Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

αν είναι να δώσω 1000-2000 ευρώ ε τότε καλύτερα να πάω στην κλινική...!

Ενας από τους λόγους που δεν θα πάω για το δεύτερο μπεμπέ(θεού θελοντος) στο νοσοκομείο...Φίλη μου καλή γέννησε στο Ιπποκράτειο και της βγήκε 3000?!!!!!!!!!!!!!!! Ενώ εγώ στο Γέννεσις (με απόδειξη φυσικά) +με την πληρωμή του γιατρού μέσα και με απόδειξη 2500 ή 2600?!!!

 

 

 

3000e ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ???? Μπορείς να μάθεις τι ακριβώς πλήρωσε?

Εμένα ο γιατρός μου ζήτησε 1400(με απόδειξη) και μου είπε ότι στο νοσοκομείο δεν θα πληρώσω τίποτα άλλο.

 

Αν γεννήσω στο Γέννεσις θα δώσω 1400 στον γιατρό + 250 στον αναισθησιολόγο +200 στον παιδίατρο + 1800 για 4 μέρες στο δωμάτιο. Σύνολο 3650Ε.

Εσένα πως σου βγήκε τόσο οικονομικά? Τι ακριβως πλήρωσες. Ενημέρωσέ μας αν θυμάσαι. Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3000e ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ???? Μπορείς να μάθεις τι ακριβώς πλήρωσε?

Εμένα ο γιατρός μου ζήτησε 1400(με απόδειξη) και μου είπε ότι στο νοσοκομείο δεν θα πληρώσω τίποτα άλλο.

 

Αν γεννήσω στο Γέννεσις θα δώσω 1400 στον γιατρό + 250 στον αναισθησιολόγο +200 στον παιδίατρο + 1800 για 4 μέρες στο δωμάτιο. Σύνολο 3650Ε.

Εσένα πως σου βγήκε τόσο οικονομικά? Τι ακριβως πλήρωσες. Ενημέρωσέ μας αν θυμάσαι. Ευχαριστω!!!

 

Το δωμάτιο μου βγήκε 4κλινο μέσω ΙΚΑ φθηνότερο , θυμάμαι οτι στον γιατρό μου έδωσα 800ευρώ με απόδειξη,και στην τελική απόδειξη στο Γεννεσις έλεγε 1600και κάτι ψιλά!Βεβαια γεννησα τον Ιούλιο του 2008!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαρακι, φανταζομαι το Γεννεσις ειναι ιδιωτικο. Οι τιμες των ιδιωτικων στην Αθηνα διαφερουν πολυ. Επισης, αν το Ιπποκρατειο ειναι δημοσιο, ειναι οντως πολλα τα 3000.

Παντως γενικα, χωρις να συμφωνω με το φακελακι, ο μονος τροπος να μην δωσεις τιποτα, περα από τα νομιμα του νοσοκομείου, ειναι να πας στην εφημερια, και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης στα εξωτερικα ιατρεία και να σε δει όποιος τυχει. Ποσες από μας το κάνουμε?

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο μου βγήκε 4κλινο μέσω ΙΚΑ φθηνότερο , θυμάμαι οτι στον γιατρό μου έδωσα 800ευρώ με απόδειξη,και στην τελική απόδειξη στο Γεννεσις έλεγε 1600και κάτι ψιλά!Βεβαια γεννησα τον Ιούλιο του 2008!

 

Μπράβο στον γιατρό σου γιατί είναι πολύ οικονομικός. Ήταν και όλες οι επισκέψεις μέσα στην τιμή(800)?

Εγώ πριν 2μήνες που τηλεφώνησα στο Γεννεσις για να μάθω τιμές μου είπαν ότι δεν είναι συμβεβλημένοι με το ΙΚΑ, οπότε δεν παίζει να μειωθεί καθόλου το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

για να γεννησω με το γιατρο μου θελει 1500+250αναισθησιολογος+300-400 το νοσοκομειο δει ειναι παρα πολλα για δημοσιο? τι μπορω να κανω?ευχαριστω...!!!

 

 

τι ασφαλεια εχεις ???γιατι αν εχεις ικα πχ αν γεννησεις Φ.Τ.δε σου καλυπτει τελειως τη διαμονη στο νοσοκομειο πληρωνεις περιπου 300-400 ευρω και εσυ..μονο αν κανεις Κ.Τ> δε πληρωνεις σε δημοσιο τιποτα καλυπτεται απο το ΙΚΑ....οσο για το γιατρο ....δε ξερω..

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο στον γιατρό σου γιατί είναι πολύ οικονομικός. Ήταν και όλες οι επισκέψεις μέσα στην τιμή(800)?

Εγώ πριν 2μήνες που τηλεφώνησα στο Γεννεσις για να μάθω τιμές μου είπαν ότι δεν είναι συμβεβλημένοι με το ΙΚΑ, οπότε δεν παίζει να μειωθεί καθόλου το κόστος.

 

Χμ.....με έβαλες σε σκέψεις(θα τους πάρω αυριο τηλέφωνο..μου κάνει μεγάλη εντύπωση) για το επόμενο μπεμπέ.....απλά είχαν 2 τετράκλινα μόνο για εκείνες που έχουν ΙΚΑ και να φανταστείς εγώ μπήκα μια μέρα στο 3κλινο και με το που άδειασε ένα κρεββάτι στο 4κλινο με βάλανε!

Επισκέψεις δεν του πλήρωσα γιατί ήμουν στην αθήνα σε όλη την εγκυμοσύνη και πήγαινα στον κολλητό του επίσης γυναικολόγο και του έδινα κάθε μήνα ένα 50αρικο....Η τιμή του γιατρού μου του κανονικού του σαλονικιού ήταν κανονικά 1200? αλλά επειδή είμαι πελάτισσά του τα τελευταία 12χρόνια συν ότι είναι το πρώτο μου μπεμπέ(έτσι έιπε)για αυτό μου το έκοψε!!

 

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να δώσω 1000-2000 ευρώ ε τότε καλύτερα να πάω στην κλινική...!

Ενας από τους λόγους που δεν θα πάω για το δεύτερο μπεμπέ(θεού θελοντος) στο νοσοκομείο...Φίλη μου καλή γέννησε στο Ιπποκράτειο και της βγήκε 3000!!!!!!!!!!!!!!! Ενώ εγώ στο Γέννεσις (με απόδειξη φυσικά) +με την πληρωμή του γιατρού μέσα και με απόδειξη 2500 ή 2600!!!

 

Καλαμαράκι, η αμοιβή γιατρού δεν είναι μέσα στα 2500. Γέννησα και τα τρια παιδιά μου στο Γένεσις. Ο γιατρός είναι πάντα εκτός, ακόμα και αν είναι μέτοχος στο Γένεσις, όπως ο δικός μου. Εγώ πλήρωσα 900 για φυσιολογικό τοκετό. Για να μπήκες σε τετράκλινο, ήταν καισαρική, γιατί όταν ρώτησα για τετράκλινο, μου είπαν ότι για φυσιολογικό τοκετό πάνε σε τρίκλινο και πάνω!!! (ποιος τα σκέφτεται αυτά?) Σε αυτες ζητάνε 1500 -2000!!! Αν πλήρωσες λιγότερα, ήσουν τυχερή!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκι, η αμοιβή γιατρού δεν είναι μέσα στα 2500. Γέννησα και τα τρια παιδιά μου στο Γένεσις. Ο γιατρός είναι πάντα εκτός, ακόμα και αν είναι μέτοχος στο Γένεσις, όπως ο δικός μου. Εγώ πλήρωσα 900 για φυσιολογικό τοκετό. Για να μπήκες σε τετράκλινο, ήταν καισαρική, γιατί όταν ρώτησα για τετράκλινο, μου είπαν ότι για φυσιολογικό τοκετό πάνε σε τρίκλινο και πάνω!!! (ποιος τα σκέφτεται αυτά?) Σε αυτες ζητάνε 1500 -2000!!! Αν πλήρωσες λιγότερα, ήσουν τυχερή!!!

 

Βρε κορίτσια αυτό λεω....(λάθος μου που δεν σας είπα ότι έκανα καισαρική!)

4κλινο στο Γεννεσις Ιούλιο 2008 για 5διανυκτερεύσεις μπήκα Δευτέρα για προγραμματισμένη καισαρική λόγω ισχιακής προβολης της μπεμπας και βγήκα Σάββατο....Οντως το 4κλινο ΙΚΑ είναι μόνο για καισαρικές και σου δικαιολογεί 300? από την τιμή...(και αυτό γιατι το ΙΚΑ το θεωρεί επεμβαση σωστά και σου δικαιολογεί το ποσό αυτό-ενω το φυσιολογικό τοκετό δεν τον θεωρεί επέμβαση.....αφού δεν είναι!)

Η απόδειξη του Γεννεσις έλεγε 1600? και κάτι ψιλά....μαζί με τον αναισθησιολόγο μέσα συν τις 3 δόσεις επισκληριδίου μου συν τα παυσίπονα μου αλλά χωρίς τις πανάκριβες σερβιέτες που είχα φροντίσει και είχα παρει μόνη μου. Τον γιατρό μου τον πλήρωσα μια μερα πριν βγω δηλαδη παρασκευή αρχική του ήταν 1200? και εμένα μου ζήτησε 800? δεν του έφερα αντίρησση φυσικά!! Αρα έχουμε και λεμε....1650+800= 2450?!!!!!!!!!!

Και σίγουρα θα ξανακάνω καισαρική γιατί δεν εχω κανένα ζόρι, πέρασα καταπληκτική ανάρρωση σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα να περπατήσω και έβγαλα τα σωληνάκια την 2η μέρα και αλώνιζα το καφέ κάτω!

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ (ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ) ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΜΕ ΠΛΗΘΩΡΑ ΚΑΛΩΝ ΙΑΤΡΩΝ. ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ 150 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ. ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ 600 ΕΥΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ, ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΟ 300-500-1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟ 2.500-3.000. ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΚΟΜΠΛΕ ΚΑΙ ΑΣΟΡΤΙ.

Νανα καλημερα, μπορεισ να μου στειλεισ μνμ σε ποιο γιατρο πηγεσ στο παπαγεωργιου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα παι3α τι τιμες ειναι αυτες απο γιατρους ?

εμας μας πηρε για φυσιολογικο τοκετο 800 ευρω και στο νοσοκομειο πληρωσαμεπολλα επειδι η ψωναρα ηθελα μονοκλινο :) . Τις επισκεψεις που μου εκανε στο νοσοκομειο ο γιατρος της εκανε τσαμπα και γενικως ειναι ενας λαμπρος επιστημονας και φοβερος ανθρωπος

καλημερα μπορεισ να μου στειλεις πμ σε ποιον γιατρο πηγαινες? Σ' ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικός μου γιατρός μου πήρε 1000? για καισαρική...αλλά και για Φ.Τ. τα ίδια πέρνει. Γέννησα στο Γένεσις και ήμουνα σε 4κλινο όπως το καλαμαρακι μας!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω στο πανεπιστημιακο της Λαρισας πληρωνα σε καθε επισκεψη 45 ευρω και τιποτα παραπανω. στην κορη εδωσε ο αντρας μου 300 ευρω τον γιατρο χωρις να τα ζητησει. και στο γιο πριν 1 χρονο λογω επιπλοκων παλι 300 πηγε να του δωσει ΑΝ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για το καλο που μας εκανε ο γιατρος δεν τα δεχτηκε! και του ειπε ο αντρας μου οτι ''τα κανει δωρο ο μικρος αφου τον σωσατε'' και η απαντηση του ηταν ''κρατησε τα να παρεις δωρο το παιδακι'' αυτο τωρα μου το ειπε ο αντρας μου προχτες στα γενεθλια. αλλα και η νυφη μου που ειχε στο ιδιο νοσοκομειο γιατρο καθηγητη με 70 ευρω την επισκεψη δεν ζητησε χρηματα και ο αδερφος μου απλα του εκαναν δωρο εικονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Ακούσατε ότι άνοιξαν - ανοίξουν δύο ακόμα μαιευτήρια στην Αθήνα ? Το Ρέα στο Π. Φάληρο και το Γαία στο Ερρίκος Ντυνάν ??? Γίνεται χαμός με τις τιμές και τον ανταγωνισμό που θα έχουν με τα άλλα μαιευτήρια. Ηδη το Μητέρα και το Ιασώ κατεβάζουν τις τιμές για να μην χάσουν σημαντικό μέρος πελατείας. Λέτε όσες γεννάμε από Ιανουάριο να δούμε καμμιά διαφορά στις τιμές ????

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια, εγω γεννησα στο Αλεξανδρα . ο γιατρος πηρε 1500 η μαια 350 και η αναισθησιολογος 150. ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ!!!! ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Είμαι στην 32 εβδομάδα και πρόκειται να γεννήσω στο Ιασώ καθώς ο γιατρός μου είναι εκεί. Στην πρώτο τοκετό (πριν 4 χρόνια) ο γιατρός μου δεν είχε δικια του μαία. Τώρα όμως συνεργάζεται με μια. Και η απορία μου είναι η εξής καθώς θα την πληρώσω ξεχωριστά (δεν ρώτησα ακόμα πόσο. θα μάθω την Δευτέρα) λέτε να έχω την δυνατότητα να του πω πως δεν με πειράζει να είναι και η μαία του Ιασώ που θα εφημερεύει?? Μπας και γλιτώσω κάτι. Εδώ θα πάω σε εξάκλινο για οικονομία και μου κακοφαινετε να δίνω λεφτά άσχετα.

 

Τι λέτε? Να του το προτείνω πολύ ευγενικά ή θα γίνω ρεζίλη και καλύτερα να το ξεχάσω???

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα το Ρεα στο Π.Φάληρο δεν εχει ανοίξει ακόμα.

Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ στις 15/10/09 πήγα σε τετράκλινο δωμάτιο και πλήρωσα 5.000 ευρω και 2.000 ευρω τα βλαστοκύτταρα ο γιατρός μου πήρε 2.000 ευρω και 300 ευρω η μαία του γιατρού αν και γέννησα με καισαρική και δεν χρειαζόταν

Link to comment
Share on other sites

rikiki1 Κοίτα ένα ο γιατρός σου συνεργάζεται με μαία το πιθανότερο είναι εάν του ανοίξεις συζήτηση να σου προτείνει να την χρησιμοποιήσεις και από πριν με ανάλογα μαθήματα και συμβουλές. Οπότε τα 500 ευρώ δε βλέπω να τα γλιτώνεις.

Ρώτα τον βασικά εάν θα υπάρχει μαία μέσα στον τοκετό που σε βοηθάει και να σε κατευθύνει γιατί φοβάσαι κτλ. Κι ότι θα ήθελες μια έμπειρη που να σε βοηθήσει σε αυτή τη στιγμή της ζωής σου. Φέρτου το κομψα και εν ανάγκη πες του ότι δε θες να δώσεις χρήματα επιπλέον και για τη μαία.

 

Εγώ πάντως του έκανα μια νύξη χθες γιατί είμαι κι εγώ στην 32 βδομάδα, αλλά γεννάω στο Μητέρα. Τον ρώτησα εάν χρειάζεται να κάνω κάποιες συναντήσεις με μαία πριν τον τοκετό για να μπορέσω να ανταποκριθώ καλά εάν είναι Φ.Τ.

Μου απάντησε όχι γιατί τώρα με την επισκληρίδιο δεν αφήνουμε τις γυναίκες να κοιλοπονάνε ώρες ατελείωτες. Η επιστήμη έχει προχωρήσει και εγώ θα είμαι εκεί από την αρχή του τοκετού και θα έχεις μια καλή μαία από την αρχή που θα σε βοηθήσει πολύ και θα σε κατευθεύνει συνεχώς. Μην αγχώνεσαι για τίποτα μου λέει εγώ είμαι εδώ, εσύ το μόνο που θα σκέφτεσαι είναι ότι θα πας εκείνη τη μέρα να πιεις καφέ στο Μητέρα με τον άντρα σου και το γυναικολόγο. Γενικότερα είναι πολύ καθησυχαστικός κι εγώ πολύ αγχωμένη.

 

Για να είμαι ειλικρινής εκεί που περίμενα στο ιατρείο του ήρθε μια κοπέλα λεχώνα για να την περιποιηθεί μετά τον τοκετό (50 ημερών λεχώνα ήταν). Τη ρώτησα πως ήταν στον τοκετό και μου είπε ότι τον γιατρό αυτόν δεν τον αλλάζει με κανέναν άλλο. Είναι πολύ ήρεμος, είναι από την αρχή που θα πας στο μαιευτήριο δίπλα σου και δεν έρχεται όπως όλοι οι άλλοι λίγο πριν βγει το μώρο. Κι επειδή είναι πολύ απαιτητικός με τους συνεργάτες του, ζητάει για βοήθεια μόνο την προισταμένη των μαιών της αντίστοιχης βάρδιας, η οποία σε κατατοπίζει απόλυτα πως θα σπρώξεις και τι θα κάνεις. δε χρειάζεται να πάρεις μου λέει άλλη μαία.Μου είπε τα καλύτερα για αυτόν και δεν έχω λόγο να μην τα πιστέψω εάν κρίνω από τον αριθμό των εγκύων που είναι μαζί μου κάθε φορά και την αναμονή που έχει στο ιατρείο του.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να γεννήσουμε γερά μωρά.

 

ΚΑΤΕΡΙΝ γενικότερα με τα βλαστοκύτταρα το είχατε ψάξει πριν πληρώσετε ???

Γιατί ειδικά στο ΙΑΣΩ από ότι ξέρω το έχουν κάνει εμπόριο. Κι εμένα ο άντρας μου ήθελε ντε και καλά να πληρώσουμε για βλαστοκύτταρα, αλλά ρωτώντας μας είπαν όχι.

Ρώτησα και την αδερφή μου που δουλεύει σε φαρμακευτκή και έχουν την αποκλειστικότητα εισαγωγής σε βελόνες εξωσωματικής και όχι μόνο και ξέρει τι γίνεται σε αυτά τα κυκλώματα και μου είπε κάθετα ΟΧΙ. Είναι ένα εμπόριο που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη των γονιών, σου τα φέρνουν γύρω γύρω μηπως πάθει κάτι το παιδί ή μήπως αρρωστήσει το άλλο παιδί ή μήπως χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσει κάποιος από την οικογένεια. Ολες αυτές οι εταιρείες είναι στο εξωτερικό (με εξαίρεση κάποιες που είναι στην Ελλάδα) και οι περισσότερες δεν έχουν πιστοποίηση. Είναι μια μεγάλη φούσκα που θα αρχίσει κάποια στιγμή να ξεφουσκώνει.

Τώρα το τι συμβαίνει πίσω από αυτά τα κυκλώματα κανείς δεν ξέρει περισσότερα. Πάντως και άλλους που ρωτήσαμε που κινούνται στον ιατρικό χώρο μας είπαν όχι.

Link to comment
Share on other sites

από το http://aegaio.blogspot.com

 

Προς Υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κ. ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟ

 

Θέμα: «Τράπεζες φύλαξης βλαστοκυττάρων»

Σήμερα λειτουργούν στη Ελλάδα, σε μία χώρα 11 εκατομμυρίων ανθρώπων, περίπου 15 ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης βλαστοκυττάρων, οι οποίες συνεργάζονται αποκλειστικά με ιδιωτικά μαιευτήρια, την στιγμή που σε ολόκληρη την Ευρώπη δεν ξεπερνούν τις 25.

 

Οι τράπεζες αυτές προωθούν στους γονείς την ιδέα της διαφύλαξης βλαστοκυττάρων –ο σωστός όρος είναι στελεχιαία κύτταρα ή αρχέγονα αιμοποιητικά κύτταρα– συλλέγοντας κατά τον τοκετό αίμα ομφαλίου λώρου, προκειμένου να αντιμετωπίσουν στο μέλλον πιθανά σοβαρά προβλήματα υγείας των παιδιών τους, όπως π.χ. η λευχαιμία. Για την διαδικασία λήψης, επεξεργασίας και φύλαξης, οι γονείς πληρώνουν περί τα 2.000 ευρώ, τα μισά των οποίων, μάλιστα, αποτελούν αμοιβές μεσαζόντων.

 

Στην πραγματικότητα, όμως, από ιατρική άποψη, αποκλείεται εντελώς η χρήση αυτών των κυττάρων για τα παιδιά στα οποία «ανήκουν», σε κάθε περίπτωση κακοήθους αιματολογικής νόσου, όπως η λευχαιμία.

 

Η αυτόλογη, όπως λέγεται, μεταμόσχευση είναι άχρηστη, επειδή και τα κύτταρα που έχουν φυλαχτεί θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Επομένως, το άρρωστο παιδί δεν θα ωφεληθεί ποτέ από τα δικά του κύτταρα, που φυλάσσονται κάπου κατεψυγμένα. Θα χρειαστεί, προκειμένου να θεραπευτεί, κύτταρα από άλλο παιδί.

 

Επιπροσθέτως, οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με τον έλεγχο ιστοσυμβατότητας των κυττάρων που φυλάσσουν. Έτσι, όμως, δεν συμμετέχουν στο διεθνές δίκτυο αναζήτησης καταλλήλου μοσχεύματος για όλους netcord.

 

Συνεπώς, στην πράξη, αυτό που κάνουν οι ιδιωτικές τράπεζες είναι να βλάπτουν την δημόσια υγεία, καθώς ανασύρουν τα κύτταρα που συλλέγουν από την παγκόσμια δεξαμενή μοσχευμάτων, με αποτέλεσμα να δυσχεραίνει το έργο της ανεύρεσης συμβατών μοσχευμάτων.

 

Επίσης οι ιδιωτικές τράπεζες φύλαξης ομφαλικών κυττάρων δεν έχουν άδεια νομίμου λειτουργίας, γιατί ο νόμος του 1999 περί μεταμοσχεύσεων είναι κατηγορηματικός και προβλέπει ότι τράπεζες ιστών προς μεταμόσχευση ιδρύονται σε νοσοκομεία Δημοσίου Δικαίου ή Ιδιωτικού Δικαίου, αλλά μη κερδοσκοπικά, όπως για παράδειγμα το «Παπαγεωργίου» στη Θεσσαλονίκη. Ο νόμος αναφέρει, επίσης, ονομαστικά το Ιατρο-Βιο-Τεχνολιγικό Ινστιτούτο της Ακαδημίας Αθηνών, όπου εκεί υπάρχει και η μοναδική δημόσια Τράπεζα, και το Δημόκριτο.

 

Συνεπώς, επειδή οι ιδιωτικές τράπεζες λειτουργούν χωρίς όρους και προϋποθέσεις, τα μοσχεύματα που έχουν ήδη συγκεντρωθεί, δεν ξέρουμε και αν είναι βιώσιμα. Γι΄ αυτό και οι έλληνες μεταμοσχευτές έχουν αποφασίσει ότι δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν, στην σπάνια περίπτωση που ενδεχομένως θα χρειαζόταν να γίνει κάτι τέτοιο, αφού δεν γνωρίζουν αν είναι βιώσιμα, ώστε να εμφυτευτούν για να δώσουν καινούργιο αίμα.

 

 

http://www.disabled.gr/lib/?p=14278

Link to comment
Share on other sites

eliana_1976 & KATERIN ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βασικά το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα να μην του κάνω κουβέντα αφού πιθανότατα δεν θα μπορέσω να το αποφύγω.

 

Σε μένα δεν παίζει το σενάριο της αγχωμένης καθώς θα είναι ο δεύτερος τοκετός με τον συγκεκριμένο. Ως γιατρός είναι όπως τον δικό σου Ήρεμος με βοήθησε πάρα πολύ στο τοκετό για να είμαι ψύχραιμη και να μην καταλάβω τίποτα ως την τελευταία 1 ώρα που δεν μου ανανέωσε την επισκληριδιο για να συμμετέχω ενεργά στον τοκετό. Ως μαία ήταν οι κοπέλες του Ιασώ που δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ήταν πολύ χαλαρή ατμόσφαιρα.

Είχα καλή γέννα, δεν μπορώ να πω πως ταλαιπωρήθηκα και εύχομαι κάπως έτσι να είναι και αυτή η γέννα και με το καλό να γεννήσου όλες οι εγκυούλες ευκολα και γερά μωράκια.

 

Όσο δε για τα βλαστοκύτταρα αν και εδώ δεν είναι το κατάλληλο μέρος για κουβέντα και εγώ όσο το ψάχνω το θέμα συμφωνώ μαζί σου eliana_1976. Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν είναι μόδα, απάτη ή ανάγκη. Εγώ τείνω να τα δωρίσουμε και Ο Θεός βοηθός μας.

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και γιατρός μου σ΄αυτή την εγκυμοσύνη είναι ο Θ. Παράσχος. Ξέρει καμιά σας να μου πει πόσο παίρνει για τη γέννα? Με καισαρική γιατί και το άλλο παιδάκι μου με καισαρική το έχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...