Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1ος ΥΠΕΡΗΧΟΣ (4-5εδομαδων)-τι ειδατε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 842
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4w+2 πηγα στο γιατρο (ειλικρινα αναρωτιεμαι αν καποια εχει παει πιο νωρις!) και φυσικα δεν ειδα τιποτα ο γιατρος ομως "ειδε" οτι ειχε παχυνει το ενδομητριο και μου ειπε με σιγουρια "ναι εχουμε εγκυμοσυνη!"

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν πήγαμε πρώτη φορά για υπέρηχο ήμουν 5 εβδομάδων. Περιμέναμε και εγώ δεν ξέρω τι να δούμε. Να πω την αλήθεια δεν διέκρινα τίποτα. Είναι πολύ νωρίς ακόμα. Σου εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4w+2 πηγα στο γιατρο (ειλικρινα αναρωτιεμαι αν καποια εχει παει πιο νωρις!) και φυσικα δεν ειδα τιποτα ο γιατρος ομως "ειδε" οτι ειχε παχυνει το ενδομητριο και μου ειπε με σιγουρια "ναι εχουμε εγκυμοσυνη!"

 

Ακριβώς το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!! Έχω καιρό να σας γράψω αλλά σας διαβάζω κάθε μέρα!!! Μια ερώτηση. Μια φίλη μου είναι εγκυος με Τ.Ε.Ρ. 26/3 και 2η χωριακή εχτές 4.778. Έκλεισε ραντεβού στον γιατρό της την άλλη Πέμπτη. Είναι φυσιολογικο, μήπως αργεί λίγο?? Ή μήπως είμαστε τρελλές από το άγχος μας και οι 2 μαζί??

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το δευτερο...!!!:P

Μια χαρα ειναι και η χοριακη και που σας εκλεισε ραντεβου την αλλη εβδομαδα. Αφου οπως θα διαβασες ηδη εδω και να πατε νωρις, δεν θα δειτε και τιποτα. Οποτε χαλαρωστε κι οι δυο και ολα θα πανε καλα! Με το καλο!

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!! Έχω καιρό να σας γράψω αλλά σας διαβάζω κάθε μέρα!!! Μια ερώτηση. Μια φίλη μου είναι εγκυος με Τ.Ε.Ρ. 26/3 και 2η χωριακή εχτές 4.778. Έκλεισε ραντεβού στον γιατρό της την άλλη Πέμπτη. Είναι φυσιολογικο, μήπως αργεί λίγο?? Ή μήπως είμαστε τρελλές από το άγχος μας και οι 2 μαζί??

 

η χοριακη της ειναι τελεια, φανταζομαι οτι το ρ/β ειναι μια χαρα για να μπορεσει ο γιατρος να δει κατι

δεν εχει νοημα να παει νωριτερα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

5 εβδομάδων στο πρώτο παιδί είδαμε το κεφαλάκι μια καρφίτσας!!! Στο δεύτερο πήγα 7 εβδομάδων και ακούσαμε καρδιά και είδαμε κάτι σαν..... φακή να πώ; υπερβολή θα είναι!!!!χαχαχα!

[I][B][COLOR=Magenta]Οι αγάπες μου, η Ζωή μου όλη!!!![/COLOR][/B][/I]
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις και να σας πω γιατι ρωταω

εγω εκανα υπερηχο 4 εβδ και 3ημ και ειδα σε μαυρο φοντο (ενδομητριο σακο)

2 ασπρες τελιτσες.

εν τω μεταξυ το ειδα στο σπιτι μετα απο 2 μερες, εκει δεν το ειχα προσεξει λογω μυωπιας

μου μπηκε η ιδεα μηπως ειναι δυο, ογιατρος ομως δεν ειε τιποτα

στο χαρτι γραφει ενδομητριος σακος κυησης με παρουσια λεκιθικου ασκου

ρωτησα το γιατρο για τις δυο κουκιδες (τηλεφωνικα χωρις να το βλεπει) και μου ειπε οτι ειναι λεκιθικος σακος και εμβρυικα στοιχεια

μου φανηκε παραξενο να φαινονται απο τωρα εμβρθικα στοιχεια και τα 2 σημαδακια εχουν ιδιο μεγεθος

Παρασκευη παω για υπερηχο και θα δουμε

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την 1η επίσκεψη στο γυναικολόγο τη κανόνισα για απλή εξέταση μαζί με τη δίδυμη αδερφή μου η οποία ήταν ήδη 1,5 μηνών έγκυος. 2 μέρες πριν, λόγω καθυστέρησης, κάνω test το οποίο βγήκε θετικό. Οπότε στο γιατρό έκανα τον 1ο υπέρηχο. Με βάση τη τελευταία ημ/νία εμ. ρήσης είμαι 5 εβδ. & 5 ημ. Με βάση τον υπέρηχο (στον οποίο ο σάκος είχε διαστάσεις 6*7*6 και φαινόταν λεκιθικός σάκος) ήμουν 4 εβδ. & 3 ημερών. Μάλλον το τελευταίο είναι το σωστό, διότι τους τελευταίους 3 μήνες είχα κύκλο 39 ημερών. Από ότι φαίνεται η σύλληψη έγινε στις διακοπές του Πάσχα στην Αίγυπτο! Την επόμενη Δευτέρα 3/5 έχω 2η επίσκεψη όπου ελπίζω να δω και να ακούσω περισσότερα!

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι καλός υπέρηχος είναι στην 9η εβδομάδα.

Πήγα στην 4η εβδομάδα -πολύ νωρίς- και μου το εβγαλαν τον Φούφη ...εξωμητριο, επειδη δεν εβλεπαν τιποτα μεσα...

Μην βιαζεστε...Εχει πολούς κινδυνους ο προορος υπερηχος

Καποια στιγμη που θα εχω χρονο θα σας γράψω την ασχημη εμπειρία μου προς γνωση και συμορφωση...

 

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!5 εβδομαδως ακριβως ειδαμε σακο και 7η ακουσαμε καρδουλα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Είμαι κι εγώ μεταξύ 4 και 5 εβδομάδων (τελευταία περίοδο είχα 26/03) κι έκανα προχθές την Τετάρτη τον πρώτο μου υπέρηχο...

Λοιπόν, το "σποράκι" μου ήταν μόλις 3 χιλιοστά... μια μαύρη κουκκίδα... Παρ' όλα αυτά ο γιατρός μου είπε πως φαίνεται πως όλα είναι έτσι όπως πρέπει να είναι... Ουφ!

Τώρα πρέπει να κάνω όλες αυτές τις εξετάσεις που μου έδωσε κι ελπίζω να είναι κι αυτές καλες!:shock:

Link to comment
Share on other sites

ax τι ωραια βρε κοριτσια..μολις γεννησα αλλα ηδη αναπολω τις επισκεψεις στον γιατρο γι ατους υπερηχους...

τωρα που θα παω μετα 40 μερες θα μου φανει πολυ παραξενο που θα κανω υπερηχο σε αδεια κοιλια..

μου αρεζε οταν ελεγε ..εδω ειναι το κεφαλακι...εδω τα χερακια κλπ κλπ...

κοιταξτε νε χαρειτε την εγκυμοσυνη σας γιατι θα περασει τοσο γρηγορα που ουτε θα το πιστευετε...και δυστυχως ειναι απο τις εμπειριες που λιγες φορες ζουμε...

τελικα ζηλευω τις πολυτεκνες οικογενειες..εκεινες τις φοβερες μανες που ζουνε το θαυμα πολλες φορες.....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηγα 5w+2 σε νοσοκομειο μιας και ειχα συσπασεις και ακομη δεν ειχα παει στη γιατρο μου και μου ειπε πως εχουμε ενα ειδος κυησης..παραξενευτηκα λιγο με το ειδος κυησης!!κι εγω εχω 40 μερες που γεννησα και μου λειπει η κοιλια μου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα τελευταία περίοδο 17/3 αλλά ωορρηξία στις 3/4 οπότε ανάλογα από πότε μετράω βγαίνω αλλή εβδομαδά.. πήγα την Παρασκευή για τον πρώτο υπέρηχο, η γιατρός με σημείωσε ως 6w2d ενώ εγώ υπολόγιζα βάσει της ωορρηξίας ότι ήμουν 5w6d. Είδαμε σάκο 14,3mm και το σποράκι 2,8mm και λεκιθικό (??) σάκο. Σύμφωνα με το μέγεθος του σάκου ο υπέρηχος γράφει ηλικία κύησης 4w5d+-7. Θα ξαναπάω σε δύο εβδομάδες να ακούσουμε καρδούλα. :D

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι? Πότε σου μετράει το μέγεθος από το σποράκι σου? Όταν δει τον λεκιθικό σάκο (πώς το λένε) σου το μετράει? Εμένα έπρεπε να μου το έχει μετρήσει και δεν το έχει κάνει? Ανησυχώ! Με έχει τρομάξει μόνο ότι δεν ακούμε καρδιά! Αλλά βλέπω ότι ο δικός σας γιατρός σας έβαλε να ακούσετε καρδιά στην 7η εβδομάδα! Εμένα γιατί με αγχώνει από την 5η εβδομάδα ότι δεν ακούμε καρδιά και δεν πάμε καλά??? Αααα, θα τρελαθώ! Σήμερα έχω ραντεβού, έχω τρελή αγωνία!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου!!!!!!Την 5η εβδομάδα είδαμε μόνο ένα μαύριο σακουλάκι και δε μετρήσαμε τίποτα,παρά μόνο είδαμε ότι βρίσκεται εντός της μήτρας.Την 7η ακούσαμε καρδούλα και τώρα μου ρίχνει κλωτσίτσες (30 εβδομάδων).Μη βιαστείς για συμπεράσματα,να κάνεις υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...