Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

Τελικα προσφατα διαπυστωσα οτι ολα , σε μενα τουλαχιστον , ειναι μεσα στο κεφαλι μου . Εβαλα μερικα καποια κιλα και πριν την 3η εγκυμοσυνη και τωρα , οκ δεν ειμαι σε καμια περιπτωση πλεον λεπτη η αδυνατη , ειμαι πλεον στην κατηγορια της στρουμπολης . Εως προσφατα το εφερνα βαρεως , μου ειχε περασει και το προτυπο της εντελως λεπτης η μητερα μου και οτι ειναι εγκλημα σε καποια φαση να βαλεις κιλα ειτε επειδη το γουσταρεις ειτε επειδη συμβει κατι στη ζωη σου και δεν σε αφηνει να ακολουθησεις καποια διατροφη. Εβγαζα ρατσισμο εγω η ιδια στον εαυτο μου , μεχρι που ψηλοηρεμησα και αποφασησα να μην το κανω στον εαυτο μου ολο αυτο , στην τελικη ε οκ εχω κιλα παραπανω δεν εχω και 2 κεφαλια ή 5 χερια . Και καπου εκει ειδα οτι εχει και αλλες γυναικες με περισσοτερα κιλα εκει ε3ω οπου αυτο δεν τις απαγορευει να ντυνονται θυλικα και ομορφα και επωνυμα (μιας και ψωναρα ως ειμαι ) . Στην τελικη τωρα ειμαι εγκυος και εχω δικαιωμα να εχω παραπανω κιλα , αλλα και πριν δεν μου συνεβησαν και λιγα μεσα σε ενα 1,5 χρονο με το θανατο του πατερα μου , 2 αποβολες και το θανατο και της αγαπημενης μου θειας και τον μεγαλο καυγα με τη μητερα μου . Μια χαρα ειμαστε με τα λιγακι παραπανω κιλα μας , οτι πρεπει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και να μου λεει οτι οι αντρες θελουν τσουπωτες γυναικες και οχι αδυνατες..

 

Ας αποφασίσουν πια αυτοί οι γονείς τι στο καλό θέλουν οι άντρες.

Γιατί κι εγώ που είμαι τσουπωτή,πάλι τα σχόλια υπάρχουν.Αϊ στο καλό πια,συγχύστηκα πρωί-πρωί.:twisted::twisted:

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τιποτα με τις υπερβαρες ισα ισα....αλλα ειναι και μερικες που δεν παιζονται δηλαδη θελω να πω τα θελουν και τα παθαινουν ειναι αναλογα που θα ζητησεις δουλεια αυτο θελω να πω.....

Γιατι δουλευα αρκετα χρονια υποδοχη σε διαφορα μαγαζια και ερχοντουσαν κοπελες ευσομες και αρκετα παχιες και ζητουσαν δουλεια ως υποδοχη....

Πραγμα που δεν γινοταν.....

Θελω να πω δηλαδη πως πολλες φορες πληγωνονται και μονες τους καποιες δεν πας να ζητησεις δουλεια καπου που ξερεις πως δεν θα σε παρουν σιγουρα γιατι το μονο που κοιτανε ειναι η εμφανιση:rolleyes::rolleyes:

 

Κατα τα αλλα και εγω νευριαζω με τον ρατσισμο απεναντι σε ανθρωπους ευσομους κτλ...

Συμφωνω μαζι σου!Ουτε εγω εχω θεμα με τους υπερβαρους/ασχημους/στραβες μυτες κλπ κλπ... αλλα καποιοι ανθρωποι προκαλουν το ρατσισμο!Οπως εγω δεν παω να ζητησω θεση για μοντελινκ μια και αντικειμενικα ειμαι μια μετρια συνιθισμενη κοπελα.. ετσι καποιες υπερβαρες δεν πρεπει να πανε σε συγκεκριμενες δουλειες!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

α ρε τι μου θυμισες! εγω στις πιο τρυφερες-σημαντικες ηλικιες, δημοτικο+εφηβεια μεχρι τα 16, ενιωσα το ρατσισμο απο ανθρωπους 40-100χρονων! ημουν αδυνατη αλλα ευτυχως δεν υπηρχε η μοδα της ανορεξιας. αλλα με υποτιμουσαν συνεχεια.ξερετε τι ειναι να μου λενε μυρμιγκια τρως?ναμου γεμιζουν το πιατο και οταν ελεγα οτι εφαγα δε με πιστευαν??? κοντευα να παθω τραλαλα και δεν ηθελα να εμφανιζομαι με καλοκαιρινα ρουχα μεχρι το γυμνασιο, για να μη λενε οτι ειμαι αδυνατη! μονο η μαμα κ ο μπαμπας δε νοιαζονταν και μου ελεγαν αν τρως και παιρνεις ολες τις βιταμινες να μη παρεις τουτε ενα κιλο παρολο που ημουν πολυ αδυνατη και ολοι οι αλλοι ελεγαν χοντραδες. αλλα το πιο σπαστικο ειναι να σε συγκρινουν! με τη φιλη, την ξαδερφη, τον εαυτο τους. λες και ενα παιδι δεν αλλαζει εμφανιση! εγω στα 16 πεταξα καμπυλες αφου εβαλα καποια κιλακια και αμεσως ολοι "πωπωπ παχαινε καλε αυτη!"δηλαδη τι? πλεον με αποδεχονται?αυτο ειναι το ολο θεμα με ενα ατομο? οι τελειες καμπυλες ακομα και στην εφηβεια?

 

Συμπασχω! Ακριβως τα ιδια! Εμπαινε το καλοκαιρι και να λεω πως θα βγω εξω τωρα με τα καλοκαιρινα, υστερα να βγαινω και να αισθανομαι οτι ολοι σχολιαζουν εμενα..

Εννοειτε πως θα γινεις θεμα συζητησης ειδικα την ωρα του φαγητου οταν ολοι θα ασχοληθουν με το ποσο τρωει π.χ. η γιωτα..αλλα αν αντιστοιχα καθεται μια ευσωμη στο τραπεζι και τρωωωειιι δε θα πουμε τιποτα γιατι εχει προβλημα υγειας η κοπελα μωρε.. χωρις να ξερουν καν αν εχει κατι η οχι.

Εγω εκει σπαζομουν γιατι σε καποιον ευσωμο δε λενε τιποτα επειδη οποιος ειναι ευσωμος= προβλημα υγειας, ενω ο αδυνατος δε παιζει να χει κατι απλα μας ενοχλει η εικονα..

Αλλα αμα ειναι κομπλεξικοι τι περιμενεις..

Link to comment
Share on other sites

Ας αποφασίσουν πια αυτοί οι γονείς τι στο καλό θέλουν οι άντρες.

Γιατί κι εγώ που είμαι τσουπωτή,πάλι τα σχόλια υπάρχουν.Αϊ στο καλό πια,συγχύστηκα πρωί-πρωί.:twisted::twisted:

 

Α καλα μη το ψαχνεις! Αστο να παει αστο! Ειναι πολυ απλο δε κανουμε για τα βλασταρια τους ειτε αδυνατες ειτε τσουπωτες!

Οταν την ειχα γνωρισει ολο μου λεγε πωπω εσυ οταν θα μεινεις εγκυος θα σαι σα σκοινι με κομπο!:lol::lol:

Εμενα παντως η πεθερα μου θα σε συμπαθουσε πολυ, ειναι τρελα ρατσιστρια με τους αδυνατους και τρομερα φαν με τους τσουπωτους..Αμα θελεις να στην στειλω, μιλαει ακαταυπαστα ομως και δεν ξερω αν το αντεχεις! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χεστε τους ολους τους κομπλε3ικουςςςςς

Καλοκαιρι τωρα περυσι , ειχα βαλει καμια 10αρια κιλακια απο τα κανονικα μου , εντα3ει δεν εβλεπες και τερας μπροστα σου , παλι καλουστικη ημουνα

με βλεπει η αδελφη της μανας μου και κομπλε3αρα

"πωπω βικυ πως παχυνες ετσι δεν σε γνωρισα """ :shock::shock::shock::shock::shock:

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, θέλω να συγχαρω τη "φιστικακι" για το απεριόριστο χιούμορ που αντιμετωπίζει την κατάσταση..

 

Έπειτα, θέλω να μπω κι εγώ στο κλαμπ των περιττών κιλών και να πω κι εγώ, ως γνωστή πορδή (συγνώμη κιόλας) που πετάγεται παντού σχεδον άθελάτης, κάποια πραματάκια!

 

Έχω παρατηρήσει το φαινόμενο αυτό, της αυτοπεποίθησης και θέλω να το επιβεβαιώσω: Σίγουρα, λιγότερη σημασία έχει το πως είσαι, και περισσότερη το τι τους δίνεις εσύ..

 

Σίγουρα θα πρέπει να κρατάμε το βαρος μας εκεί όπου δε μας δημιουργεί άλλα προβλήματα (υγείας, κίνησης κλπ).. όμως, ο σωματότυπος της κάθε γυναίκας είναι τελείως διαφορετικός, και καμία δεν πρεπει να αισθάνεται άσχημα γι' αυτό.

 

Ας μην ξεχνάμε τα παλιά τα χρόνια, που οι χοντρές γυναίκες θεωρουνταν ελκυστικές και οι υγιείς, ενώ οι αδύνατες το ακριβώς αντίθετο! Ούτε ο μεν ρατσισμός είναι καλος, ούτε ο δε..

 

Ας μην τροφοδοτούμε αυτούς που μας πασάρουν αυτά τα απαράδεχτα -κατ' εμέ- πρότυπα.. είμαστε έτσι όπως είμαστε, και αν αποφασίσουμε να αδυνατίσουμε ή να παχύνουμε θα το κάνουμε για τον εαυτό μας, για κανέναν άλλον..!

 

σ' όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε.. (γραφικό αλλά ισχύον)

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα αυτο οταν πηγα να αγορασω φορεμα για την βαφτιση του 2 γιου μου...οι πωλητριες κοιτουσαν απαξιωτικα και ρωτουσαν...για εσας ειναι?(οχι ηρθα να ψωνισω γι ατην θεια μου την Μαρικα)....οχι λυπαμαι δεν εχουμε..(τι λυπασαι καλε εσυ τρεχεις στην αγορα και εχουν γινει τα ποδια σου μπαλονια?)

με αποκορυφωμα στην raxevsky που ολε ςηταν αγενεστατες και μου ειπαν...δεν βγαζουμε εμεις τετοια νουμερα!!!!ημουν τοτε 70 κιλα η αληθεια ειναι και 1.68 υψος ..αισθανθηκα αθλια και εκανα εξαντλητικη διαιτα..τωρα στα 65 παλευω γι ααλλα 5 κιλα αλλα δεν τα καταφερνω με τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ρατσισμός υπάρχει και στις δυο περιπτώσεις! Αυτο που με εκνευριζει εμένα είναι όταν σε βλέπει κάποιος να σχολιάζει αν πηρε η όχι κιλά! Σε βλέπουν μετα απο καιρο και σου λένε "παχυνες;" ή "αδυνατησες;"! Δεν καταλαβαίνω γιατί να το σχολιάσουν! Εγω δεν έχω σχολιάσει ποτέ κάποιον στο θέμα βάρους του. Μονο σε λίγες περιπτώσεις όταν κάποιος έχει χάσει αρκετα κιλά και ξέρω ότι κάνει δίαιτα και αυτο γιατί ξέρω ότι θα τον ευχαριστουσε! ΑΛΛΑ ΠΟΤΈ κάποιον που έχει πάρει κιλά και μπορει να τον κάνω να αισθανθει άσχημα. Και ωραία μου λες ότι παχυνα απο την τελευταία φορά που με είδες, και λοιπόν! Γιατί μου λες κάτι που το ξέρω καλύτερα εγω! Θεωρώ ότι σε κάποια πράγματα πρέπει να υπάρχει διακριτικότητα. Έχω υπάρξει αρκετά αδύνατη και τώρα με λες στρουμπουλη. Κάνω διατροφή και γυμναστική για εμένα, να νοιώθω εγω καλα με τον εαυτό μου. Με χαλάγε και με εκνευριζε όταν γνωστός μου σχολιάζε το βάρος μου (και που είχα αδυνατισει τοτε και που εχω παχυνει τώρα). Με λίγα λόγια για εμένα ο σχολιασμός του βάρους του καθενός είναι περιττό! Ο καθένας ξέρει τι του γίνεται και αποφασίζει να χάσει κιλά, να πάρει κιλά ή να μείνει σε αυτα τα κιλά χωρίς σχόλια!

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω και γω κάτι χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και καλοπροαίρετα: Οταν δεν υπάρχει πρόβλημα παθολογικό, γιατί ξεφεύγετε στο φαγητό και δεν σκέφτεστε ότι όσο εύκολα μπαίνουν τα κιλά άλλο τόσο δύσκολα φεύγουν? Προκειμένουν να μην προβληματιζόμαστε με τα κιλά μας και στενοχωριόμαστε με την αντιμετώπιση των άλλων, μήπως είναι καλύτερα να φροντίζουμε πριν προκύψει πρόβλημα? Ας μην ξεχνάμε ότι τα πολλά περιττά κιλά κρύβουν κινδύνους για τον οργανισμό και την υγεία μας, οπότε "προσέχουμε για να έχουμε". Και πάλι το λέω αυτό καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω και γω κάτι χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και καλοπροαίρετα: Οταν δεν υπάρχει πρόβλημα παθολογικό, γιατί ξεφεύγετε στο φαγητό και δεν σκέφτεστε ότι όσο εύκολα μπαίνουν τα κιλά άλλο τόσο δύσκολα φεύγουν? Προκειμένουν να μην προβληματιζόμαστε με τα κιλά μας και στενοχωριόμαστε με την αντιμετώπιση των άλλων, μήπως είναι καλύτερα να φροντίζουμε πριν προκύψει πρόβλημα? Ας μην ξεχνάμε ότι τα πολλά περιττά κιλά κρύβουν κινδύνους για τον οργανισμό και την υγεία μας, οπότε "προσέχουμε για να έχουμε". Και πάλι το λέω αυτό καλοπροαίρετα.

 

Και εγω την ίδια απορία είχα όταν ήμουν 25 χρόνων και 46 κιλά με ύψος 1.60! Αλλα τώρα λέω αλλα. Παίζου πολλά ρόλο για τις εποχές που ξεφευγεις. Μια εγκυμοσύνη, ένα άγχος, μια όλη την μέρα στο σπίτι και έτσι όλη την μέρα στην κουζίνα. Εγω πιο μικρη και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν πολυ δυνατή στο να κρατηθω και να μην φάω περιττά πράγματα. Αλλα τώρα για εμένα δεν είναι το ίδιο. Απο τότε έμεινα ανεργη και έτσι είμαι ολη την ημέρα στο σπτι με εύκολη πρόσβαση στην κουζίνα. Και στις δυο γεννες μου είχα μπορω να πω μια η κατάθλιψη, μια η στέρηση που εφαγα στην εγκυμοσύνη απο τον διαβήτη κύησης και με έκαναν να πεσω στο φαγητο. Απλά δεν μπορούσα να κλείσω τον στόμα μου. Τώρα καταλαβαίνω κάποιες ξαδελφες μου που κλεισμενες στο σπίτι μου έλεγαν δεν μπορούν να χάσουν τα κιλά και ότι τρώνε συνεχώς. Τώρα είμαι στην θέση τους. Άρα οσο και να ξέρεις τι κανείς στον εαυτό σου, τα ψυχολογικά σου σε κάνουν να μην μπορείς να σταματήσεις, μέχρι να φτάσεις σε ένα σημείο και να το πάρεις αποφάσεις για να κανείς κάτι. Αυτα απο εμένα, μια άλλη κοπέλα μπορει να έχει άλλη απάντηση.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουν ξεφυγει οι πωλητριες....

 

Δοκιμαζω φορεματα στο Αττικα, σε μια-δυο μαρκες, βλεπω οτι μου κανει το ταδε νουμερο....παω σε μια αλλη, μου δειχνει το αμεσως μεγαλυτερο. Της λεω "δεν ειναι το νουμερο μου, νομιζω, μαλλον θα δοκιμασω το μικροτερο" και μου απανταει απαξιωτικα : -"Αυτο? καλε, αυτο, κανει σε ΕΜΕΝΑ!"...δειχνοντας την περιφερεια της. Και συνεχιζει

-"θελετε να μου πειτε, οτι σας ειναι μεγαλο, ΑΥΤΟ?" δειχνοντας το μεγαλο νουμερο.

 

-Ε, τοτε, της λεω, καλοφορετο κοπελια!!!!!!!! Απο ΕΜΕΝΑ, πωληση δεν θα κανεις σημερα....(για να μην της πω κατι χειροτερο κι εχω και καλη ανατροφη)

 

Φανταζομουν μετα, πώς να νιωσει μια μικρη κοπελιτσα, αν της μιλησουν ετσι....μαλλον στην ασιτια θα επεφτε. φανταζομουν επισης, ποσο χειροτερα θα μπορουσε να μιλησει μια πωλητρια, αν ηθελε να πουλησει. μαλλον η εν λογω δεν το κατεχει-ειχε και αδικο προφανως. Γιατι τελικα, αυτο που αγορασα απο αλλη μαρκα φυσικα ηταν στο μικροτερο νουμερο που συμφωνα με τις εκτιμησεις της εκανε μονο σε "αυτην" που προφανως ειναι μια θεα-ενω εγω....

 

ΥΓ. Ειμαι 62 κιλα!!!! (αν ημουν 162, μαλλον η εν λογω πωλητρια θα με εβριζε κι απο πανω, ισως να μην με αφηνε να μπω και στο περιπτερο)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ο ρατσισμος ειδικα στην αγορα των ρουχων απο τις πωλητριες ειναι απεριγραπτος...μου εχει συμβει αρκετες φορες και οτι και να πεις υπαρχει παντα η επομενη φορα....χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ρατσισμός υπάρχει και στις δυο περιπτώσεις! Αυτο που με εκνευριζει εμένα είναι όταν σε βλέπει κάποιος να σχολιάζει αν πηρε η όχι κιλά! Σε βλέπουν μετα απο καιρο και σου λένε "παχυνες;" ή "αδυνατησες;"! Δεν καταλαβαίνω γιατί να το σχολιάσουν! Εγω δεν έχω σχολιάσει ποτέ κάποιον στο θέμα βάρους του. Μονο σε λίγες περιπτώσεις όταν κάποιος έχει χάσει αρκετα κιλά και ξέρω ότι κάνει δίαιτα και αυτο γιατί ξέρω ότι θα τον ευχαριστουσε! ΑΛΛΑ ΠΟΤΈ κάποιον που έχει πάρει κιλά και μπορει να τον κάνω να αισθανθει άσχημα. Και ωραία μου λες ότι παχυνα απο την τελευταία φορά που με είδες, και λοιπόν! Γιατί μου λες κάτι που το ξέρω καλύτερα εγω! Θεωρώ ότι σε κάποια πράγματα πρέπει να υπάρχει διακριτικότητα. Έχω υπάρξει αρκετά αδύνατη και τώρα με λες στρουμπουλη. Κάνω διατροφή και γυμναστική για εμένα, να νοιώθω εγω καλα με τον εαυτό μου. Με χαλάγε και με εκνευριζε όταν γνωστός μου σχολιάζε το βάρος μου (και που είχα αδυνατισει τοτε και που εχω παχυνει τώρα). Με λίγα λόγια για εμένα ο σχολιασμός του βάρους του καθενός είναι περιττό! Ο καθένας ξέρει τι του γίνεται και αποφασίζει να χάσει κιλά, να πάρει κιλά ή να μείνει σε αυτα τα κιλά χωρίς σχόλια!

 

Συμφωνώ απόλυτα, αν δεν έχεις κάτι καλό να πεις καλύτερα να μην πεις απολύτως τίποτα!Κι εγώ το ίδιο κάνω, άσε που προσπαθώ πάντα όταν βλέπω μια φίλη ή γνωστή να της κάνω ένα κοπλιμάν για την εμφάνιση της, είναι θέμα ευγένειας.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω και γω κάτι χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ και καλοπροαίρετα: Οταν δεν υπάρχει πρόβλημα παθολογικό, γιατί ξεφεύγετε στο φαγητό και δεν σκέφτεστε ότι όσο εύκολα μπαίνουν τα κιλά άλλο τόσο δύσκολα φεύγουν? Προκειμένουν να μην προβληματιζόμαστε με τα κιλά μας και στενοχωριόμαστε με την αντιμετώπιση των άλλων, μήπως είναι καλύτερα να φροντίζουμε πριν προκύψει πρόβλημα? Ας μην ξεχνάμε ότι τα πολλά περιττά κιλά κρύβουν κινδύνους για τον οργανισμό και την υγεία μας, οπότε "προσέχουμε για να έχουμε". Και πάλι το λέω αυτό καλοπροαίρετα.

 

Όταν η ζωή σου έχει καταντήσει μαύρη και άραχνη και βάλλεσαι από παντού, και δεν έχεις έναν άνθρωπο να πεις τον πόνο σου, το πιροσκί γίνεται ο καλύτερος σου φίλος...Θα μπορούσες να πέσεις στο αλκοόλ ή στο τσιγάρο ας πούμε, αλλά πέφτεις στο φαγητό...Είναι άλλη μία εξάρτηση στην οποία πέφτεις επειδή μέσα σου έχεις πιάσει πάτο. Ξέρεις τι είναι να φτάνεις στα όρια σου, να λες τώρα θα πάω να πέσω από το μπαλκόνι να πάψω πια να πονάω και να κλαίω και να σε σώζει το σουβλάκι;Θεό το κάνεις το σουβλάκι μετά και το προσκυνάς κάθε μέρα...

 

Γι'αυτό μην κρίνετε τους ανθρώπους που τρώνε πολύ, δεν ξέρετε τι πληγή ''ταϊζουν'' μέσα τους....Και πιστέψτε με όταν νιώθεις χάλια ποσώς σε ενδιαφέρει αν έχεις ωραία μπούτια ή επίπεδη κοιλιά...Μόνο όταν βγεις από αυτό το λούκι αρχίζεις και διατροφή και γυμναστική και να κοιτάζεσαι στον καθρέφτη και να αναρωτιέσαι πότε και πώς έγινες έτσι...Σε αυτή τη φάση είμαι κι εγώ τώρα...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το καταλαβα αυτο οταν πηγα να αγορασω φορεμα για την βαφτιση του 2 γιου μου...οι πωλητριες κοιτουσαν απαξιωτικα και ρωτουσαν...για εσας ειναι?(οχι ηρθα να ψωνισω γι ατην θεια μου την Μαρικα)....οχι λυπαμαι δεν εχουμε..(τι λυπασαι καλε εσυ τρεχεις στην αγορα και εχουν γινει τα ποδια σου μπαλονια?)

με αποκορυφωμα στην raxevsky που ολε ςηταν αγενεστατες και μου ειπαν...δεν βγαζουμε εμεις τετοια νουμερα!!!!ημουν τοτε 70 κιλα η αληθεια ειναι και 1.68 υψος ..αισθανθηκα αθλια και εκανα εξαντλητικη διαιτα..τωρα στα 65 παλευω γι ααλλα 5 κιλα αλλα δεν τα καταφερνω με τπτ.

 

Είναι επειδή έκανες εξαντλητική δίαιτα...Θα σου πω μια συμβουλή από διαιτολόγο και αν την ακολουθήσεις είμαι σίγουρη ότι θα χάσεις και τα υπόλοιπα. Όταν ξεκινάς να τρως λιγότερο και αντί να παίρνεις ας πούμε 3.000 θερμίδες την ημέρα όπως πριν, παίρνεις μόλις 800, τότε έχεις προσπεράσει το ενδιάμεσο στάδιο. Δηλαδή πρέπει να κόψεις το φαγητό σταδιακά, π.χ. 500 θερμίδες λιγότερες την εβδομάδα γιατί όταν φτάσεις στα τελευταία ρημαδοκιλά δεν θα έχεις άλλες θερμίδες να κόψεις, οπότε και θα πέσεις σε τέλμα. Αλλιώς δεν θα πρέπει να φας απολύτως τίποτα, πράγμα αδύνατον αλλά και πάρα πολύ επικίνδυνο. Οπότε αύξησε λίγο τις θερμίδες να πάρει μπρος ο μεταβολισμός και αφού αρχίσεις να χάνεις πάλι μείωσε τις όσο αντέχεις στα τελευταία 2 κιλά!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

προ εγκυμοσυνης με τις πωλητριες ειχα προβλημα!!! τους ξεκαθαριζω πως ο,τι νουμερο ν ο μ ι ζ ο υ ν οτι φοραω , να φερνουν ενα μεγαλυτερο. το ξεκαθαριζω. ακομα και στα βρακια που αγοραζω,πανε να μου πλασαρουν μικρο μεγεθοςι. και οταν δε τα αγοραζω με κοιτανε σαν να πρεπει με το ζορι να μου επιβαλλουν να σκασω μεσα στο παντελονι για να παρουν αυτες τα ποσοστα τους! ελεος!!! δε εβλεπα τον εαυτο μου χοντρο, απλα δε θελω να ειμαι νηστικη για να μου κουμπωνει το παντελονι! θελω να παω και καπου να φαω ρε αδερφε χωρις να ξεκουμπωσω κανενα κουμπι...!!! μπορω???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαι 85 κιλά εδώ και λίγους μήνες... Οι λόγοι που πήρα κιλά είναι ιδιαίτεροι. Έτρωγα όμως... Να πω ότι δεν έτρωγα, ψέματα θα πω.

 

Λοιπόν, είμαι ρατσίστρια απέναντι στους ευτραφείς και βάλε... Δεν μπορώ να δεχτώ τον εαυτό μου. Κάθε φορά που σηκώνομαι από την καρέκλα αντιλαμβάνομαι ότι κουβαλάω και ένα μικρό παιδί πάνω μου... συνεχώς... Αν συμβεί κάτι, δεν μπορώ να τρέξω ξαφνικά, μόνο να περπατήσω γρήγορα... Για το αισθητικό δεν μιλάμε.

 

Ο άντρας μου ήταν "ανεκτικός", αλλα είχε λερωμένη και εκείνος τη φωλιά του...

 

Το πάχος είναι πρόωρο γήρας, από μια ηλικία και πέρα. Ακόμα και αν το χάσει κανείς, δεν είναι σαν να μην το είχε ποτέ. Μπορεί να του μείνει η χαλάρωση ή η χρόνια επιβάρυνση στο σκελετό και στα όργανα του σώματος...

 

Στην πραγματική ζωή δεν κάνω το παραπάνω κήρυγμα, αλλά εφόσον το έφερε η κουβέντα...

 

Το βρίσκω κακό για τους οικείους του να μη μιλάει καν κανείς από τακτ και καλά... Δεν λέω να πρήζει τον άλλον, αλλά να του θέσει ένα καμπανάκι, στα λίγα πρώτα κιλά... Αν φτάσει να συσσωρευτούν τα πολλά κιλά, άστα-βράστα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω να πώ είναι οτι ζηλεύω αφόρρητα όμως την αυτοπεποίθηση πάαααρα πολλών στρουμπουλών γυναικών που έχουν συμφίλιωθεί με το σώμα τους! Που ντύνονται πολύ ωραία και φαίνονται κομψές και περιποιμένες χωρίς να στέκονται στο λιπάκι της μέσης ή στο υπερβολικό στήθος... Νομίζω πως ρατσισμος πλέον δεν υφίσταται στις στρουμπουλές γυναίκες αλλά στις υπέρβαρες. Σε αυτό φυσικά συντελεί και η τηλεόραση που διαφημίζει συχνά οτι το νεο μοντέλο της γυναίκας αναιρεί το ανορεξικό που υπήρχε κάποτε. Θα συμφωνήσω βέβαια οτι στα καταστήματα οι πωλήτριες θα έπρεπε να έχουν τη στοιχειώδη συμπεριφορά (και αυτό ναι το σπουδάζουν σε άλλες χώρες!! γιατί εκεί κάνεις και μία μήνυση και τρώς στο όνομα του/της σουβλάκια). Απλά θεωρώ οτι κανείς δεν πρέπει να μπεί στη διαδικασία να σχολιάσει τη κατάσταση κανενός γιατί πολύ απλά κανείς δε μπορεί να ξέρει έξω απο το χορό τι παίζουν τα όργανα....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας συγκεκριμένο ποστ μπορώ να πω ότι σοκαρίστηκα......

Μπήκα να γράψω ότι σιγά βρε κορίτσια μην υπάρχει ρατσισμός για τους χοντρούς......αλλά είδα ότι υπάρχει....κι έπαθα πλάκα από την κακία κάποιας.....

 

Προσωπικά είμαι αδύνατη......αλλά ποτέ δεν μέτρησα κανένα σύμφωνα με τα κιλά του ή το ύψος του ή τα λεφτά του, αλλά με την προσωπικότητά του.....

Δε με ενόχλησε κανένας που έκατσε δίπλα μου, άλλωστε είμαι μινιόν εγώ και βολεύομαι και σε λιγότερο χώρο, ποτέ δεν σχολίασα κανέναν (εκτός από έναν της πολιτικής (ναι, ναι, το γνωστό, που δε με ενοχλεί το βάρος του, αλλά οι απόψεις του, απλά τυχαίνει ν ταιριάζει το βάρος με τις δηλώσεις του...ναι ναι, ο κύριος μαζί τα φάγαμε είναι) και ποτέ δε στάθηκα στα κιλά......

Και ήθελα να πω ότι οι πωλήτριες (κάποιες) ίσως απλά το παρακάνουν.....σε μένα αν αφεθώ να με κανακέψουν πολύ (τι ωραίο σώμα και σου ταιριάζουν τα πάντα) και όχι δεν μου ταιριάζουν τα πάντα!!!!!! μπορώ να φύγω έχοντας αγοράσει καμμιά αηδία.....και τσαντίζομαι όταν πάω σπίτι και το φοράω στο δικό μου καθρέπτη και βρίζω γιατί νιώθω ότι πιάστηκα κορόιδο και ξαναπάω και το αλλάζω......συνήθως δεν ακούω καν τι μου λένε, αλλά αν ακούσω, την πάτησα......

Υποτίθεται ότι οι πωλήτριες δε θέλουν απλά να ξεφορτωθούν το εμπόρευμα, αλλά ότι σε βοηθούν να αγοράσεις κάτι που να σου ταιριάζει......υποτίθεται πάντα......

Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί κάποιες περνάνε στο άλλο άκρο.....και αντί να βοηθήσουν την όποια πελάτισσα να κάνει μια σωστή αγορά φέρονται σαν την κριτική του next top model....

 

Και το κερασάκι στην τούρτα........θυμήθηκα τώρα κάτι που με εξαγρίωσε τότε, το ξέχασα μετά, το ξαναθυμήθημα διαβάζοντας εδώ......

Κάποτε μια γνωστή (η οποία έχει και τάση να παχαίνει) μου έλεγε για έναν που ούτε 4 χρόνια παντρεμένος και έχοντας 3!! παιδιά αν θυμάμαι καλά σιχαινόνταν τη γυναίκα του λέει γιατί είχε παχύνει πολύ με τις εγκυμοσύνες και απέφευγε να κοιμηθεί μαζί της.....κι αυτή έτρωγε, αντί να κάνει δίαιτα να τον κερδίσει πάλι......

Αυτή δικαιολογούσε!!! τον Μπραντ Πιτ (έτσι τον είχα περιγράψει τότε ειρωνικά) και τα φόρτωνε όλα στη γυναίκα......

Εγώ προσπάθησα να της εξηγήσω ότι η γυναίκα μπορεί να τρώει περισσότερο λόγω της απόρριψης και πως ο άντρας της είναι απλά ηλίθιος......πως τρεις κοντινές εγκυμοσύνες μπορούν να αφήσουν κάποια κιλά ανάλογα το σώμα, αλλά πως σε καμμιά περίπτωση δε φταίνε τα κιλά....το πιθανότερο ήταν του Μπραντ Πιτ (μου μόνο τέτοιος δεν ήταν φυσικά ο τύπος) του γυάλισε άλλη......και πως η ματαιοδοξία του δεν ήταν τίποτα άλλο από έλλειψη καλών στοιχείων του χαρακτήρα του (κοινώς ήταν παλιοχαρακτήρας)......

Δεν ξέρω τι έγινε τελικά δεν ήταν καν γνωστοί μου αυτοί, αλλά αυτή τη γυναίκα εγώ την είχα λυπηθεί πολύ τότε....και όχι επειδή ήταν χοντρή.....αλλά επειδή παντρεύτηκε ένα άδειο κέλυφος και είχε κάνει και τρία παιδιά πριν αποδειχτεί τιποτένιος ο τύπος........

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά ποτέ δε με ενόχλησε ο ενήλικος χοντρός άνθρωπος από άποψη -ότι του αρέσει το φαγητό και καταβροχθίζει ποσότητες.

Με ενοχλεί που αυτό πάει κληρονομικό...αφού εγώ τρώω ένα γουρούνι στην καθισιά μου θα φάει και το παιδί μου και στα έξι του χρόνια θα έχει μια περιφέρεια σαν την περιφέρεια Αττικής, έναν τεράστιο κώλο, μπούτια σαν ελέφαντας και κυτταρίτιδα. Το ότι το καταδικάζουν να είναι χοντρό γιατί ποτέ δε θα χορταίνει με τη δική τους χαζομάρα.

Το ότι στο σχολείο θα το κοροϊδεύουν πιθανότατα δεν απασχολεί το γονιό προφανώς...την υγεία του παιδιού τους ήθελα να ήξερα δεν τη σκέφτονται; Δεν ανησυχούν;

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά ποτέ δε με ενόχλησε ο ενήλικος χοντρός άνθρωπος από άποψη -ότι του αρέσει το φαγητό και καταβροχθίζει ποσότητες.

Με ενοχλεί που αυτό πάει κληρονομικό...αφού εγώ τρώω ένα γουρούνι στην καθισιά μου θα φάει και το παιδί μου και στα έξι του χρόνια θα έχει μια περιφέρεια σαν την περιφέρεια Αττικής, έναν τεράστιο κώλο, μπούτια σαν ελέφαντας και κυτταρίτιδα. Το ότι το καταδικάζουν να είναι χοντρό γιατί ποτέ δε θα χορταίνει με τη δική τους χαζομάρα.

Το ότι στο σχολείο θα το κοροϊδεύουν πιθανότατα δεν απασχολεί το γονιό προφανώς...την υγεία του παιδιού τους ήθελα να ήξερα δεν τη σκέφτονται; Δεν ανησυχούν;

συμφωνώ. στενοχωριέμαι όταν βλέπω παχύσαρκα (όχι υπέρβαρα) παιδάκια 5-10 ετών με κοιλιές, προγουλάκια, μπουτάκια κλπ. είναι κρίμα να τα καταδικάζουμε σε παχυσαρκία και προβλήματα υγείας από τόσο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά ποτέ δε με ενόχλησε ο ενήλικος χοντρός άνθρωπος από άποψη -ότι του αρέσει το φαγητό και καταβροχθίζει ποσότητες.

Με ενοχλεί που αυτό πάει κληρονομικό...αφού εγώ τρώω ένα γουρούνι στην καθισιά μου θα φάει και το παιδί μου και στα έξι του χρόνια θα έχει μια περιφέρεια σαν την περιφέρεια Αττικής, έναν τεράστιο κώλο, μπούτια σαν ελέφαντας και κυτταρίτιδα. Το ότι το καταδικάζουν να είναι χοντρό γιατί ποτέ δε θα χορταίνει με τη δική τους χαζομάρα.

Το ότι στο σχολείο θα το κοροϊδεύουν πιθανότατα δεν απασχολεί το γονιό προφανώς...την υγεία του παιδιού τους ήθελα να ήξερα δεν τη σκέφτονται; Δεν ανησυχούν;

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι απλά κληρονομικό...αν ο γονιός είναι χοντρός χοντρό θα βγει και το παιδί (όχι πάντα, αλλά τα γονίδια όλο και παίζουν ρόλο).....υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε τα πάντα και δεν παχαίνουν και άνθρωποι που παχαίνουν ευκολότερα......

Δεν ξέρω και δεν έτυχε να υπάρχει και κανένα χοντρό παιδάκι στον κύκλο μου για να πω αν φταίει η κατασκευή του, τα γονίδια ή ότι άλλο.....

Οπότε αφού δε γνωρίζω δε λέω.......

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι υπάρχει ρατσισμός...βέβαια οι χοντροί άνθρωποι είναι λιγότεροι από εκείνους που έχουν χοντρούς τρόπους..

οπως και να'ναι αγάπησε τον εαυτό σου..κάνε ότι μπορείς για να τον βελτιώσεις...πρόσεξε την διατροφή σου..όσο αντέχεις..κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου..βάλε ένα στόχο..θα νιώσεις καλύτερα αν χάσεις μερικά κιλά..τα ίδια λέω και σε στενό οικογενειακό άνθρωπο..αλλά πάντα εγκαταλείπει την προσπάθεια πολύ νωρίς...είναι θέμα υγείας πάνω από όλα.

η αλήθεια είναι ότι ένα εμφανίσιμο άτομο έχει λίγο μεγαλύτερες πιθανότητες να κερδίσει μια δουλειά...αλλά σίγουρα πλέον την ίδια απογοήτευση νιώθει και ένας αδύνατος άνθρωπος..στις μέρες μας, αφού υπάρχει ανεργία. μη στενοχωριέσαι..κάνε κάτι για τον εαυτό σου...και μη ασχολήσε με ότι ακούς και βλέπεις.έχει ξεφύγει ο κόσμος....πραγματικά!

και να σου πω κάτι να γελάσεις λίγο..

στον γυναικολόγο μου, αρέσουν και επιβραβεύει τα αδύνατα σώματα..

πήγα που λες να κάνω τεστ Παπ ..και μόλις με βλέπει (έτοιμη για το τεστ..)..μου λέει "τι μπούτια είναι αυτά που έχεις κάνει?..για να μην γίνει παρεξήγηση, τον ξέρω χρόνια και είναι ο καλύτερος. προβληματίστηκα λίγο...και να φανταστείς είναι 54 κιλά και 1.69.

μην σε πέρνει από κάτω!!!!όλοι μας θα αδυνατίσουμε το 2012-13!είναι σίγουρο!

μέχρι τα Χριστούγεννα σου εύχομαι να έχεις χάσει κιλάκια!να γίνεις μια κούκλα!

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι απλά κληρονομικό...αν ο γονιός είναι χοντρός χοντρό θα βγει και το παιδί (όχι πάντα, αλλά τα γονίδια όλο και παίζουν ρόλο).....υπάρχουν άνθρωποι που τρώνε τα πάντα και δεν παχαίνουν και άνθρωποι που παχαίνουν ευκολότερα......

Δεν ξέρω και δεν έτυχε να υπάρχει και κανένα χοντρό παιδάκι στον κύκλο μου για να πω αν φταίει η κατασκευή του, τα γονίδια ή ότι άλλο.....

Οπότε αφού δε γνωρίζω δε λέω.......

Εκτός κι αν συντρέχει λόγος υγείας (θυρεοειδής στις περισσότερες περιπτώσεις) το καλούπι σχεδόν πάντα σπάει.

Υπάρχει μια διαφορά μεγάλη ανάμεσα στους ανθρώπους με τάση να παχύνουν (εγώ πχ που προέρχομαι από οικογένεια με νταρντάνες γυναίκες πάππου προς πάππου) και πρέπει να προσέχω συνέχεια να μην ξεφεύγω και στους ανθρώπους που απλά τρώνε πάρα πολύ γιατί τους αρέσει το φαγητό και καταναλώνουν συνήθως μέχρι να σκάσουν.

Δε θα κορόιδευα ποτέ κανέναν, δεν με αφορά το γιατί είναι έτσι όπως είναι ο καθένας.

Απλά το "φάε, φάε" στο παιδί έχει επιπτώσεις...εγώ σαν γονιός ας φάω μέχρι να ψοφήσω γιατί το σώμα είναι δικό μου και δε με νοιάζει. Γιατί στο παιδί μου να του φτυαρίζω φαγητό στο στόμα μέχρι να γίνει το στομάχι του αεροδρόμιο και να μην χορταίνει σε λίγο ποτέ επειδή εγώ τρώω σαν το ζώον;

Το παιδί από το γονιό συνήθως παραδειγματίζεται και αποκτά κάποιες συνήθειες.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...