Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!υπαρχει καμια κοπελα να εχει γεννησει η να προκειτε να γεννησει στο νοσοκομειο Σερρων;..η φιλη μου που γεννησει τησ πρε νομιζω 800 ευρω το πολυ ο γιατρος κ μετα τα πηρε πισω;επισης μηπως ξερετε τι γινεται με τα λεφτα οταν εχετε ασφαλεια δημοσιου (στρατος)ποτε τα παιρνετε πισω κ πως;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!σε 2 μηνες γενναω στο νοσοκομειο,θα εχω ικα θα με ασφαλισει αυτες τις μερες ο αντρας μου.θα γεννησω με καισαρικη.ξερετε αν πληρώνω τη γεννα κ την παραμονη μου σε δημοσιο νοσοκομειο η μου την καλυπτη η ασφαλεια?κ δικαιουμε το επιδομα γεννας απο το ικα?περιμενω απαντηση,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Νατάσα,

το ικα σου καλύπτει διαμονή σε 3κλινο δωμάτιο και κάτω.εφοσόν όμως γεννάς με καισαρική μπορείς να πάς και σε δίκλινο, το κόστος είναι ελάχιστο.

όσον αφορά το επίδομα του ικα, απ' όσο γνωρίζω θα πρέπει να έχεις κάποια ένσημα για να το πάρεις. αν είσαι άνεργη δεν το δικαιούσαι.

βέβαια εφόσον είναι ασφαλισμένος ο άνδρας σου (και λογικά και το παιδί θα ασφαλιστεί στον άνδρα σου), ίσως πάρει κάτι αυτός.

όλα αυτά στα λέω με επιφύλαξη.

για να ξέρεις όμως, για να ασφαλιστεί το παιδί στον άντρα, πρέπει πρώτα να πας με την ληξιαρχική πράξη γέννησης σε ένα Κ.Ε.Π. για να σου βγάλουν αριθμό ΑΜΚΑ, αλλιώς δεν στο ασφαλίζουν.

 

ελπίζω να σε βοήθησα!!

για ό,τι άλλο χρειαστείς θα είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω συζητησα με το γιατρο μου και θα μου πάρει αμοιβή τοκετού στο Ρέα γύρω στα 1250ε και σίγουρα θα πάρω πίσω απο το ΙΚΑ το επίδομα τοκετού.πλέον όλα τα ασφαλιστικά ταμεία δίνουν πίσω άρα είναι καλύτερα τα ιδιωτικά Μαυτηρια να γεννήσεις με ασφάλεια και σωστές συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ευτυχώς πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη μου και η αυχενική διαφάνεια ήταν τέλεια και περιμένω στις 17-18 εβδομάδες που θα πάω στο γιατρό να δούμε και το φύλο.ανυπομονώ να το δώ να μα΄θω τι είναι και να αρχίζω να ψωνίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σήμερα πήγαμε να δούμε την μικρούλα -είμαι 18,5 εβδομάδων- κι αντι να χαρούμε νιώθουμε μεγάλη απογοήτευση......

 

Πήραμε στα χέρια το κόστος για τα έξοδα νοσηλείας του ΙΑΣΩ και μάθαμε και την αμοιβή του γιατρού. Κρατηθείτε!!!!

Για 3κλινο superior 2.100 και 150 πρώτες εξετάσεις μωρού χωρίς Φ.Π.Α.

Γιατρός 2.800!!! και μαία 400(φυσιολογικός τοκετός). Χώρια ότι extra βγουν.

 

Πού πάμε κορίτσια?????? Εντωμεταξύ στον ίδιο έκανα εξωσωματική που πέτυχε με την πρώτη, με παρακολουθεί και θα με ξεγεννησει. Δε θα ήθελα ν αλλάξω. Είναι εξαιρετικός επιστήμονας αλλά........ Είμαιι πολύ στεναχωρημένη:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια διάβασα αυτά που γράφετε και η ερωτησή μου είναι η εξής:

Οι γυναικολόγοι στα δημόσια μαιευτήρια που ζητάνε αμοιβή ώστε να είναι εκείνοι στον τοκετό,είναι νόμιμο αυτό που κάνουν;:confused:¨Εχουν δλδ το δικαίωμα να ζητήσουν αυτή την αμοιβή;Για τα χρήματα που ζητάνε δίνουν απόδειξη;:rolleyes:;)Και κάτι ακόμη...υπάρχει κανένας καλός αλλά και οικονομικός γυναικολόγος που ξεγεννα σε δημόσιο μαιευτήριο;;;

Αν είναι "κουλές" οι ερωτήσεις μου ζητώ συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά πραγματα και προσπαθώ να βγάλω άκρη γτ με ενδιαφέρει το θέμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,εγώ γέννησα σε Δημόσιο νοσοκομείο και όταν έσπασαν τα νερά ο γιατρός που με παρακολουθούσε εφημέρευε και φυσικά δεν πλήρωσα την αμοιβή που μου ζήτησε.Αν όμως θέλετε έναν συγκεκριμένο γιατρό τον οποίο θα ξεσηκώσετε οποιαδήποτε ώρα και για όση ώρα χρειαστεί,ναι πρέπει να πληρωθεί....Τώρα για το ποσό,ίσως μπορείτε να το συζητήσετε.Δηλ.αν πληρώνεται κανονικά σε κάθε επίσκεψη μέχρι να γεννήσετε,δεν δικαιολογείται να ζητήσει 2000!!Έλεος δηλαδή!!!Στο νοσοκομείο που ήμουν τα κορίτσια,έδωσαν λιγότερα χρήματα από αυτά που τους ζήτησε,και δεν υπήρξε κάποιο θέμα...

Μπουρμπουλήθρα1982,καλό είναι όταν πας για πρώτη φορά στον γυναικολόγο,να τα διευκρινίζεις όλα αυτά για να μην υπάρχουν εκπλήξεις!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθατε τα καινουργια νεα? Το μητερα και το λητω εβαλαν κρατικο τιμολογιο!!! Στο λητω απ'οσο γνωριζω που με ενημερωσε ο γυναικολος μου στοιχηζει ολο το πακετο γυρω στα 200-300? και σιγουρα οσες εχουν ΙΚΑ ισχυει! Τωρα οσον αφορα την τιμη του γιατρου αυτο το κανονιζετε απο νωρις για να μην εχετε εκπληξεις.

zljk4fh.jpgzljkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για να είμαι ειλικρινής δεν το βρίσκω σωστό να ζητούν ποσά των 1000-2000,απο τη στιγμή που πληρώνονται ήδη απο το κράτος!Αν είναι έτσι γιατί δεν παραιτούνται απο τα δημόσια αλλά θέλουν και τα 2;;:confused:

Και οκ ας ζητούν κάποια χρήματα αλλά όχι και τόσα....Ξέρουν πολλούς να βγάζουν πχ 1800 σε μια μέρα και μάλιστα "έξτρα" -αν κατάλαβα καλά-:confused:

Το ξέρω οτι κι εγώ εκεί θα αναγκαστώ να πάω αλλά μου τη δίνει....:?

¨Εχει κάποια κοπέλα να συστήσει κάποιον καλό και οικονομικό γιατρό;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερουμε αν ισχυει αυτο και για το ιασω?και στο λητω και στο μητερα που ισχυει για τι δωματιο ισχύει? συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις...

 

Για το ιασω απ'οσο γνωριζω δεν ισχυει. Οσο για το δωματιο ειναι για 3κλινο. αν ο γιατρος σου ειναι στο ιασω λογικα μπορει να σε μεταφερει στο λητω ή στο μητερα γιατι ειναι στον ιδιο ομιλο, συζητησε το με το γιατρο σου.

zljk4fh.jpgzljkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γυναικολόγοι στα δημόσια μαιευτήρια που ζητάνε αμοιβή ώστε να είναι εκείνοι στον τοκετό,είναι νόμιμο αυτό που κάνουν;:confused: Για τα χρήματα που ζητάνε δίνουν απόδειξη;:rolleyes:;)Και κάτι ακόμη...υπάρχει κανένας καλός αλλά και οικονομικός γυναικολόγος που ξεγεννα σε δημόσιο μαιευτήριο;;;

 

Δεν είναι νόμιμο να ζητούν αμοιβή οι γιατροί του δημοσίου. Όλα αυτά είναι μαύρα. Εγώ, πρώτα ο Θεός, θα γεννήσω σε δημόσιο μαιευτήριο και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη απ'τη γιατρό. Η αλήθεια όμως είναι ότι, δόξα τον Θεό, μέχρι στιγμής είχα μια φυσιολογική εγκυμοσύνη, και βέβαια πάντα κρατάω τις επιφυλάξεις μου και μέχρι να γεννήσω. Γι'αυτό τον λόγο δε θα'θελα να σου στείλω μήνυμα με τα στοιχεία της γιατί θέλω πρώτα να γεννήσω για να έχω μια πλήρη άποψη σχετικά με την εμπειρία μου με τη συγκεκριμένη.

 

Εγώ τώρα είμαι 7.5 μηνών, τη βλέπω μηνιαίως απ'την αρχή της εγκυμοσύνης και μέχρι στιγμής ΔΕ μου'χει αναφέρει ΤΠΤ για αμοιβή. Και στα μηνιαία ραντεβού έχω πληρώσει μόνο τα 5 Eur του παραβόλου, γιατί να της δώσω extra σε κάθε επίσκεψη; Δεν έχω ρωτήσει όμως και εγώ επίτηδες για αμοιβή γιατί φαντάζομαι ότι αν ρωτήσω θα μου πει ταρίφα.

 

Με τον άντρα μου έχουμε αποφασίσει να της δώσουμε όσα μπορούμε και θέλουμε (σαν δώρο) ανάλογα με το πόσο ικανοποιημένοι θα είμαστε από εκείνη και όταν γεννήσω. Απ'τη στιγμή που μου'χει δώσει το κιν.της, όποτε την έχω χρειαστεί να τη ρωτήσω κάτι ήταν διαθέσιμη και υποτίθεται θα'ρθει να με ξεγεννήσει ό,τι ώρα τη χρειαστώ..ε..δε μπορώ να μη δώσω και τίποτα.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε να δούμε την μικρούλα -είμαι 18,5 εβδομάδων- κι αντι να χαρούμε νιώθουμε μεγάλη απογοήτευση......

 

Πήραμε στα χέρια το κόστος για τα έξοδα νοσηλείας του ΙΑΣΩ και μάθαμε και την αμοιβή του γιατρού. Κρατηθείτε!!!!

Για 3κλινο superior 2.100 και 150 πρώτες εξετάσεις μωρού χωρίς Φ.Π.Α.

Γιατρός 2.800!!! και μαία 400(φυσιολογικός τοκετός). Χώρια ότι extra βγουν.

 

Πού πάμε κορίτσια?????? Εντωμεταξύ στον ίδιο έκανα εξωσωματική που πέτυχε με την πρώτη, με παρακολουθεί και θα με ξεγεννησει. Δε θα ήθελα ν αλλάξω. Είναι εξαιρετικός επιστήμονας αλλά........ Είμαιι πολύ στεναχωρημένη:cry:

κοριτσακι σε καταλαβαινω .οσο καλοι κ να ειναι οι γιατροι σε τετοιες εποχες κρισης πρέπει λίγο να αφουγκραζονται κ τα προβλήματα του κοσμου. Αλλα δυστυχώς μπροστα στο κερδος...τιποτα. Κ εμενα ο γιατρος μου παιρνι πολλα στο δευτερο δεν νομιζω οτι θα γεννησω μαζι του αν κ το θελω . Αλλα και αυτοι ειναι απαραδεκτοι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσάς ο γιατρός σας, σας παίρνει λεφτά για την επίσκεψη όταν πάτε; Εμάς μέχρι τωρα που ήταν μηνιαία τα ραντεβού μας έπαιρνε κάθε φορά. Σήμερα έχουμε ραντεβού οπότε θα δω αν θα ξαναζητήσει, αλλά αν από εδω και πέρα που θα μας βλέπει συχνότερα από μια το μήνα, μας παίρνει €80 τη φορά δεν θα το αντέξω..

 

Στην γέννα μας είπε παίρνει όσα το δωματιο.

 

Εσάς τι κάνει;

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν μας έπαιρνε στη πρώτη εγκυμοσύνη, αλλά ούτε και τώρα.

Σε μια φίλη όμως η γυναικολόγος της, της έπαιρνε σε κάθε επίσκεψη. Ακόμα και την τελευταία εβδομάδα που γέννησε, είχε πάει π.χ. Τετάρτη, την Παρασκευή γέννησε και της πήρε επίσκεψη. Και αμοιβή, εννοείτε.

Είναι στο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Εμένα ο γιατρός μου μου πήρε 1800 και πλήρωσε αυτός την μαία του όσα συννενοήθηκαν μεταξύ τους. Στο Ιασώ γέννησα και εγώ σε τρίκλινο, μου πήγε το δωμάτιο σύνολο στα 2100 μαζί με όλα αυτά τα extra που βάζουν. Να πω ότι και εμένα μου έπειρνε χρήματα στις επισκέψεις κάθε μήνα που πήγαινα 50 ? και κανα δυο φορές δεν μου πήρε επίσκεψη.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

SILENT νομίζω είναι πάρα πολλά αυτά που σου ζητάει στην επίσκεψη εμένα μου παίρνει αμοιβή στο ιατρείο 50ε και όχι πάντα πότε παίρνει πότε όχι.και τοκετό θα μου πάρει στο λητώ 1100ε όχι όσο το δωματιο που λένε. μα τι ζητάνε αυτές τις μέρες οι άνθρωποι. για αυτό άλλαξα κιόλας γιατρό ήμουν στο δημόσιο και μου ζητούσαν 1600ε που στο δημόσιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...