Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Παρακαλώ !!! Τώρα που είναι καλοκαίρι ευννοούνται το στέγνωμα αλλά και η 'κουφόβραση" μέσα στην πάνα που τρέφει τα παθογόνα !!!

Πάνες ανοιχτές - μαμάδες χαλαρές !!!!

 

Εγώ αν φοβάμαι ότι κάτι πάει να ξεκινήσει, τον πασαλείβω με Helixderm και έχω με ένα σμπάρο 2-3 καλά: Μαλακώνει το δερματάκι, σκοτώνει μικρόβια, επουλώνει αν υπάρχει ήδη ερεθισμός. Καλά ούτε ποσοστά να μου δίνανε.. αλλά πραγματικά με έχει σώσει.

Η πρόληψη είναι η καλύτερη μέθοδος... το μελάνι επίσης είναι άριστο για προληπτικό πασάλειμμα.

 

Αυτό που ήθελα να συμπληρώσω στο προηγούμενο πόστ είναι για τα του χειμώνα:

Το χειμώνα, δεν το συζητάμε, πιστολάκι μαλλιών στη χλιαρή σκάλα μετα από κάθε πλύσιμο!

Ανεβάζουμε τη θερμοκρασία στο δωμάτιο και αφήνουμε ποπούλι στον αέρα.

Όλα τα άλλα τα ίδια πάνω κάτω, μόνο ίσως καλύτερα κομπρεσούλες με τον ορό.

 

A! Νερό. Μόνο νερό στο πλυσιμο σε κάθε αλλαγή. Δεν χρειάζονται κι άλλα χημικά.

Πολλές επίσης ορκίζονται στην πάνινη πάνα πολλών χρήσεων...

Εδώ που τα λέμε, μόνο εμείς μάλλον ωφελούμαστε από τις πάνες μιας χρήσεως.

Το περιβάλλον επιβαρύνεται ανεπανόρθωτα αλλά και τα παιδιά μας από τα χημικά και τα πλαστικά που έρχονται σε επαφή με το δέρμα τους.

Τα υλικά που τις αποτελούν είναι τρομακτικά αν κάτσεις κ τα σκεφτεις σοβαρα συν το ότι από το δέρμα περνάνε όλα στον οργανισμό...

 

Deppy77 περαστικά σας και πολλά φιλάκια.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ να ξαναρωτήσω...αν δεν κάνω λάθος η helixderm είναι φαρμακευτικό προιον..επίσης να ρωτήσω.ενδύκνειτε για τέτοιες ηλικίες ?

επίσης το μελάνι δεν είναι για πρόληψη είναι για θεραπεία...

για το στέγνωμα για πιστολάκι ήστε σίγουρες ότι είναι οκ...? δεν είναι και τόσο αθώο..ψάξτε το λίγο..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia μου δεν γράφουμε ό,τι μας κατέβει. Προσωπικά διαταύρωσα κάθε πληροφορία με ιατρικά συγγράμματα και τις απόψεις παιδιάτρων, δερματολόγων κτλ.

Και φυσικά είδα τα άριστα αποτελέσματα που είχαν στο μπεμπουλίνι μου.

 

Φαρμακευτική μεν η HELIXDERM αλλά: Τυποποιημένο ελειώδες εκχύλισμα της Alkana Tinctoria. Έκδοχα: White Beeswax, Gum Mastic, Olive oil.

 

Η alkanna tinctoria εγγενές φυτό της νότιας Ευρώπης, ανήκει στην οικογένεια των βοραγινοειδών (boraginaceae). Ένα από τα κύρια συστατικά της ρίζας της είναι η αλκανίνη μια χρωστική ευδιάλυτη στα έλαια και το αλκοόλ που δίνει ένα έντονο πορφυρό χρώμα. Και ενώ δεν υπάρχει συχνή αναφορά γι'αυτήν στα βιβλία περί βοτάνων, αναφέρεται πολύ συχνά στα βιβλία παρασκευής καλλυντικών γι'αυτήν ακριβώς την ιδιότητά της. Επιπλέον, θεωρείται πως έχει αντισηπτικές ιδιότητες και συντελεί στην επούλωση των πληγών.

 

Ανεπιθύμητες ενέργειες: Δεν υπάρχουν.

 

Το μελάνι ΦΥΣΙΚΑ και είναι ΚΑΙ προληπτικό διότι ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την ανάπτυξη και εξάπλωση οργανισμών που διαπρέπουν σε υγρά, θερμά και στεγανά τοπία, βλέπε μύκητες, βλέπε πάνα.

 

Και το ξαναγράφω διότι είναι πολύ καλή κρέμα:

1 κσ Λανολίνη με 4-5 σταγόνες μελάνι, για αδριαβροχοποίηση και μυκητοκτόνο δράση.

 

Τέλος το πιστολάκι όπως όλα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις σωστά.

Τι σημαίνει αυτό. Σε χαμηλή σκάλα, στεγνώνουμε την περιοχή, με προσοχή. Κακή ή παρατεταμένη χρήση προκαλεί ξηρότητα και εγκαύματα. Αλλά πρέπει να έχεις δίπλωμα βλακείας για να καταφέρεις να κάψεις το μωρό σου με το πιστολάκι...

 

Επίσης φυσικά θα το αποφύγουμε και αυτό όσο μπορούμε διότι δεν είναι απόλυτα φυσική μέθοδος. Αλλά για τους χειμερινούς μήνες που εκτός των άλλων και η ταχύτητα παίζει μεγάλο ρόλο, και δεν θέλεις να ταλαιπωρείς το μωρό, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο.

 

Αυτά Dalia μου, έυχομαι να σε κάλυψα.

Φιλιά.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες απόλυτα για την helixderm που ομολογώ ότι ποτέ δεν είχα ξανακούσει να την χρησιμοποιούν σε σύγκαμα παρόλλο που την έχω δοκιμάσει εγώ προσωπικά αλλά για άλλο λόγο...

 

Για το πιστολάκι λέω για την ακτινοβολία και όχι να μην κάψεις το μωρό..;) και επίσης για εμένα μιλάω θεωρώ υπερβολή να στεγνώνω το μωρό με το πιστολάκι κάλο σκούπισμα με απαλές κινήσεις με βαμβακερή πετσέτα και καλώς αερισμός της περιοχής άσχετα με τον καιρό το θεωρώ μια χαρά..

 

Φυσικά στο οτιδήποτε πολύ είμαι κατά, εσείς ίσως μιλούσατε για πιο ακραίες καταστάσεις συγκάματος εγώ όσες φορές συγκάηκε χρησιμοποίησα κορτιζονούχα όπως είπα εναλλάξ με ιωσίνηή ιόδιο και το μωρό μέχρι το βράδυ ήταν μια χαρά...

Προληπτικά ποτέ σχεδόν δεν του έβαλα τίποτα..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει συγκαματα με τον Β που περασαν 20 μερες μεχρι να συνελθει τελειως!

πως να γινει καλα με 10 χε..... τη μερα?????? δεν τον προλαβαινα!!!!!!

μελανι για απειρες μερες, ναναι καλα αυτο το μπουκαλακι

αυτη την ελιξντερμ μαλλον πρεπει να τη προμηθευτω και αυτη! αντε να δουμε

παλι με μελανι ειμαστε!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DALIA έχεις δίκιο, εγώ έχω κεραμικά 1.9 mG ακτινοβολία πάνω κάτω, χαμηλή.

 

Αλλά κοίτα εδώ τι γίνεται με τις συσκευες:

 

Sample of Magnetic Fields for Common Appliances*

(in milligauss units)

--------------------------------------------------------------

Appliance Distance from appliance

10 cm / 30 cm / 50 cm

 

Hair Dryer 185 10 4.6 (για τα κλασσικά λέει)

Dishwasher 24 4.8 1.8

Iron 20 3 nil

Vacuum Cleaner 45 9 2.6

Photocopier 27 6 2.1

Colour TV 20 6.2 2.2

Computer monitor 4.9 2.1 0.6

Microwave Oven 120 24 12

Bedside clock radio 140 4.6 1.4

Juicer 700 2.3 0.9

Electric range 11.5 2.2 0.7

Washing machine 12.3 8.2 5.4

Sewing machine 23 3.5 1.2

Juicing machine 220 12.8 6.6

_______________________________

*Fields vary widely according to manufacturer and depends upon how the appliance is wired. Some appliances give off EMFs even when switched off at its internal switch but still plugged into the energized power point. Such appliances need to be switched off at the wall, or unplugged, to remove the fields.

 

Προς τα πού θα τρέξεις αγκαλιά με το μωρό? Και σε τι απόσταση από τον τοίχο σου είναι οι συσκευές του ΔΙΠΛΑΝΟΥ σου?

 

Το ασύρματο δίκτυο του διπλανού του από κάτω του από πάνω κτλ κτλ κτλ

Το κινητό το αφήνεις σε άλλη γειτονιά όταν μπεις στο σπίτι? Γιατί ο άλλος ΔΕΝ το αφήνει.

 

H American Nuclear Society βάζει στις πρώτες θέσεις τις πορσελάνινες γέφυρες στα δόντια όσο κι αν φαίνεται ΑΣΤΕΙΟ, μετά έρχονται έλεγχος αποσκευών, ανοικτή τηλεόραση, οθόνη υπολογιστή, ανιχνευτής καπνού (!!!), τη λάμπα γκαζιού και τον βηματοδότη με μπαταρία πλουτωνίου... Κι εδώ μιλάμε όχι για Ηλεκτρομαγνητική αλλά για Πυρηνική... Καλό???

 

Αν κάτσεις και τα σκεφτείς όλα αυτά φρικάρεις.

 

ΚΕΡΑΜΙΚΑ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙΑ λοιπόν για το σύγκαμμα...

 

Βρε ΓΑΤΟΥΛΑ περαστικά... Άσε έχουμε τραβήξει κι εμείς ουκ ολίγα και είμαστε κ μικροί σχετικά...

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

πιασταυγοκαικουρευτο δε λες τπτ!

εχει δίκιο όμως γιατί τα πιστολάκια έχουν πιο μεγάλη ακτινοβολία από το φούρνο μικροκυμάτων πχ

 

κεραμικά είναι τα καινούργια πλέον σχεδόν όλα...

 

ρε φερταυγό σου λέωωω

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Eγώ πάντως στο κοριτσάκι μου που είχε σχεδόν πληγή,έβγαζε αιματάκι στις πτυχώσεις του δέρματος, βρήκα γιατρειά μόνο με μελάνι από το φαρμακείο.Εσένα σε προβληματίζει το μελάνι στους όρχεις???Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερο το μελάνι παρά τα χημικά συστατικά των αλοιφών.

Επίσης πολύ καλή είναι η ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ.Χρησιμοποιείται πολύ και σε συγκάματα αλλά και σε καψίματα γενικώς.Επουλώνει και δεν μένει σημάδι από το κάψιμο.

Συστατικά...φυσικό κερί μέλισσας(περίπου ενα γεμάτο κουταλάκι του γλυκού) +150ml βιολογικό ελαιόλαδο.Τα σιγοβράζετε μαζί σ΄ένα κατσαρολάκι ώσπου να λιώσει το κερί μέσα στο λάδι.Αφήνετε λίγο να κρυώσει+ρίχνετε το υγρό σε γυάλινο βαζάκι.Οταν κρυώσει,αποκτά πιο στέρεη μορφή.Διατηρείται σε θερμοκρασία δωματίου ή στο ψυγείο.Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε ερεθισμένη θηλή και σώθηκα.Ελπίζω να μην καώ απ΄το φούρνο και την ξαναχρειαστώ!!!(παλιά το πάθαινα συχνά) Τη συνταγή βρήκα στο βιβλίο της παιδιάτρου+συμβούλου μητρ.θηλασμού Ά.Πατσούρου.

Όσο για το σκέτο ελαιόλαδο που διάβασα οτι χρησιμοποιείτε μερικοί η γιαγιά μου έλεγε ότι παλιά πρώτα το καίγανε στο μπρίκι για λίγο και αφού κρύωνε το φύλαγαν σε μπουκαλάκι και το βάζαν στα συγκαμένα μωράκια...Και η γιαγιά είχε κάνει 8 ζωή να χουν.

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΤΟΙΜΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, σας παρακαλώ πολύ θέλω τη βοήθειά σας.

Το μωρό επειδή έχει πολλές κενώσεις και μπήκε και στη λάμπα μια μέρα στο μαιευτήριο μου το έδωσαν με σύγκαμα-έγκαυμα!!! στον ποπό του.

Εδώ και 2 εβδομάδες τον έχω γυμνούλι μπρούμυτα, να του βάζω μελάνι συνέχεια, το βράδυ τον κλείνω με πάνα της κόρης μου Νο 4 για να παίρνει αέρα, το πρωί πάλι τα ίδια.

Επίσης του βάζω και Fucidin εντολή της παιδιάτρου.

Το θέμα είναι πως δεν βλέπω καλυτέρευση. Τον πήγαμε πάλι στην παιδίατρο και μου είπε πως δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω. Υπομονή.

Πόση υπομονή???????? πιά??????

Σας παρακαλω υπάρχει κάτι άλλο? καμιά κρέμα δραστική να του βάλω να του περάσει?

Αφήστε που αντί να καλυτερεύσει έχει ανοίξει και άλλη μικρή πληγούλα αριστερά.!!!!!

Θέλω να κάνω κάτι πέραν τις οδηγίες της παιδιάτρου.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας :(((((

Link to comment
Share on other sites

ψηφίζω (και πάλι) τον εξής συνδυασμό:

sudocream 1-2 φορές την ημέρα, όχι παραπάνω, αφού πρώτα βάλεις μελάνι (έβαζα με μια μπατονέτα μελάνι κι από πάνω sudocream). αν είναι πολύ χάλια η κατάσταση, αντί για sudocream , fucidine. και όλες τις άλλες φορές, λαδάκι (βαλσαμέλαιο=σπαθόλαδο -από κατάστημα με βιολογικά). πλύσιμο με νερό, ,όχι μωρομάντηλα και καλό στέγνωμα. και δοκίμασε να αλλάξεις και μάρκα στις πάνες, πάρε και Molten πάλι απο βιολογικά, δεν έχουν υποστεί χλωρίωση (που μπορεί να το πειράζει το ζουζούνι σου).... πολύ καλό στέγνωμα επίσης ... ε δεν έμεινε και τίποτα άλλο!! α και η helixderm πάλι με μπατονέτα (Αφήνουν χρώμα παντού)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας παρακαλώ πολύ θέλω τη βοήθειά σας.

Το μωρό επειδή έχει πολλές κενώσεις και μπήκε και στη λάμπα μια μέρα στο μαιευτήριο μου το έδωσαν με σύγκαμα-έγκαυμα!!! στον ποπό του.

Εδώ και 2 εβδομάδες τον έχω γυμνούλι μπρούμυτα, να του βάζω μελάνι συνέχεια, το βράδυ τον κλείνω με πάνα της κόρης μου Νο 4 για να παίρνει αέρα, το πρωί πάλι τα ίδια.

Επίσης του βάζω και Fucidin εντολή της παιδιάτρου.

Το θέμα είναι πως δεν βλέπω καλυτέρευση. Τον πήγαμε πάλι στην παιδίατρο και μου είπε πως δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω. Υπομονή.

Πόση υπομονή???????? πιά??????

Σας παρακαλω υπάρχει κάτι άλλο? καμιά κρέμα δραστική να του βάλω να του περάσει?

Αφήστε που αντί να καλυτερεύσει έχει ανοίξει και άλλη μικρή πληγούλα αριστερά.!!!!!

Θέλω να κάνω κάτι πέραν τις οδηγίες της παιδιάτρου.

Σας παρακαλώ τα φώτα σας :(((((

 

ΜΙΑΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΥΓΚΑΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΤΗΝ PEBANTHOL! ΕΙΔΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΣ..ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ..ΑΛΛΗ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΔΕ ΝΕΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΥΓΚΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΠΑΝΤΑ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΦΥΤΙΚΗ..ΜΩΡΟΜΑΝΤΙΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑ ΠΑΜΠΕΡΣ ΤΑ SENSITIVE AΛΛΑ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΕΝΩ...

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΡΚΑ ΠΑΝΑΣ..ΠΟΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΥΓΚΑΙΩΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΝΕΣ Π.Χ. PAMPERS..

KAΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ...ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΤΙ ΜΙΚΡΑΚΙ..

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου,

Sudocrem σε νορμάλ ποσότητα είναι πολύ καλή και ενδικνείεται και στις κατακλήσεις.

Και πάντα πλύσιμο με νεράκι και καλό στέγνωμα χωρίς πίεση (ταμποναριστά)

ΠΟΤΕ μωρομάντηλά.

Ευχομαι περαστικά.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα 3 φορες μελανι 2 fucidin καθολου και καμια αλλη κρεμα ουτε η soudocrem μας εκανε καλο

τοπαλεψαμε πανω απο 20 μερες με μελανι για να συνελθει

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω κι εγω τι κάνουμε, υποθέτω ότι κατι κάνουμε σωστά, μιας και ο μικρός μου δεν έχει συγκαεί ούτε μια φορά μεχρι σημερα. κατ' αρχήν τον πλένω κάθε φορά με νερό και σαπούνι (βρεφικό εννοείται). μετά τον σκουπίζω με την πετσέτα (που αλλάζω 2-3 φορές τη μέρα) και μετά χρησιμοποιώ ταμπονάκια (απ' αυτά που χρησιμοποιούμε για να αφαιρούμε το makeup) για να σιγουρευτώ ότι έχει στεγνώσει καλά. είναι πολύ σημαντικό να μην παραμένει υγρασία μέσα στις διπλίτσες τους. από κρέμα του βάζω penaten, στην αρχή του έβαζα της frezyderm, αλλά μου ψιλοκοκκίνησε και τη σταμάτησα. όταν κάποια στιγμή κοκκινήσει, για να προλάβω τα χειρότερα, κάνω το εξής: κόβω την πάνα με ένα ψαλιδι, έτσι ώστε να μένει ακάλυπτο το ποπουδάκι του (της κάνω και ένα γαζί με τη ραπτομηχανή, για να μη βγαίνει το υλικό που υπάρχει εσωτερικά) και τον αφήνω έτσι, οπότε και ο ποπος μας αερίζεται και δε γεμίζουμε τσισάκια. βεβαια είναι ένα θεμα να κοβεις και να ράβεις πανες, αλλά εμάς μας έχει σώσει από τα χειρότερα, οπότε χαλάλι ο κόπος.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η παιδίατρος σήμερα μου άλλαξε τις κρέμες. Είπε να σταματήσω το μελάνι και τη φουσιντίν και μου είπε να βάλω Αλταγόρ και Βερντάλ γιατί θέλει να αποκλείσει την πιθανότητα μικροβίων. Της είπα για τη Χελιξδέρμ και μου είπε ναι αφού δούμε πως δεν θα πάει καλά και με αυτόν τον τρόπο γιατί δεν θέλει επούλωση πάνω από μικρόβια.

Εγώ τον πλένω κάθε μέρα, συνέχεια, είναι γυμνός μπρούμυτα όλη μέρα!!! Δεν τίθεται θέμα καθαριότητας περιοχής. Απλά δεν έχει κλείσει η πληγή. Την ημέρα κάνει κρούστα και το βράδυ η κρούστα φεύγει γιατί αναγκάζομαι να του βάλω πάνα. Βέβαια του βάζω πάνα της κόρης μου Νο4 μέγεθος για να αερίζεται καλύτερα η περιοχή. Δεν βολεύεται να κοιμάται μπρούμυτα όλη την ώρα. Προσπάθησα χθες να τον έχω μπρούμυτα και ήταν ξύπνιος συνέχεια μέχρι τις 4 το πρωί. Επίσης σπρώχνει με τα γόνατά του και φοβάμαι μην πληγιάσει και αυτά.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμεις πρωτη φορα εμφανισαμε ερεθισμο στην περιοχη γυρω απο το αιδιο της μικρης μετα απο τρεις εβδομαδες διαρροιας (μαλλον λογω οδοντοφυιας) και νομιζοντας οτι προκειται μονο για συγκαμα απλα αλλαζαμε καθε διωρο την πανα, πλεναμε και σκουπιζαμε σχολαστικα την περιοχη, βαζαμε sudocream και τελος, ομως ο ερεθισμος αυτος γρηγορα εξελιχθηκε σε μικρες κοκκινιλες και αρχισα να βαζω φαρμακευτικο μελανι και sudocream απο πανω αλλα τιποτε δεν εγινε..εχουν περασει 5 μερες και ακομη η κατασταση δεν βελτιωνεται, τελικα η γιατρος μου πε να βαλω dactodor (ξερω οτι εχει κορτιζονη και δεν θελω αλλα δεν βλεπω αλλη επιλογη) και τη νυχτα πουδρα dactarin και οπωσδηποτε μια φορα στον νυχτερινο υπνο αλλαγη της πανας και την ημερα οσο μπορω να την εχω χωρις πανα για να αεριζεται..εν ολιγοις ειναι μυκητιαση..οψομεν..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια

εμείς έχουμε τρελαθεί 3 μέρες τώρα

Πονάει πολύ ο καημένος

Προσπαθώ με κάτι κρέμες...αλλά δεν το βλέπω να συνέρχεται...είναι τόσο πολύ που φοβάμαι μην βγάλει αίμα

Τον αφήνω και κάποιες ώρες χωρίς pampers...αλλά προς το παρόν δεν βλέπω βελτίωση

 

Το θέμα είναι πως τις τελευταίες 20 μέρες του πήρα τα νέα φτηνά πορτοκαλί pampers κ του έβαζα μόνο στον ύπνο τα κλασικά που του έπαιρνα (για 12ωρο-pampers baby dry)

Αυτά τα πορτοκαλί που βγήκαν τώρα, τα έχει πάρει καμία?

Δεν ξέρω αν φταίνε αυτά ή αν είναι συμπτωματικό---πάντως δεν αντέχω να κλαίει σε κάθε αλλαγή πάνας...

aaK3p3.png FCDMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια

εμείς έχουμε τρελαθεί 3 μέρες τώρα

Πονάει πολύ ο καημένος

Προσπαθώ με κάτι κρέμες...αλλά δεν το βλέπω να συνέρχεται...είναι τόσο πολύ που φοβάμαι μην βγάλει αίμα

Τον αφήνω και κάποιες ώρες χωρίς pampers...αλλά προς το παρόν δεν βλέπω βελτίωση

 

Το θέμα είναι πως τις τελευταίες 20 μέρες του πήρα τα νέα φτηνά πορτοκαλί pampers κ του έβαζα μόνο στον ύπνο τα κλασικά που του έπαιρνα (για 12ωρο-pampers baby dry)

Αυτά τα πορτοκαλί που βγήκαν τώρα, τα έχει πάρει καμία?

Δεν ξέρω αν φταίνε αυτά ή αν είναι συμπτωματικό---πάντως δεν αντέχω να κλαίει σε κάθε αλλαγή πάνας...

 

Κι εγώ όταν χρησιμοποιήσα τα πορτοκαλί στις 2 πρώτες ημέρες έκανε κοκκινίλες ο πωπος και κάτι σαν μικρές φουσκαλίτσες κάτι που δεν μου έχει ξανακάνει με τα active fit που χρησιμοποιούσαμε... Αρκετες ημέρες ηταν ερεθισμένος... πέρασε με καλό πλύσιμο και penaten.

Επίσης το ιδιο έπαθε και φίλη μου απο τα πορτοκαλί...

Μάλλον φταίει το pampers....

Μίλα με παιδίατρο ΄και ισως σου δώσει κάτι πιο δραστικό για να περάσει.. είναι κρίμα να υποφέρει ο καημενούλης!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια

εμείς έχουμε τρελαθεί 3 μέρες τώρα

Πονάει πολύ ο καημένος

Προσπαθώ με κάτι κρέμες...αλλά δεν το βλέπω να συνέρχεται...είναι τόσο πολύ που φοβάμαι μην βγάλει αίμα

Τον αφήνω και κάποιες ώρες χωρίς pampers...αλλά προς το παρόν δεν βλέπω βελτίωση

 

Το θέμα είναι πως τις τελευταίες 20 μέρες του πήρα τα νέα φτηνά πορτοκαλί pampers κ του έβαζα μόνο στον ύπνο τα κλασικά που του έπαιρνα (για 12ωρο-pampers baby dry)

Αυτά τα πορτοκαλί που βγήκαν τώρα, τα έχει πάρει καμία?

Δεν ξέρω αν φταίνε αυτά ή αν είναι συμπτωματικό---πάντως δεν αντέχω να κλαίει σε κάθε αλλαγή πάνας..

 

 

'ηθελα να αναφερθώ σ αυτό το θέμα

ο μικρός μου είναι 1,5χρονών κ ποτέ μα ποτέ δεν είχε παρουσιάσει σύγκαμα, ούτε καν κοκκινίλα. συνήθωε χρησιμοποιώ pampers αλλά είχα δοκιμάσει κ libero κ απ τα lidl. όλα καλά. πριν μια βδομάδα πήρα τα νέα πορτοκαλί Pampers (που τα διαφημίζουν για οικονομικά) κ πριν φτάσει το πακέτο στη μέση, έκανε ένα σύγκαμα το μωρό, τρελό! κ στον πωπό του κ στα "σακουλάκια" τπυ είναι κατακόκκινο κ πάρα πολύ ερεθισμένο με σπυράκια παντόυ κ δεν μπορώ καν να τα ακουμπήσω να του βάλω κρέμα γιατί κλαίει πολύ απ τον πόνο. δεν μπορεί να είναι σύμπτωση λοιπον. κ παρατήρησα επίσης οτι αυτές οι πάνες δεν αποροφούν πολύ κ σε πολύ λίγη ώρα ακόμα κ το κορμάκι του ήταν λίγο υγρό.

γα μένα είναι απαράδεκτη η ποιότητα τους κ το σκυλομετάνιωσα που τις πήρα για δοκιμή.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διάβασα αρκετές απόψεις και αρκετές πάρα πολύ καλές.

Θα ήθελα να πω μόνο 2 πράγματα.

1)Να αποφεύγετε να χρησιμοποιείτε κρέμες κορτιζόνης χωρίς να το έχει προτείνει ο παιδίατρος σας.Και όταν το προτείνουν δεν την δίνουν για πάνω από 2-3 μέρες.

2)καλλυντικές κρέμες τύπου sudocream στα φαρμακεία υπάρχουν αρκετές.

μια λεπτομέρεια μόνο.υπάρχουν κάποιες που πέρα από τον ψευδάργυρο περιέχουν και υαλουρονικό οξύ που βοηθά στην ανάπλαση της επιδερμίδας.την επόμενη φορά που θα χρειαστείτε μια τέτοιου είδους κρέμα ζητήστε από τον φαρμακοπειό μια με υαλουρονικό οξύ.Ο καλύτερος τρόπος χρήσης είναι να βάζουμε την κρέμα 1-2 φορές προληπτικά την ημέρα σε κάποιες από τις αλλαγές και αν εμφανιστεί κάποιος ερεθισμός τότε σε κάθε αλλαγή μέχρι να φύγει.

και κάτι για τον ψευδάργυρο που διάβασα να αποφεύγετε.Ο ψευδάργυρος δημιουργεί ένα φιλμ προστασίας στην περιοχή που απλώνει και εμποδίζει εξωτερικούς παράγοντες να πάνε στην περιοχή(μικρόβια) χωρίς να εμποδίζει παράλληλα την δερματική αναπνοή.Οπότε δεν πρέπει να σας φοβίζει.βέβαια όπως όλα δεν θέλουν καταχρίσεις

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...