Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Μαμά πότε θα ρθει ο Πάσχας;;;"


Recommended Posts

Μαμά πότε θα ρθει ο Πάσχας;;;

λέει και ξαναλέει αυτό το χαριτωμένο ο 3χρονος γιος μου. και το χει στο μυαλό του καθημερινά και μάλιστα τον καίει ιδιαιτέρως το θέμα!

και τι θέλω να πω; ή μάλλον που θέλει ο ίδιος να καταλήξει;

στα δώρα.

σε ό,τι βλέπει στις διαφημίσεις και φυσικά το θέλει! αυτή τη φορά του χει γυαλίσει το μηχανοκίνητο σκούτερ σπάιντερμαν. και δε πρόκειται για απαίτηση της στιγμής. τον καταλαβαίνω ότι αδημονεί πραγματικά. θυμάμαι τον εαυτό μου μικρή να σβήνω μέρες από ημερολόγιο τοίχου για να έρθει η μέρα που θα αποκτούσα αυτό που ήθελα.

έτσι κι αυτός.

τι θα γίνει όμως αν ζητάει συνέχεια ό,τι βλέπει στη τηλεόραση; φυσικά δε μπορεί να τα χει όλα. και δε νομίζω ότι είναι διατεθημένος να δεχτεί καμία θέση πάνω στην οικονομική κρίση!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα...απλα επειδη και εγω εχω την δικια μου που οταν βλεπουμε παραμυθια στη νετ ε ειναι και οι διαφημισεις στη μεση παντα και θελει και το ενα και το αλλο και το αλλο της λεω διαλεξε ΕΝΑ αυτο που θελεις πιο πολυ....και της λεω θα παρεις το πασχα,θα παρεις στα γενεθλια σου στη γιορτη κ.ο.κ...ξερει πχ οτι το πασχα θα ερθει ο νονος να της φερει λαμπαδα και τα σχετικα...της λεω διαλεξε τι θελεις ποιο πολυ και αμα μπορει ο νονος να στο φερει θα το φερει...ακομη και να μη μπορει ομως θα σου φερει κατι αλλο.....οτι και να φερει (ακομη και λαμπαδα μονο) θα της το κανω να φανει ξεχωριστο και τρομερο φοβερο....και προσπαθω να μη της παιρνω παιχνιδια και τελικα εχουμε καταφερει και τους γυρω να της παιρνουμε μονο γιορτες γενεθλια κλπ....βεβαια καθε σαββατο στο σουπερ θα παρουμε και το βιβλιαρακι το καινουργιο (ακομη και αυτο του 1 ευρω ) για αυτη ειναι κατι σημαντικο......

 

οποτε με λιγα λογια ειναι πως θα το καθοδηγησεις το παιδι....η ανιψια μου οταν παμε τζαμπο τα θελει ολαααααααα και εαν δε τα παρει ολα γινεται χαμος....και βεβαια ενδιδουν....σε μενα αν και τα θελει ολαααααααα της το ξεκοβω...θελει κουζινικα ???εχεις βρε κοριτσι μου ενα μπαουλο....θελει κατι που το εχει???θα της το θυμισω....μονο στα βιβλια λεω ναι....

 

βαλτον να διαλεξει τι θελει ωστε να περιμενει αυτο το κατι ..και ετσι θα αθει ακομη περισσοτερο να σεβεται τα παιχνιδια του κλπκαι η χαρα του θα ειναι μεγαλυτερη...οπως λες και σε μας που ημασταν παιδια και τοτε τα παιχνιδια ητανε πανακριβα ..θυμαμαι οταν πηγαιναμε για να παρουμε κατι το θεωρουσαααααααα φοβεροοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!.

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τη yasemi........

επισης πιστευω, πως ενα παιδι οταν απο πολυ μικρη ηλικια εχει τα πανατ σε πλεονασμα μεγαλωνοντας θα εχει την απαιτηση για οτι δει και του αρεσει, κι αν γι αυτο ειναι δεδομενο οτι, οτι ζητησει το εχει τοτε θα πρεπει να του προσφερεις αυτα που θελει...

εγω επιμενω και στους κοντινους μου ανθρωπους οτι οταν θελουν να του ψωνισουν να μας ρωτανε τι χρειαζεται το παιδι απο ρουχα, παπουτσια, παιχνιδια κτλ... η οικονομικη μας κατασταση δεν ειναι η καλυτερη. ο γιος μου ειναι 10 μηνων κι ερχεται κι αλλο μωρο. αρα προτεινω στις γιαγιαδες που του παιρνουν δεκα δεκα τα ρουχα και τα παιχνιδια να παιρνουν πανες ας πουμε και γαλατα... και τα παιχνιδια με μετρο....

ισως ειναι λαθος αυτο που θα πω αλλα εχω μια υποψια οτι ισχυει... οταν ενα παιδι ανοιγει τη ντουλαπα του κι εχει να διαλεξει αναμεσα σε δεκα ζευγαρια παπουτσια κι οι γονεις εχουν ενα η δυο (το ιδιο ισχυαι και για τα παιχνιδια κτλ) οταν μεγαλωσει γι αυτο θα ειναι αυτονοητο οτι θα πρεπει να συνεχισει να εχει οσα παπουτσια θελει κι ας εχουν οι γονεις του μονο ενα ζευγαρι... ξερω ειναι λιγο τραβηγμενο, για το παιδι σου θα στερηθεις εσυ, αλλα παντα να υπαρχει μια ισσοροπια στην οικογενεια!!!

αλλωστε ειναι πολυ σημαντικο να περιμενει το παιδι ενα παιχνιδι που θελέι πολυ η να πρεπει να προσφερει κι αυτο κατι για να το αποκτησει, παρα οταν το ζητησει να το εχει αμεσως!!! κι εμεις θελουμε τα παντα, και τα παιδια ακομα περισσοτερο αλλα νομιζω ειναι λαθος να τους τα δινεις ολα κι αυτο δρα πανω τους αρνητικα...

θεωρω πως τα παιδια πρεπει να μαθουν απο μικρα οτι δεν τους ανηκει ο κοσμος, οτι εχουν δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις...........

ειπα πολλα;;;;; sorry.....

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω κατι ακομη (συμφωνω με τη μπουνιτσα ) ....επειδη αναφερε η αννα για την κριση....

 

στη μικρη τωρα που καταλαβαινει της λεω πια και το εξης για να μπαινει σε μια λογικη ...θα το παρουμε οταν πληρωθει ο μπαμπας πχ,,,δεν φτθανουν τωρα τα λεφτα καποια αλλη στιγμη κλπ κλπ τι θελω να πω....μαθαινει ετσι καταρχην την πραγματικη εννοια του ολου κυκλου δουλευω-πληρωνομαι-αγοραζω φαγητο κλπ-αγοραζω δωρα κλπ και κατα δευτερον μαθαινει να περιμενει οταν και εφοσον εχουμε....το ιδιο μου κανανε και εμενα τωρα που το σκεφτομαι ....μπορει να ηθελα κατι και εκεινη τη στιγμηνα μην ειχανε....μου το εξηγουσανε και δε στραβωνα (πολυ οπως μου εχουνε)....αρχισα σιγα σιγα να συνηδειτοποιω τι γινεται και οτι δε μπορωνα τα εχω ολα δικα μου.....(και ημουνα και μοναχοπαιδι και μοναχοεγγονι τοτε) ....ναι οκ στην αρχη της επαιρνα και εγω πολλα πραγματα οταν ητανε μωρο (για το πρωτο εξαμηνο)...μετα συνηλθα ομως οταν αρχιζα να βλεπω οτι τελικα με 2-3 πραγματα παιζει.....:-D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

τι θα γίνει όμως αν ζητάει συνέχεια ό,τι βλέπει στη τηλεόραση;

 

Μια λύση είναι να κόψετε την τηλεόραση. Σαν τρίχρονο δεν θα έπρεπε να βλέπει καν τηλεόραση! Ακούγομαι αυστηρή αλλά είναι η αλήθεια. Τώρα θα μου πεις εσύ στα δικά σου δεν δείχνεις; Όχι, αλλά δεν την ανοίγω ούτε κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ! εγώ έχω μονίμως μια τηλεόραση ανοιχτή! είμαι και συνέχεια μόνη στο σπίτι και θέλω κάτι ν ακούγεται. βασικά έχουμε και ένα τεράστιο σωρό από παιδικά dvd. έτσι απασχολείται κανα 2ωρο μες τη μέρα. δε λέω ότι δε κάνει φυσικά κι άλλα πράγματα.

είμαι λίγο της άποψης ότι αν απαγορεύω κάτι θα πέσει με τα μούτρα αργότερα. επίσης τα παιδικά ήταν και πρόταση της παιδιάτρου εξαιτίας της ομιλίας. αλλά σ/κ πέφτει άλτερ με το κουτάλι. αυτά για μας.

 

δε θέλω να τον στεναχωρώ, η τηλεόραση δεν είναι και ο μόνος τρόπος με τον οποίο έρχεται σε επαφή με παιχνίδια, πολλές φορές ζηλεύει από άλλα παιδιά. δε τα θέλει όλα, και του δικού μου κάτι απλό του φαίνεται μεγαλειώδες, αλλά μου κάνει εντυπωση το πάθος με το οποίο περιμένει κάτι, το ότι το σκέφτεται συνέχεια, τον απασχολεί, φαντάζεται τι θα κάνει όταν το αποκτήσει που νομίζω στενεύουν τα περιθώρια για να του αρνηθώ.....

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι να κόψετε την τηλεόραση. Σαν τρίχρονο δεν θα έπρεπε να βλέπει καν τηλεόραση! Ακούγομαι αυστηρή αλλά είναι η αλήθεια. Τώρα θα μου πεις εσύ στα δικά σου δεν δείχνεις; Όχι, αλλά δεν την ανοίγω ούτε κι εγώ.

 

επισης συμφωνω.....

εδω η τηλεοραση διαλυει τα δικα μας μυαλα, που υποτιθεται οτι σκεφτομαστε κι οτι αντιλαμβανομαστε τη πραγματικοτητα... ποσο κακο θα κανει αραγε στα παιδια;;;;

κι εγω αποφευγω να την ανοιγω, τουλαχιστον οταν το παιδι ειναι στο σαλονι και παιζει...

Link to comment
Share on other sites

antzi παραμυθια δε βλεπουν τα μικρα σου???

 

αυτο ειναι επισης μια αλλη παραμετρος.... σοβαρη!! καλα ειναι τα π[αιδικα και τα παραμυθια αλλα με μετρο κι αυτα...

yasemi ελεγχεις τι βλεπουν τα παιδια σου στη τηλεοραση η μονο dvd;;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ το ραδιοφωνο αμα παιζει δε σε βολευει;;; καμια φορα η συνηθεια της τηλεορασης μας κανει να νομιζουμε πως οτι βλεπουμε μας ενδιαφερει πραγματικα!

με το αδερφακι του παιζει ο μικρος σου;;;

επισης, παιδι ειναι, και λιγο να τον στεναχωρησεις δε πειραζει μωρε.... θα το ξεχασει συντομα. καλο ειναι να ξερει το παιδι και το "οχι" και το "μη"... και τα δικαιωματα του στην οικογενεια και τις υποχρεωσεις του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μικρός μου είναι μόλις 6,5 μηνών.

κατά τ άλλα συμφωνώ απόλυτα και στο όχι και στο μη.

μόνο που δε κρατώ αφοριστική στάση σε όλα αυτά. όλα με μέτρο λέω. φυσικά και ειμαι πάντα δίπλα. καλά σε αυτό κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει και σαφώς άλλο τα 3χρονα και τα 4χρονα (κάπου ανάμεσα είμαστε εμείς) κι άλλο μικρότερα παιδιά.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

στους καιρους που ζουμε και στις καταναλωτικες κοινωνιες ττοιες συμπεριφορες απο τα παιδια ειναι αναμενομενες. το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να τις περιορισουμε. εξαλλου κι εμεις πολλες φορες τα θελουμε ολο, αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε....

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι επισης μια αλλη παραμετρος.... σοβαρη!! καλα ειναι τα π[αιδικα και τα παραμυθια αλλα με μετρο κι αυτα...

yasemi ελεγχεις τι βλεπουν τα παιδια σου στη τηλεοραση η μονο dvd;;;

 

 

βλεπουμε μαζι ή τεσπα ειμαι εδω τριγυρω....αντε να δει καμια ωρα την ημερα συνολικα ή και λιγο παραπανω....ναι καμια φορα παιζει ντιβιντι ή τιβι ή λαπ τοπ αναλογα τι θελει να δει και τι ωρα....αλλα ελεγχω τι βλεπει....δεν βλεπει οτι ναναι....ειναι ο μικι μαους,ειναι το baby einstein ,ειναι ο γουινι,ειναι η ντορα,ειναι ντιβιντι της ντισνει (νεμο ή χιονατη πχ) ή ειναι φραουλιτσα ή ειναι μπολεκ και λολεκ και ρεκσιο (ναι μη γελατε τα βλεπει και αυτα )....οχιολα σε μια μερα εννοειται ε???το θεμα ειναι οτι μετα το συζηταμε κιολας δε το αφηνω ασχολιαστο οτι βλεπει.....ειναι ευκαιρια για συζητηση...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

η μεγάλη μου πάντως (2 ετών 8μηνών) περιμένει το πάσχα για να πάμε στην Εκκλησία με τη λαμπάδα και για να τσουγκρίσουμε κόκκινα αυγά και για να φάει σοκολατένιο αυγό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάποια απωθημένα από μικρή λόγω των αυστηρών πεποιθήσεων της μαμάς μου.Είχαμε αρκετά καλή οικονομική κατάσταση και η μαμά μου προτιμούσε να μας πάρει λίγα αλλά καλής ποιότητας παιχνίδια.Εγώ όμως πολλές φορές λαχταρούσα να έχω πιο πολλά όπως είχαν και οι φίλες μου.

Αντίθετα ο άντρας μου ήταν παιδί που είχε ότι ζητούσε.

Τελικά πιο οικονόμος και ολιγαρκής είναι ο άντρας μου ενώ εγώ χάνω το μέτρο κάποιες φορές και είμαι πιο απαιτητική.

Οπότε δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι το πόσα παιχνίδια και υλικά αγαθά τους αγοράζουμε αλλά το πως χειριζόμαστε το όλο θέμα.Πως και πότε τα προσφέρουμε,τι παράδειγμα τους δίνουμε κλπ.

Θα ήθελα τις απόψεις σας.

 

(Κι εμένα ο γιος μου με έχει τρελάνει με το Πάσχα.Κάθε μέρα με ρωτάει γιατί θέλει τη λαμπάδα του και φυσικά τα δωράκια του)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικά δε γράφω σε αυτό το θέμα γιατί μου φαίνεται παράλογο να περιμένει δώρα ένα μικρό παιδάκι! είναι άκρως υγιές.

πιο πολύ έγραψα για την αγωνία του κάθε παιδιού όταν περιμένει με ανυπομονησία κάτι. μικρό ή μεγάλο, χρήσιμο και μη. εφικτό ή όχι για τη τσέπη των γονιών.

όσο το σκέφτομαι καταλήγω προσωπικά ότι και για μένα ένα μέρος των γιορτών ήταν τα παιχνίδια που περίμενα. και όλη αυτή η γλυκιά προσμονή....μαζί φυσικά με όλα τα άλλα, ναι και η εκκλησία με τις λαμπάδες και τα τσουρέκια όλα μέσα είναι (για μενα ήταν και το κλείσιμο των σχολείων:roll:)

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...