Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΗ ΧΑΤΖΗΒΕΗ- ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


@ epang: επειδή με ενδιαφέρει το σχολείο αλλά το πατρίς - θρησκεία - οικογένεια κάτι μου έκανε, μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη καθώς και να αναφέρεις τα αντίστοιχα πιο "φιλελεύθερα" σχολεία (αν θέλεις και σε πμ).

 

Συγνώμη που δεν απάντησα πιο νωρίς αλλά μόλις τώρα είδα την ερώτηση.

Όταν είχα πάει να δω το συγκεκριμένο σχολείο, ο γιός μου θα πήγαινε νηπιαγωγείο. Το κτήριο μου φάνηκε αρκετά παλιό και η ατμόσφαιρα γενικά αυστηρή, και η κυρία με την οποία μίλησα, ενώ ήταν καλοσυνάτη, μου φάνηκε κάπως αυστηρή. Στο πρόγραμμα κάποιων ημερών που είδα είχε συχνές επισκέψεις στην εκκλησία και ενώ γενικά δεν με πειράζει να πηγαίνουν τα παιδιά στην εκκλησία, θεωρώ ότι σε αυτές τις ηλικίες αυτά τα θέματα καλύτερα να τα καθορίζουν οι γονείς. Μου άφησε μια εντύπωση καθωσπρεπισμού, αν και δεν αμφιβάλω ότι μπορεί να είναι ένα καλό σχολείο. Ενώ η ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΛΛΗΝΟΑΓΓΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, στο Μαρούσι, ήταν πιο κοντά στα δικά μου δεδομένα. Βέβαια αυτές οι επιλογές είναι ανάλογα με το τι ταιριάζει στην κάθε οικογένεια... όλα είναι σεβαστά!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μου γύρισες το μαχαίρι στην πληγή. Η Ελληνοαγγλική αγωγή ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά τα δρομολόγια δεν βόλευαν καθόλου (έπρεπε το παιδί να είναι πάνω απο μια ώρα το πρωί στο σχολικό και το απόγευμα να φεύγει στις τέσσερις ενώ τελειώνουν στις δύο).

 

Έτσι, στην περιοχή απομένει μόνο η Χατζήβεη που θεωρώ αξιόλογο σχολείο από εκπαιδευτικής πλευράς.

 

(Ελπίζω μήπως σε 2 χρόνια που θα πάμε πρώτη δημοτικού αλλάξουν τα δρομολόγια και πάμε τελικά Ελληνοαγγλική).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εδω διαβαζω πολυ καλα σχολια... και στο κυκλο μου οπου εχω αναφερει αυτο το σχολειο ξυνιζουν....γιατι?

 

καλησπερα.

γιατι δεν τους ρωτας να μαθουμε κι εμεις που ενδιαφερομαστε?:cool:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.

γιατι δεν τους ρωτας να μαθουμε κι εμεις που ενδιαφερομαστε?:cool:

 

λενε οτι εχουν γνωστους που πηραν τα παιδια απο εκει γιατι δεν ηταν ευχαριστημενοι....μια γνωστη μου δασκαλα σε δημοσιο σχολειο ειπε οτι ειχε μαθητες μου ηρθαν απο εκει και το επιπεδο δεν ηταν καλο και οτι φορτωνουν τα παιδια χωρις να γινεται ουσιαστικη δουλεια....αλλα τελικα το κριτηριο του καθε ενα ειναι διαφορετικο οπως και τα παιδια ειναι διαφορετικα...θα κλεισω ραντεβου, θα παω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...ημουν συμμαθητρια με τα πειδια του διευθυντη που νομιζω εχουν κρατησει το σχολειο ακομη σαν οικογενεια

 

Ειμουνα συμμαθητρια με την Μεροπη για 7 χρονια, καθοτι πηγα απο το νηπιο εως την εκτη στην Χατζηβεη.

Σε ποια ταξη εισουνα? Εισουνα με τον Στελιο ή την Μεροπη?

 

Ειναι καλο σχολειο. Εκτος του οτι και τα τρια αδελφια τελιωσαμε την Χατζηβεη (οπως και η μητερα μας πριν απο εμας), δουλευε και ο πατερας μου εκει προισταμενος μεχρι που πεθανε το '11.

 

Δυστυχως εγω δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τα στειλω :( οποτε παμε σε δημοσιο. ΑΝ την ειχα, θα τα εστελνα χωρις κουβεντα!

Οσο για το Αλσος, τα προσεχουνε ΠΑΡΑ πολυ. Δεν εχω ακουσει ποτε να βρουνε συρριγα κτλ. τα παιδια. Ειναι σαν τα γερακια απο πανω τους.

 

Τωρα για το "πατρις, θρησκεια, οικογενεια", ειναι στα γουστα του καθενος.

Προσωπικα το προτιμω απο τα δημοσια σχολεια που δεν ενδιαφερεται κανεις, αλλα αυτο ειναι τελειως προσωπικο.

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω κ εδω το θεμα σκεφτομαι το σχολειο αυτο για τον μικρο μου νηπιο απο Σεπτεμβρη.

ξερετε τι διδακτρα παιζουν για φετος? κ τι παρεχει? για πειτε πιο φρεσκιες γνωμες παρακαλω μανουλες που πανε τα παιδια σας ηδη!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα το επελεξα αυτο το σχολειο και ειμαι ικανοποημενη. Τα παιδια κανουν απο το νηπιο αγγλικα, εχει αρκετες επιλογες σε εξτρα μαθηματα (πχ σκακι, χορο, ποδηλασια, μουσικη, κολυμβηση κ.α) υπαρχει δυνατοτητα επιλογης σχολικου, σιτισης, φυλαξης ακομα και στις περιοδους χριστουγεννων και πασχα που ειναι κλειστα τα σχολεια. Τα διδικατρα διαμορφωνονται αναλογα με τις επιλογες στα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

sakel ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!

θα μπορουσες μηπω να μου πεις κ με προσωπικο μυνημα αν θελεις, τι επιλογες εχεις κανει εσυ κ τι ποσο πληρωνεις για να παρω μια ιδεα!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sakel ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!

θα μπορουσες μηπω να μου πεις κ με προσωπικο μυνημα αν θελεις, τι επιλογες εχεις κανει εσυ κ τι ποσο πληρωνεις για να παρω μια ιδεα!

 

επισης αν φορτωνουν πολυ τα παιδια?? φερνουν πολυ δουλεια στο σπιτι στις μικρες ταξεις? το θεωρεις αυστηρο σχολειο?

αχ τωρα που σε βρηκα αν θα μπορουσες να μου απαντησεις θα σου ημουν ευγνωμων!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

σου στελνω πμ;)

 

καλυφθηκα πληρως σ'ευχαριστω κ απο εδω!!!!

θα σας πω εντυπωσεις οταν παω

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Καλημέρα!

 

Μήπως κάποιος γνωρίζει για την φετινή χρονιά τα δίδακτρα του σχολείου Χατζήβεη με σχολικό ώστε να με ενημερώσει? Γνωρίζετε τρόπους πληρωμής? Επίσης έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο σχολείο.. Θα ήθελα να μου πείτε εάν εξακολουθούν να κάνουν καλή δουλειά με τα παιδιά...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Λοιπόν κορίτσια, εγω εχω τρία παιδιά ηλικιών 19 17 και 9 . Τα δυο μεγάλα πήγαν σε όλο το δημοτικό στη σχολη χατζηβεη και το μικρότερο εννοείται πως παει και αυτο και θα συνεχίσει μέχρι και την έκτη. Ειμαι κατενθουσιασμενη μαυτο το σχολειο :lol: όσο για το άλσος που φοβάστε ,με το δίκιο σας βέβαια, ναστε σίγουρες οτι για τα παιδιά σας δεν υπάρχει μέρος τοσο ασφαλές όσο το σχολειο αυτο . Οι δάσκαλοι ειναι πολύ προσεκτικοί και κοντα στα παιδιά. Το σχολειο αυτο δεν περιορίζεται στις μαθητικές γνώσεις αλλα συμβάλλει και στην ηθική,τον χαρακτήρα και την αγωγή του παιδιού . Ο γιος μου ειναι τωρα στο οικονομικό πανεπιστήμιο. Γυμνάσιο πήγαν στην Ιόνιο. Όλοι οι καθηγητές είχαν να λένε για την καλη προετοιμασία πουχε γίνει . Η παιδίατρος μου μού είχε δώσει την εξής συμβουλή:"καλύτερα να ξοδευτείς στο δημοτικό για να δώσεις καλές βασεις στα παιδιά σου" :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Επισκεφθήκαμε το σχολείο για μία πρώτη αναγνωριστική συνάντηση και μπορώ να πω οτι πρόκειται για ένα σύγχρονο σχολείο, που προάγει τη βιωματική μαθηση και μοιάζει λίγο με με τα σχολεία Μοντεσόρι. Η φιλοσοφία του σχολείου είναι τα παιδιά να αγαπήσουν τη μάθηση και το σχολείο και να προετοιμαστούν ως αυριανοί πολίτες, ωστόσο προσωπικά θεωρώ οτι το πρόγραμμα σπουδών δεν θα έπρεπε να ήταν τόσο χαλαρό. Η διευθύντρια του δημοτικού με την οποία μιλήσαμε ήταν γλυκύτατη, ευγενέστατη και κατατοπιστική. Οι εγκαταστάσεις δυστυχώς είναι λίγο παλιές (ειδικά οι τάξεις στην ταράτσα), με εξαίρεση τις τάξεις του νηπιαγωγείου πρόσφατα ανακαινίστηκαν. Σε 2 χρόνια μας είπαν οτι θα ανοίξουν Γυμνάσιο-Λυκείο στη Νέα Ιωνία (αγόρασαν έκταση και χτίζουν κτίρια).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...