Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

sevoula μου,

 

όταν λες "χαρτί απαλό" εννοείς χαρτί κουζίνας ή υγείας ???? Θα εφαρμόσω τις συμβουλές σου σχετικά με την αλλαγή πάνας γιατί, ειλικρινά, έχω βαρεθεί να πληρώνουμε τζάμπα μωρομάντηλα και sudocream....Κάπου διάβασα κι ένα Post με συμβουλές για τα "δικά μας" σπιτικά μωρομάτηλα -χαρτί μουλιασμένο με νεράκι ή χαμομήλι- και μου φάνηκε πολύ καλό ως ιδέα..

και το χαρτί υγείας καλό είναι. δεν το είχα σκεφτεί. εγώ χρησιμοποιώ αυτό που έχουμε συνήθως στο αυτοκίνητο. άσπρο. softex παίρνω, φαντάζομαι υπάρχουν κι άλλα.

δεν το μουλιάζω καθόλου. έχω μάθει-συνήθεια είναι και αυτό- και της βγάζω την πάνα χωρίς χαρτί, χωρίς να λερώσω το σελτέ, ακόμα και με κακάκια. θέλει τρόπο. αν πάλι δεν τα καταφέρνεις, χρησιμοποίησε βαμβάκι μουλιασμένο σε νερό. το προτιμώ.

στην αλλαξιέρα έχω δύο πλαστικά ποτηράκια, ένα με ελαιόλαδο, ένα με νισεστέ (κλειστό καπάκι το δεύτερο, λόγω μη συχνής χρήσης).

τις πρώτες φορές ομολογώ ότι λέρωσα γύρω γύρω. μετά γίνεσαι σαϊνι!

 

παλιά, η γιαγιά μου με βουτούσε ως μωρό σε λεκάνη με χαμομήλι βρασμένο για να είναι πιο λαμπερή και υγιής η επιδερμίδα μου!

 

τί να πω, το έμαθα κι αυτό όταν γέννησα. τότε μου το είπε η μάνα μου!:shock::roll::-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

στο σούπερ μάρκετ. εκεί που έχει αλεύρι, κορν φλάουρ, έχει και νισεστέ.

με το νισεστέ ανοίγουμε φύλλο. είναι σαν αλεύρι. πρώτα βάζετε λάδι με την παλάμη, να πάει παντού, σε πτυχώσεις και μετά με χούφτα παιρνετε νισεστέ και το περνάτε όλο, ιδίως στις πτυχώσεις. έτσι προστατεύεται η ευαίσθητη περιοχή.

σχηματίζεται δηλαδή κάτι σαν κρούστα.

και να βάλει το χεράκι του το μωρό εκεί και να το βάλει στο στόμα ή στο πρόσωπο-μάτια, λάδι και νισεστές είναι όχι χημικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια.αναμενω το πρωτο μου παιδακι κ ειμαι τελειως απειρη. παρ ολα αυτα θα ηθελα να ακολουθησω οσο πιο φυσικες οδους γινεται. συμφωνα με αυτα που διαβασα, δεν ειναι απαραιτητη δλδ η κρεμα με καθε αλλαγη πανας?θα μπορουσα να την αντικαταστησω με το ελαιολαδο? και για συγκαματα νισεστε? οσον αφορα τα μωρομαντηλα μηπως γνωριζετε αν υπαρχουν φυτικα? οταν θα βρισκομαστε εκτος σπιτιου ισως να μην ειναι δυνατο να τον πλενω στην αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.αναμενω το πρωτο μου παιδακι κ ειμαι τελειως απειρη. παρ ολα αυτα θα ηθελα να ακολουθησω οσο πιο φυσικες οδους γινεται. συμφωνα με αυτα που διαβασα, δεν ειναι απαραιτητη δλδ η κρεμα με καθε αλλαγη πανας?θα μπορουσα να την αντικαταστησω με το ελαιολαδο? και για συγκαματα νισεστε? οσον αφορα τα μωρομαντηλα μηπως γνωριζετε αν υπαρχουν φυτικα? οταν θα βρισκομαστε εκτος σπιτιου ισως να μην ειναι δυνατο να τον πλενω στην αλλαγη.

στην αλλαγή της πάνας ελαιόλαδο γενικά και όταν υπάρχει ερεθισμός, σύγκαμα τότε λάδι με νισεστέ μαζί.

όταν είμαστε έξω, αν δεν έχει κακά, δεν χρησιμοποιώ μωρομάντηλο. απλά την σκουπίζω με χαρτάκι από την υγρασία.

αλλιώς αναγκαστικά μωρομάντηλο. μπράββο σου πάντως που προνοείς.

με το καλό το μπεμπουδάκι σου, γερό και όμορφο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 1 μηνα η μικρη μου ειχε συγκαει γιατι τα κακα της ηταν οξινα για δυο μερες,η παιδιατρος μου ειπε εναλλαξ μια πεπανθολ αλοιφη και μια ντακταριν,και να μην της βαζω sudokrem μεχρι να γινει καλα.

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.αναμενω το πρωτο μου παιδακι κ ειμαι τελειως απειρη. παρ ολα αυτα θα ηθελα να ακολουθησω οσο πιο φυσικες οδους γινεται. συμφωνα με αυτα που διαβασα, δεν ειναι απαραιτητη δλδ η κρεμα με καθε αλλαγη πανας?θα μπορουσα να την αντικαταστησω με το ελαιολαδο? και για συγκαματα νισεστε? οσον αφορα τα μωρομαντηλα μηπως γνωριζετε αν υπαρχουν φυτικα? οταν θα βρισκομαστε εκτος σπιτιου ισως να μην ειναι δυνατο να τον πλενω στην αλλαγη.

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σου! απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω οτι απο τον πρωτο μηνα χρησιμοποιω φανατικα ΑΜΥΓΔΑΛΕΛΑΙΟ !!! το χε προτεινει μια μαμα στο φορουμ και το δοκιμασα! ενα μπουκαλι (1 λιτρο) το παιρνεις με 10 ευρω περιπου απο το φαρμακειο και κραταει 4-5 μηνες!!

δυστηχως δεν το ηξερα απο την αρχη.. στο μαιευτηριο μου προτειναν γνωστη κρεμα σε γκρι συσκευασια..την ειδε ο παιδιατροσ και μου λεει ''μα καλα τι σας την δινουνε??εχει φθοριο! (ή καποια αλλη ουσια που δεν θυμαμαι) να παρεισ την ''ταδε'' '' .Η ''ταδε'' φυσικα αλλη γνωστη κρεμα, απο το φαρμακειο 25 ευρω το σωληναριο, κραταγε καμια 15αρια μερες και φυσικα ειχε κι αυτη πολλα χημικα(paraben)!! στην συνεχεια μου προτεινε η μητερα μου την κρεμα που μου εβαζε και εμενα (γνωστη μπλε κρεμα στην δεκαετια του 80 με paraben επισης)...ετσι βρηκα το αμυγδαλελαιο και ησυχασα:-D.

αν θες λοιπον, παιρνεις απο το φαρμακειο (χυμα σε μπουκαλι) ποτιζεις καλα ενα βαμβακι και πλατσουριζεις το ποπουδι του μωρου (μπρος-πισω φυσικα), οσο πιο πολυ μπορεις.. σημασια μεγαλη εχει να σκουπισεισ καλα την υγρασια μετα το πλυσιμο και κυριως οπου κανει ''διπλες'' το δερματακι του..κρεμα δεν χρειαζεται να βαζεις απο την στιγμη που βαζεις αμυγδαλελαιο (ή και ελαιολαδο μπορεις να χρησιμοποιεις). Για τα συγκαματα υπαρχει το μελανι (κι αυτο απο το φαρμακειο). Κι οσο για τα μωρομαντηλα καλο ειναι να τα αποφευγεις γιατι εχουν επισης πολλα χημικα και μερικες φορες ειναι υπευθυνα και για ουρολοιμωξεις -στα κοριτσακια κυριως-. εγω παιρνω στην τσαντα της μικρης βαμβακι, ενα μικρο μπουκαλακι με νερο για τοπικο πλυσιμο και ενα γυαλινο μικρο βαζακι με το λαδακι της. Χρησιμοποιω μωρομαντηλα μονο σε περιπτωση που κανει κακα για να τα απομακρυνω, αλλα μετα την ξεπλενω και παλι με το νερακι..ελπιζω να σε βοηθησα:mrgreen:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να προσθεσω οτι αν σου συγκαει το μωρο, θελει καλο στεγνωμα! πολλες μανουλες προτεινουν το σεσουαρ για τα μαλλια για να στεγνωσεις, ωστε να μην υπαρχει καθολου υγρασια (οχι στο ζεστο και το καψεις το μωρο!) και φυσικα οσο μπορεις να εχεις το μωρο χωρις πανα να αεριζεται το ποπουδι του γιατι γινεται πιο γρηγορα καλα..γενικα εχω ακουσει οτι οι κρεμες συγκαματος μερικες φορες επιβαρυνουν το συγκαμα , γιατι δεν αφηνουν το δερμα να αναπνεει και να θρεψει, απλα το προστατευουν απο την καινουργια υγρασια.. δεν εχω προσωπικη εμπειρια σε αυτο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ παιδιά στο μωρό βάζω βάλσαμολαδο (σπαθόλαδο αλλιώς) για το σύγκαμα.... και ακμιά φορά κεραλοιφή με χαμομήλι.... καλα τα πάμε μέχρι τώρα!!!!!

ολα αυτά τα έχω μάθει από εδώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι στο αμυγδαλέλαιο, όχι στο μελάνι, όχι στο εοζίν. είναι χημικά. για το σύγκαμα ελαιόλαδο και νισεστές.

εύγε πάρος!

 

δεν το ηξερα αυτο για το μελανι :oops::oops:... ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ :cry:.. ΟΧΙ ΜΕΛΑΝΙ λοιπον.. βαλε στο ποπουδι ελαιόλαδο και νισεστές...ή οτιδηποτε φυσικο.. ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΧΗΜΙΚΑ!!

(με το αμυγδαλελαιο της κανω και μασαζ στο κορμακι της παντως!!)

κι οπως λεει και η bounitsa :ολα αυτα τα εχω μαθει απο εδω!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχω καταστεναχωρηθει εδω και μια βδομαδα απο αλλεργια μαζι με την ατοπικη που φουντωσε εβγαλε και ενα απιστευτο συγκαμα Εβαλα αλοιφες αλλα τιποτα και την ξεκινησα κεραλοιφη απο βαλσαμο και ενω εβλεπα διαφορα την ετσουζε παρα πολύ την ωρα που ουρουσε και επειδη φοβηθηκα το αταματησα Ξεκινησα μελανι αλλα παλι τιποτα και απο χτες το βραδυ της ξαναβαλα βαλσαμο και σημερα την εχω χωρις πανα απο το πρωι. Ειναι λογικο να την τσουζει το βαλσαμολαδο:confused:? Χαλαλι να μαζευω τα τσισα της απο το πατωμα αρκει να της περασει:(. Το νιζεστε με ελαιολαδο που προτεινετε κανει και αυτο για βαρβατο συγκαμα?? (sevoula αλλα και οποια αλλη γνωριζει τα φωτα σας)

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για την καθυστέρηση. τώρα το είδα. ελπίζω να είναι καλύτερα το μικρό σου.

αφού το πλένεις σε κάθε αλλαγή πάνας, συχνότατο άλλαγμα, το σκουπίζεις με πετσέτα. παίρνεις ένα ή δύο χαρτιά απαλά-αυτοκινήτου- και περνάς σχολαστικά στις πτυχώσεις, να φύγει η υγρασία. αν μπορείς να το αφήσεις στον αέρα όσο περισσότερο είναι καλύτερα. μετά βάζεις ελαιόλαδο. μετά νισεστέ μπόλικο, παντού, στις πτυχώσεις σχολαστικά, να ασπρίσει.

πριν βάλεις το ελαιόλαδο βάλε από κατω χαρτάκια από το ίδιο κουτί χαρτικών. μετά το πέρασμα νισεστέ και την πάνα, σκουπίζεις τα χέρια σου σε αυτά.

βοηθάει να έχεις κοντά σου στο άλλαγμα ένα καλαθάκι για τα σκουπίδια, το λάδι σε βαζάκι, το ίδιο και για το νισεστέ.

ό,τι χρειαστείς στείλε π.μ. για να το δω αμέσως.

περαστικά και γράψε μας νέα σας!

 

είναι για σοβαρότατο σύγκαμα. το είχε η κόρη μου ημερών, λόγω μωρομάντηλων. είχε ανοίξει το δέρμα της. φαινόταν σαν αίμα. δεν λέω παραπάνω... γιατί δεν θέλω να το θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

αχχχ να σας πω το πονο μας...κι εμεις εχουμε ενα φοβερο συγκαμα και τελικα πηγα σημερα στο φαρμακειο. ζητησα μελανι αλλα μαλλον δεν ειχαν και μου δωσαν ενα eosin...ξερετε κανει καμια δουλεια? δεν εχει πληγες, μονο εντονη κοκκινιλα.αν ξερετε κατι πειτε μου! ευχαριστω!

 

εχω ρωτησει παντου...δε μπορει ολο κ καποια μαμα θα ξερει!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αχχχ να σας πω το πονο μας...κι εμεις εχουμε ενα φοβερο συγκαμα και τελικα πηγα σημερα στο φαρμακειο. ζητησα μελανι αλλα μαλλον δεν ειχαν και μου δωσαν ενα eosin...ξερετε κανει καμια δουλεια? δεν εχει πληγες, μονο εντονη κοκκινιλα.αν ξερετε κατι πειτε μου! ευχαριστω!

 

εχω ρωτησει παντου...δε μπορει ολο κ καποια μαμα θα ξερει!

 

Κι εγώ αυτό χρησιμοποίησα μετά από τη συμβουλή του παιδίατρου.

Εμένα είχε πληγές και πέρασε αμέσως! Είναι το ίδιο σχεδόν με το μελάνι. Βάλτο μην ανησυχείς.

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ κι εγώ αμυγδαλέλαιο αλλά πολύ ακριβό βρε κορίτσια...

Στο φαρμακείο είχε 1 των 2,50? και 1 των 9,00?. Βρήκα στα βιολογικά ένα αλλο στα 7,70?.

Εσείς πιο παίρνεται; Των 2,50? είναι καλό; Όλα όσα βρήκα είναι των 100ml...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

MARILYN, της το βαζω απο χθες (2 φορες εχω προλαβει ως τωρα) αλλα επειδη ειναι κατακοκκινο δε βλεπω αν εχει φυγει η κοκκινιλα η οχι!!!!! για βραδυ παντως της εβαλα μια παχια στρωση κρεμας γιατι μενει πολλες ωρες ....θα δειξει!!!! ευχαριστω!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

MARILYN, της το βαζω απο χθες (2 φορες εχω προλαβει ως τωρα) αλλα επειδη ειναι κατακοκκινο δε βλεπω αν εχει φυγει η κοκκινιλα η οχι!!!!! για βραδυ παντως της εβαλα μια παχια στρωση κρεμας γιατι μενει πολλες ωρες ....θα δειξει!!!! ευχαριστω!!!!

 

Κατάλαβα. Αλλά αφού δεν έχει πληγές μην το βάζεις τόσο συχνά....

Εμένα είχε πληγές και όταν έφυγαν τότε το σταμάτησα. Για απλή κοκκινίλα δεν ξαναέβαλα. Βάζω Sudocream αν και ήθελα να την αποφύγω, αλλά βάζω πιο συχνά αμυγδαλέλαιο. Λογικό είναι να κοκκινίζουν λίγο...μην αγχώνεσαι.

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να κοκκινίζουν λίγο...μην αγχώνεσαι.

Δεν αγχωνομαι αλλα με 2 παιδια, πρωτη φορα βλεπω τοσο κοκκινισμα που να μη φευγει στο σημειο δε που ειναι τα λαστιχακια απο τα μπεμπιλινα, χαμος! η sudocreme δεν μας εχει κανει τιποτα. βαζω την seba που ειναι και παχια παχια και γενικα κανει δουλεια αλλα επιδη αυτη τη φορα δεν εχει κανει και το παιδι ειναι κοκκινο πανω απο βδομαδα ειπα να παρω πιο δραστικα μετρα! μωρομαντηλα δε χρησιμοποιω αυτη τη περιοδο, αλλα ειχε κανει κακα 2-3 φορες στον υπνο της η χωρις να το παρουμε ειδηση και κατεληξε ο πωπος ετσι! παντως δε δειχνει να την ποναει η να την ενοχλει! αλλο κι αυτο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...