Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας,

 

ξέρει κανείς τι γίνεται με τον θηλασμό κατά τη διάρκεια γαστρεντερίτιδας?

Ο μικρός έχει κυρίως εμμετούς, όχι τόσο διάρροια, δύο γιατροί μας είπαν να καθυστερούμε το θηλασμό όσο μπορούμε, και να δίνουμε άλλες τροφές (ρυζι, φιδε, πατάτα) μετά από 2 τουλάχιστον ώρες από τον εμμετό.

 

Ο μικρός όμως μοιάζει να μη θέλει καθόλου τις στερεές και μου δίνει την εντύπωση ότι πιέζεται να φάει επειδή του λέω ότι μετά θα του δώσω και υγρό.

 

Και βέβαια με το θηλασμό γίνονται μάχες...Το μεσημέρι έκλαιγε μια ολόκληρη ώρα και απελπίστηκα, τον άφησα να θηλάσει και προς το παρόν δεν έχει ξανακάνει εμμετό...\

 

Τι να κάνω???

 

Σας έχει τύχει??

 

Θα τελειώσει η γαστρεντερίτιδα και θα έχουμε ψυχολογικό τραύμα με το θηλασμό...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να θηλαζεις αφοβα και οσο θελει ο μικρος. Ειναι το καλυτερο. Ασε που δεν κινδυνευει να αφηδατωθει. Με το γαλα του εμποριου υπαρχει "θεμα" στη συγκεκριμενη περιπτωση, με το μητρικο οχι. Μας εχει τυχει και εμας 2 φορες. Και να μην ξεχνας να "ακους" αυτα που σου ζηταει το παιδι σου οταν ειναι αρρωστο, ενστικτωδως ξερουν τι χρειαζονται. Περαστικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η δική μου παιδίατρος που τα του θηλασμού δεν τα κατέχει 2 φορές που είχαμε γαστρεντερίτιδα μου είχε πει ανεμπόδιστος θηλασμός όσο θέλει το μωρό καμία πίεση για το φαγητό μόνο αν θέλει το παιδί λίγο λαπά ή πατατούλα βρασμένη. Όχι φρούτα όχι γιαούρτια και κρέμες. Σχεδόν θα έλεγα θεωρούσε καλύτερη την αφαγία σε συνδυασμό με τον θηλασμό. Πράγματι την πρώτη φορά η διάρροια κράτησε μόλις 2 μέρες και την δεύτερη φορά ξεκίνησε με εμετό, έκανε 1 φορά εμετό γιατί εγώ η έξυπνη την πίεσα να φάει λαπά και την άλλη μέρα αφού δεν της είχα δώσει τίποτα παρά μόνο στήθος δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. άσε το μωράκι σου να θηλάζει ελεύθερο εκείνο ξέρει καλύτερα τι το βοηθάει...........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

ξέρει κανείς τι γίνεται με τον θηλασμό κατά τη διάρκεια γαστρεντερίτιδας?

Ο μικρός έχει κυρίως εμμετούς, όχι τόσο διάρροια, δύο γιατροί μας είπαν να καθυστερούμε το θηλασμό όσο μπορούμε, και να δίνουμε άλλες τροφές (ρυζι, φιδε, πατάτα) μετά από 2 τουλάχιστον ώρες από τον εμμετό.

 

Ο μικρός όμως μοιάζει να μη θέλει καθόλου τις στερεές και μου δίνει την εντύπωση ότι πιέζεται να φάει επειδή του λέω ότι μετά θα του δώσω και υγρό.

 

Και βέβαια με το θηλασμό γίνονται μάχες...Το μεσημέρι έκλαιγε μια ολόκληρη ώρα και απελπίστηκα, τον άφησα να θηλάσει και προς το παρόν δεν έχει ξανακάνει εμμετό...\

 

Τι να κάνω???

 

Σας έχει τύχει??

 

Θα τελειώσει η γαστρεντερίτιδα και θα έχουμε ψυχολογικό τραύμα με το θηλασμό...

 

Θα τρελαθω! Μωρε θα πηδηχτω απο το παραθυρο καμμια φορα με αυτα που λενε...:rolleyes:

Αν θελεις να βοηθησεις το μωρο σου να γινει γρηγοροτερα και ευκολοτερα καλα, μην του δινεις καμια στερεη τροφη και θηλασε το οσο ζηταει μεχρι να του περασει.

Μετα ξεκινα το παλι τα στερεα, χωρις πιεση και οσο θελει.

 

Και ναι, μου εχει τυχει.

Και μαλιστα μου ετυχε παλι τωρα που η κορη μου δε θηλαζει πια.

Εκεινη ταλαιπωρηθηκε 3 μερες πινοντας ξενο γαλα και τρωγοντας σουπιτσα και το μωρο θηλαζοντας εγινε περδικι σε μιαμιση μερα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η δική μου παιδίατρος που τα του θηλασμού δεν τα κατέχει 2 φορές που είχαμε γαστρεντερίτιδα μου είχε πει ανεμπόδιστος θηλασμός όσο θέλει το μωρό καμία πίεση για το φαγητό μόνο αν θέλει το παιδί λίγο λαπά ή πατατούλα βρασμένη. Όχι φρούτα όχι γιαούρτια και κρέμες. Σχεδόν θα έλεγα θεωρούσε καλύτερη την αφαγία σε συνδυασμό με τον θηλασμό. Πράγματι την πρώτη φορά η διάρροια κράτησε μόλις 2 μέρες και την δεύτερη φορά ξεκίνησε με εμετό, έκανε 1 φορά εμετό γιατί εγώ η έξυπνη την πίεσα να φάει λαπά και την άλλη μέρα αφού δεν της είχα δώσει τίποτα παρά μόνο στήθος δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. άσε το μωράκι σου να θηλάζει ελεύθερο εκείνο ξέρει καλύτερα τι το βοηθάει...........

 

Φυσικα και θελει αφαγια η γαστρεντεριτιδα. Το μητρικο γαλα βοηθαει το εντερο να αναρρωσει πιο γρηγορα.

Και φυσικα το μωρο ξερει καλυτερα, γιατι ευτυχως ακουει ακομα μονο τον οργανισμο του.

Εμεις ειμαστε υποχρεωμενοι να ακουμε και τα υπολοιπα...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ!

 

Τελικά κάναμε μία μέρα μόνο θηλασμό και λίγο νεράκι με ηλεκτρολύτες για την αφυδάτωση, χωρίς καθόλου στερεά και νομίζω τα καταφέραμε.

Κλείσαμε 24 ώρες χωρίς εμμετό.

 

Τώρα σιγά-σιγά αρχίζει να τρώει!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά!

Και να συμπληρώσω, στη γαστρεντερίτιδα σε μωρό που θηλάζει, δεν κόβετε το θηλασμό στο μωρό, αλλά κόβετε εσείς όσο είναι άρρωστο τα γαλακτοκομικά και θηλάζετε ανεμπόδιστα!:wink:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και πόσες μέρες βρε παιδιά μπορεί να κάνει ένα μικρό παιδάκι να επιστρέψει στη φυσιολογική διατροφή?

Σήμερα είναι η τέταρτη συνολικά μέρα που δεν τρώει (οι δύο από αυτές βέβαια ήταν με τους εμετούς). Έχει φάει μόνο μία μπανάνα και ελάχιστο ψωμί.

Μήπως είναι ανησυχητικό?

Είναι λίγο πεσμένος οπωσδήποτε, αλλά δεν δείχνει και χάλια η διάθεσή του.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αρα τρωει, απλα τρωει λιγο.

Φυσιολογικο δεν ειναι?

Κι εμεις αμα κανουμε δυο μερες εμετους, μπορει την επομενη να τρωμε σαν να μην τρεχει τιποτα?

Κανε λιγη υπομονη.

Περαστικα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις μαλλον γαστρεντεριτιδα:(,κατα τις 7 το απογευμα την ειχα αφησει στη μαμα μου να την ταισει (φακες) και κατα τις 8 με πηρε τηλ να γυρισω αρον αρον γιατι ειχε κανει ηδη 3 φορες εμετο.

Η παιδιατρος μου ειπε να περασουν 2 ωρες να μην φαει τιποτα και μετα λιγο νερακι και θηλασμος.

Εχει περασει ηδη 1 ωρα,ζητησε να θηλασει αλλα δεν την αφησα γιατι φοβαμαι οτι θα ξανακανει εμετο,θα περιμενω λιγο ακομη.

Εντωμεταξυ τις τελευταιες μερες βγαζει καινουρια δοντακια,(πισω πισω),και βαζει τα δακτυλα της συνεχεια στο στομα της,κατι που δεν εκανε παλαιοτερα,λετε να κολλησε κανενα μικροβιο?

Οσο να 'ναι και στο πατωμα ακουμπα και δεν ειναι δυνατον να της πλενω τα χερια της 100 φορες την ημερα,οποτε σκεφτηκα οτι μπορει να ακουμπησε καπου βρωμικα και μετα να εβαλε το χερι της στο στομα της και να κολλησε κανα μικροβιο.

Αν περασει το 2ωρο και θηλασει και μετα ξανακανει εμετο τι θα κανω?Χρειαζεται και υγρα,φοβαμαι μην αφυδατωθει:-(.

Αν μου συνεχισει και αυριο θα την παω παιδιατρο εννοειτε αλλα για σημερα ανυσυχω γιατι απο τις 7 ειναι χωρις υγρα στο στομαχακι της.:-(

Καμια γνωμη??

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα τη θηλασα,το ηθελε γιατι νυσταζε και δεν κοιματε χωρις θηλασμο,τωρα ειμαι απο πανω της και σε αναμονη,ελπιζω να μην κανει εμετο,πριν δεν παιρνουσε μισαωρο και τα εβγαζε,τωρα θα δειξει.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η δική μας εμπειρία ήταν ότι έκανε εμετό κάθε 6-8 ώρες ανεξάρτητα από το τι είχε φάει ή πιει προηγουμένως. Συνολικά αυτό κράτησε 36 ώρες.

Η αφαγία σε συνδυασμό με το θηλασμό (νομίζω καλύτερα από λίγο και συχνά), καθώς και λίγο νεράκι (αργά-αργά, με το κουτάλι) ήταν το καλύτερο τελικά για μας.

Περαστικά και σε σας!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ,σ'ευχαριστω πολυ που απαντησες,εμεις κλεισαμε 1 ωρα απο τον τελευταιο θηλασμο (τωρα κοιματε) και ευτυχως μεχρι στιγμης εξακολουθει να κοιματε.

Δεν εχω σκοπο να της δωσω τιποτα αυριο απο στερεες,μονο στηθος και λιγο νερακι.

Μεθαυριο ομως που δουλευω και θα την αφησω στη μαμα μου θα της πω να της δωσει βραστη πατατα μονο.

Σ'ευχαριστω παντως ειχα αναγκη να δω μια απαντηση,δεν μου χει αρρωστησει ποτε και ειμαι γενικα πολυ φοβιτσιαρα με τις αρρωστιες(ποσο μαλλον τωρα που ειναι το παιδακι μου αρρωστο).

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

περαστικα Μαρια και σε εσας. Και σε εσενα προτεινω να ακους τη μικρη σου,να τη ρωτας αν θελει φαγακι ή γαλατακι γιατι ειπαμε το ενστικτο τους ειναι πολυ δυνατο. Ισως θελει μονο γαλατακι, συχνα και λιγο, μην της το στερεις οταν το ζηταει. Ειναι τυχερη που η μανουλα της τη θηλαζει και ζηταει το "φαρμακακι" της πιο συχνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!

Σημερα την θηλαζω ολη μερα και δεν εχουμε

φαει τιποτα αλλο και δοξα τω θεο απο χθες δεν μου ξανακανε εμετο(βεβαια δεν εχω αποπειραθει να την ταισω στερεες για να ξερω οτι της περασε).

Αυριο που δουλευω θα την κρατησει η μαμα μου το πρωι,και γιαυτο ειπα οτι θα φαει μονο πατατα,για να ειμαι σιγουρη οτι θα φαει κατι ελαφρυ και δεν θα ξανακανει εμετο.

Εσεις τι λετε? Τι μπορει να φαει αυριο, θα λειπω 8ωρο δεν γινεται να μεινει και τελειως νηστικη,εχει η μαμα μου γαλα δικο μου κατεψυγμενο αλλα δυστυχως δεν το πινει εκτος της πηγης.

Θα με φαει το αγχος αυριο:-(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!

Σημερα την θηλαζω ολη μερα και δεν εχουμε

φαει τιποτα αλλο και δοξα τω θεο απο χθες δεν μου ξανακανε εμετο(βεβαια δεν εχω αποπειραθει να την ταισω στερεες για να ξερω οτι της περασε).

Αυριο που δουλευω θα την κρατησει η μαμα μου το πρωι,και γιαυτο ειπα οτι θα φαει μονο πατατα,για να ειμαι σιγουρη οτι θα φαει κατι ελαφρυ και δεν θα ξανακανει εμετο.

Εσεις τι λετε? Τι μπορει να φαει αυριο, θα λειπω 8ωρο δεν γινεται να μεινει και τελειως νηστικη,εχει η μαμα μου γαλα δικο μου κατεψυγμενο αλλα δυστυχως δεν το πινει εκτος της πηγης.

Θα με φαει το αγχος αυριο:-(.

 

Περαστικά! Μην αγχώνεσαι! Μια χαρά είναι η πατάτα, ακόμα και καρότο ή ίσως λίγο ρυζάκι λαπάς, ό,τι δηλαδή δίνουμε και στους μεγάλους. Νεράκι να της δίνει λίγο λίγο. Και όταν γυρίσεις απεριόριστος θηλασμός (φαντάζομαι έχεις κόψει εσύ τα γαλακτοκομικά μέχρι να συνέλθει η μικρή!) Όλα καλά θα πάνε!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ sofouka ,μου εδωσες ιδεα και με το καροτακι,νεροβραστα χωρις λαδακι φανταζομαι.

Ρυζακι δεν της δινω γιατι μου κανει δυσκιλια ποτε ποτε.

Να'στε καλα κοριτσια τι θα εκανα αν δεν ειχα και 'σας:oops:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρυζακι δεν της δινω γιατι μου κανει δυσκιλια ποτε ποτε.

 

Aυτό είναι ό,τι πρέπει για τη γαστρεντερίτιδα, ειδικά άμα γυρίσει σε διάρροια! Γενικά όλες οι τροφές που δίνονται είναι αυτές που σε φυσιολογικές συνθήκες προκαλούν ίσως δυσκοιλιότητα!:wink:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Περαστικά!

Και να συμπληρώσω, στη γαστρεντερίτιδα σε μωρό που θηλάζει, δεν κόβετε το θηλασμό στο μωρό, αλλά κόβετε εσείς όσο είναι άρρωστο τα γαλακτοκομικά και θηλάζετε ανεμπόδιστα!:wink:

 

Εμένα το παιδάκι είναι σχεδόν 12 μηνών. Σήμερα από το πρωί (με μονο ένα τρίωρο διάλειμμα την ώρα του ύπνου) μέχρι το βράδυ που κοιμήθηκε κάνει συνέχεια διάρροια - τον θηλάζω-ξανά διαρροια - τον ξαναθηλάζω και πάει λέγοντας. (Πυρετό δεν έχει 37,5 το πολύ )

Έχω δύο ερωτήματα

1. Ποια είνα τα πρώτα δείγματα αφυδάτωσης? Πρέπει να έχω το νου μου τη νύχτα. θα χρειαστεί να τον ξυπνήσω για θηλασμό ή μήπως καλύτερα όχι μιας και όσο είναι ξύπνιος κάνει διάρροια...?

2.Μόνο τα γαλακτοκομικά να αποφεύγω (εντελώς??) ή και άλλες τροφές??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...