Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

ρόζα, ν πλένεις τα μικρά σου σε κάθε αλλαγή πάνας, να στεγνώνεις καλά την περιοχή, σχολαστικά με καθαρή πετσέτα, στεγνή, αν έχεις χρόνο να περνάς την περιοχή ταμποναριστά με χαρτί απαλό κ μετά ελαιόλαδο παντού, σε όλες τις πτυχώσεις.

καλό είναι επίσης, όταν υπάρχει ερεθισμός να βάζεις από πάνω μπόλικο νισεστέ, με τη χούφτα. μην χρησιμοποιείς μωρομάντηλα, γιατί ό,τι κόπο κάνεις πάει χαμένος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξερει κανεις αν η κρεμουλα sudocream εχει μεσα κορτιζονη?[/QUOT

διαβαζω τα συστατικα και δεν αναφερει κορτιζονη. αλλωστε αν ειχε δεν θα μας αφηναν οι γιατροι να την χρησιμοποιουμε συχνα. ο,τι περιεχει κορτιζονη χρησιμοποιειται μονο τοπικα, για λιγες μερες κ το σταματαμε σταδιακα.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ρόζα, ν πλένεις τα μικρά σου σε κάθε αλλαγή πάνας, να στεγνώνεις καλά την περιοχή, σχολαστικά με καθαρή πετσέτα, στεγνή, αν έχεις χρόνο να περνάς την περιοχή ταμποναριστά με χαρτί απαλό κ μετά ελαιόλαδο παντού, σε όλες τις πτυχώσεις.

καλό είναι επίσης, όταν υπάρχει ερεθισμός να βάζεις από πάνω μπόλικο νισεστέ, με τη χούφτα. μην χρησιμοποιείς μωρομάντηλα, γιατί ό,τι κόπο κάνεις πάει χαμένος.

 

οταν το μωρο ειναι γεματο με κακακια και μαλιστα καπως ρευστα, πως τα μαζευετε? εγω μονο με μωρομαντηλο μπορω και μετα το πλενω, οποτε δεν νομιζω να το πειραζει αφου μετα ξεπλενεται

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

εχω κι εγω καποιες αποριουλες...

η μικρή μου ειναι 3μιση μηνων περίπου και εχει εμφανιστεί κοκκινίλα μεσα στο πουλακι της(ελπίζω να καταλαβαίνετε που εννοω).η παιδιατρος είπε να της βάλω bepanthol κι αν δεν της περασει να βαλω daktador.δεν θελω ομως λογω κορτιζόνης. τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα...

εχω κι εγω καποιες αποριουλες...

η μικρή μου ειναι 3μιση μηνων περίπου και εχει εμφανιστεί κοκκινίλα μεσα στο πουλακι της(ελπίζω να καταλαβαίνετε που εννοω).η παιδιατρος είπε να της βάλω bepanthol κι αν δεν της περασει να βαλω daktador.δεν θελω ομως λογω κορτιζόνης. τι προτεινετε?

 

DAKTADOR για μια απλη κοκκινιλα μου φαινεται υπερβολικο. παντα τα μωρακια κοκκινιζουν εκει κ κυριως μετα απο κακακια. η sudocrem ή ελαιολαδο ειναι αρκετα, νομιζω. εμεις βαλαμε DAKTADOR μονο τωρα που κολλησαμε μηκυτα απο το σφουγγαρι.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!

Η κοκκινίλα στην περιοχή γύρω από το πουλάκι της μικρής(ελπίζω να καταλαβαίνετε..εννοώ μέσα..γυρώ από τα χείλη του κόλπου) δεν έχει υποχωρήσει ακόμη. Χρησιμοποιώ ελαιόλαδο αλλά δεν βλέπω κάποια αισθητή διαφορά...ούτε χειροτερεύει βέβαια.

Έχετε καμμιά ιδέα..?

Link to comment
Share on other sites

καλα, φοβασαι την κορτιζονη (που σε περιπτωση Daktodor ειναι οτι πιο ηπιο υπαρχει και ειναι και για λιγες μερες) και δε φοβασαι να βαζεις ελαιολαδο εκει? μιλαμε για εσωτερικη περιοχη ! που να περασουν οι μυκητες με το ελαιολαδο!!!

για φαντασου να το βαλεις στον εαυτο σου εκει τι θα αισθανθεις, και μπορει να προκληθει και καμια ουρολοιμωξη!!!

εγω στην περιπτωση σου θα εμπιστευομουνα τον παιδιατρο οπως τον εμπιστευομαι σε ολα τα αλλα-ξερουν τι να βαζουν.

Link to comment
Share on other sites

καλα, φοβασαι την κορτιζονη (που σε περιπτωση Daktodor ειναι οτι πιο ηπιο υπαρχει και ειναι και για λιγες μερες) και δε φοβασαι να βαζεις ελαιολαδο εκει? μιλαμε για εσωτερικη περιοχη ! που να περασουν οι μυκητες με το ελαιολαδο!!!

για φαντασου να το βαλεις στον εαυτο σου εκει τι θα αισθανθεις, και μπορει να προκληθει και καμια ουρολοιμωξη!!!

εγω στην περιπτωση σου θα εμπιστευομουνα τον παιδιατρο οπως τον εμπιστευομαι σε ολα τα αλλα-ξερουν τι να βαζουν.

 

εχεις δικιο. κι εγω τους γιατρους προτιμω να συμβουλευομαι παρα τους παλιους! απλα λιγο εχω μπερδευτει γιατι ο παιδιατρος μου προτεινει μελανι ή της avene ενω η δερματολογος erycalm ή sudocrem. η αληθεια ειναι οτι μια βαζω το ενα μια το αλλο, αναλογα με το ποσο κοκκινο ειναι το σημειο, ή βλεπω με τι υπαρχει βελτιωση. δοκιμασα πριν μερες το ελαιολαδο αλλα νομιζω πως τους εβγαλε σπυρακια. αλλωστε εχει καποια οξυτητα σαν προΐον κ δεν το ξαναδοκιμαζω. απλα πλεον τους βαζω πανες lidl που ειναι βαμβακερες κ σταματησα τα pampers.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. κι εγω τους γιατρους προτιμω να συμβουλευομαι παρα τους παλιους! απλα λιγο εχω μπερδευτει γιατι ο παιδιατρος μου προτεινει μελανι ή της avene ενω η δερματολογος erycalm ή sudocrem. η αληθεια ειναι οτι μια βαζω το ενα μια το αλλο, αναλογα με το ποσο κοκκινο ειναι το σημειο, ή βλεπω με τι υπαρχει βελτιωση. δοκιμασα πριν μερες το ελαιολαδο αλλα νομιζω πως τους εβγαλε σπυρακια. αλλωστε εχει καποια οξυτητα σαν προΐον κ δεν το ξαναδοκιμαζω. απλα πλεον τους βαζω πανες lidl που ειναι βαμβακερες κ σταματησα τα pampers.

 

εμεισ δεν ειχαμε ποτε καποιο προβλημα με κοκκινιλες . Χρησιμοποιω την sudocrem. εχει 3 μερες τωρα που βαζουμε πανες αΠΟ ΤΑ LIDLγιατι ακουσα οτι ειναι καλες (βεβαια μπορει να μην απο αυτο) και παραπονιεται οτι ποναει και μου δειχνει εκει αναμεσα στα χειλακια μεσα ομως !! σημερα περπατησαμε για καμια ωρα και οταν ηρθαμε σπιτι αλλαξαμε πανα αλλα παλι παραπονιοταν την κοιταω και βλεπω οτι ειναι πολυ κοκκινη μεσα στα χειλακια! Η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα αρκετα ! Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι αν παιζει καποιο ρολο οι πανες απο τα LIDL :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω αυτο που εκανω οταν μου συγκεγετε πολυ ειναι αφου την πλυνω καλα την σκουπισω της βαζω φυσιολογικο ορο και τ στεγνωνω με τ πιστολακι στο κρυο μολις στεγνωση βαζω σουντοκριμ.ειναι πολυ αποτελεσματικο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ο μικρός μου, 23 μηνών,μετά από τρείς ημέρες που δεν έκανε καθόλου κακά, τα έκανε σήμερα μαζεμένα. Τον άλλαξα 5 φορές συνεχόμενες. Μετά από αυτό δείχνει να πονάει πάρα πολύ στον πωπό του. Εξωτερικά δεν φαίνεται τίποτα απολύτως. Τον έβαλα κρεμούλα και την πάνα του κανονικά. Μάλλον κάτι τον πειράζει εσωτερικά. Τώρα κοιμήθηκε με κλάματα αφού δεν άντεχε άλλο από την κούραση. Αλλά θα ξυπνήσει σίγουρα σε καμιά ώρα, και πάει λέγοντας όλη την νύχτα. Του έβαλα λίγη βαζελίνη με την άκρη από το θερμόμετρο, αλλά δεν φαίνεται να ανακουφίστηκε και πολύ. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Η παιδίατρος δεν απαντάει τέτοια ώρα και ξέρω πως θα περάσουμε εφιαλτική νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω ότι η βαζελινη χειροτερα θα τα κανει(σε εμας κοκκινιζει ο ποπος ) ! Η σουντοκρεαμ ειναι καλυτερη . Δεν ξερω τι άλλο μπορεις να βαλεις ....μηπως να τον επλενες με λιγο χαμομηλι ?Και πάλι καλα ο καημενος που τα έκανε μόνος του.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από κρέμα βάζουμε πενατέν, αλλά δεν είναι συγκαμένος. Εξωτερικά το δερματάκι του είναι τέλειο, καθόλου κόκκινο. Κάτι συμβαίνει εσωτερικά ίσως στο εντεράκι του, δεν ξέρω. Πως να την βάλω την κρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Ααχ θα ερεθιστηκε φαινεται γιατι πιεστηκε πολύ ..δεν ξερω ομως αν μπορεις να βαλεις κάτι άλλο . Μονο κάποιος γιατρος μπορει να βιηθησει σε αυτο, ή σε κάποιο εφημερευον φαρμακειο να ρωτησετε.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια, εγώ με τη μικρή μου είχα σοβαρό πρόβλημα με σύγκαμα γιατί είμαστε και λίγο παχουλές. Σώθηκα όμως με την κρέμα της Seba Med Healing Cream. Βέβαια μετά το σκούπισμα με τα μωρομάντηλα θέλει καλό πλύσιμο και καλό στέγνωμα αλλά απαλά ταμποναριστά για να μην ερεθίζεται περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ. Θα δω τι θα κάνω. Προς το παρόν κοιμάται. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να κλαίει το μωρό σου και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα. Του έδωσα και λίγο ντεπόν πριν να κοιμηθεί. Μπορώ λες να τηλεφωνήσω σε εφημερεύον φαρμακείο και να ρωτήσω? Θα μου πουν ή πρέπει να πάω από κει?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πουν αλλιώς τι να πας να κάνεις αν δεν εχουν κατι για αυτο ? και εγω για αυτο στο αναφερα μηπως σου πουν αυτοι να κάνεις κάτι .Πάντως το πλυσιματακι τοπικα θα τον ηρεμησει σιγουρα αν κλαψει πάλι .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ο μικρός μου, 23 μηνών,μετά από τρείς ημέρες που δεν έκανε καθόλου κακά, τα έκανε σήμερα μαζεμένα. Τον άλλαξα 5 φορές συνεχόμενες. Μετά από αυτό δείχνει να πονάει πάρα πολύ στον πωπό του. Εξωτερικά δεν φαίνεται τίποτα απολύτως. Τον έβαλα κρεμούλα και την πάνα του κανονικά. Μάλλον κάτι τον πειράζει εσωτερικά. Τώρα κοιμήθηκε με κλάματα αφού δεν άντεχε άλλο από την κούραση. Αλλά θα ξυπνήσει σίγουρα σε καμιά ώρα, και πάει λέγοντας όλη την νύχτα. Του έβαλα λίγη βαζελίνη με την άκρη από το θερμόμετρο, αλλά δεν φαίνεται να ανακουφίστηκε και πολύ. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Η παιδίατρος δεν απαντάει τέτοια ώρα και ξέρω πως θα περάσουμε εφιαλτική νύχτα.

 

φανταζομαι τα κακακια του θα ηταν αρκετα σκληρα. μαλλον θα τραυματισανε το εντερακι στην προσπαθεια να βγουν, οποτε δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο. ασε μην γινει χειροτερα. πιστευω θα περασει συντομα μονο του. αλλωστε εσωτερικα μονο κλυσμα κ υποθετο γλυκερινης μπορεις να βαλεις, αλλα αυτα ειναι για να αντιμετωπισεις την δυσκοιλιοτητα. ολα αυτα με το θερμομετρο στον πωπο τα φοβαμαι.:!: εχω ακουσει περιπτωσεις να σπαει το θερμομετρο στα καλα καθουμενα κ να ερχεται το μωρο σε επαφη με τον υδραργυρο :shock: ευτυχως που καταργηθηκαν αυτα τα θερμομετρα

ελπιζω σημερα να ειναι μια χαρα το μωρο σου :P

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν η κρεμουλα sudocream εχει μεσα κορτιζονη?

 

Νομίζω πως όχι, ΟΜΩΣ να ξέρετε ότι τη συγκεκριμένη κρέμα τη χρησιμοποιούν στα νοσοκομεία στους ασθενείς που είναι σε κατάκλυση κι έχει ανοίξει πληγές το σώμα τους. Είναι εξαιρετικά δυνατή.

 

Εγώ, ενώ ξέρω για το νισεστέ, ακόμη δεν το έχω εφαρμόσει:oops: Γιατί είμαι και ολίγον τεμπέλα. Προτιμώ να τους βάζω της weleda, κι αυτό μόνο όταν είναι συγκαμένοι. Όταν είναι απλά κόκκινοι, βάζω κηραλοιφή με χαμομήλι.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως καποια στιγμη που μου κοκκινησε το ποπουδακι του, του εβαλα μελανι και σε 3-4 μερες περασε και συνεχιζω με σουντοκρεμ. Πιο μπροστα χρησιμοποιυσα μια κρεμα της φρεζιντερμ αλλα τωρα μονο σουντοκρεμ και ασ εχει και λιγο ψευδαργυρο παραπανω!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν το μωρο ειναι γεματο με κακακια και μαλιστα καπως ρευστα, πως τα μαζευετε? εγω μονο με μωρομαντηλο μπορω και μετα το πλενω, οποτε δεν νομιζω να το πειραζει αφου μετα ξεπλενεται

με χαρτί απαλό. υπάρχει στο σούπερ κουτί με χαρτί (συνήθως το έχουμε στο αυτοκίνητο). τα μωρομάντηλα περιέχουν επικίνδυνα χημικά, που ερεθίζουν το δερματάκι τους.

πλέον, αφού η μικρή μου είναι 18 μηνών, την σκουπίζω, πριν το πλύσιμο με την ίδια την πάνα, με το μπροστινό μέρος της, από την εσωτερική πλευρά, από πάνω προς τα κάτω, κι έτσι όλα μένουν μέσα στην πάνα.

αλλά το χαρτί μπορεί να σε βοηθήσει.

 

Καλησπέρα...

εχω κι εγω καποιες αποριουλες...

η μικρή μου ειναι 3μιση μηνων περίπου και εχει εμφανιστεί κοκκινίλα μεσα στο πουλακι της(ελπίζω να καταλαβαίνετε που εννοω).η παιδιατρος είπε να της βάλω bepanthol κι αν δεν της περασει να βαλω daktador.δεν θελω ομως λογω κορτιζόνης. τι προτεινετε?

την έχω δοκιμάσει την ντακτατόρ. αφού την πλύνεις καλά, τη ξεπλύνεις καλά, όχι ζεστό νερό, την στεγνώσεις σχολαστικά στις πτυχώσεις-κ μέσα- με πετσέτα στεγνή κ καθαρή, περνάς ταμποναριστά κ με χαρτί απαλό τις πτυχώσεις, για να πάρεις κάθε ίχνος υγρασίας.

μετά περνάς με ελαιόλαδο, παντού, κ μετά παίρνεις στη χούφτα σου μπόλικο νισεστέ κ το βάζεις παντού, στις πτυχώσεις κ ιδίως μέσα στο πουλάκι της. μπόλικο νισεστέ. σε χρόνο ντε τε θα έχει γίνει περδίκι!

μου το έδειξε παιδίατρος, Ελένη Πελεκούδα στην Λάρισα.

 

καλα, φοβασαι την κορτιζονη (που σε περιπτωση Daktodor ειναι οτι πιο ηπιο υπαρχει και ειναι και για λιγες μερες) και δε φοβασαι να βαζεις ελαιολαδο εκει? μιλαμε για εσωτερικη περιοχη ! που να περασουν οι μυκητες με το ελαιολαδο!!!

για φαντασου να το βαλεις στον εαυτο σου εκει τι θα αισθανθεις, και μπορει να προκληθει και καμια ουρολοιμωξη!!!

εγω στην περιπτωση σου θα εμπιστευομουνα τον παιδιατρο οπως τον εμπιστευομαι σε ολα τα αλλα-ξερουν τι να βαζουν.

φοβάσαι το ελαιόλαδο κ δεν φοβάσαι την κορτιζόνη;:confused:

 

εχεις δικιο. κι εγω τους γιατρους προτιμω να συμβουλευομαι παρα τους παλιους! απλα λιγο εχω μπερδευτει γιατι ο παιδιατρος μου προτεινει μελανι ή της avene ενω η δερματολογος erycalm ή sudocrem. η αληθεια ειναι οτι μια βαζω το ενα μια το αλλο, αναλογα με το ποσο κοκκινο ειναι το σημειο, ή βλεπω με τι υπαρχει βελτιωση. δοκιμασα πριν μερες το ελαιολαδο αλλα νομιζω πως τους εβγαλε σπυρακια. αλλωστε εχει καποια οξυτητα σαν προΐον κ δεν το ξαναδοκιμαζω. απλα πλεον τους βαζω πανες lidl που ειναι βαμβακερες κ σταματησα τα pampers.

εμάς αυτό με το λάδι κ το νισεστέ μας το είπε παιδίατρος. πριν δεν εμπιστευόμουν τις παλιές κ είχα δοκιμάσει τα πάντα όλα.

το μελάνι έχει αποτέλεσμα, όχι τόσο άμεσο χρονικά όπως το λάδι με το νισεστέ βέβαια.

το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται για αγνά πράγματα κ όχι επιβλαβή για το μωρό.

 

 

Κορίτσια καλησπέρα. Ο μικρός μου, 23 μηνών,μετά από τρείς ημέρες που δεν έκανε καθόλου κακά, τα έκανε σήμερα μαζεμένα. Τον άλλαξα 5 φορές συνεχόμενες. Μετά από αυτό δείχνει να πονάει πάρα πολύ στον πωπό του. Εξωτερικά δεν φαίνεται τίποτα απολύτως. Τον έβαλα κρεμούλα και την πάνα του κανονικά. Μάλλον κάτι τον πειράζει εσωτερικά. Τώρα κοιμήθηκε με κλάματα αφού δεν άντεχε άλλο από την κούραση. Αλλά θα ξυπνήσει σίγουρα σε καμιά ώρα, και πάει λέγοντας όλη την νύχτα. Του έβαλα λίγη βαζελίνη με την άκρη από το θερμόμετρο, αλλά δεν φαίνεται να ανακουφίστηκε και πολύ. Τι να κάνω ρε κορίτσια? Η παιδίατρος δεν απαντάει τέτοια ώρα και ξέρω πως θα περάσουμε εφιαλτική νύχτα.

δώστου να πιεί ελαιόλαδο σε κουταλιά της σούπας.

κ βάζε του στα φαγητά ωμό ελαιόλαδο, να μαλακώσει το εντεράκι του.

 

Εγω παντως καποια στιγμη που μου κοκκινησε το ποπουδακι του, του εβαλα μελανι και σε 3-4 μερες περασε και συνεχιζω με σουντοκρεμ. Πιο μπροστα χρησιμοποιυσα μια κρεμα της φρεζιντερμ αλλα τωρα μονο σουντοκρεμ και ασ εχει και λιγο ψευδαργυρο παραπανω!

εμένα με ενοχλεί η χημεία στην κόρη μου.

όπου μπορώ, την αποφεύγω. μέχρι εκεί που με κόβει βέβαια, ιδίως με καθοδήγηση παιδιάτρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο μικρός μας είναι 4 εβδ και έχει συγκαει πολύ ασχημα! ήδη από το μαιευτήριο έδειξε τις πρώτες κοκκινίλες! ο παιδίατρος μας έδωσε 1 εβδομάδα daktarin & bactroban αλλα τίποτα. να σημειωσα οτι τον αλλαζω περιπου 15 με 18 πάνες ! πήγαμε χτες στην δερματολογο και μας έδωσε μελανι, seba med healing cream , travocort &dactarin πούδρα. πείτε μου υπερβολική αλλά βλέπω διαφορα. θα τα βάλω για 2 μέρες ακόμη και μετα συνεχίζω με μόνο μελάνι. νομίζω οτι αυτη κανει όλη την διαφορά!

 

:idea:συμβουλή!!!

πλείνετε με παιδικό απορρυπαντικό μπλούζες από μαλακό υλικό μακο ,οχι σκληρές που δεν φοράτε κατα προτίμηση λευκές κοψτε τες σε κομματακια 10 χ10 σιδερώστε τες και με αυτές να σκουπίζετε τον πωπώ. είναι πολυ μαλακές σε αντίθεση με τις πετσέτες και ειδικά το βράδυ μπορείτε και να πλένετε τον πωπω με αυτές για να μην πηγαίνετε στη βρύση και με μια άλλη στεγνη να το ταμποναρετε. χτες το ξεκίνησα και αυτό!

και τον βλέπω οτι δεν παραπονιέται καθόλου.εφτιαξα χτες γύρω στα 30 κομμάτια και δεν βλέπω να μου φτάνουν μέχρι αυριο. θα βάλω πλυντήριο μόνο για αυτά!!!

περαστικά στα μικρούλια μας!!!:lol:

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εβελίνα, της σέμπα μεντ είναι καλή, από τις καλύτερες θα έλεγα.

αλλά όλα τα άλλα που ανέφερες...έχεις κι άλλες επιλογές πέραν του φαρμακείου.

κηραλοιφή, ελαιόλαδο, ελαιόλαδο με νισεστέ..

 

όσο για τα πανάκια, μπράβο σου.

απλά θα μπορούσες κ με χαρτί απαλό.

αλλά σαν το πλύσιμο δεν μπορεί να είναι. θα σου πρότεινα να τα χρησιμοποιείς αντί για μωρομάντηλα, όχι αντί πλυσίματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ο μικρός μου 16 μηνών σήμερα δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα με την περιοχή της πάνας. Χρησιμοποιούσα την Sudocrem και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τον τελευταίο καιρό όμως, επειδή βγάζει δοντάκια (λίγο αργά τα βγάζει βέβαια) ενεργείτε συνέχεια με αποτέλεσμα να εχει ερεθιστεί το πωπουδάκι του πάρα μα πάρα πολύ. Χτες είδα ότι είχε κάνει και πληγή και δεν με άφηνε να τον ακουμπήσω καν γιατί πόναγε. Είχα ρωτήσει πάλιότερα την παιδίατρο και μου είχε πει αν αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα να ΄πάρω μια κορτιζονούχα αλοιφή την ΚΕΝΑΚΟΜ (δεν ξέρω αν γράφετε έτσι). Την έχετε χρησιμοποιήσει ή έχετε πάρει κάποια άλλη καλή και την συστήνεται???

 

 

Ετσι ακριβως λεγεται η κρεμα.. ''ΚΕΝΑΚΟΜΠ''.

Κανονικα πρεπει να την βαζουμε μονο στην περιοχη που ειναι το συγκαμα. Επισης ενας παιδιατρος μου ειπε πως πρεπει να αφησεις και το μωρακι χωρις πανα για οοοολη την ημερα επι 5 μερες περιπου.......(δεν ξερω βεβαια αν ειχε κι ο ιδιος παιδια....γιατι νομιζω πως να αφησεις ενα μωρο 3 μηνων χωρις πανα καθ'ολη τη διαρκεια της ημερας...ειναι ολιγον αδυνατο....)

Τελος παντων, εγω την εβαζα αλλα του φοραγα και την πανα και το συγκαμα περασε περιπου σε τρεις εβδομαδες (εννοω ολικη αποκατασταση του δερματος, οπως ηταν πριν το συγκαμα).

Επισης να πω πως το μωρο μου συγκαθηκε λογω του υγρου ταλκ που αρχισα να χρησιμοποιω (κι αυτο μετα απο την προτροπη του παιδιατρου...:!::!::!:)...ειναι παρα πολυ υγρη και το δερμα την αποροφαει πολυ γρηγορα. Ετσι επεστρεψα στην καλη μου κρεμα που χρησιμοποιουσα και πριν το ταλκ...(δεν ξερω αν κανει να πω την μαρκα...θα την πω..)

FREEZEDERM CREAM. Παρα πολυ καλη κρεμα!!!

Και επισης καθε φορα που αλλαζω το μικρο μου αγγελουδι τον πλενω με νερακι και αφρολουτρο για να ειμαι ακομα πιο σιγουρη. ;)

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...