Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η ζωή μου ήταν ένα θρίλερ - θα τελειώσει?


Recommended Posts

Το ξέρω φυστίκι μου και το καταλαβαίνω.. απλώς ακούγεται σκληρό..

Με την μηχανή όμως δεν τον ερωτεύτηκες? ;)

..

 

ναι...

κι εκεινος με ερωτευτηκε οταν χορευα λιωμα σ ενα κλαμπ...

 

:roll:

 

το κανω ακομα? (ρητορικη ειναι η ερωτηση, μην απαντησετε..)

 

οσο για το οτι οι αντρες ειναι διαφορετικοι, και η μανα ειναι αλλιως και τα σχετικα....

 

ποσο ακομα θα τη μασαμε αυτη την τσιχλα?? το χω πει και γω, ενα εκατομμυριο φορες.....

 

κι ομως..... 50-50 συμβαλλαμε στη δημιουργια του παιδιου.......

 

αλλα εκεινου το μυαλο, κολλημενο στη μηχανη και στα γραναζια της αλυσιδας και τα μπουζια και τις πλατινες..

 

εμενα, το μυαλο κολλημενο στη πανα της μικρης....... θα κανει κακα αραγε σημερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Ναι καλό είναι ο κάθε ένας από το ζευγάρι να έχει λίγο χρόνο δικό του για αυτά που του αρέσουν αλλιώς καταπιέζονται και οι δύο και φτάνει το χόμπυ να μην θέτει σε κίνδυνο την υπάρχουσα κατάσταση της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Και είναι αυτά παραδείγματα προς μίμηση? Θα διαφωνήσω..

 

Αναφέρθηκα στις ομοιότητες με τους γονείς της latiatoula δεν προέτρεψα κανέναν να ακολουθήσει τους ρυθμούς ζωής του πατέρα και της μητέρας μου ούτε τους έφερα ως παράδειγμα προς μίμηση.Βέβαια άμα δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα αναγκαστικά έτσι πράττεις αλλά αυτό είναι από άλλη κουβέντα. Πάντως και το να κάνει ο ένας τη ζωή του και ο άλλος να τρώει όλο το αγγούρι μόνος του ούτε αυτό είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλα είναι θέμα μέτρου...

Αν ο άντρας της keepwalking πήγαινε για "παραπέντε" όχι κάθε ΣΚ αλλά 1 φορά το μήνα ή το δίμηνο δε νομίζω να υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα...

Δε χρειάζεται κανείς να κόψει τα χόμπυ του, ούτε ο άντρας ούτε η γυναίκα.

Ίσα - ίσα που είναι απαράιτητα για να είμαστε καλά πρώτα για μας και μετά για τα παιδιά μας...

Αλλά σίγουρα κάποια πράγματα θα πρέπει να ελαττωθούν...εμείς πχ ελαττώσαμε το γήπεδο...πλέον πάμε μόνο στα εντός έδρας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πω το κλισέ..

άλλες -και φρικτές κάτά την γνώμη μου- εποχές..

Εγώ δεν θέλω να ζήσω όπως ζούσαν επί χούντας(αν και δεν το γλιτώνουμε όπως πάνε τα πράγματα)..

 

Ούτε θα συμφωνήσω κάποιος να αφήσει τα χόμπι του αν αυτό είναι η μουσική.. Δεν θέλω να πνίγεται ο άντρας μου..

Πολλά ζευγάρια που ξέρω θα μπορούσαν να κόψουν λίγο από τους τσακωμούς και να αφιερώσουν αυτόν τον χρόνο στα χόμπι τους..

 

Δεν λέω αυτό, καμία σχέση. Μίλησα για τα αδέρφια μου, οι οποίοι προτίμησαν, να αφιερώνουν τον όποιο ελεύθερο χρόνο έχουν, στα παιδιά τους. Όχι γιατί τους το επέβαλλαν οι γυναίκες τους, βασικά κανένας δεν τους το επέβαλλε, το έκαναν γιατί γούσταραν να είναι με τα παιδιά τους. Ο μεγάλος μου αδερφός τώρα είναι 44 χρονών, έχει μία κόρη κουκλάρα 16 χρονών και ένα γιο αστερι 12 χρονών. Αν θέλει να πάει σε καμιά συναυλία (πχ στους james) τα παίρνει μαζί του και καμαρώνει! :)

Του άλλου αδερφού τα παιδιά είναι πιο μικρά, και δεν ακούνε ροκ, ακόμα, είναι πιο πολύ του κλαρίνου, οπότε πάει στις συναυλίες μόνος του, ή μαζί με τον μεγάλο και τα παιδιά του!

Εγώ δεν βλέπω στερημένα άτομα, βλέπω ανθρώπους που λαχταράνε τα παιδιά τους, και γουστάρουν να είναι μαζί τους. Το βλέπω και σε φίλους μου αυτό, που ενώ ήταν τα χειρότερα ρεμάλια παλιά, τώρα έχουν γίνει άσσοι στην φρουτόκρεμα! Είναι και κάποιοι που έχουν παραμείνει ρεμάλια (με την καλή έννοια), αλλά αυτοί δεν έχουν παιδιά. Μαγκιά τους!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση τώρα?

ένα λογικό ποσό διατροφής πόσο είναι? έτσι απο περιέργεια

 

Μα αφού είναι στο κρεβάτι.... Δουλεύει?? Έχει εισοδήματα?? Πως πληρώνει αποκλειστική και φυσιοθεραπεία??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς του ζητούσα και εγώ! Ένα να πηγαίνει και ένα να κάθετε μαζί μας. Και ουτως η άλλως εγώ πήγαινα μαζί που και που.

Τελοσπάντων τώρα πάει πια....

Θέλω χρόνο φαντάζομαι και μετά θα συνέλθω. Υπάρχει καμία χωρισμένη στην παρέα?

Πόσο καιρό μετά επανέρχεσαι?

Το ότι ο γιος μου έχει την πιο τέλεια αντίδραση που θα μπορούσε να υπάρχει πρέπει να με ανησυχεί λίγο? Μήπως τα κρύβει καλά μέσα του και έχει πάρει το ρόλο του άντρα μου αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μην πηγαίνουμε σε τέτοια προπολεμικά παραδείγματα βρε παιδιά.

 

Προπολεμικά?????????????????????????????????????:shock::shock::shock:

Καλά! Έχετε δει πως ζουν ορισμένα νέα ζευγάρια της λεγόμενης γενιάς των 700 ευρώ? Υπάρχουν οικογένειες σήμερα, όπου και οι δύο γονείς δουλεύυον όλοι τη μέρα, με μισθούς πείνας, κάνουν το σκ... τους παξιμάδι για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους, και δεν προλαβαίνουν ούτε να βήξουν. Και, δυστυχώς, για εκεί βαδίζουμε αργά η γρήγορα οι περισσότεροι από εμάς.

Άραγε θα έχουμε χρόνο για να ασχοληθούμε με τα χόμπυ μας?

Link to comment
Share on other sites

οχι η συγγραφή είναι έτσι για την πλάκα του.

 

Είχε πολύ καλή δουλειά σε μια εταιρία αλλά αποφάσισε όταν γύρισε να παραιτηθεί για να αφιερωθεί εξολοκλήρου στην αποκατάσταση. Έτσι παραιτήθηκε αν και του είχαν προτείνει να δουλεύει part time.

Ξεκινήσαμε λοιπόν τη διαδικασία με τα χαρτιά του για να παρει αναπηρική σύνταξη γιατί δουλεύει πολλά χρόνια και είχε και καλό μισθό. Υπολογίζαμε μαζί τότε ότι η σύνταξη θα είναι γύρω στα 2000? το μήνα. Τελικά η απάντηση βγήκε αφού έφυγα. Παίρνει τη σύνταξη τώρα αλλά δεν μου λέει πόσα παίρνει - παίζει και η διατροφή τώρα :mad: και είναι μυστικό!

 

 

και δεν χρειάζεται αποκλειστική! Έχει αυτοκίνητο, βγαίνει, για φαγητό για ποτό!

 

 

 

 

skek απάντησα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφέρθηκα στις ομοιότητες με τους γονείς της latiatoula δεν προέτρεψα κανέναν να ακολουθήσει τους ρυθμούς ζωής του πατέρα και της μητέρας μου ούτε τους έφερα ως παράδειγμα προς μίμηση.Βέβαια άμα δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα αναγκαστικά έτσι πράττεις αλλά αυτό είναι από άλλη κουβέντα. Πάντως και το να κάνει ο ένας τη ζωή του και ο άλλος να τρώει όλο το αγγούρι μόνος του ούτε αυτό είναι παράδειγμα προς μίμηση.

 

Συμφωνώ με τα χίλια!

Άσχετο, αλλά ο δικός μου άντρας έχει σαν χόμπυ να διαλύει μηχανήματα και να τα ξαναμοντάρει, οικιακές συσκευές, να μας αλλάζει τα φώτα (κυριολεκτικά, όχι μεταφορικά) και να μαγειρεύει (πολύ ωραία). Ειδικά το τελευταίο χόμπυ, δεν θα του το έλεγα να το κόψει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :mrgreen:.

Keep walking, μην στεναχωριέσαι και μην αισθάνεσαι τύψεις. Λυπάμαι που δεν τα βρίσκεις με τη μανούλα σου, ενώ μένετε στο ίδιο σπίτι. Αλήθεια, εσύ πως τα βγάζεις πέρα οικονομικά? Εργάζεσαι ή σε βοηθάει η μητέρα σου? Ελπίζω να βρεθεί ο τρόπος να ανεξαρτητοποιηθείς ώστε να μπορέσετε να πάτε σε ένα δικό σας σπίτι με τα ζουζούνια σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα χίλια!

Άσχετο, αλλά ο δικός μου άντρας έχει σαν χόμπυ να διαλύει μηχανήματα και να τα ξαναμοντάρει, οικιακές συσκευές, να μας αλλάζει τα φώτα (κυριολεκτικά, όχι μεταφορικά) και να μαγειρεύει (πολύ ωραία). Ειδικά το τελευταίο χόμπυ, δεν θα του το έλεγα να το κόψει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :mrgreen:.

Keep walking, μην στεναχωριέσαι και μην αισθάνεσαι τύψεις. Λυπάμαι που δεν τα βρίσκεις με τη μανούλα σου, ενώ μένετε στο ίδιο σπίτι. Αλήθεια, εσύ πως τα βγάζεις πέρα οικονομικά? Εργάζεσαι ή σε βοηθάει η μητέρα σου? Ελπίζω να βρεθεί ο τρόπος να ανεξαρτητοποιηθείς ώστε να μπορέσετε να πάτε σε ένα δικό σας σπίτι με τα ζουζούνια σου.

 

Εργάζομαι βέβαια. Πως αλλιώς??

και έχω πάρει και κοπέλα να μου προσέχει τα παιδιά γιατί η μαμά δεν μπορεί λόγω υγείας να σηκώνει αγκαλιά το μωρό (αλλαγές πάνας κλπ)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τη lovely people..ενταξει εκανε λαθη..τραγικα!!!αλλα αυτη τη στιγμη μιλαμε για εναν ανθρωπο παραλυτο που ζει μονος του..δεν ξερω κατα ποσο του αρεσει αυτο..αν σκεφτοταν μονο τον εαυτο του ποιο λογικο μου κανει να εκανε την παπια για να εχει την γυναικα του νοσοκομα και να βλεπει και τα παιδακια του..δεν θα σας εδιωχνε..δικη μου γνωμη,οχι οτι ειναι και η σωστη..δεν ξερω,πολυ σκληρο και αυτο που περνας αλλα και αυτο που περναει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να σου πάνε όλα καλά κούκλα.Σου αξίζει γιατί έκανες τα πάντα για να κρατήσεις δεμένη την οικογένεια σου.

 

 

Ειλικρινά έκανα τα πάντα!

Και εσένα μπιζελάκι να σου πάνε όλα καλά! Διάβασα και τη δική σου ιστορία!

Link to comment
Share on other sites

α καλα...τωρα καταλαβα!!!δεν εμεινε παραλυτος???εγω νομιζα οτι δεν μπορουσε να κινηθει...παει και για καφε και για ποτο???τωρα τα διαβασα ολα!!!οχι κοριτσι μου καλα εκανες...και μην σκεφτεσαι τι θα πουν οι αλλοι για σενα...τα παιδακια σου να κοιτας και τπτ αλλο...και απο δω και περα ολα να σου ερθουν οπως θελεις.

Link to comment
Share on other sites

α καλα...τωρα καταλαβα!!!δεν εμεινε παραλυτος???εγω νομιζα οτι δεν μπορουσε να κινηθει...παει και για καφε και για ποτο???τωρα τα διαβασα ολα!!!οχι κοριτσι μου καλα εκανες...και μην σκεφτεσαι τι θα πουν οι αλλοι για σενα...τα παιδακια σου να κοιτας και τπτ αλλο...και απο δω και περα ολα να σου ερθουν οπως θελεις.

 

 

Όχι δεν περπατάει ακόμα!

Είναι σε καροτσάκι αλλά για καφέ και για φαγητό πήγαινε απο τότε που ήμουνα με το μωρό στο σπίτι. Αν κάποιος είναι στο καροτσάκι δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κουνηθεί απο το σπίτι.

Έχει αγοράσει ένα ειδικό αναπηρικό αυτοκίνητο και μετακινείτε τελείως ανεξαρτητος. Αλλα δεν περπατάει ακόμα....:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου τι έχεις τραβήξει κι εσύ :(

Μέσα από αυτό το φόρουμ έχω διαβάζει διάφορες θλιβερές ιστορίες, κάτι που μου έχει κάνει καλό, γιατί έμαθα να εκτιμάω και τα πιο απλά πράγματα και να μην θεωρώ τίποτε δεδομένο.

Η ιστορία σου είναι πραγματικά κινηματογραφική.

Πέρασες πολλά και σου αξίζει να βρεις την ηρεμία σου και κάποια στιγμή γλυκιά μου να την ξανά φτιάξεις την ζωή σου.

Λυπάμαι για τον σύζυγο σου, αλλά πήγαινε γυρεύοντας και κάποια στιγμή θα συνέβαινε και αυτό.

Είναι τυχερός που δεν έχασε την ζωή του.

Πλεον ειλικρινά το κάνω παντού, δεν ανέχομαι τίποτε προσβλητικό, εξευτελιστικό, ειρωνικό, υποτιμητικό και ανήθικο.

Δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου, για τους δικούς μου γίνομαι χαλί να με πατήσεις, αρκεί να το αξίζουν και να το αναγνωρίζουν.

Μου κάνεις ένα καλό θα κοιτάξω να σου κάνω 10.

Αλλά όταν καταλάβω ότι ο άλλος είναι αγνώμων και αχάριστος, τον διαγράφω για πάντα.

Έφτασα σε αυτό το σημείο, γιατί έχω αδικηθεί πολύ στην ζωή μου και δεν μου αρέσει να είμαι το θύμα κανενός.

Όλα για μένα είναι αμοιβαία.

Εσύ κοριτσάκι μου ειλικρινά έκανες τα πάντα και μπράβο σου!!!!

Τον κόσμο να τον έχεις γραμμένο, που είναι όταν εσύ περνάς δύσκολες στιγμές????

Δικαιούσαι τουλάχιστον 500-600 ευρώ διατροφή και για τα 2 παιδιά, να διεκδικήσεις ό,τι αναλογεί στα παιδιά σου.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου - και σας ευχαριστώ όλους!

 

Όσο για τη διατροφή υπέγραψα ένα χαρτί και θα παίρνω 300 ? και για τους 2 τους για 3 χρόνια. Είναι λίγα το ξέρω αλλά ακόμα δεν έχω τη δύναμη να τον πολεμήσω. Ίσως με τον καιρό και μόλις τα παίξω τελείως οικονομικά να το κάνω.

Καταλαβαίνω ότι έχει κάνει τις χίλιες μαλακίες αλλά πάντα στη ζωή πολεμάω με ίσους. Δεν μπορώ να τα βάλω μαζί του τώρα. Ίσως αργότερα ....

 

Μάλλον θέλω χρόνο για να νιώσω πάλι δυνατή και πολεμίστρια όπως πάντα ήμουνα. Απλά τώρα έχω παραδόσει. Έχω κουραστεί πάρα πολύ να δίνω και να πολεμάω και να διεκδικώ. Αλλα που θα πάει κάποια στιγμή θα ξαναπάρω τα πάνω μου αλλά μάλλον είναι νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.......

 

 

ο δικος μου εχει τρελα με τις μηχανες.

 

εχει φαει τα μουτρα του ουκ ολιγες φορες.........

 

ειχε σταματησει ενα φεγγαρι επειδη τον απειλουσα με χωρισμο..

τωρα ξαναρχισε...... σου λεει 'που θα παει μ ενα μωρο'?

 

καθε φορα που φευγει με τη μηχανη, οκ..... δεν θελω να σας περιγραψω τι περναω.. ενα θα σας πω, ψαχνω συνεχεια γελοιες δικαιολογιες για να τον παρω τηλ, στυλ 'που εβαλες το τηλεκοντρολ' για να βεβαιωθω οτι εφτασε στον προορισμο του...

 

απο την αλλη, εμενα σχεδον μου απαγορευει να κυκλοφορω με τ αμαξι νυχτα, γιατι λεει ανησυχει................

 

 

για αυτους τους λογους, και πολλους αλλους που δεν μπορω να αναφερω τωρα γιατι η μικρη με τραβαει απο τ αυτια......

 

 

ναι, ειμαι πολυ σκληρη σ αυτο το θεμα.......

 

ο καθενας με τα ρισκα και τις επιλογες του..

εγω τωρα πια ας πουμε, λογω του παιδιου, δεν ρισκαρω ουτε χρωμα μαλλιων ν αλλαξω

μια απο τα ιδια,καθε κυριακη εξαφανιζόταν με την μηχανη μεχρι που τρακαρε,ευτυχως δεν επαθε τπτ και απο τοτε τρεχει σε πιστα στα μεγαρα και οταν πεφτουν τριημερα ξεκιναμε για την πιστα στις σερρες αλλα τουλαχιστον δεν εξαφανιζεται πια καθε κυριακη!!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησες πριν για ποιο λογο διελυσε το σπιτι σας? γιατι δεν το ηθελε. ηθελε την παρτη του και να ζει τη ζωουλα του σαν να ναι 20 χρονων...... σταματα να τον σκεφτεσαι γιατι απο οτι καταλαβαινω αυτος εχει να σε σκεφτει κανα 2 αιωνες! λυπαμαι αν ειμαι αποτομη αλλα πρεπει να συνεχισεις τη ζωη σου να ερωτευτεις και πανω απο ολα να σε ερωτευτουν και να σαγαπησουν που το χεις τοσο αναγκη!

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...