Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1ος ΥΠΕΡΗΧΟΣ (4-5εδομαδων)-τι ειδατε;


Recommended Posts

Τα profertil δεν εχουν καμια σχεση με την ωορηξια. Απλα βοηθανε γενικα τον οργανισμο να μην γερασουν οι ωοθηκες να μην χαλασει η ποιοτητα των ωαριων απο το ανχος την κακη διατροφη κτλ. Καμια σχεση λοιπον με το αν θα κανεις ωορηξια ή οχι. Καποιοι κυκλοι ειναι ανωορικτικοι κ ειδικα σε πιο μεγαλες ηλικιες. Ορμονικο ελενχο εχεις κανει?? Πρεπει να συνεχισεις μεχρι να δει το θετικο τεστ να ξεκινας απο νωρις του κυκλου.

 

ναι εχω κανει ελεγχο πληρες και ολα ειναι καλα. και ο συζηγος εχει κανει. απλα λογω ηλικιας το λιγο αγχος. εχουμε αποφασισει οτι αν δεν τα καταφερουμε συντομα θα κανουμε σπερματεγχυση.

προσπαθουμε ηδη 8 μηνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 842
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εχω κανει ελεγχο πληρες και ολα ειναι καλα. και ο συζηγος εχει κανει. απλα λογω ηλικιας το λιγο αγχος. εχουμε αποφασισει οτι αν δεν τα καταφερουμε συντομα θα κανουμε σπερματεγχυση.

προσπαθουμε ηδη 8 μηνες.

 

Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να μην χρειαστει τιποτα!! Αφου εχετε τσεκαρει τα βασικα θα πετυχετε πιστευω συντομα να μην εχεις ανχος δυσκολο βεβαια@! Λυσεις υπαρχουν ετσι κ αλλιως αρκει να μην το αφηνεις για τελευταια στιγμη! Μια χαρα θα πανε ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες

εχω να μπω καιρο και να γραψω. δυστηχως ακομα δεν τα εχω καταφερει αλλα πιστευω σε λιγο να ειμαι και εγω εγκυουλα.

θελω να ρωτησω το εξης. πηρα τεστ ωορρηξιας.δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει κατι τετοιο. εχει καμια καποια εμπειρια σε αυτο?

ειναι αξιοπιστα? ειχα τελευταια περιοδο 15/1 και λογικα οπου να ναι θα πρεπει να εχω ωορρηξια. αα περνω και profertil εδω και 2.5 μηνες περιπου.την τελευταια φορα ειχε δει ο γιατρος στον υπερηχο οτι εκανα διπλη ωορρηξια. λοιπον μεχρι σημερα δεν εχει δειξει τιποτα το τεστ,ωορρηξιας, περιμενω.να φανταστω οτι δειχνει θετικο δυο μερες οταν πιασει την αυξηση της ορμονης? δεν ξερω. οποια γνωριζει κατι και εχει εμπειρια αν θελει να μου πει.επισης ειναι δυνατον αν περνεις profertil να μην κανεις ωορρηξια? εχει παρει καμια απο σας αυτα τα χαπια? και αν ναι ποσο την βοηθησαν και τι αποτελεσματα ειχε?

ευχαριστω ολες

Καλημερα και καλη επιτυχια!!!εγω ειχα χρησιμοποιησει τεστ ωοριξιας.τα clear blue.τα συγκεκριμενα τουλαχιστον εγραφαν οτι μολις δειξει θετικο σε 48 ωρες ειναι η ωοριξια.εμενα με βοηθησαν πολυ,τον 3ο μηνα προσπαθειων επιασαν.για τα χαπια που λες δεν τα γνωριζω για να σου πω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Σήμερα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε αχνό θετικό! Είχα καθυστέρηση τρεις ημέρες! Πήγα στο γυναικολόγο αλλά στον ενδοκολπικο υπέρηχο δεν είδε απολύτως τίποτα! Μόνο ένα πολύ παχύ ενδομήτριο και ένα ωχρό σωμάτιο στην αριστερή ωοθήκη! Μου είπε να κάνω μια χοριακη,για την οποία θα πάω αύριο, και ότι αν η σύλληψη έγινε λίγο καθυστερημένα και είμαι στην τέταρτη εβδομάδα ίσως και να μην φαίνεται τίποτα (κάπως διστακτικός μου φάνηκε όμως)! Ισχύει ; Έχει καμια σας ανάλογη εμπειρία με υπέρηχο στην τέταρτη εβδομάδα;;; Έχω πολύ αγωνία...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2019 at 6:53 ΜΜ, riako είπε:

Καλησπέρα σας! Σήμερα έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε αχνό θετικό! Είχα καθυστέρηση τρεις ημέρες! Πήγα στο γυναικολόγο αλλά στον ενδοκολπικο υπέρηχο δεν είδε απολύτως τίποτα! Μόνο ένα πολύ παχύ ενδομήτριο και ένα ωχρό σωμάτιο στην αριστερή ωοθήκη! Μου είπε να κάνω μια χοριακη,για την οποία θα πάω αύριο, και ότι αν η σύλληψη έγινε λίγο καθυστερημένα και είμαι στην τέταρτη εβδομάδα ίσως και να μην φαίνεται τίποτα (κάπως διστακτικός μου φάνηκε όμως)! Ισχύει ; Έχει καμια σας ανάλογη εμπειρία με υπέρηχο στην τέταρτη εβδομάδα;;; Έχω πολύ αγωνία...ευχαριστώ

Εγω αν θυμαμαι σωστα στην 6η εβδομαδα που πηγα ...δεν ειδαμε τιποτα...κ η δικια νου εγκυνοσυνη ξεκινησε με 86 μοναδεσ χοριακησ κ τψρα η μικρη μου ειναι 17 μηνων...με το καλοοο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τεταρτη εβδομαδα περιπου που ειχα παει για υπερηχο στο ελενας γιατι τρωγομουν μεσα μου ,μου ειχαν πει οτι ειναι πολυ νωρις και με δυσκολια ειδαν κατι που ισως να ηταν ο σακος.μπορει και να μην ειδαν τιποτα παντως εψαχναν απο δω κ απο κει.την 6 εβδομαδα φανηκε καθαρα και αν θυμαμαι καλα ακουσαμε κ καρδια.29 μερα του κυκλου που εκανα χοριακη ηταν 80.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γίνεται να δει ο γυναικολογος νε τον υπέρηχο πόσο εβδομάδων είσαι? Εγω ειχα τελευταία περίοδο 21 Νοεμβρίου και με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι περίπου 16 εβδομάδων έγκυος υπάρχει περίπτωση πχ να έγινε η σύλληψη Οκτωβρίο η αρχές Νοεμβρίου και μετά να μου ήρθε κανονικά περίοδος? Θα φαινόταν στον υπέρηχο αυτό αν ήμουν δηλαδή 3-4 εβδομάδες παραπάνω έγκυος? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Theodora85 είπε:

Κορίτσια γίνεται να δει ο γυναικολογος νε τον υπέρηχο πόσο εβδομάδων είσαι? Εγω ειχα τελευταία περίοδο 21 Νοεμβρίου και με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι περίπου 16 εβδομάδων έγκυος υπάρχει περίπτωση πχ να έγινε η σύλληψη Οκτωβρίο η αρχές Νοεμβρίου και μετά να μου ήρθε κανονικά περίοδος? Θα φαινόταν στον υπέρηχο αυτό αν ήμουν δηλαδή 3-4 εβδομάδες παραπάνω έγκυος? 

Καληςπερα

Θα φαινόταν από τις μετρήσεις του εμβρύου έτσι κι αλλιώς αφού είσαι 16 βδομαδων και έχεις κάνει αυχενική εκεί έχει μετρηθεί και η υπέρηχογραγικη ηλικία του εμβρύου . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια!

13/4 τελευταία περίοδος κ ένα θετικό τέστ εγκυμοσύνης

Χθες πήγα στον γιατρό είδε σάκο κ μια σκιά που φαίνεται για λεκιθικος σάκος.

Μου είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα να με ξαναδεί

Σύμφωνα με την τελευταία μου περίοδο  ειμαι στην 6η βδομάδα κ περίμενε να δει έμβρυο.ειπε ίσως έγινε πιο μετά η σύλληψη γι'αυτό δεν φαίνεται κάτι.μου ανέφερε κ την παλινρομη κύηση για να είμαι ενήμερη....

Τώρα απλά περιμένουμε.δεν μου είπε να κάνω χοριακη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Lele_ είπε:

Γεια σας κορίτσια!

13/4 τελευταία περίοδος κ ένα θετικό τέστ εγκυμοσύνης

Χθες πήγα στον γιατρό είδε σάκο κ μια σκιά που φαίνεται για λεκιθικος σάκος.

Μου είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα να με ξαναδεί

Σύμφωνα με την τελευταία μου περίοδο  ειμαι στην 6η βδομάδα κ περίμενε να δει έμβρυο.ειπε ίσως έγινε πιο μετά η σύλληψη γι'αυτό δεν φαίνεται κάτι.μου ανέφερε κ την παλινρομη κύηση για να είμαι ενήμερη....

Τώρα απλά περιμένουμε.δεν μου είπε να κάνω χοριακη

Όλα καλά θα πάνε!! Εύχομαι τελειομηνη και υγιή εγκυμοσύνη!! Οι υπέρηχοι έχουν πάντα μια μικρή απόκλιση μια εβδομάδα πάνω ή κάτω....μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη όντως!! Την επόμενη φορά θα δεις κ έμβρυο!! Τώρα για χοριακη μπορείς να κάνεις κ μόνη σου αν θεωρείς ότι θα σε βοηθήσει να μεινεις ήρεμη!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Πήγα για υπέρηχο όπου βάσει ΤΕΡ εκείνη την ημέρα ήμουν 5 εβδ και 6 ημ αλλά βάσει υπέρηχου 5 και 2 καθώς δεν έχω κύκλο 28 ημερών αλλά 33 οπότε η σύλληψη δνε έγινε τη 14η μέρα.. Είδαμε σάκο, λεκιθικο ασκό και Εμβρυικο πόλο 3 χιλιοστά. Όμως δεν ακούσαμε καρδια. Μου πε να ξαναπαω την άλλη εβδομάδα για να ακούσουμε αλλά εμβρυικος πόλος χώρις εμβρυικος παλμός γίνεται; Να ανησυχώ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mrs είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πήγα για υπέρηχο όπου βάσει ΤΕΡ εκείνη την ημέρα ήμουν 5 εβδ και 6 ημ αλλά βάσει υπέρηχου 5 και 2 καθώς δεν έχω κύκλο 28 ημερών αλλά 33 οπότε η σύλληψη δνε έγινε τη 14η μέρα.. Είδαμε σάκο, λεκιθικο ασκό και Εμβρυικο πόλο 3 χιλιοστά. Όμως δεν ακούσαμε καρδια. Μου πε να ξαναπαω την άλλη εβδομάδα για να ακούσουμε αλλά εμβρυικος πόλος χώρις εμβρυικος παλμός γίνεται; Να ανησυχώ; 

Καλησπέρα! Κι εγώ πρώτο υπέρηχο είχα κάνει 5εβδ+3ημ κ απλά ελέγξαμε ότι είναι εντός μήτρας κλπ. Καρδιά άκουσα 10 μέρες αργότερα οπότε ήταν κ το επόμενο ραντεβού μου. Στον πρώτο υπέρηχο ούτε που μου είπε ότι έπρεπε να ακούσουμε καρδιά. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Καλησπέρα! Κι εγώ πρώτο υπέρηχο είχα κάνει 5εβδ+3ημ κ απλά ελέγξαμε ότι είναι εντός μήτρας κλπ. Καρδιά άκουσα 10 μέρες αργότερα οπότε ήταν κ το επόμενο ραντεβού μου. Στον πρώτο υπέρηχο ούτε που μου είπε ότι έπρεπε να ακούσουμε καρδιά. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά :)

Ευχαριστω κορίτσι μου για την απάντηση σου!! Τι χοριακη είχες εσύ τότε θυμάσαι; που δεν άκουσες καρδιά; είχες δει και εσύ Εμβρυικο πόλο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Ευχαριστω κορίτσι μου για την απάντηση σου!! Τι χοριακη είχες εσύ τότε θυμάσαι; που δεν άκουσες καρδιά; είχες δει και εσύ Εμβρυικο πόλο; 

Καλημέρα! Θυμάμαι τις χοριακες, 5 μέρες πριν από τον πρώτο υπέρηχο ήταν 600+, 3 μέρες πριν τον υπέρηχο 1300+. Είχαμε δει σάκο κ κααααατι μου είπε σαν να αχνοφαινοταν μέσα. Αυτά κ τίποτα άλλο. Εσένα σε ανησύχησε κάτι που είπε ο γιατρός? Γιατί νομίζω ήταν νωρίς για να ακούσεις καρδούλα :) όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2020 at 10:48 ΠΜ, Νεκταρινακι είπε:

Καλημέρα! Θυμάμαι τις χοριακες, 5 μέρες πριν από τον πρώτο υπέρηχο ήταν 600+, 3 μέρες πριν τον υπέρηχο 1300+. Είχαμε δει σάκο κ κααααατι μου είπε σαν να αχνοφαινοταν μέσα. Αυτά κ τίποτα άλλο. Εσένα σε ανησύχησε κάτι που είπε ο γιατρός? Γιατί νομίζω ήταν νωρίς για να ακούσεις καρδούλα :) όλα θα πάνε καλά!!!

Όχι δεν με ανησύχησε κάτι μου είπε ήταν πολύ μικρό μόλις 2, 2 χιλιοστά. Απλώς αναρωτήθηκα επειδή είχα πολύ υψηλή χοριακη. Βέβαια μου είπε ότι δεν μΣ νοιάζει η χοριακη γτ εχιε μεγάλο εύρος τιμών αλλά ο υπέρηχος.. Θα δούμε... Μακάρι να πάνε όλα καλά... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Όχι δεν με ανησύχησε κάτι μου είπε ήταν πολύ μικρό μόλις 2, 2 χιλιοστά. Απλώς αναρωτήθηκα επειδή είχα πολύ υψηλή χοριακη. Βέβαια μου είπε ότι δεν μΣ νοιάζει η χοριακη γτ εχιε μεγάλο εύρος τιμών αλλά ο υπέρηχος.. Θα δούμε... Μακάρι να πάνε όλα καλά... 

Θα σε μαλωσω.....

Ακου τον γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...