Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

"Μια χαρά" με την "τρέχουσα" ΕΛΛΗΝΙΚΗ "αγορά".

Αν θες λιγότερα, πας στο... Σουδάν και ξεγεννάς. Λυπάμαι, αλλά ΑΥΤΟ ισχύει στο "Ελλαδιστάν". Αν έχεις αντίρηση (όπως εγώ, για ΑΠΕΙΡΑ πράγματα στην χώρα μας), σε αναμένω να σε γνωρίσω από κοντά τον Σεπτέμβρη στο... Σύνταγμα, που ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξανακατέβω όπως πέρσι.

 

Γνωρίζω τι ισχύει σε πολλές περιπτώσεις. Ισχύει βέβαια επειδή συμμετέχουμε και μεις σε αυτό. Από την άλλη όψη του νομίσματος, θα έχεις ακούσει φαντάζομαι για καταγγελίες εναντίον αυτών των φαινομένων. Και ονομαστικά.

Κατά τα λοιπά και θέλω και θα πετύχω να μην πληρώσω αυτά τα ποσά που ανέφερες. Αν θέλω να εκφράσω ευχαριστίες, θα το κάνω με την καρδιά μου, όταν θέλω και όπως θέλω. Χωρίς εκβιασμούς.

Σε ότι αφορά τις συγκεντρώσεις, πιθανών να με έχεις δει διότι ήμουν και στο πρόσφατο παρελθόν. Αλλά από τη μια να μουτζώνεις τη Βουλή και από την άλλη να προσφέρεις μαύρα στον καθένα είναι λίγο κάπως, δε νομίζεις;

 

Φιλικά

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς μας είχε ζητήσει 1000 ευρώ είτε με φυσιολογικό είτε με καισαρική.Κ η αναισθησιολόγος μέσα, δεν δώσαμε κάτι ξέχωρα.Εκείνη την εποχή είχα ακούσει κάτι τρελά ποσά που μου φάνηκε λίγο αλλά τώρα μου φαίνεται νορμάλ.Ούτε ακριβά ούτε φτηνά.Σημασία έχει ότι έμεινα ευχαριστημένη μαζί του.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι ακούω, οι τιμές παίζουν από 1000 ως 1500 ευρώ, εκτός αν πας σε μεγάλο όνομα, που μπορεί να παίξει ο,τιδήποτε... Υπάρχει κι ένα σύστημα που εφαρμόζουν κάποιοι: όσα πάρει το μαιευτήριο, τόσα παίρνει κι ο γιατρός!! Ακατανόητο! Τις ίδιες υπηρεσίες δεν θα προσφέρει; Το αν χρεώνονται και όλες οι επισκέψεις χωριστά νομίζω ότι ποικίλλει από γιατρό σε γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου τα ονόματα που νομίζουν ότι είναι παίρνουν ότι τους κατέβει .στις μέρες μας πρέπει να συμμερίζονται την κατάσταση του κόσμου.ευτυχώς έχω επιλέξει σωστό γιατρό και άνθρωπο ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δώστης τα 500 και για τα υπόλοιπα βάλτε ρήτρα πως θα τα πάρει όταν ανορθωθεί η Ελληνική οικονομία και επιστρέψουν τα κλεμμένα όλοι οι απατεώνες και οι φοροφυγάδες.

Σα δε ντρέπεται λέω εγώ που βάζει και δόσεις στα μαύρα...

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου ζήτησε 80? επίσκεψη...χωρίς απόδειξη 60? και 2000? αμοιβη +400? αναισθησιολογο και Μαία!

Ολα αυτα σε δημοσιο στο Αλεξάνδρας!!

Ειναι και στο Ιασω..,προσπαθούσε πολυ να το προωθήσει να πάρει κανενα φραγκο και απο το δωμάτιο αλλα οχι γνώμη δεν μου άλλαξε...αντιθέτως άλλαξα εγω αυτόν γιατι μου την έδωσε!

Να σημειώσω πως ειναι φίλος της μητέρας μου και οχι "όνομα" τρανταχτό!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου ζήτησε 80? επίσκεψη...χωρίς απόδειξη 60? και 2000? αμοιβη +400? αναισθησιολογο και Μαία!

Ολα αυτα σε δημοσιο στο Αλεξάνδρας!!

Ειναι και στο Ιασω..,προσπαθούσε πολυ να το προωθήσει να πάρει κανενα φραγκο και απο το δωμάτιο αλλα οχι γνώμη δεν μου άλλαξε...αντιθέτως άλλαξα εγω αυτόν γιατι μου την έδωσε!

Να σημειώσω πως ειναι φίλος της μητέρας μου και οχι "όνομα" τρανταχτό!

 

 

 

Φαντασου να μην ηταν και φιλος της μητερας σου τι θα ζητουσε!:shock:

 

Πολυ καλα εκανες και τον αλλαξες!:wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από ό,τι ακούω, οι τιμές παίζουν από 1000 ως 1500 ευρώ, εκτός αν πας σε μεγάλο όνομα, που μπορεί να παίξει ο,τιδήποτε... Υπάρχει κι ένα σύστημα που εφαρμόζουν κάποιοι: όσα πάρει το μαιευτήριο, τόσα παίρνει κι ο γιατρός!! Ακατανόητο! Τις ίδιες υπηρεσίες δεν θα προσφέρει; Το αν χρεώνονται και όλες οι επισκέψεις χωριστά νομίζω ότι ποικίλλει από γιατρό σε γιατρό.

 

Εμένα πάντως που ήταν μεγάλο όνομα, 1000 μου πήρε και επισκέψεις δε χρέωνε.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου ζήτησε 80? επίσκεψη...χωρίς απόδειξη 60? και 2000? αμοιβη +400? αναισθησιολογο και Μαία!

Ολα αυτα σε δημοσιο στο Αλεξάνδρας!!

Ειναι και στο Ιασω..,προσπαθούσε πολυ να το προωθήσει να πάρει κανενα φραγκο και απο το δωμάτιο αλλα οχι γνώμη δεν μου άλλαξε...αντιθέτως άλλαξα εγω αυτόν γιατι μου την έδωσε!

Να σημειώσω πως ειναι φίλος της μητέρας μου και οχι "όνομα" τρανταχτό!

 

τι λες τωρα;;;;; :shock::shock::shock::shock: Έπαθα εμπλοκή μ' αυτό το νούμερο!!!:shock::shock:

δεν αλλάζεις γιατρό λεω-γω;;; Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο με γιατρό το Χασιάκο που τον ξέρει όλη η Υφήλιος, και μου ζήτησε ακριβώς τα μισα από τη δικιά σου!!!!!

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα γεννήσω σε δημόσιο, ρώτησα και τις τιμές στο ιδιωτικό μας το οποίο είναι ένα.

 

Για φυσιολογικο τοκετό(αν και δεν το διευκρίνησε αλλα σίγουρα για φυσιολογικό είναι οι τιμές) σύνολο 2250. Η τιμή αυτή είναι η αμοιβή του γιατρού,η κλινική,ο αναισθησιολογος και ο παιδιατρος. Αν δεν κανω λαθος η αμοιβη του γιατρου απο αυτο το ποσο ειναι τα 900 ευρω,αλλα πολλες γνωστες μου πληρωσαν λιγοτερο αν τον κανεις παζαρια. Η ξαδερφη του αντρα μου απο 900 πληρωσε 600 και η αλλη που γενναει σε λιγο καιρο μαζι μου,με διαφορα λιγες μερες,500 ευρω παρακαλω!!!!

 

Οποτε με παζαρια στον γιατρο(που δεν προκειται να κανω γιατι ντρεπομαι σε κατι τετοια) το συνολικο ποσο που μπορει να δωσεις ειναι 1850 ευρω!(και μην ξεχνατε οτι το ΙΚΑ δινει στην περιπτωση μου 900 ευρω πισω).

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου, την περασμένη εβδομάδα μου είπε τελικά τη λυπητερή...(είμαι ήδη στον 7ο μήνα και μέχρι τώρα δεν είχα ρωτήσει αλλά ήξερα από μια φίλη ότι δεν παίρνει και εξωφρενικά ποσά). εκτός από τα 50 ευρουλάκια άνευ αποδείξεως που παίρνει κάθε φορά, μου ζήτησε 1600 για εκείνον, 250 για τη μαία και 150 για το βοηθό του (γιατί παίρνει λέει έναν συγκεκριμένο που του έχει εμπιστοσύνη). 2000 το συνολάκι, χώρια το μαιευτήριο που μέσω ΕΟΠΠΥ, είναι γύρω στα 1000? το οικονομικό τρίκλινο (το οποίο παρεπιπτώντος μπορεί και να μην είναι διαθέσιμο λόγω αυξημένης ζήτησης...)

σαν πολλά να μου ακούγονται. τι κάνω τώρα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου, την περασμένη εβδομάδα μου είπε τελικά τη λυπητερή...(είμαι ήδη στον 7ο μήνα και μέχρι τώρα δεν είχα ρωτήσει αλλά ήξερα από μια φίλη ότι δεν παίρνει και εξωφρενικά ποσά). εκτός από τα 50 ευρουλάκια άνευ αποδείξεως που παίρνει κάθε φορά, μου ζήτησε 1600 για εκείνον, 250 για τη μαία και 150 για το βοηθό του (γιατί παίρνει λέει έναν συγκεκριμένο που του έχει εμπιστοσύνη). 2000 το συνολάκι, χώρια το μαιευτήριο που μέσω ΕΟΠΠΥ, είναι γύρω στα 1000? το οικονομικό τρίκλινο (το οποίο παρεπιπτώντος μπορεί και να μην είναι διαθέσιμο λόγω αυξημένης ζήτησης...)

σαν πολλά να μου ακούγονται. τι κάνω τώρα?????

 

 

Αλλαζεις γιατρο ισως????Δοξα το Θεο υπαρχουν απειροι γυναικολογοι,σιγουρα θα υπαρχει καποιος πιο οικονομικος.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό είναι το θέμα. πως αλλάζεις γιατρό τώρα?? δεν ξέρω, ντρέπομαι από τη μία να ζητήσω καλύτερη τιμή, λέω δεν πειράζει για το παιδάκι μας είναι, θα ζοριστούμε από την άλλη, δεν ξέρω τι να κάνω. μου τον σύστησε και μια φίλη (ιατρικός επισκέπτης) που γνωρίζει όλους τους γιατρούς της περιοχής και τον θεωρεί πολύ καλό και της έχω εμπιστοσύνη .

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό είναι το θέμα. πως αλλάζεις γιατρό τώρα?? δεν ξέρω, ντρέπομαι από τη μία να ζητήσω καλύτερη τιμή, λέω δεν πειράζει για το παιδάκι μας είναι, θα ζοριστούμε από την άλλη, δεν ξέρω τι να κάνω. μου τον σύστησε και μια φίλη (ιατρικός επισκέπτης) που γνωρίζει όλους τους γιατρούς της περιοχής και τον θεωρεί πολύ καλό και της έχω εμπιστοσύνη .

 

ντρέπεσαι εσύ?Αυτός θα έπρεπε να ντρέπεται τέτεοιες δύσκολες εποχές,Εμένα πάντως η γιατρός μου μου πήρε 800 για δική της αμοιβη.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό είναι το θέμα. πως αλλάζεις γιατρό τώρα?? δεν ξέρω, ντρέπομαι από τη μία να ζητήσω καλύτερη τιμή, λέω δεν πειράζει για το παιδάκι μας είναι, θα ζοριστούμε από την άλλη, δεν ξέρω τι να κάνω. μου τον σύστησε και μια φίλη (ιατρικός επισκέπτης) που γνωρίζει όλους τους γιατρούς της περιοχής και τον θεωρεί πολύ καλό και της έχω εμπιστοσύνη .

 

 

Ανετα αλλαζεις γιατρο,δεν ειναι καθολου αργα!Ξερεις ποσες εχουν αλλαξει ακομα και την τελευταια εβδομαδα???

 

Μη μασας,κρατα τα λεφτα να τα χαρεις με το παιδι σου!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τον μαρτη και ολο το πακετο

ιδιωτικη κλινικη πατρας μονοκλινο

γιατρος

αναισθησιολογος

παιδιατρος

μαιες

φαρμακα

ΣΥΝΟΛΟ 3400

ο γιατρος πρεπει να στοιχισε 1300..πριν κρισης επαιρνε 2000

πολλα ειναι???

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα τον μαρτη και ολο το πακετο

ιδιωτικη κλινικη πατρας μονοκλινο

γιατρος

αναισθησιολογος

παιδιατρος

μαιες

φαρμακα

ΣΥΝΟΛΟ 3400

ο γιατρος πρεπει να στοιχισε 1300..πριν κρισης επαιρνε 2000

πολλα ειναι???

 

Όταν παίζει μισθός 600? ή 800?, φυσικά είναι πολλά τα 1.300?

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με φτ τον Ιούλιο στον Πολύγυρο Χαλκιδικής και ο γιατρός μας δε μας ζήτησε καθόλου χρήματα. Του προσφέραμε ένα δώρο για ευχαριστώ καθώς η γέννα μας ήταν αψογη. Προηγουμένως, κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης, επισκεύτηκα δυο γιατρούς. ο πρώτος, ιδιώτης στη Χαριλάου που δουλευει με το Διαβαλκανικό μας ζήτησε 1000 για φτ και 1200 για καισαρική. Ο δευτερος, πανεπιστημιακός, ζήτησε 1500 ευρώ. Τελικά κάναμε την καλύτερη επιλογή για το παιδι μας και την τσεπη μας.

Τα χρηματα που ζητουν ειναι αδιανόητα, πόσο μάλλον αυτήν την περίοδο που κάθε σπίτι εχει τουλάχιστον εναν ανεργο.

lr7hp3.png

 

R8vKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ντρέπεσαι εσύ?Αυτός θα έπρεπε να ντρέπεται τέτεοιες δύσκολες εποχές,Εμένα πάντως η γιατρός μου μου πήρε 800 για δική της αμοιβη.

 

μόνο 800€? είχες και μαία ή του νοσοκομείου? στείλε μου αν μπορείς τα στοιχεία της. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

είμαι στον 5ο μήνα και από την πρώτη στιγμή σχεδόν ρώτησα για την αμοιβή του! (για να αρχίσουμε να μαζεύουμε) Μας ζήτησε λοιπόν 1100ευρώ αλλά μέχρι τον τοκετό θα του κάνω κανά παζάρι!:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι να σκασω.απο τη μια εμπιστευομαι τρελα τον γυναικολογο μου,απο την αλλη.......την προηγουμενη εβδομαδα μιλησαμε για το οικονομικο και μας επεσαν τα μαλλια.

σε λιγες μερες μπαινω στον πεμπτο.η αμοιβη του γιατρου :? 2.000?.κι αν θελω και τη μαια αλλα 300?.σαν δεν εφτανε αυτο.....πληρωνω και τις επισκεψεις και χωρις αποδειξη.βεβαια ειναι καθηγητης,αλλα ελεος!!!!πειτε μου τη γνωμη σας γιατι εμενα μου φαινονται εξωφρενικα τα ποσα εν οψη κρισης.

μπορω να λλαξω γιατρο?

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...