Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1ος ΥΠΕΡΗΧΟΣ (4-5εδομαδων)-τι ειδατε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 842
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ την Παρασκευή πάω για απόξυνση..δυστυχώς. Προσπαθώ να μην κλαίω και να μην το σκέφτομαι.. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι 8,5-9 εβδομάδων..αλλά το μόνο που βλέπει ο γιατρός είναι ο λεκιθικός ασκός. Το μωρό αναπτύσσεται μέσα στο λεκιθικό ασκό αν κατάλαβα καλά?? Γιατί ο γιατρός λέει ότι δε βλέπει να έχει μέσα τίποτα ο ασκός, ούτε ακούμε καρδιά. Μέχρι τώρα ο γιατρός νόμιζε ότι η σύλληψη έγινε αργότερα από την περίοδο μου και ότι είμαι 6 εβδομάδων! Πείτε μου κάτι σας παρακαλώ..εσείς που τα περάσατε! Λέει είναι παλινδρόμηση.. Να τον πιστεψω??

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε klio μου λυπαμαι παρα πολυ.Ο σακος ειναι το περιβαλλον μεσα στο οποιο θα μεγαλωσει το μωρο.Αν ο γιατρος καλη μου δε βλεπει εμβρυο μεσα στον σακο τοτε προφανως εχει δικιο σε αυτο που σου λεει.Ηδη απο την 6η εβδομαδα θα επρεπε να βλεπει το εμβρυο.

 

Να μη κλαις και συντομα να ξαναπροσπαθησετε και να δεις που την αλλη φορα ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα τελευταία περίοδο 17/3 αλλά ωορρηξία στις 3/4 οπότε ανάλογα από πότε μετράω βγαίνω αλλή εβδομαδά.. πήγα την Παρασκευή για τον πρώτο υπέρηχο, η γιατρός με σημείωσε ως 6w2d ενώ εγώ υπολόγιζα βάσει της ωορρηξίας ότι ήμουν 5w6d. Είδαμε σάκο 14,3mm και το σποράκι 2,8mm και λεκιθικό (??) σάκο. Σύμφωνα με το μέγεθος του σάκου ο υπέρηχος γράφει ηλικία κύησης 4w5d+-7. Θα ξαναπάω σε δύο εβδομάδες να ακούσουμε καρδούλα. :D

 

dsunny είχαμε ακριβώς την ίδια ημερομηνία τελευταία περίοδο. Οπότε φαντάζομαι θα έχουμε και Π.Η.Τ την ίδια!!! Χριστουγεννιάτικο δωράκι!:P

Λοιπόν εγώ πρώτο υπέρηχο έκανα 4εβδ+5ημ και το μόνο που φάνηκε ήταν ο σάκος (μεγαλούτσικος απ'ότι είπε ο γιατρός) και το ότι η κύηση ήταν φυσιολογική ενδομήτρια.

Στον δεύτερο υπέρηχο 5εβδ+6ημ ακούσαμε και την καρδούλα του μωρού!

Τις δύο κουκίδες (που κι εμείς βλέπαμε) μας εξήγησε ο γιατρός οτι η μια είναι το εμβρυο κι η άλλη ο λεκιθικός ασκός.

Πάντως η ξαδέρφη μου που έχει δύδιμα(από τον ίδιο σάκο) μέχρι τον τέταρτο μήνα της έλεγαν οτι είναι ενα το μωρό.:shock:

ticker.php?img=5,156,140,0,CD,0,14970,40
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την Παρασκευή πάω για απόξυνση..δυστυχώς. Προσπαθώ να μην κλαίω και να μην το σκέφτομαι.. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Με βάση την τελευταία μου περίοδο είμαι 8,5-9 εβδομάδων..αλλά το μόνο που βλέπει ο γιατρός είναι ο λεκιθικός ασκός. Το μωρό αναπτύσσεται μέσα στο λεκιθικό ασκό αν κατάλαβα καλά?? Γιατί ο γιατρός λέει ότι δε βλέπει να έχει μέσα τίποτα ο ασκός, ούτε ακούμε καρδιά. Μέχρι τώρα ο γιατρός νόμιζε ότι η σύλληψη έγινε αργότερα από την περίοδο μου και ότι είμαι 6 εβδομάδων! Πείτε μου κάτι σας παρακαλώ..εσείς που τα περάσατε! Λέει είναι παλινδρόμηση.. Να τον πιστεψω??

 

Κλειω λυπάμαι πάρα πολύ :-(

Ο σάκος είναι όπως σου είπε κι η Νίκη το περιβάλλον μέσα στο οποίο μεγαλώνει το μωρό. Ο λεκιθικός ασκός βρίσκεται κι αυτός μέσα στον σάκο και τρέφει το έμβρυο το 1ο τρίμηνο μέχρι να δημιουργηθεί ο πλακούντας.

Καλό είναι να ρωτάς τον γιατρό σου για όλα όσα σε απασχολούν και να μην αφήνεις καμία λεπτομέρεια να "εννοείται". Αν ο γιατρός σου δεν έχει την υπομονή να σου εξηγεί τότε μάλλον πρέπει να σκεφτείς να βρεις άλλον γιατρό.

Πάντως μη στεναχωριέσαι και προσπάθησε να είσαι δυνατή. Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την στεναχώρια σου. Αλλά να, σκέψου ότι αν γίνεις γρήγορα καλά θα βάλεις μπροστά για το επόμενο και σύντομα θα έχεις ένα νινι στην αγκαλιά σου.

ticker.php?img=5,156,140,0,CD,0,14970,40
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια.

Είμαι καινούργια στο forum και χρειάζομαι τα¨φώτα ¨σας.

Τελευταία περίοδος 12/3.

Πήγα στην γιατρό μου χθές 11/3 και το μόνο που είδε είναι μία αχνή τελεία.

Σήμερα έκανα χοριακή τα αποτελέσματα θα τα πάρω το απόγευμα.

Το ερώτημα ειναι δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να βγεί η χοριακή για να είναι όλα καλά και τι έπρεπε να δούμε στον υπέρηχο?

Τρομερό αγχος (νομίζω είμαι τρελή :)..)

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

dsunny είχαμε ακριβώς την ίδια ημερομηνία τελευταία περίοδο. Οπότε φαντάζομαι θα έχουμε και Π.Η.Τ την ίδια!!! Χριστουγεννιάτικο δωράκι!:P

Λοιπόν εγώ πρώτο υπέρηχο έκανα 4εβδ+5ημ και το μόνο που φάνηκε ήταν ο σάκος (μεγαλούτσικος απ'ότι είπε ο γιατρός) και το ότι η κύηση ήταν φυσιολογική ενδομήτρια.

Στον δεύτερο υπέρηχο 5εβδ+6ημ ακούσαμε και την καρδούλα του μωρού!

Τις δύο κουκίδες (που κι εμείς βλέπαμε) μας εξήγησε ο γιατρός οτι η μια είναι το εμβρυο κι η άλλη ο λεκιθικός ασκός.

Πάντως η ξαδέρφη μου που έχει δύδιμα(από τον ίδιο σάκο) μέχρι τον τέταρτο μήνα της έλεγαν οτι είναι ενα το μωρό.:shock:

 

Ακούσατε δηλαδή τόσο νωρίς καρδούλα?!?!? Όπου έψαξα λέει το νωρίτερο που ακούστηκε καρδούλα ήταν 6w3d... οπότε θεώρησα φυσιολογικό ότι δεν ακούσαμε στις 6w2d αφού είχα και ωορρηξία πιο μετά... με ανησύχησες τωρα... :confused:

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε δηλαδή τόσο νωρίς καρδούλα?!?!? Όπου έψαξα λέει το νωρίτερο που ακούστηκε καρδούλα ήταν 6w3d... οπότε θεώρησα φυσιολογικό ότι δεν ακούσαμε στις 6w2d αφού είχα και ωορρηξία πιο μετά... με ανησύχησες τωρα... :confused:

μην ανυσηχεις ειναι και θεμα μηχανηματων....και τι υπερηχου εγινε!

και εμενα ο γιατρος μου ειπε να παω την 7η εβδ για σιγουρια για να μην απογοητευτω....σακο ειδαμε την 5η εβδομαδα και φυλαω τον υπερηχο!!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πόσο ακριβής πιστεύετε ότι είναι η ηλικία του εμβρύου που είναι γραμμένη στον υπέρηχο? Το δικό μου φαίνεται να είναι τουλάχιστον μία εβδομάδα μικρότερο απ'ότι είχα υπολογίσει και δε μου βγαίνουν με τίποτα οι ημερομηνίες. Δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει...Εκτός αν τα σπερματοζωάρια επιζούν μία εβδομάδα μέσα στον κόλπο.:confused:

Link to comment
Share on other sites

gina77 στις πόσες εβδομάδες είσαι; Κι εμένα στον πρώτο υπέρηχο ήταν σχεδον 1 εβδομάδα μικρότερο μετά έστρωσε... :) Γενικά να ξέρεις ότι ειδικά όταν είναι πολύ μικρούλι οι μετρήσεις δεν είναι καθόλου ακριβείς. Στον δεύτερο υπέρηχο (8 εβδομάδες) ήταν όσο έπρεπε!

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έκανα 2ο υπέρηχο εχθές και έδειξε ότι είναι λίγο πιο προχωρημένη η εγκυμοσύνη, 6w1d. Ακούσαμε και την καρδούλα και σκέφτομαι ότι αφού ακούστηκε τόσο νωρίς ίσως το μωράκι να είναι ακόμη μεγαλύτερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ekana to prwto mou uperixo 6 evd.5 hmer.kai kardoula akousame mia xara..to paidaki mas fainotan xekathara to kefalaki k ta podarakiia...o giatros mas eipe kiolas oti einai megalo mwroo;)

 

 

6η εβδομαδα ειδατε χερακια και ποδαρακια:confused::confused:?????Are you sure??Εμεις μετα την 9η εβδομαδα ειδαμε χερακια-ποδαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου??? Εγώ έκανα τον υπέρυχο πριν 2 3βδομάδες....Ημουν 6 εβδ+ 5ημερών...

 

Είδα και το νινάκι και καρδούλα άκουσα...

 

Ερώτηση...μου είπε ο γιατρός ότι το μωράκι είναι 8,5 χιλιοστά!!! Ήταν καλό το μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...χθες εκανα τον 1ο μου υπερηχο αλλα ειδαμε μια τελειτσα..ισα που αχνοφαινεται ο σακος. εκανα ωοληψια 29-5 και μεταφορα 3-6 και χοριακη 12-6. θα ξαναπαω την παρασκευη.

:);)
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχθες πηγα για τον 2ο υπερηχο. φαινεται το μωρακι πιο καλα αλλα οχι και τελεια. ειδαμε μεσα στον σακο ενα ασπρακι που ειναι το εμβρυο. ειμαι 5 εβδομαδων και κατι..σε 2 εβδομαδες παλι υπερηχο..

:);)
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα κολπικό υπέρηχο και μου είπε ο γιατρός ότι είμαι 5,5 εβδομάδων.Ακουσα καρδουλα και στον υπερηχο αν και δεν ρώτησα τον γιατρο, νομίζω ότι ξεχωρίζω ένα σκουληκάκι τεράστιο κεφάλι:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ το πρώτο υπερηχογράφημα το έκανα στις 8 εβδομάδες και 4 μέρες!Άκουσα την καρδούλα και είδα το νινάκι μου που έμοιαζε με φασολάκι!!Το έχουμε κορνιζάρει κιόλας!!:P

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...