Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ 'Η ΚΛΑΣΣΙΚΟ???


Recommended Posts

Μου εσπασε το κλασσικο μου θερμομετρο και πηγε ο αντρας μου σε 3 φαρμακεια νωρητερα να βρει και του ειπαν οτι καταργηθηκε (!?) και ετσι αγορασε ενα ηλεκτρονικο (το microlife) που του προτεινε ο φαρμακοποιος ως το "καλυτερο και πολυ ευχαριστιμενος" κτλ κτλ.

 

Το μωρο μου ανεβασε λιγο πυρετο και το θερμομετρο δειχνει μια 37.3 μια 38.2 και ξανα 37.2.....

Εγω ξερω οτι το μωρο μου εχει πυρετο οπως ολες μας το καταλαβαινουμε οταν συμβαινει αυτο.

 

Το θεμα ειναι τι γινεται με το θερμομετρο.Δεν ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο αφου οτι γραφει στις οδηγιες το τσεκαρα και ειναι οκ.

Εχει το ιδιο καμια σας να μου πει τη γνωμη της, και γενικοτερα αν δεν μπορεσω τελεικα να βρω κλασσικο ποιο ηλεκτρονικο ειναι το καλυτερο και ποιο φερεγγυο? :?::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Του αυτιου ειναι για εμενα το καλυτερο απλα αφαιρεις νομιζω 2-3 δεκατα.

Το ηλεκτρονικο, επειδη λυγιζει, μηπως δεν ακουμπησε καλα στη μασχαλη οποτε εδειξε πιο λιγο;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Μου εσπασε το κλασσικο μου θερμομετρο και πηγε ο αντρας μου σε 3 φαρμακεια νωρητερα να βρει και του ειπαν οτι καταργηθηκε (!?) και ετσι αγορασε ενα ηλεκτρονικο (το microlife) που του προτεινε ο φαρμακοποιος ως το "καλυτερο και πολυ ευχαριστιμενος" κτλ κτλ.

 

Το μωρο μου ανεβασε λιγο πυρετο και το θερμομετρο δειχνει μια 37.3 μια 38.2 και ξανα 37.2.....

Εγω ξερω οτι το μωρο μου εχει πυρετο οπως ολες μας το καταλαβαινουμε οταν συμβαινει αυτο.

 

Το θεμα ειναι τι γινεται με το θερμομετρο.Δεν ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο αφου οτι γραφει στις οδηγιες το τσεκαρα και ειναι οκ.

Εχει το ιδιο καμια σας να μου πει τη γνωμη της, και γενικοτερα αν δεν μπορεσω τελεικα να βρω κλασσικο ποιο ηλεκτρονικο ειναι το καλυτερο και ποιο φερεγγυο? :?::roll:

 

 

εννοεις αυτο με το φωτοκυτταρο;

Link to comment
Share on other sites

Του αυτιου ειναι για εμενα το καλυτερο απλα αφαιρεις νομιζω 2-3 δεκατα.

Το ηλεκτρονικο, επειδη λυγιζει, μηπως δεν ακουμπησε καλα στη μασχαλη οποτε εδειξε πιο λιγο;

 

 

το εβαλα αρκετες φορες σε διαστημα καποιον λεπτων και καθε φορα μου εδειχνε αλλη θερμοκρασια, αν ειχα κανει λαθος την 1η φορα οκ αλλα και 2η κ 3η?

και εγω σκεφτομουν αυτο που μπαινει στο αυτακι να δοκιμασω..ειναι ακριβο?εχει στα φαρμακεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοω αυτο που το βαζεις στη μασχαλη και σφυριζει οταν ειναι ετοιμο.. αυτο ειναι με φωτοκυτταρο?δεν ξερω

 

υπαρχει ενα με 50 ευρω περιπου που αε 1 δευτ απο μακρια δειχνει

Link to comment
Share on other sites

με υδράργυρο πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις πουθενά!!!!!!!

 

Κι ομως σε ενα φαρμακείο στην επαρχία που πήγα , το κλασικό μου έδωσαν . Ισως στην Αθήνα να μην το βρίσκεις .........

Οσο για του αυτιού, αν εχει κερί το αυτί, δεν θα δείξει σωστή θερμοκρασία.

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως σε ενα φαρμακείο στην επαρχία που πήγα , το κλασικό μου έδωσαν . Ισως στην Αθήνα να μην το βρίσκεις .........

Οσο για του αυτιού, αν εχει κερί το αυτί, δεν θα δείξει σωστή θερμοκρασία.

 

Μην χρησιμοποιείς υδραργύρου στο μωρό, είναι τρομερά επικύνδυνο.... είναι μωρό, μπορεί σε κάποια κίνηση να το σπάσει και κινδυνεύει άμεσα τόσο από τον υδράργυρό όσο και από το γυαλί.

 

Τα απλά ηλεκτρονικά (έχουν αντίστοιχημορφή με τα κλάσικά αλλά είναι πλαστικά) μετράνε μέσα σε 10-15 δευτερόλεπτα, αλλά πρέπει να είναι καλή μάρκα (φαντάζομαι αν το πήρες από φαρμακεία θα είναι) και πρέπει να παίρνεις πάντα 2 μετρήσεις. Η απόκλιση που σου έδειξε δεν είναι φυσιολογική, μήπως κουνήθηκε ή δεν μπήκε σωστά στην μασχάλη και επίασε λίγο ρούχο??? Αν θες τσέκαρέ το με μετρήσεις σε εσάς όταν είσαστε σε κανονική θερμοκρασία. Επίσης, αν και μόνο αν είναι αδιάβροχο, τότε μπορείς να βουτήξεις τη μεταλική μύτη σε ένα ποτήρι νερό με 2-3 παγάκια, θα πρέπει να σου δείξει 0...

 

Εμείς πήραμε δεύτερο ένα με σχεδιάκια, το οποίο αφού του το άφησα αρκετή ώρα να παίξει του είπα οτι είναι παιχνίδι, το βάζουμε στη μασ΄χαλη, μετράμε μέχρι το 10 και το περιμένουμε να κάνει μπιπ-μπιπ - και θαύμα, εκεί που γινότανε μάχη με το άσπρο, τώρα είνια πολύ πιό έυκολο.

 

 

Τα θερμόμετρα υπέρυθρων έχουν σχήμα πιστολιού και πρέπει να ακουμπήσουν για 2 δευτερόλεπτα σε σημείο που υπάρχει κυκλοφορία αίματος. Δεν είναι πιό αξιόπιστα από τα ηλεκτρονικά, απλά είναι τρομερά πιό εύχρηστα (και πολύ πιο ακριβά).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να θα σας είναι δύσκολα να βρείτε υδραργυρικά αλλά θα βρείτε.

Εργάζομαι σε εταιρεία όπου έχουμε και θερμόμετρα διάφορα..όντως του υδραργύρου είναι τα πιο ακριβή...

Να φανταστετε έχουμε κρατήσει καμιά 50αριά για προσωπική χρήση οι υπάλληλοι της εταιρείας χα χα χα χα

Συνήθως τα ηλεκτρονικά είναι πολύ ευαίσθητα και πέρνουν πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία περιβάλλοντος γι'αυτό το λόγο έχουν και απόκλιση...

Θα βάζετε το θερμόμετρο κλειστό στη μασχάλη του παιδιού, θα μετράτε μέχρι το 10 και μετά θα πατάτε το κουμπάκι για να ανοίξει το θερμόμετρο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην χρησιμοποιείς υδραργύρου στο μωρό, είναι τρομερά επικύνδυνο.... είναι μωρό, μπορεί σε κάποια κίνηση να το σπάσει και κινδυνεύει άμεσα τόσο από τον υδράργυρό όσο και από το γυαλί.

 

Το γνωρίζω αυτό που λες και δεν το εχω χρησιμοποιήσει στο μωρό . Ομως οταν το βρήκα στο φαρμακείο , το ''χτύπησα'' , γιατί πράγματι θεωρούνται τα πιο αξιόπιστα .

Στο μωρο χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό της μικρολιφε . Μου φαίνεται οτι δείχνει λιγο πιο κάτω γενικά . Αυτο δεν ειναι πρόβλημα . Ομως μεχρι να της το βαλω εχει αρχισει να χτυπάει και δυσκολευομαι να της πάρω την θερμοκρασία . Πιο πιθανο είναι να πάρω τη θερμοκρασία περιβάλλοντος . Να το βαλω κλειστό και να το ανοίξω παλι δεν ειναι ευκολο γιατι το μωρο φοράει ρούχα που με δυσκολευουν .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό που λες και δεν το εχω χρησιμοποιήσει στο μωρό . Ομως οταν το βρήκα στο φαρμακείο , το ''χτύπησα'' , γιατί πράγματι θεωρούνται τα πιο αξιόπιστα .

Στο μωρο χρησιμοποιώ ηλεκτρονικό της μικρολιφε . Μου φαίνεται οτι δείχνει λιγο πιο κάτω γενικά . Αυτο δεν ειναι πρόβλημα . Ομως μεχρι να της το βαλω εχει αρχισει να χτυπάει και δυσκολευομαι να της πάρω την θερμοκρασία . Πιο πιθανο είναι να πάρω τη θερμοκρασία περιβάλλοντος . Να το βαλω κλειστό και να το ανοίξω παλι δεν ειναι ευκολο γιατι το μωρο φοράει ρούχα που με δυσκολευουν .

 

 

 

 

 

 

 

αυτο χρησημοποιω και εγω και δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη γιατι συμβαινει αυτο που λες με αποτελεσμα να το βαζω 2 κ 3 φορες και καθε φορα εχω και αλλη θερμοκρασια.Δεν ξερω, μου φαινεται και εμενα το γυαλινο το ποιο αξιοπιστο απ ολα αλλα φοβαμαι οτι δεν θα βρω...απο τα ηλεκτρονικα ποια μαρκα να παρω να μην εχω το προβλημα αυτο που εχω με το μικρολιφε?? Τελεικα αυτο που μπαινει στο αυτι δεν ειναι καλο?:?::roll:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εχω και ηλεκτρονικο και υδραργυρου, ομως ποτε δε δειχνουν την ιδια θερμοκρασια παντα διαφορετικη το καθενα, και ο αντρας μου οταν πηγε να γορασει θερμομετρο του ειπαν οτι καταργηθηκαν τα υδραργυρου και πηρε ηλεκτρονικο της microlife!!!Παντως τα υδραργυρου τα θεωρω πιο αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να θα σας είναι δύσκολα να βρείτε υδραργυρικά αλλά θα βρείτε.

Εργάζομαι σε εταιρεία όπου έχουμε και θερμόμετρα διάφορα..όντως του υδραργύρου είναι τα πιο ακριβή...

Να φανταστετε έχουμε κρατήσει καμιά 50αριά για προσωπική χρήση οι υπάλληλοι της εταιρείας χα χα χα χα

Συνήθως τα ηλεκτρονικά είναι πολύ ευαίσθητα και πέρνουν πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία περιβάλλοντος γι'αυτό το λόγο έχουν και απόκλιση...

Θα βάζετε το θερμόμετρο κλειστό στη μασχάλη του παιδιού, θα μετράτε μέχρι το 10 και μετά θα πατάτε το κουμπάκι για να ανοίξει το θερμόμετρο...

 

 

Dalia μου μηπως ξερεις που μπορουμε να βρουμε τα υδραρυργικα? Τα φοβαμαι πολυ βεβαια για το μωρο , εχω ενα ηλεκτρονικο αλλα δεν με πειθει και οπως ειπαν τα κοριτσια οπου ρωτησα μου ειπαν οτι εχει καταργηθει

Link to comment
Share on other sites

Τελεικα αυτο που μπαινει στο αυτι δεν ειναι καλο?:?::roll:

 

Μιά χαρά είναι το αυτιού αλλά για μέχρι 8-10 μηνών, μετά που το παιδί θα είναι πιό ενεργητικό αποκλείεται να κάτσει τόσα δευτερόλεπτα με το μαρκούτσι στο αυτί!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπως ειπαν τα κοριτσια οπου ρωτησα μου ειπαν οτι εχει καταργηθει

ναι τα υδραργυρου εχουν καταργηθει για λογους ασφαλειας. εμεις εχουμε ενα αυτιου του ενος δευτερολεπτου. θελετε να ρωτησω το συζυγο ποιο ειναι? επισης εχουμε και με υπερυθρες για το μετωπο που παιρνει 5 περιπου δευτερολεπτα αλλα του αυτιου ειναι τοπ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα ρωτήσει τον παιδιατρο μου είχε πει το κλασικό θερμόμετρο του υδραργύρου είναι το καλύτερο. Και στην παιδιατρική του Μητέρα το κλασικό χρησιμοποιούσαν. Πλέον έιναι αδύνατον να κάτσει να της το βάλω και είναι και επικίνδυνο. Εδώ δεν καθεται ουτε στο ηλεκτρονικό. Εχω κι εγώ της Microlife που χτυπάει, κι εμενα μου φαίνεται ότι δείχνει λίγο λιγότερο από το κλασικό, το είχα τσεκάρει και στον εαυτό μου αλλά εντάξει δεν δείχνει και άλλα των άλλων. Τι να κάνεις από το ολότελα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου εσπασε το κλασσικο μου θερμομετρο και πηγε ο αντρας μου σε 3 φαρμακεια νωρητερα να βρει και του ειπαν οτι καταργηθηκε (!?) και ετσι αγορασε ενα ηλεκτρονικο (το microlife) που του προτεινε ο φαρμακοποιος ως το "καλυτερο και πολυ ευχαριστιμενος" κτλ κτλ.

 

Το μωρο μου ανεβασε λιγο πυρετο και το θερμομετρο δειχνει μια 37.3 μια 38.2 και ξανα 37.2.....

Εγω ξερω οτι το μωρο μου εχει πυρετο οπως ολες μας το καταλαβαινουμε οταν συμβαινει αυτο.

 

Το θεμα ειναι τι γινεται με το θερμομετρο.Δεν ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο αφου οτι γραφει στις οδηγιες το τσεκαρα και ειναι οκ.

Εχει το ιδιο καμια σας να μου πει τη γνωμη της, και γενικοτερα αν δεν μπορεσω τελεικα να βρω κλασσικο ποιο ηλεκτρονικο ειναι το καλυτερο και ποιο φερεγγυο? :?::roll:

 

 

Λοιπόν είχα και εγώ ένα microlife μπλε με άσπρο. ΄Όπως ακριβώς το λές. Το παιδί καιγόταν στον πυρετό και αυτό έλεγε 36,3. Το βάζω σε μένα 35,6. Της το πάω πίσω και μου δίνει ένα άλλο. Πάω στο αυτοκίνητο και σκέφτομαι να το βάλω σε μένα πρώτα δοκιμαστικά μην είναι και αυτό μια απο τα ίδια και δεν ξέρω πόσο πυρετό έχει πάλι το μωρό για να ενημερώσω τον γιατρό. 35,4. Το ξαναβάζω 35,8. Της το ξαναπάω πίσω και τη βάζω να το δοκιμάσει. μου έδωσε τα χρήματα πίσω και πήρα ένα omron. Είχα και παλιά αλλά εξαφανίστηκε. Πολύ ευχαριστημένη είμαι. Αλλαξε το. Δεν θα δείξει ποτέ σωστή ένδειξη. Σε σένα το δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα και εγώ ένα microlife μπλε με άσπρο. ΄Όπως ακριβώς το λές. Το παιδί καιγόταν στον πυρετό και αυτό έλεγε 36,3. Το βάζω σε μένα 35,6.

κι εμας κανενα ηλεκτρονικο μασχαλης δεν εχει δειξει ποτε σωστα. καλυτερα παρτε αλλου ειδους....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ναι τα υδραργυρου εχουν καταργηθει για λογους ασφαλειας. εμεις εχουμε ενα αυτιου του ενος δευτερολεπτου. θελετε να ρωτησω το συζυγο ποιο ειναι? επισης εχουμε και με υπερυθρες για το μετωπο που παιρνει 5 περιπου δευτερολεπτα αλλα του αυτιου ειναι τοπ!

 

το δικο μου ουτε 2 δευτ δε θελει

Link to comment
Share on other sites

Εμάς το θερμόμετρο του αυτιού μας έσωσε κυριολεκτικά.Μιλάμε για πραγματικές μάχες που γίνοταν όταν έπρεπε να μετρήσουμε την θερμοκρασία του με οποιοδήποτε άλλο θερμόμετρο.Τελικά ότι να'ναι ή μάλλον ότι καταφέρναμε μετράγαμε.Αυτό που πήραμε του αυτιού χρειάζεται 1 δευτερόλεπτο μόνο, ούτε που προλαβαίνει να ενοχληθεί ο μικρός.Επίσης είναι τέλειο ιδιαίτερα για όταν κοιμάται το παιδί και δεν θέλεις να το ενοχλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς υδραργύρου είχαμε, το έσπασε ο μικρός μια μέρα πάνω στη χαρά του(του έπεσε ο πυρετός, το έπιασε από την τραπεζαρία(17μηνων)!!!!και το κλάψαμε). Μας είπε η παιδίατρος omron. Πήρα πέρυσι ένα ασπρο-μπλε και ήμουν πολύ ικανοποιημένη. Το δοκίμασα και σε μένα (σχεδόν μετά από κάθε μέτρηση του μικρου) και δεν είχα θέμα...:-D. Μου είπε η φαρμακοποιός όμως, αν τελειώσει η μπαταρία, μην μπω στη διαδικασία αλλαγής. Να πάρω καινούργιο. Δεν είναι ακριβό, περίπου 7€-10€.

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως σε ενα φαρμακείο στην επαρχία που πήγα , το κλασικό μου έδωσαν . Ισως στην Αθήνα να μην το βρίσκεις .........

Οσο για του αυτιού, αν εχει κερί το αυτί, δεν θα δείξει σωστή θερμοκρασία.

Συγνώμη φιλενάδα αλλα κάνεις λάθος!!!

Έχω ένα αυτιού της Braun που κάνει γύρω στα 50? και τονίζει ότι δεν επηρεάζεται απο το κερί του αυτιού...άσε που το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές έως τώρα με τις ιώσεις του μικρού...το έχω επίσης τσεκάρει με 2 υδραργύρου και έχει όντως διαφορά 0,2 που μου το επιβεβαίωσε και ο παιδίατρος μας.Αν δηλαδή το υδραργυρικό δείξει 39 του αυτιού θα δίξει 38,8!

Εγώ το εμπιστέυομαι με κλειστά μάτια...άσε που πλέον και να ήθελα, ο μικρός δεν κάθεται με τίποτα να του βάλουμε κλασικό θερμόμετρο.

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,τελεικα μετα απο ''αγωνα'' αναζητησης βρηκα σε ενα φαρμακειο κλασσικο θερμομετρο (του ειχε μεινει στοκ φαινεται),και αγορασα αυτο.Σκεφτομαι να παρω και ενα που μπαινει στο αυτακι του μωρου ή το ομρον που μου λετε παραπανω σε περιπτωση που μου σπασει αυτο.Τελεικα βλεπω και απο σας οτι ειχα δικιο για το μικρολιφε, θα το πεταξω, ο μικρος ειχε κ σημερα 38. και αυτο μου εδειχνε 37.3 τη μια και την αλλη 36.5 ..οτι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα δυο εβδομαδες που ηταν ο μικρος μου αρρωστος εσπασε και το τελευταιο θερμομετρο υδραργυρου που ειχα και χρησημοποιοντας το ηλεκτρονικο (omron)εσπασαν τα νευρα μου.Ενω το παιδιι ζεματουσε μου εδειχνε θερμοκρασια 37 .Υποτιθετε οτι ηταν του λεπτου και σφυριζε αλλα επρεπε να το αφεισεις τουλαχιστον 2 λεπτα για να σου δειξει την σωστη θερμοκρασια.

Πηγα στον φαρμακοποιο και και μου ειπε οτι μολις παρελαβε τα καινουργια θερμομετρα ειναι οπως του υδραργυρου αλλα οχι με υδραργυρο μεσα με κατι αλλο το οποιο τωρα μου διαφευγει.Ειναι οντως πολυ καλα και αξιοπιστα αλλα το κακο ειναι οτι πρπει να τα κρατησεις τουλαχιστον 4 με 5 λεπτα,πολις χρονος για ενα μωρο.

 

Παντως και εδω σε εμας ολη την πολη γυρισα και ουτε ενα φαρμακειο δεν ειχε .......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...