Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές μετα τη γεννα... ?


rena

Recommended Posts

εγώ γέννησα το πρώτο μου με ΦΤ και επειδή είχα μόνο 3 ράμματα τα οποία είχαν πέσει μέσα σε 25 μέρες και το αίμα μου τελείωσε στις 27 μέρες μετά την γέννα κάναμε 28 μέρες μετά την γέννααααααααααααααα.!

AB92p3.png

 

6EzCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 277
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω γεννησα με κ.τ. και ο γιατρος δεν μου ειπε καν να παω καποια στιγμη μετα τα 40.επαφη ειχαμε μετα τις 22 μερες κι αυτο γιατι ειχα λυσαξει και δεν κρατιομουν να σαραντησω.βεβαια και σε ολη την εγκυμοσυνη ειχαμε σχεδον καθε μερα επαφη γιατι επισης οι ορμονες μου ειχαν βαρεσει κοκκινο!!και στις 20 μερες μετα την γεννα πηγα και για μπανιο στην θαλασσα καθοτι γεννησα καλοκαιρι και φουλ καυσωνα.αιμα ειχα μονο για 7 μερες μετα την γεννα.μετα ουτε υγρα ουτε τιποτα.και περιοδος μου ηρθε 1 μηνα μετα την γεννα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγώ στις 40 ημέρες πήγα για επανεξέταση και παπ στον γιατρό μου όλα καλά και μου επέτρεψε τα πάντα εφόσον δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα ή μόλυνση.ολα καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λυστε μου μια απορια. Εχουν περασει 6 μηνες απο τη γεννα και ακομα ποναω πολυ οχι στον κολπο πιο μεσα στο βαθος. Δεν εχω ια ορεξη καθολου γιατι ξερω πως δεν θα τα καταφερω, αντιμετωπισε καμμια τετοιο προβλημα? ειναι πια ψυχολογικο και δεν αφηνω τον εαυτο μου και γι αυτο ποναω η εχω προβλημα? μετα τις 40 μερες με ειχε δει και δεν μου ειπε οτι εχω προβλημα, τι φταιει τοτε? ουτε παρθενα τετοιος πονος. Βεβαια δεν γινεται και συχνα λογω δουλειας και μωρου, ειχαμε και αποχη σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα δε νιωθω οπως παλια

Link to comment
Share on other sites

ioanna81 μια από τα ίδια. Όταν ήμουν παρθένα δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πόνο. Η διαφορά όμως ότι εγώ το αισθάνομαι στον κόλπο. Ήδη ο μπέμπης μου είναι 8 1/2 μηνών. Δεν ξέρω πότε πραγματικά ένα ζευγάρι βρίσκει τους ρυθμούς του μετά την γέννα....

Φίλες μου πάντως μου έχουν πει ότι μετά την γέννα είχαν καλύτερες σεξουαλικές επαφές. Μάλλον εγώ ζω στην χώρα των θαυμάτων και ζω άλλα θαύματα εκτός από αυτό. Θέλω όμως να πιστεύω ότι θα το βρούμε και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα μεταγεννέστερο.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ioanna81 μια από τα ίδια. Όταν ήμουν παρθένα δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πόνο. Η διαφορά όμως ότι εγώ το αισθάνομαι στον κόλπο. Ήδη ο μπέμπης μου είναι 8 1/2 μηνών. Δεν ξέρω πότε πραγματικά ένα ζευγάρι βρίσκει τους ρυθμούς του μετά την γέννα....

Φίλες μου πάντως μου έχουν πει ότι μετά την γέννα είχαν καλύτερες σεξουαλικές επαφές. Μάλλον εγώ ζω στην χώρα των θαυμάτων και ζω άλλα θαύματα εκτός από αυτό. Θέλω όμως να πιστεύω ότι θα το βρούμε και δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα μεταγεννέστερο.:rolleyes:

 

νιωθω μια ενοχληση στα ραμματα, ενα τραβηγμα αλλα πιο πολυ ποναω οταν εχει γινει διεισδυση, στο βαθος σαν να υπαρχει μια μεμβρανη που δεν μπορει να διαπεραστει, κατι τετοιο τελος παντων δεν ξερω πως να το περιγραψω

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε με και μενα στο κλαμπ...εχω απογοητευτει πληρως.....

 

εχουμε προσπαθησει πολλες φορες και τιποτα...δεν μπορει αν γινει δυεισδυση:(:(

Σαν να ανοιγει το πανω μερος του κολπου και απο κατω να μην ανοιγει ο κολπος νιωθω τεραστια πιεση στο περινεο το οποιο ειναι ακομα σκληρο εκει νομιζω εινια το προβλημα...ειναι πολυ σκληρο και δεν μπορει να γινει η δυεισδυση τι λιπαντικα τι λαδακια τι προφυλακτικα τιιιιιιιιποτα.....(συγνωμη για την περιγραφη)

 

Τι θα γινει δεν ξερω.....εχω απογοητευτει απιστευτα νομιζω δεν θα μπορεσω να ξαναεχω επαφη:(:(:(:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

λυστε μου μια απορια. Εχουν περασει 6 μηνες απο τη γεννα και ακομα ποναω πολυ οχι στον κολπο πιο μεσα στο βαθος. Δεν εχω ια ορεξη καθολου γιατι ξερω πως δεν θα τα καταφερω, αντιμετωπισε καμμια τετοιο προβλημα? ειναι πια ψυχολογικο και δεν αφηνω τον εαυτο μου και γι αυτο ποναω η εχω προβλημα? μετα τις 40 μερες με ειχε δει και δεν μου ειπε οτι εχω προβλημα, τι φταιει τοτε? ουτε παρθενα τετοιος πονος. Βεβαια δεν γινεται και συχνα λογω δουλειας και μωρου, ειχαμε και αποχη σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα δε νιωθω οπως παλια

 

αν γεννησες με Φ.Τ ο πονος που νιωθεις στο βαθος μαλλον ειναι απο τον ηδη ταλαιπωρημενο τραχηλο της μητρας.ρωτα τον γιατρο σου για τα λιπαντικα με ξυλοκαϊνη που μειωνουν τον πονο σημαντικα.για την απολαυση δεν ξερω..:oops::oops:

mXsYm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω εχω προσπαθησει αρκετα το περινεο ειναι τερμα σκληρο γινεται δυεισδιση μεχρι ενος σημειου μετα γιοκ λογω σκληρου περινεου...τι θα γινει δεν ξερω εχω απελπιστει σας λεω...:(:(:(:(:(:(:(:(

 

Το ηξερα....οταν ταλαιπωρηθηκα τοσο στην γεννα το περιμενα μετα ελεγα δνε θα μπορω δεν θα μπορω και τελικα δεν μπορω:(:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω προσπαθησει αρκετα το περινεο ειναι τερμα σκληρο γινεται δυεισδιση μεχρι ενος σημειου μετα γιοκ λογω σκληρου περινεου...τι θα γινει δεν ξερω εχω απελπιστει σας λεω...:(:(:(:(:(:(:(:(

 

Το ηξερα....οταν ταλαιπωρηθηκα τοσο στην γεννα το περιμενα μετα ελεγα δνε θα μπορω δεν θα μπορω και τελικα δεν μπορω:(:(

 

μηπως να πας μια στο γιατρο σου να του πεις τι γινεται και να το τσεκαρει ??Οχι τπτ αλλο να μην αγχωνεσαι και στεναχωριεσαι και αδικα.

 

Παντως αυτο που λενε τα κοριτσια για το λιπαντικο ισχυει χρειαζεται το πρωτο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως γύρω στους δέκα μήνες άρχισα να μην ποναω ιδιαίτερα.γεννησα φυσιολογικά κ προσπαθήσαμε πρώτη φορα μετα απο δυο μήνες περίπου κ είχα σοβαρούς πόνους απο την κάτω μεριά του κόλπου στο περινεο κ κάπου στο δεκανίκι ήταν σχετικά αδιάφορος ο πόνος κ τώρα στους δεκατέσσερις μήνες μπορω να πω ότι πέρασε τελειως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ γέννησα με καισαρική κ είχαμε την πρώτη μας επαφή μετά τα 40...τζίφος!!!Τρομερός πόνος οπότε το αφήσαμε.Όταν πήγα στον γιατρό μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό κ θα κάνει κάποιο καιρό να περάσει.Κ όντως είχα πόνους αλλά σταδιακά περνούσαν.Τώρα σχεδόν 2 χρόνια μετά έχω κάτι ενοχλήσεις αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.Σιγά σιγά ακόμα κ αυτά εξασθενούν.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις τελικα μετα απο 8 μηνες κατι καταφεραμε και οχι με τα τζελ που ελεγε ο γιατρος αυτα κολλαγανε, χρησιμοποιησαμε baby oil, κανει δεν κανει δεν ξερω αλλα αποτελεσμα ειχε, τα ραμματα τραβαγανε λιγο αλλα οκ μπροστα σε ολο το μαρτυριο που περασα αυτο δεν ειναι τιποτα αφου ειχα κουραστει τοσο και ειχα πεσει ψυχολογικα που ειπα καλυτερα να ειχα κανει καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα κ εγώ που έκανα καισαρική δεν είχα κάποια διαφορά όπως είδες!Τελικά θέλει το χρόνο του όπως κ να γεννήσεις!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ ξεκίνησα με φ.τ. και στο τέλος έφαγα κ την καισαρική.

40 μέρες μετά η δοκιμή επαφής απέτυχε παταγοδώς!

Πόνος στο βάθος, απάλευτος!:(

Θα δοκιμάσω κ λιπαντικά αν και ήμουν υγρή (αν και πολύ λιγότερο από ότι συνήθως) και ο Θεός βοηθός!

Φοβάμαι ότι θα πάρει πολύ χρόνο από ότι καταλαβαίνω, και η ψυχολογία μου μάλλον θα χειροτερέψει πολύ μέχρι τότε!:?

Πφφφφφ...

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καισαρική σχεδόν 2 μήνες μετά και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού αλλά πόνος!σαν να μου είχαν βγάλει καθετήρα πριν λίγες ώρες...άλλαξα στάση και κάτι έγινε :wink: αλλά θα προσπαθήσω σε συχνότερες επαφές μπας κι επανέλθω γρηγορότερα στο άθλημα!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω προσπαθησα μτα απο 4 μηνες και το αφησα γιατι πονουσα.αφου τελειωσε ο θηλασμος περασε κι ενα 2μηνο και μετα εστρωσε το πραμα.δηλαδη στο 8μηνο.τωρα ειναι οπωσ παλια.κι εγω ειχα απογοητευτει

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ενα θεμα με τα ψυχολογικα μου και δεν ηθελα καθολου να ερθω σε επαφη,δεν το σκεφτομουν καν.ο καημενος ο αντρας μου περιμενε ποτε θα περασουν οι 40 ημερες -μετα απο φ.τ.-που μας εδωσε οριο ο γιατρος για να με αποπλανησει. Τις μετρουσε!!!!του εκανα το χατηρι στις 43 ημερες γιατι ετσι κ αλλιως ειχα αρχισει να νιωθω καλυτερα ψυχολογικα.Αλλα ειχα και εχω θεμα πονου,τσουξιμο συγκεκριμενα.Θεμα με τα ραμματα δεν ειχα,ειχαν απορροφηθει στις 9 ημερες.Φανταστειτε οτι 11 μερες μετα τη γεννα καβαλησα το ποδηλατο κ πηγα μια μικρη βολτιτσα να ξεσκασω!!!!

Οπως ανεφερε παρακατω και η dimpap_4 ....λιπαντικο!!!!Βοηθησε καπως μπορω να πω,αν κ δεν το ευχαριστηθηκα ιδιαιτερα. Την αλλη μερα στη 2η προσπαθεια,το τσουξιμο ηταν υποφερτο αρχικα και μηδαμινο στη συνεχεια.Ε,σιγα-σιγα επανερχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...μετά τις 40 μέρες που μας έδωσε το ΟΚ ο γιατρός μετά από φυσιολογικό τοκετό κάναμε μια προσπάθεια που με άφησε με κρυφά κλάματα στο μπάνιο γιατί πίστευα ότι ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ δε θα ευχαριστιόμουν το σεξ. Ήταν μια μάλλον δυσάρεστη (επώδυνη) εμπειρία.

Η δεύτερη τα ίδια. Η τρίτη με έστειλε στο γιατρό μου να μου κάνει τον εξομολογητή αλλά ταυτοχρόνως να με καθησυχάζει ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά και στην κάθε γυναίκα παίρνει διαφορετικό διάστημα να επανέλθει η κατάσταση.

Γενικώς μας πήρε καιρό να βρούμε τους ρυθμούς μας (και ο θηλασμός δε βοηθούσε πολύ σε αυτό το κομμάτι) αλλά όσο πήγαινε και καλυτέρευε η κατάσταση και τώρα 5 μήνες μετά όλα είναι πια ευχάριστα.:-D

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και σε μένα το ίδιο συνέβη αλλά οι γυναίκες που θηλάζουν δεν το ευχαριστιούνται γενικά γιατί πέφτουν τα οιστρογόνα υπομονή θέλει για να επανέλθουν σε όλα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας έχει τύχει?χθεσ ήταν η πρώτη μας επιτυχημένη απόπειρα.δ πόνουςα.γέννησα φυσιολογικά χωρίς ραμματα.δ πόνεσα.σήμερα όμως είδα υγρά κ λίγο ροζ όταν πήγα τουαλέτα.νομίζω δ είναι τίποτα ε??τα λοχεια έχουν τελειώσει καιρό τώρα.

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...