Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θερμόμετρο μετώπου?


Recommended Posts

Καλημέρα! Θέλω να αγοράσω ένα θερμόμετρο μετώπου, αλλά να είναι ακριβείας. Να δείχνει δηλαδή την ίδια θερμοκρασία (τσεκαρισμένα) με το απλό (υδραργύρου ή ηλεκτρονικό).

 

Εχετε κάποιο υπόψη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα απο Αθήνα,

 

Εμείς είχαμε αγοράσει της vicks, η παιδίατρος όμως που έιναι αρκετά διαβασμένη με την τεχνολογία και πολυταξιδεμένη μας είπε ότι δεν είναι ακριβείας, και πολλές φορές δέιχνει επιδερμική θερμοκρασία. Ειδικά σε μια περίπτωση, νομίζω λοίμωξης....εάν θυμαμαι καλά μπορεί να άκρα του μωρού να είναι κανονικά ενώ να έχει πυρετο.

 

Προσωπικά το χρησιμοποιώ σαν πρώτο για να μην τον ξεβολέψω εάν πχ κοιμάται αλλά σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ και το κλασσικό θερμόμετρο για να επιβεβαιώσω εάν δω μια υψηλή ένδηιξη

 

πλέον θα βρείς ηλεκτρονικά. Τα υδραργύρου έχουν αποσυρθεί

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ ένα μετώπου ήδη, που όμως δεν είναι και πολύ ακριβείας και το χρησιμοποιώ σαν πρώτη ένδειξη.

Θέλω όμως ένα που να δείχνει σωστά για να αποφύγω το άλλο που αργεί και δεν είναι βολικό για τη νύχτα...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αυτά τα δυο που έχουν δοκιμάσει πολλά μέλη

 

Medisana

 

και

 

Braun

 

το μπράουν ειναι αυτιού κ το μεντισάνα νομίζω μετώπου.

 

Βάλε εδώ την απορια σου http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1484024#post1484024 για να πάρεις ποιο γρήγορα μια απάντηση.

 

Εγώ εχω της μπράουν κ ειμαι ευχαριστημένη, τσέκαρα την αποκλιση με το συμβατικό κ ήταν της τάξης 0.2 εως 0.4

 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν αυτά τα δυο που έχουν δοκιμάσει πολλά μέλη

 

Medisana

 

και

 

Braun

 

το μπράουν ειναι αυτιού κ το μεντισάνα νομίζω μετώπου.

 

Βάλε εδώ την απορια σου http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1484024#post1484024 για να πάρεις ποιο γρήγορα μια απάντηση.

 

Εγώ εχω της μπράουν κ ειμαι ευχαριστημένη, τσέκαρα την αποκλιση με το συμβατικό κ ήταν της τάξης 0.2 εως 0.4

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις εχουμε της Medisana κ το τσεκαραμε κ σε νοσοκομείο ( που δεν μας πίστευε ο γιατρός οτι έδειχνε σωστα :cool: ). Ειναι αρκετά ακρίβειας αλλα έχει καποιες προϋποθέσεις πχ να βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο με το παιδι τουλαχιστον 10'. Επισης να μην ειναι το μέτωπο ιδρωμενο. Συνήθως παίρνω θερμοκρασια κ απο τους δυο κροταφους κ βγάζω μέσο όρο.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

είχα μετώπου (δε θυμάμαι την εταιρια) το ειχα παρει 70? παρακαλώ και έδειχνε αλλα αντι αλλων:twisted:. το παιδι να ζεματαει να καταλαβαινω με την αφη οτι έχει 40 και αυτο εδειχνε 37,5...36,9....38,2.... ότι να ναι και με του υδραργυρου 39,8:shock:

Τα ηλεκτρονικα ειναι τα πλεον αναξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια! :-) Είναι μεγάλη ευκολία όμως ένα γρήγορο θερμόμετρο για τη νύχτα, ε? Να σηκώνεσαι απ'τον ύπνο και να μη χρειάζεται να περιμένεις 5 λεπτά με το απλό (ηλεκτρονικό πάλι, αλλά μασχάλης)...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλημέρα απο Αθήνα,

 

Εμείς είχαμε αγοράσει της vicks, η παιδίατρος όμως που έιναι αρκετά διαβασμένη με την τεχνολογία και πολυταξιδεμένη μας είπε ότι δεν είναι ακριβείας, και πολλές φορές δέιχνει επιδερμική θερμοκρασία. Ειδικά σε μια περίπτωση, νομίζω λοίμωξης....εάν θυμαμαι καλά μπορεί να άκρα του μωρού να είναι κανονικά ενώ να έχει πυρετο.

 

Προσωπικά το χρησιμοποιώ σαν πρώτο για να μην τον ξεβολέψω εάν πχ κοιμάται αλλά σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ και το κλασσικό θερμόμετρο για να επιβεβαιώσω εάν δω μια υψηλή ένδηιξη

 

πλέον θα βρείς ηλεκτρονικά. Τα υδραργύρου έχουν αποσυρθεί

Γεια σου.. Πηρα το ιδιο θερμομετρο απο το φαρμακειο εχθες...

Το τσεκαρα με του υδραργυρου και με το ηλεκτρονικο απο τη μασχαλη και μου δειχνει σχεδον ιδιες τιμες (με μια αποκλιση απο 0.2 - 0.4 βαθμους)....

Εσυ εισαι ευχαριστημενη;

Νομιζω ειναι καλο... Απλα θα ηθελα να ακουσω κι αλλες αποψεις απο γονεις που εχουν το ιδιο.... :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποκλειεται να δείχνει την ίδια θερμοκρασία.

Εγώ που έχω ένα αυτιού της Beurer δεν το εμπιστεύμαι σε σοβαρές καταστάσεις.

Πολύ καλό είναι το απλό ψηφιακό της Βeurer(μασχάλη-στόμα), ακριβείας και φτηνό.

μέτρηση με ηχητικό σήμα στα 10 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα της braun και μετάνιωσα τόσο που πέταξα τα λεφτά μου. Ότι ήθελε μετρούσε, το παιδί να καίγεται κι αυτό να δείχνει 37,5.

Μετά αγόρασα του αυτιού, λίγο καλύτερα τα πράγματα, αλλά και εκεί αρκετές λάθος ενδείξεις. Έπρεπε για να μετρήσει σωστά τη θερμοκρασία να αλλάζω κάθε φορά το ανταλλακτικό που έμπαινε στο αυτάκι.

Μόνο με το θερμόμετρο μασχάλης έχω μείνει ευχαριστημένη. Τώρα όμως ο γιος μου έχει μεγαλώσει και το δέχεται. Πιο μικρός δεν δεχόταν να το βάλει γι' αυτό αναγκάστηκα και αγόρασα του μετώπου και του αυτιού.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εμείς πήραμε της medisana και προς το παρών δείχνει να είναι ακριβείας. Λέω προς το παρών γιατί ψηλό πυρετό δεν έτυχε να κάνει κανένα μας παιδί ακόμη.

Σε όλους όσους το δοκιμάσαμε όμως, δείχνει σωστές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε της medisana και πάντα το χρησιμοποιούμε για μια πρώτη / γρήγορη ένδειξη, ώστε αν χρειαστεί να βάλουμε ψηφιακό μασχάλης - το οποίο εξακολουθεί να είναι η πίο αξιόπιστη μέτρηση θερμοκρασίας.

 

Τα ψηφιακά μετώπου έχουν πολλές προϋποθέσεις καλής λειτουργίας όπως θερμοκρασία δωματίου, χρόνος έκθεσης, το μέτωπο να είναι ακίνητο - στεγνό - χωρίς μαλλιά κτλ... δεν σου κάθεται πάντα εύκολη η μέτρηση.

 

Για τη φίλη που ρώτησε, οι οδηγίες λένε σταθερή απόσταση και ελαφρά μετακίνηση από το κέντρο μετώπου προς το πάνω μέρος του φρυδιού μέχρι να ακουστεί το διπλό μπιπ (όσο μετράει κάνει μονά μπιπ). Θεωρητικά πρέπει να ακούσεις 2πλό μπιπ μέσα σε 2-4 δευτερόλεπτα, αν όχι τότε κάτι δεν έγνε σωστά και πρέπει να ξανακάνεις μέτρηση. Έτσι κι αλλιώς εμείς πάντα κάνουμε 2 ή και 3 μετρήσεις (σπάνια μένουν ακριβώς ίδιες!).

 

Το άλλο καλό είναι οτι με το σύστημα χρωματιστής οθόνης (πράσινο ή κόκκινο ανάλογα με τη θερμοκρασία) κάναμε τη μέτρηση πολύ ενδιαφέρουσα για τον Νικόλα, σε σημείο να μην θέλει να σταματήσουμε να μετράμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...