Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Ευχαριστώ cristina112!!!το μόνο που με προβληματιζει είναι οτι ειναι μεγαλα σε μεγεθος και δεν ξέρω πως θα τα βάλω στο τραπέζι για να φαινονται ωραία (καθότι απο διακοσμηση ....δεν....:()

Καμια ιδέα ???;)

 

 

Για να είμαι ειλικρινής,εγώ θυμάμαι αυτά τα ημερολόγια τα απλά,γιατί τον καιρό που ήμουν εγώ παιδάκι δεν υπήρχαν με σοκολατάκια.Επίσης επειδή παιδιά δεν έχω,δεν τα πρόσεξα κάπου.Μπορείς να μου πεις περίπου τί μέγεθος έχουν για να κατεβάσω καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να είμαι ειλικρινής,εγώ θυμάμαι αυτά τα ημερολόγια τα απλά,γιατί τον καιρό που ήμουν εγώ παιδάκι δεν υπήρχαν με σοκολατάκια.Επίσης επειδή παιδιά δεν έχω,δεν τα πρόσεξα κάπου.Μπορείς να μου πεις περίπου τί μέγεθος έχουν για να κατεβάσω καμιά ιδέα??

 

http://www.aldi.gr/gr/html/product_range/2744_13382.htm εδω βρηκα μια καλή φωτο. υπάρχουν και στο carefour. για τις διαστάσεις δεν θυμάμαι αλλά είναι ισως 30x 40cm.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aldi.gr/gr/html/product_range/2744_13382.htm εδω βρηκα μια καλή φωτο. υπάρχουν και στο carefour. για τις διαστάσεις δεν θυμάμαι αλλά είναι ισως 30x 40cm.

 

 

Καλέ είναι υπέροχα!!Και ακριβούτσικα για βάφτιση βέβαια,αλλά μπράβο σου!!Νομίζω πως αναγκαστικά θα πρέπει να τα βάλεις σε κουτιά,με χριστουγεννιάτικα σχέδια αν βρεις και θα έχεις μερικά όρθια πάνω στο τραπέζι για εφέ.Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ,τα κορίτσια όμως σίγουρα θα έχουν πιο εμπνευσμένες ιδέες...

Θα σου έλεγα να τα έβαζες σε κάτι τεράστιες αγιοβασιλιάτικες μπότες που είδα στα jumbo,αλλά δεν ξέρω αν θα έχεις γενικά χριστουγεννιάτικη διακόσμηση...

Σε ποιά εκκλησία θα γίνει η βάφτισή σας???:)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ είναι υπέροχα!!Και ακριβούτσικα για βάφτιση βέβαια,αλλά μπράβο σου!!Νομίζω πως αναγκαστικά θα πρέπει να τα βάλεις σε κουτιά,με χριστουγεννιάτικα σχέδια αν βρεις και θα έχεις μερικά όρθια πάνω στο τραπέζι για εφέ.Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ,τα κορίτσια όμως σίγουρα θα έχουν πιο εμπνευσμένες ιδέες...

Θα σου έλεγα να τα έβαζες σε κάτι τεράστιες αγιοβασιλιάτικες μπότες που είδα στα jumbo,αλλά δεν ξέρω αν θα έχεις γενικά χριστουγεννιάτικη διακόσμηση...

Σε ποιά εκκλησία θα γίνει η βάφτισή σας???:)

 

Έχει και πιο φθηνά ανάλογα με την ποιότητα της σοκολάτας.

Αρχικά η βάπτιση δεν θα είχε χριστουγεννιάτικο θέμα (οι μπομπο είναι το κλασικό σπιτάκι από το χαμόγελο του παιδιού http://www.hamogelo-eshop.gr/p.Mpomponiera-Spitaki-diafora-chromata-No-100.51145.html . Σκεφτικά να βάλω όμως πάνω τους λίγη χρυσόσκονη και δεξιά αριστερά του τραπεζιού δυο χριστουγεννιάτικα χωριουδάκια για να έχει χριστουγιενιατικη νότα…

 

Η βάπτιση μας είναι στην εκκλησία των Δώδεκα Απόστολων στο Βαρδάρη στις 6 το απογευμα,δεν την ξέρει ο κόσμος αλλά είναι μια πανέμορφη παλιά εκκλησία με έναν ιερέα που …πώς να το γράψω.. εμπνέει κατάνυξη. θα χαρώ πολύ να σε δω !:-D

Link to comment
Share on other sites

Έχει και πιο φθηνά ανάλογα με την ποιότητα της σοκολάτας.

Αρχικά η βάπτιση δεν θα είχε χριστουγεννιάτικο θέμα (οι μπομπο είναι το κλασικό σπιτάκι από το χαμόγελο του παιδιού http://www.hamogelo-eshop.gr/p.Mpomponiera-Spitaki-diafora-chromata-No-100.51145.html . Σκεφτικά να βάλω όμως πάνω τους λίγη χρυσόσκονη και δεξιά αριστερά του τραπεζιού δυο χριστουγεννιάτικα χωριουδάκια για να έχει χριστουγιενιατικη νότα…

 

Η βάπτιση μας είναι στην εκκλησία των Δώδεκα Απόστολων στο Βαρδάρη στις 6 το απογευμα,δεν την ξέρει ο κόσμος αλλά είναι μια πανέμορφη παλιά εκκλησία με έναν ιερέα που …πώς να το γράψω.. εμπνέει κατάνυξη. θα χαρώ πολύ να σε δω !:-D

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση!Ρώτησα για την εκκλησία για να δω αν είναι καμιά που ο παπάς δεν σηκώνει και πολλά πολλά από στολισμούς!

Αφού θα έχεις και μπομπονιέρα σπιτάκι,μήπως να έβρισκες και κανένα κουτί σε αυτό το σχήμα και να έβαζες εκεί τα γλυκά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις χτες είδα στο Jumbo χριστουγεννιατικα κουτιά δωρου με σχημα σπιτακι. Ήταν σε δύο μεγέθη και το καπάκι ήταν η σκέπη. Δες το είναι καλή ιδέα.

 

Κι εγώ χτες εκεί ήμουνα και μάλιστα δεν άφησα διάδρομο για διάδρομο... πρώτη φορά ήμουν ολομόναχη και έκατσα πάνω από 2 ώρες...ε,τέτοιο κουτί δεν είδα πουθενά...αρχίζω να πιστεύω ότι δεν φέρνουν όλα τα ίδια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

θα πάω αυριο να ψαξω! ευχαριστώ πολύ!:-D

Όντως έχω παρατηρήσει οτι δεν υπάρχουν τα ίδια πραγματα στο κάθε jambo. Στο λιμάνι που με βολεύει έχει λίγα, ίσως επειδή είναι μικρότερο......

Link to comment
Share on other sites

θα πάω αυριο να ψαξω! ευχαριστώ πολύ!:-D

Όντως έχω παρατηρήσει οτι δεν υπάρχουν τα ίδια πραγματα στο κάθε jambo. Στο λιμάνι που με βολεύει έχει λίγα, ίσως επειδή είναι μικρότερο......

 

 

Εγώ πήγα σε αυτό της Πυλαίας και δεν είδα πουθενά τέτοιο κουτί σπιτάκι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ετοιμαζω την βαπτιση του κανακαρη μου με θεμα πειρατης εχω κλεισει το κουτι και την λαμπαδα για μπομπο επελεξα μανταλακια 0,39 απο το e-shop ηταν τα πιο οικονομικα και θα τις δεσω μονη μου σε στιλ κομπολοι γιατι μου ζητουσαν 0,40 για το δεσιμο μηπως καμια ξερει για προσκλητηρια οικονομικα (λογο κρισης) η καμια ιδεα να ταφτιαξω μονη μου και απο που να αγορασω υλικα? και τελος γλυκακια???? 1 ευρω το προφιτερολ και 0,80 παστακι μου βγαινουν πιο ακριβα απο την μπομπο και χριαζομαι 160 κομματια εχετε ακουσει καπου καλητερα ..... ουφ τα ειπα ολα με μια ανασα σημειωση η βαπτιση ειναι για τον απριλιο-μαιο:-P:?::-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα ετοιμαζω την βαπτιση του κανακαρη μου με θεμα πειρατης εχω κλεισει το κουτι και την λαμπαδα για μπομπο επελεξα μανταλακια 0,39 απο το e-shop ηταν τα πιο οικονομικα και θα τις δεσω μονη μου σε στιλ κομπολοι γιατι μου ζητουσαν 0,40 για το δεσιμο μηπως καμια ξερει για προσκλητηρια οικονομικα (λογο κρισης) η καμια ιδεα να ταφτιαξω μονη μου και απο που να αγορασω υλικα? και τελος γλυκακια???? 1 ευρω το προφιτερολ και 0,80 παστακι μου βγαινουν πιο ακριβα απο την μπομπο και χριαζομαι 160 κομματια εχετε ακουσει καπου καλητερα ..... ουφ τα ειπα ολα με μια ανασα σημειωση η βαπτιση ειναι για τον απριλιο-μαιο:-P:?::-P

 

 

Εχει στο jumbo δοκιμαστικο σωληνα που στο φελο εχει εναν πειρατη.Ειναι στο 1,5 ευρω νομιζω.Κανε και μια εκτυπωση ενα κειμενακι στο σπιτι σου και ετοιμο το κομψοτατο σου προσκλητηριο!

 

Οσο για γλυκο, γιατι δεν προσφερεις υποβρυχιο?Ειναι πολυ πρωτοτυπο για εμενα και παει με το θεμα σου.Παρε βανιλια απο το ΣΜ, ομορφα πλαστικα ποτηρια και κουταλακια κι ετοιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τάνια κοίταξες στο τόπικ με τις θαλασσινές βαφτίσεις??Θυμάμαι ότι είχε χειροποίητα προσκλητήρια με πειρατή.

Ένα που πήρα εγώ τον Σεπτέμβριο του '09 είχε ένα όμορφο σχεδιάκι πειρατή σε βάρκα,από κάποιον που έπιανε στοιχειωδώς το χέρι του και το κείμενο το έγραψε η φίλη μου στο χέρι,θέλω να πω δεν είχε βάλει κάποια γραμματοσειρά.Ήταν τυπωμένο σε παραλληλόγραμμο γαλάζιο χαρτί,του οποίου το πάχος ήταν σαν του κανσόν.Είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις κάτι οικονομικό και όμορφο...:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ότι πολύ απλά θα μπορούσες να κόψεις χαρτόνι σε τετράγωνο σχήμα,σίγουρα θα βγάλεις πάνω από δέκα στο καθένα και να το δέσεις με κορδέλες στα χρώματα της βάφτισης.Το κείμενο θα τυπωθεί σε αυτοκόλλητα και θα τα κολλήσεις στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ετοιμαζω την βαπτιση του κανακαρη μου με θεμα πειρατης εχω κλεισει το κουτι και την λαμπαδα για μπομπο επελεξα μανταλακια 0,39 απο το e-shop ηταν τα πιο οικονομικα και θα τις δεσω μονη μου σε στιλ κομπολοι γιατι μου ζητουσαν 0,40 για το δεσιμο μηπως καμια ξερει για προσκλητηρια οικονομικα (λογο κρισης) η καμια ιδεα να ταφτιαξω μονη μου και απο που να αγορασω υλικα? και τελος γλυκακια???? 1 ευρω το προφιτερολ και 0,80 παστακι μου βγαινουν πιο ακριβα απο την μπομπο και χριαζομαι 160 κομματια εχετε ακουσει καπου καλητερα ..... ουφ τα ειπα ολα με μια ανασα σημειωση η βαπτιση ειναι για τον απριλιο-μαιο:-P:?::-P

 

 

τοτε περιπου θα βαφτισω κ εγω τον δικο μου μπεμπουλη!

μπορεις μηπως να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το που βρηκες γλυκακια σε αυτες τις τιμες γιατι εγω οπου κ να ρωτησα ηταν ακριβοτερα...

 

για προσκλητηρια εγω λεω να ριξω μια ματια στα τυπογραφεια μεσω ιντερνετ κ μπομπονοερες στο χαμογελο του παιδιου τα κλασικα σπιτακια με 1,40 περιπου.

 

Καμια ιδεα για δεξιωση κανεις?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα...η μαλλον καλημερα

 

Μαγαζι βρηκαμε προς Ασβεστοχωρι Χορτιατη με 16 ευρω το ατομο και καπου στα 16 πιατα...(εχουμε βεβαια και 250 καλεσμενους) με ζωντανη μουσικη ( η οποια χρεωνεται 400 ευρω καιο 200 ο DJ)...

 

Τι αλλο??? Αν σκεφτω κατι αλλο θα σας πω....

 

Βαφτιζω τον πριγκηπακο μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

 

θα μπορουσες σε παρακαλω να μου στειλεις το ονομα του μαγαζιου της δεξιωσης??? Μενω στην περιοχη εκεινη κ ψαχνω μαγαζι για βαφτιση>:P

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο:στο Art time(μαγαζί με διάφορα είδη για hobby)oργανώνουν κάθε Σάββατο 11-1 δωρεάν σεμινάρια με διάφορα θέματα και αυτόν τον καιρό διδάσκουν διάφορες χριστουγεννιάτικες κατασκευές και την τεχνική του ντεκουπάζ.Ίσως θα μπορούσε να σας φανεί χρήσιμο σε κάτι σχετικό με την βάφτιση,πχ.στολισμό ή και μπομπονιέρα.Το κατάστημα είναι στον πρώτο πεζόδρομο της Αγίας Σοφίας ανεβαίνοντας από Τσιμισκή.

Και κάθε Σάββατο μετά τις γιορτές θα έχουν άλλο θέμα.

Φιλάκια σε όλες!:D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό-άσχετο:στο Art time(μαγαζί με διάφορα είδη για hobby)oργανώνουν κάθε Σάββατο 11-1 δωρεάν σεμινάρια με διάφορα θέματα και αυτόν τον καιρό διδάσκουν διάφορες χριστουγεννιάτικες κατασκευές και την τεχνική του ντεκουπάζ.Ίσως θα μπορούσε να σας φανεί χρήσιμο σε κάτι σχετικό με την βάφτιση,πχ.στολισμό ή και μπομπονιέρα.Το κατάστημα είναι στον πρώτο πεζόδρομο της Αγίας Σοφίας ανεβαίνοντας από Τσιμισκή.

Και κάθε Σάββατο μετά τις γιορτές θα έχουν άλλο θέμα.

Φιλάκια σε όλες!:D

Ααααα! Τι ωραία!!! Αντε οργανωθείτε ,παρακολουθείστε τα σεμινάρια οι Θεσσαλονικιες και μετά ελατε να μας κάνετε e-μαθήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και πού είναι το art time παρακαλώ?

 

 

Όπως ανεβαίνεις από Τσιμισκή την Αγίας Σοφίας,στο αριστερό σου χέρι το πρώτο κάθετο στενό-πεζόδρομος.Βγαίνει και από Καρόλου Ντηλ.Τέτοια δωρεάν σεμινάρια γίνονται εδώ και μήνες,αν όχι χρόνια,στην Αθήνα. Καιρός μας ήταν και μας...

Link to comment
Share on other sites

Ααααα! Τι ωραία!!! Αντε οργανωθείτε ,παρακολουθείστε τα σεμινάρια οι Θεσσαλονικιες και μετά ελατε να μας κάνετε e-μαθήματα!!!

 

 

Εσύ κοριτσάρα μου είσαι για να παραδίδεις μαθήματα,όχι να μαθαίνεις από άλλους!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή ό,τι θυμάμαι χαίρομαι,να σας πω ότι βρήκα σε γνωστό κατάστημα στο κέντρο της πόλης το περίφημο κουπ πατ-κορώνα του Παρλιάρου!Όχι μόνο του δυστυχώς,αλλά σε συσκευασία με 4-5 άλλα σχεδιάκια,στην τιμή των 14,90 περίπου,αν θυμάμαι καλά.Δεν το αγόρασα όμως,αν και το ήθελα από καιρό,γιατί το μέγεθος είναι πολύ μικρό.Ειδικά για βάφτιση,μια και έχω πάρει πολλά μπισκότα κορώνα σαν γλυκό,σε άλλο σχέδιο και διπλάσιο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ κοριτσάρα μου είσαι για να παραδίδεις μαθήματα,όχι να μαθαίνεις από άλλους!:wink:

 

Ναι ουουουουου. Μου έχουν βγει τα μάτια να ψάχνω στο ίντερνετ!!!!Και επειδή βαριέμαι να κοιτάω ολόκληρα τα βίντεο κάνω τα μισά και μετά λεώ γιατι δεν πέτυχε!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουουουουου. Μου έχουν βγει τα μάτια να ψάχνω στο ίντερνετ!!!!Και επειδή βαριέμαι να κοιτάω ολόκληρα τα βίντεο κάνω τα μισά και μετά λεώ γιατι δεν πέτυχε!!

 

 

Κι εσύ της "υπομονής",ε???:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλη μου τα προφιτερολακια ειναι μεγαλα και χωρταστικα τα ειχα κανει στην βαπτιση του μεγαλου μου γιου το ζαχαροπλαστειο ειναι στο δρομο ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΣΙΘΩΝΙΑΣ 1ο χιλ το παλικαρι το λενε Aλεκο Γιανταη τηλ θα βρεις στο 131 αν το θελεις πες μου να σου το δωσω τελικα τα προσκλητηρια θα τα κανω μονη μου και απλα κορδελες χαντα και ετοιμο . κοριτσια το μακρο εχει πολυ οικονομικα σμαρτις τα 2 κιλα 10,50 και ειναι λιγακι μεγαλητερα και γιαλιστερα μπομπο πηρα απο το eshop στην πυλαια μανταλακια πειρατες 0,39 οικονομικα εχει και το τζαμπο με ζωακια 1,99 η 0,99 τα 6 !!!!!!αστα τραβουσα τις κοτσιδες που δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...