Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Εγω θα τοποθετηθω απο την πλευρα του εκαστοτε παιδιου ειτε βιολογικου

ειτε μεσο υιοθεσιας.....ειναι πολυ σκληρο κ ανευθυνο απο τη μερια των μεγαλων (εμας)

να θελουμε ενα παιδι μονο κ μονο γιατι εκανε η γειτονισσα,η ξαδερφη,η φιλη κλπ........ειναι απανθρωπο να θελουμε

να γεμισουμε τα δικα μας εγωιστικα κενα,την βαρεμαρα μας κ τις δικες μας ανασφαλειες προς το μελλον χρησιμοποιοντας ενα ΠΑΙΔΙ....η λεξη κ μονο ειναι ιερη....παιρνοντας αγαπητη φιλη την αποφαση να κανεις ή να παρεις ενα παιδι κατσε κ αναρωτησου ολα τα παραπανω κ αν εχεις το κουραγιο κ τη δυναμη να το μεγαλωσεις κ να παλεψεις μονη σου.....τοτε ΝΑΙ κ ΜΠΡΑΒΟ σου που εχεις τα κοτσια να το κανεις!!! ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!

 

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σίγουρα είναι πολύ δύσκολη η απόφαση να κάνει μία γυναίκα παιδί χωρίς βιολογικό πατέρα και είναι κατι τελείως διαφορετικό απ΄οτι ένα παιδί εκτός γάμου γιατί στη δεύτερη περίπτωση η μητέρα είναι σε θέση να δώσει στο παιδί έστω ένα όνομα (του πατερα εννοω), ενω στην πρώτη υπάρχει κάποιος ανώνυμος δότης. Είναι πολύ δύσκολο να μην ξέρεις τις ρίζες σου, το παρελθόν σου, από που προέρχεσαι.

 

Συμφωνώ μαζί σου και προβληματίζομαι πάνω σε αυτό.

Ναι άλλοι που ξέρουν δεν θα ήθελαν να ξέρουν :!: Η αγάπη είναι πολύ ισχυρό πράγμα και νικάει τα πάντα.....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπραβο σου που ανοιξες μια τοσο ενδιαφερον συζητηση..

για μενα τα παιδια ειναι ευλογια,ειτε ετσι ειτε αλλιως..μονογονεικες οικογενειες υπαρχουν και επιβιωνουν δυσκολα μεν αλλα με περρισση αγαπη..απο προσωπικη εμπειρια το λεω αυτο..

αν το αποφασισεις σου ευχομαι τα καλυτερα και εννοειται πως θα ειμαστε εδω να τα λεμε,να βοηθαμε με καθε τροπο..να σαι καλα..εξαλλου τα ονειρα υπαρχουν για να πραγματοποιουνται...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τοποθετηθω απο την πλευρα του εκαστοτε παιδιου ειτε βιολογικου

ειτε μεσο υιοθεσιας.....ειναι πολυ σκληρο κ ανευθυνο απο τη μερια των μεγαλων (εμας)

να θελουμε ενα παιδι μονο κ μονο γιατι εκανε η γειτονισσα,η ξαδερφη,η φιλη κλπ........ειναι απανθρωπο να θελουμε

να γεμισουμε τα δικα μας εγωιστικα κενα,την βαρεμαρα μας κ τις δικες μας ανασφαλειες προς το μελλον χρησιμοποιοντας ενα ΠΑΙΔΙ....η λεξη κ μονο ειναι ιερη....παιρνοντας αγαπητη φιλη την αποφαση να κανεις ή να παρεις ενα παιδι κατσε κ αναρωτησου ολα τα παραπανω κ αν εχεις το κουραγιο κ τη δυναμη να το μεγαλωσεις κ να παλεψεις μονη σου.....τοτε ΝΑΙ κ ΜΠΡΑΒΟ σου που εχεις τα κοτσια να το κανεις!!! ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!

 

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

 

 

Το αν εχω κοτσια εγω εννοειται???

Δεν με ξερετε καθολου....

Εξηγηστε το καλυτερα σας παρακαλω γιατι οι παρεξηγησεις στον

γραπτο λογο ειναι πολυ ευκολες....ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

 

 

ποιοι εμείς?

ολοι?

κι εγω?

ολοι οι ανθρωποι ή μεμομονομενα? ο καθενας ξεχωρηστα που στο συνολο μας κανουν ολους....? αχ παλι δεν καταλαβα..... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

 

 

ποιοι εμείς?

ολοι?

κι εγω?

ολοι οι ανθρωποι ή μεμομονομενα? ο καθενας ξεχωρηστα που στο συνολο μας κανουν ολους....? αχ παλι δεν καταλαβα..... :oops:

 

 

 

 

 

 

ουτε εγω καταλαβα..

ποιος εχει κοτσια και ποιος δεν εχει?πως μπορει να ερχεται μια κυρια που δεν μας ξερει προσωπικα και να λεει για τι πραγμα εχουμε κοτσια και για ποια οχι..δεν καταλαβαινω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

 

 

Aria146 μαλλον αυτο ηθελες να βαλεις....οπου ειναι η απαντηση του μελους zetta προς τα εμενα......μην μπερδευτουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τοποθετηθω απο την πλευρα του εκαστοτε παιδιου ειτε βιολογικου

ειτε μεσο υιοθεσιας.....ειναι πολυ σκληρο κ ανευθυνο απο τη μερια των μεγαλων (εμας)

να θελουμε ενα παιδι μονο κ μονο γιατι εκανε η γειτονισσα,η ξαδερφη,η φιλη κλπ........ειναι απανθρωπο να θελουμε

να γεμισουμε τα δικα μας εγωιστικα κενα,την βαρεμαρα μας κ τις δικες μας ανασφαλειες προς το μελλον χρησιμοποιοντας ενα ΠΑΙΔΙ....η λεξη κ μονο ειναι ιερη....παιρνοντας αγαπητη φιλη την αποφαση να κανεις ή να παρεις ενα παιδι κατσε κ αναρωτησου ολα τα παραπανω κ αν εχεις το κουραγιο κ τη δυναμη να το μεγαλωσεις κ να παλεψεις μονη σου.....τοτε ΝΑΙ κ ΜΠΡΑΒΟ σου που εχεις τα κοτσια να το κανεις!!! ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!

 

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

 

 

Το αν εχω κοτσια εγω εννοειται???

Δεν με ξερετε καθολου....

Εξηγηστε το καλυτερα σας παρακαλω γιατι οι παρεξηγησεις στον

γραπτο λογο ειναι πολυ ευκολες....ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς χρειάζεται κότσια, κάτι που προφανώς η κύρια το έχει ενώ εσείς όχι

 

 

ποιοι εμείς?

ολοι?

κι εγω?

ολοι οι ανθρωποι ή μεμομονομενα? ο καθενας ξεχωρηστα που στο συνολο μας κανουν ολους....? αχ παλι δεν καταλαβα..... :oops:

 

 

 

 

 

 

ουτε εγω καταλαβα..

ποιος εχει κοτσια και ποιος δεν εχει?πως μπορει να ερχεται μια κυρια που δεν μας ξερει προσωπικα και να λεει για τι πραγμα εχουμε κοτσια και για ποια οχι..δεν καταλαβαινω...

 

 

Ιοκαστη κ εγω την ιδια απορια εχω.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε ΝΤΙΝΑΤ εναι ...της zeta το κειμενο ηθελα να βαλω αλλα εσυ ησουνα απο πανω και σε ειχα πιο ευκαιρη ( :lol::lol: χαχαχαχαχαχαχ)

 

τεσπα

μην εξαπτεστε μπορει να ηθελε κατι αλλο να πει απο αυτο που καταλαβαμε....ποτε δεν ξερεις....μην την περνουμε κι απ τ αμουτρα την γυναικα :lol::lol::lol::lol:

 

εγω παντως κατα κοινη αποδοχη εχω κοτσια ..... (αυτα στα ποδια , ο γιατρος ομως μου λεει να μην τα βγαλω ακομα ...θα δουμε ..... (εμα τι μονο εσεις θα μου χαλατε τα θεματα :lol::lol::lol::lol: παλι μπαχαλο θα τα κανω και θα με κραζετε χαχαχαχαχ :lol::lol::lol: ))

ΕΧΩ ΑΓΝΕς ΠΡΟΘΕΣΕΙς ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, όσον αφορά εμένα, ναι, δεν θα τα είχα τα κότσια, αν και έτσι όπως μας το πέταξε στα 'μούτρα΄ η zetta μου κακοφάνηκε. Αν και τις φίλες μου που το έχουν κάνει (και είναι 3) τις θαυμάζω και τις αγαπάω!

Link to comment
Share on other sites

:oops: Με τέτοια θέματα παθιάζομαι όταν τα διαβάζω, γιατι κάποιοι άνθρωποι έχουν την δύναμη και την θέληση να κάνουν ένα βήμα μπροστά και τους την «πέφτουν» και κάνουμε όλοι μαζί σαν κοινωνία δέκα βήματα πίσω. Για αυτό ίσως να ήμουνα λίγο παραπάνω «μάχιμη», και για να απαντήσω θέλει κότσια!!!

Δεν συμφωνείτε;;;

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν το διατυπωσες σωστα ζετα μου γιατι ησουν πολυ επιθετικη απεναντι στη ντινατ το εκανες προσωπικο,πως ξερεις εσυ αν εχει τα κοτσια η οχι ...δεν σε καταλαβαινω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

:oops: Με τέτοια θέματα παθιάζομαι όταν τα διαβάζω, γιατι κάποιοι άνθρωποι έχουν την δύναμη και την θέληση να κάνουν ένα βήμα μπροστά και τους την «πέφτουν» και κάνουμε όλοι μαζί σαν κοινωνία δέκα βήματα πίσω. Για αυτό ίσως να ήμουνα λίγο παραπάνω «μάχιμη», και για να απαντήσω θέλει κότσια!!!

Δεν συμφωνείτε;;;

 

(1) υπαρχουν δυο διαφορετικες περιπτωσεις

(1α) η ανυπαντρη μητερα λογο συνθηκων....δλδ μια εγγυμοσυνη που συνεβει μεσα σε μια σχεση και ο μπαμπας "εφυγε για ταξιδι στο εξωτερικο"

(1β) η ανυπαντρη μητερα απο επιλογη....

 

στην πρωτη περιπτωση η γυναικα αυτη δεν ειχε ουτε προγραμματισει ουτε υπολγησει τον βαθμο δυσκολιας...μπορει να εκανε ονειρα για οικογενεια ή ακομα απο πεποιθηση να ηταν κατα των εκτρωσεων και να ειχε ενημερωσει για αυτο τον συντροφο της ....αλλα τελικα να εμεινε μονη...αυτη η περιπτωση ειναι δυσκολη ...τα στατιστηκα στοιχεια λενε οτι στην ελλαδα αυτο το ποσοστό αποτελειτε απο γυναικες ανωτερης ή ανωτατης εκπαιδευσης με μετρια αισοδηματα εως χαμηλα ...αυτο της καθυστα σε μια ειδηκη περιπτωση που αντιμετωπίζουν συγουρα πολλες δυσκολιες αλλα το εχουν φυλοσοφησει το ζυτημα και προχωρανε....

η δευτερη περιπτωση ειναι ελαχιστες στην ελλαδα αλλα ειναι υπαρκτες ...ειναι μεγαλύτερες σε ηλικια με ανωτερα ή μεσα εισοδήματα και με μια α κοινωνηκη θεση...κι αυτες περανανε δυσκολα αλλα ειναι πιο συνηδητες.....και σιγουρα δεν εχουν να αντιμετωπήσουν τα κοινονικοοικονομικα ζητηματα που περανανε οι πρωτες.....

 

ειτε εισαι στην α ή στην β περιπτωση ΟΛΟΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ γιατι σε αυτην την κοινωνια ολοι εχουν αποψη.....

 

απλα ενα εχω να πω .....εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται....

 

οσο κι αν θυμωνεις , οσο κι αν ταυτιζεσαι ή τα παιρνεις ή πραγματικοτητα ειναι πολυ πικρη για εμας τις ανυπαντρες μητερες που μεγαλωνουν ενα παιδι μονες τους.....χωρις κανεναν και χωρις την οικονομικη βοηθεια απο κανεναν...(κρατος, γεννητορας εργοδοτης κλπ κλπ)

κι εγω αν ημουν απ την αλλη η βανα μπαρμπα ή η μιμη θα ειχα οχι ενα αλλα εκατο παιδια...αλλα δεν ειμαι (την τυχη μου μεσα...) κι επιδη μιλαω και μεγαλωνω το παιδι μου σε μια κοινωνια που δυστηχως εχει πλεον αλλιωθει κι εχει κυριαρχησει το χρημα, το να μεγαλωνεις ενα παιδι μονη δεν ειναι τοσο δυσκολο το να το μεγαλωνεις χωρις χρηματα ειναι......

 

εγω προσωπικα ολα τα αντεχω ...δεν αντεχω ομως να με λειπουνται ή να με εκθιαζουν γιατο οτι εφερα στην ζωη αυτο το πλασμα ....και τα δυο ειναι πλαστα .... ειναι συναισθηματα που δεν μπορουν να ανταποκρηθουν στην πραγματικοτητα της ζωης του παιδιου μου και της δικης μου...γιατι οταν ο οποιοσδηποτε το κανει αυτο (με εκθιαζει ή με λυπατε) αυτοματα με κατατασει σε μια ξεχωρηστη κοινωνικη θεση απο αυτην που μου ανηκει σημερα στην ευρωπη του 2008....

 

σας κουρασα

....(πάλι

 

:lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι βλέπω εδω?? Παραλίγο παρεξηγηση!! Κοριτσια μου ο γραπτός λογος εει αυτη τη δυσκολια!! Ευκολο να ακουστουν καποια πράγματα σκληρα, χωρις να ειναι τοσο στ αλήθεια!! Και αν κρίνω και απο την απάντηση της zettoulas, (που πραγματι θελει κότσια για να ..εξηγηθει μετα το δικαιο...πέσιμο) δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγηθει καμια!! Ουτως η άλλως νομιζω οτι ειμαστε ολες στον ιδιο παρανομαστη...

 

Εγραψα αυτο το μηνυμα και...πετάγομαι στην κουβεντα σας, γιατι το τελευταιο μηνυμα της aria146, με συγκλόνισε και ηθελα να το πω... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, για την αξιοπρέπεια και τη στάση ζωης σου... Δε γραφω αλλα, για να μην καταταγω στην κατηγορια που σ εκθειαζει, αλλα σ ευχαριστουμε πραγματικα....

Link to comment
Share on other sites

aria μου δεν θελω σε καμμια περιπτωση να σε εκθειασω το μονο που θελω για πολλοστη φορα ειναι να σου πω πως σαγαπαω και πως μου δινεις δυναμη...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Η στην α ή στην β, κοινός παρανομαστής είναι ότι παλεύετε (ο πληθυντικός δεν ευγενείας χίλια συγνώμη άλλα αυτήν την στιγμή σας χαρακτηρίζουν ως κοινωνική ομάδα) οι μεν «φτωχές» και οι μεν «πλούσιες» σε μια χώρα που σε τέτοια θέματα είναι..... δεν γράφω την λέξη που μου έρχεται στο μυαλό......

και νοιώθω οτι αξίζει να σας πούμε ένα μπράβο. Αν θέλετε (πληθυντικός ευγενείας προς το πρόσωπο σας), όχι μόνο επειδή σας θαυμάζω στην κυριολεξία για την δύναμή σας άλλα αν θέλετε και από λίγο συμφέρον γιατι ανοίγετε το δρόμο σε μένα και στην οικογένεια μου, να έχουμε την δυνατότητα να μας πουν κάποια στιγμή λίγο πιο ανθρώπους και πιο πολιτισμένους , και εγώ άπλα κάθομαι στο καναπέ μου..... :shock:

 

Με άλλα λόγια, εσείς κάνετε τα βήματα και ανοίγεται τον δρόμο πως τα μπροστά και εμείς ακολουθούμε με το λάβαρο του φιλελεύθερου και απελευθερωμένου!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου ΝΤΙΝΑΤ,

 

όλες οι απόψεις είναι σεβαστές ακόμη και με κάποια ένταση. Μόνο οι νεκροί δεν εκνευρίζονται!

Θέλω να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα κορίτσια. Με βοήθησαν να δω το θέμα από πολλές οπτικές γωνίες, να σκεφθώ πολλά πράγματα και να τσεκάρω τον εαυτό μου στο κατά πόσο είμαι έτοιμη για την μεγάλη περιπέτεια της μητρότητας.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

... να σκεφθώ πολλά πράγματα και να τσεκάρω τον εαυτό μου στο κατά πόσο είμαι έτοιμη για την μεγάλη περιπέτεια της μητρότητας.

 

Κάθε επιτυχία , δυναμή & πίστη στο ονειρό σου !! απο εμένα yls :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

... να σκεφθώ πολλά πράγματα και να τσεκάρω τον εαυτό μου στο κατά πόσο είμαι έτοιμη για την μεγάλη περιπέτεια της μητρότητας.

 

Κάθε επιτυχία , δυναμή & πίστη στο ονειρό σου !! απο εμένα yls :D

 

 

 

KI ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου ΝΤΙΝΑΤ,

 

όλες οι απόψεις είναι σεβαστές ακόμη και με κάποια ένταση. Μόνο οι νεκροί δεν εκνευρίζονται!

Θέλω να εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα κορίτσια. Με βοήθησαν να δω το θέμα από πολλές οπτικές γωνίες, να σκεφθώ πολλά πράγματα και να τσεκάρω τον εαυτό μου στο κατά πόσο είμαι έτοιμη για την μεγάλη περιπέτεια της μητρότητας.

 

Θα γίνω αδιάκριτη αν σας ρωτήσω τι σκέπτεστε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα zetta μου.

 

Όχι, δεν γίνεσαι αδιάκριτη. Αυτό που σκέφτομαι έντονα είναι ότι είμαι απόλυτα έτοιμη από κάθε άποψη να γίνω μητέρα. Θα ήθελα το παιδί μου να έχει έναν πατέρα ώστε να μην αντιμετωπίσει ρατσισμό. Αλλά,πρώτον, στα 37 μου δεν μπορώ να περιμένω και, δεύτερον, πόσο σωστό είναι να παντρευτώ έναν άντρα που σιχαίνομαι (τέτοιοι υπάρχουν μπόλικοι) για να με γκαστρώσει και ύστερα να τον σχολάσω? Δίνεις δικαιώματα πάνω στο παιδί σε άτομο/α που δεν θες. Το έχουν κάνει κάποιες κοπέλες που ξέρω και δεν τους βγήκε σε καλό. Σκέτη πίκρα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. Οι σχέσεις των ενηλίκων είναι πολύ δύσκολες και μονίμως τα θύματα είναι τα παιδιά. Αλλά πάλι ίσως με δύναμη ψυχής και βοήθεια παιδοψυχολόγου να ξεπεραστούν οι σκόπελοι.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...