Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1ος ΥΠΕΡΗΧΟΣ (4-5εδομαδων)-τι ειδατε;


Recommended Posts

Σε καταλαβαίνω απόλυτα..Εχω κι εγώ πολύ άγχος..Τόσο που αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό..

Οι τιμές της χοριακής σου είναι φυσιολογικές πάντως!!! Όλα καλά θα είναι θα δεις..Μην αγχώνεσαι και μην κάνεις κακές σκέψεις..Όσο μπορείς γιατί κι εγώ που τα λέω δεν είμαι καλύτερη :wink::wink:

 

 

Mόλις πήρα τα αποτελέσματα της τρίτης χοριακής, είναι μόνο 5000. Την περιμέναμε πολύ μεγαλύτερη, λόγω του ότι έχω κλείσει την 6η βδομάδα. Φοβόμαστε παλλίνδρομη. :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 842
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mόλις πήρα τα αποτελέσματα της τρίτης χοριακής, είναι μόνο 5000. Την περιμέναμε πολύ μεγαλύτερη, λόγω του ότι έχω κλείσει την 6η βδομάδα. Φοβόμαστε παλλίνδρομη. :-(

 

Αχ μην μου λες τετοια!!!!! Μόνο στην σκέψη με έπιασε η ψυχή μου..Σφίχτηκε το στομάχι μου!!

Πότε έκανες την τελευταία χοριακή και πόσο ήταν?

Μην ανησυχείς σε παρακαλώ..Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη και ήρεμη..Όσο μπορείς ,ξέρω ότι είναι δύσκολο.. Εχεις καποιο σύμπτωμα που σε ανησυχεί περαν της χοριακής?

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!

Εγώ την Δευτέρα θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο και με ζώνουν τα φίδια...Φοβάμαι πολύ!!!

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να σου πω το εξής..Η χοριακή δεν έχει σχέση πόσο θα έπρεπε να είναι με βάση την εβδομάδα αλλά με το πόσο αυξάνεται..Υπολόγισε από την τελευταία χοριακή που έκανες πόσο θα έπρεπε να έχει ανέβει..

Εγώ ξεκίνησα με χοριακή 32,93 και 4 μερες μετά ήταν 147,40...Βάση του μικροβιολογικού μου οι τιμές είναι οι εξής

3η εβδ: <50

4η εβδ <400

5η εβδ 100-4.000

6η εβδ 1.000-20.000

 

Σύμφωνα με τα νούμερα είσαι σε φυσιολογικές τιμές..Απλά πρέπει να δεις συγκριτικά με την τελευταία χοριακή που έκανες..

Σε κάθε περίπτωση έχω ακούσει κορίτσια που δεν ανέβηκε κανονικά η χοριακή τους και με βοήθεια του γιατρού τα κατάφεραν να έχουν τα μπεμπάκια τους..

Ψυχραιμία και υπομονή ...

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mόλις πήρα τα αποτελέσματα της τρίτης χοριακής, είναι μόνο 5000. Την περιμέναμε πολύ μεγαλύτερη, λόγω του ότι έχω κλείσει την 6η βδομάδα. Φοβόμαστε παλλίνδρομη. :-(

 

Εγώ στο τέλος της 5ης εβδ είχα χωριακή 4150. Και ο γιατρός δε μου είπε τίποτα για παλλίνδρομη. Δεν ξέρω βέβαια πόσο ανέβηκε την 6η εβδ γιατί δε μου είπε να την επαναλάβω. Και βασικά δεν ξέρω πόσο αυξάνεται ανα εβδ.

 

Μην αγχώνεσαι και μην πανικοβάλεσαι. Σε καταλαβαίνω γιατί στην εγκυμοσύνη νιώθουμε τελείως αβοήθητες και πέρα από το να ξεκουραζόμαστε όσο μπορούμε και να μην έχουμε υπερβολικό άγχος, δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να είναι στο χέρι μας να κάνουμε. Όλο αμφιβολία και ανησυχία μέχρι τελευταία στιγμή.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο. Θα περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η χοριακη πρεπει απλα να διπλασιαζεται ανα 48ωρο..Δεν εχει σημασια απο που ξεκιναει..Μπορει απλα να εγινε καθυστερημενα η συλληψη..Εγω πχ υποθετω οτι ειμαι στην 4η εβδομαδα τωρα..αλλα με τα νουμερα που δειχνει μπορει να ειμαι και στην 5η απλα να εγινε καθυστερημενα η συλληψη..Σημασια εχει να διπλασιαζεται το ξαναλεω...

Αγχώνομαι κι εγώ πολυ..Αυτή η παλινδρομη είναι ύπουλη γιατί δεν έχεις αίμα κ νομίζεις ότι όλα πάνε καλά..Και πας εκει και παθαίνεις το σοκ..Κόλαση ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω...:-(:-(:-(:-(

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, phyllis, η γιατρός μίλησε για παλλίνδρομη. Δεν αυξήθηκε η χοριακή όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά περιμένουμε να δούμε και πόσο θα είναι η Δευτέρα που θα ξανακάνω. Το θέμα είναι πως επειδή ξέρουμε ακριβώς πότε έγινε η σύλληψη, εφόσον έκανα σπερματέγχυση, δεν μπορώ να ελπίζω να καθυστερημένη σύλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, phyllis, η γιατρός μίλησε για παλλίνδρομη. Δεν αυξήθηκε η χοριακή όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά περιμένουμε να δούμε και πόσο θα είναι η Δευτέρα που θα ξανακάνω. Το θέμα είναι πως επειδή ξέρουμε ακριβώς πότε έγινε η σύλληψη, εφόσον έκανα σπερματέγχυση, δεν μπορώ να ελπίζω να καθυστερημένη σύλληψη.

 

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου, να έχεις θετική σκέψη για το σποράκι στην κοιλίτσα σου!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, phyllis, η γιατρός μίλησε για παλλίνδρομη. Δεν αυξήθηκε η χοριακή όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά περιμένουμε να δούμε και πόσο θα είναι η Δευτέρα που θα ξανακάνω. Το θέμα είναι πως επειδή ξέρουμε ακριβώς πότε έγινε η σύλληψη, εφόσον έκανα σπερματέγχυση, δεν μπορώ να ελπίζω να καθυστερημένη σύλληψη.

 

Προσπαθησε να μην αγχώνεσαι πολύ... να ξέρεις πως η χοριακή μετά τις 2500 μονάδες αυξάνεται με πιο αργούς ρυθμούς... και σε μένα αυτό συνέβηκε... Ολα καλά θα πάνε... θα το δεις! ;)

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!!με λενε αλεξανδρα και εχω ενα αγορακι 2 ετων.

ευχομαι ολα καλα να πανε σε ολες σας.

καταλαβαινω το αγχος σας γιατι και εγω ειχα μια παλλινδρομη πριν 6 μηνες.

η χοριακη μου δεν εφτασε πανω απο 180.

τωρα ειμαι παλι εγκυος και εκανα χοριακη και ηταν 1060

μετα απο 2 μερες ηταν 4662 και ο γιατρος μου ειπε να παω για υπερηχο.

αν και ημουν μονο 5 εβδομαδων η χοριακη ηταν πολυ και φανταστητε τι ειδαμε στον υπερηχο.........

ενα μικρο μαυρο σακο και μεσα 2 λεκιθικους!!!!!!!!!!!!!!διδυμα δηλαδη!!!!!!!γι αυτο ηταν τοσο πολυ η χοριακη μου.....

φανταζεστε σοκ που επαθα......

βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι συνηθως το ενα απορροφαται και συνεχιζει μονο το αλλο.

μου ειπε να παω παλι την παρασκευη που θα ειμαι 6 εβδομαδ.και 3 ημερων που θα πρεπει να ακουσουμε παλμους να δουμε τι θα γινει.....

ουφ!!τι αγχος και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!με λενε αλεξανδρα και εχω ενα αγορακι 2 ετων.

ευχομαι ολα καλα να πανε σε ολες σας.

καταλαβαινω το αγχος σας γιατι και εγω ειχα μια παλλινδρομη πριν 6 μηνες.

η χοριακη μου δεν εφτασε πανω απο 180.

τωρα ειμαι παλι εγκυος και εκανα χοριακη και ηταν 1060

μετα απο 2 μερες ηταν 4662 και ο γιατρος μου ειπε να παω για υπερηχο.

αν και ημουν μονο 5 εβδομαδων η χοριακη ηταν πολυ και φανταστητε τι ειδαμε στον υπερηχο.........

ενα μικρο μαυρο σακο και μεσα 2 λεκιθικους!!!!!!!!!!!!!!διδυμα δηλαδη!!!!!!!γι αυτο ηταν τοσο πολυ η χοριακη μου.....

φανταζεστε σοκ που επαθα......

βεβαια ο γιατρος μου ειπε οτι συνηθως το ενα απορροφαται και συνεχιζει μονο το αλλο.

μου ειπε να παω παλι την παρασκευη που θα ειμαι 6 εβδομαδ.και 3 ημερων που θα πρεπει να ακουσουμε παλμους να δουμε τι θα γινει.....

ουφ!!τι αγχος και αυτο....

 

Με το καλό να δεχτείς και τα δύο σου μωράκια! Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!!

Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο..

Από τον τελευταίο κύκλο μου είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών αλλά ξέρω ότι σίγουρα η σύλληψη δεν είναι πάνω απο 5 εβδομαδων..

Πήγαμε λοιπον και ειδε οτι το ενδομητριο ειναι παχυ που μου ειπε οτι ειναι θετικο, και δεν ειναι εξωμητριο σιγουρα αλλα ηταν παρα πολυ μικρο!!! Ηταν σαν μισος κοκος ρυζιου αυτο που μου εδειξε και μου λεει : μαλλον εχουμε μια καθυστερημενη συλληψη και τωρα δημιουργειται ο σακος..

Ο γυναικολογος μου ειπε να ξανακανω μια χοριακη (να ειμαστε σιγουροι οτι ανεβαινει κανονικα) και να παω σε δυο εβδομαδες που θα μπορεσουμε να δουμε σιγουρα και την καρδουλα...

 

Στις 5 εβδομαδες και με χοριακη περιπου 1200 ειναι φυσιολογικο που ηταν τοσο μικρο??

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι η 5η εβδομάδα είναι πολύ αρχικό στάδιο. 6η + άκουσα τις καρδιές και απ τα 3 μου παιδιά. αλλα το μέγεθος τους ήταν πολύ μικρό!

να θυμάστε ότι παίζουν ρόλο και τα μηχανήματα του κάθε γιατρού.

 

χοριακή έκανα 13.09 την 6η εβδομάδα και είχα 45.000! υψηλή μου φάνηκε.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσιολογικό είναι!! Εγώ υποθέτω ότι την παρασκευή θα έχω περίπου 5.000 και την άλλη παρασκευή θα είμαι περίπου στις 40.000 και θα είμαι και εγώ στην 6η.

Εμείς δεν ακούσαμε καρδούλα ούτε είδαμε κάτι μέσα..Ολο κι όλο αυτό που είδαμε ήταν μία κουκίδα.Μου είπε ότι το ενδομήτριο είναι παχύ και όλα φαίνονται φυσιολογικά με αργοπορημένη σύλληψη.

Εσένα στην 5η εβδομάδα ήταν τόσο μικρό ή έκανες υπέρηχο κατ'ευθείαν την 6?

Απο την τελευταία μου περίοδο είμαι 6 και 2 ημερών (η οποία ήταν 28/08) αλλά ξέρω ότι σύλληψη έγινε από τις 12 μέχρι τις 17 σεπτέμβρη οπότε δεν είμαι πάνω από 5 εβδομάδων.Μου είπε ότι για να δούμε κάτι θα πρέπει η χοριακή να είναι πάνω από 5.000-6.000..(σήμερα δεν έχω πάνω από 1200)Γι'αυτό μου είπε να ξαναπάω σε 2 εβδομάδες να ακούσουμε σίγουρα κάτι.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ περίμενα μέχρι την 6η βδομάδα. ήξερα ότι πιο πριν θα ήταν πολύ νωρίς. στο πρώτο παιδί είχα πάει νωρίτερα και είχα δει μόνο μια κουκίδα καλή ώρα.

όλα θα πάνε τέλεια!!!

ήξερα επίσης ότι και στα 3 παιδιά η σύλληψη είχε γίνει πολύ αρχή του κύκλου. και όντως υπερηχογραφικά ήταν και είναι κάποιες μέρες μπροστά.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πηγα στη τριτη εβδομαδα.

ειχα αγχος επειδη επαιρνα χαπια θυροειδη και φοβομουνα οτι αν ημουν εγκυος θα βλαψω το μικρο.

η γυναικολογος μου ειδε οτι ηταν παχυ το ενδομητριο αλλα το σιγουρεψα με χοριακη.

μετα στη 5η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα ξαναπηγα γυναικολογο και ειδα τη κουκιδιτσα μου που εξελιχθηκε στο ζουζουνι που κοιμαται μεσα:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραία :)

Απλά ανησύχησα γιατί μου είπε ο γυναικολόγος ότι βάση του τελευταίου μου κύκλου είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών..Βέβαια ο άνθρωπος μου είπε ότι με βάση την σύλληψη δεν είμαι πάνω από 5 εβδομάδων απλά εγώ αγχώθηκα λίγο..Εγώ ξέρω ότι η σύλληψη έγινε προς το τέλος του κύκλου.Δηλαδή με ασταθή κύκλο ανάμεσα σε 28-30-32 μέρες έμεινα έγκυος μετά την 16 μέρα (αρα πήγαινα για κύκλο 30-32 ημερών)..Και μου είπε και ο γυναικολόγος ότι με μεγάλο κύκλο είαμι σε φυσιολογικά πλαίσια και τώρα μάλλον δημιουργείται ο σάκος.

Μου είπε οτι το ενδομήτριο είναι παχύ και ότι η κουκιδίτσα αυτή βρίσκεται στη μήτρα.Μου λέει έχουμε σίγουρα μία εγκυμοσύνη και είναι όλα θετικά απλά θα κάνεις άλλη μία χοριακή στο τέλος της εβδομάδας να σιγουρευτούμε ότι όλα πάνε καλά..

Ο άντρας μου επιμένει ότι βιάστηκα και ότι τυχερή είμαι και που το είδα :) Μου λέει σκέψου πόσο μικρό ήταν το ωάριο και το σπερματοζωάριο κ τώρα έχουν γίνει ήδη μία κουκίδα! Δεν είναι και λίγο!! Αν το σκεφτώ ετσι είναι καθησυχαστικό :wink:

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ ωραία :)

Απλά ανησύχησα γιατί μου είπε ο γυναικολόγος ότι βάση του τελευταίου μου κύκλου είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών..Βέβαια ο άνθρωπος μου είπε ότι με βάση την σύλληψη δεν είμαι πάνω από 5 εβδομάδων απλά εγώ αγχώθηκα λίγο..Εγώ ξέρω ότι η σύλληψη έγινε προς το τέλος του κύκλου.Δηλαδή με ασταθή κύκλο ανάμεσα σε 28-30-32 μέρες έμεινα έγκυος μετά την 16 μέρα (αρα πήγαινα για κύκλο 30-32 ημερών)..Και μου είπε και ο γυναικολόγος ότι με μεγάλο κύκλο είαμι σε φυσιολογικά πλαίσια και τώρα μάλλον δημιουργείται ο σάκος.

Μου είπε οτι το ενδομήτριο είναι παχύ και ότι η κουκιδίτσα αυτή βρίσκεται στη μήτρα.Μου λέει έχουμε σίγουρα μία εγκυμοσύνη και είναι όλα θετικά απλά θα κάνεις άλλη μία χοριακή στο τέλος της εβδομάδας να σιγουρευτούμε ότι όλα πάνε καλά..

Ο άντρας μου επιμένει ότι βιάστηκα και ότι τυχερή είμαι και που το είδα :) Μου λέει σκέψου πόσο μικρό ήταν το ωάριο και το σπερματοζωάριο κ τώρα έχουν γίνει ήδη μία κουκίδα! Δεν είναι και λίγο!! Αν το σκεφτώ ετσι είναι καθησυχαστικό :wink:

εγω αλεσοφια ειμαι σε πολυ παρομοια θεση με σενα και το σαββατο που πηγα γιατρο και ημουν ουσιαστηκα τελος 6ης αρχη 7ης ειδαμε ενα ικανοποιητικο σακκο αλλο λιγο μικρουλι εμβρυο αναλογα και με τη βδομαδα το οποιο μαλλον εξηγηται απο τισ οναδες που ηταν 15 τη 33η μερα και 1900 τη 45η (το σαββατοι) που δειχνει οτι πολλαπλασιαζονταικαθε 2η μερα.μεχρι χθες ημουν πολυ αγχωμενη ου εδωσε και duphaaston χαπια και ultragestan χαπια αλλα σημερα ειμαι πολυ καλυτερα . η συλληψη πρεπει να εγινε μου ειπε στο τελος τελος του κυκλου γι αυτο. παραξενο για μενα που ο κυκλος μου ειναι μικρος και μια φορα το χρονο μονο μεγαλωνει ο κυκλος αλλα ετσι ηθελε ο θεος. κατα τ αλλα αυριο θα επαναλαβω χοριακη μου ειπε για να δουμε οτι συνεχιζει να διπλασιαζεται σωστα αρα οτιμεγαλωνει και το εμβρυο . ελπιζω να πανε ολα καλα για ολες!:P

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ! Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Είμαι έγκυος (την 39η μέρα κύησης έκανα β χοριακή και πήρα τιμή 25900) και χθες (43η μέρα κύησης) έκανα την πρώτη επίσκεψη στο γυναικολόγο μου. Είδαμε ένα μεγάλο σάκο και μέσα ένα σποράκι να αναβοσβήνει.Ο γιατρός προβληματίστηκε με το μεγάλο σάκο και θέλει σε μια εβδομάδα να με ξαναδεί.

 

Έχει συμβεί σε καμία από εσάς κάτι παρόμοιο;

Είναι επικίνδυνος ο μεγάλος σάκος για αποβολή ή παλίνδρομη;

 

Από χθες έχω τρελαθεί από την αγωνία μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...