Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορεί κάποια να μου στειλει σε πμ το ποσό που εδωσε στον Καπ@@@κη?

Γιατι σε φίλη μου ζήτησε αρκετά μεγάλο

 

πολυ περιεργο με την φιλη σου γιατι εγω για να παω σε εκεινον το εψαχσα πολυ το θεμα και μου ειπαν οτι πρωτα απ ολα ειναι ανθρωποσ και μετα γιατροσ, μαλιστα σε μια σηζητηση που εκανα με καποιεσ φιλεσ μου που γενησαν σε εκεινον μου ειπαν οτι την γλυτωσε απο καισαρικη , και δεν σε βλεπει λεφτα σε βλεπει ανθρωπο

αυτο το ειδα και εγω, δεν μου ζητησε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα λεφτά που δίνεται κάθε φορά στην επίσκεψη θα αφαιρεθούν μετά απο το συνολικό ποσό του γιατρού? Γιατι συνήθως έτσι γίνεται.

Έμένα ο γιατρός μου κατα την διάρκεια τις εγκυμοσύνης μου πήρε 3 φορές χρήματα, και αυτά απο 40ευρώ την φορά.

Εγώ γέννησα στις 20/1/2009 στο Ιασώ γιατί εκεί ήταν ο γιατρός μου. Εχω ιδιωτική ασφάλεια και έδωσα για το νοσοκομείο 4160 για δευτερη θέση και στο γιατρό 3500 με απόδειξη όμως λόγο της ασφάλειας.

 

Το Ιασώ απο θέμα καθαριότητας είναι σουπερ, απο φαγητό όμως είναι χάλια. Παλιά δεν ήταν έτσι, απο φίλες μου που έχουν γεννήση εκεί είχα ακούσει τα καλύτερα για το φαγητό. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου. Ήταν απαίσια και κρύα όλες τις φορές.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

....Κορίτσια τα λεφτά που δίνεται κάθε φορά στην επίσκεψη θα αφαιρεθούν μετά απο το συνολικό ποσό του γιατρού? Γιατι συνήθως έτσι γίνεται.

Έμένα ο γιατρός μου κατα την διάρκεια τις εγκυμοσύνης μου πήρε 3 φορές χρήματα, και αυτά απο 40ευρώ την φορά.....

 

Εμένα ο παλιός μου, μου έπαιρνε 50 ευρώ τη φορά... μετά τον 6ο πηγαίναμε ανά 15 ημέρες και έπαιρνε 100 τον μήνα, εκτός από τα ποσοστά που έπαιρνε από τις εξετάσεις & από τους υπερήχους που πήγαινα σε δικό του γιατρό (το ίδιο και για αιματολόγο και για ενδοκρινολόγο και πάει λέγοντας). Δεν μου είχε κόψει τίποτα από την τιμή της γέννας από τις επισκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Ρόδο στο δημόσιο νοσοκομείο ο γιατρός (Σισ@@@@ος) δεν μου ζήτησε τίποτα. Απο μόνη μου του έδωσα 300 ευρώ γιατί ήθελα να του κάνω ένα δώρο. Δεν ξέρω ίσως λάθος μου. Ο άντρας μου δεν συμφωνεί καθόλου με τα φακελάκια. Στην μαία έδωσα 50 ευρώ και λόγω ΙΚΑ πλήρωσα 300 ευρώ στο νοσοκομείο με φ.τ. και μονόκλινο. Η κάθε επίσκεψη ήταν 11 ευρώ.

 

Τώρα στο νοσοκομείο της Λαμίας δεν πληρώνω επισκέψεις άλλαξα ταμείο έχω δημόσιο οπότε ο τοκετός, η νοσηλεία και οι επισκέψεις είναι δωρεάν. Ο γιατρός είναι ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!! Δεν μου έχει ζητήσει χρήματα ποτέ ως τώρα, και απο δικό μου πρόσωπο που γέννησε μαζί του πρίν 4 μήνες δεν ζητάει τίποτα, μου έχει δώσει το κινητό του, πηγαίνω στο νοσοκομείο με ραντεβού προσωπικά μιλώντας μαζί του, πάνω απο μία ώρα δεν κάνω ποτέ κι αν καθυστερήσουμε καμιά φορά στον υπέρηχο (για κανα τέταρτο μιλάμε τώρα) μου λέει και συγνώμη (!), με περνάει κόσκινο στις εξετάσεις υπερήχους κτλ. Το μόνο κακό είναι οτι δεν έχουν υπέρηχο για τα ντοπλερ και με στέλνει έξω σε άλλο γυναικολόγο. Αυτό πήγε 100χ3=300 ευρώ ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια νέος τρόπος για φακελάκι!

Μια φιλη γέννησε πριν από μια βδομάδα στο δημοσιο νοσοκομείο στο ιδιο γιατρό με εμένα.

Επέμενε να του δώσει ενα δώρο αλλά εκείνος δεν δεχόταν.

Και επειδή εχουν με τον άντρα της μια πολύ καλή ταβέρνα του εδωσαν μια δωροεπιταγή 300€ να πάει με την παρέα του και να φαει τον σκασμό!!!!!!

Οταν μου το ειπαν εσκασα στα γελια!

Στην μαια και στον βοηθό του πήγαν δωροεπιταγή από καταστημα ρουχων!

χιχιχι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νέος τρόπος για φακελάκι!

Μια φιλη γέννησε πριν από μια βδομάδα στο δημοσιο νοσοκομείο στο ιδιο γιατρό με εμένα.

Επέμενε να του δώσει ενα δώρο αλλά εκείνος δεν δεχόταν.

Και επειδή εχουν με τον άντρα της μια πολύ καλή ταβέρνα του εδωσαν μια δωροεπιταγή 300€ να πάει με την παρέα του και να φαει τον σκασμό!!!!!!

Οταν μου το ειπαν εσκασα στα γελια!

Στην μαια και στον βοηθό του πήγαν δωροεπιταγή από καταστημα ρουχων!

χιχιχι!

 

πολυ καλη ιδεα αυτο

φανταζεσε να του κληνεισ για ενα χρονο σπα καθε φορα που θα πιγενε θα σκεφτοταν την γεννα

καλο :D

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποια να μου στειλει σε πμ το ποσό που εδωσε στον Καπ@@@κη?

Γιατι σε φίλη μου ζήτησε αρκετά μεγάλο

 

πολυ περιεργο με την φιλη σου γιατι εγω για να παω σε εκεινον το εψαχσα πολυ το θεμα και μου ειπαν οτι πρωτα απ ολα ειναι ανθρωποσ και μετα γιατροσ, μαλιστα σε μια σηζητηση που εκανα με καποιεσ φιλεσ μου που γενησαν σε εκεινον μου ειπαν οτι την γλυτωσε απο καισαρικη , και δεν σε βλεπει λεφτα σε βλεπει ανθρωπο

αυτο το ειδα και εγω, δεν μου ζητησε !!!!!

l

sorry

lathos giatro katalava.den ennoousa ton k......kh.

alliws legotan o giatros tis filis mou.

Link to comment
Share on other sites

sorry

lathos giatro katalava.den ennoousa ton k......kh.

alliws legotan o giatros tis filis mou.

 

Αρτεμησ

το ηξερα γιατι δεν μπορει ολλη που εχω μιλησει για το Καπελακη να ειναι ευχαριστημενεσ, και ειναι πολυ μεγαλοσ ο αριθμοσ αυτοσ

any way

Link to comment
Share on other sites

Ο κυρ Καπελακησ ειναι πολυ πρακτικοσ γιατροσ και τα πολλα υπεριχογραφιματα και εξετασεισ τα θεωρει περιτα

θελει την ουσια σε εξετασεισ σε μια εγκυμοσυνη αυτα που να μην κυνδινευει το μωρο σε τιποτα

οσο για τα λεφτα ειναι πολυ λογικα και να μην ηθελε τιποτα αυτα που ζηταει θα τα δινατε μονη σασ

 

μα αν δεν κάνει υπερηχογραφηματα και εξετασεις απο που θα καταλάβει οτι το μωρό και η μανα ειναι καλά??????????? :shock::shock::shock::shock:

 

ειναι περιτό το μηνιαιο υπερηχογράφημα και οι μηνιαίες εξετάσεις αιμάτος?

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό αναρωτιώμουν κι εγώ.Πώς γίνεται να μη βλέπω το μωρό?Αλλά μάλλον λόγω του ότι το γραφείο του είναι μέσα στο νοσοκομείο θα με παραπέμπψει για υπέρηχο μέσα στο Έλενα.Θα δείξει.Πάντως όλες είναι ευχαριστημένες...so....

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο κυρ Καπελακησ ειναι πολυ πρακτικοσ γιατροσ και τα πολλα υπεριχογραφιματα και εξετασεισ τα θεωρει περιτα

θελει την ουσια σε εξετασεισ σε μια εγκυμοσυνη αυτα που να μην κυνδινευει το μωρο σε τιποτα

οσο για τα λεφτα ειναι πολυ λογικα και να μην ηθελε τιποτα αυτα που ζηταει θα τα δινατε μονη σασ

 

μα αν δεν κάνει υπερηχογραφηματα και εξετασεις απο που θα καταλάβει οτι το μωρό και η μανα ειναι καλά??????????? :shock::shock::shock::shock:

 

ειναι περιτό το μηνιαιο υπερηχογράφημα και οι μηνιαίες εξετάσεις αιμάτος?

 

Πάντως μια φίλη μου την είχε τρελάνει στο χούφτωμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλήρωσα 0 ευρώ για επισκέψεις, 0 ευρώ για διαμονή στο νοσοκομείο (νοσήλια), 0 ευρώ για εξετάσεις αλλά..... έδωσα 800 ευρώ στο γιατρό και από 30 ευρώ σε καθεμία από τις 3 μαίες γιατί το ήθελα. Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Ντρέπομαι που έδωσα φακελάκι αφού ο γιατρός μου όχι απλά δε μου ζήτησε αλλά αρνιόταν να το δεχτεί. Όμως είμαστε και κάπως γνωστοί και μ' αυτόν και με τη γυναίκα του, ήρθε και στο γάμο μου και τον εκτιμώ και συμπαθώ πολύ.

 

Αν ήταν ο τύπος δημοσιοσχετίστας, κόλακας, λαμόγιο, κυνικός κλπ κλπ δε θα έπαιρνε φράγκο και ας σκύλιαζε μετά. Αλλά είναι ψυχούλα.

Link to comment
Share on other sites

snowwhite στο στήθος. Δεν ήμουν εκεί αλλά απο τα σχόλια της μου έλεγε οτι το παραέκανε με την εξέταση. Κάθε μήνα που την έβλεπε απο την αρχή της εγκυμοσύνης της.

 

Zaira πάντως και ο δικός μου γιατρός είναι όπως περιγράφεις τον δικό σου και είναι Έλληνας. Δεν πιστεύω πως η καταγωγή παίζει ρόλο, να μην περνάμε ρατσιστικά μηνύματα please!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα πριν 6 μηνες στο μητερα.

ο γιατρος μου ειναι καταπληκτικος ειχα μια πανεμορφη εμπειρια τοκετου μαζι του αφου ακομα και τωρα οταν μιλαμε για εκεινον με τον αντρα μου κλαιμε απο συγκινηση. περιλιπτικα θα σας πω οτι ηρθε αμεσως ¨3.30 τα μεσανυχτα παρολο που δεν ειχα ουτε κατα διανοια διαστολη για γεννα εμεινε μαζι μου δεν εφυγε ουτε λεπτο κι εκλαψε μαζι μου απο χαρα οταν γεννησα! τωρα οσον αφορα την αμοιβη τον ρωτησα τον 8ο μηνα προσπαθοντας να του πω ποιο δωτατιο και πιο μαιευτηριο με διεκοψε λεγοντας μου"Εγω θελω 1400 σ οποιο δωματιο κι αν πας οτι κι αν χρειαστει να κανουμε καισαρικη η φυσιολογικο, αυτο που θελω να ξερεις ειναι οτι αν χρειαστει καισαρικη το κανω για σενα και το παιδι οχι για τα λεφτα" κι οσο για μαια δεν μ αφηνε να παρω μου ελεγε τι να την κανεις εγω θα ειμαι μαζι σου, δεν τον πιστευα, αλλα οντως ετσι εγινε.

Να τον εχει ο Θεος καλα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα πριν 6 μηνες στο μητερα.

ο γιατρος μου ειναι καταπληκτικος ειχα μια πανεμορφη εμπειρια τοκετου μαζι του αφου ακομα και τωρα οταν μιλαμε για εκεινον με τον αντρα μου κλαιμε απο συγκινηση. περιλιπτικα θα σας πω οτι ηρθε αμεσως ¨3.30 τα μεσανυχτα παρολο που δεν ειχα ουτε κατα διανοια διαστολη για γεννα εμεινε μαζι μου δεν εφυγε ουτε λεπτο κι εκλαψε μαζι μου απο χαρα οταν γεννησα! τωρα οσον αφορα την αμοιβη τον ρωτησα τον 8ο μηνα προσπαθοντας να του πω ποιο δωτατιο και πιο μαιευτηριο με διεκοψε λεγοντας μου"Εγω θελω 1400 σ οποιο δωματιο κι αν πας οτι κι αν χρειαστει να κανουμε καισαρικη η φυσιολογικο, αυτο που θελω να ξερεις ειναι οτι αν χρειαστει καισαρικη το κανω για σενα και το παιδι οχι για τα λεφτα" κι οσο για μαια δεν μ αφηνε να παρω μου ελεγε τι να την κανεις εγω θα ειμαι μαζι σου, δεν τον πιστευα, αλλα οντως ετσι εγινε.

Να τον εχει ο Θεος καλα

 

Καλά, με 1400 ευρώ μέχρι και η Κάτια Δανδουλάκη έρχεται να κλάψει στο προσκέφαλό σου ρε κοπελιά!!!

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name="ZairaΚαλά, με 1400 ευρώ μέχρι και η Κάτια Δανδουλάκη έρχεται να κλάψει στο προσκέφαλό σου ρε κοπελιά!!!

:lol::lol:[/quote]

 

Όχι, για γιατρό που ξεγεννάει στο Μητέρα η τιμή είναι πολύ καλή. Και οι περισσότεροι, ακόμα και αν παίρνουν τα 3πλάσια μένουν στο σπίτι τους και περιμένουν τη μαία να τους ειδοποιήσει, να ξεγεννήσουν σε 5 λεπτά και να φύγουν

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα πριν 6 μηνες στο μητερα.

ο γιατρος μου ειναι καταπληκτικος ειχα μια πανεμορφη εμπειρια τοκετου μαζι του αφου ακομα και τωρα οταν μιλαμε για εκεινον με τον αντρα μου κλαιμε απο συγκινηση. περιλιπτικα θα σας πω οτι ηρθε αμεσως ¨3.30 τα μεσανυχτα παρολο που δεν ειχα ουτε κατα διανοια διαστολη για γεννα εμεινε μαζι μου δεν εφυγε ουτε λεπτο κι εκλαψε μαζι μου απο χαρα οταν γεννησα! τωρα οσον αφορα την αμοιβη τον ρωτησα τον 8ο μηνα προσπαθοντας να του πω ποιο δωτατιο και πιο μαιευτηριο με διεκοψε λεγοντας μου"Εγω θελω 1400 σ οποιο δωματιο κι αν πας οτι κι αν χρειαστει να κανουμε καισαρικη η φυσιολογικο, αυτο που θελω να ξερεις ειναι οτι αν χρειαστει καισαρικη το κανω για σενα και το παιδι οχι για τα λεφτα" κι οσο για μαια δεν μ αφηνε να παρω μου ελεγε τι να την κανεις εγω θα ειμαι μαζι σου, δεν τον πιστευα, αλλα οντως ετσι εγινε.

Να τον εχει ο Θεος καλα

 

Καλά, με 1400 ευρώ μέχρι και η Κάτια Δανδουλάκη έρχεται να κλάψει στο προσκέφαλό σου ρε κοπελιά!!!

:lol::lol:

 

 

an vreis esy giatro pou na parei ligotera sto mhtera kai sto iasw pou einai o dikos mou ki apo oso eida oloi pairnoun oso to dwmatio parton.. alliws pare thn katia dandoulakh.. den m aresei h eirwnia... ki etsi gia thn istoria tou edwsa 1600 giati emeina poly efxaristhmenh

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

[quote name="ZairaΚαλά, με 1400 ευρώ μέχρι και η Κάτια Δανδουλάκη έρχεται να κλάψει στο προσκέφαλό σου ρε κοπελιά!!!

:lol::lol:[/quote]

 

Όχι, για γιατρό που ξεγεννάει στο Μητέρα η τιμή είναι πολύ καλή. Και οι περισσότεροι, ακόμα και αν παίρνουν τα 3πλάσια μένουν στο σπίτι τους και περιμένουν τη μαία να τους ειδοποιήσει, να ξεγεννήσουν σε 5 λεπτά και να φύγουν

 

ontws etsi einai... kalh lefteria an eida kala eisai egkyos :)

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Συγχαρητήρια σε όλους όσοι χαρτζιλικώνουμε τους γιατρούς και από ένα κοινωνικό λειτούργημα τους έχουμε μετατρέψει σε άρπαγες!

 

Αύριο που θα ζητάνε τις χιλιοπεντακοσάρες και οι άλλες ειδικότητες (βλ. καρδιολόγοι, χειρούργοι κλπ) να μην τους κατηγορούμε για τα "φακελλάκια", το καθαρά ελληνικό φαινόμενο σήψης και διαφθοράς. Να θυμόμαστε πως αυτό το φαινόμενο είναι έργο όλων μας.

 

Και για το κλείσιμο, ας θυμηθούμε την ιστορία της Αμαλίας Καλυβίνου, μιας 30χρονης κοπέλας, που κάποιοι "γιατροί" την έστειλαν πρόωρα στον θάνατο.

 

http://fakellaki.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Συγχαρητήρια σε όλους όσοι χαρτζιλικώνουμε τους γιατρούς και από ένα κοινωνικό λειτούργημα τους έχουμε μετατρέψει σε άρπαγες!

 

Αύριο που θα ζητάνε τις χιλιοπεντακοσάρες και οι άλλες ειδικότητες (βλ. καρδιολόγοι, χειρούργοι κλπ) να μην τους κατηγορούμε για τα "φακελλάκια", το καθαρά ελληνικό φαινόμενο σήψης και διαφθοράς. Να θυμόμαστε πως αυτό το φαινόμενο είναι έργο όλων μας.

 

Και για το κλείσιμο, ας θυμηθούμε την ιστορία της Αμαλίας Καλυβίνου, μιας 30χρονης κοπέλας, που κάποιοι "γιατροί" την έστειλαν πρόωρα στον θάνατο.

 

http://fakellaki.blogspot.com/

 

 

den 8elw na to synexisw... na sai kala ki esy kai h oikogeneia sou

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ας το πάρουμε πιο χαλαρα! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, είτε πρόκειται για το γιατρό, είτε πρόκειται για την αμοιβή. Στην τελική από τη στιγμή που πηγαινεις σε ιδιώτη το ξέρεις ότι θα πληρώσεις. Άλλωστε την αμοιβή εγώ την ακουσα φυσιολογική και ούτως ή άλλως εν γνώση σου τα δίνεις. Αν δε θές να πληρώσεις πηγαίνεις στο Δημόσιο, σε όποιον γιατρό τυχεις σε εφημερία και αν θελήσεις δεν του δίνεις μία. Πάντως το να δώσεις χρήματα είναι και ένας τρόπος να ευχαριστήσεις τον άνθρωπο που σε βοήθησε σε μια σημαντική στιγμή της ζωής σου.. Αυτά είχα να πω..

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ας το πάρουμε πιο χαλαρα! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, είτε πρόκειται για το γιατρό, είτε πρόκειται για την αμοιβή. Στην τελική από τη στιγμή που πηγαινεις σε ιδιώτη το ξέρεις ότι θα πληρώσεις. Άλλωστε την αμοιβή εγώ την ακουσα φυσιολογική και ούτως ή άλλως εν γνώση σου τα δίνεις. Αν δε θές να πληρώσεις πηγαίνεις στο Δημόσιο, σε όποιον γιατρό τυχεις σε εφημερία και αν θελήσεις δεν του δίνεις μία. Πάντως το να δώσεις χρήματα είναι και ένας τρόπος να ευχαριστήσεις τον άνθρωπο που σε βοήθησε σε μια σημαντική στιγμή της ζωής σου.. Αυτά είχα να πω..

 

 

gia mena einai akrivws opws ta les :wink: efxomai kai sena kalh lefteria m ena pono... :D

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...