Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα


Recommended Posts

Θέλω να ξανατονίσω για άλλη μια φορά ότι δεν είναι το νερό που κάνει την ζημιά, αλλά η υγρασία, αν και εφόσον δεν σκουπιστεί καλά η περιοχή!

Συγχωρήστε με για αυτή την επιμονή, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι βλάπτει και τι όχι.

Επίσης, είναι καλό και σκόπιμο οι διάφορες κρέμες και ιδίως οι φαρμακευτικές, να χρησιμοποιούνται όποτε και όταν είναι ανάγκη και όχι για την πρόληψη.

Ηεπαναλαμβανόμενη και καθημερινή χρήση τέτοιων σκευασμάτων, καταστρέφει το φυσιολογικό ph της επιδερμίδας, ενώ ταυτόχρονα συνηθίζει και σε αυτές τις κρέμες. Όταν λοιπόν, το δερματάκι του μωρού εμφανίσει κάποια κοκκινίλα (αναφέρω το πιο ανώδυνο), ή και ακόμα χειρότερα συγκαεί, οι συγκεκριμένες κρέμες δεν κάνουν και πολλά πράγματα για την ανακούφιση των συμπτωμάτων!

Στα μαιευτήρια η ποσότητα της κρέμας είναι πολύ περισσότερη, γιατί μπορεί το επόμενο άλλαγμα της πάνας καθυστερήσει περισσότερο απ' ότι πρέπει κανονικά!

 

Καταλαβαινω οτι καποιοι γονεις υποφερουν και το μονο που μπορω να συνεισφερω ειναι η προσωπικη μου πειρα.

Αρνηθηκα απο την πρωτη στιγμη την πρακτικη της κρεμας αλλαγματος σε καθε αλλαγη πανας.

Επλενα την κορη μου τις περισσοτερες φορες με τρεχουμενο νερο και τη σκουπιζα καλα να ειναι στεγνη. Μωρομαντηλα γενικα τα απεφευγα, αλλα φυσικα οχι τελειως. Σαπουνι οχι σε καθε πλυσιμο.

Μονο καποιες φορες που ειδα ενα ξεκινημα ερυθροτητας, μονο τοτε εβαζα μια επαλειψη σουντοκρεμ και ποτε δε χρειαζοταν δευτερη.

Περαν του οτι καταστρεφεται το ph και η φυσικη αμυνα της επιδερμιδας, ειναι και απλη λογικη οτι οταν συνηθιζει καποιος σε κατι (οπως πχ φαρμακο) μετα πολυ δυσκολα τον πιανει.

Αυτα :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Thanks evgenia εμείς με μελάνι πρός το παρόν...

 

Περαστικά βρε παιδί μου, τι τραβάτε κι εσείς..

πάντως evgenia η μαμά μου μου έλεγε ότι κι εγώ μικρή ένα κινητό σύγκαμα ήμουν είχα πολύ καυστικά τσισάκια και γινόμουν χάλια το άμοιρο...

 

Περαστικά και πάλι, φιλάκια πολλά και υπομονή.

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

darlings επειδη και εμεις τραβηξαμε αρκετα με το συγκαμα(συγκαηκε απο τον 1 μηνα ) και δοκιμασαμε 1 καρο αλοιφες ειτε προληπτικες ειτε θεραπευτικες (ακομα και σε δερματολογο πηγαμε για να διαγνωσει "δερματιτιδα εκ των σπαργανων"") το μοναδικο πραγμα που μας εσωσε ειναι η κηραλοιφη, που μου εδωσε μια φιλη και πραγματικα σωθηκαμε.τωρα ειδικα που ο junior εχει γαστρεντεριτιδα και το σ@#$το παει συννεφο, τιποτα δεν επαθε. απλα θελει πολυ συχνα αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

he_make_a_lot_of_poopy, ξεκινήσαμε με

:arrow:μελάνι,

:arrow: μετά διάλυμμα ηωσίνης 2%+Daktarin powder 2 φορές τη μέρα+Verdal το βράδυ,

:arrow: μετά ξαναγυρίσαμε στο μελάνι,

:arrow: μετά Bariederm+Verdal το βράδυ,

:arrow: μετά (σε αυτή τη φάση μας είδε η δερματολόγος, 12 μέρες μετά) Bactroban αλοιφή σε μεγάλη ποσότητα, σε κάθε αλλαγή πάνας+κομπρέσες με φυσιολογικό ορό επί 2 εβδομάδες

:arrow: και τέλος (εκεί που είχαν κλείσει οι πληγές) μόνο κρέμα φραγμού+1-2 φορές τη μέρα Epithilial.

Και εκεί που ήμασταν πολύ καλά, ξανακύλησε, όπως έγραψα πιο πάνω.

 

Ξέχασα να σημειώσω ότι την πλένω με ANFO 3.

.png
Link to comment
Share on other sites

Φτύστε μας παιδιά, φτύστε μας... παμε πολύ καλύτερα...

Evgenia τι γίνεται??

 

 

Δείτε τι μου στείλανε!!!

Γειά σας,

 

Παρακαλώ για να μην προκύψουν παρεξηγήσεις με το όνομα χρήστη σας στο φόρουμ η πρότασή μας είναι να αλλάξετε το όνομα χρήστη αλλά και το επάγγελμα που έχετε ορίσει.

 

Δώστε μας μερικά εναλλακτικά ονόματα χρήστη ώστε να προβούμε στην αλλαγή του.

Το επάγγελμα μπορείτε να το αλλάξετε από την επιλογή προφίλ.

 

Ευχαριστώ,

 

Από την διαχείριση.

 

Επίσης

 

πολλοί σπαμ λογαριασμοί χρησιμοποιούν τέτοιο τρόπο γραφής και ο λογαριασμός σας φαινεται σαν λογαριασμός φάρσα. (ήδη μας εχουν στείλει αρκετά μέλη δηλαδή απορία για αυτό το λόγο)

 

θα είναι απαραίτητο να αποκτήσετε ενα όνομα χρήστη που να είναι μια λέξη ή δύο το πολύ και να μην έχει διαχωριστική γραμμή ενδιάμεσα ή άλλο σύμβολο.

 

προτείνετέ μας 2- 3 για να βρούμε κάποιο που να μην χρησιμοποιείται

 

ευχαριστούμε!

 

Σας έστειλα κανα σπαμ βρε παιδιά?

 

Εμείς έχουμε φτιάξει τραγουδάκι με bad english με αυτόν τον τίτλο και μας κόβουν τη χαρά!!! Τι μιζέρια ....!!!!

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας προς αποφυγή περεταίρω παρεξηγήσεων οι διαχειριστές άλλαξαν το όνομα χρήστη σας σε hmalop.

 

Το γνωρίζουμε ότι δεν ενοχλήσατε κανέναν. Εάν πιστεύαμε κάτι τέτοιο θα είχε και τέτοιο περιεχόμενο το μύνημά μας. Η αλλαγή έγινε προκαταβολικά για να προστατέψει την δική σας συμμετοχή στο φόρουμ.

 

(το επαγγελμα είχε ακριβώς τον ίδιο τρόπο γραφής για αυτό αφαιρέθηκε)

 

μέχρι δύο λέξεις επιτρέπονται και δε θα πρέπει να γίνει αναφορά στην λέξη poop ή οτιδηποτε την συμβολίζει.

 

μπορείτε εδώ να προτείνετε ονόματα χρηστών για να αλλαχθεί το παρόν όνομα χρήστη σας.

 

πω πω....!!!!!

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πάμε καλύτερα! Χθες τελειώσε και η θεραπεία με τη FUCIDIN H και έχουμε επιστρέψει στην προηγούμενη φάση που χρειάζεται μόνο η αναπλαστική την οποία θα ξεκινήσω πάλι αύριο. Την αφήνω πολύ πλέον χωρίς πάνα, μόνο με εσώρουχο βαμβακερό. Μήπως να αρχίσω διαδικασίες για να βγάλει πλέον τις πάνες? Νομίζω όμως ότι δεν είναι έτοιμη...

 

hmalop, κρίμα που το όνομά σου άλλαξε... Το προηγούμενο είχε πολύ πλάκα! Ίσως όμως οι admins να έχουν κάποιο λόγο. Επειδή έχουν παρουσιαστεί πολλά κρούσματα μη σοβαρών λογαριασμών, μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά... Σκέψου το και έτσι. Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις μελών τους οποίους απενεργοποίησαν λόγω παρεξήγησης! Όλα όμως διορθώθηκαν.

.png
Link to comment
Share on other sites

hmalop, μη στενοχωριέσαι, εγώ έτσι κι αλλιώς σε είχα στο μυαλό μου σαν "πούπυ" και μου φαινόταν πολύ χαϊδευτικό. Δες το κι αλλιώς, ότι το καινούργιο νικ μπορεί να έχει καλύτερο φενγκ-σούι και να σταματήσετε να κάνετε άπειρα κακά. :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι για γέλια. Διαβάστε αν έχετε χρόνο το ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΚΙ ΕΔΩ στην ενότητα Ευχαριστίες, συγχαρητήρια & καταγγελίες

 

Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΔΑΩΝ παιδες αφήστε τα. Το Poopy τους πείραξε τελικά που ειναι για όποιον γνωρίζει το χαιδετικό για τα κακάκια στα αγγλικα και στην ουσία σημαίνει πρύμη πλοίου

Είναι για γέλια και για κλάμματα... Η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς είναι αυτή, οι άθλιοι υπερτερούν κ βρίσκονται συχνά σε θέσεις κλειδιά..

 

Ελλαδάραααα!!!!

 

Evgenia μου έχεις δίκιο ήταν πολύ αστείο, χαίρομαι που με καταλαβαίνεις.

 

Evgenia άκου χρησιμοποιώ λανολίνη που είναι φυσικότατη ως κρέμα φραγμού ΚΑΙ αναπλασης με τρομερή (φτυστε μααααααααας) επιτυχία!!! Είναι απίστευτο... Όταν συνέλθει σκέψου το σοβαρά να τη δοκιμάσεις πρέπει να έχει ιδια περίπου υφή με την κηραλοιφή που λέει και η teacher

 

Επίσης το κάρμα μας γλυκύτατη μου amaretto είχε ήδη αλλάξει πριν την παρεμβαση Μουσολίνι΄!!! Έχεις δίκιο όμως ολο κ κάτι καλό μπορεί να βγει από οποιαδήποτε κατάσταση..!!! είναι πολύ budist !!!!

 

Έκανα κι ενα μιγμα Daktarin με λανολίνη που το βάζω σε υποψία κοκκινίλας και μέχρι στιγμής πάει φανταστικά... Σφίξανε κ τα κακάκια (POOOPYYYYYY) και είμαι πολύ χαρούμενη (και ξανά ρίξτε μας ένα χλαπατσάκι)

 

Έκοψα όμως τα γαλακτοκομικά κ έκανα 4 ώρες στο κάθε στήθος μετά από υπόδειξη της αγλαίας και των κοριτσιών στην ενότητα θηλασμού...

 

Ανεκτίμητη η συμπαράσταση όταν ειδικά δεν έχεις κανέναν συγγενή κοντά που να μπορεί έστω να σου πει κάποια συμβουλή.

 

Φιλάκια κορίτσια πάμε βολτούλα στον ήλιο, σας φιλάμε με αγάπη

 

Εύη + Poopy (και μπαμπας)

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!ΓΙΑ ΔΟΚΗΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΜΠΕΡΣ!!!!!Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡH ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΕΣ ΤIΣ ΜΑΡΚΕΣ!ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΑΝΝΥΣ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΗΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνταγή

Λανολίνη 1/4 κ.σ.

Μελάνι 2-4 σταγόνες

(ανάλογα με την ποιότητα της λανολίνης - όσο πιο πηχτή και "μαστιχένια" τόσο καλύτερη και ως φορέας οπότε βάζουμε κ παραπάνω μελάνι)

 

Έτσι έχουμε ένα άριστο μυκητοκτόνο και αδιαβροχοποιητή του δέρματος.

Μπορείτε να βάλετε eosin επισης αλλά δεν έχω ιδέα από αναλογίες και 20 gr εοσιν τα αγόρασα 7 ευρώ οπότε... μελάνι και πάλι μελάνι.

 

Ανακάτεψα και Daktarin με λανολίνη και τα έβαζα ως εξής:

Μια φορα την ημέρα λανολίνη με Daktarin, τις υπόλοιπες μελάνι με λανολίνη και helixderm με λανολίνη.

Παιδιά δούλεψε απίστευτα. Κλείσανε οι πληγούλες, έστρωσε δερματάκι και μπάι μπάι μύκητες. Μέσα σε 5 μέρες. Γιες!

 

Είμαι τρελά ερωτευμένη με τη λανολίνη (μετά τον Πούπι φυσικά)

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Την πάθαμε κι εμείς...

Πρώτη φορά...τόσο καιρό τέτοιο σύγκαμα δεν μας συνέβη ποτέ...

Η μικρή κάνει διάρροιες από τη Δευτέρα και το περίεργο είναι πως ο παιδίατρος δεν με ρώτησε τίποτα παρά μόνο διέγνωσε πως είναι από την οδοντοφυία.Και αναρωτιέμαι αν είναι καμιά γαστρεντερίτιδα;Αν την πείραξε το γάλα που εδώ και δυο εβδομάδες από τη σκόνη περάσαμε στο Νουλάκ;

Πάντως το σύγκαμα είναι φριχτό,δεν περνάει με εοζίν,χθές κατόπιν οδηγιών του γιατρού πήαρα ντακτοντόρ αλλά οπωσδήποτε αύριο όπως κι αν έχει θα την πάω να τη δεί...

 

Αλλά οι διάρροιες με προβληματίζουν...Μήπως να τον πάρω πάλι σήμερα τηλ να του το πώ;

 

Είναι και η βάφτιση το άλλο Σάββατο γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Elli, πρώτ' απ΄όλα, χρόνια πολλά για τα μπουμπούκια σου!!!

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, είναι να τη δει άμεσα δερματολόγος! Αυτός είναι ο ειδικός και θα σου δώσει τη σωστή θεραπεία! Αν διάβασες παραπάνω, η δική μου κόρη ταλαιπωρείται ακόμα (από την 1η Μαρτίου!!!) με το σύγκαμμα. Επί 12 μέρες κάναμε διάφορες θεραπείες που μας σύστηνε η παιδίατρος και τελικά την πήγα σε δερματολόγο η οποία μου υπέδειξε την αποτελεσματική θεραπεία. Μην το αφήνεις! Η δική μου είναι τόσο ευαίσθητη πλέον που με το που κάνει τα κακά της, συγκαίγεται!!! Άσε... μεγάλη ιστορία και ταλαιπωρία για εκείνη...

 

Για τις διάρροιες, αφού προβληματίζεσαι, καλό ειναι να του τηλ και να του πεις όσα σκέφτεσαι για να σου φύγει κάθε αμφιβολία!

 

Ενημέρωσέ μας και μη στεναχωριέσαι!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evgenia σ'ευχαριστώ για τις ευχές!

 

Σήμερα βλέπω ότι η κατάσταση είναι στάσιμη-ούτε επιδείνωση αλλά ούτε και θεαματική βελτίωση.Τον γιατρό τον πήρα τηλέφωνο αλλά δεν ανησυχεί για τις διάρροιες(πυρετό και εμετό δεν κάνει και από κέφια μια χαρά ειναι).Επιμένει πως οφείλονται στην οδοντοφυία και μόνο υπομονή μπορώ να κάνω.Λίγο ρυζάλευρο που της βάζω στο γάλα δεν φαίνεται να έχει αποτέλεσμα.Μου είπε να συνεχίσω την ντακτοντορ μέχρι την Τετάρτη,δηλαδή μιλάμε για εφαρμογή διάρκειας μιας εβδομάδας...Πολύ μου φαίνεται αν λάβω υπόψη τα όσα γράφονται εδώ για διάστημα όχι πάνω των 3 ημερών.

 

Το θέμα είναι ότι όσο οι διάρροιες συνεχίζονται, το σύγκαμα δεν πρόκειται να εξαλειφθεί,γιατί εκτός του ότι κάνει πάρα πολλές φορές,κάνει και τη νύχτα(από 5 μηνών είχε σταματήσει να κάνει κακά το βράδυ).Και καλά χθές είχα άγχος και όλη νύχτα κάθε λίγο σηκωνόμουνα να τσεκάρω,αλλά αν με πάρει ο ύπνος και τα κάνει τί γίνεται;1 ώρα να μείνει έτσι, πάει γκρεμίζεται ό,τι χτίζω όλη μέρα με τις επαλείψεις και τους συχνούς αερισμούς...

 

Πάντως αν μέχρι την Κυριακή χειροτερέψει θα την πάω σε δερματολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Elli, είναι δύσκολα τα πράγματα αν έχει διάρροια. Κάνε υπομονή και δώσ' της μεγάλη προσοχή! Κάνε και κομπρέσες με φυσιολογικό ορό και μετά στέγνωμα με το πιστολάκι. Βοηθάνε πάααααρα πολύ. Για τη διάρροια κάνε τα γνωστά... όχι φρούτα (μόνο μπανάνα ή μήλο), πολύ ρύζι, αραιωμένο γάλα, καθόλου γαλακτοκόμικα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια? Μας λείψατε!

 

Το Πούπι δεν έχει σταματήσει τα νερουλά κακά και είναι αισίως στον 3ο μήνα του ΑΛΛΑ

α-πα-πα-λλαχθήκαμε εντελώς από το σύγκαμα.

 

Η συνταγή με τη Λανολίνη κ το Μελάνι είναι μαγική σας το λέω.

ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΙAΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ... Κι εγώ νόμιζα ότι δε θα συνέλθει ποτέ κι είναι μια χαρά τώρα.

 

Εναλλάξ του έβαζα Daktarin (Απο την 3η μέρα κ μετά αντί για Daktodor) Λανολίνη με μελάνι και Λανολίνη με Helixderm.

 

Το περιστασιακό 'αέρισμα' δεν είχε αποτέλεσμα γιατί όταν τον εκλεινα ήταν σα να μην είχε γίνει. Φούντωνε!

 

Μια μέρα που είχε ζέστη όμως τον έβαλα με ανοικτή πάνα μπρούμυτα με λυγισμένα ποδαράκια και ακουμπούσε στο μαξιλάρι θηλασμού το σωματάκι του και έβαλα κ υφασματινη ταινία στο ποπουδάκι για να μείνει ανοιχτό. Τα έκανε, τον έπλενα, τον τάιζα κ άντε πάλι. 6-7 ώρες. Ευτυχώς δεν είχε κολικούς κ κοιμόταν σαν πουλάκι. Μετά από αυτό, 4-5 μέρες τις αλοιφές εναλλάξ και ΞΟΥ οι μύκητες !!!

 

Δουλεύει σας ξαναλέω.

 

Elli περαστικά σας και γρήγορα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν είναι ευδιάθετο το μωρουδέλι σου !!!

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Οι διάρροιες προς το παρόν σταμάτησαν.

Με το σύγκαμμα είμαστε καλύτερα;Δεν ξέρω.Ο ερεθισμός φαίνεται να έχει φύγει αλλά έχουν μείνει κάτι σα ραγάδες να το πω,κάτι "ανοίγματα" στο δέρμα σε μερικά σημεία και δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό...

Τη ντακτοντόρ σκέφτομαι μήπως να τη σταματήσω σήμερα,αν και ο γιατρός μου είπε να την εφαρμόσω μια εβδομάδα σχεδόν.Της τη βάζω απο την Τρίτη.

 

evgenia ο φυσιολογικός ορός πραγματικά βοήθησε,σ'ευχαριστώ πολύ!

 

hmalop περαστικά και αγύριστα και σ'εσάς!Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Elli μπορείς να αντικαταστήσεις την Daktodor με Daktarin που είναι η ίδια δραστική ουσία ΧΩΡΙΣ ομως την κορτιζόνη που δικαίως κάνει την κρέμα αυτή τόσο αμφιλεγόμενη...

 

Στα βουνά να πάει, στα βουνά

που λέει κ η πεθερά μου!!!

Να μας ζήσουν να τα χαιρόμαστε με υγεία κ αγάπη.

Επεξεργάστηκαν by hmalop
διόρθωση-προσθήκη αποφυγή αλλεπάλληλων posts

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ελλη η Daktodor δεν κανει να χρησιμοποιειται για πανω απο 3 μερες.....μου το τονισε πολλες φορες η παιδιατρος.......αντι να βοηθαει υποτροπιαζει το προβλημα......

 

Επισης δεν τη βαζουμε σε πληγη γιατι ποναει πολυ......δυστυχως το καταλαβα ΑΦΟΥ υπεφερε το μωρο μου.......μαλιστα καπου διαβασα πως σε αντιστοιχη περιπτωση μαμας που τελικα κατεληξε στο Παιδων με πολυ ασχημο συγκαμμα, οι γιατροι της εβαλαν χερι που την χρησιμοποιησε, ειπαν οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε μικρα παιδια........εγω δεν την ξαναβαζω........

 

Αυτες οι κορτιζονουχες κρεμες βοηθαν δηθεν την πρωτη φορα που τις βαζεις, μετα απλα χειροτερευουν το προβλημα........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ το γιατρικό μου;; Σε πολύ άσχημο σύγκαμμα της μικρής (που μας βγήκε ευαισθητούλα) ακολούθησα τη μέθοδο τακτικότατες αλλαγές, πλύσιμο χωρίς ή με ελάχιστο σαπούνι, στ'εγνωμα απαλό αλλά καλό, ξεβράκωμα κατά το δυνατό, και στα αλλάγματα εναλάξ φυσιολογικό όρο και άφθονο ελαιόλαδο. Πραγματικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα και με απόλυτα φυσική μέθοδο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Με τον μικρό μας δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με συγκάματα μέχρι πρίν 5 μέρες που μάλλον είναι από τα δόντια μου είπε ο παιδίατρος και από την διάροια που έκανε. Νομίζω πως έχει συγκαεί αρκετά, έχει πληγές που βγάζουν πύον. Πως μου ξέφυγε έτσι το σύγκαμα δεν ξέρω αλλά πραγματικά νομίζω πως μέσα σε ένα βράδυ έγινε πολύ χάλια. Αφού τον πήγαμε προχθές και τον είδε μας έδωσε την Fusicort για πρωί και μεσημέρι, το κόκκινο ιώδιο για το απόγευμα και την Kenacomb για το βράδυ και όλα αυτά για 7 ημέρες. Δεν ξέρω? Θέλω την γνώμη σας..... Μήπως σας φαίνονται αρκετά? Διάβασα και όλα αυτά που γράψατε για τις κορτιζονούχες κρέμες και ανησύχησα....:-( Ήδη ο μικρός μετά από 2 μέρες είναι πολύ καλύτερα. Πολλές δεν 7 ημέρες. Μου άρεσε πολύ και η ιδέα με το ελαιόλαδο....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα, με τη μαγικη συνταγή ξανάπαθε σύγκαμα το Πουπάκι, τελικα έχει να κάνει πολύ με τα κακά τους κ την οξύτητά τους, με το τι τρώμε δηλαδή εμείς που θηλάζουμε ΑΛΛΑ ΚΑΙ με τους ΠΑΛΙΟ μύκητες... Candida είναι συνήθως... τι βραχνάς θεέ μου...

Johna η Kenacomb συνταγογραφείται σε μωρά όπως και η Daktodor... Ο λόγος που δίνουν κορτιζονούχες είναι το ότι σταματούν τον ερεθισμο, τη φαγούρα και το τσούξιμο. Δεν τις χρησιμοποιούμε ποτέ σε ανοικτές πληγές ΚΑΝΟΝΑΣ αυτό.

 

Επίσης τις δραστικές ουσιες τις συνηθιζει ο οργανισμός και δεν αντιδράει σε αυτές, οπότε ο καλό ς γιατρός θα κάνει έναν συνδιασμό που σκοπό έχει να εξαλείψει το πρόβλημα από τη ρίζα του - τους μύκητες...

 

Εδώ πολλές μαμάδες ορκίζονται στο μελάνι... Φυσικό κ ελεύθερο παρενεγειών.

Τι να πω... εμείς βάζαμε μελάνι συχνά κ υποτροπιάσαμε πάραυτα.

Κι εμάς ο παιδίαρος ΔΕΝ μασάει με την κορτιζόνη, βαλε άφοβα λέει.

 

ΑΧ τους μισω τους απαίσιους μύκητες... ΟΛΟΥΣ εκτός από τα μανιτάρια... στα κάρβουνα... με λάδι και λεμόνι και αλάτι (είμαι σε δίαιτα γιατί το μωρούδι μου πάλι στο τσιρλιστάν είναι... ααααααααααααααααχ )

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΝΟΥΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...