστε πολύ τυχεροί και να υπάρχουν κενές θέσεις (που πολύ δύσκολο το βλέπω στις ημέρες μας).

 

Για νηπιαγωγειο μιλαμε, οπότε και εγω ετσι πιστευω, αν οχι στο διπλανο απο το σπιτι σε καποιο αλλο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω καταρχην για την απαντηση.

Εννοω οτι το νηπιαγωγειο ειναι υποχρεωτικη εκπαιδευση, δεν μπορει να μην παει σε καποιο ?

Ευχαριστω

 

Με πρόλαβε η andigo! Καλή αρχή στο σχολείο!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι? Παλια ειχε προκύψει θέμα με τις άδειες των ιδιωτικων νηπιαγωγείων. Εγώ έγραψα τη μικρή μου στο δημόσιο της περιοχής αλλα τελικά θα συνεχίσει στον ιδιωτικό που είναι απο μικρή, έχουν νηπιαγωγείο. Στο site του Υπουργείου ειναι μέσα εκεί που ειναι η λίστα με τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία .Αυτό σημαίνει οτι έχει άδεια απο το Υπουργείο ή απλώς ειναι καταγεγραμμένος?

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα προνήπια στα νηπιαγωγεία που κάνατε αίτηση; Εμένα μου είπαν να πάρω τηλέφωνο από την άλλη βδομάδα για να μου πουν....

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και έχουμε και νηπιαγωγούς στη παρέα μας.....πες ότι τη παίρνουν τη κόρη στο προνήπιο, τι χρειαζόμαστε; Έκανα αίτηση για ολοήμερο προνήπιο άρα χρειαζόμαστε δοχείο για το φαγητό της. Τι άλλο ζητάτε από τις μανούλες; Μία αλλαξιά; Σεντόνι; Θα χρειαστώ τσαντούλα ειδική για το φαγητό της και τσαντούλα για τα ρουχαλάκια της; ή χρειάζεται μόνο τσάντα για φαγητό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...