Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η ζωή μου ήταν ένα θρίλερ - θα τελειώσει?


Recommended Posts

ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ ΟΜΩΣ!! ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ; ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΕ ΕΧΕΙ ΔΕΣΜΙΑ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΗΞΕΡΕ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΣΟΥΝ. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΝΙΚΑΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ; ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΒΑΣΤΕΙ ΜΕ ΑΛΛΗ ΕΙΚΟΝΑ (ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΑΔΥΝΑΜΟΥ). ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΙΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ..Ο ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΦΕΡΕΙ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ.ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ!! ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ. ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ; ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙΣ; (ΕΣΥ..ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Να υποθέσω ότι έχει αποκατασταθεί πλήρως κινητικά, σωστά?

Οχι!! Κι εγώ απορώ με την σκληρότητα των απαντήσεων..

Ο άνθρωπος, όπως και να έχει, έμεινε ανάπηρος..

Δε ξέρω.. είμαι απ'τα πιο σκληρά άτομα που έχω γνωρίσει :roll:.. εδώ όμως όχι..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Οχι!! Κι εγώ απορώ με την σκληρότητα των απαντήσεων..

Ο άνθρωπος, όπως και να έχει, έμεινε ανάπηρος..

Δε ξέρω.. είμαι απ'τα πιο σκληρά άτομα που έχω γνωρίσει :roll:.. εδώ όμως όχι..

 

 

Ναι αυτό λέω και εγώ. Απλά εγώ δεν έφταιγα πουθενά και την τρώω και εγώ κανονικά τώρα.

όσο για την απάντηση της lovely people. Αν πίστευα ότι με αγαπάει σαφέστατα θα έμενα εκεί!

αλλά δεν με αγαπάει εννοείτε ότι δεν μου έχει πει καμία γλυκιά κουβέντα και με τον γιο του το μεγάλο δεν μιλάει σε καθημερινή βάση στο τηλέφωνο αλλά μια στις 10-15 μέρες.

Βέβαια τον περιμένει πως και πως να παει να τον δει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι!! Κι εγώ απορώ με την σκληρότητα των απαντήσεων..

Ο άνθρωπος, όπως και να έχει, έμεινε ανάπηρος..

Δε ξέρω.. είμαι απ'τα πιο σκληρά άτομα που έχω γνωρίσει :roll:.. εδώ όμως όχι..

 

Ναι itsme μου αλλά κάνοντας τέτοια χόμπυ ξέρεις πάντα τις συνέπειες ενός ατυχήματος. Είναι η γυναίκα σου έγκυος και με ένα παιδάκι στην ποδιά και πας σε τέτοιες ενασχολήσεις? Αυτό είναι σκληρό. Τα υπόλοιπα είναι για μένα ρίσκα και συνέπειες πράξεων. Αναλογίζεσαι το κόστος μιας πράξης και έπειτα προχωρείς. Από την άλλη δεν είπαμε να τον παρατήσει μόλις γύρισε και έκατσε και τον φρόντισε και έτρεξε παντού η γυναίκα αλλά στην τελική έχει και 2 παιδιά να μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά!!! Γ@.. την τύχη μου!!! (sorry για την αργκώ)

αλλά ξέρεις πόσες φορές σκέφτομαι γιατί να μου συμβεί όλο αυτό το πράγμα????? γιατί????

Σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα δεν λέω αλλά γενικά δεν είχα μια ρόδινη ζωή πού όλα ήταν αγκελικά πλασμένα.... και έπρεπε να έρθει και αυτό??????????

Και για τον ίδιο βεβαια - Γ@..σε τα!!!! ΣΚΑΤΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι αυτό λέω και εγώ. Απλά εγώ δεν έφταιγα πουθενά και την τρώω και εγώ κανονικά τώρα.

όσο για την απάντηση της lovely people. Αν πίστευα ότι με αγαπάει σαφέστατα θα έμενα εκεί!

αλλά δεν με αγαπάει εννοείτε ότι δεν μου έχει πει καμία γλυκιά κουβέντα και με τον γιο του το μεγάλο δεν μιλάει σε καθημερινή βάση στο τηλέφωνο αλλά μια στις 10-15 μέρες.

Βέβαια τον περιμένει πως και πως να παει να τον δει εκεί.

Δεν μιλούσα σε καμία περίπτωση για εσένα και τις αποφάσεις που έχεις πάρει.. Δεν θα το τολμούσα καν.. Εσύ ξέρεις τι έχεις περάσει..

 

Αλλά δεν μπορώ να πω πως αδιαφορώ για την ψυχολογία ενός ανθρώπου που δεν θα ξαναπερπατήσει ούτε κόψτου τα σκοινιά, έχει συνηθίσει..

Με τίποτα..

Ell και φυστίκι, σχολιάζω μόνο τα δικά σας γιατί σας συμπαθώ..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.......

 

 

ο δικος μου εχει τρελα με τις μηχανες.

 

εχει φαει τα μουτρα του ουκ ολιγες φορες.........

 

ειχε σταματησει ενα φεγγαρι επειδη τον απειλουσα με χωρισμο..

τωρα ξαναρχισε...... σου λεει 'που θα παει μ ενα μωρο'?

 

καθε φορα που φευγει με τη μηχανη, οκ..... δεν θελω να σας περιγραψω τι περναω.. ενα θα σας πω, ψαχνω συνεχεια γελοιες δικαιολογιες για να τον παρω τηλ, στυλ 'που εβαλες το τηλεκοντρολ' για να βεβαιωθω οτι εφτασε στον προορισμο του...

 

απο την αλλη, εμενα σχεδον μου απαγορευει να κυκλοφορω με τ αμαξι νυχτα, γιατι λεει ανησυχει................

 

 

για αυτους τους λογους, και πολλους αλλους που δεν μπορω να αναφερω τωρα γιατι η μικρη με τραβαει απο τ αυτια......

 

 

ναι, ειμαι πολυ σκληρη σ αυτο το θεμα.......

 

ο καθενας με τα ρισκα και τις επιλογες του..

εγω τωρα πια ας πουμε, λογω του παιδιου, δεν ρισκαρω ουτε χρωμα μαλλιων ν αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Ναι itsme μου αλλά κάνοντας τέτοια χόμπυ ξέρεις πάντα τις συνέπειες ενός ατυχήματος. Είναι η γυναίκα σου έγκυος και με ένα παιδάκι στην ποδιά και πας σε τέτοιες ενασχολήσεις? Αυτό είναι σκληρό. Τα υπόλοιπα είναι για μένα ρίσκα και συνέπειες πράξεων. Αναλογίζεσαι το κόστος μιας πράξης και έπειτα προχωρείς. Από την άλλη δεν είπαμε να τον παρατήσει μόλις γύρισε και έκατσε και τον φρόντισε και έτρεξε παντού η γυναίκα αλλά στην τελική έχει και 2 παιδιά να μεγαλώσει.

Skekaki, όπως είπα και παραπάνω, ούτε καν θα τολμούσα να σχολιάσω ή, ακόμη χειρότερα, να κατακρίνω τις αποφάσεις της.. Τα σχόλια που διάβασα σχολιάζω..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Ell και φυστίκι, σχολιάζω μόνο τα δικά σας γιατί σας συμπαθώ..

 

το καταλαβα γι αυτο εξηγω παραπανω, αλλιως δεν θα εμπαινα σ αυτη τη διαδικασια, ιτσμουλα.. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω όντως κινηματογραφική ταινία θυμίζει όλο αυτό.

Αλλά έχω μια απορία. Πώς ζει? οικονομικά εννοώ..........του έφερε απολαβές η συγγραφή?

 

 

οχι η συγγραφή είναι έτσι για την πλάκα του.

 

Είχε πολύ καλή δουλειά σε μια εταιρία αλλά αποφάσισε όταν γύρισε να παραιτηθεί για να αφιερωθεί εξολοκλήρου στην αποκατάσταση. Έτσι παραιτήθηκε αν και του είχαν προτείνει να δουλεύει part time.

Ξεκινήσαμε λοιπόν τη διαδικασία με τα χαρτιά του για να παρει αναπηρική σύνταξη γιατί δουλεύει πολλά χρόνια και είχε και καλό μισθό. Υπολογίζαμε μαζί τότε ότι η σύνταξη θα είναι γύρω στα 2000? το μήνα. Τελικά η απάντηση βγήκε αφού έφυγα. Παίρνει τη σύνταξη τώρα αλλά δεν μου λέει πόσα παίρνει - παίζει και η διατροφή τώρα :mad: και είναι μυστικό!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.......

 

 

ο δικος μου εχει τρελα με τις μηχανες. Εμένα ταξιδεύει τουλάχιστον 2 φορές το μήνα λόγω δουλειάς.

 

εχει φαει τα μουτρα του ουκ ολιγες φορες.........2 -3 φορές στα ταξίδια έπεσαν μάσκες ή έγιναν αναγκαστικές προσγειώσεις.

 

ειχε σταματησει ενα φεγγαρι επειδη τον απειλουσα με χωρισμο..

τωρα ξαναρχισε...... σου λεει 'που θα παει μ ενα μωρο'?

 

καθε φορα που φευγει με τη μηχανη, οκ..... δεν θελω να σας περιγραψω τι περναω.. ενα θα σας πω, ψαχνω συνεχεια γελοιες δικαιολογιες για να τον παρω τηλ, στυλ 'που εβαλες το τηλεκοντρολ' για να βεβαιωθω οτι εφτασε στον προορισμο του... Εγώ μένω άυπνη και περιμ΄΄ενω να τηλ ότι έφτασε και αν καθυστερήσει να πάρει τα ακούει μετά.

 

απο την αλλη, εμενα σχεδον μου απαγορευει να κυκλοφορω με τ αμαξι νυχτα, γιατι λεει ανησυχει................

Και με τα πόδια και με το αμάξι με το που νυχτώνει

 

για αυτους τους λογους, και πολλους αλλους που δεν μπορω να αναφερω τωρα γιατι η μικρη με τραβαει απο τ αυτια......

 

 

ναι, ειμαι πολυ σκληρη σ αυτο το θεμα.......

 

ο καθενας με τα ρισκα και τις επιλογες του..

εγω τωρα πια ας πουμε, λογω του παιδιου, δεν ρισκαρω ουτε χρωμα μαλλιων ν αλλαξω

 

Λόγω του παιδιού σταμάτησα να πίνω έστω και ένα ποτήρι κρασί για να οδηγώ πάντα νηφάλια και να μην με πιάνει πονοκέφαλος, δεν κάπνισα από τη μέρα που το τεστ μου βγήκε θετικό, παίρνω βιταμίνες, κοιμάμαι νωρίς για να ξυπνάω πάντα καλά μόλις φωνάξει το μωρό και αυτά είναι μόνο τα μικρά και καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ομοιοπαθούσα είμαι, όχι με πολύ extreme, αλλά με μηχανές, καταδύσεις, σκι, σερφ, κικ μπόξινγκ και άλλα 35 "αθλήματα". Ευτυχώς με το μωρό άλλαξε λίγο ο καλός μου και φοβάται πια να κάνει τις τρελες του παρελθόντος, μεγάλωσε κιόλας ηλικιακά και ξέρει ότι δεν τον παίρνει. Αλλά είναι σκληρό για αυτόν που μένει πίσω, ο άλλος να μη λογαριάζει τίποτα για να κάνει το δικό του. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν παιδιά, γιατί και μόνο η γυναίκα για μένα είναι οικογένεια.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα ποτέ δεν το καταλαβαίνω αλλά πάντα με εξοργίζει.

 

Αδυνατω να αντιληφθώ γιατί οι περισσότεροι άντρες μόλις μυρίζονται υποχρεώσεις , που στην τελική δημιουργούν και οι ίδιοι, τότε θυμούνται να κάνουν τη ζωή τους.

Όταν κάνεις παιδιά και οικογένεια η καθημερινότητά σου είναι αναμενόμενο πως δεν θα είναι ίδια. Δεν θα πας για μπάλα όσες φορές πήγαινες πριν.Δεν θα βλέπεις τους φίλους σου όσο τους έβλεπες πριν και τα ίδια ισχύουν και για τη γυναίκα.Ειδάλλως δεν κάνεις παιδιά και παίρνεις τα βουνά για όσο γουστάρεις.

 

Κούκλα μου εξαρχής φαινόταν το πράγμα.Σε όλη σου την ιστορία (την οποία σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις βιβλίο) πουθενά δεν διάβασα ένα Σαββατοκύριακο που να μην πήγατε στο βουνό και να κάνατε κάτι που ήθελες κι εσύ τον καιρό που ήσασταν ελεύθεροι. Όταν θέλουμε όλα να περιστρέφονται γύρω μας δεν μπορούμε όχι οικογένεια να κάνουμε ούτε καν σχέση.Αν δηλαδή εσύ είχες εμμονή με την ορειβασία τί θα γινόταν; Θα παίρνατε ο καθένας τα όρη μόνος του και θα θήλαζε ο μεγάλος τον μικρό;!!

 

Νομίζω πως όπως ήρθαν τα πράγματα είναι καλύτερα.Μπορεί τώρα να σου φαίνονται όλα βουνό αλλά αξίζεις έναν άνθρωπο που θα είναι διατεθειμένος να αφιερώσει το χρόνο του σε σένα και τα παιδιά σου. Εν τω μεταξύ είσαι και τυχερή μες στην ατυχία σου πρώτον γιατί είσαι πολύ μακριά από το σπίτι σου οπότε αναγκαστικά θα μείνεις μόνη να ηρεμήσεις χωρίς να παρασυρθείς και να πας να δεις τί κάνει και δεύτερον γιατί οι Κερκυραίοι είναι κούκλοι απλά δεν βγαίνεις για να τους δεις :P

 

Κατανοώ αυτό που λέει και η ιtsme ότι μιλάμε για άνθρωπο που έμεινε ανάπηρος.Αλλά κι εσύ με δυο παιδιά μόνη σου, έμεινες οικογενειακά και αισθηματικά ανάπηρη και μάλιστα από δικό του λάθος και όχι δικό σου.Αντί να βάλει μυαλό έστω και τώρα που είναι στο κρεβάτι και να κοιτάξει πως θα σώσει το σπίτι σας, αυτόν τον νοιάζει που δεν μπορεί να πετάξει. Στην τελική ας παντρευόταν το αλεξίπτωτο εσένα τί σε ήθελε; Για cheerleader και τα παιδιά για πον-πον;

 

υγ.αμα το κάνεις βιβλίο να μας το πεις θα είμαι η πρώτη που θα το αγοράσω;) μπορείς μάλιστα να το ονομάσεις "Πέταξα κι έληξες" χαχα!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η αλήθεια είναι πως με τον άντρα μου σε ξενοδοχείο δεν κοιμήθηκα ΠΟΤΕ! Οσο και αν σας κάνει εντύπωση ΠΟΤΕ!

Διακοπές πηγαίναμε ή στο σπίτι μου στην Κέρκυρα ή στο δικό του εξοχικό.

Σε ξενοδοχείο δεν έχουμε κοιμηθεί μαζί ποτέ!

 

Α! και ταξίδι του μέλιτος όπως αντιλαμβάνεστε δεν πήγαμε.

Γιατί μετα το γάμο πήγε σε κάτι αγώνες στο εξωτερικό πάλι.

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα γι αυτο εξηγω παραπανω, αλλιως δεν θα εμπαινα σ αυτη τη διαδικασια, ιτσμουλα.. :P

 

Το ξέρω φυστίκι μου και το καταλαβαίνω.. απλώς ακούγεται σκληρό..

Με την μηχανή όμως δεν τον ερωτεύτηκες? ;)

Οι άντρες είναι διαφορετικοί, μην περιμένεις να αλλάξει για το παιδί, και εξηγώ παρακάτω..

 

Λόγω του παιδιού σταμάτησα να πίνω έστω και ένα ποτήρι κρασί για να οδηγώ πάντα νηφάλια και να μην με πιάνει πονοκέφαλος, δεν κάπνισα από τη μέρα που το τεστ μου βγήκε θετικό, παίρνω βιταμίνες, κοιμάμαι νωρίς για να ξυπνάω πάντα καλά μόλις φωνάξει το μωρό και αυτά είναι μόνο τα μικρά και καθημερινά.

 

Απαντώ και σε εσένα και στο φυστίκι που δεν θα άλλαζε ούτε χρώμα στα μαλλιά.. :D

Οι άντρες δεν είναι μάνες! Η μάνα αλλάζει ριζικά την ζωή της για χάρη του παιδιού.. για να μπορεί να είναι δίπλα του..

Τρέμει στην ιδέα μην πάθει κάτι, όχι για εκείνη, όχι για τον σύντροφό της αλλά για το παιδί..

Στους άντρες δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα "πρέπει να επιβιώσω για το παιδί μου".. και να το λένε δεν ισχύει όπως το λέει μια μάνα..

Δεν θα αλλάξει τις συνήθειές του..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Οι άντρες δεν είναι μάνες! Η μάνα αλλάζει ριζικά την ζωή της για χάρη του παιδιού.. για να μπορεί να είναι δίπλα του..

Τρέμει στην ιδέα μην πάθει κάτι, όχι για εκείνη, όχι για τον σύντροφό της αλλά για το παιδί..

Στους άντρες δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα "πρέπει να επιβιώσω για το παιδί μου".. και να το λένε δεν ισχύει όπως το λέει μια μάνα..

Δεν θα αλλάξει τις συνήθειές του..

 

itsme εχεις απόλυτο δίκιο! Και εγώ πίστεψα ότι θα μετριαζόταν η κατάσταση αλλά παιδιά κακά τα ψέμματα ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ

για αυτό σας λέω.... σιγά μην ξαναρισκάρω ....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα αναφέρονται στην απάντηση του μπιζελακίου, εκτός από το σημείο που λέει "οι περισσότεροι άντρες".....

Έχω δύο αδερφούς, οι οποίοι, μόλις απέκτησαν παιδιά, ξέχασαν χόμπυ πολύ πιο ανώδυνα από το παρα πέντε, όπως η μουσική πχ. Ο μεγάλος τραγουδούσε σε χορωδίες, σε παρέες, σε ταβερνάκια ερασιτεχνικά (έχει υπέροχη φωνή), αλλά μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά του, αμφιβάλλω αν είχε το χρόνο να πει ούτε την νότα ντο! Και ο δεύτερος, έπαιζε κιθάρα, έβγαινε με τους φίλους του, πήγαινε σε συναυλίες, κλπ κλπ, με το που ήρθαν τα παιδιά, αναγκαστικά, λόγω έλλειψης χρόνου, τα χόμπι περιορίστηκαν στο ελάχιστο. Για τον πατέρα μου, ας μην μιλήσω....αλλά, ας κοιτάξουμε οι περισσότερες από εμάς τους μπαμπάδες μας που μας μεγάλωσαν, αν κρίνω από τον περίγυρό μου και από τα άτομα της γενιάς μου, με πάρα πολλές στερήσεις.........

είχε τη δυνατότητα ο μπαμπάς μου να μας αφήσει το Σαββατοκύριακο για να πάει να κάνει παραπέντε????????? Ο μπαμπάς μου, με δύο δουλειές, μια ζωή, με τρεχάματα, με άγχη, δεν είχε χρόνο να μετρήσει ούτε μέχρι το 5! Κάθε χρόνο στα γενέθλειά του, του ψωνίζω από ένα ωραίο ρουχαλάκι, σαν απωθημένο, που τον έβλεπα όταν είμαστε μικρά να φοράει για χρόοοοονια τα ίδια ρούχα και γιατί δεν ήθελε να ξοδέψει για τον εαυτό του χρήματα αλλά και γιατί δεν προλάβαινε! (καλά η μαμά μου, δεν το συζητώ, άλλη περίπτωση από εκεί, δεν είχε χρόνο ούτε τα νύχια της να κόψει).

Οπότε, συγνώμη αν θα γίνω σκληρή, αλλά δεν δικαιολογώ τη στάση του πρώην συζύγου της keep walking με τίποτα! Καλή μου φίλη, όπως σου είπε το μπιζελάκι, οι κερκυραίοι είναι κούκλοι. Πάρε άντρα επτανήσιο να βρεις την ησυχία σου (εγώ είμαι μισή ζακυνθινή, από τη μεριά του μπαμπάκα μου, και τους έχω αδυναμία)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα αναφέρονται στην απάντηση του μπιζελακίου, εκτός από το σημείο που λέει "οι περισσότεροι άντρες".....

Έχω δύο αδερφούς, οι οποίοι, μόλις απέκτησαν παιδιά, ξέχασαν χόμπυ πολύ πιο ανώδυνα από το παρα πέντε, όπως η μουσική πχ. Ο μεγάλος τραγουδούσε σε χορωδίες, σε παρέες, σε ταβερνάκια ερασιτεχνικά (έχει υπέροχη φωνή), αλλά μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά του, αμφιβάλλω αν είχε το χρόνο να πει ούτε την νότα ντο! Και ο δεύτερος, έπαιζε κιθάρα, έβγαινε με τους φίλους του, πήγαινε σε συναυλίες, κλπ κλπ, με το που ήρθαν τα παιδιά, αναγκαστικά, λόγω έλλειψης χρόνου, τα χόμπι περιορίστηκαν στο ελάχιστο. Για τον πατέρα μου, ας μην μιλήσω....αλλά, ας κοιτάξουμε οι περισσότερες από εμάς τους μπαμπάδες μας που μας μεγάλωσαν, αν κρίνω από τον περίγυρό μου και από τα άτομα της γενιάς μου, με πάρα πολλές στερήσεις.........

είχε τη δυνατότητα ο μπαμπάς μου να μας αφήσει το Σαββατοκύριακο για να πάει να κάνει παραπέντε????????? Ο μπαμπάς μου, με δύο δουλειές, μια ζωή, με τρεχάματα, με άγχη, δεν είχε χρόνο να μετρήσει ούτε μέχρι το 5! Κάθε χρόνο στα γενέθλειά του, του ψωνίζω από ένα ωραίο ρουχαλάκι, σαν απωθημένο, που τον έβλεπα όταν είμαστε μικρά να φοράει για χρόοοοονια τα ίδια ρούχα και γιατί δεν ήθελε να ξοδέψει για τον εαυτό του χρήματα αλλά και γιατί δεν προλάβαινε! (καλά η μαμά μου, δεν το συζητώ, άλλη περίπτωση από εκεί, δεν είχε χρόνο ούτε τα νύχια της να κόψει).

Οπότε, συγνώμη αν θα γίνω σκληρή, αλλά δεν δικαιολογώ τη στάση του πρώην συζύγου της keep walking με τίποτα! Καλή μου φίλη, όπως σου είπε το μπιζελάκι, οι κερκυραίοι είναι κούκλοι. Πάρε άντρα επτανήσιο να βρεις την ησυχία σου (εγώ είμαι μισή ζακυνθινή, από τη μεριά του μπαμπάκα μου, και τους έχω αδυναμία)

 

 

Χαχα αδερφές είμαστε; Μου θύμισες τον πατέρα και τη μητέρα μου που έχουν να κάνουν διακοπές 20χρόνια.Καλά η μάνα μου δεν ξέρει καν τί θα πει αισθητικός και αποτρίχωση με κερί ας πούμε που για πολλές απο εμας είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Όσο για το "περισσότεροι άντρες" εννοούσα από όσους έχω γνωρίσει και έχω διαβάσει μέσα σε περιπτώσεις.Σπάνια έχω συναντήσει ή διαβάσει για άντρα που να προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα χωρίς παρατράγουδα.

Πάντως ναι οι Κερκυραίοι είναι κούκλοι και κάνουν και καλό σ&ξ. Keep walking ετοιμάσου κι εσύ να πετάξεις (με την καλή έννοια:mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω σε όλα όσα αναφέρονται στην απάντηση του μπιζελακίου, εκτός από το σημείο που λέει "οι περισσότεροι άντρες".....

Έχω δύο αδερφούς, οι οποίοι, μόλις απέκτησαν παιδιά, ξέχασαν χόμπυ πολύ πιο ανώδυνα από το παρα πέντε, όπως η μουσική πχ. Ο μεγάλος τραγουδούσε σε χορωδίες, σε παρέες, σε ταβερνάκια ερασιτεχνικά (έχει υπέροχη φωνή), αλλά μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά του, αμφιβάλλω αν είχε το χρόνο να πει ούτε την νότα ντο! Και ο δεύτερος, έπαιζε κιθάρα, έβγαινε με τους φίλους του, πήγαινε σε συναυλίες, κλπ κλπ, με το που ήρθαν τα παιδιά, αναγκαστικά, λόγω έλλειψης χρόνου, τα χόμπι περιορίστηκαν στο ελάχιστο. Για τον πατέρα μου, ας μην μιλήσω....αλλά, ας κοιτάξουμε οι περισσότερες από εμάς τους μπαμπάδες μας που μας μεγάλωσαν, αν κρίνω από τον περίγυρό μου και από τα άτομα της γενιάς μου, με πάρα πολλές στερήσεις.........

είχε τη δυνατότητα ο μπαμπάς μου να μας αφήσει το Σαββατοκύριακο για να πάει να κάνει παραπέντε????????? Ο μπαμπάς μου, με δύο δουλειές, μια ζωή, με τρεχάματα, με άγχη, δεν είχε χρόνο να μετρήσει ούτε μέχρι το 5! Κάθε χρόνο στα γενέθλειά του, του ψωνίζω από ένα ωραίο ρουχαλάκι, σαν απωθημένο, που τον έβλεπα όταν είμαστε μικρά να φοράει για χρόοοοονια τα ίδια ρούχα και γιατί δεν ήθελε να ξοδέψει για τον εαυτό του χρήματα αλλά και γιατί δεν προλάβαινε! (καλά η μαμά μου, δεν το συζητώ, άλλη περίπτωση από εκεί, δεν είχε χρόνο ούτε τα νύχια της να κόψει).

Θα πω το κλισέ..

άλλες -και φρικτές κάτά την γνώμη μου- εποχές..

Εγώ δεν θέλω να ζήσω όπως ζούσαν επί χούντας(αν και δεν το γλιτώνουμε όπως πάνε τα πράγματα)..

 

Ούτε θα συμφωνήσω κάποιος να αφήσει τα χόμπι του αν αυτό είναι η μουσική.. Δεν θέλω να πνίγεται ο άντρας μου..

Πολλά ζευγάρια που ξέρω θα μπορούσαν να κόψουν λίγο από τους τσακωμούς και να αφιερώσουν αυτόν τον χρόνο στα χόμπι τους..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φυστίκι μου και το καταλαβαίνω.. απλώς ακούγεται σκληρό..

Με την μηχανή όμως δεν τον ερωτεύτηκες? ;)

Οι άντρες είναι διαφορετικοί, μην περιμένεις να αλλάξει για το παιδί, και εξηγώ παρακάτω..

 

Απαντώ και σε εσένα και στο φυστίκι που δεν θα άλλαζε ούτε χρώμα στα μαλλιά.. :D

Οι άντρες δεν είναι μάνες! Η μάνα αλλάζει ριζικά την ζωή της για χάρη του παιδιού.. για να μπορεί να είναι δίπλα του..

Τρέμει στην ιδέα μην πάθει κάτι, όχι για εκείνη, όχι για τον σύντροφό της αλλά για το παιδί..

Στους άντρες δεν υπάρχει αυτό το συναίσθημα "πρέπει να επιβιώσω για το παιδί μου".. και να το λένε δεν ισχύει όπως το λέει μια μάνα..

Δεν θα αλλάξει τις συνήθειές του..

 

Συμφωνώ με χίλια με αυτά. Καλό είναι όμως να αντιλαμβάνεται και ο πατέρας ότι ο ρόλος του αλλάζει. Πιθανά όχι όσο της μητέρας αλλά και η μητέρα για να μπορεί να είναι αυτό που είναι χρειάζεται κάποιον δίπλα της να ακουμπήσει. Λυπάμαι πραγματικά για τον άνθρωπο και ούτε είπα καλά να πάθει αφού είναι τέτοιος αλλά δεν είμαι απλά σκληρή σε συγκεκριμένα θέματα, είμαι και εγωίστρια και δεν συνεχίζει κιόλας τη συζήτηση ο καλός μου.

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες τον πατέρα και τη μητέρα μου που έχουν να κάνουν διακοπές 20χρόνια.Καλά η μάνα μου δεν ξέρει καν τί θα πει αισθητικός και αποτρίχωση με κερί ας πούμε που για πολλές απο εμας είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Και είναι αυτά παραδείγματα προς μίμηση? Θα διαφωνήσω..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...