Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Η μικρή μου, εδώ και τρεις μέρες περίπου, έχει βγάλει στις πτυχώσεις της περιγεννητικής περιοχής σπυράκια κόκκινα.Μάλλον είναι απ'τη ζέστη. Ιδρώνει πολύ! Δεν είναι συγκαμένη καθόλου. Πάμπερς της φοράω. Να δοκιμάσω ελαιόλαδο με νισεστέ; Θα κάνει τίποτα; Μήπως να βάλω σκόνη ταλκ; Πάντως οι κρέμες του εμπορίου δεν έφεραν αποτέλεσμα

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αμα βαλεις ελαιολαδο απο την ζεστη και την τριβη θα αναψει!!!!ετσι επαθα εγω με την μεγαλη..μονο σουντοκρεμ μας βοηθαει και εννοειτε την πλενω με νερο και την αφηνω καμια ωρα χωρις πανα να αναπνευσει!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

teddy-tedi, σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ήδη σήμερα είδα διαφορά που χθες δεν έκανε ζέστη και δεν ίδρωσε πολύ. Την άφησα και γυμνούλα αρκετά. Θα δοκιμάσω και τη σούδοκρεμ. Έχουμε ολόκληρο καλοκαίρι μπροστά μας. Ελπίζω να βρω μια λύση.

 

Αν δεν κάνω λάθος γέννησες πρόσφατα. Να σου ζήσει! Παρακολουθώ τα τόπικ του θηλασμού με μεγάλο ενδιαφέρον. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά με τον παράλληλο θηλασμό. (Είναι και δικό μου όνειρο, ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ)

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Για όσες ενδιαφέρεστε για οικονομικό αμυγδαλέλαιο, εγώ βρήκα στο Χόντο, μια συσκευασία 250μλ 3 ευρώ. Είναι σκέτο αμυγδαλέλαιο χωρίς καμία άλλη προσθήκη.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Όταν το μωρό έχει συγκαεί, η καλύτερη κρέμα είναι η Baby Cream της Frezyderm, που περιέχει χαμομηλέλαιο. Η Sudocrem είναι καλή πριν συγκαεί το μωρό, για να αποφύγεις τον ερεθισμό της ευαίσθητης περιοχής. Η Sudocrem δεν απορροφάται εύκολα, μένει στην επιφάνεια του δέρματος και δρα σαν προστατευτικό φίλτρο, ενώ η Baby Cream και η Bepanthol απορροφούνται και καταπραΰνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

geia sas!!!!!!! kai emena o mikros sygkaigetai poly kai ourliazei apo ton pono kathe fora pou etoimazetai dontaki.... to mono pragma pou mou dinei amesi lysi einai kati gazes empotismenes. den thymamai to anoma tous alla einai i idies pou vazoun se periptwseis pou anoigei to derma se ilikivmenous logw kataklisis. mia to mesimeri prin ton ypno kai mia to vrady kai to allo prwi kyrios!!!!!!!!!!! mou to eixe pei paidiatros stin italia kai apo tote den paw pouthena xwris.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο μικρουλης μου είναι μόλις 50 ημερών απο τότε που γεννήθηκε είχε ένα τεράστιο συγκαμα με πληγές είχε και αλλεργία στο αγελαδινο οπότε η παιδιτρος υπεθεσε πως ήταν αποτέλεσμα της αλλεργίας αλλάξαμε γάλα αλλα τπτ το συγκαμα εκεί.δοκίμασα τα πάντα

Αρχικά Dactarin κρέμα και Bepanthol δεν εκανα τπτ με καλο στεγνωμα τον άφηνα πολυ ώρα χωρίς πανα δοκίμασα ότι πανα κυκλοφορούσε στην αγορά τπτ

Μετα μου έδωσε Kenakob μου είπε πως θα έχει σίγουρα αποτελέσματα αλλα τπτ πάλι.πήρα το μωρο και για 4η φορα το πήγα στην παιδιάτρο της είπα πως διάβασα εδώ για το μελάνι πως Κάνει δουλειά και μου είπε πως δεν επιτρέπεται σε παιδιά που πιθανόν έχουν έλλειψη ενζυμου και εμένα έχει οπότε δεν το ρισκαρα τις είπα απελπισμένα ν μου δώσει μια κρέμα με κορτιζονη για λίγες μέρες και μου απάντησε πως δεν επιτρέπεται η κορτιζονη σε ανοιχτή πληγή και πως δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει.......να πάω πλέον σε δερματολ ήθελα να κλαίω !!!!!θυμήθηκα στο σπαθολαδο και το κεραλημα και μου είπε πως το ξέρει και αυτη να το δοκιμάσω αν και μετα απο τόσα χημικά έλεγα σιγά μην έκανε δουλειά το χόρτο.......!!!!

Για καλή μου τύχει είχε λαϊκή κάτω απο το ιατρείο οπότε πήγα και το πήρα έτοιμο.

Με την πρώτη εφαρμογή είδα αποτέλεσμα δεν μπορούσα να το πιστέψω.

Αυτη την στιγμή είναι η Τρίτη μέρα και το πωπουδακι του είναι όχι απλά πολυ καλα κάτι καλύτερο απο καλα.

Πριν δοκιμάστε τα χημικά κορίτσια πάρτε πρώτα σπαθολαδο

Και τέλος ένα μεγάλο ευχάριστω στο Forum Και σε όλες μας που μοιραζόμαστε τον πόνο τον παιδιών μας και τον δικό μας !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο μικρουλης μου είναι μόλις 50 ημερών απο τότε που γεννήθηκε είχε ένα τεράστιο συγκαμα με πληγές είχε και αλλεργία στο αγελαδινο οπότε η παιδιτρος υπεθεσε πως ήταν αποτέλεσμα της αλλεργίας αλλάξαμε γάλα αλλα τπτ το συγκαμα εκεί.δοκίμασα τα πάντα

Αρχικά Dactarin κρέμα και Bepanthol δεν εκανα τπτ με καλο στεγνωμα τον άφηνα πολυ ώρα χωρίς πανα δοκίμασα ότι πανα κυκλοφορούσε στην αγορά τπτ

Μετα μου έδωσε Kenakob μου είπε πως θα έχει σίγουρα αποτελέσματα αλλα τπτ πάλι.πήρα το μωρο και για 4η φορα το πήγα στην παιδιάτρο της είπα πως διάβασα εδώ για το μελάνι πως Κάνει δουλειά και μου είπε πως δεν επιτρέπεται σε παιδιά που πιθανόν έχουν έλλειψη ενζυμου και εμένα έχει οπότε δεν το ρισκαρα τις είπα απελπισμένα ν μου δώσει μια κρέμα με κορτιζονη για λίγες μέρες και μου απάντησε πως δεν επιτρέπεται η κορτιζονη σε ανοιχτή πληγή και πως δεν έχει κάτι άλλο να μου δώσει.......να πάω πλέον σε δερματολ ήθελα να κλαίω !!!!!θυμήθηκα στο σπαθολαδο και το κεραλημα και μου είπε πως το ξέρει και αυτη να το δοκιμάσω αν και μετα απο τόσα χημικά έλεγα σιγά μην έκανε δουλειά το χόρτο.......!!!!

Για καλή μου τύχει είχε λαϊκή κάτω απο το ιατρείο οπότε πήγα και το πήρα έτοιμο.

Με την πρώτη εφαρμογή είδα αποτέλεσμα δεν μπορούσα να το πιστέψω.

Αυτη την στιγμή είναι η Τρίτη μέρα και το πωπουδακι του είναι όχι απλά πολυ καλα κάτι καλύτερο απο καλα.

Πριν δοκιμάστε τα χημικά κορίτσια πάρτε πρώτα σπαθολαδο

Και τέλος ένα μεγάλο ευχάριστω στο Forum Και σε όλες μας που μοιραζόμαστε τον πόνο τον παιδιών μας και τον δικό μας !!!!!

εμεις χρησιμοποιησαμε μελανι σε συνδοιασμο με κενακομπ κ σε 3/4 μερουλες ηταν τζαμι!!!σαν καινουργιος:D

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Και εμεις πάθαμε ενα γερό σύγκαμα και μας είπε ο γιατρός να πάρουμε μελάνι σε συνδυασμό με κενακομπ αλλά χτες δεν είχε φαρμακεία και σε ένα εφημερέυον βρήκαμε μελάνι ληγμένο από το 2010....Σήμερα θα παμε πάλι και πιστεύω να το βαλουμε και να φύγει η πληγη γιατι είναι 3 μερες και κλαίει όταν ουρεί και εχω τρελαθει !

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και από μένα...

το μελάνι υπάρχει σε διάφορες μορφές? (έχω διαβάσει πχ και για ηωσίνη)

πώς το ζητάμε?

πώς το εφαρμόζουμε?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yπάρχουν 2 ειδη , σε σκόνη που το φτιαχνεις εσύ με λίγο ορό , αλλά εγω αγόρασα και έτοιμο μου εφτιαξε το φαρμακείο τις ναλογίες ...Αν το θες για συγκαμα δεν κάνει θευματα απλά στεγανοποιεί την πληγη , το βαζεις με λίγο βαμβακι και από πανω περνάς την κρεμα που σου ειπε ο γιατρος .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν ξέρω τί ακριβώς έχουμε για να σου πω...

ξεκινήσαμε από σύγκαμα μάλλον εξαιτίας της αυξημένης παραγωγής σάλιου, από τα δόντια όπως μας είχε πει ο γιατρός χαρακτηριστικά.

Ωστόσο δόντια δεν βγάλαμε ακόμη και απ'ότι φαίνεται θα αργήσουμε πολύ....

Μετά άκουσα έκπληκτη να μου λέει για μύκητες...

Τελευταία καταλήξαμε πάλι στο σύγκαμα, έτσι είπα κ γω να πάρω πρωτοβουλία μερικές ημέρες αλλιώς να ψάξω να βρω παιδοδερματολόγο.

Δεν είναι τραγική η κατάστασή μας, ούτε πονάει, ούτε "ανοίγει" πληγή αλλά δεν υπάρχει λόγος να το αφήνω και άλλο έτσι...

Δοκιμάζω τώρα το ελαιόλαδο και απ'ότι βλέπω αύριο-μεθαύριο πάω για μελάνι...

Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα μονο με sudocreme ημουν καλά ...τωρα μου αγόρασε η μητερα μου και την kelosoft..Το μελάνι δεν νομιζω να κάνει καλύτερα φυσικό κερι σαν στρωση στο δερμα του ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

kalhspera se ολους.εχω μια μικρουλα 20 μηνων..μεχρι τωρα δεν ειχε συγκαει ουτε δερματικαειχε.τωρα την τελευταια εβδομαδα εχει κατω απο τον αφαλο της μιακοκκινιλα..κι εχω αγχωθει..της βαζω σουντοκρεμ αλλα μια χαζοπερναει μια φαινετε παλι.τι μπορει να ειναι?απο την πανα?εχει καμια σας αντιμετωπισει κατι παρομοιο..please θελω τα φωτα σας..τι να της βαλω να εξαφανιστει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου προτείνω κάποια φαρμακευτική κρέμα ή αλοιφή γιατί δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι αυτή η κοκκινίλα αλλά αυτό που θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις είναι το σπαθόλαδο..πραγματικά κάνει θαύματα σε συγκάματα, ερεθισμούς και κοκκινίλες και είναι και φυτικό.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kyknaki το σπαθολαδο το ψαχνω!απο που μπορω να το προμηθευτω που να μπορουν και να μου το στειλουν γιατι ειμαι απο λαμια..αχ οποια μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

μπήκα να σας γράψω πως όλη μας η ιστορία λύθηκε με ελαιόλαδο και νισεστέ.

Μετά από μήνες κ ενώ χρησιμοποίησα διάφορες "τσιμπημένες" κρέμες, των 9 και 11 €, αρνούμενη να βάλω κορτιζονούχα, δοκίμασα ελαιόλαδο και νισεστέ όπως διάβασα από μια φίλη παραπάνω....

Σε 4 ημέρες είδα απίστευτη βελτίωση και πλέον έχουμε ένα ολοκάθαρο άσπρο άσπρο πιπάκι....

 

Ευχαριστώ από καρδιάς που υπάρχετε και ανταλλάσουμε ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις πάθαμε ενα γερό σύγκαμα και μας είπε ο γιατρός να πάρουμε μελάνι σε συνδυασμό με κενακομπ αλλά χτες δεν είχε φαρμακεία και σε ένα εφημερέυον βρήκαμε μελάνι ληγμένο από το 2010....Σήμερα θα παμε πάλι και πιστεύω να το βαλουμε και να φύγει η πληγη γιατι είναι 3 μερες και κλαίει όταν ουρεί και εχω τρελαθει !

 

Δοκιμασε να βαλεις σπαθολαδο. Να εισαι σιγουρη οτι μεσα σε μια μερα δεν θα εχετε τιποτα πλεον!!! εγω το χρησιμοποιω στην μικρη μου καθημερινα!!

Link to comment
Share on other sites

kyknaki το σπαθολαδο το ψαχνω!απο που μπορω να το προμηθευτω που να μπορουν και να μου το στειλουν γιατι ειμαι απο λαμια..αχ οποια μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα:-D

Το σπαθόλαδο ή αλλιώς βαλσαμέλαιο μπορείς να το προμηθευτείς από εδώ http://rosmarino.gr/par_epagg.htm .Έχω παραγγείλει και το site είναι αξιόπιστο!Επίσης αν έχεις χρόνο μπορείς να το κάνεις και μόνη σου!Εμείς πια το κάνουμε - η μαμά μου δηλαδή όχι εγώ:P

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

έχω μια μπέμπα 4 εβδομάδων.εδώ και λίγες μέρες παρατήρησα εκεί που τελειώνουν τα γεννητικά της όργανα (στο τέλος δηλ του μεγάλου χείλους)ένα κομματάκι δέρματος να έχει κοκκινίσει.δεν είναι φουσκάλα.όταν την καθαρίζω δεν δείχνει να την τσούζει ή να την ενοχλεί!!την έπλυνα τοπικά με χαμομήλι και περιμένω αποτελέσματα.έχετε κάτι υπόψη σας???

Link to comment
Share on other sites

Όπως το περιγράφεις, μου μοιάζει με ελεφρύ ερεθισμό..Βάλε μια κρεμούλα με πανθενόλη (bepanthol, penaten, fissan). Εγώ θα σου συνέστηνα την bepanthol, αλλά και τις τρεις τις χρησιμοποιώ. Θα πρεπει να δεις βελτίωση από την επόμενη μέρα...Αν όχι, μίλα με τον παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites

πολυ αποτελεσματικο ειναι και το σπαθολαδο ή αλλιως βαλσαμολαδο. το βρησκεις στα φαρμακεια και ειναι θαυματουργο.παντα αυτο χρησιμοποιω :) το συνηστω ανεπιφυλακτα

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...