Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θερμόμετρο χρησιμοποιείτε???


Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?  

691

  1. 1. Τι θερμομετρο χρησιμοποιειτε?

    • Υδραργύρου
      370
    • Ηλεκτρονικό
      529
    • Αυτιού
      104
    • Μετώπου
      133


Recommended Posts

Έχεις δοκιμάσει το κατά πόσο είναι αξιόπιστο σε σχέση με του υδραργύρου; Γιατί έχω πάρει διάφορα ηλεκτρονικά και το παιδι ψηνόταν στον πυρετό κι αυτά δείχναν ότι ήθελαν.

Και μιλάμε για πανάκριβα θερμόμετρα!

Για των αυτιών έχετε καμιά εμπειρία;

 

αυτιών είναι αυτό που λέω.....

 

και έχω τεκάρει σε μένα..παίζει στα δέκατα δλδ άντε να μην δείχνει 37.3 και να δείχνει 37.5

 

αααα..και δείχνει υψηλότερα!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!εγω εχω δοκιμασει αρκετα θερμομετρα.θερμομετρο πιπιλα,υδραργυρου ηλεκτρονικο απλο και ηλ.μετωπου.το μονο που εδειχνε τελικα σωστη μετρηση ηταν το υδραργυρου που δυστυχως μου εσπασε κ δε μπορω να βρω αλλο,ετσι λοιπον πηρα οινοπνευματος που ειναι σαν υδραργυρου αλλα πιο 'αργο''

Link to comment
Share on other sites

αυτιών είναι αυτό που λέω.....

 

και έχω τεκάρει σε μένα..παίζει στα δέκατα δλδ άντε να μην δείχνει 37.3 και να δείχνει 37.5

 

αααα..και δείχνει υψηλότερα!!!!!!

 

Σ' ευχαριστώ!

θα πάω να το αγοράσω!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αγοράσαμε και εμείς πριν λίγες μέρες της braun για το αυτί. Βασικά το είδαμε στο νοσοκομείο που νοσηλευτήκαμε δυστηχώς με πυρετικούς σπασμούς και επειδεί και πάλι δυστηχώς αρρωσταίνουν πάρα πολύ συχνά είπαμε να σταματήσουμε τον ποπό...μιας και είμαστε κάθε λίγο και λιγακί με το θερμόμετρο στο χέρι απο τον φόβο μην πάθουμε τα ίδια. το καλύτερο είναι που δεν ξυπνάνε με αυτό. Πρώτα είχαμε πάρει ένα και καλά που το βάζεις στον κρόταφο...πολύ μάπα το καρπούζι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν σπάνε τα θερμόμετρα αυτά ο υδράργυρος γίνεται μπαλάκια κι αν καταλάθος καταποθεί είναι δηλητήριο και ο θάνατος επέρχεται ακαριαία.

Το ρισκάρεις;

 

 

καλύτερα κατάποση, παρά να ακουμπήει δέρμα ο υδράργυρος....

 

εμείς χρησιμοποιούμε ένα ψηφιακό που ξέρω ότι δείχνει 0,02 χαμηλότερα

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε του υδραργυρου που ειναι του λεπτου. Κι εγω καθε φορα τρεμω μη σπασει και χυθει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το ηλεκτρονικό σετ της philips avent, αλλά χρησιμοποιώ μόνο το θερμόμετρο μιας και ούτε λόγος για να πάρει την πιπίλα. Η αλήθεια είναι ότι κάνω 2-3 επαναλήψεις για να σιγουρευτώ. Βέβαια δεν αναβάσαμε και πυρετό ακόμη.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε οινοπνευματός θερμόμετρο. Δείχνει την ίδια θερμοκρασία με του υδραργύρου και δεν αγχώνεσαι αν σπάσει. Το μόνο αρνητικό θέλει 4 λεπτα! Προσοχη τη χώρα προέλευσης εμένα είναι γερμανικό.

Μου είπε φαρμακοποιός ότι κάτι κινέζικα είναι σκάρτα.

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις εχουμε του υδραργυρου που ειναι του λεπτου. Κι εγω καθε φορα τρεμω μη σπασει και χυθει.

 

αστα κι εμεις εχουμε ηλεκτρονικο αλλά και ενα υδραργυρου για εμας, κι εχω αρχισει να σκεφτομαι μη τυχον το παρει ποτε το παιδι μονο του και...

γιαυτο το εχω καταχωνιασει καπου και σκεφτομαι να το ξεφορτωθω κιολας. αλλά πως? δεν κανει να το πεταξω στα σκουπιδια. ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε οινοπνευματός θερμόμετρο. Δείχνει την ίδια θερμοκρασία με του υδραργύρου και δεν αγχώνεσαι αν σπάσει. Το μόνο αρνητικό θέλει 4 λεπτα! Προσοχη τη χώρα προέλευσης εμένα είναι γερμανικό.

Μου είπε φαρμακοποιός ότι κάτι κινέζικα είναι σκάρτα.

 

Πώς το ζητάμε αυτό το θερμόμετρο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχθες μας μιλησε για αυτο ο παιδιατρος μας και θα παω να το παρω! μας ειπε να μην εμπιστευομαστε κανενα ηλεκτρονικο. η αΛΗΘΕΙΑ ειναι πως εχουμε ηλεκτρονικα τα οποια μας εχουν πεσει κατω (τα πηραν οι μικρες στα χερια τους) και απο τοτε δε λειτουργουν σωστα!!! για πες πως τα ζηταμε? αν και πιστευω πως θα ξερουν στο φαρμακειο

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πώς το ζητάμε αυτό το θερμόμετρο;

 

Το δικό μου είναι μάρκα Ved eco και είναι made in Germany. Φαντάζομαι αν ρωτήσεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο για οινοπνεύματος θερμόμετρο θα σου δώσουν.

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να αφήσετε το ηλεκτρονικό ένα λεπτό επιπλέον μετά που θα χτυπήσει. Ανεβαίνει 0,2 ή 0,3... Αυτό μου το είπε η φαρμακοπειος μας και αυτό κάνω πλέον και έχω μια πιο σωστή προσέγγιση της θερμοκρασίας (όχι ότι κάνει καμια διαφορά απλά κουβέντα να γίνεται)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε παρει ενα με λειζερ για το μετωπο, μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη και ηταν και οικονομικο σχετικα με περσι που εψαχνα και ηταν πολυ ανεβασμενες οι τιμες

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ υδραργύρου γιατί το θεωρώ το πλέον αξιόπιστο. Έχω και αυτιού το οποίο μάλιστα χρυσοπλήρωσα αλλά διαπίστωσα οτι δεν δείχνει με τόσο μεγάλη ακρίβεια όσο του υδραργύρου τον πυρετό. Οπότε χρησιμοποιώ του αυτιού μόνο τη νύχτα που κοιμάται και δεν θέλω να την ξυπνήσω για να δω τον πυρετό της.

Link to comment
Share on other sites

αστα κι εμεις εχουμε ηλεκτρονικο αλλά και ενα υδραργυρου για εμας, κι εχω αρχισει να σκεφτομαι μη τυχον το παρει ποτε το παιδι μονο του και...

γιαυτο το εχω καταχωνιασει καπου και σκεφτομαι να το ξεφορτωθω κιολας. αλλά πως? δεν κανει να το πεταξω στα σκουπιδια. ετσι δεν ειναι ?

Οσο αγχος κι αν εχω οταν το χρησιμοποιω δεν θα σκεφτομουν ποτε να το πεταξω. Κι αυτο γιατι ειναι πραγματικα αξιοπιστο και το διαπιστωνω κι απο αυτα που διαβαζω απο τις αλλες μαμαδες. Μπορεις να το εχεις κρυμμενο οπως εχεις για παραδειγμα εναν αναπτηρα ετσι ωστε να μην ειναι προσβασιμο στο παιδι. Αν παλι δεν θελεις να το εχεις καλυτερα να ρωτησεις τον φαρμακοποιο η τον παιδιατρο αν κανει να το πεταξεις η ας πουμε να το δωσεις καπου για ανακυκλωση(το τελευταιο εγω το σκεφτηκα δεν ξερω αν ισχυει).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι μάρκα Ved eco και είναι made in Germany. Φαντάζομαι αν ρωτήσεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο για οινοπνεύματος θερμόμετρο θα σου δώσουν.

 

Anna σε ευχαριστώ πολυ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε παρει ενα με λειζερ για το μετωπο, μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη και ηταν και οικονομικο σχετικα με περσι που εψαχνα και ηταν πολυ ανεβασμενες οι τιμες

 

 

ποσο το βρηκες και που?

γιατι 70ε που το εχει στο φαρμακειο μου φαινονται πααααρα πολλα...:-(

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο το βρηκες και που?

γιατι 70ε που το εχει στο φαρμακειο μου φαινονται πααααρα πολλα...:-(

 

 

πηραμε αυτο

 

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=9089

 

το εψαξα και ηταν το πιο οικονομικο site αλλα μπορεις να κανεις μια αναζητηση για θερμομετρα λειζερ και να δεις

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

πηραμε αυτο

 

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=9089

 

το εψαξα και ηταν το πιο οικονομικο site αλλα μπορεις να κανεις μια αναζητηση για θερμομετρα λειζερ και να δεις

 

ευχαριστω πολυ:lol:

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ... Έχω της chicco το διλεπτο ψηφιακό. Ο μικρός δεν κάθεται με τίποτα να το βάλουμε. Μήπως έχετε πάρει κανένα θερμόμετρο από αυτά που τα ακουμπάς στο κεφάλι απλά και δείχνει θερμοκρασία??? Ρώτησα στο φαρμακείο και μου είπαν ότι υπάρχουν 2 ειδών τέτοια. Το ένα το σέρνεις από την μια άκρη του κούτελου στην άλλη και το άλλο απλά το ακουμπάς στο κούτελο... Το ένα κάνει 58 ευρώ και το άλλο 65 ευρώ... Έχετε παρει κανένα τέτοιο??? Αξίζει τα χρήματα???

 

Δεν έχω καταφέρει να του πάρω ποτέ θερμοκρασία... Με κλάμματα και οδυρμούς... Τώρα έχει μεγαλώσει και δεν κάθεται κιόλας...

 

 

 

Λοιπόν, έχω πάρει ό,τι θερμόμετρο κυκλοφορεί!Είχα και εγώ πρόβλημα και δεν καθόταν με τίποτα!Το τελευταίο μου απόκτημα είναι το θερμόμετρο μετώπου που απλά εστιάζεις στο κέντρο του μετώπου και σου δείχνει την θερμοκρασία!είναι φοβερό, το χρησιμοποιώ και όταν κοιμάται και δεν ξυπνάει!Με βοήθησε πάρα πολύ, ειδικά στα βραδινά μετρήματα!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...