Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσισμός στις γυναίκες με κιλά


manoulina

Recommended Posts

εγω με την κολλητη μου ετυχε ενα διαστημα να δουλευουμε στο ιδιο μαγαζι, εγω τοτε 50 κιλα η φιλη μου 115. ομως ειναι πολυ κοινωνικος ανθρωπος, εχει χιουμορ (οχι το ηλιθιο χιουμορ για τα κιλα του στυλ "δε μπαινω στη θαλλασα γιατι θα βγει το νερο εξω") ειναι εξω καρδια κι αξιολατρευτος ανθρωπος. εχει πολυ περισσοτερες κατακτησεις απο αδυνατες κοπελες δεν ειχε ποτε προβλημα να βρει δουλεια λογω των κιλων - ενταξει δεν πηγε και για μοντελο- ακομα και σε κλαμπ και καφετεριες δουλεψε, τωρα δουλευει σε γραφειο και ειναι η μονη απο την παρεα που εχει δουλεια.

στην υποδοχη αν απλα θελουν μια γλαστρα σιγουρα δε μπορει μια ευσωμη κοπελα να δουλεψει, μπορει ομως ανετα να κανει δημοσιες σχεσεις, να δουλεψει μεσα απο το μπαρ ή σερβιτορα ή στην κουζινα.

συμφωνώ! Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έχω βιώσει κοινωνικό ρατσισμό, ίσα ίσα!

Μόνο στα μαγαζιά κάποιες πωλήτριες (στην Πατησίων όταν κάποτε είχε κόσμο που ψώνιζε και υπήρχαν μαγαζιά της προκοπής) πρίν μάθουν τί ποσό είμαι διατεθημένη να διαθέσω για να ντυθώ, με απόπαιρναν, του στυλ δεν έχουμε μεγεθος για σας (επειδή βαριόντουσαν να ψάξουν).

Μετά έβγαινα από το δίπλα μαγαζί με 5-6 τσάντες και συνερχόντουσαν!

 

Επίσης άλλη μια φορά ήταν πολύ χτυπητή η δυσαρέσκεια τους, πήγα σε ένα από τους πιο γνωστούς οίκους νυφικων, διάλεξα το πιο ακριβό νυφικό τους, το φόρεσα μου πήγαινε γάντι.

και όταν ζήτησα να βάλουν μανίκι (σαν τροποποίηση) επειδή είμαι εύσωμη , μου είπαν δεν βάζουμε, χαλάει το σύνολο (δεν έλεγε ευθαρσώς ότι βαριέται να το φτιάξει γιατί δεν είναι το αφεντικό και χέστηκε).

Μετά από δικές μου πιέσεις μου έφεραν ένα τσόλι κυριολεκτικά, αυτό λέει μπαίνει σαν μανίκι, τί τσόλι, σαν τούλι από μπομπονιέρα ήταν.

Δοκιμάσα όσα νυφικά είχαν στο κατάστημα και μετά έφυγα ;)

 

Τέλος σε δεύτερο οίκο νυφικών, αλυσίδα και τελείως εμπορικό, μου είπαν ευθαρσώς (επειδή ζητούσα μανίκι) ότι έτσι όπως κάνετε δεν θα βρείτε νυφικό! Επειδή ήθελα μανίκι κι εκείνη δεν είχε νυφικά με μανίκια αλλά είχε μυριστεί ότι θα διαθέταμε χρήμα!

Εκλεισα το μάτι στη μάνα μου, τα δοκίμασα ΟΛΑ μα όλα, την ευχαρίστησα και στο τέλος είπα, αχ κρίμα ήθελα με μανίκι, αφού σας το είπα από την αρχή!

 

Τελικά έραψα το νυφικό απέναντι ακριβώς, και στο γάμο φυσούσα! Με μανίκι! Δαντελωτό διακριτικό υπέροχο και σούπερ αδυνατιστικό! Και με ράφτρα που με έκανε να νιώθω υπέροχα, και μου βγήκε και στο γάμο αυτό! α και με λιγότερα χρήματα!

 

α ξέχασα να αναφέρω το πιο σημαντικό, και στις δύο περιπτώσεις με κοιτούσαν με δυσαρέσκεια του στυλ "ωχ άντε να βρεθεί νούμερο για την χ- οντρή!" λες και δεν το κάνουν μετά στα μέτρα σου...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 254
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω αν μπορουμε να το πουμε ρατσισμο,αλλα μερικες πωλητριες εχουν μια σταση λιγο αστα να πανε.

 

Πηγα σε καταστημα καλλυτικων με φορμες και με κοιτουσαν υποτιμητικα σαν να ελεγαν τι στο καλο θελει αυτη η βλαχαρα με την ανωνυμη φορμα εδω.

 

Στο ιδιο καταστημα με πιο προσεγμενη εμφανιση,σκοτωθηκανε να με εξυπηρετησουν!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Αν πας σε ενα μαγαζι και βρωμας ή εισαι απλυτος ή εχεις ενα καρο λερα στα ρουχα σου,το καταλαβαινω να σε κοιτουν με υποψια.

Αν πας ντυμενη απλα,χωρις παπουτσι και ρουχα μαρκας, χωρις πολλα αρωματα και φρου φρου αλλα καθαρη πανω απο ολα,γιατι να σε αντιμετωπιζουν το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Tι θυμηθηκα τωρα...

Απο την εφηβεια μου και μετα εχω περασει απο διαφορα σταδια, απο πολυ πολυ αδυνατη εως παχουλουλα. Ημουν στα πολυ αδυνατα μου , 49 κιλα, (καλα που εχω και το στηθος και κατι φαινοταν), γνωστη μου 110 κιλα (στο ιδιο υψος με εμενα 1.60 με τα χερια αναταση και οι δυο μας) αφου με περασε απο γεναιες 14, οτι φαινομαι αρρωστη, πως εχω γινει ετσι, που εχω γινει ενα ματσο κοκαλα κτλ κτλ, και ενω την ακουω εκπληκτη και ενω ποτε μα ποτε δεν εχω σχολιασει το βαρος της, ποτε ομως, γυρναει και μου λεει, εγω για να γινω σαν εσενα θα πρεπει να ειμαι 70 κιλα, οποτε 20 κιλακια να χασω θα ειμαι θεα!!!!! Ποτε δεν καταλαβα τι ηθελε να πει ο ποιητης!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συμφωνω.Αν πας σε ενα μαγαζι και βρωμας ή εισαι απλυτος ή εχεις ενα καρο λερα στα ρουχα σου,το καταλαβαινω να σε κοιτουν με υποψια.

Αν πας ντυμενη απλα,χωρις παπουτσι και ρουχα μαρκας, χωρις πολλα αρωματα και φρου φρου αλλα καθαρη πανω απο ολα,γιατι να σε αντιμετωπιζουν το ιδιο?

 

γιατι εχουν καλο στον εγκεφαλο... πραγματικα απορω κι εγω πως μερικες πωλητριες τις κρατανε στα μαγαζια αφου διωχνουν τον κοσμο. πραγματικα εχω φτασει σε σημειο να το ευχαριστηθω κιολας για καποια μαγαζια που εκλεισαν, ακριβως για αυτο το λογο, επειδη δε σεβονταν τον πελατη ή προσπαθουσαν να τον κλεψουν πουλωντας του μαπα προιοντα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...με την σωματοδομη που εχω αποκτησει τα τελευταια 3 χρονια μαλλον χοντρη θσθα με ελεγε κανεις...λοιπον δουλευω 6 χρονια σε καταστημα με ρουχα...σε διαστημα 2 ωρων ηρθαν 2 ηλιθιες τυπισσες που με κοιταζαν και γελουσαν και λεει η μια για να της κανουν τα ρουχα τους μαλλον φοραω 3xsmall εγω.. και μετα ενας που με ρωτησε αν η μπλπυζα μου(στολη ειναι original) γιατι ξερει οτι ειναο στενες οι φορμες της εταιριας..

 

οποτεο καλος στο εγκεφαλο απλα υπαρχει..δεν κανει διακρισεις αναμεσα σε πωλητες και πελατες!

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε και την αληθεια,ειμαστε και εμεις σαν πελατες καμια φορα,αστα να πανε.

 

Στο αθλητικο καταστημα Αd...(μην κανω και διαφημιση) της πολης μας,ολες οι κοπελιτσες που δουλευουν μεσα,σωνει και καλα να σου φορεσουν οι ιδιες τα παππουτσια!

 

Εγω ντρεπομαι πολυ,νιωθω πολυ ασχημα.Ειδικα η μια που ειναι και εγκυμονουσα!

 

Ομως,εχω ακουσει απιστευτα περιστατικα και απο εμας τους πελατες,που δεν ξερουμε τι ζηταμε,που ξεσπαμε επανω στους πωλητες(λες και φταινε αυτοι για τα προβληματα μας)....

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κ αλλο καταστημα που υπαρψει το ιδιο συστημα...η πωλητρια επιβαλλεται να γονατισει μπροστα σου και να σου φορεσει το παπουτσι...θα ντρεπονουν πολυ να δοκιμασω παπουτσια εκει...

 

ο καθε ενας νομιζει οτι με τον α η β τροπο εχει δικαιωμα να μειωνει τον αλλον..κ απο εκει ξεκινανε ολα...οι πωλητριες που επειδη δουλευουν σε μεγαλες εταιριες νομιζουν οτι εχουν ποσοστα (ειδικα σε κολωνακι κ βουκουρεστιο σε κανουν να αισθανεσαι ενοχή και που ανασαινεις!).οι πελατες που εχουν ψυχολογια "εγω πληρωνω αι εισαι υποχρεωμενος να μου γλυφεις τα ποδισ"...και μπορω να γραψω χιλιαδες παρδεαιγματα..το θεμα ειναι απο εδω και περα τι κανουμε..τα παιδια μας θελουμε να γινουν σαν κ αυτους που μας κρινουν και μας βγαζουν εκτος εαυτου;;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι απο εδω και περα τι κανουμε..τα παιδια μας θελουμε να γινουν σαν κ αυτους που μας κρινουν και μας βγαζουν εκτος εαυτου;;

 

 

Πολύ σωστά το είπες!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως θα έρθω να συμφωνήσω οτι με τον καιρό τα μεγέθη όλο και μικραίνουν.Είμαι 63 κιλά και φοράω Large , στο δε στήθος το Large χωράει μετά βίας.Δηλαδή για να βάλω small πόσα κιλά πρέπει να είμαι, 40; Το μόνο που έχει κανονικά μεγέθη ίσως και με λίγο μεγαλύτερη φόρμα είναι τα h&m αλλά η ποιότητα τους είναι λίγο κουρέλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
υπαρχει κ αλλο καταστημα που υπαρψει το ιδιο συστημα...η πωλητρια επιβαλλεται να γονατισει μπροστα σου και να σου φορεσει το παπουτσι...θα ντρεπονουν πολυ να δοκιμασω παπουτσια εκει...

 

ο καθε ενας νομιζει οτι με τον α η β τροπο εχει δικαιωμα να μειωνει τον αλλον..κ απο εκει ξεκινανε ολα...οι πωλητριες που επειδη δουλευουν σε μεγαλες εταιριες νομιζουν οτι εχουν ποσοστα (ειδικα σε κολωνακι κ βουκουρεστιο σε κανουν να αισθανεσαι ενοχή και που ανασαινεις!).οι πελατες που εχουν ψυχολογια "εγω πληρωνω αι εισαι υποχρεωμενος να μου γλυφεις τα ποδισ"...και μπορω να γραψω χιλιαδες παρδεαιγματα..το θεμα ειναι απο εδω και περα τι κανουμε..τα παιδια μας θελουμε να γινουν σαν κ αυτους που μας κρινουν και μας βγαζουν εκτος εαυτου;;

συνηθως αυτες που δουλευουν σε μαγαλες αλισυδες δεν φερονται ασχημα γιατι εχουν και την καμερα να τπυς παρακολουθει απο πανω. αυτες που ανεφερα πιο πανω δουλευουν σε τοπικα καταστηματα με ακριβα ρουχα -και συνηθως το αφεντικο τους εχει κι αλλες επιχειρησεις και δεν προλαβαινει ν ασχοληθει- και βγαζουν τα κομπλεξ τους στις πελλατισες

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα έρθω να συμφωνήσω οτι με τον καιρό τα μεγέθη όλο και μικραίνουν.Είμαι 63 κιλά και φοράω Large , στο δε στήθος το Large χωράει μετά βίας.Δηλαδή για να βάλω small πόσα κιλά πρέπει να είμαι, 40; Το μόνο που έχει κανονικά μεγέθη ίσως και με λίγο μεγαλύτερη φόρμα είναι τα h&m αλλά η ποιότητα τους είναι λίγο κουρέλι.

 

η μανα μου παντως που ηταν πολυ αδυνατη μεχρι τα 45 ψωνιζε απο τα παιδικα κυριως

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 18/5/2012 at 1:30 PM, Maraki+ said:
On 18/5/2012 at 1:30 PM, Maraki+ said:

Καταρχάς εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία των πωλητών/πωλητριών σε καταστήματα δεν έχουν καμία σχετική εμπειρία και καμία εκπαίδευση ως προς το αντικείμενο. Απλά προσλαμβάνονται -κατά προτίμηση χωρίς εμπειρία, για να μην πληρώνουν οι εργοδότες προϋπηρεσία και ενίοτε και ένσημα.

Στο ότι δεν έχουν τρόπους και πάλι φταίει ο εργοδότης που προσλαμβάνει αλλά και ο πελάτης αν αισθανθεί προσβεβλημένος και δεν το αναφέρει.

Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια ως πωλήτρια και ακόμα κι αν δεν είχα νούμερο για όλα τα μεγέθη αν ο πελάτης μου ζητούσε ένα ρούχο εγώ του το έδινα να το δοκιμάσει κι ας διαπίστωνε μόνος του ότι δεν του κάνει και να διαλέξει μετά κάτι άλλο.

Υπάρχουν όμως και πελάτες που προκειμένου να κρύψουν το δικό τους κόμπλεξ αρχίζουν και προσβάλουν το ρούχο ("η γραμμή του είναι χάλια") ή τη φίρμα που δε βγάζει μεγαλύτερα νούμερα.

Μπορεί η γραμμή να είναι 'ο πελάτης έχει πάντα δίκιο' αλλά αν έχεις υπάρξει σοβαρός πωλητής που απλά θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου καλά και να πας σπίτι σου και όχι να λύσεις το υπαρξιακό του καθενός ξέρεις ότι αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Με την καμία δε δικαιολογώ τις πωλήτριες -ειδικά αυτές που αναφέρετε...έχω συναντήσει όλων των ειδών τα φρούτα από άριστους πωλητές μέχρι κοριτσάκια με τόση αυθάδεια και αγένεια που πρέπει να κρατηθείς να μην τους χώσεις σφαλιάρα. Μια γενικότερη παρατήρηση κάνω.

Δεν είναι προσβολή να πείς για τις εταιρίες ρούχων οτι δεν βγάζουν αρκετά νούμερα.  

Ειδικά στα μαγαζιά που ψωνίζω εγώ,  σπάνια βρίσκω ρούχω για κοριτσάκι με Δείκτη Μάζας Σώματος 27 μέσου ύψους,  δηλαδή για εμένα.   Συνήθως όλα είναι είτε για υπερβολικά λεπτές,  είτε για δίμετρες,  είτε για γυναίκες μεγάλης ηλικίας.  

Θα έπρεπε να υπάρχουν επιλογές και για κανονικές κοπέλες.

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2012 at 0:17 PM, fido-dido said:

συνηθως αυτες που δουλευουν σε μαγαλες αλισυδες δεν φερονται ασχημα γιατι εχουν και την καμερα να τπυς παρακολουθει απο πανω. αυτες που ανεφερα πιο πανω δουλευουν σε τοπικα καταστηματα με ακριβα ρουχα -και συνηθως το αφεντικο τους εχει κι αλλες επιχειρησεις και δεν προλαβαινει ν ασχοληθει- και βγαζουν τα κομπλεξ τους στις πελλατισες

Μπα...Μου έχει τύχει τύχει και κομπλεξικός πωλήτρια σε κινέζικο κατάστημα.  Με ΔΜΣ μόλις 27,  όταν ζήτησα μαγιώ για εμένα,  μου πρότεινε μέγεθος......6XL.   Πολύ ρατσιστής!!  Λές και γίνεται όλοι να έχουμε ύψος 1.40 και 0 κιλά βάρος όπως η συντοπίτισα σύζυγος του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 30/7/2012 at 0:19 PM, fido-dido said:

 

η μανα μου παντως που ηταν πολυ αδυνατη μεχρι τα 45 ψωνιζε απο τα παιδικα κυριως

Δεν είμαστε κιλά.  Ζυγίζουμε κιλά.  

Κατά τα άλλα, ναί,  φαίνεται οτι οι επιχειρηματίες που κατασκευάζουν ρούχα θέλουν όλες οι γυναίκες να είναι συνεχώς με δίαιτα και γυμναστική.  

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2012 at 2:54 PM, fido-dido said:

 

γιατι εχουν καλο στον εγκεφαλο... πραγματικα απορω κι εγω πως μερικες πωλητριες τις κρατανε στα μαγαζια αφου διωχνουν τον κοσμο. πραγματικα εχω φτασει σε σημειο να το ευχαριστηθω κιολας για καποια μαγαζια που εκλεισαν, ακριβως για αυτο το λογο, επειδη δε σεβονταν τον πελατη ή προσπαθουσαν να τον κλεψουν πουλωντας του μαπα προιοντα

Φυσικά τα μαγαζί που δεν σέβονται τον πελάτη λεκτικά ή με την ποιότητα ή με τις τιμές πρέπει να κλείσουν.  Οι υγιείς νοητικώς επιχειρηματίες θέλουν ευχαριστημένους πελάτες,  και έσοδα ίσα για να ζούν οι ίδιοι και οι υπάλληλοι αξιοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2012 at 6:06 PM, ZWH said:

Tι θυμηθηκα τωρα...

Απο την εφηβεια μου και μετα εχω περασει απο διαφορα σταδια, απο πολυ πολυ αδυνατη εως παχουλουλα. Ημουν στα πολυ αδυνατα μου , 49 κιλα, (καλα που εχω και το στηθος και κατι φαινοταν), γνωστη μου 110 κιλα (στο ιδιο υψος με εμενα 1.60 με τα χερια αναταση και οι δυο μας) αφου με περασε απο γεναιες 14, οτι φαινομαι αρρωστη, πως εχω γινει ετσι, που εχω γινει ενα ματσο κοκαλα κτλ κτλ, και ενω την ακουω εκπληκτη και ενω ποτε μα ποτε δεν εχω σχολιασει το βαρος της, ποτε ομως, γυρναει και μου λεει, εγω για να γινω σαν εσενα θα πρεπει να ειμαι 70 κιλα, οποτε 20 κιλακια να χασω θα ειμαι θεα!!!!! Ποτε δεν καταλαβα τι ηθελε να πει ο ποιητης!!!!

Δεν είμαστε κιλά.  Ζυγίζουμε κιλά.

Η γνωστή σου ζυγίζει όντως 150 κιλά??  Γιατί 20 κιλά επιπλέον λίπους έχουν  πολύ μεγάλο όγκο.  Ίσως είναι όπως τα λέει.  

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2012 at 2:13 PM, dimmi said:

συμφωνώ! Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έχω βιώσει κοινωνικό ρατσισμό, ίσα ίσα!

Μόνο στα μαγαζιά κάποιες πωλήτριες (στην Πατησίων όταν κάποτε είχε κόσμο που ψώνιζε και υπήρχαν μαγαζιά της προκοπής) πρίν μάθουν τί ποσό είμαι διατεθημένη να διαθέσω για να ντυθώ, με απόπαιρναν, του στυλ δεν έχουμε μεγεθος για σας (επειδή βαριόντουσαν να ψάξουν).

Μετά έβγαινα από το δίπλα μαγαζί με 5-6 τσάντες και συνερχόντουσαν!

 

Επίσης άλλη μια φορά ήταν πολύ χτυπητή η δυσαρέσκεια τους, πήγα σε ένα από τους πιο γνωστούς οίκους νυφικων, διάλεξα το πιο ακριβό νυφικό τους, το φόρεσα μου πήγαινε γάντι.

και όταν ζήτησα να βάλουν μανίκι (σαν τροποποίηση) επειδή είμαι εύσωμη , μου είπαν δεν βάζουμε, χαλάει το σύνολο (δεν έλεγε ευθαρσώς ότι βαριέται να το φτιάξει γιατί δεν είναι το αφεντικό και χέστηκε).

Μετά από δικές μου πιέσεις μου έφεραν ένα τσόλι κυριολεκτικά, αυτό λέει μπαίνει σαν μανίκι, τί τσόλι, σαν τούλι από μπομπονιέρα ήταν.

Δοκιμάσα όσα νυφικά είχαν στο κατάστημα και μετά έφυγα ;)

 

Τέλος σε δεύτερο οίκο νυφικών, αλυσίδα και τελείως εμπορικό, μου είπαν ευθαρσώς (επειδή ζητούσα μανίκι) ότι έτσι όπως κάνετε δεν θα βρείτε νυφικό! Επειδή ήθελα μανίκι κι εκείνη δεν είχε νυφικά με μανίκια αλλά είχε μυριστεί ότι θα διαθέταμε χρήμα!

Εκλεισα το μάτι στη μάνα μου, τα δοκίμασα ΟΛΑ μα όλα, την ευχαρίστησα και στο τέλος είπα, αχ κρίμα ήθελα με μανίκι, αφού σας το είπα από την αρχή!

 

Τελικά έραψα το νυφικό απέναντι ακριβώς, και στο γάμο φυσούσα! Με μανίκι! Δαντελωτό διακριτικό υπέροχο και σούπερ αδυνατιστικό! Και με ράφτρα που με έκανε να νιώθω υπέροχα, και μου βγήκε και στο γάμο αυτό! α και με λιγότερα χρήματα!

 

α ξέχασα να αναφέρω το πιο σημαντικό, και στις δύο περιπτώσεις με κοιτούσαν με δυσαρέσκεια του στυλ "ωχ άντε να βρεθεί νούμερο για την χ- οντρή!" λες και δεν το κάνουν μετά στα μέτρα σου...

Μπορεί να μην έχετε κόμπεξ με τα κιλά σας,  έχετε όμως κόμπλεξ που είστε ευκατάστατη.   

Καλύτερα να διαθέτετε τα χρήματα σας σε οικογένεις που μαστίζονται απο την ανεργία και την ακραία φτώχεια,  και όχι να γεμίζετε τις ντουλάπες σας.  

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2012 at 3:30 PM, kopela said:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις απαγορευτικές τιμές όντως είναι τσιμπημένες όμως το παραπάνω ύφασμα κοστίζει και παραπάνω χρήματα.Όσο για τα zara ναι έχουν στενή γραμμή αλλά νομίζω βγαίνουν σε μεγέθη 38-40-42-44 και όχι μόνο large-xlarge κλπ.αλλά συμφωνώ οτι δεν είσαι παχιά για να φοράς xl είναι απαράδεκτο.Πάντως πρέπει να δουλέψεις πωλήτρια για να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω για υπέρβαρες που θέλουν να μπουν σε μικρότερα νούμερα με το ζόρι.Αρκετοί άνθρωποι δεν έχουν επίγνωση της εικόνας τους και νομίζουν οτι να ναι οχι απαραίτητα απο άρνηση αλλά επειδή πραγματικά δεν αντιλαμβάνονται.Στο δρόμο αν περπατήσεις και δείς ποιές φοράνε κολάν θα καταλάβεις:P

Σιγά το κόστος που έχει ένα ύφασμα!!!  Τα μισά λεφτά είναι για την διαφήμιση,  και ακολουθεί ο τραπεζικός λογαριασμός του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2012 at 6:10 PM, matilda38 said:

 

 

χαχαχα και ξωκοιλα!!!!! ή και τα 2 μαζι κολαν και ξωκοιλο!!!:lol::lol::lol:

πραγματι περαν της πλακας ισχυει αυτο που λες αλλα κυριως μιλαμε για νορμαλ ατομα που βλεπουν στον καθρεφτη τον πραγματικο τους εαυτο και οχι αυτον που θα ηθελαν... και αντιμετωπιζονται σαν aliens.

αλλα ακομα και αυτα να αντιμετωπιζουν οι πωλητριες (τα περιεργα κολαν-ξωκοιλα) οφειλουν να εξηγησουν ευγενικα και οχι με ειρωνια και υποτιμητικο τροπο. Μην ξεχναμε οτι οι χοντρες που βλεπουμε με κολαν και ξωκοιλα σιγουρα εχουν ψυχολογικο προβλημα αλλιως δεν εξηγειται ... ε δεν μπορω να πιστεψω πια οτι υπαρχουν τοσο ακομπλεξαριστα ατομα:rolleyes:

Άλλο ακομπλεξάριστος,  άλλο κακόγουστος και προσβλητικός.  Και ναί,  είναι προσβλητικό να φαίνονται τεράστια στήθη ή κρεμάμενες κοιλιές ή χοντρή κυτταρίτιδα σε όλο το κάτω άκρο.

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2012 at 7:07 PM, antaspil said:

ειμαι παχια...ναι εχω κ λιπος..........................αλλα ευτυχως το εχω στο σωμα κ οχι στο μυαλο......................ειμαι 15 χρονια με τον αντρα μου κ εχω κανει διαφορες διακυμανσεις απο 60 εως 103 σημερα δεν με καθυσηχαζει το γεγονος οτι με αγαπαει.. απλα εχω συμφιλιωθει με τον εαυτο μου...κ στο κατω δεν μπορουμε σαφως ολες να ειμαστε αδυνατες....... τωρα ειμαι παχια ... σε 6 μηνες μπορει να αδυνατισω...οπωσ τα φερει η ζωη..ολα καλοδεχουμενα..εχω ανθρωπους που με αγαπανε πολυ για οτι ειμαι..

Κυρία Ζωή,  χαίρομαι που έχετε ανθρώπους!!  

Το θέμα με την παχυσαρκία όμως,  είανι οτι είναι άκρως επικίνδυνη για την υγεία: διαβήτης,  υπέρταση, καρδιοπάθειες, κλπ.  

Καλύτερα να τρώτε όλο το καιρό μόνο μικρές μερίδες και μόνο υγειινά τρόφιμα!

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2012 at 5:50 PM, fido-dido said:

συμφωνω!

ειναι μερικες πωλητριες που πραγματικα απορω γιατι τις κρατανε στα μαγαζια. μου εχουν τυχει δυο χτυπητα περιστατικα στην πολη που σπουδαζα. στο πρωτο ηταν το διαστημα που ειχα παρει λιγα κιλα, τελος παντων παω σε καταστημα που φερνει τα σταφ να παρω ενα τζιν που ειχα βαλει στο ματι. τοτε φορουσα 28-29, αναλογα τη γραμμη, και τι γυρναει η πωλητρια και μου λεει? "αυτο το παντελονι δεν το βγαζουν για χοντρες"

κρατηθηκα να μην τη βρισω και σχολιασω δικο της σωματικο θεματακι, και της ειπα απλα οτι ειναι αγενης και αν ημουν στη θεση του αφενντικου της θα διαλεγα κοπελες ευγενικες ασχετου εμφανισης και οχι ψωνισμενες, αγενεις και ηλιθιες.

το τζιν εν τω μεταξυ το βρηκα στο νουμερο μου αλλου.

 

τη δευτερη φορα πηγα με μια φιλη μου να παρει ενα φορεμα για το γαμο της αδερφης της σε ενα απο τα ακριβοτερα μαγαζια της πολης. εμεις ντυμενες με φτηνα ρουχα που δεν ηταν καν μαρκας. οι δυο πωλητριες αντι να μας εξυπηρετησουν αρχισαν να σχολιαζουν το ντυσιμο μας και να χασκογελανε. κατσαμε επιτηδες και δοκιμασαμε οτι ειχε και δεν ειχε το μαγαζι και στο τελος της ευχαριστησαμε και ειπαμε οτι δε μας αρεσε καποιο ιδιαιτερα. τουλαχιστον αυτη τη φορα σπασαμε τα δικα τους νευρα.......

α, και τα δυο μαγαζια δεν πανε καλα. το δευτερο εκλεισε, το αλλο ο ιδιοκτητης το κραταει μεν ανοιχτο αλλα δε βγαζει ουτε για να πληρωσει το ενοικιο.

Μήπως χασκογελούσαν γιατί το ντύσιμο σας ήταν....εχμ....<<πιπεράτο>> ή καρναβαλίστικο?

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2012 at 1:00 PM, Jarett said:

 

πολλά Like

 

Επίσης μπορείτε να με μισήσετε όσοι/όσες μισείτε τους αδύνατους ανθρώπους που τρώνε τα πάντα χωρίς να παίρνουν γραμμάριο πάνω τους.

Είμαι μια απο αυτές.............μιλάμε ότι κατeβάζω πολάααααααααα γλυκά κορίτσια:lol:

 

Μην είσαστε ρατσίστριες μαζί μου please:p:p:p

Ελπίζω απο το 2012 που σχολιάσατε να έχετε αλλάξει άρδην τις διατροφικές σας συνήθειες!!  Δεν τρώμε σωστά μόνο για να φοράμε SMALL.  Και σε όσοι έχετε λεπτό σώμα,  μπορεί  να έχετε υψηλότατα επίπεδα ζαχάρου και τριγλυκεριδίων.  Προσέξτε!!

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2012 at 10:56 AM, maela said:

Συμφωνω μαζι σου!Ουτε εγω εχω θεμα με τους υπερβαρους/ασχημους/στραβες μυτες κλπ κλπ... αλλα καποιοι ανθρωποι προκαλουν το ρατσισμο!Οπως εγω δεν παω να ζητησω θεση για μοντελινκ μια και αντικειμενικα ειμαι μια μετρια συνιθισμενη κοπελα.. ετσι καποιες υπερβαρες δεν πρεπει να πανε σε συγκεκριμενες δουλειες!

Η θέση υποδοχής δεν είναι μόντελινγκ.   

Επίσης,  με τόση ανεργία που υπάρχει τα τελευταάι χρόνια,  ΑΡΙΣΤΑ ΕΠΡΑΞΑΝ και ζήτησαν κάθε δουλειά.

Επιπροσθέτως,  οτι ήταν υπέρβαρες ή παχύσαρκες δεν σημαίνεις οτι δεν ήταν εμφανίσιμες.  

Οι 2 σας έχετε πολυυυυύ ρατσισμό απλώς επειδή φοράτε μικρό νούμερο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...