Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μέρες και συνεχίζουμε ακόμα - διάρροια!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπραβο αχ!πολυ χαρηκα αντε να ερθει και το καλοκαιρακι να σταματησουν οι σκατοιωσεις να ηρεμησουμε ολες μας να ζουλαμε και τα μπουτακια τους!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Την προηγούμενη Πέμπτη ο μικρός ξεκίνησε να κάνει διαρροια αλλά όχι πολλές φορές 4 το πολύ τη μέρα!εδώ και 2 μέρες κάνει 3 φορές (σήμερα 2 φορές) αλλά δεν είνια και τελειως διαρροια, δεν ξέρω απλώς δεν είναι σχηματισμένες οι κενώσεις, βέβαια αυτά με διατροφή (ρύζια, φρυγανιές και χωρίς γάλα)

Θεωρείται διαρροια τωρα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη Πέμπτη ο μικρός ξεκίνησε να κάνει διαρροια αλλά όχι πολλές φορές 4 το πολύ τη μέρα!εδώ και 2 μέρες κάνει 3 φορές (σήμερα 2 φορές) αλλά δεν είνια και τελειως διαρροια, δεν ξέρω απλώς δεν είναι σχηματισμένες οι κενώσεις, βέβαια αυτά με διατροφή (ρύζια, φρυγανιές και χωρίς γάλα)

Θεωρείται διαρροια τωρα αυτό?

μήπως το παιδί είναι αλλεργικό σε κάτι από αυτά που τρώει.το ξέρω ότι αυτά που του δίνεις κανονικά δεν έπρεπε να έχει αλλά δεν ξέρεις καμία φορα!εμένα στη μπέμπα την πείραζε και της προκαλουσε διάρροια κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια που τα παιδάκια δεν έχουν πρόβλημα συνήθως.τον γιατρό τον πήρες τηλ?δες πως θα πάει και αύριο το παιδί και ενημέρωσε το γιατρό αν χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, χαλια αυτες τις μερες με αυτη την ιωση.

Η μικρη ειναι 6 μερες με διαροια, 4 φορες την μερα....

Πηρα fl γαλα, της δινω και κατι αλλα που μου ειπε η δρ, αλλα ματαια.....

 

Το πουλακι μου εχει κοψει..

Εχω αρχισει και ανυσηχω παρα πολυ.....

Πηγα τα κοπρανα για καλλιεργια και μου ειπε τα αποτελεσματα την Πεμπτη.

Εχω σκασει, τοσο πολυ αργουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, χαλια αυτες τις μερες με αυτη την ιωση.

Η μικρη ειναι 6 μερες με διαροια, 4 φορες την μερα....

Πηρα fl γαλα, της δινω και κατι αλλα που μου ειπε η δρ, αλλα ματαια.....

 

Το πουλακι μου εχει κοψει..

Εχω αρχισει και ανυσηχω παρα πολυ.....

Πηγα τα κοπρανα για καλλιεργια και μου ειπε τα αποτελεσματα την Πεμπτη.

Εχω σκασει, τοσο πολυ αργουν?

Τελικά το πρωί πήγαμε Παίδων και μας είπαν κι εμάς για το FL (το daily μας πρότειναν, εσύ ποιο δίνεις?) και ΑΥΣΤΗΡΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ για 10 μέρες!(βραστά ρύζι, πατάτα , μακαρόνι και μπανάνα,μήλο)

Περαστικά μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αχ και εμείς μιά από τα ίδια..από την Παρασκευή έχουμε διάρροιες, κάνουμε διατροφή από Κυριακή΄. Πυρετό δεν έχει βάλει καθόλου΄ευτυχώς!Από όρεξη και για φαγητό και για παιχνίδι, όλα καλά!

Τί να πώ, ξεκίνησαμε πάλι παιδικό από την προηγούμενη Τετάρτη και ίσως κολλήσαμε ιωσούλα, αλλά όμως δεν κάνει πυρετό και σκέφτομαι μήπως είναι και δόντια..το βράδυ ξύπνησα 430 και ήταν χ***ος μέχρι τον λαιμό ο κακομοιρούλης!!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

ίωση ειναι κορίτσια!!!!παρα πολλα; παιδάκια εχουν ακομα, εχωα κουσει κ μεχρι κ ενα μηνα!!!εμας τελικα μας ειχε παει καμια 20αρια μερες, κ αν διαβασετε κ τις πιο πανω δημοσιευσεις μου χωρις πυρετο κ διαθεση μια χαρα,

καταλαβαινω......κ μενα ειχε κοψει πολυ το κακομοιρο κ φυσικά το πρωι τον εβρισκα κ γω πατουρα απο κακα.....

υπομονη......

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κορες ευχαριστω πολυ.

 

Γαλα της δινω το ναν, ειναι 12 μηνων.

Διατροφη σωστη, λαπαδες που μου τους φτυνει στην μουρη, πατατουλες βραστες.

 

Μου εδωσε εχτες η δρ σιροπι και σαν ειναι λιγο καλυτερα.

Τα πρωινα μας ηταν καλα.

Μακαρι να συνεχισει ετσι.

 

Παντως ειναι πολυ ασχημη ιωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η μικρη μου ειναι 12,5 μηνων Εδω και 11 μερες εχει ευκοιλια που και που διαρροια και 3,4 φορες εχει δωσει κανονικη κενωση (σε ολο το διαστημα των 11 ημερων) Οι κενωσεις ειναι 3 ή το πολυ 4 τη μερα (οπως και πριν)

Η παιδιατρος μου μου ειπε οτι προκειται για ιωση που κρατα 10 μερες περιπου Επειδη ομως δεν βλεπω φως σημερα πηγα ουρα και κοπρανα για καλλιεργεια

Η γενικη κατασταση του παιδιου ειναι αριστη κατα τ αλλα(ουτε πυρετος ουτε γκρινια)

Να προσθεσω οτι εδω και 10 μερες τρωει μονο κοτοπουλο πατατα καροτο ρυζι και το γαλα της(σκονη)

Δεν ξερω τι να ελπισω Να ειναι μικροβιο στα ουρα ή στα κοπρανα Και αν δεν ειναι;;;

Τοτε κατι την πειραζει απο αυτα που τρωει εδω και 7 μηνες!!!! Απο 5 μηνων πινει γαλα σκονη

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..και συνεχιζουμε 12η μερα σημερα Περιμενω τα αποτελεσματα καλλιεργειας ουρων κοπρανων Υπαρχει παιδακι που να εχει τα ιδια συμπτωματα και να προκειται για ιωση;;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!η κορη μου ειναι 13,5 μηνων και το τελευταιο διαστημα υπηρξαν μερες που εκανε κακα της 4-5 φορες την ημερα και καποιες απο αυτες ηταν διαρροια!κατα τα αλλα η διαθεση της πολυ καλη!πηρα την παιδιατρο και μου ειπε οτι μπορει να βγαζει τα πισω δοντια!και οντως ειναι φουσκωμενα τα ουλα της!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!η κορη μου ειναι 13,5 μηνων και το τελευταιο διαστημα υπηρξαν μερες που εκανε κακα της 4-5 φορες την ημερα και καποιες απο αυτες ηταν διαρροια!κατα τα αλλα η διαθεση της πολυ καλη!πηρα την παιδιατρο και μου ειπε οτι μπορει να βγαζει τα πισω δοντια!και οντως ειναι φουσκωμενα τα ουλα της!

Σ ευχαριστω πολυ που απαντησες

Η μικρη μου ομως εχει μονιμα ευκοιλια με διαρροια εδω και 12 μερες Τρωγοντας τα πλεον στουμπωτικα φαγητα (κοτοπουλο ρυζι καροτο πατατα χωρις λαδι και καθολου φρουτα) η ευκοιλια των δοντιων μου ειπαν οτι κραταει λιγοτερο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι και εμενα καπου εκει κρατησε!γιατι δεν την πηγαινεις στον παιδιατρο να την δει?

Η παιδιατρος της ειπε απο την αρχη για ιωση αλλα δεν περναει ουτε βλεπω βελτιωση με αυτα που τρωει Ποσο κραταει πια μια ιωση ..τι να πω..

Γι αυτο και μιλησα με μια αλλη παιδιατρο γνωστη της μαμας μου και εδωσα ουρα και κοπρανα για καλλιεργεια (εχθες) Περιμενω αποτελεσματα

Σοβαρα κρατησε 12 μερες διαρροια για δοντι ;; Μακαρι να ειναι αυτο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ειχα μιλησει με την παιδιατρο μου με ειχε ρωτησει εαν στην διαρροια υπαρχει αιμα ή βλεννα και της ειπα οτι δεν υπαρχει και μου ειπε οτι θα βγαζει τα πισω δοντια γιατι τους δημιουργουν διαρροιες και οντως ειναι φουσκωμενα τα ουλα πισω!μην ανησυχεις δεν θα ειναι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αχ κοριτσια εμενα αυριο κλεινει 15 μερες με διαρροια, οι τελευταιες 3 δεν ειναι νερο, ειναι καπως καλυτερα, αλλα κανει πολλες φορες

φοβαμαι πολυ η γιατρος του εδωσε hidrasec και ultra levure, το τελευταιο καπως βοηθησε

στην διατροφη του εκοψα γαλα γιαουρτι φρουτα, αλλα στα αλλα δεν ειμαι σχολαστικη δηλαδη βαζω λαδακι στα μακαρονακια και τριβω τυρακι

δεν ξερω, μηλο μπανανα δεν τρωει,,,τον λυπαμαι και του δινω ισως πραγματα να τρωει ακταλληλα

αχ ποτε θα τελειωσει αυτο?

εσας ποτε περασε τελειως?

Link to comment
Share on other sites

κ μεις ετσι ημασταν πριν κανα δυο βδομαδες πανω απο 15 μερες διαρροια κ περισσοτερο με μυξουλες μεσα πρασινες καναμε ουροκαλλιεργεια κ ηταν καθαρη το ιντρασεκ δεν μας βοηθησε κ πολυ αλλαξαμε κ γαλα τπτ ξεκινησαμε αντιβιωση ζιναντολ των 250 που ειναι ευρεως φασματος κ την 4-5 μερα που την επερνε εστρωσε την πηραμε μια εβδομαδα κ ολα καλα χθες ειπα να τις αλλαξω γαλα γιατι αυτο διχνει να μην το χωνευει αφου ρευεται κ δυσανασχετει σχεδον μεχρι το επομενο γευμα κ της πηρα το νοβαλακ ac της εδωσα δυο γευματα κ εκανε ψιλο διαρροια με μυξες παλι κ δεν της εδωσα αλλο γευμα απο αυτο τωρα θα διξει αν ειναι απο το γαλα η ξανα απο την αρχη .

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια εμενα αυριο κλεινει 15 μερες με διαρροια, οι τελευταιες 3 δεν ειναι νερο, ειναι καπως καλυτερα, αλλα κανει πολλες φορες

φοβαμαι πολυ η γιατρος του εδωσε hidrasec και ultra levure, το τελευταιο καπως βοηθησε

στην διατροφη του εκοψα γαλα γιαουρτι φρουτα, αλλα στα αλλα δεν ειμαι σχολαστικη δηλαδη βαζω λαδακι στα μακαρονακια και τριβω τυρακι

δεν ξερω, μηλο μπανανα δεν τρωει,,,τον λυπαμαι και του δινω ισως πραγματα να τρωει ακταλληλα

αχ ποτε θα τελειωσει αυτο?

εσας ποτε περασε τελειως?

Για την ιστορια η διαρροια ,ευκοιλια κρατησε γυρω στις 25 μερες!!!! Η παιδιατρος της, ελεγε( τηλεφωνικα) οτι ειναι ιωση αλλα μια γιατροις απο το παιδων που την εξετασε ειπε οτι δεν ειναι με τιποτα ιωση αλλα κατι που εφαγε και ερεθισε αρκετα τις εντερικες λαχνες και θελει χρονο να επανελθει

Η διατροφη ηταν αυστηρη Κοτοπουλο πατατα ρυζι καροτο και λιγο αυγο

Της εδωσα γαλα χωρις λακτοζη και ειδα βελτιωση (την βοηθησε να επανελθει) Στο νερακι της μονο λιγο αlmora

Aaa, καθολου λαδι ουτε μηλο ουτε μπανανα Μονο λιγο λεμονακι στο φαγητο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάρροια εδώ και δέκα μέρες. Η μπουμπού είναι 4,5 μηνών και έχουμε τρελαθεί να αλλάζουμε πάνες. Η παιδίατρος μου σύστησε να αραιώσω το γάλα. Σήμερα κάναμε καλλιέργεια ούρων και περιμένω αύριο να πάρω τα αποτελέσματα με αγωνία. Φοβόμαστε για ουρολοίμωξη γιατί μου έκανε τις πρώτες 3 μέρες πυρετό και συνεχίζει με δέκατα. Γκρίνια??? αφήστε τα!!! αέρια??? δεν το συζητώ. Αφού κοιμάται και η κοιλιά της ακούγεται συνέχεια γρ και γρ.. Τι έχει το μωράκι μου?? Αυτό με τα αέρια και με το κλάμα το έχει μήνες τώρα. Τεντώνεται μαζεύεται και κλαίει το καημένο.. Αλλά το μόνο που μου είπε η παιδίατρος ζεστά πανάκια και μασαζ στη κοιλίτσα... Φοβάμαι μήπως έχει κάτι το εντεράκι του αλλά δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ και τι εξετάσεις να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

ηρεμησε, περιμενε και τις εξτασεις. Μιλησε με τον παιδιατρο σου να σε καθοδηγησει σωστα.

Το πιο πιθανο ειναι να εχει κολικους το μωρο. Δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα αλλα δεν ειναι 'παθηση'. Ολα θα πανε καλα.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

καμμια ιωσουλα θα εχει το μωρακι και γιάυτο η διαρροια....οσο για τα αερια και εγω κολικους λεω......Αν υποφερει πολυ το μωρακι να ζητησεις να του δωσει σταγονες..υπάρχουν αλλα πολυ δυσκολα τις δινουν οι παιδιατροι.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

περασαμε μια βαρβατη ιωση 10 μερες..οπου τις 5 τις περασαμε στο νοσοκομειο με υψηλο πυρετο..:-( τρελαθηκα..μπηκε με πυρετο, μας βρηκαν και ουρολοιμωξη..Την 8η μερα εβγαλε κοκκινα σπυρακια στην κοιλια, την πλατη και τον λαιμο και αρχισαν οι εμετοι.Οι εμετοι σταματησαν σημερα το πρωι, η διαρροια συνεχιζεται...νερο...Το μωρο εχει να φαει φαγητο απο την προηγουμενη τεταρτη!Ευτυχως θηλαζε συνεχεια εκτος απο τις μερες που ειχε εμετους..Αυριο πιστευω θα φαει κατι..

Τι περιπετεια ηταν κι αυτη???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...