Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 2010


Recommended Posts

Δεν ειναι 20-30...............

Ειναι 100ευρουλάκια φιλενάδα...........ανα παιδι

100 ειναι για ολο το χρονο αλλα αν κανω την αιτηση τωρα θα παρω μονο για τους 2 μηνες του ετους που υπολειπονται του 2010 ετσι δεν ειναι?? Αρα??? 20-30 πολλα λεω..

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχει σχεση σε ποιο ταμειο ασφάλισης ανηκεις...

Το ποσον ειναι το ιδιο για καθε ταμειο ή για καθε παιδι..

μπες εδω και διαβασε τα.... http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg και πατα την εγκυκλιο να την διαβασεις.

 

Link to comment
Share on other sites

100 ειναι για ολο το χρονο αλλα αν κανω την αιτηση τωρα θα παρω μονο για τους 2 μηνες του ετους που υπολειπονται του 2010 ετσι δεν ειναι?? Αρα??? 20-30 πολλα λεω..

 

Τσουκου......θα παρεις 100ευρω για ολη την χρονια, αυτο που λες θα ισχυε αν εχεις παρει απο αλλου επιδομα τέκνου και θα εβλεπαν ποσους μηνες εχεις παρει απο εκει, ή αν το μωρο σου ειχε μονο 8μηνες γεννημένο.

 

Link to comment
Share on other sites

100 ειναι για ολο το χρονο αλλα αν κανω την αιτηση τωρα θα παρω μονο για τους 2 μηνες του ετους που υπολειπονται του 2010 ετσι δεν ειναι?? Αρα??? 20-30 πολλα λεω..

 

Όχι παιδάκι μου, για όλη τη χρονιά θα πάρεις! Μέχρι τέλος Ιανουαρίου του 11 είναι!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα!!!! Παλι αλλα ντι αλλων ειχα καταλάβει...Αρα,θα παρω 100.

καμια απαντηση οσον αφορα αυτο?

 

........να σας ρωτησω και κατι αλλο βρε κοριτσια..

Ο αντρας μου εχει ασφαλισει στο βιβλιαριο του την κορη μας .Τςρα που γεννηθηκε ο μπεμπης είναι καλυτερο να τον ασφαλισει και αυτον εκεινος η ειναι το ιδιο να τον ασφαλισω και γω?

Εννοω δηλαδη του χρονου για το οικογενειακο επιδομα ειναι καλυτερο να τα εχει και τα 2 ο αντρας μου ωστε να παρει μεγαλυτερο επιδομα για 2 παιδια,η μπορει να καταθεσει ο καθενας απο τους δυο μας ξεχωριστη αιτηση για το καθε παιδι που εχει ασφαλισμενο?

__________________

 

Με σωζετε!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να σας ρωτησω κι εγω κατι;

Τη βεβαιαωση του εργοδοτη τη θαλουν ΚΑΙ απο τους δυο γονεις;;;¨η μονο απο αυτον που θα κανει την αιτηση για το επιδομα; :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα!!!! Παλι αλλα ντι αλλων ειχα καταλάβει...Αρα,θα παρω 100.

 

Θα πάρεις 200 νομίζω για τα δυο παιδιά!

Για το άλλο σου απάντησε βρε κούκλα η καλαμαρού! :mrgreen:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτησω κι εγω κατι;

Τη βεβαιαωση του εργοδοτη τη θαλουν ΚΑΙ απο τους δυο γονεις;;;¨η μονο απο αυτον που θα κανει την αιτηση για το επιδομα; :)

 

Μόνο αυτός που κάνει την αίτηση.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση σε ποιο ταμειο ασφάλισης ανηκεις...

Το ποσον ειναι το ιδιο για καθε ταμειο ή για καθε παιδι..

μπες εδω και διαβασε τα.... http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg και πατα την εγκυκλιο να την διαβασεις.

Αρα ειναι το ιδιο ..Μπορω να ασφαλισω εγω τον μπεμπη και να παρω 100 και ο αντρας μου που εχει την μικρη να παρει αλλα 100 .Δηλαδγ ειναι μια η αλλη ε?

κΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ???:confused:

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα ειναι το ιδιο ..Μπορω να ασφαλισω εγω τον μπεμπη και να παρω 100 και ο αντρας μου που εχει την μικρη να παρει αλλα 100 .Δηλαδγ ειναι μια η αλλη ε?

κΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ???:confused:

 

Αληθεια μπες να διαβασεις λιγο την σελιδα που σου εγραψα ποιο πανω....

Θα σου λυσει ολες τις αποριες

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ παντως εχει να κανει και με τα επιδοματα.

Αν εχεις ικα και ειχες την κορη σου στο δικο σου βιβλιαριο,τοτε μολις εκανες το γιο σου θα επαιρνες προσαυξημενα τα επιδοματα λογω ηδη υπαρχοντος αλλου παιδιου τα της λοχειας-τοκετου και λοιπα.

ΤΩΡΑ που την ειχε ο αντρας σου δε φαινοταν το παιδι σου το πρωτο, οποτε πηρες λιγοτερα για τη γεννηση του 2ου παιδιου οσα θα παιρνες αν ηταν το πρωτο σου. εγω οταν πηγα στο ικα να ασφαλισω την πρωτη μου κορη μου ειπαν πως το καλυτερο ειναι να ασφαλιζονται και τα 2 παιδια στον ιδιο και προτιμοτερο ειναι στις μητερας για τα επιδοματα αυτα και δε ξερω αν ειναι και καποια αλλα...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ παντως εχει να κανει και με τα επιδοματα.

Αν εχεις ικα και ειχες την κορη σου στο δικο σου βιβλιαριο,τοτε μολις εκανες το γιο σου θα επαιρνες προσαυξημενα τα επιδοματα λογω ηδη υπαρχοντος αλλου παιδιου τα της λοχειας-τοκετου και λοιπα.

ΤΩΡΑ που την ειχε ο αντρας σου δε φαινοταν το παιδι σου το πρωτο, οποτε πηρες λιγοτερα για τη γεννηση του 2ου παιδιου οσα θα παιρνες αν ηταν το πρωτο σου. εγω οταν πηγα στο ικα να ασφαλισω την πρωτη μου κορη μου ειπαν πως το καλυτερο ειναι να ασφαλιζονται και τα 2 παιδια στον ιδιο και προτιμοτερο ειναι στις μητερας για τα επιδοματα αυτα και δε ξερω αν ειναι και καποια αλλα...

ΣΕ ΕΥΧΑΡΣΙΤΩ. ΝΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ.ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΠΡΩΤΑ (ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΟΙ ΦΙΛΕς ΕΔΩ) ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ 1 ΠΑΙΔΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ,κορίτσια!Δεν σας τα είπανε καλά...λάθος δικαιολογητικά ζητάει το site του οαεδ.:shock:Μου τα εξήγησε η αγενέστατη υπάλληλος σήμερα αφού κοντέψαμε να πιαστούμε στα χέρια...:twisted:Εγγραφο που να αναγράφει τη διεύθυνση κατοικίας φέρατε;Οχι...και πως θα ξέρω που μένετε;Γιατί,παιζει ρόλο;Η βεβαίωση εργοδότη δεν αναγράφει τη γενική συλλογική σύμβαση με την οποία έχετε προσληφθεί...:confused:Οκ...Ενσημα του 2009 φέρατε;Οχι...Και πως θα ξέρω ότι εργάζεστε:shock:Δώστε μου παρακαλώ έγγραφο με τα δικαιολογητικά που μου ζητάτε...Σιγήηηη:evil:Τελος πάντων αφήστε με να κάνω τη δουλειά μου:eek:Συγγνώμη που σας ενόχλησα μαντάμ:twisted::twisted::twisted:

Μα τί θέλουν επιτέλους;;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζετε πότε θα βάλουν τα λεφτά αν έχεις ένα παιδί, έκανα τα χαρτιά το Σεπτέμβρη,μου είχαν πει μέχρι Χριστούγεννα από ΟΑΕΔ να περιμένω, αλλά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα αρχίζω και αμφισβητώ ότι θα μπουν.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζετε πότε θα βάλουν τα λεφτά αν έχεις ένα παιδί, έκανα τα χαρτιά το Σεπτέμβρη,μου είχαν πει μέχρι Χριστούγεννα από ΟΑΕΔ να περιμένω, αλλά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα αρχίζω και αμφισβητώ ότι θα μπουν.

 

ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέθεσα αίτηση αρχές Σεπτεμβρίου , έχω ένα παιδάκι , και τα χρήματα μπήκανε 27 Οκτωβρίου.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι?

Για τα ένσημα που θέλουν στα δικαιολογητικά...θέλουν καρτέλα ενσήμων από το ΙΚΑ ή μπορώ να τους πάω και αυτά που μου στέλνουν κάθε τετράμηνο? Ρωτάω επειδή τα τελευταία που έχω στα χέρια μου είναι το Δ΄τετράμηνο του 08'

Επίσης θα καταθέσω αίτηση σε ΚΕΠ. Γίνεται ε?

PkDAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι?

Για τα ένσημα που θέλουν στα δικαιολογητικά...θέλουν καρτέλα ενσήμων από το ΙΚΑ ή μπορώ να τους πάω και αυτά που μου στέλνουν κάθε τετράμηνο? Ρωτάω επειδή τα τελευταία που έχω στα χέρια μου είναι το Δ΄τετράμηνο του 08'

Επίσης θα καταθέσω αίτηση σε ΚΕΠ. Γίνεται ε?

Πήγαινε στο ικα και ζήτα τα ένσημα του 2009.Αυτά θέλουν και όχι του 2008.Βέβαια γίνεται να καταθέσεις δικαιολογητικά στο ΚΕΠ.Ισως και γω να γλίτωνα τη διαμάχη με την υπάλληλο αν τα κατέθετα εκεί:mrgreen:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο ικα και ζήτα τα ένσημα του 2009.Αυτά θέλουν και όχι του 2008.Βέβαια γίνεται να καταθέσεις δικαιολογητικά στο ΚΕΠ.Ισως και γω να γλίτωνα τη διαμάχη με την υπάλληλο αν τα κατέθετα εκεί:mrgreen:

 

Ναι , γίνεται μέσω ΚΕΠ αλλά σκεφτείτε ότι καθυστερούν ούτως ή άλλως , να φάμε στο κεφάλι και την καθυστέρηση του να στείλει την αίτηση υπηρεσιακά το ΚΕΠ στον ΟΑΕΔ???

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , γίνεται μέσω ΚΕΠ αλλά σκεφτείτε ότι καθυστερούν ούτως ή άλλως , να φάμε στο κεφάλι και την καθυστέρηση του να στείλει την αίτηση υπηρεσιακά το ΚΕΠ στον ΟΑΕΔ???

 

Εγώ πάντως πέρσι που κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΚΕΠ, είδα τα χρήματα κατατεθημένα στην τράπεζα ένα μήνα μετά. Και βέβαια μου έκανε τεράστια εντύπωση η ταχύτητα. Τώρα, αν φέτος, λόγω της κατάστασης, καθυστερούν πιο πολύ, δεν το ξερω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...