Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασχημα παιδικα χρονια δημιουργουν προβληματα .....


georgiamami

Recommended Posts

Αυτο το "επρεπε" ποιος το οριζει????Εγω ειμαι της αποψης να ζηταμε αυτο που μας λειπει ή αυτο που μας ενοχλει.

το ζηταω παντα

Αλλα να δωσουμε εμφαση στον τροπο με τον οποιο το ζηταμε ή το λεμε
μαλλον δεν το εκανα και δεν το κανω παντα .
Οι ωριμοι ανθρωποι, ακουν, προβληματιζονται, ψαχνουν τροπους βελτιωσης, ζητουν συγνωμη
ετσι ειμαι συνεχεια

αλλα καποια στιγμη ειχαμε πει οτι εχουμε και μια ανωριμη πλευρα (αν θυμαμαι καλα το ειχε πει ο Πανος ) που θελει αγωνα για να ωριμασει

Οι ανωριμοι, δεν κατανοουν τις αναγκς του αλλου και λαμβανουν αμυντικη θεση σε οτι τους παει αντιθετα. Αυτο δε σημαινει απολυτα οτι ο ανωριμος ειναι κακος αλλα....... κουραζει!!!!

αυτη η αμυντικη σταση κατανταει να ειναι παραλογη

 

κουραζει απιστευτα και τελικα δεν το αντεχεις και λες αντε γεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 536
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτη η αμυντικη σταση κατανταει να ειναι παραλογη

 

κουραζει απιστευτα και τελικα δεν το αντεχεις και λες αντε γεια

 

ΜΗ ξεχνας οτι για τον αλλον, αυτη η σταση ειναι φυσιολογικη, υγιης. Αν ειχε επιγνωση του κακου που προκαλει, θα καταλαβαινε οτι εχει λανθασμενη σταση και θα προσπαθουσε να βελτιωθει. Συνεπως του ειναι αδυνατο να καταλαβει οτι εκεινος ειναι λαθος και ενεργοποιει το antiVirUSSSSSSSS!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως του ειναι αδυνατο να καταλαβει οτι εκεινος ειναι λαθος....

κ απο κει ξεκινανε ολα....αλυτο προβλημα...καλα αυτη η φραση με κανει να θελω να χτυπησω το κεφαλι μου σε κανα τοιχο....κ μετα να πω,αντε παλι τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

εαν η αμυντικη σταση αφορα σε πολυ σοβαρα θεματα και κυριως εαν αφορουν στο παρον, τοτε δεν χωραει καμια δικαιολογια του στυλ "ειναι αδυνατον να καταλαβει οτι κανει λαθος"

τι θελω να πω?

οτι εαν οι γονεις μας εξακολουθουν και τωρα να συμπεριφερονται τοσο ασχημα οσο και στο παρελθον τοτε απλα σταματας να ασχολεισαι μαζι τους

το ιδιο ισχυει και για τους συζυγους (αυτους τους χωριζεις)

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως του ειναι αδυνατο να καταλαβει οτι εκεινος ειναι λαθος....

κ απο κει ξεκινανε ολα....αλυτο προβλημα...καλα αυτη η φραση με κανει να θελω να χτυπησω το κεφαλι μου σε κανα τοιχο....κ μετα να πω,αντε παλι τα ιδια....

 

Άσε το κεφαλάκι σου στη θέση του... :P;)

 

"Άλυτο πρόβλημα" ... Για εκείνον δεν είναι πρόβλημα. Άρα δεν τίθεται θέμα λύσης.

Αν για σένα αποτελεί πρόβλημα, τότε έχεις και εναλλακτικές χειρισμού. Βάλτες όλες στο "τραπέζι των διαπραγματεύσεων" (=στη σκέψη σου) και δες τι θες να κάνεις.

 

 

feggaraki

φαίνεται να έχεις μεγαλύτερη σιγουριά... Χαίρομαι! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσε το κεφαλάκι σου στη θέση του... :-P:wink:

τεσπα..αφου επιμενεις,μη σου χαλασω κ το χατηρι....

Για εκείνον δεν είναι πρόβλημα. Άρα δεν τίθεται θέμα λύσης.

αλλο προβλημα κ αυτο....οταν ο αλλος νομιζει οτι δεν ειχει κανενα προβλημα,αρα δε χρειαζεται να λυσει κ κατι....για τον σλλον ειναι μεγαλο προβλημα

.......και δες τι θες να κάνεις.

αυτο που θελω,δε συναυδει με αυτο που μπορω να κανω.....οποτε παμε στις λυσεις που για μενα ειναι μετριοτητα...αυτο το τι θελω,γενικα,οταν εχουυμε παιδια,παει πισω....κ οχι μονο σε μενα,αλλα κ στους περισσοτερους πιστευω....εκτος αν εχεις κολλησει κανα μικροβιο το λεγομενο<ζω για τη παρτυ μου>,κ κανεις κ συ πανω κατω οτι κ ο αλλος...τιιιιιι?θελει να φαει το παιδι?ας περιμενει....τιιιιι?θελει να παιξει?ας παιξει μονο του...τιιιι?πρεπει να κανει μπανιο κ δεν εχει ζεστο νερο?ας μη κανει...τιιι?θελω να δω τηλ κ κανει φασαρια?παρε μια παντοφλια....τιιι?με ξυπνησε το βραδυ,γιατι ειναι μωρο,απλα για να πιει νερο?τιιιι?το ξαναεκανε το ιδιο βραδυ?...............................

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

feggaraki

φαίνεται να έχεις μεγαλύτερη σιγουριά... Χαίρομαι! :)

ειχα ,μεχρι σημερα

μην δινεται σημασια ομως

απλα ποναω πολυ και μπηκα ετσι, να το γραψω μεχρι να αποκτησω ξανα την σιγουρια στη ζωη μου

μια αορατη μοιρασια

Link to comment
Share on other sites

ειχα ,μεχρι σημερα

μην δινεται σημασια ομως

απλα ποναω πολυ και μπηκα ετσι, να το γραψω μεχρι να αποκτησω ξανα την σιγουρια στη ζωη μου

μια αορατη μοιρασια

 

((((((((((*))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

τελικα παντα ενας δυνατος πονος σε βοηθαει να προχωρησεις γιατι σε αναγκαζει να παρεις την αποφαση που δεν μπορουσες να παρεις και ολο την ανεβαλες

θα προσπαθησω να συμπεριφερομαι καλα στον πατερα των παιδιων μου γιατι θα κανει καλο σε ολους μας ,δεν εχει νοημα να του την λεω συνεχεια για αυτο που εκανε η για αυτα που δεν καταλαβαινει τωρα ,δεν ειναι σε θεση ,δεν ειναι απο τους ανθρωπους που θα μπει στην διαδικασια αυτοβελτιωσης ,αδυνατον ,θα κριβεται πισω απο το δακτυλο του για να μην βλεπει τα λαθη του

βεβαια ολα θελουν τον χρονο τους οπως μου ειπε μια καλη φιλη ,ολα ωριμαζουν σιγα σιγα

ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του οταν ειναι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

τελικα παντα ενας δυνατος πονος σε βοηθαει να προχωρησεις γιατι σε αναγκαζει να παρεις την αποφαση που δεν μπορουσες να παρεις και ολο την ανεβαλες

θα προσπαθησω να συμπεριφερομαι καλα στον πατερα των παιδιων μου γιατι θα κανει καλο σε ολους μας ,δεν εχει νοημα να του την λεω συνεχεια για αυτο που εκανε η για αυτα που δεν καταλαβαινει τωρα ,δεν ειναι σε θεση ,δεν ειναι απο τους ανθρωπους που θα μπει στην διαδικασια αυτοβελτιωσης ,αδυνατον ,θα κριβεται πισω απο το δακτυλο του για να μην βλεπει τα λαθη του

βεβαια ολα θελουν τον χρονο τους οπως μου ειπε μια καλη φιλη ,ολα ωριμαζουν σιγα σιγα

ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του οταν ειναι ετοιμος

 

 

οταν καταλαβουμε κ χωνεψουμε αυτο ακριβως,οτι δλδ καποιοι ανθρωποι απλα δεν ειναι ικανοι για αυτοκριτικη κ βελτιωση,θα ημαστε,οχι πιο ευτυχισμενες,αλλα πιο ηρεμες....δε ξερω αν ειναι αρκετο...κ για ποσο...ολα ωριμαζουν,συμφωνω,ακομα κ η διαπιστωση για πραγματα που πονανε η για οτι δεν θα εχεις ποτε...δυστυχως,ακομα κ αυτο με το καιρο ωριμαζει,...ετσι νομιζω,δε μαρεσει,μου ειναι δυσκολο να το δεχτω,να το καταπιω κ να παριμενω να ωριμασει,ισωςς γιατι ετσι παραδεχομαι τη παθητικοτητα μου,κ αυτο με χαλαει πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα παντα ενας δυνατος πονος σε βοηθαει να προχωρησεις γιατι σε αναγκαζει να παρεις την αποφαση που δεν μπορουσες να παρεις και ολο την ανεβαλες

θα προσπαθησω να συμπεριφερομαι καλα στον πατερα των παιδιων μου γιατι θα κανει καλο σε ολους μας ,δεν εχει νοημα να του την λεω συνεχεια για αυτο που εκανε η για αυτα που δεν καταλαβαινει τωρα ,δεν ειναι σε θεση ,δεν ειναι απο τους ανθρωπους που θα μπει στην διαδικασια αυτοβελτιωσης ,αδυνατον ,θα κριβεται πισω απο το δακτυλο του για να μην βλεπει τα λαθη του

βεβαια ολα θελουν τον χρονο τους οπως μου ειπε μια καλη φιλη ,ολα ωριμαζουν σιγα σιγα

ο καθενας παιρνει τις αποφασεις του οταν ειναι ετοιμος

 

Μερικες φορες, δεν "ωριμαζουν" ποτέ. Αυτο εξαρταται απο το εδαφος που θα τους "φιλοξενησει".

Και ...για να επαναφερω το θεμα μας στη θεση του, θα σου πω :προσπαθησε να δωσεις στα παιδια σου οσο το δυνατον ομορφοτερες αναμνησεις, εστω κι αν δεν ζεις με τον πατερα τους. Τις ωρες ή μερες που θα ζουν μαζι του, φροντισε να τις εμπλουτιζεις με θετικες σκεψεις. Ειναι ο πατερας τους. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να τον δουν ......στα πατωματα. Εκεινος πιθανον, δεν ειναι σε θεση να χειριστει σωστα τη συμμετοχη του. Μπορεις ομως εσυ να προετοιμαζεις τα παιδια για ομορφα Σ/Κ μαζι του που παρα τη δυσκολια να εισαστε μαζι, θα δωσουν στα παιδια σας αυτο που χρειαζονται για να ανατραφουν με υγιη τροπο.

Καλος γονιος δεν ειναι αυτος που ειναι "παρων" αλλα εκεινος που "ειναι παρων οταν το παιδι ...τον χρειαζεται".

Μονο ο γονιος που αγαπαει πραγματικα το παιδι του, εχει παντα ανοιχτες τις "κεραιες" ωστε μολις λαβει σημα S0S, ειναι παρων στο παιδι του. Αυτον τον γονιο, το παιδι τον λατρευει. :-P

Link to comment
Share on other sites

με το ολα ωριμαζουν καποια στιγμη και το ολοι παιρνουν τις αποφασεις τους οταν ειναι ετοιμοι ,αναφερομουν σε μενα

ηθελα να πω οτι μπορει να ξερουμε απο την αρχη τι ειναι το σωστο αλλα να μην μπορουμε να το εφαρμοσουμε αμεσως ,θελει τον χρονο του ,θελει να περασεις καποια σταδια ,αρκει βεβαια να το εχεις στο μυαλο σου ,αρκει να λες¨ ξερω οτι δεν κανω το σωστο,ξερω οτι καλο θα ηταν να μην το κανω αυτο ,ωστε στο τελος να καταφαιρεις να το υιοθετησεις ,να το κανεις δικο σου

και ειδικα οταν εχεις παιδια και δεν θες να περασουν τα ιδια με σενα ,θελεις να εχουν πιο ομορφα παιδικα χρονια απο σενα ,τοτε συντομα θα καταφαιρεις να εισαι ετσι οπως θες και ετσι οπως πρεπει

 

τα παιδια ειναι τεραστια δυναμη ,ειναι τεραστια ευκαιρια για μας που δεν ειχαμε καλα παιδικα χρονια και μεγαλωσαμε με φοβιες ,να απαλλαγουμε απο αυτες και τελικα να γινουμε σκληροι αλλα ταυτοχρονα πολυ ευαισθητοι και συμπονετικοι,να αναπτυξουμε πολλες πλευρες του εαυτου μας ,να αναπληρωσουμε τα χαμενα ,να φτασουμε στο σημειο που ειναι οι πιο ανεμελοι ανθρωποι και να το περασουμε κιολας ,γιατι δεν μας αρεσει να ειμαστε απλα ανεμελοι

και στην τελικη μετραει η προσπαθεια ακομη και αν δεν καταφαιρεις οσα θελεις

 

 

οσο για τον πατερα των παιδιων μου ,τα υπεραγαπαει

εγω δεν θα μπορουσα ποτε μα ποτε να τον κακολογησω στα παιδια ,οσο κακος και αν ηταν ,

στα ματια τους ειναι και θα ειναι για πολλα χρονια ,γιατι οταν μεγαλωσουν ισως να τους πω και την αιτια του χωρισμου μας,ο καλος τους μπαμπας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...