Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Σχετικά πρόσφατα είχε δείξει κάποιο ρεπορτάζ σε κάποιο δελτίο ειδήσεων για μια γυναίκα (δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέρειες, θα γράψω αυτά που συγκράτησα και μου έκαναν εντύπωση) που υιοθέτησε κάποιο παιδί το οποίο αργότερα ανακάλυψαν ότι είχε κάποιο "πρόβλημα". Από το ίδρυμα τους είπαν πως αν ήθελαν μπορούσαν να το επιστρέψουν :shock: (ως ακατάλληλο, ένα πράμα).... Η γυναίκα οπωσδήποτε αρνήθηκε να δώσει πίσω το παιδί για να πάρει ένα "υγιές" διότι όπως πολύ ωραία τόνισε "το παιδί δεν είναι τηλεόραση που μας βγήκε ελαττωματική και την πάμε πίσω" και μάλιστα αποφάσισε να υιοθετήσει κι άλλα παιδιά "ειδικά".

Εγώ προσώπικά θαύμασα αυτή τη γυναίκα και μακάρι να είχαμε όλοι αυτή τη μεγάλη ψυχή.

 

Από την περίοδο της εγκυμοσύνης μου ακόμα με ενδιέφερε το να γνωρίζω αν το παιδί μου θα είναι από κάθε άποψη υγιές και δεν ξέρω πως θα αντιμετώπιζα το γεγονός αν μάθαινα κάτι διαφορετικό. Υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά όταν κυοφορείς το παιδί σου (αναπτύσσεται η σχέση σου μαζί του από πάρα πολύ νωρίς, πριν ακόμα το δεις) και παρόλες τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις σε μια τέτοια ιδιαίτερη κατάσταση, αν τύχει, το δέχεσαι και αγωνίζεσαι να τα καταφέρεις να το μεγαλώσεις.

Είναι πολύ διαφορετικό όμως όταν αποφασίζεις να υιοθετήσεις ένα παιδί εις γνώσην σου με ειδικές ανάγκες και από τη μια στιγμή στην άλλη να βρεις τη δύναμη που χρειαζεται για αντεπεξέλθεις σε όποιες δυσκολίες θα προκύψουν. Ήδη, όσοι είμαστε γονείς, ξέρουμε πολύ καλά πόσο δυνατοί πρέπει να είμαστε έτσι κι αλλιώς με τα παιδιά μας.

Συνεπώς και εγώ πιθανόν αν δεν μπορούσα να κάνω παιδί πιστεύω πως δεν θα έπαιρνα μια τόσο μεγάλη απόφαση να μεγαλώσω ένα ειδικό παιδί, όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή lys

 

Είμαι και εγώ ανύπαντρη μητέρα και τουλάχιστον έχω να πω κάτι από την εμπειρία μου που ίσως σου φανεί χρήσιμο..

Λένε λένε λένε εδώ μέσα λόγια λόγια λόγια.. από μια απόσταση ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ... Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α....

 

Εχω βαρεθεί να ακούω μπράβο που κράτησα το παιδί.. και είμαι ηρωίδα και άλλα μελό...

Από πίσω μου δεν ξέρω τι λένε αλλά σίγουρα δεν άξιζω ούτε μπράβο ούτε οίκτο.

 

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ...

 

Οτι είναι δύσκολο να είσαι μόνη είναι.. οτι είναι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ δύσκολο όταν πας και πέσεις από μόνη σου επάνω του.... ΕΙΝΑΙ ΑΛΛα....

 

Μόνο εσύ μπορείς να αποφασίσεις

Δεν νομίζω πως υπάρχει σωστό

να το βάλουμε μπροστά και να το χειροκροτήσουμε !

και πραγματικά πιστεύω πως είναι διαφορετικό για κάθε άτομο. Είναι κάτι απίστευτα προσωπικό για να μπορέσεις να βοηθηθείς από τον οποιονδήποτε.

 

Να είσαι καλά, σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε almak, σέβομαι ότι είστε ένας πόλύ κάλος πατέρας και σύζυγος διαβάζοντας τις απόψεις σας σε άλλα topics, δεν νομίζετε όμως οτι κάποιοι άνθρωποι δεν είχαν την τύχη ή δεν έτυχαν οι συγκυρίες στην ζωή τους να αποκτήσουν οικογένεια όπως η δική μου και η δική σας, πρέπει να βγαίνουν δηλαδή στο περιθώριο και να τους αρνούμαστε την κάθε ευκαιρία;...

Η τύχη είναι αυτό που κάνουμε καθημερινά και το λουζόμαστε την επομένη.

Η δική σας και η δική μου οικογένεια δεν χρειάζεται να γίνει μέτρο σύγκρισης για τους άλλους , διότι πολύ απλά ούτε εγώ ούτε και σεις ανακαλύψαμε την Αμερική :wink: απλά κάναμε το αυτονόητο.

 

Και σε τελευταία ανάλυση υπάρχει σύγκεκριμένη φόρμουλα ευτυχισμενης οικογενείας και δεν μας το έχουν πει ακόμα;;
Ζέτα αν κουνήσεις το ένα χέρι στον αέρα δεν θα ακούσεις τίποτα.

Αν κουνήσεις και τα δύο χέρια και τύχει να συναντηθούν , τότε θα ακούσεις θόρυβο.

Πολλά πράγματα σε αυτόν τον πλανήτη χρειάζονται δυο για να γίνουν.

Ποιό συγκεκριμένος δεν θέλω να γίνω , για τα υπόλοιπα ο καθένας ας αυτοσχεδιάσει.

 

Μπορώ να σας πω παραδείγματα παιδιών που είναι υπαρκτός ο βιολογικός τους πατέρας και αυτός δεν μπαίνει ούτε στο κόπο να πληρώσει την διατροφή για να ζήσουν τα παιδιά του αυτός δηλαδή έχει περισσότερα δικαιώματα επειδή έτυχε να κάνει ένα γάμο κάποια στιγμή στην ζωή του στα παιδιά αυτά τι λεμέ;

Μπορώ να σας γνωρίσω επίσης μητέρες που τους έτυχε να γκαστρωθούν και να συνεχίσουν απλώς την εγκυμοσύνη και να οδηγηθεί σε έναν αποτυχημένο γάμο και με πολλές μα πολλές επιπτώσεις στα παιδιά, δόξα το θεό η Ελλαδιτσα μας είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα και ακόμα δεν έχουμε βάλει μυαλό να γινουμε Σκανδιναβία …

Kαι γω γνωρίζω απίθανες έως γελοίες υιοθεσίες που έγιναν από γυναίκες 40 ~50 χρόνων κι έχω ακόμα και σήμερα προσωπική εμπειρία επ’ αυτού.

Όχι πως δεν συμβαίνουν αυτά που λέτε , αλλά που θέλετε να καταλήξετε ????

Καλύτερα ένας????? Και πιο συνειδητοποιημένος υποτίθεται.!!!!!!!!

 

Ο καθένας μας κουβαλάει τον σταυρό του τώρα θα μαλώσουμε ποιανού είναι βαρύτερος :?:

Ποιος θα κρίνει άραγε ποιανού ο σταυρός είναι βαρύτερος???? Έχει σημασία άλλωστε ?????

ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑΤΟΝ ΦΩΡΤΏΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.

 

Δεν θα ήθελα να σας πω ο δικός ποσό βαρύς είναι αλλά με κάνει να ξέρω οτι η ευτιχία δεν έχει φόρμουλα γάμου νόθου ή νομίμου :!:
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα .

Αλλά ευτυχία μπορεί να θεωρεί όποιος θέλει το γεγονός ότι απέκτησε παιδί.

Το παιδί τι πιθανότητες έχει να νιώσει την ευτυχία αυτή???

 

Τέλος εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως ένα άνθρωπος που δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές του σχέσεις θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ανάγκες διαπαιδαγώγησης ενός βρέφους -> παιδιού -> εφήβου……….?

 

 

Έχω μπερδευτεί!!!!!!!!!!

 

 

Τέλος εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως ένα άνθρωπος που δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές του σχέσεις θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ανάγκες διαπαιδαγώγησης ενός βρέφους -> παιδιού -> εφήβου……….?

 

αυτο ποιος το έγραψε? σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΑΘΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

ότι όποιος δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν είναι ικανός να μεγαλώσει παιδί..

δηλαδή όλοι οι χωρισμένοι και όλες οι μονογοϊκές οικογένειες !!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι όποιος δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν είναι ικανός να μεγαλώσει παιδί..

δηλαδή όλοι οι χωρισμένοι και όλες οι μονογοϊκές οικογένειες !!!!!!!!!!!!!!!

Δες τι λέει εδώ για τις διαπροσωπικές , είναι ότι πιο πρόχειρο βρήκα http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1357

όποιος δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές , ή να το κάνω πιό λιανά αφού μισή ζωή δεν κατάφερες να τα βρεις με έναν άνθρωπο να κάνεις χαϊρι , να κάνεις το αυτονόητο να ζήσετε μαζί , να αγαπάτε να προσέχετε ο ένας τον άλλο , ποιός μου δίνει εγγύηση ότι αυτά θα τα καταφέρεις με ένα βρέφος σήμερα / παιδί αύριο / έφηβο μεθαύριο.

 

Το μόνο που βλέπω είναι πως όσα δεν κατάφερες να επιβάλεις σε έναν μέλλον σύντροφο , είναι σίγουρο πως θα καταφέρεις να τα επιβάλεις σε ένα παιδί το οποίο εκ θέσεως δεν έχει άποψη.

 

Τα υπόλοιπα περι χωρισμένων ....λάθος κατάλαβες διότι οι χωρισμένοι δεν είχαν σκοπό να χωρίσουν εξ αρχής..............τους προέκυψε ο χωρισμός..............αυτοί λοιπόν είναι άλλο επίπεδο και άλλο θέμα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

α οι χωρισμένοι την γλύτωσαν σύμφωνα με την άποψη σου..

πάλι καλά...

 

Μπορεί να μην καταφέρεις να μείνεις με έναν άνθρωπο για πάραααα πολλούς λόγους..

δεν νομίζω ότι έχει να κάνει σε ΤΙΠΟΤΑ με την ικανότητα να αγαπήσεις..

γιατί αυτό βασικά χρειάζονται τα παιδιά.

 

Θα βοηθούσε πολλούς ανθρώπους να ανοίξουν το μυαλό τους και την καρδιά τους και να μην κατακρίνουν τόσο απόλυτα ότι δεν μπορούν να καταλάβουν...

Link to comment
Share on other sites

Almak και γω έχω μείνει άλαλη με την αποψη σου !

Οι χωρισμένοι αφού δεν το χαν σκοπό να χωρίσουν ειναι ικανοί να μεγαλώσουν παιδιά ενώ αυτοι που δεν έκαναν χαΐρι να βρουν ένα σύντροφο δεν ειναι ικανοι !! Αυτό μας λες? :shock:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η κοινωνία μας δεν περιόρισε το δικαίωμα αναπαραγωγής σε λίγους και εκλεκτούς. Αλλιώς θα ευνουχίζαμε τους εγκληματίες και θα προχωρούσαμε στη συνέχεια και σε άλλα μη κοινωνικώς αποδεκτά μοντέλα (ομοφιλόφυλους, ανάπηρους κά). Ή ακόμα καλύτερα, επειδή κανείς δεν είναι τέλειος, θα μας τα έπαιρναν από το νοσοκομείο και θα μας τα γνώριζαν στα 18, αφού θα τα είχαν μεγαλώσει επαγγελματίες, σύμφωνα με τις αρχές της κοινωνίας. Be cool!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι όποιος δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές σχέσεις δεν είναι ικανός να μεγαλώσει παιδί..

δηλαδή όλοι οι χωρισμένοι και όλες οι μονογοϊκές οικογένειες !!!!!!!!!!!!!!!

Δες τι λέει εδώ για τις διαπροσωπικές , είναι ότι πιο πρόχειρο βρήκα http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1357

όποιος δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές , ή να το κάνω πιό λιανά αφού μισή ζωή δεν κατάφερες να τα βρεις με έναν άνθρωπο να κάνεις χαϊρι , να κάνεις το αυτονόητο να ζήσετε μαζί , να αγαπάτε να προσέχετε ο ένας τον άλλο , ποιός μου δίνει εγγύηση ότι αυτά θα τα καταφέρεις με ένα βρέφος σήμερα / παιδί αύριο / έφηβο μεθαύριο.

 

Το μόνο που βλέπω είναι πως όσα δεν κατάφερες να επιβάλεις σε έναν μέλλον σύντροφο , είναι σίγουρο πως θα καταφέρεις να τα επιβάλεις σε ένα παιδί το οποίο εκ θέσεως δεν έχει άποψη.

Τα υπόλοιπα περι χωρισμένων ....λάθος κατάλαβες διότι οι χωρισμένοι δεν είχαν σκοπό να χωρίσουν εξ αρχής..............τους προέκυψε ο χωρισμός..............αυτοί λοιπόν είναι άλλο επίπεδο και άλλο θέμα συζήτησης.

 

Δεν έχετε κανένα δικαίωμα ούτε και καμιά ιδιότητα για να κρίνετε ποιος και αν θα τα καταφέρει με ένα βρέφος ΕΛΕΟΣ είπαμε να κάνουμε μια συζήτηση και να πούμε και την άποψη μας αφού μας την ζητάνε άλλα το παρακάνετε κρατήστε τις άποψης περί χαίρι για τον εαυτό σας

Link to comment
Share on other sites

α οι χωρισμένοι την γλύτωσαν σύμφωνα με την άποψη σου..

πάλι καλά...

 

...

Αυτό εσύ το λες..........εγώ είπα ότι είναι άλλο θέμα συζήτησης.

 

..Μπορεί να μην καταφέρεις να μείνεις με έναν άνθρωπο για πάραααα πολλούς λόγους..

δεν νομίζω ότι έχει να κάνει σε ΤΙΠΟΤΑ με την ικανότητα να αγαπήσεις..

...

έχει να κάνει με τις επιλογές που κάνεις και με την ικανότητα να διατηρήσεις μια σχέση σε βάθος χρόνου και όχι μόνο με την "ικανότητα" να αγαπάς.

Όλοι λένε πως μπορούν να αγαπήσουν και όλοι χρειάζεται να αγαπηθούν .

Όμως λιγότεροι καταφέρνουν να το κάνουν ( να αγαπήσουν και να αγαπηθούν σε βάθος χρόνου).

Αυτό το βάθος χρόνου είναι το θέμα , αυτό το βάθος χρόνου είναι που δίνει το αβαντάζ και την σιγουριά στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου προτείνεις να διαβάσω ....

για ρίχτου εσύ μια ματιά..

γιατί σε τίποτα δεν δικαιολογεί την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ άποψή σου....

ΑΠΙΣΤΕΤΗ ή όχι ..αυτή είναι.

Εγώ που μεγάλωσα δυο παιδιά ( στα 13τους τώρα) αν μου δινόταν η δυνατότητα να ξανα αποφασίσω να τα κάνω από την αρχή μόνος μου ( σαν άντρας ή γυναικα) δεν θα το έκανα και δεν θα το πρότεινα σε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Almak και γω έχω μείνει άλαλη με την αποψη σου !

Οι χωρισμένοι αφού δεν το χαν σκοπό να χωρίσουν ειναι ικανοί να μεγαλώσουν παιδιά ενώ αυτοι που δεν έκαναν χαΐρι να βρουν ένα σύντροφο δεν ειναι ικανοι !! Αυτό μας λες? :shock:

Όχι Λαμπρινή μου δεν σας λέω αυτό.

Για τους χωρισμένους είπα είναι άλλο θέμα.

Άμα αποφασίσουν να χωρίσουν κοιτάμε την καλύτερη δυνατή λύση τότε.

Αυτοί όμως που δεν βρίσκουν ταίρι ( και είχαμε γράψει στην αρχή του θέματος για ηλικίες 35~40) αυτοί οι άνθρωποι έχουν θεωρητικά λιγότερες πιθανότητες να αποδειχθούν ικανοί στο μεγάλωμα ενός παιδιού.

Μην με ξανα ρωτήσετε γιατί.............διότι όποιος δεν βρίσκει ταίρι δεν τα βρίσκει ούτε με τα ρούχα του :x

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς η κοινωνία μας δεν περιόρισε το δικαίωμα αναπαραγωγής σε λίγους και εκλεκτούς. Αλλιώς θα ευνουχίζαμε τους εγκληματίες και θα προχωρούσαμε στη συνέχεια και σε άλλα μη κοινωνικώς αποδεκτά μοντέλα (ομοφιλόφυλους, ανάπηρους κά). Ή ακόμα καλύτερα, επειδή κανείς δεν είναι τέλειος, θα μας τα έπαιρναν από το νοσοκομείο και θα μας τα γνώριζαν στα 18, αφού θα τα είχαν μεγαλώσει επαγγελματίες, σύμφωνα με τις αρχές της κοινωνίας. Be cool!
Την σήμερον πλέον δεν περιορίζει κανείς το δικαίωμα της αναπαραγωγής και δεν χρειάζεται να λέτε ευτυχώς για κάτι αυτονόητο.

Δεν μιλάμε για την Κίνα πριν 30 χρόνια!!!!!

Η αναπαραγωγή περιορίζεται από τους νόμους της φύσης.

Έμμεσα περιορίζεται και από εμάς που επεμβαίνουμε στην φύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν έχετε κανένα δικαίωμα ούτε και καμιά ιδιότητα για να κρίνετε ποιος και αν θα τα καταφέρει με ένα βρέφος ΕΛΕΟΣ είπαμε να κάνουμε μια συζήτηση και να πούμε και την άποψη μας αφού μας την ζητάνε άλλα το παρακάνετε κρατήστε τις άποψης περί χαίρι για τον εαυτό σας

Αν είχα την ιδιότητα δεν θα μίλαγα έτσι σε μελλοντικούς πελάτες , όμως επειδή δεν ψάχνω για πελάτες εκφράζομαι πιο ελεύθερα.

Φαντάζομαι πως όλοι σας θα έχετε δει γονιό να "ταλαιπωρεί" το παιδί του έξω από ένα σχλείο , στο super market , στην γειτονιά .

Κάποιοι από μας μπορεί να αισθάνθηκαν την ανάγκη να τραβήξουν το αυτί αυτού του γονιού , τουλάχιστον να τον ξυπνήσουν.

Δεν είναι όμως η δουλειά μας να το κάνουμε ....θα αναλάβει ο νόμος :wink:

Πρόληψη είναι το καλύτερο πράγμα...........αλλά πως να πεις σε κάποιον κατάμουτρα να μην κάνει παιδιά διότι δεν δείχνει ικανός.

Το μόνο που σε βγάζει από την δύσκολη θέση είναι, αυτός ο άνθρωπος να το βρει γραμμένο κάπου..σε ένα βιβλίο , να το ακούσει σε μια εκπομπή , να το διαβάση στο internet έτσι ώστε να έχει τον χρόνο να το επεξεργαστεί και να πράξει ανάλογα.

Αλλιώς δεν βλέπω τον λόγο να βγαίνει κανείς στο νετ να γράφει τι θα ήθελε να κάνει και να μην τον νοιάζει τι λένε οι συμφορουμίστες.

 

Αν είναι να βγαίνουμε και να ευχόμαστε προς οποιδήποτε κατεύθυνση τα καλύτερα ..........κλείνοντας τα μάτια στην πραγματικότητα , τότε ναι δικαιολογώ την αγανακτησή σας zetta

H Τέση παραπάνω σας είπε

Εχω βαρεθεί να ακούω μπράβο που κράτησα το παιδί.. και είμαι ηρωίδα και άλλα μελό...

Πείτε λοιπόν καμιά κουβέντα για την ουσία του θέματος και αφήστε την αποψή μου να την κρίνει η ιστορία.

Πείτε τι προσπαθεί να αναπληρώσει , συμπληρώσει ένας γονιός αποφασίζοντας να αποκτήσει παιδί μόνος του σε τέτοιες ηλικίες.???

Τι πράματι τον σπρώχνει σε μια τέτοια απόφαση???

Link to comment
Share on other sites

Μην ειμαστε τοσο σκληροι με τους συνανθρωπους μας ο καθε ενας απο ολους εμας εχεις διαφορετικα βιωματα,διαφορετικο τροπο ζωης , εχει περασει αλλες καταστασεις ειναι αδικο να κρινουμε ετσι.(114124dn1yu28hob.gif ......................................................................................670647sytqz83b5j.gif

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενη yls επειδη ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι δεν ειναι σου ευχομαι σε οτι και αν αποφασισεις να εισαι πραγματικα ευτυχισμενη και χαρουμενη φιλακια..........125421jndpxabtet.gif

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Almak,

 

Έμεινα άφωνη με τις τόσες απαντήσεις σου..

Δεν άφησες τίποτα να πέσει κάτω....

Δύσκολο να έχεις πάντα δίκιο.

 

Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου

Link to comment
Share on other sites

Ελισάβετ: Σε ευχαριστώ για τις πολύ όμορφες ευχές σου προς εμένα. Να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

 

Τέση μου,

εμπιστεύομαι τα όσα λες αφού έχεις ίδια πείρα.

Ο λόγος που ξεκίνησα αυτή την συζήτηση είναι γιατί με βοηθάει να δω το θέμα που με απασχολεί από όσο γίνεται περισσότερες οπτικές γωνίες και όχι τόσο να διαμορφώσω άποψη.

 

Κλείνω με 3 αγαπημένες φράσεις:

1)Είμαστε οι επιλογές μας (αγαπημένη ατάκα των αμερικανών)

2)Όλα είναι του μυαλού και η παντρειά της τύχης (ελληνική παροιμία)

3)Μην πολεμάς την ζωή...γιατί στο τέλος πάντα αυτή νικάει (αυστραλέζικη παροιμία).

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Eχω εναν φιλο 58 ετων. Ειναι ενας εξαιρετικός ανθρωπος, γενικός χειρουργος στο επάγγελμα στο τιμονι μιας τεραστιας κλινικής του εξωτερικού. Τον γνωρισα κατω απο περιεργες περιστασεις, ειναι μεγαλη ιστορια. Η ηλικιακή μας αποσταση δεν σταθηκε ποτε εμποδιο να νιωθουμε φιλοι και να μιλαμε συχνα στο τηλ. Οταν με πηρε τηλεφωνο για να μου ευχηθει για το παιδι μου ειπε: "Στα 29 σου χρονια καταφερες αυτο που εγω δεν θα εχω ποτε." Οταν το συζητησαμε λιγακι και αφου τον ρωτησα:"Πως εκατσε και δεν παντρευτηκες;" Μου απαντησε:"Σε καμια απο τις γυναικες της ζωής μου δεν αναγνωρισα τη μητερα των παιδιων μου!!!"

Πολλοι ανθρωποι απλα δεν σταθηκαν τυχεροι στη ζωή τους, στη σχεση τους...δεν ειναι θεμα ανικανοτητας παιδια. Ειναι θεμα συγκυριών. Ο ανθρωπος αυτος θα μπορουσε να ηταν τελειος πατερας. Υπεραγαπαει τα παιδια, εχει εναν αξιοθαυμαστο τροπο να τα διασκεδάζει, να τα μαγευει με τις ιστοριες του.

Αρα, φιλε μου ALmak που για πολλους λόγους τρεφω μεγαλη εκτιμηση στο ατομο σου, να μου επιτρεψεις να διαφωνησω με προηγουμενη τοποθετηση σου. Πολλοι ανθρωποι δεν βρηκαν ταιρι κι ας εψαξαν μια ολοκληρη ζωή. Το δικαιωμα ομως να αποκτησει καποιος παιδι ειναι αναφαιρετο του, με ή χωρίς ταιρι. Φτανει η αγαπη του να ειναι τοση ωστε να καλυψει το κενο του γονιου που δεν ειναι παρων.

 

Φιλη μου Yls, κανε αυτο που σου λεει η ψυχουλα σου να κανεις. Κανε αυτο που θα γεμισει το σπίτι σου, την καρδια σου, την αγκαλια σου. Η ζωή ειναι πολυ μικρη για να μην διεκδικήσουμε αυτο που μας αξιζει. Οποια κι αν ειναι η αποφαση σου, σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι η πιο σωστη για σενα. ΓΙΑ ΣΕΝΑ!! Το τονιζω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Jean σκέφτηκες ποτέ πως ο φίλος σου για να φτάσει στο τιμόνι αυτής της τεράστιας κλινικής του εξωτερικού πόσο έκλεψε από τον χρόνο της προσωπικής του ζωής και τον κατανάλωσε στο κτίσιμο της καριέρας του?

Οι καριέρες χτίζονται με μεγάλο προσωπικό κόστος , κοστίζει επίσης το να παραμήνεις στην θέση αυτή.................και για πότε φτάνεις στην σύνταξη δεν το παίρνεις χαμπάρι.

Εγώ δεν τον ξέρω , αλλά απλές υποθέσεις κάνω.

Στην ηλικία του είναι πολύ οδυνηρό να παραδεχθεί οτιδήποτε άλλο πέρα από το γεγονός ότι όλες οι γυναίκες που συνάντησε δεν ήταν ικανές να γίνουν μητέρα των παιδιών του.

 

Άφησα μια καριέρα 18 χρόνων για να συνεχίσω σε μια άλλη δουλειά έτσι ώστε να είμαι πιο κοντά στην οικογενειά μου.

Οι άνθρωποι που με γνώρισαν μέσα από εκείνη την δουλειά τραβούσαν τα μαλλιά τους για το πως τόλμησα και παράτησα ότι είχα καταφέρει.

Εμένα όμως με έτρωγε αυτό το κόστος της προσωπικής μου ζωής!!!!!!!!

Υπήρχαν και άλλοι λόγοι , αλλά ο παραπάνω ήταν απ΄τους βασικούς.

Παρένθεση το παραπάνω ως αντίλογος στο παραδειγμα σου.

 

Το δικαιωμα ομως να αποκτησει καποιος παιδι ειναι αναφαιρετο του, με ή χωρίς ταιρι. Φτανει η αγαπη του να ειναι τοση ωστε να καλυψει το κενο του γονιου που δεν ειναι παρων.

Είναι και νόμιμο το δικαίωμα αλλά διακρίνω έλειμα ηθικής κάτι που κανένας νόμος δεν θα καταφέρει να καλύψει επαρκώς.

Όσο για το περίσσευμα αγάπης επέτρεψέ μου και μένα να εχω τις επιφυλάξεις μου.

Πρέπει να είναι κανείς πολύ ειλικρινής πρώτα με τον εαυτό του ,και μετά να πείσει όλους εμάς ότι δεν του λείπει η αγάπη και η στοργή αλλά του περισσεύει και θέλει να την μοιραστεί με ένα παιδί....................μιας και δεν "έτυχε" να την μοιραστεί με έναν ενήλικα.

Είναι πολύ βαριές κουβέντες ( τα παραπάνω δικά μου λόγια) να τις πεις σε έναν κατάμουτρα αλλά δεν παύουν να είναι ένα πιθανό κομμάτι της ιστορίας.

Ας μην συζητάμε πλέον πόσο πιθανό είναι διότι δεν θα βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...