Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές μετα τη γεννα... ?


rena

Recommended Posts

Πόνος στα ράμματα? Εγώ που δεν πονάω είναι καλό φαντάζομαι... αλλά είναι στην κάθε γυναίκα ανάλογα ή στο πόσο καλή δουλειά έχει κάνει ο γιατρός?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο πόνος ήταν μόνο κατά τη διάρκεια της επαφής. Γιατί μετά το μαιευτήριο ο πόνος από τα ράμματα μου έφυγε σε καμμιά 10ριά μέρες. Είναι λογικό αν το σκεφτείς. Το συγκεκριμένο σημείο :oops: ζορίστηκε, ράφτηκε.. ταλαιπωρήθηκε!! Απλά τον πρώτο καιρό δεν είναι όπως πριν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από 40 μέρες που μας είδε ο γιατρός και μας έδωσε το οκ, πόνεσα. Παρόλο που τα ράματα δεν τα αισθανόμουν καθόλου ούτε πονούσα μια εβδομάδα μετά τη γέννα. Στη δεύτερη γέννα πάντως είναι πολύ καλύτερα τα πράγματο από ότι στην πρώτη.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Οπότε πονάει η πρώτη φορά κάπως... μετά στρώνει η κατάσταση? Και δεν κατάλαβα τι ακριβώς πονάει? Τα ράμματα ή ο κόλπος ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

βασικά εγώ δεν πόναγα και τόσο στα ράμματα, αλλά και αρκετούς μήνες μετά είχα μια περίεργη αίσθηση στο σημείο (όχι στον κόλπο). Ισως να είχαν κλείσει οι τρυπούλες, αλλά το σημείο δεν είχε την παλιά ελαστικότητα :lol::lol: . Τώρα βέβαια την έχει! :P

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικά εγώ δεν πόναγα και τόσο στα ράμματα, αλλά και αρκετούς μήνες μετά είχα μια περίεργη αίσθηση στο σημείο (όχι στον κόλπο). Ισως να είχαν κλείσει οι τρυπούλες, αλλά το σημείο δεν είχε την παλιά ελαστικότητα :lol::lol: . Τώρα βέβαια την έχει! :P

 

Αυτό είναι. Ελαστικότητα. Σαν να χάνει την ελαστικότητά του.. (και γω που νόμιζα ότι θα συνέβαινε το αντίθετο.. :oops::oops::lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ που δεν θήλασα... τσάι στη Σαχάρα... :lol:

Επίσης, να πούμε στον admin, στο συγκεκριμένο θέμα να βάλει σήμα "απαραίτητη η γονική συναίνεση".. χιχιχι :lol:

 

:lol::lol::lol: το σηματάκι με το Χ να βάλει!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγώ πονεσα, ειδικά την πρώτη φορά!!!! Και όχι μόνο πονάει αλλά είναι και περίεργη αίσθηση, δεν μπορώ να το προσδιορίσω αλλιώς, αλλά σίγουρα καμία σχέση με πριν.... Βέβαια σε αυτό ίσως παίζει ρόλο ότι δεν νιώθω έτοιμη ακόμα ψυχολογικά, θηλάζω και ισως το ότι συμβαίνει σπάνια :? Δεν ξέρω.

 

Πάντως ο πόνος πόνος!....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω θα ηθελα να μοιραστω κατι αλλο μαζι σας που,δεν ξερω αν το εχει παθει καμια σας την πρωτη φορα επαφης μετα τη γεννα!περασαν οι 40 μερες λογω αιμορραγιας,και μετα την επαφη ή και κατα τη διαρκεια ενιωθα οτι ΑΠΑΤΑΩ το Νικολα μου!!!!!!!το εχει παθει καμια σας?φυσικα ηταν μονο την πρωτη φορα και θυμαμαι οτι προβληματιστηκα αρκετα γι αυτο και δεν τολμησα να ρωτησω καμια φιλη μου μη με πει τρελλη!τρομερες τυψεις σας λεω!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NAFSIKA καθότι έχω κόρη, δεν ένιωσα ότι την απατάω αλλά σίγουρα την πρώτη φορά κυρίως ένιωθα ότι ήταν κάτι που δεν έπρεπε να κάνω, σαν να ένιωθα άσχημα που εκείνη την ώρα (ποια ώρα? 20 λεπτά το πολύ :lol: ) δεν θα την σκεφτόμουνα. Νομίζω όμως ότι είναι φυσιολογικό συναίσθημα. Λένε ότι τα μωρά μέχρι 6 μηνών νομίζουν ότι αυτά και η μαμά τους είναι ένα άτομο. Φαντάζομαι ότι για κάποιο χρονικό διάστημα υποσυνείδητα νομίζουμε και εμείς το ίδιο. Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει!!!!

 

By the way, η διάθεσή που δεν είχα? Μετά τις διακοπές, επανήλθα :D εντελώς!!!! :wink:

 

Α, και όσο για τον πόνο, πονάει λίγο ακόμα στην αρχή αλλά μετά ...σαν και πρόπερσι (χωρίς εγκυμοσύνη!!!) :lol::lol::lol:

 

Εννέα μήνες μου πήρε να νιώσω γυναίκα... μεχρι πριν λίγο ήμουν μόνο μαμά!

Link to comment
Share on other sites

Να' σαι καλά Σοφία μου,

 

τι σου είναι η ψυχολογία τελικά ε? το Α και το Ω σε όλα τα πράγματα!

 

Για τις ομοιοπαθούσες, να μην ανησυχείτε κορίτσια, λίγη χαλάρωση χρειάζεται... όταν αυτό συμβεί, όλα επανέρχονται στα φυσιολογικά τους!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεσποινα τι γελια που εκανα τοτε... :oops: Μια γνωστη μου που γεννησε με καισαρικη της ειπε ο γιατρος στον εναμιση μηνα να εχει επαφη.Κανονικα λεω εγω επειδη δεν εχει απο κατω τιποτα δεν θα μπορουσε να ερθει σε επαφη νωριτερα , απο μια γυναικα που γεννησε φυσιολικα??

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...